het hoedje VAN HET SEIZOEN „Het Ned. Boek door de eeuwen" Over de spanning tusschen VSt. en de sovjet-unie VOLKSHOEDEN" uit Italië verwacht H ZATERDAG 19 OCTOBER 1946 PAGINA 5 Byrnes spreekt tot Amerika: De aanvallen van de sovjets te Parijs Vóór 30 Nov. werkprogram op Java? Een merkwaardige ten toonstelling in de Domstad De zelfmoord van Goering N.S.B.-ER ZOCHT HET BIJ DE RUSSEN HEEREN KRIJGEN HOOFDDEKSELS Zwart, groen, grijs en vooral beige, voila ET KIEZEN VAN EEN HOED GEEFT ZELFS DE MEEST VERST AN- DIGE VROUW EEN GEVOEL VAN SPANNING. Vaak verbeeldt se zich een oogenblik bij het passen niet alleen van uiterlijk', maar ook van mentaliteit veranderd te zijn, want 't is een andere vrouw, die haar in den spiegel aanziet. Daardoor komt het waarschijnlijk, dat een vrouw, die een hoed past, bijna nooit een rustige gezichtsuitdrukking heeft. En dat is er misschien de oorzaak van, dat de nieuwe hoed, als hij thuis gebracht wordt, tegenvalt. Nederland helpt Indië De acht zaligheden opnieuu/ in practijk Ter illustratie van den woningnood op verschillende plaatsen nog be staandeeen oude carosserie met 'n afmeting van t X 3 meter als een gezin van zeven personen in de buurt van pnezenvevn» woning voor Terug van de Farflsche vredes. conferentie, heeft Byrnes, in een radio-rede, tot 't Amerikaansche volk gesproken over de telkens opnieuw te Fartfe aan den dag getreden spanning tusschen de Vere>enigde Staten en de Sovjet unie. Ze is inderdaad verontrus tend die voortdurende, zoo niet toenemende spanning tusschen de beide groote mogendheden, ver klaarde de minister. „We zouden zeer gemakkelijk tot overeenstemming met Moskou kun nen komen," aldus Byrnes, „indien we bereid waren, aan alle eischen van den ander te voldoen. De Ver.' Staten zijn hiertoe niet bereid Wij verlangen evenmin die bereidwillig heid van den ander. Met verbijstering heb ik kennis genomen van de bittere aanvallen van Molotoff en Wysinski in het laatste stadium der conferentie, op ons land en onze politiek en de aldoor herhaalde beschuldiging, dat de Ver. Staten zich tijdens den oor log hebben verrijkt en dat we thans onder het mom van vrijhandel en gelijke handelsmogelijkheden voor alle landen, trachten Europa eco nomisch tot slavernij te brengen. Als deze beschuldigingen door een ander land werden uitgesproken zou het reeds te betreuren zijn doch nu zij van de zijde der Sovjet-regeering komen, is het wel bijzonder spijtig, want Amerika heeft gedurende den oorlog, krachtens de leen. en pacht wet, meer dan 10 milliard dollar aan de Sovjet-Unie voorgeschoten. Daarom reeds spreekt het van zelf. dat we ook In vredestijd op vriend- «chappelijken voet met Moskou willen staan. Het zal, vóór alles, noodlg zijn, een goede verstandhouding tusschen beide groote landen te bevorderen, want zonder deze kunnen de Ver- eenigde Volken, geen ware gemeen, schap vormen. Zoolang er geen vol ledige overeenstemming is *en_ zien van de bevoegdheid van het Internationaal gerechtshof eni de controle op de atoomenergie, moete internationale problemen tussche souvereine staten bij wederzijascne overeenkomst woeden g^re^eld. Daartoe moeien z.y li tin recht van veto niet gebruiken, als daar mede het belang van den vrede of het economisch herstel in ge vaar wordt gebracht. Men mag niet met bedreiging of geweld de bestaande rechten van andere landen aantasten. Evenmin mag men wijzigingen in de betrekkin gen tusschen bepaalde landen en volken bestrijden indien 't rechts, gevoel der menschheid zulk een wijziging eischt. Men moet kun nen verdragen, dat een ander