SOCIALE VERZORGING Kamer en Kinderbijslagwet NIEUWE BONKAARTEN bureaux voor redactie en administratie van militaire oorlogsslachtoffers KARDINAAL DE JONG terug Zaligverklaring Zr. de Soubiran voor voedingsmiddelen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONZE MIJNEN 68ste JAARGANG MAANDAG 21 OCTOBER 1946 No. 2014$ REDACTEUR ALGEMEEN H. A. PAALVAST HOOFDREDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR DR j wiTLOX Nederland op z'n smalst Snelle herziening pensioenwet noodig HARTELIJKE ONT VANGST IN HET VADERLAND HET „NORMALE" I LOON De positie der kleine zelfstandigen ZUURSTOFCYLINDERS Weer explosie in Den Helder «digew£rerS' k0"dCn ZiCh knoeiende beambten Aankomst in Utrecht V.S. en Rusland blijven aan het vetorecht vasthouden proteststaking OP MORGEN TURKIJE ZEGT „NEEN" Op de eischen van Rusland Een schokkend gerucht Elke veertien dagen een strook feestdagen Pindakaas op Jam/ Suikerbon DE VERKIEZINGEN JN BERLIJN Amerikaan, die foto's nam ilS Russischen sector, werd neergeschoten Zooals gemeld is, zijn giateren in De onderhandelingen te Batavia NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68801 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WBBK Ongeveer twee duizend mili taire oorlogsslachtoffers, invali den, weduwen en weezen, kwa men Zaterdag en Zondag in de groote Beatrlx-hal te Utrecht byeen in een congres, dat de bedoeling had ook naar buiten te doen hooren de gerechtvaar digde eischen voor een hetere sociale verzorging van deze menschen, die immers een groot offer voor het vaderland hebben gebracht. Het moet gezegd worden, dat de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtof fers die deze bijeenkomsten heeft georganiseerd, zulks op een zeer waardige manier heeft gedaan en zelden woonden wij een protest-ver. eaderine bij die op een dergelijk be. Schaafd peil' stond als dit congres. De medewerking van het U. S O onder leiding van Henk Spruit gaf er bo vendien een stemmige omlijsting aan. In den breede heeft de voorzitter de heer N Wigcherink uit Voorburg den noodtoestand geschetst, waarin velen zijn komen te verkeeren. Zeer teleurstellend is het, dat 1% jaar na de bevrijding een herziening van de uit I922 stammende Pensioenwet nog niet tot stand is gekomen. Bezwaar heeft men tegen het principe van onverplichte uitkeeringen Voor de oorlogsweduwen ligt de zaak nog scherper Het grootste gedeelte worat gesteund volgens den minimum-norm van 500 per jaar. Een weduwe met kinderen mag nooit door een lage fi- nancieele uitkeering gedwongen wor den uit werken te gaan. Deze vrouw hoort in het gezin. Het inkomen be. hoort minstens 75 pet, te zijn van het inkomen, dat zij genoten zou heb ben, indien haar man nog leefde. Viji tig cent belastingverhoogmg per jaar zou tot effect hebben, dat de mili taire weduwen een verhooging van 20 tot 25 gulden per week konden krijgen Belangrijk is ook voor de in validen herplaatsing in het maat schappelijk leven Onder een donderend applaus be steeg generaal Winkelman het spreek gestoelte. Hij sprak de oude strijd makkers toe, hun hulde brengend voor hun dapperheid in Mei 1940. Met eenige oogenblikken stilte werden de gevallenen herdacht, waarna spr zijn respect betuigde voor hetgeen de re geering voor de militaire slachtoffers inmiddels deed zulks om een mis verstand tengevolge van zijn radio rede weg te nemen waarin hij de re bekend. Intusschen is het gewenscht dat op korten termijn een betere wettelijke regeling tot stand komt Tot zoolang zal de vereeniging Eereschuld en Dankbaarheid" gaar '■rie te hulp komen. Bemoedigend was de mede- deeling van den heer L. C. Riet veld, secretaris-generaal van het Dep. van Oorlog, dat de re geering een herziening van de pensioenwet in voorbereiding heeft, die belangrijke verbete ringen inhoudt. Ook aan de her scholing wordt bijzondere aan dacht gewijd. Vervolgens hebben nog het woord gevoerd de heer J. J. van Houten, secretaris-generaal van het Dep van Marine, en afgevaardigden van den Belgischen bond van invaliden en van oud-strijders. De heer Henri®Wildier3 speldde den voorzitter het Eerekruis van den Bond van oud-strijders op de borst. Tenslotte heeft de secretaris de heer C Emmen onder