R I k Gezocht Oorlogsschade aan woningen Twintig jaar voor verrader van „VRIJ NEDERLAND" Sportvaria Grenswijziging met Duitschland ADIO DE JACHT DOOR NEW-YORK. Een verrassing NEDERLANDERS landen op Sumatra ivegens moord NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 30 OCTOBER 1946 PAGINA 2 Financieele regeling belangrijk verbeterd NIET-WERKEN OP ALLERHEILIGEN SOERABAJA KRIJGT WEER WATER NEDERLAND EN DE DUITSCHE KWESTIE GAS UIT HET ROERGEBIED programma Belgische senatoren informeeren Loon- en prijspolitiek DE PRIJZENSLAG SCHOENHANDEL IN BELGIE HET BEROEPSVERVOER LANGS DEN WEG VRIJ KOUD STAAKT HET VUREN nog steeds niet door gevoerd Burke knikte langza&jn met ket XWorcIt yervolgd)J^ Kaar wy uit bevoegde bron ver nemen, ligt het h* de bedoeling .van de regeering op korten ter- myn een wyziging te brengen in de regeling voor de financiering Van de oorlogsschade aan wonin gen en kleine bedrijfspanden. De beoogde wijziging is een belang rijke verbetering ten gunste van de getroffenen, wier pand geheel of gedeeltelijk werd verwoest. Indien tot herbouw moet worden jovergegaan, zal de staat het ge- |ieele verschil tusschen de goedge keurde bouwkosten en de exploita tie-waarde van het pand in den Vorm van een hypotheek zonder rente en voorioopig zonder aflos sing financieren. Dit beteekent, dat het maximum van de rentelooze hypotheek (van 120 pet. van de exploitatiewaarde), zooals dat tot hu toe geldt, komt te vervallen. Daardoor zal bijvoorbeeld de eige naar van een verwoest perceel op het platteland, die hiervoor onge veer 1000 vergoed krijgt, en die hu, als hij tot herbouw overgaat, bijv. 8000 moet betalen, een over- bruggingscrediet zonder rente en fLficssing van 5000 kunnen krij gen. Hij zal dan 2000 zelf moeten financieren, hetgeen uiteraard het bedrag is, dat zijn nieuwe woning hu meer waard wordt dan de oude. Vooropgesteld dient te worden,' dat de goedgekeurde bouwkosten een nader bepaald percentage van de bouwkosten van een soortgelijk object in Mei 1940 niet te boven gaan. Op deze wijze hoopt de re geering het bouwkostenpeil binnen jsekere grenzen te houden. De beperkingen, welke gelden Voor woningen, grooter dan 500 ku bieke meter. dat zijn over het alge meen ruime midden stands woningen, zouden van kracht blijven. De finan ciering van het herstel der schade boven 3000 zal op korten termijn zoodanig worden herzien, dat deze niet ongunstiger uitkomt dan de financiering van den herbouw. Ten aanzien van de rentelooze hypotheek wordt overwogen den getroffenen zekerheid te bieden, dat deze hypotheek niet opeisch- baar, dan wel rentedragend wordt gemaakt, wanneer de daaruit vloei ende lasten van rente en aflossing door de getroffenen niet uit de exploitatie zullen kunnen worden bestreden. Zooals men weet is in de thans nog geldende regeling be paald, dat binnen 10 jaar bij de Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels- en Kan toorbedienden richt tot alle werkge vers het dringend verzoek zoo mo gelijk hun zaken op 1 November, Allerheiligen gesloten te houden. Aan de niet Katholieke werkge- we+ moet zijn vastgelegd, wat ervers wordt verzocht aan het Katho- - i i lirtlrA rliriw fl O rv „rii n f to met dit crediet uiteindelijk zal ge schieden De Indonesische republikeinen hebben als gevoLg van de onderhan delingen Maandag besloten de slui zen bij Soerabaja te openen. Hier door zal een einde komen aan de maandenlangè droogte, die 8000 hectare rijstvelden rondom Soerabaja