land ©r een ideologie op na houdt, die men niet kan deelen. Op deze ha- sis willen wij voortgaan naar vriendschappelijke betrekkingen niet de sow jet-unie te streven. Men geloove echter niet, dat diep gewortelde achterdocht verdwij nen zal door een enkele daad van Oorlog is alleen dan onvermijde. lijk, indien Staten de rechten van andere Staten op een levenswijze, die de eerste niet deelen en kunnen deelen, niet tolereeren en respec- t eer en. Wij betreuren de neiging der Sovjet-Unie, om Staten, die vriendschappelijk jegens ons zijn gestemd als niet vriendschappelijk jegens de Sovjet.Unie te beschou- wen en onze pogingten. om de voir gens traditie vriendschappelijke be trekkingen met aan de Sovjet-Unie grenzende Staten te onderhouden, onvriendschappelijk te noemen. Wij betreuren het gepraat over omsin geling der Sovjet-Unie. Heeft ge. meralissimus Stalin zielf niet ver klaard, dat de Sovjet-Unie geen gevaar loopt, omsingeld te worden." Sprekende aver de tegenstellingen tusschen Sovjet-Unie en Slavische Staten eenerzijda en de overige mo- gendheden anderzijds, welke tel. flkens en telkens opnieuw bij het Btemmen te Parijs tot-iiiting kwamen, verklaarde Bymes, dat, welke ook de overwegingen der Sovjet-Unie en haar Slavische buren waren, ae andere Staten niet door bepaalde redenen of blokvorming gedwongen rwanen, te stemmen, zooals zij tij dens de conferentie deden." Het. vereischt een zeer levendige geo grafische verbeelding, om Ohina of Ethiopië by een Westersch blok to brengen." Bymes verdedigde de V.S. krach tig tegen beschuldigingen van „dol lar-democratie" en economisch imperialisme", welke ter vredes conferentie en elders waren geuit ,,Wij wenschen bij te dragen' tot den Èuropeeschen wederopbouw, aan gezien wij gelooven dat de Euro. peesche welvaart bij zal dragen tot de welvaart en den vrede van de geheele wereld. Amerika heeft overal de vrijheid verdedigd en zal dat blijven doen, want het is van meening, dat vrij heid en vrede en welvaart onaf scheidelijk met elkaar verbonden zijn Met alle volken van deze oor logsmoede wereld, óók met het volk der Sovjet-Unie, wenscht het Ame rikaansche volk vriendschap. God geve ons wijsheid, om de wegen van den vrede te vinden!" Welingelichte kringen in Singa pore verwachten, dat de Nederlan ders en de Indonesiërs vóór 30 Nov., den datum, waarop de laatste Brit- sche troepen zullen vertrekken, ten minste een gemeenschappelijk pro gramma van werkzaamheden zul len opstellen voor den algemeenen gang van zaken op Java. ,J3oeken plaatsen ons in een an dere hoogere wereld en doen ons geloovendat het leven een won dere droom isheeft de dichter Willem Kloos eens getuigd. Boe ken zijn inderdaad een kostbaar bezit en zijn in staat ons uit te heffen boven het gewone alledaag- sche bestaan, dat ons vaak ter neer kan drukken. Het zijn onze beste vrienden. Nergens heeft de menscli zich zoo volledig kunnen uitdrukken dan in het boek. Me. nigmaal ontdekken wij immers ons zelf in de geschriften van een ander. Het is daarom hoogst interessant en een verkwikking in dezen tijd met zqn vele beroeringen om stof felijke zaken, kennis te maken met ,,Het Nederlandsche boek door de eeuwen", zooals het zich in vele vormen aan ons vertoont op de ten toonstelling, die vanaf heden door het Grafisch Museum gehouden wordt in de zalen van het Centraal Museum te Utrecht, In 1927 opgericht heeft de Vereeni- ging Museum voor de Grafische vak ken reeds een hoogst belangwek kende verzameling aan merkwaar dige drukken en ook handschriften, alsmede typische werktuigen, waar mee