een 2i-tal punten nog eenige desiderata ge noemd Z. Em. kardinaal de Jong na zijn aankomst te den Haag, begeeft zich met Mgr. Huurdeman naar den auto voor de reis naar Utrecht Zaterdag avondt met den trein uit Pairijsis Zijne Eminentie Jo- nannes j\.aramaai ae Jong van ztijn bezoek aan Rome in Ven Haag aangekomen om vandaar per auto zijn terugreis naar Utrecht voort te zetten Toen om twee minuten vóór ze ven, precies op den vastgestelden tijd de internationale trein het sta tion binnenrolde, stroomdle 'n groo te menigte belangstellenden mee naar den uitgang van het vierde Pullman-rtytuig van den trein, waar in de Kardinaal met zijn gezelschap gezeten was. Tusschen het va-et- vient van reizigers werden koffers en valiezen uitgeladen en wat te dicht voor den uitgang van dien wa gon neergezet met het gevolg, dat de secretaris van den Kardinaal, dr. J. A. Geerdinck, die het eerst uitstapte, over de bagage struikelde en op onaangename wijze kennis maakte met het Haagsche perron, Gelukkig bleek spoedlig, dat dit inci dent geen ernstige gevolgen had ge had. Nadat ook pastoor W. de Jong, uit Heerenveen, die zyn Heerbroer peering In gebreke stelde. De getrof I op diens reis nanr Rome had verge- fen regeling was hem toen nog niet zeld, het Puliman.rytuig had veria In een vijftal artikelen hebben we uitvoerig de verdiensten en tekorten van d>e voorgenomen der Kind-, „ijslagwet beliebt. Gelijk be. kend beoogt de wet eerSte Wnd 2.40 per week van het eerste kind aHet stemt ons tot voldoening dat ook de Tweede Kamer reeds door ons geuite verlangens Merk naar voren heeft gebracht. Wat het rap- Weer is i-n Den Helder een zuur- etofcyiiixcter ontploft en wel rn smederij, welke geheel uit- eengeain wer(j Vier daar aan Bij den distributie-dienst te Doetinchem zUn knoeiery£n ont dekt met bonnen voor rijwleü banden en levensmiddelenkaar ten De leider en twee ambtena ren' zijn geschorst. Voor den bijz. politiejrechter ln Den Bosch hebben twee ambtena- kantoor te Vught terecht gestaan wegens fraude met bonnen, waar door o.m. in de suikerlooze periode 30.000 kilo suiker op de zwarte markt terecht kwamen. van ae opbrengst werd bij beiden resp. 42,780 en 41.806 in beslag geno- Bafen. Belden kregen twee jaar ge vangenisstraf. port der Kamer betreft nog het vol- gende Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot wijziging van de kinderbij slagwet werden bij het afdeelingson- derzoek ernstige bedenkingen tegen het ontwerp aangevoerd omdat hot 't beginsel der byslagwet aantast daar het kinderlooze gezin uitgangs punt wordt van den loonopbouw ter. wyi de juiste gedachte is. dat een gezin van gemiddelde grootte van het normale loon, dus zonder by slag, moet kunnen leven Onder de huidige omstandigheden wil men de regeering evenwel steunen mits in de wet wordt vastgelegd dat deze maatregel als tijdelijk bedoeld is. Vele leden waren van oordeel dat door het voorstel de groote gezin nen met niet verdienende kinderen niet worden geholpen, daar de in komsten met f 4.80 per week worden verhoogd, terwijl een gezin met één kind 2,40 per week meer krygt Zy zouden een andere verdeeling wenschen van het bedrag, dat de minister zich als totaal kosten voor oogen heeft gesteld en wel een bij slag van 3.60 van het tweede kind af. Vele andere leden verklaarden zich voor het wetsontwerp Zeer vele loden hadden zich ver baasd over de uitlating van den mi nister dat de verhooging van de premie van 2 25 op 5,2 pet niet in de prijzen zal mogen worden bere. kend. Wie zal deze dan moeten be talen, want de grootere kosten len ergens verhaald moeten worden. Wanneer de dir-generaal voor de prijzen mocht slagen met zyn maat regelen om tot een prijsverlaging van 10 pet te komen, dan is er te min der -anleidinig oan doorberekening van rociale lasten in de kostprijzen te verbieden Eenige leden braken een lans voor een progressie ven by slag, b.v. te beginnen vanaf het vierde kind. Zeer vele leden drongen a_n op maatregelen ten einde een vlugger uitbetaling van den kinder'Ajslag te bevorderen. Vele leden wezen ten slot te op de positie der kleine zelfstan digen. ten, verscheen de eerbiedwaardige en ryzige gestalte van den Karu naai voor den