in verval heeft gebracht. NIC O LAAS—KLEIN. Jan Nico-Iaas behaalde gisteren avond in het Concertgebouw te Am sterdam een overtuigende zege op Nol Kleins, die niets tegen de voor treffelijke techniek van Nicolaas had in te brengen, verscheidene malen neer ging en tenslotte door den scheidsrechter werd gered lieke personeel dien dag vrij af te geven of tenminste voor dij- perso neel den arbeid des middags te doen aanvangen Volgens het ,,A, P. P." heeft het Britsche departement van buitenl, zaken tot de Ned.t Belg., en Lu- xembi regeeringen Ket verzoek ge richt,' haar standpunt ten aanzien van de Duitsche kwestie kenbaar te maken. Dinsdagmiddag om 5 uur is aan- de Nederlandsch-Duitsche grens onder de gemeente Eijgelshoven de gasleiding tusschen Alsdorf en de staatsmijn Emma in bedrijf gesteld Het gasnet der staatsmijnen is hierdoor rechtstreeks gekoppeld aan het wijdvertakte net in West- Duitschland en Nederland betrekt dus nu gas uit het Roergebied. DONDERDAG 31 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M) AVBO 7.00 Nieuws, if}"m en gram.; 11 00 Je;. ty Cantor; 11.45 Ber. uit Inddë12.1,0 Muziek; 12,30 Stafmuziek; (13 00 Nieuws) 13.45 Gram.; 14 00 V cl. Vro-uw; 14.20 Kwintet- 15 00 Cabs. 15.20 Gram; 15.45 Gram 17.00 Ka leidioscoop17 20 Caus.;' 17.30 Mu ziek; 18 00 Nieuws; 18.15 Piano; 18 30 V. d. Ne-d. Strijdkr 1900 Sportpr 19.20 Over muziek; 19.45 Caus 20 00 Actuail.; 20.15 Coneertgeb.ork 21*25 Hoorspel: 22.00 Muziek; 22.15 Skymas ters; 22 45 N J, V.23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM n (415 M 7.00 KRO 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14 00 NCRV; 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 10 15 Morgenwijding; 11 00 V. d. zieken 11.45 V. d. kienters; 12 00 Muziek; 12.30 Kwintet: 13.00 Nieuws- 13 15 Orkest: 13 45 Caus.- 14.00 Cinderella; 14 40 Caus 15.00 Gram.; 15.15 Trio; 16.00 Bijbel; 16 45 Concert; 17.50 Ovar Indië; 18.00 Mandoline; 18.30 Caus 18 45 Gram.; 19 00 Nieuws. 19.15 U V19 30 Gram19 40 Caus20 05 Herdenking Hervorming; 21.30 Orgb; 22.00 Nieuws en ae»«al 22.30 Gram 22.45 Avond-wijding; 23.00 Beethoven cyclus; 23.30 Gram Het comité-generaal der Eerste Kamer, dat gisterenmiddag te 2 uur begon en des avonds werd voortge zet en waarin de grenswijziging aan de orde is geweest, heeft geduurd van 2 uur tot kwart over zes en van 8 uur tot omstreeks kwart over ne gen in den avond. De behandeling in de Eerste Kamer is hiermede afge- loopen Ook in den Belgischen senaat is de kwestie gisteren ter sprake gekomen. Een der sprekers, de socialistische senator Rol in, verklaarde, dat hij een kaart in? zijn bezit had met de grens correcties, die de Nederlanders willen verkrijgen. De grens zou bijna van het Noor den naar het Zuiden rechtlijnig wor den; de huidige bochten zouden in het voordeel van Nederland verdwij nen De oppervlakte van Ned. Lim burg zou verd-ubbeld worden, terwiji Aken zou worden geannexeerd. Spr. informeerde of hierbij niets gedaan zou worden, dat de toenade ring tusschen Nederland en België in den weg zou kunnen staan De an nexatie van Aken zou een terugslag kunnen hebben op den Belgischen toestand. De heer H. Vos, d«ie den minister van Buitenlandsche Zaken vervangt, antwoordde hierop dat de Ned. re geering deze inlichting onjuist noemt ,,Ik voeg erbij", zeide hij, „dat deze inlichting sterk overdreven is Spe ciaal Aken is niet inbegrepen in de betrokken correcties Wat dit betreft bestaat er nauw contact tusschen