DE KONINGIN G BANIER bureaux voor redactie en administratie Academiën van België Onder de ONGSLAGEN ïsa-sR^sSjf-sK ss. Z Gezagsovername in Palembang Oorlogsmisdadigers boeten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HOOFDEEDACTEBE in het Paleis der Kostbare traan 68ste JAARGANG-, ZATERDAG 26 OCTOBER 1946 No. 20148 REGEERING KOOPT HEELE PRODUCTIE SPLITSING OF EENHEID? De toediening van liet Heilig Vormsel KUlV«kde?VrrI 'SS* republikeinSCH geld IN INDIE DE „RUYS" IN PRIOK AANGEKOMEN DREIGBRIEVEN NAAR HET VATIC AAN Nieuwe doodvonnissen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN eedacteur B. A. PAALVAST DIRECTEUR: KUIJPERS MGR. DR. J. W I T L O X ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 BAZUINGESCHAL naar alle windstreken. Gekomen is de diag van het laatstg oordeel, Alile ge slachten. staan recht. In afwach ting van de openbare rechtspraak door Christus, verheerlijkt ver schijnend op' de wolken. Zijn triomfdag. Gloriedag tevens voor de rechtvaardigen, beschamings- dag voor de hardnekkige satel- 11e'en van den d?mon. Wat breng-t die dag voor ons? Vraag, die bij al ons doen of niet doen te weinig wordt gesteld. En dat terwijl „wij uit de macht der duis'emis 'zijn getrokken en overgebracht naar het koninkrijk van Zijn liefde d i de Kerk". BAZUINGESCHAL van oorlog, armoe haat, misdaad sensatie en verlolk.-ng. 'wellust. Satan triom feert en strijkt zich, grijnzend van genoegen langs de bokspoo en. Hij kan tevreden zijn, want bewust en onbewust gaan individuen en ■volken voort op den weg naar den geestelijken zelfmoord. De oorlog brak lichamelijke span kracht hoevelen moe tan im mers nog steeds verklaren, dat zij .de oude" nog niet zijn; doch nog in de Koninklijke Belgische Academie t>. S. K.^ bedankte Jd erger is, dat vijf-jaren.geesel nog geen voldoende besef bracht, dat maar één manier vam herstal In het gebouw, waar de Stich ting voedselvoorzienings importbu reau (VIB) te 's-Gravenhage is ge. vestigd is gisteren een contract ge- teekend tusschen dit bureau en de Ned. maatschappij voor de wal vischvaart N.V.. waarbij is over eengekomen, dat alle traan, welke gedurende het walvlschvaartseizoen 1946—1947 tijdens de door bovenge noemde maatschappij uitgeruste ex peditie wordt geproduceerd, door de Ned. regeering wordt overgenomen tegen den wereldmarktprijs Door dit contract staat nu vast, dat de Ned. regeering straks be schikt over alle traan, die cie Willem Barendsz" naar ons land brengt en welker hoeveelheid wordt geschat op 15 a 20.000 ton. In een van zijn laatste num mers constateert „Het Vrije Volk dat nadat onze bevolking weer 19 verdeeld in boter- en margarine- mogelijk is. BAZUINGESCHAL. Morgen is het de feestdag van Christus Ko ning Morgen is het ónze dag. Want alleen met Hem is herstel mogelijk. Hij zal een banier op-1 richten onder de volken, voor spelde I sains Oportet ilium rog- nare Hij moet Koning zijn, aldus sprak St. Paulus Wij vinden dat ook. Waar is echter vaak onze medewerking aan de uitbreiding van Zijn Rijk? Daarom voor den dag van mor gen bazuingeschal tot weerbaar heid. tot vrijwillig dienst nemen in Zijn legermacht. In Zijn Rijk van liefde en sociale gerechtig heid een ideaal voor eiken rnensch dienen wij keurtroepen te vormen. Elk onzer zij pionier nnHinnlfc Hio -ï de Koninklijke Belgische academie v. a. sn. v koningin den voorzitter voor de Haar aangeboden geschenken. Onze Brusselsche correspondent meldt ons d.d. 25 October: Het tweede belangrijk gebeuren van dezen dag in verband met het verblijf van H. M. de Koningin in België heeft zich vanmiddag afgespeeld. Het bestond nl. uit de plechtigheid van het bijwonen van een zitting der Kon. Academie van België waarvan H. M. wegens haar schilderstalent in het be gin van dit jaar tot, geassocieerd lid werd benoemd van de klasse van schoone kunsten. Het was juist 5 uur toen H. M., iDeze benoeming, aldus spreker, was