uitgang, eerbiedig gegroet door de talryke menigte. Bereidvaardige handen werden toe gestoken om Z. Eminentie by het uitstappen behulpzaam te zyn. Al lereerst begroette Mgr. Huurde man den Kardinaal, dan Mgr. Ros si, Mgr. Verhoeven en de overige geestelyken. wy vroegen Z. Em. of de reis goed was verloopen. ,Dat gaat nog al", antwoordde Zyn© Eminentie. ,,We hebben al leen wat pech gehad. In Lugano hebben wy den trein gemist en zyn daardoor pas om twee uur van nacht in Straatsburg aangekomen. Maar wij konden toch nog juist dezen trein halen". Buiten voor den uitgang van het station had zich wederom een groote menigte belangstellenden verzameld, die den Kardinaal door een eerbiedigen groet hulde bracht. Dan werd per auto de reis naar Utrecht aanvaard. Precies kwart over acht reden in den duisteren avond de twee auto's voor aan het Paleis van den Kardinaal aan de Maliebaan te Utrecht. Uit de eerste stapte Z Eminentie, geholpen door zyn secre taris den weleerw. heer Th. v. Due- nen. Slechts enkele toevallige voor- bygangers waren er getuigen van. Opgewekt, ondlanks een treinreis van 25 uur, die er zoo pas op zat stapte de Kardinaal naar binnen, waar hy hartelijk begroet werd door de leden van het personeel, met wie Z. Em. zich aanstonds eeni ge oogenblikken onderhield over de mooie reis, cfiie hem zooveel voldoe ning heeft geschonken. Op zyn werk kamer en in den ontvangsalon trof de Kardinaal vele bloemen aan, die hem door geestelyken, kloosters en enkele particulieren ter begroeting gezonden zyn. Intusschen werd de bagage naar binnen gedragen en nieuwsgierig keken wy toe. om daartusschen den hoed te ontdekken, welken Z. Em. in Rome uit de handen van Z. H. den Paus ontvangen heeft. Spoe dig zagen we een plat rond pak. in grauw papier gewikkeld. Dat kon niet missen: Het was ongetwyfeld de officieele Kardinaalshoed, waarvoor de Kardinaal naar Rome is geweest. De vergadering van de Ver. Naties, die op 23 Oct. te New- York zal beginnen, zal over de geheele wereld worden uitgezon den. De omroeporganisaties van Nederland, Canada, Engeland, de Sovjet-Unie, Frankryk en de Ver. St. zullen aan deze uitzen. dingen baar medewerking verlee- nen. Naar men verwacht, zullen de Ver, St. en Rusland voet by stuk houden voor het handhaven van t vetorecht, wanneer dat ter spra ke komt in de algemeen© vergade ring der Ver. Naties op voorstel van dr Evatt, den Austral, minis ter vaii buitenl. zaken. De leden van den veiligheids raad zijn algemeen van meening, dat, ofschoon de kleinere naties zich zullen inspannen wyziging te bren gen in het vetorecht, dit toch zal biyven bestaan. Men meldt ons uit Heerlen: Volgens geruchten m de myn streek zou de Alg. bond van wer kers in het Mijnbedrijf vandaag de mijnwerkers oproepen tot een proteststaking op de mijnen van 24 uur die Dinsdagmorgen zou be ginnen. De vak-unie deed in verband daarmede Zondagavond laat den volgenden oproep tot de mijnwer kers, welke oproep onderteekend was door de heeren F. D oh men (R.K.), J. Rappange (Alg. Ned.) en W. Krooshof (Prot.-Chr. mijn- werkersbond) en waarin dezen aan sporen rustig aan het werk te De vakunie heeft op 18October aan den bond van werkers ln het mijnbedryf bericht, dat heden een bespreking tusschen de vakunie en den bond van werkers zal plaats vinden om samen te beraden, welke maatregelen de organisaties zou den moeten nemen in verband met het uitblyven van de beslissing der regeering inzake het voorstel van den mynindustrie-raad tot loons- verhooging. Zonder deze bespreking af te wachten, besluit, volgens bovenge noemde geruchten, de bond tot een proteststaking. Deze houding, aldus de vakunie, verdient de afkeuring van ieder, die nog iets voelt voor democratie. Bovendien zyn door de betrokken organisaties met den be heerder der mynen reeds verschil lende maatregelen in voorbereiding, waardoor de noodige looncorrectie® zullen worden aangebracht. De Turksche regeering heeft liaar antwoord aan Rusland, inzak® de Dardanellen-kwestie, thans ge publiceerd. De eischen van Moskou worden categorisch afgewezen. ,,Ecn gezamenlijke verdediging van de Dardanellen zou onvereenigbaar zyn met de onveranderlijke rechten en de souvereiniteit van Turkije en