Brussel en Den Haag" Tenslotte verklaarde de minister, dat geen enkele belangrijke stad in de Ned. eischen begrepen is. De minister van Sociale Zaken heeft de interdepartementale com missie van overleg voor de loon- en prijspolitiek als volgt samengesteld Lid en voorzitter mr. dr, A. A. van Rhyn, secretaris-generaal Soc. Za ken, leden. mr. J. A. Berger, voor zitter rijksbemiddelaars, prof. G. Brouwers, directeur-generaal van de prijzen., drs. J. Horri-ng. directeur landbouw-economisch instituut., pr. mr. J. G. Koopmans, vertegenwoor diger 'minister van financiën, prof. dr. J. Tinbergen. directeur centraal planbureau, mr. P. Ubink; hoofd afd. ambtenarenzaken van het departe- mient van BinnenlandJiche zaken. Tengevolge van verraad werd In November 1943 de groep Haar lem van „Vry Nederland" bijna geheel opgerold. Meer dan 30 per sonen kwamen in concentratie- kampen terecht, waarvan 16 den dood vonden. Hoofdpersonen in dit verraad waren een Haarlem- sche vróuw A. Kappelhof en de N.S.B.-er J. Beenen, die lid van den Wach- en Schutzdienst was. De vrouw deelde aan B. mee, waar de exemplaren van het illegale blad waren opgeslagen, waarna de man de „foute" 'rechercheurs Smit en Willemsen waarschuwde. Deze deden een inval in de werkplaats van den timmerman Moorhoff, die illegale pamfletten stencilde. Hij sloeg door" en meer invallen volg den, waarbij o.m. lijsten met namen en adressen gevonden werden. Tot de gearresteerden behoorde vader Lohmann. leider der Haarlemsche V. N.-groep, met zijn vader, broer en twee zoons. De twee zoons zijn nog in leven De zaak wénd gisteren behandeld door het bijz. hof te Amsterdam. Als beklaagden stonden terecht de bovengenoemde vrouw, de N.S.B.-er Beenen, de timmerman Moorhoff en de 2 jonge Lohmann's, die hun mede strijders niet tijdig gewaarschuwd hadden Beenen had bovendien den verzekeringsagent Bronkhorst, die door de Duitschers werd gezocht, in de val gelokt. Nadat verschillende getuigen wa ren gehoord inzake het verraad van „Vrij Nederland", eischte de advocaat-fiscaal dr. Besier tegen Beenen 20 jaar gevangenisstraf. Tegen mej. Kappelhof, dienstbode uit Haarlem, werd 8 jaar geëischt. In de middagzitting stond als eerste terecht de 32-jarige meubel- maker Moorhoff, Deze was doos de beide rechercheurs gearresteerd, waarna zij hem bedreigden zijn vrouw, die met een baby in het ziekenhuis lag te zullen arrestee ren. Daarop had hij tenslotte, bezorgd voor het lot van zijn vrouw; het adres van Lohmann Sr. opge geven. Tegen verd., die voor deze zaak reed» twee jaar in een Duitsch concentratiekamp had ver toefd en door de Amerikanen is bevrijd tevoren heeft hij uit stekend illegaal werk gedaan eischte de adv.-fiscaal 2 jaar rijks werkinrichting. De 28-jarige J. Lohmann had, ofschoon er lijsten met de namen der V.N.-verspreiders en ontvangers in beslag genomen waren, na zijn vrijlating na vijf dagen, de betrok kenen niet gewaarschuwd. Hij had integendeel aan enkelen verklaard, dat er geen lijsten waren Tegen hem luidde de eisch 2% jaar ge vangenisstraf. De zaak tegen zijn broer werd voor het hooren van enkele getuigen aangehouden. Groningen heeft 47 winkels in pa pierwaren. Zaterdag werden daar van 25 winkels bezocht door amb tenaren van de prijzencontrole Van deze 25 bleken niet minder dan 24 de prijsvoorschriften te hebben over treden met gemiddeld meer dan 100 pet. Bij 2 winkels werd de geheele voorraad in beslag genomen, een van deze twee had een ongeoorloof de