Dienstbode-nood zs&ixsssrzsi gezinsverzorging DE BASILIEK te Echternach opgeblazen Beroep op Commissie-generaal jWEEK VAN I veilig verkeerj I I Textiel en WOENSDAG 6 NOVEMBER 1946 PAGINA 5 7 NOVEMBER: SINT WILLI BRORD HULP, WAAR DE NOOD HET GROOTST IS De crypte bleef gelukkig gespaard DOOR NED.-INDISCHE GROEPEERINGEN Verkeersregels voor langzaam verkeer De puntenwaardeering voor kleeditig BENJAMINO GIGLI IN LONDEN „Ik ben een beetje zwaarder geworden" Vrijwel gelijktijdig verschenen In. zake arbeid door meisjes twee rap porten, welke elkaar tot zekere hoogte aanvullen namelijk dat, uit. gebracht door de commissie tot be studeering van het vraagstuk der gezinsverzorging, benoemd door den raad van beheer van dé stichting Nederlands Volksherstel en het boek]© ,,Het huidige tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten", be_ vattende de resultaten van een on derzoek door de arbeidsinspectie en rijksarbeidsbureau. Dit laatste kwam o.m. tot de conclusie, dat slechts weinig meis jes met 'de handen in den schoot zitten en dat het tekort aan ar beidskrachten niet veroorzaakt wordt door arbeidsschuwheid bij de meisjes Voeg daarbij de mededee- ling van minister Drees, dat hij niets voelt voor arbeidsplicht voor meisjes, omdat deze maatregel veel onwilligen in de gezinnen zou bren- gen? dan kunnen zij, die zitten te wachten op de opheffing van den dienstbodenood voorloopig wel aile hoop laten varen. Inderdaad zal men moeten berus ten in de wetenschap, dat dagmeis jes en gedienstigen voor dag en nacht even zeldzaam zijn als arti kelen, welke pas van den bon ge nomen werden. Deze situatie is voor velen zeer onprettig, voor an deren een ramp. Immers, er zijn zinnen, waarin hulp dringend noo- dig is, andere echter, welke een meisje hebben voor het gemak van de vrouw des huizes, die overigens lichamelijk wel in staat is om zelf het huiselijk werk te verrichten Nu gunnen wij dezen mevrouwtjes gaarne haar daghitjes" maaj» dat ze thans gedwongen worden om zelf het te veel gesmade huishoudelijk werk ter hand te nemen, kunnen wij op gevaar af voor ,.cng" te worden uitgemaakt, niet slechts verlies ach_ ten. Evenmin, als onze kantoorda metjes na haar dagtaak buitenshuis thuis gezet worden aan dat. wat der vrouw ia. Immers, meer waardeering voor het huishoudelijk werk zou zeèr ge. wenscht zijn; animo bij het meisje en achting bij- de leden van het sterke geslacht. Deze laatsten zou den, als zij wilden, aan de oplossing van het dienstbodenprobleem ee*. flinken duw kunnen geven. Wanneer de jongeman begon met zich niet te schamen over zijn meisje, dat slechts" dienstbode is noch haar aanspoorde om een .deftigere" be trekking te zoeken als winkeljuf frouw of zelfs via een spoedcursus als kantoorjuffrouw, dan zou er reeds veel gewonnen zijn. In zijn eigen belang moest hij eigenlijk zijn verloofde vragen, zich te bekwamen voor haar toekomstige taak ais vrouw en moeder daar, waar zulks het best kan geschieden nl. m h®t gezin. Deden onze trouwlustige Jonggezellen" dit, er zouden onge twijfeld meer dienstboden loskomen Want gaat een jongen voor zijn meisje door het spreekwoordelijke vuur, een meisje wordt voor haar jongen ongetwijfeld zelfs diens - b°de. )och zoover zijn we nog met en wii vreezen, dat de heeren der schepping zich niet zoo intens zul len bezig houden met de oplossing van het dienstbodenprobleem. Daar voor krijgen zij veelal pas interesse, als zij zelf later van den nood het slachtoffer worden. Zooals dus gezegd, drukken de gevolgen van het gebrek aan hulp in de huishouding niet op allen even zwaar. Er zijn echter gezinnen, waarin de hulp slechts noode gemist kan worden en een noodtoestand ontstaat. Het kan ongetwijfeld slechts de instemming van ieder Weldenkend mensch hebben, dat voor deze gevallen als zijnde het meest urgent een oplossing gezocht Wordt. In deze richting ging het onderzoek