in vroeger dagen de drukkunst beoefend werd, weten bijeen te bren. gen. De bezetter liet ook deze schat ten niet ongemoeid en het museum zelf is nog niet in dien staat, dat men er bezoekers ontvangen kan. Niettemin wilde het bestuur reeds thans naar huiten treden en in het Centraal Museum vond het gastvrij heid om een tentoonstelling in te richten, dtie een betrekkelijk volle dig beeld geeft van de ontwikkeling van de boekdrukkunst, voorafge gaan door eenige handschriften. len op zich voorbeelden van prach tige miniatuurkunst. Hoezeer men steeds de groote geestelijke waarde van het hoek heeft erkend, bewijst wel het hier te constateeren feit, dat men in alle tijden getracht heeft aan den inhoud een zoo adaequaat mogelijken vorm te geven, eenvoudiger gezegd een kleed, dat bij elk geschrift paste. Een en ander wisselt naar de op vattingen en smaak, die in verschil lende perioden heerschten en zoo is deze tentoonstelling ook uit cul tuur-historisch oogpunt van groote waarde Zoo vinden wij naast en kele incunabelen ook verschillende specimina van moderne boekdruk kunst, waarbij vanzelf de namen Charles Nypels, S. H Roos en A. A. M. Stols naar voren komen. Als bijzonder curiosum vermelden wij het boek uitgegeven ter gele genheid van den Plechtigen Dienst van de huwelijksinzegening van het Prinselijk paar, welk boek gebon den is in dezeifde witte zijde, waaruit het bruidskleed werd ver vaardigd. Er bestaan hiervan slechts 15 genummerde exemplaren. Gecombineerd met deze tentoon stelling is een verzameling schaar- kunst en papiersnij-werl-., een „kunst" die in de zeventiende èeuw ontstond en waarover mej. C. C. v. d. Graft vele documentaire gegevens wist te verschaffen. Anna Maria van Schuurntan heef, deze kunst druk beoefend Van haar zijn evenwel geen stukken meer aanwezig, wel echter van haar tijdgenoote Joanna Koerten. In de 18de en 19de eeuw streefde men er naar de knipkunst toch vooral zoo fijn mogelijk te houden. Typisch zijn de z,g. „Bavelaars", die bovendien diepte bezitten. De voortbrengselen van deze knutsela rij zijn in het algemeen genomen echter meer virtuoos dan artistiek, doch het beschouwen zeker de moeite waard. Zelfs moderne artisten, zij het ook op ander terrein, als een Cruys Voorbergh houden zich gaarne met dit werk bezig. Selkirk Panton, de correspondent van de „Daily Express" 'seint uit Neurenberg, dat wellicht Goerings Bciersche pijp het gifreservoir is geweest, dat den nazi-leider in staat stelde, aan den galg te ontsnappen. HU had n.l. permissie, deze püp nu en dan te laten schoonmaken. Dat deed dan een Duitsche ex- krijgsge.angene. Volgens den gevangenisdokter ie het uitgesloten, dat Goerïng het buisje met vergif lang in z'jn bezit heeft gehad. Misschien is het eerst een paar uur vóór het gebruik in de schoongemaakte Beiersche pup Goering's cel binnengesmokkeld. De beruchte petroleumhandelaar H. Haverkate, die in 1943 loco- burgemeester van Hilversum werd, is op aanwijzing van een Hilver summer in den Russischen sector te Berlijn gearresteerd, terwijl hij zich om inlichtingen vervoegde bij een instantie, welke voedsel en textiel verstrekte aan niet-Duitsche per sonen. Ook de echtgenoote van H. werd gearresteerd. Het echtpaar werd naar den Britschen sector to Berlijn overgebracht en aan do militaire politie uitgeleverd. H., die in het bezit was van een verblijfver- gunning, afgegeven door de Sovjet autoriteiten, zal dezer dagen naar Hilversum worden overgebracht. Er zal een juichkreet opstijgen uil de gelederen van de circa 1.800.00t mannen in Nederland, die met een flets, verregend hoedje met gol_ vende randen of noodgedwongen zelfs met ontbloot hoofd# door het leven gaan. Indien n.l. de onder, handelingen over de compensatie transactie met Italië zullen slagen hetgeen naar men ons van im gewijde zijde verzekerde, zeer waar schijnlijk is zullen 200.000 wolhoe. den uit het zonnige* Zuiden naar Nederland komen. Deze hoed zal ah ,,volkshoed" tegen den prijs van 12,50 in den winkel verkrijgbaar worden gesteld. 