Met een zeiljacht WANDSWORTH-SCHIEDAM NEDERL. JEUGDTOONEEL DE WERELD ROND In heel Nederland Ruiten troef NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 5 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 DANK VAN GROESBEEK RECRUTENRETRAITE - DE SCHIEDAMSCHE KUNSTKRING HERMANDADJES EN DITJES SPORTUITWISSELING WORDT HERVAT VEILIG VERKEERS- WEEK Schoolvoorstellingen KONINGSHAVEN TE WATER GELATEN OVERWINNING VOOR DE WINKELIERS VERGADERING KATH. VROUWENBOND 20 JAAR EN INGENIEUR DE KATHOLIEKE KRING DANSTE EN DRONK THEE SAMENWERKING MIDDENSTAND mÊimm P.T.T. KANTOOR SCHIEDAM\ honderdmijlsvaart over de Oceanen KLAVERJ ASC0MPET1TIE Man overboord Pernambuco bo Groesbeek ontving 300 M2 glas uit Schiedam Na de glasactie in Schiedam kon den wij melden, dat de 500 M2. glas voor Gennep, Mook en Middelaar "Waren bestemd. Intusschen was Gennep echter reeds op andere wijze geholpen en werd Groesbeek door Schiedam in de glazen gezet Het gemeentebestuur van Schiedam ont ving deze week een dankbrief van het gemeentebestuur van Groesbeek met bijgaande foto. Een uittreksel uit den brief volgt, hietronder ,,Het was voor ons en voor de bevolking dezer plaats een groote en aangename verrassing, toen plotseling twee formidabele vracht wagens uit uwe gemeente in ons dorp verschenen om er een kost bare lading glas' achter te laten. Groesbeek werd zeer zwaar door het oorlogsgeweld getroffen: 550 huizen werden totaal verwoest en van de overblijvende bleef er één onbeschadigd. Hef van rijks. Wege beschikbaar gestelde glas werd in hoofdzaak aangewend voor de pl m. 500 gebouwde noodwoningen. Voor herstel kon nog slechts een gering percentage glas worden ver kregen. De met primitieve middelen „glas dicht" gemaakte huizen bie den dan ook voor het overgroote deel nog onvoldoende beschutting tegen het gure jaargetijde. Zoodoende moge het U verklaar baar voorkomen^ dat de bijdrage uit Uw gemeente in het noodherstel voor dezen winter zoo byzonder welkom was. Evenzeer echter hebben wij waar deering voor het bewijs van medele ven, dat daarmede door de bevol king Uwer gemeente werd betoond. De verschijning der vrachtauto's met glas werd een plaatselijke ge beurtenis". Vandaar de als .herin nering" bedoelde fotografische op name, waarvan wij u een exemplaar hierbij mogen aanbieden". De recrutenretraite, die Zaterdag en Zondag door de districtskern van de Katholieke Actie voor de manne lijke jeugd was georganiseerd heeft voor 85 jongens een belangrijke ver sterking van hun geestelijken- weer stand beteeikend. Helaas liet de Schie- damsohe lichting het er led ijk bij zitten. Ondanks vele persoonlijke op_ roepen en publicaties in onze courant en MSursum Corda" waren er slechts 45 stad'genooten, ongeveer 18 pet. van de 'katholieke dienstplichtigen, opgekomen. De stemming van de aanwezigen was enthousiast; men was niet tevergeejÈs twee dagen naar Schiedam gekomen, want rector van Houten en pater van Pampus OP, behandelden de zaken naar mannen- aard. Sergeant van Rooy droeg er Zon dagmiddag door zijn enthousiast be toog veel toe bij, dat ook de man van de practijk door de jongens met in tense belangstelling werd gevolgd; de vele vraigen aan het eind van zijn 6ftssie waren de beste aanwijzing voor de aandacht, waarmee ieder hem had gevolgd. Laten wij hopen, dat in de toekomst de oproep bij de Schiedamsche recruten meer weer klank zaal vinden. \^r Voor de eerste voorstelling op 21 November a.s. had de Schiedamsche Kunstkring een contract afgesloten met het Zuid Nederlandsch Tooneel voor het verzets-stuk Herberg De Vier Winden". Achteraf bleek, dat genoemd gezelschap zich te voren