van de commissie tot be_ studeering van het gezinsvraagstuk benoemd door den raad van beheer van de stichting Nederlands Volks herstel, in welke commissie naast Volksherstel nog vertegenwoordigd kpane"rtf Ami,ni?ters van Sociale Za- <1.. Ned. HtrvelKeerUGeZlnSZ°rg Va" zinszorg In alt n-,en de fGe" gesteldf dat fc™41 het aantal van hen die he? n °g van hulp In de huishouding ultoe^ f enden, in sterke mate verminderde niettegenstaande het feit dat de fceuze van dit beroep werd gestimu leerd (dienstbode-cursussen, ee" heel of gedeeltelijk buiten beschot wing laten, krachtens de zgn steun regeling van inkomsten, verkregen Itf huishoudelijk hulp). Do gevolgen jeürnr veroorzaakten onhoudbare daarvan eeval van ziekte, In- er in menig opzicht kg na de ter komen voor t® J\ het aanbod bevrijding verminderd van hulp in de huishouding stellende mate. Vele omsta den werkten daarbij samen. Maar ook ontstond het zgn coion- ne-werk. Talrijke groepen gezins hulpen verschenen uit het zuiden In de groote steden van het westen. Zoo verdiensteiyk hebben de colon nes zich geweerd, dat een vacuum ontstond, waar zij het noodwerk be ëindigden. De noodzaak om deze leemte op te vullen was duidelijk. De behoefte aan instellingen, welke zich meer in het bijzonder toeleggen op de opleiding en te werkstelling van gezinsverzorgsters was duidelijk aan den dag getreden De eerste conclusie van boven ge. noemd rapport luidt dan ook: De groote behoefte aan ge zinsverzorgsters staat vast. Reeds voor den oorlog was zij aanwezig. Door den oorlog is zij gegroeid. Het colonnewerk na den oorlog heeft deze be hoefte aangetoond Gezinsverzorgsters, aldus ver volgt het rapport bevorderen een goeden gang van zaken in de ge zinnen. Voorts kunnen zij medewer ken tot de verhooging van het gees, telijke, moreele en sociale niveau der gezinnen. Tenslotte kunnen zij bevorderen de verkrijging van ken nis van de sociale nooden. Kerke lijke en sociale instellingen hebben groote behoefte aan in haar dienst aan te stellen gezinsverzorgsters. Ook bij de werkgevers kan belang stelling voor het instituut van de gezinsverzorgsters verwacht wor den De behoefte aan gezinsverzorg sters kan ontstaan door: a. ziekte (waaronder ten deze te begrijpen hulpbehoevendheid) of tij delijke afwezigheid van de huls vrouw b. te kortschieten van de huis vrouw in de juiste verzorging van het gezin wegens onvoldoende scho ling, geestelijke defecten of onmaat. schappelijk gedrag. Daarom wil de commissie onder scheiden gewone en sociale gezins verzorgsters De eersten hebben tot taak de huisvrouw bij te staan, wanneer deze thuis verpleegd wordt en zelf nog in staat is eenige lei ding aan de huishouding te geven. Zij dienen de huisvrouw te vervan- Eerste officieele foto van den Zweed, schen kroonprins Carl Gustaf den eersten soon van prins Gustaf en prinses Sibylla. De prins is zes maanden oud. gen by korte afwezigheid van deze laatste of wanneer de toestand tengevolge van de ziekte haar ver hindert haar taak te vervullen. De verpleging dient te geschieden door een (wijk)verpleegster. Wij laten verder de sociale ge zinsverzorgsters buiten beschouwing omdat haar taak valt buiten den opzet van dit artikel De commissie stelt zich op het standpunt, dat het het werk der ge zinsverzorging slechts ten goede kan komen, wanneer dit tegen een gees, telijken achtergrond geschiedt daarom laat zy plaats voor confes- sioneele vereenigingen. Tenslotte spreekt de commissie uitdrukkelijk als haar oordeel uit, dat de instelling van het beroep van gezinsverzorgster niet bedoeld is om het dienstbode-probleem op te los sen. Het beroep dient een eigen ka rakter te dragen en op een zoo hoog peil te worden gebracht. De wijze waarop de commissie zulks wil bereiken, zij het onderwerp van een volgend artikel Morgen vieren wij den feestdag van St. Willibrord, den grooten apostel van