0OOOOOOOOOOOOOOOOOOO©OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO3OOOOOOOOOO<| Q O Toch is de keuze dit seizoen zóó groot, dat het iedere vrouw mogelUk moet zUn een hoed te vin den, die haar staat. Eigenlijk is alles te dragen, mitshet maar niet excentriek is. De laat ste twee jaar krompen de hoeden meer en meer in en nu hebben ze het restje arrogantie, dat ze nog hadden, heelemaal verloren. De modisten zqn in het andere uiterste geval len en het HJkt wel, of de hoeden geen oogen. blik aaódacht mogen vragen. Men moet ze nauwkeurig bekijken om te zien, waarom ze chic hebben ,want ze zqn geworden zooals de Parij- sche mantelpakken: men ziet, dat ze elegant zijn, maar dat komt door de uitnemende coupe en niét door de aandacht vragende garneering. Zag men van den zomer in het geheel geen zwarte hoeden, nu zijn bij alle modisten de meeste modellen zwart. Verder hier en daar een groen hoedje, maar veel doode-bladeren-kleuf. grijs en beige. Alles zachte tinten dus, die bij een zwart mantelpak of mantel gedragen kun nen worden. Blauw, dat men verleden jaar in alle schakee- ringen zag, is beslist geen mode meer. Grijs in alle tinten, maar vooral beige in 'verschillende schakeeringen, tot roestbruin toe, zijn In alle collecties te vinden. Maar wat doet dat er eigen lijk toe? De Parisienne zal na veel wikken en wegen haar keus laten vallen op een bepaalde kleur om ten leste toch een zwarten hoed te be stellen. Zooals in ieder najaar zijn er verscheidene to ques van veertjes. Meestal zijn die veertjes te gen elkaar aangeplakt en vormen dus één ge heel maar soms zijn er kleine bouquetjes van gemaakt zooals op bijgaand plaatje. Zoo'n hoed K iets heel lichts en teers. De paradis - het is zeker wel twintig jaar geleden, zoo niet langer, dat die gedragen werd - maakt den hoed uiterst gekleed. Of die paradis opgang zal ^zegd breekt in geen collectie, maar U Misschien staan ze te zorgeloos voor dezen tijd. alleen omda^ we ze niet meer gewend zij De Fransche vrouw aarzelt nog, maar bij de Amerikaansche heeft de paradis heel veel succes. Er worden veeren gedragen vooral hanenvee. ren, geprepareerd en geverfd,'maar ook met na tuurleken goud„groenen glans. Ze flatteeren erg maar vallen bij ieder in smaak en dreigen daar door algemeen te worden. Wat de modellen aangaat, men zie^ bretons, die veel weg hebben van de ouderwetsche kinder- matrozenhoedenf m ".r dan met ronden bol; ma- telootjes met dubbelen rand; een soort van ge moderniseerde neepjesmuts; tamboerynen en steekjes. Weinig tulbanden, maar daar is het nog niet koud genoeg voor. Ja, eigenlyk is alles mode, mits het maar niet opvalt, alleen de heel gekleede hoeden ma ken daar een uitzondering op. Over het al-ge meen worden de hoeden* minder naar achteren gedragen. Ze staan dikwijls recht op 't hoofd of bedekken het halve voorhoofd. Iedere vrouw kan haar hoed opzetten zooals hy haar 't beste staat en dat is inderdaad een heele stap vooruit. DINY K.