verbonden had genoemd stük als premiere voor den R. K. Kunstkring te Schiedam op te voeren. Ter wille van de goede verstandhouding heeft de Schiedamsche Kunstkring haar contract met genoemd gezelschap op derzelver verzoek opgezegd en opnieuw gecontracteerd voor het verzets-stuk Oranjehotel", op te voeren Donderdag 21 November a.s. in het Passagetheater. W v. O. alhier, heeft aangifte ge daan van diefstal van haar rijwiel. Op de Lange-Nieuwstraat alhier, door een onbekend gebleven be stuurder van een auto, een hond dood gereden. Het cadaver is door de Gem. Reiniging weggehaald. J B. alhier,- heeft aangifte gedaan van diefstal van meubilair. C. A. D. alhier, heeft aangifte ge daan van diefstal van textielpunten. M. G. alhier, is terzake overtreding Distributievoorschriften aangehou den en ingesloten. Het comité Schiedam maakt be kend da* na een korte tusschen- pooze de sport-uitwisseling tusschen Wandsworth en Schiedam nu bin nenkort wederom voortgang zal hebben. Om te beginnen zal tegen het eind dezer maand van hier een ploegje boksers in zes gewichtsklassen oversteken om deel -te nemen aan een bokstournooi, dat op 27 Nov. a.s. onder auspiciën van de politie- sportveireeniging van Streatham (onderdeel van Wandsworth) aldaar gehouden wordt. Aangezien men De dood, die aan den< kan.t loert, wordt op het oogenblik bedreigd door een papierlawine van Verkeers- couranten en, gedrukte handleidin gen, hoe men wel en hoe men- niet moet rijden. De Schiedamsche po litie was gisterenavond bij het uit gaan der fabrieken paraat op het Koemarkt plein, om aan ieder, gratis een exemplaar van de Verkeers- courant uit te reiiken, daarbij ijverig geholpen- door de jeugd. Intusischen zwermen de wielrijders nog steeds over het middengedeelte van den weg, ryden bakkerskarren een halven meter van den stoeprand en wordt anderhalve meter van den weg niet gebruikt, om tocih vooral maar zeker te zijn van een sensatie- rit op het midden van de straat, om nog niet de zaligen te noemen, die hun. rit gebruiken, om na te soezen in een droomend heimwee naar bed Loopt en rijdt met verstand, dé dood loert aan den kant Hedenmiddag is op de werf Gusto te Schiedam de eerste van de twee motorcoasters, in aanbouw voor de N.V. Gebr. van Uden's Scheepvaart en Agentuur M.ij. te water gelaten. Deze vaartuigen zijn van het shel terdeck.type en Zijn ingericht voor het vervoer van stukgoed en graan, terwijl zij bovendien geschikt zijn voor de houtvaart. De schepen wor den gebouwd volgens voorschrift en onder toezicht van Bureau Veritas tot verki'vjging van klasse L. De hoofdafmetingen zijn: lengte 55 m. breedte 9.20 m., holte tot bovendek 3.40 m. holte tot shelterdeck 5.55 m. Over' de geheele lengte van de Vaartuigen wordt een dubbele bodem aangebracht. De voortstuwing ge. echiedt door een hoofdmotor van ca. ««O P.K., welke de schepen een snel heid van ca. 10 km. zal geven. Deze hoofdmotor alsmede de hulpmotor Worden vervaardigd door de Bolnes iMotorenfabriek. De schepen krijgen verder 2 groote luikhoofden en 2 masten met 4 laadboomen. De aan- rjjving van de hulpwerktuigen en deklieren geschiedt geheel electrisch. e accommodatie voor kapitein en bemanning wordt naar de modernste eischen ingericht. Daar de schepen voornamelijk voor de vaart op de Oostzee zullen worden gebruikt, worden zij uitgerust met ijsverster- kingen. De schepen zullen gedoopt worden resp. „Koningshaven" en ,,Coolha- ven" De strijd tusschen den georganL seerden Middenstand en de ambtena ren, die op enkele plaatsen in ons J8 uitgebroken en die aan niet onoPgemerkt voorbij- gewinnen °aooTat u"*6 Stad betreft' Aanleiding