vergezeld van den Prins-Regent van I bedoeld als een hulde aan de vorstin België, in gesloten hofauto's met Ivan een land dat rijk is aan groote hun gevolg in het paleis der Acade- I kunstenaars en die zelf met talent, miën aankwam. Aan de eeretrap werd H. M. ver welkomd door den bekenden geleer den Pater Paul Peeters, president van de Kon. Academie van België en Overste der Bollandisten. Naast bevonden zich de bekende - onzer zij ondanks de moeilijkheden in ons I hem bevonaen zich ueaenae binnenste, ondanks de teeenwer- beeldhouwer Victor Rousseau, direc- kinif in het openbare leven. teur van de klasse schoone kun- De achter ons liggende eeuwen sten en baron Mare. De foelys Long- Zijn vol van strijd Er SjtThTdechamps. bestendig secretans der historie der Kerk ook zwarte Academie. bladzijden. Zulke pagina's mag' Boven aan de eeretrap werden niemand onzer helpen vullen. Christus Koning-dag. Het ka tholieke geslacht sta recht, klaar voor een nieuwen" kamp ten bate van eerherstel en liefd'e. Klaar, eerlijk en fier. Ipsi gloria et imperium! Voor Zijn heerlijkheid en heerschappij. Naar het A.F.P.-agentschap uit Vaticaanstad meldt, zullen, krach tens een door de H. Congregatie voor de Sacramenten uitgevaardigd decreet, voortaan ook gewone pries, ters het H Sacrament des vorm sels kunnen toedienen, wanneer de a.s. vormeling in staat van levens gevaar verkeert. door een dame van het personeel bloemen aan H. M. aangebo en. In de antichambre stelde Ba er Peeters enkele personaliteiten aan de hooge bezoekster voor. Nadat de Koningin en de 1J"11^8 het gulden boek der Academie den geteekend, begaven ZU Z1C naar de gewone vergaderzaal, waar zij op een zetel plaats namen me achter hen hun gevolg. In het betrekkelijk klein salon der klasse van schoone l^pnsten, dat sober met briüae mahonie-houten meubels, stijl Louis Philippe is ge meubeld, waren voor deze bijeen komst een veertigtal personen aan wezig. De heer Victor Rousseau, voorzitter der klasse Schoone Kun sten, waarvan H. M. lid is, hield een korte gelegenheidstoespraak in het Fransch. Na H. M. te hebben welkom geheeten, dankte hij Haar omdat Zij het lidmaatschap der Klasse van Schoone Kunsten der Academie had willen aanvaarden. pe gemengde Nederlandsch-Indo- «esiache commissie voor civiele za_ ken te Batavia heeft besloten ?e"v.miss'e te zenden naar Fa- ter voorbereiding van de ?X?5?emlnS door de Nedérlandsche vliegtuig Een Indonesische missie, bestaan de uit mr Herman. en mr L esk£f Hakim is er reeds Donderdag ge arriveerd On 1 November zal in Indië re po. J ,d vermoedelijk tegen folikeimsch als de Ned. denzelfden - omloop worden Nov mag die Indonesische bevolk g over 50 Japartsche gulden per h°ottt beschikken voor onderhoudskosten. De K.V.P. en Indïè Op de Indische studiedagen van de Kath. Volkspartij, 16 en 17 No vember a.s., zullen de heeren Ch. Welter en P. Kerstens de politieke zijde van het vraagstuk belichten. Pater dr. Sleyffers S.J. spreekt over de missie en haar toekomstmogelijk heden. de hoofdaalmoezenier kolonel Van Straelen over de geestelijke verzorging van de troepen in ïn"' dië en de plichten der thuisblijvers ten opzichte van leger en vloot al daar (Thu sfront) Voorzitter van de studiedagen is mr. Romme. De „Ruys" is Woensdag met meer dan 2000 man van de 7-De. cember_divisie te Tandjong Friok aangekomen. De reis is voorspoedig kend stemming was uitste- Geen vrouwen naar Batavia Te Batavia is officieel afgekon digd, dat het thans tijdelijk niet meer mogelijk is vestigingsvergun ningen te verkrijgen ten behoeve van echtgenooten van personen, die in Batavia werkzaam zijn. Bij op roep naar Batavia wordt uitsluitend vestiging verleend aan de betrok ken personen, niet aan hun gezins leden. het penseel hanteert. Na deze toespraak werd aan Hare Majesteit een mooie gecalli- grafeerde oorkonde overhandigd, zijnde haar diploma als geassocieerd lid der afdeeling