met zyn veiligheid, die onbeperkt moet zijn"» aldus in de Turksche antwoord-nota. Zondagochtend heeft in de ver sierde St. Pie ter te Rome de plechtigheid van een za ligverklaring piaats gehad en wel van Zuster Maria Theresia de Soubiran, stichteres van de Orde van Maria Auxiliatrix, wier beel tenis op een groot schilderij in de absis was aangebracht. Zondagavond kwam de H. Vader de nieuwe zalige iin de basiliek vereeren. Wederom wae deze met een groot aantal Fransche pelgrims gevuld. Na het 4,Tantum Ergo" werd door één der prelaten de zegen met het Allerheiligste gegeven. Ver volgens werden den Paus de ge bruikelijke geschenken aangeboden, waaronder een reliekschrijn van zil ver en ivoor, dat een gedeelte der beenderen van zuster de Soubiran bevatte een kostbaar versierd boek, met haar leven sbeschryving, als mede een Ojp zyde geborduurde beeltenis van de heilige. Dadelyk na het einde van de plechtigheid der zaligverklaring Met ingang van 27 October wor den bonkaarten voor voedingsmid delen van een nieuw model in ge bruik genomen. Deze kaarten zyn verdeeld in vier horizontale stroo- ken, genummerd 1 tot en met 4, welke van elkaar gescheiden zÜn door dikke zwarte lynen. Elke veer tien dagen zullen slechts bonnen ciale doeleinden, zooals voor het organiseeren van feestelijkheden door vereenigingen en instellingen geen gevolg kunnen worden gege ven. Karnemelk op den bon Van 27 Oct. af zyn karnemelk en karnemelkproducten uitsluitend weer op den bon verkrijgbaar. Iedereen zal op een bon voor melk een dubbele hoeveelheid karnemelk kunnen betrekken Het is niet noo dig, zooals aanvankelyk is medege. van één strook aangewezen worden aeei(j ae bonnen voor 'gestandaardi- en wel gedurende de eerste veertien seerde melk om te ruilen tegen rant. dagen de bonnen van strook 1. voor de tweede veertien dagen die van strook 2 enz. In de bonnenlijst zal voortaan vermeld worden van wel ke strook bonnen worden aangewe zen. Extra bonnen voor ae Aangezien de voorraadpositie van sommige grondstoffen voor voe- dings- en genotmiddelen oog moei lijk is, zal aan verzoeken om voor de feestdagen in December extra erstrekkingen te geven voor spe- soenbonnen voor taptemelk om kar. nemelk enz. te betrekken. Binnenkort zal een restantpartij pindakaas in den handel worden gebracht. Voor zoover voorradig is, zal mén van 2 November af naa* verkiezing op den jam/suikerbon ook pindakaas kunnen betrekken en wel in de verhouding van ca. 370 gram pindakaas (is 1 pot) is 500 gram aam. van Zuster d0 Soubiran verbreid de zich 't gerucht, dat de Ital. po„ litie ©en jonge vrouw van Joego slavische nationaliteit had gear resteerd., die het plan gehad zou hebben, een aanslag op den Paus te plegen. De politie had op last der Italiaansche autoriteiten I» 't geheim zeer strenge veiligheids maatregelen genomen langs den weg, dien dLe Paus volgde om zich vandaag uit Castel Gandolfo naar Vaticaanstad te begeven. Reuter verneemt intusschen na* der, dat men in Vaticaanstad niet® weet van een voorgenomen aanslag op den H. Vader, Z. H. de Paus is, na zyn bezoek aan de St. Pieter, weer naar zijn zomerverblijf, Castel Gandolfo teruggekeerd. Berlijn gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De uitslag is nog niet bekend, wel wordt vernomen, dat in den Britschen sector 86, in den Fransehen 87, in den sovjet-Russi» schen 88 en in den Amerikaanschei* 75 percent der kiezers zijn opga- komen. Er heeft zich intusschen, naar Reuter seint, een ernstig incident bij deze verkiezingen voorgedaan: Een Amerikaansche burger, die in den Russischen sector foto's nam rond deze verkiezingen, werd door een Russischen soldaat of een mau van de militaire politie neer geschoten. In een officieele verklaring wordt gezegd, dat het slachtoffer een hoogen burgerlijken rang bekleedde! bij het departement van oorlog der Ver. Staten. De plenaire zitting, welke heden» ochtend om 10 uur plaatselijke tijd is aangevangen, heeft meer d&i» drie uur geduurd. Uit niet-officieele, doch zeer bA trouwbare bron verneemt men, dat in deze zitting het besluit is geno men zoo spoedig mogelijk met de politieke besprekingen te beginnen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1