—W. Gekleed hoedje van beige veertjes met paridisbruin fluweel en een strikje van achteren. (Model Maud Roser). I De laatste maanden is een belang rijke zending Borsalino's uit Italië j in Nederland aangekomen alsmedt I enkele kleinere zendingen hoeden v Engeland, Portugal en Spanje, België zal in een zeer nabije toekomst 5000 dozyn, Frankrijk 6 700 dozyö' kunnen leveren. Met de fabrikaten uit eigen land zullen dus tot Juni 1947 400.000 heerenhoeden ter be schikking komen, hetgeen hierop neerkomt, dat ongeveer 20 pet. der mannelijke bevolking een nieuwert hoed zal kunnen koopen. Dezer dagep is een kwantum hoeden dat een waarde van 40.000 dollar heeft, uit Amerika gearri veerd, doch hiervan wordt de kwa liteit minder gunstig beoordeeld, zoo verzekerde men ons. De Nederlandsche hoedenindustrie ligt reeds sedert den oorlog stil we. gens volkomen gebrek aan grond stoffen. Alles aan den hoed, het vilt, het lint, het binnenleer en zelfs het glimmend etiket, schynt n.l. uit h buitenland te komen. Er is thanf een belangrijke zending grondstoffen onderweg, zoodat de belangrykste Nederlandsche hoedenindustrie, de Nehoefa te Bussuiü, de volgende maand de productie zal kunnen her vatten, nadat juist dezer dagen de .250.000-ste gereviseerde oude hoed is afgeleverd, aldus verklaarde ons de directeur der Nehoefa, de heer Meuwson. De^e ^ras voorts val» meening, dat de prijzen der hoeden straks tweemaal zoo hoog zulleö zyn als voorheen. In vakkringen verwacht men een nog sterker® prijsstyging, in weerwil van de re- geeringsmaatregelen tot lagere winstmarges. De ook im het buiten land heerschende wanverhouding tusschen loonen en pryzen is hiervan eon der oorzaken. In een radiotoespraak heeft gis* terenavond oud-minister Weltehi voorzitter van „Nederland helpt Indië" iets verteld over het we; van deze stichting. In het jaar. dat zij thans bestaat, is zq van niets gegroeid tot een organisatie, die 7 millioen gulden bij elkaar bracht en daarvan bijna 6 millioen reeds uitgaf. En dat be- teekende voor de bevolking van Indië, bruin en blank beide, extra voeding (vooral in de hospitalen) en extra textiel, in hoofdzaak katoen voor lakens en sloopen. Bijna 4004 ton aan versterkende middelecfl werd naar Indië gezonden, dat is 33 pot. van al het daar ingevoerde voedsel en bijna 80 pet^ „van al het voedsel, dat aan Indië werd ge schonken Dit alles is mogelijk geweest dom de tienduizenden kleine giften, welke het Ned. volk heeft willen schenken voor zijn lijdende broe ders en zwaters in Indië. Het is, aï- dus spr, de beste propaganda, dia met mogelijkheid kan' worden ge. maakt voor de eenheid des rijks, want het is er de praotische bele ving van. Naast dit alles is echter ook if, ruime mate steun verleend aan onze gerepatrieerde landgenootenj die beroofd en berooid hier terug kwamen Ze kregen de bekends dekenpakketten, pakketten met aanvullende kleeding. zij werden ge holpen aan goedkoop huisraad, bed den, borden, lepels enz. Thans staat men voor het pro bleem eenige duizenden evacué's, die in de zomermaanden hier zijn aangekomen en van den repatriees ringsdienst geen winterkleeding kre gen, aan warme kleeding te helpen., Met een enkel voorbeeld illustreer, de spr. welke geweldige geldsom»- men hiermee zijn genoemd En voorts wil men wat doen voor do verbetering der levensomstandig»- heden van de duizenden die op Java nog in kampen leven en voor sociaal werk onder de 'inheemsche bevol king. Ook hiervoor is geld noodig, veel geld Daarom besloot de heer Welter met een krachtig beroep op de milddadigheid van ons volk. Met milde hand moge het geven als dezer dagen de groote inzameling voor de stichting wordt gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5