schoone kunsten van de Kon. Academie van België. Vervolgens werd aan H. M. geschon ken een marmeren kinderkopje door Victor Rousseau, een teekening door Emile Fabry, een zeldzaam bibliografisch exemplaar van een werk over Vermeer van Delft door Gustave van Zijpe, al deze drie heeren nog in leven zijnde leden van de academie. Ook een geschie denis der Academie benevens een oude presentie-penning werden aan H. M overhandigd De Koningin antwoordt H. M. de Koningin heeft in het Nederlandsch geantwoord. Zij zeg de den ieden der afdeeling schil derkunst dank voor de benoeming als lid. waarin zij een bevestiging zag der hechte banden die in ver leden en heden Belgische en Neder- landsche kunstenaars verbonden en verbinden. "De Belgische en Neder- landsche schilderkunst hebben el kaar vaak aangevuld, „Nederland droeg de weelde van zijn rijk ge schakeerd palet, een geschenk van het licht, dat in mijn land zoo eigenaardig en wonderlijk mooi in vallen kan. Uw kunst bracht ons uw overvloed aan schoone vormen uw rijk coloriet". Kunsten en wetenschappen vor men niet alleen schoone en belang, rijke, doch essentieele uitingen on zer samenleving. Ja, zij vormen twee der grondzuilen waarop het gebouw onzer Westersche bescha ving rust. zij zijn noodzakelijk voor vernieuwing en wederopbouw van ons werelddeel. Verbondenheid versterkt te allen tijde diegenen, die in verband be staan. Kunsten en wetenschappen onzer beider volkeren staan zoo te vaster, naarmate zij hechter zijn vereenigd. Dat H M. hier in het Nederlandsch sprak 'behoeft geen verwondering te wekken, daar de Academie zelf het in de eerste plaats op prijs had gesteld ook bij deze vergade- ring het tweetalig karakter van België te doen uitkomen. Deze voor Hare Majesteit zeer drukke dag werd besloten met een diplomatiek diner van een veertig tal couverts in de marmeren zaal van het Koninklijk Paleis. Hierbij zaten naast den Prins-Regent ook aan Koningin Elisabeth, Zijne Emi nentie Kardinaal Van Roey. de Pauselijke nuntius Mgr. Cento, aile te Brussel geaccrediteerde ambassa deurs en gezanten en het koninklijk gevolg benevens hooge dignitarissen van het Belgische Hof. Zaterdagochtend te half elf be geeft H. M. zich per hofauto naar Antwerpen, waar zij aan boord van den Ned. kruiser „Heemskerck de lunch zal gebruiken en in den loop van den namiddag leidende perso nen der Ned. kolonie jn België zal ontvangen. Op weg naar Antwerpen zal H. M. echter eerst in het Ko ninklijk buitenverblijf te Laeken een afscheidsbezoek brengen aan Konin gin Elisabeth. Na de receptie aan boord van de „Heemskerck" zal H. M. in den loop van den namiddag met den specialen trein, waarmede zij is ge komen, van het Centraal Station te Antwerpen naar Nederland terug- keersn. Naar uit Vaticaanstad door A F.P. wordt gemeld, zouden er sedert de veroordeeling van de verantwoordelijke personen, be trokken bij het proces tegen mgr. Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, bij het Vaticaan voor Z. H, den Paus beleedigende brieven inko men, die den indruk wekken, dat er tégen het leven van den H. Va der een aanslag zou kunnen worden gepleegd. Men hecht er in de kringen van het Vaticaan niet veel waarde aan, daar deze pamfletten niet opwegen tegenover de tallooze bewijzen van aanhankelijkheid aan den Heiligen Stoel, waarvan de „Osservatore Romano" dagelijks melding maakt. komst is n.l. eters van oude en van nieuwe peulvruchten. Het kost weinig moeite om de meer dan geprikkelde mensch- heid met lichtelijk logisch lijken de bei lichten n og kregel ;lger te maken. Journalisten moeten in dezen tijd meer dan ooit denks- fouten voorkomen We kunnen ons nu bijv. afvra gen hoe en wat er zal gebeuren met dien 200.000 inportsigaretten- verkoop ten bate van de geteis terde gebieden. De vrouwen klai- gen voorts dat de opgeschorte sui kerbon blijft opgeschort dus winst voor de overheid ondanks de reclame. Doch een