tot fn?"" mirtdenstan\ Zondagarheid, wa;?"l„Stri^ was de liers zouden woi-ri™ winke- wanneer zy hun bonnen op^aa"®6"' zouden moeten inleveren De Woensdag a.s. om 8 uur zal de R. K. Vrouwenbond, afd. Schiedam, zijn ledenvergadering houden in het vereenigingslokaal, gebouw Irene, aan de Lange Haven. Aan de orde is de periodieke aftreding van het bestuur; kapelaan Langemeijer de geestelyk adviseur van den vrou wenbond zal een toespraak houden en na de pauze komt de tooneelver, eeniging ,,Brederode" met een kort tooneelstuk op de planken. De heer T. van Trier uit Schiedam heeft een zeer bijzondere prestatie geleverd door reeds op twintig jari gen leeftijd den ingenieurstitel e.i. aan de Technische Hoogesohool te Delft te behalen. Het Nederland sche Jeugdtooneel onder directie van Rob Geraerds en Rie Beyer zal Donderdag, Vrijdag en Zaterdag om 9 en 1115 uur schoolvoorstellingen geven in het Passagetheater van ,,De gouden Papegaai". De opvoeringen van het Neder landsch Jeugdtooneel zijn bedoeld als een aanvulling op het aestheti- sche gedeelte van het onderwijl, da* in Nederland' bepaald langzaam toe gang krijg,. tot de lokalen. Voor het Lager Onderwijs worden veelal gedramatiseerde sprookjes gebracht in een artistiek en paedagogisch verantwoorden vorm. De montee. ring is daarmee in overeenstem ming, zoodat terecht kan worden gezeg, da* geen kosten en evenmin moeiten worden gespaard, om de kinderen he* werkelijk mooie en waardevolle te loeren zien en waar. deeren. Tezamen met schoolconcer. ten vormen déze jeugdvoorstellingen den kern van het toekomstig con cert-, en tooneelbezoek en daarmee de waarborg voor het voortbestaan van de dramatische kunst naast de levende plaatjes-fabricage. Het behoeft dan ook weinig ver wondering te wekken, dat het mi nisterie van onderwijs en de fede ratie van beroepsvereenigingen voor kunstenaars hun steun geven aan dit werk en dat de oorspronkelijke opzet belangrijk Zal wordten uitge. breid. Tot dit doel zal de „Stichting Het Nederlandsch Jeugdtooneel" in het leven worden geroepen. Deze stichting zal het werk, dat Rob Geraerds in de afgeloopen zes jaren opbouwde, vasteren vorm geven en zijn persoonlijk cachet vervolledigen door er een officieel stempel op te drukken. Deze nieuwe stichting zal, eenmaal tot, stand gekomen, drie onderafdeel ingen omvatten een voor gespeeld tooneel, een voor ge danst tooneel en een muzikale af- deeling, welke ook de leerlingen der lagere school vertrouwd zal maken met de verklankende instrumenten Wanneer dit werk eenmaal tot volledige ontplooiing zal zijn geko men, meenen we te mogen ver wachten, dat hef werk by de jeugd begonnen, tot veelbelovende was dom zal uitgroeien in de latere jaren. daar over zeer goede krachten op» dit gebied schijnt te beschikken en. de organisators dan ook aandrongen op uitzending van een sterke ploeg, kon deze niet uitsluitend uit Schie damsche boksers worden opge bouwd, maar is natuurlyk met goedvinden van de organisators en in overleg met het bestuur der afd, Zuid-Holland van den Ned. Boksi- bond elders versterking gezocht en verkregen. Van deze gelegenheid zullen onze medereizende bestuursleden ge, bruki mkane om met bun confraters in Wandsworth de noodige techni, sche besprekingen te voeren eji voorbereidingen te treffen voor de in den komenden tijd plaats te heb ben uitwisselingen, waarvan voet bal (zoo mogelijk ook jeugd, en be drijfsvoetbal) hockey, athletiek, cricket, zwemmen en tennis wel in hoofdzaak aan de beurt zullen zijn. De Mayor van Wandsworth heeft onzen burgemeester in een schrij ven medegedeeld, dat hij een doo* invalide, Engelsche