wiijgt gemaakt van ongeyeer 10.000 gulden. De „Derniere Heure meldt, dat de schoenenhandel in België wel dra volledig zal worden vrijgege ven. waarschijnlijk per 15 Novem ber. Afgevaardigden der vakgroep be roepsvervoer langs den weg van den Centralen Bond van, Transport arbeiders hebben te Utrecht verga derd, waarbij betoogd werd, dat de beslissing van het college van rijks bemiddelaars inzake de landelijke regeling niet aanvaardbaar is. In een motie werd de stellige overtui ging uitgedrukt, dat, indien op Maandag 4 November geen bevredi gende regeling is tot stand geko men, het niet meer mogelijk zal zijn, de rust in het bedrijf te handhaven. Weerverwachting medegedeeld door het K N. M I. te De Ri.1 geldig tot Donderdagavond Zwaar bewolkt met op vele 1 plaatsen nevel of mist en slechts hier en daar tijdelijke opklaring; geen neerslag van beteekenis; ma I tiige oostelijke wind; vrij koud. I 31 Oct.: Zon op 7,31 uur, on_ I der 17,15; maan op 13,58 uur, on- I der 21.17 uur. 4. De poJitie? riep het kleine, dikke mannetje dat bij Jud Perolt in het vertrek was, dandan zijn we verlorenikben er bij. Houd je kalm, stommeling. Er is immers nog niets verloren Luister Hoeveel liften zijn er in dit gebouw? Twee. Twee? Goed, geef my die lange zwarte jas en dien bolhoed. Maardie zijnik Sita nu niet te zeuren. Het gaat om onis leven. Ze kunnen jou mets maken, als je volhoudt dat ik hier niet geweest ben Niet in deze kamer Ik zal me wei zien te redden, aju! Maar je kunt er niet meer uit... het gebouw is heelemaal afgezet. Je vergeet, beste Colly. dat Jud Perolt nog altijd Jud Perolt is. Een keer heb ik me vergist met den verduivelden kat, maar daarom hoef ik dat nog niet keer op keer te doen Perolt sloeg de deur van het ver trek achter zich dicht. Het werd ook hoog tijd voor hem, want toen hij op de gang stond zag hij aan het bewegen der kabels, dat de eene In omhoog kwam Het Nedcrlandsche leger is be gonnen met de vervanging van de Britsche bezettingstroepen op Sumatra. De landingen werden door geen enkel incident ver stoord. De eerste troepen, welke aan land gingen, waren 750 IJ-brigade-vete ranen, van wie velen tijdens den oorlog dwangarbeid verricht heb- en aan den spoorweg van Siam naar Burma en welke met landangsvaar. tuigen ontscheept werden bij Pa- lembang. Een 150 manschaippen bezetten Pladjoe, een paar kilometer ten Zuiden van de rivier de Moe^i, waar een groote raffinaderij van de B. P. M is Deze troepen zijn ue voorhoede van de 3500 Nederlanders, die de 2500 mart Britsche en Britsch- Indische soldaten bij Palembarxg zul len vervangen, voordat op 9 Novem ber het commando officieel overge dragen wordt. Binnenkort zullen er in Medan en Pad an g soortgelijke lan dingen plaats vin<den. Dg 5000 Japanners, die sinds de overgave wegens gebrek aan geaL, lieerde troepen dienst gedaan heb ben ter bescherming van de olie- installaties en de andere bezittingen, worden nu teruggetrokken voor wachtdiensten in het gebied van Pa- lembang. Zij zullen met uitzondering van 650, die zullen achterblijven, voor werkzaamheden, binnenkort naar Japan vertrekken. Gisteren is te Batavia de wapen* stilstandscommissie weer bijeen ge weest Besloten werd opnieuw aan alle plaatselijke commandanten, zoo wel via de Nederlandsche a's de Indonesische kanalen, een beircht te zenden, waarin er op aan wordt ge drongen alle vijandige en provocee* rende handelingen te vermijden. Voorts werd beslqften een techni sche sub-commissie te benoemen, waarin de chefs der betrokken ge nerale staven zitting zullen hebben. Haar taak zal zijn alle technische en andere bijzonderheden voor een feitelijk staken van het vuren uit te werken en het vuren te doen staken, zoodra dit mogelijk is." De commissie zal 1 Nov. opnieuw bijeen komen. De komst van luit. gen. Soedirman opperbevelhebber van de T R. I„ is definitief bepaald op Vrijdagmorgen. 