kankercam- pagne ontketenen door te denken en te schrijven dat het wel weer mis zal zijn is zonder nadere ge gevens ongeoorloofd. De splitsing die -,Het Vrije Volk" suggereert, lijkt ons overi gens de uiting van een ongezond idee De distributiemaatregelen in den oorlog dwongen tot een soort eenheidsoakketten. doch „Het Vrije Volk'" zal ons toege ven, dat deze vorm toch verre van ideaal was Er is nu eenmaal ook onder de arbeiders zelf door aller lei omstandigheden verschil van inkomen verschil van smaak ver schil van verzorging verschil in orde en netheid enz Niets is erger dan die confectie- eenheid Er blijven menschen met en zonder auto met en zonder hoed er blijven spaarders en niet- spaarders kaalhoofden en gehaar- dosten werkers en luiaards, bewo ners van 1ste en 2e etage, aan het water wonenden en in een straat, chauffeurs en inzittenden, men schen die van klare gruwen en menschen. die er niet in souwen. Niet allemaal met hetzelfde col bertje, niet allemaal roode oogjes, niet allemaal zwart of platina blond Ongelijkheid berekent tegen woordig persé onrechtvaardigheid. Dat is de grootste denkfout. Het streven immers naar een meer rechtvaardige verdeeling wil nog niet zeggen een absolute gelijk heid Variatie is mogelijk, moet moeélijk zijn, is zelfs wenschelijk. Maak, o overheid, van Neder land geen weeshuis. Ten aanzien van de kleedingpraotijken dier inrichtingen heb ik me al vaak genoeg geërgerd. Bij het aan schouwen van de uitmonstering maakte mijn weerglas bedenke lijke schommelingen. HENK VAN DER MAZE. Drie vroegere S.S -mannen zijn door een Br its oh militair gerechtshof te Flensburg ter dood veroordeeld we gens medeschuld aan den dood van 240 gevangenen uit een concentra tiekamp, die aan boord van een schip waren gebracht, dat hen van het kamp Stuthof naar een kamp te Flensburg moest overbrengen. Twee. honderd gevangenen stierven onuer. weg tengevolge van de onhoudoare toestanden aan boord, terwijl de ove rige 40 (allen vrouwen) door S-o.- ers werden doodgeschoten Helnrich Joeckl, voormalig com mandant van het concentratiekamp V" Op de Nederlandsche ambassade reikte S. M. de Koningin onderschei dingen uit aan Belgen en Nederlanders., <oor de aan Nederland bewezen diensti A te Theresienstadt, is Vrijdag op d» binnenplaats van de gevangenis te Litomeriee (Leiitmeriz) opgehangen. Radio Praag, die dit bericht om. riep voe-gde er aan toe, dat JoecKi voor zijn dood bezoek van zijn vrouw heeft gehad Tevoren had hij den di recteur der gevangenis bedankt voor de goede behandeling. Het Deensch hooggerechtshof heeft de beroepen van zeven Dcnen hun doodvonnis, wegens 94 moorden on bevel van de Duitschers gep.eegd, verworpen Ook beroepen tegen 3 ver oordeXgen tot levenslange gevan. ^Amerfkaamsche a gerechtshoven voor oorlogsmisdadigers zullen aldus A.P volgens brigade-com- mandant Te'lford Taylor, leider van don raad voor oorlogsmisdadigers, gedurende het geheele jaar Proces sen in serie voeren tegen in totaal 250 a 500 Duitsehe beklaagden. Luitenant-generaal .KaIVSw Harada, gewezen opperbevelhebber der Japansche strijdkrachten .P Java werd door een Australisch oorlogstribunaal tezamen met zijn chef-staf luit. kolonel sugi, veroordeeld tot den dood door 1 Zij warén schuldig bevonden aan J ™n„rs on drie Australisch» vliegers, die eind 1944 bij fe kust van Makassar waren neergestort Slpchts viif van de 19 Ranjscaw morgenbladen -bh*» Vrijdag de foto's van Neurenberg afgedrukt. Een blad drukte de foto's at naast die van hen, die In concen tratiekampen om het leven kwa men. Een ander drukte 'slechts de foto van Keitel af en gaf in een ar tikel de reden op waarom de re dactie het niet juist vond de an dere foto's te publiceeren. Geen van de Londensche avond bladen heeft, overeenkomstig het verzoek van de regeering, de foto s van de terechtgestelde nazi s at» gedrukt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1