oud-militairen vervaardigde krans van klaprozen hierheen zou verzenden met de bét doeling da,t deze op 10 November, den herdenkingsdag van de slacht offers van twee wereldoorlogen, op het Schiedamsche oorlogsgedenktee- ken wordt neergelegd. Zeer genoegeJijk was het thé-dan» sant, dat het bestuur van den Kathow lieken Kring Zondagmiddag had ge„ organiseerd voor de leden in d© groote zaal van den R. K. Volks bond. Koos Vermeulen zorgde voor beschaafde muziek tezamen met zijn solisten, zoodat het geheel op het peil stond, dat van den Katho lieken Kring bekend is geworden. Een eerste en laatste keer zal het terecht niet geweest zijn. In dezen gees zal er nog goed werk kunnen worden gedaan voor de ontspanning van de katholieken op verantwoorde manier, die toch in overeenstem ming is met de eischen van den tijd. Gisterenavond is in Hotel ,,de Kroon" het eerste contact tot stand gekomen tusschen de Schiedamsche vakorganisaties uit de levensmidde lenbranche, waarvan de voorzitters en de secretarissen aanwezig waren. De leiding van de vergadering was in handen van den heer D. Kramef Freher. Het winkelsluitingspro bleem was het voornaamste punt up de agenda. Uit de geanimeerde ste» ming mag men afleiden, dat de sa menwerking in de toekomst waar- schyniyk wel zal worden voortge zet. TOONEEL EN MUZIEK. 5 November: Palace 8 u. Georget te Hagedoorn (Volks.Univ.)Luxo* 8 u. (gewijzigd) Pygmalion (Res. tooneel)Aula Boymans 8 u. Iscar Aribo, piano. ",:g ont- vangstbewijzen behoeven nu Dinsdag te worden ingeleverd De JtAlk" vertrekt op haar wereldreis, op SI September j.l., uit de haven van Pernambuco De directeur van het post. en te- legraafkantoor te Schiedam deelt mede dat met ingang van Zondag 10 Nov. a.s het kantoor te Schiedam op Zon- en feestdagen geopend zal zijn van 8 tot 9 uur des morgens al leen voor den telefoon- en telegraaf. dienst. Voor den postdienst is het kantoor op Zon- en feestdagen ge» «loten. M „Ons Thuis" 23772 p., ,,Ons Huis" 23373 p., „De Dam" 22380 p., „De Bruinvis" 22180 p., „Eureka" 22061 p., „Dè Kajuit" 21007 p„ „Sport" 21007 p., ,,De Spit" 20917 p., „Finale" 20759 p., „Kees Vrienden" 20194 p. Van den kapitein A. van Nieuw koop, die deze reis samen met zijn Wee ge2el'en maakt, ontvingen wy een uittreksel uit 't logboek tot de aankomst in Paramaribo, waaraan het onderstaande ontleenen. Vlot ging het de Noordzee over maar den volgenden morgen moest wegens mist by East Goodwin het anker worden uitgeworpen. 's Mid dags kon men niettemin bij opkla rend weer het Kanaal binnenzeilen, doch nu noopte een flksche Westen wind den volgenden middag opnieuw (eiland Wight) voor anker te gaan. Ruim twee etmalen moest de Alk hier blijven, doch dan ging het in den namiddag van 8 Juli full speed voorwaarts en ondanks hooge noor. deiyke deining in de Golf van Bis- caye, die het schip hevig Het slin geren, kwam men Zondagavond 14 Juli ter hoogte van Finisterre. Hier werd het weer slechter en voor top en takel liep het jacht langs de Portugeesche kust, waar- by twee lange trossen werden „ach. teruit gestoken" om het beter zee te doen houden. Dinsdags klaarde het weer op en in den vroegen mor gen kon men de trossen weer bin nen halen. Hierby deed zich het eerste incident voor: een van de dicht onder den wal hg Bernbrldge mannen viel tot grooten schrik van zün collega's overboordGelukkig slaagden ze er echter in hem spoe dig weer op te pikken en onder de warme Zuiderzon was het leed spoedig geleden. Met goed weer en zonder verder verschrikkingen ging het weer verder en Zaterdag 20 Juli des avonds om 9 uur was Las Pal- mas bereikt en haakte het anker in de