15) HOOFDSTUK X HET DUEL. VRIJDAGOCHTEND 11 JUNI Een bezoeker van de herberg de vier Veeren in Sevenoaks knikte vriendelijk toen hü in de eetkamer een meu-w gezicht zag verschijnen. Burke beantoordde den groet op dezelfde wijze Een varken is nergens zoo'n welkome verschijning als aan het En. gelsche ontbijt zei de man op een schaal gebakken eieren mét spek wijzend Wanneer ik naar mijn ïand terugga, zal ik dit missen. Komt U uit Frankrijk? infor meerde Burke. Oui, m'sieur Uit Parijs, waar het in Juni prachtig is. maar hij haalde zijn schouders 0D een ver anderingetje is ook wel eens aanga- naam. Ik heb lang genoeg gewerkt en nu ben ik gepensionneerd. Daar xit altijd iets triste in, n'est ce pas? Ah maar m'sieur is nog te jong om dat te begrijpen. Kent U Parijs? Vrij goed. Burke nam den Franschman nadenkend op Het was een .levendig klein mannetje van een jaar of zestig maar hü zag er uit stekend verzorgd uit. De opgedraai de punten van zijn snor stonden krijgshaftig omhoog. Nu en dan raakte hij ze eens aan als wilde hij jÜËÈ..SS .van overtuigen. dut alles iiog complect was Ondanks zijn jaren, waren er opvattend weinig rimpels en groeverv in zijn gelaat. In zijn oogen, vlug en levendig, lag een vriendelijke blik Hij maakte den in druk van een tevreden ziel, die be reid was de wereld rusUg naar sar.g te laten gaan zoolang: hy er niaa» geen hinder van had. Een plotseniT hem invallende gedachte deed Burke vragan: Bent U hier al lang? Een paar dagen pas, luidde het antwoord. Dit deel van Uw land L» buitengewoon aantrekkelijk Ik kan me er maar niet van lossUheurec. Ik ben twee weken in Londen geweest. Ik vind Londen heel mooi maar het is er mij een beetje te onrustig Burke's balangsteT,ing in dezen be_ zoeker uit Frankrijk, die „pas een paar dagen'' in Sevenoaks ^va3. werd er niet minder op. Ik heb gehoord, dat ze hier on langs nog al wat sensatie gehad heb ben. zei de Engelschman onverschil lig U bedoelt den moord Le pauvreEn de misdadiger is nog niet gepakt naar ik meen. Maar de man zweeg even terwyl hij zich nadenkend no.g een kopje koffie inschonk - Uw Scotland Yard heeft een prachtige reputatie. Denkt U, dat zy zulle slagen? Dat zou me niets verbazen. Ik las daarjuist in de courant, dat de misdadiger gisterenavond in een flat in Londen bijna gegrepen was Dat heb ik ook gelezen. Burke bediende zich van de marmelade De volgende maal dat zij hem zoo dicht op de hielen zitten, kan hij wel eens niet zoo gelukkig zyn. De Franschman dronk zijn kop leeg, gehfiof zijn bord achteruit en liefkoosde enkele oogenblikken zwij gend zyn snor. Denkt U dat deze man Tre vor of Travers heet hij geloof ik? Urquhart vermoord heeft? Burke staarde zijn metgezel met een verrast gelaat aan. Waarom vraagt U dat? De Franschman rolde handig een sigaret Aangezien de misdaad juist ge pleegd was vóór ik in Sevenoaks kwam, heb ik er natuurlijk alles over gelezen. Ik beweer heelemaal niet een expert op dat gebied te zyn, maar het is bij me opgekomen, dat er wel eens een misverstand zou kunnen be staan De politie schijnt er