binnenhaven van La Luz In 19 dagen had men 1836 myi af gelegd. Tien dagen rust en verkenning van het land volgden en op 1 Aug. des morgens om 6 uur koos de Alk opnieuw het ruime sop, thans met bestemming naar St Vincent op de Kaap Verdische eilanden. Bij NO passaat zeilde het driemanschap on. der gunstige omstandigheden Zuid waarts, met alleen het wyde water, vlak om zich heen. Een afwisseling, ook in het menu vormden de vliegende visschen, die zich hier begonnen te vertoonen. Des nachts vlogen de stomme die ren tegen het zeil om by het ontbyt te worden opgediendWarm echter was het en zonnig, zoodat het geen der opvarenden speet, toen 9 Aug. des morgens om 7 uur dicht onder den wal van St Vincent het anker uitging. De snelheid van het eerste traject was verbeterdIn 8 etmalen waren nu 890 mijl afgelegd. De hon derd myi per etmaal van de eerste trip waren ruim overschreden. Wederom eenige dagen rust maar dan. Zaterdag 17 Augustus om kwart voor elf des morgens werd de groote oversteek naar de nieuw wereld aanvaard, nadat men eerst nog eenigen tyd met een aantal gasten in de baai had rond gezeild. Nu ging het naar Pernambuco. Na enkele dagen was het met den zon neschijn gedaan en maakte deze plaats voor druilerig, regenachtig weer. dat later werd gevolgd door den ZW moesson. Windstilte, die de mannen van Columbus tot vertwy- feling bracht, kregen de Hollanders echter niet te verduren op hun tocht lan s de zeilvaartroute naar de Zuid-Amerikaansche havens Maan. dag 26 Augustus ging de Alk over stag om over stuurboord dankbaar te profitceren van den langzaam doorkomenden ZO-passaat. In den morgen van 2 September passeerde het jacht den evenaar en Zondag li September kreeg de wacht het vuur van Olinda in het zicht. Om 9 uur meerde het schip in de binnenhaven van Recife. Pernambuco was be reikt en hiermee was weer een tra. ject van 1901 mijl achter den rug. De kennismaking met land en be. woners van de ontmoeting met Ned, missionarissen maakten we reeds eerder melding viel zoo mee, dat het moeite kostte om to vertrekken, doch eindeiyk in den vroegen middag van 1 September werd de tros losgegooid en Pernam buco vaarwel gezegd. Para maris Thans was de eerste Nederland- sche haven sedert het vertrek uit Schiedam het doel: Paramaribo, Su. riname's hoofdstad. Buiig weer en tameiyk hooge zoe maakten de eerste dagen tot geen pretje, maar na het paseeren van Kaap Rocas werd dit beter en kwam er schot in. Er was zelfs een et maal bij van 176 myi, de grootste afstand, dien men tot dusverre in dit tydsverloop had gemaakt. Voor de Amazone-rivier was het weer echter opnieuw buiig met harden wind Of evenwel de geweldige hitte die men te verduren kreeg toen het weer opklaarde, te prefereeren was? t Was de vraag, maar desondanks 5 October om kwart voor twaalf de» middags meldde de wacht: „Vuur schip Suriname-rivier". En des avonds 0m 7 uur lag 't jacht langa- zy het m.s. Koningin Emma in Pa ramaribo. Afgelegde afstand 1689 myl. „In alle havens, zoo besluit de heer Nieuwkoop, was de ontvangst allerharteiykst en heeft men ons het verblijf zoo aangenaam mogelijk ge maakt. Er bestond voo>r het jacht groote belangstelling en ook vele sportliefhebbers bezochten 't schip. Vol lof waren ze over constructie, afwerking en uitrusting," Maar wat ze zeiden over hemzelt en zfin gezellen, die in zoo'n note-» dop de reis hadden gemaakt, dam vertelt hy niets van. Den 22 October verlieten ze Pa ramaribo weer, nu naar Curacao^, dat inmiddels bereikt is. Na een kort oponthoud hier, willen de mannen doorzeilen naar Colon het Panamakanaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3