van over tuigd te zyn, dat Travers den moord bedreven heeft, zei Burke voorz.cn- tig. De Franschman inhaleerde den rook van zijn sigaret Toch meen ik te weten, dat hij een jonge man van uitstekende af komst en irï het volle bezit van zijn verstandelijke vermogens is U moet me niet kwalijk nemen maar ik begrijp werkelijk niet wat dat er allemaal mee te maken heeft. U zult moeten toegeven, dat moord iets onredelijks is. - Ik kan me omstandigheden in denken waarin het iemand, die he vig bevooroordeeld is, bijna gerecht vaardigd voorkomt, verklaarde Burke U draait er om heen, m sieur. We weten, dat Urquhart de getuige was die Travers naar Duivels Eiland *heeft gezonden. Maar acht u het zelfs in die omstandigheden ver standig van Travers om hem te dooden? hoofd, terwijl hjj over de zaak na dacht. Tamelijk stom misschien, in de gegeven omstandigheden. Ik be grijp, wat u bedoelt. Pardon, maar het zou geweldig stom zijn geweest. Na uit de Fran- sche gevangenschap ontsnapt te zijn en veilig in dit land te zijn aangekomen, zou hij hier gemakke lijk de rest van zyn leven in vrede hebben kunnen doorbrengen. Wan neer hij voorzichtig was, was alles in zijn voordeel. Maar door een dreigbrief aan Urquhart te sturen en hem dan te vermoorden wel, dat maakte zijn spoedige gevangen neming en terechtstelling bijna tot een zekerheid. De bezoeker uit Frr "rijk 'd.de dr vig met het hoofd. Het zou veeleer op het ge drag geleken hebben van iemand, die niet bij zijn volle verstand was. Burke knikte beleefd. Dat klink redelijk, antwoord de hij. Maar indien de moord door iemand anders bedreven is, ziet het er aardig naar uit, dat de werke lijke moordenaar den dans zal ont springen, terwijl Travers er leelijk aan toe zal zijn. Ah juist. De vriendelijke oogen van den Franschman rustten nu sfcrak op het gelaat van Burke. En indien iemand anders Urquhart vermoord heeft, dan is die persoon uiterst handig en geslepen geweest, denkt u ook niet? De laatste minuten had de man van de Goudkust het gevoel gekre gen, dat er een bepaalde bedoeling achter die schijnbaar onverschillige opmerkingen van zijn metgezel schook ByrkQ .voelde, dat h.U lang zaam maar zeker aan den praat ge bracht werd. Waarom gaat u niet naar Scot land Yard om uw theorie daar uit een. te zetten? vroeg hij. Ik ben er zeker van, dat zij vol belang stelling naar u zouden luisteren. De ander glimlachte. Ik vrees, dat ze het daar te druk hebben om mi.in meaning te luisteren. Indien Travers dezen moord niet bedreven heeft, is men echter wel verplicht medelijden met hem te hebben. Burke hield zich alsof zijn ontbijt de volgende oogenblikken al zijn aandacht vorderde. Het moet een heel onprettig gevoel zijn, gezocht te worden we gens moord, merkte hij op. En toch was Travers reeds een moordenaar, meende de Fransch man U bedoelt in Marseille? Natuurlijk. De zaak is daar destijds uiterst grondig behandeld. Burke keek van zijn bord op. Uw belangstelling voor deze zaak verbaast me een weinig, m'sieur. Waarom denkt u dat Tra vers dien brief aan Urquhart ge zonden zou hebben, indien hy i*1 werkelijkheid Peter Stone in Mar seille vermoord zou hebben? De Franschman blies nadenkend enkele sierlijke rookkringetjes om hoog. Ik za' niet gauw toegeven dat er in Marseille een rechterlyke dwa ling heeft plaats gehad, antwoordde hij, hoewel zulke dingen kunnen gebeuren. Had Travers niet de een of andere kwestie met Stone?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2