Nederlandpatroon van de Utrechtsche Kerkprovin cie en hoofdpatroon van het bis dom Haarlem. Zijn stoffelijk overschot rust gelijk men weet, in de basiliek van Echternach Dezer dagen bracht onze Brusselsche corres pondent een bezoek aan die wijd vermaarde plaats. Wij laten hier volgen hetgeen hij omtrent den toestand van de basiliek meldde. De feestdag van den grooten hei lige geeft aan de bijzonderheden 3n bijzondere actualiteit. Toen de Duitsche troepen na het mislukte Von Rundstedt-offensief over de Saur ijlings Luxemburg in aftocht moesten verlaten, begingen zy de snoode barbaarsche daad, om zonder de minste strategische noodzaak de beroemde Romaansche Willibrordus-basiliek van Echter, nach, dateerend uit de eerste helft van de elfde eeuw, te dynamietee. ren. Daar zij op dat gebied meesters in het vak waren, deden zij hun De christelijke staatkundige partij, de eenheidsgroep, de groep mr. Sla. mat, de Indische Katholieke Volks partij, de Perkoempoelan Bangsa Maloekoe Bandoeng (volksorgani satie van de Molukkenafdeeling Bandoeng), de Persatoean Timoer Besar (vereeniging van de Groote Oost en de vaderlandsche club) hebben tot de commissie-generaal een verzoekschrift gericht, waarin o,a. gezegd wordt: ,,Dat nu de po litieke kernkwestie de oplossing nadert, zoodat de formuleering van allerlei details op korten termijn aan de orde kan zijn; dat deze zaken de genoemde vereenigingen ten nauwste raken en bovendien haar zeer groote belangstelling hebben; dat, naar zij meenen, de commissie-generaal zich heeft ver zekerd van de medewerking van een aantal vertegenwoordigers van de economische groepeeringen, tenein de zoo noodig haar adviezen te vernemen over de economische pro. blemen, die by de besprekingen ter sprake kunnen komen; dat naar haar meening ook en vooral de politieke problemen zoodanig ge compliceerd zyn, dat niet-ambtelijke adviezen voor de commissie-gene- j raai van zeer groote waarde moeten zijn en zullen bijdragen tot het vin- I den van de oplossingen, die een zegenrijke ontwikkeling van land en volk van deze gewesten waarborgen j terwijl zij voorts van meening zijn, dat dit contact aanmerkelijk zal; bijdragen tot een beter begrip hun nerzijds van de moeilijkheden, waar- voor de commissie-generaal zich geplaatst ziet. Op grond van het bovenstaande verzoeken zy de commissie-generaal dringend haar standpunt ten aan zien van de econoniische adviseurs uit te breiden tot politieke adviseurs waarvoor zij zeer gaarne haar diensten aanbieden". Zooals bekend, hebben dezelfde groepeeringen op 31 October tele grammen gezonden naar den Neder- landschen minister-president, de voorzitters van de eerste en de tweede kamer en de staten-generaal waarin zij er op aandrongen, dat geen bindende overeenkomsten op principieele punten met de Indone sische republiek zouden worden ge sloten zonder goedkeuring van de staten-generaal. Verwacht wordt, dat Sjahrir met zyn delegatie Donderdag of Vrijdag per vliegtuig naar midden-Java zal vertrekken om met de republikein- sche leiders de voornaamste punten betreffende de onderhandelingen met de Nederlanders, te bespreken. VISCHOMZET IN IJMUIDEN. De omzet in den ryksvischafslag te IJmuiden in de maand October 1946 bedroeg 1.991.155 tegen 2 178.785 in September. In de eerste tien maanden van dit jaar werd voor 'n bedrag van 17.482.699 omgezet. Houdt op den rijweg uiterst rechts. S Maakt de bocht naar links groot naar rechts klein. Geeft op tijd en duidelijk teeken van richting-verandering Wiykt, wanneer u wordt inge- S haald, naar rechts uit. l Rijdt aan den linkerkant voorbij. S Geeft voorrang aan gemotori- seerd verkeer. i Wielrijders, maakt gebruik van rijwielpaden. J Wielrijders, fietst ten hoogste met twee personen naast el. S j kaar RIJDT EN LOOPT MET VERSTAND, j DE DOOD LOERT AAN DEN KANT. St Willibrordf naar een teekening van Albert Verschuuren. vernielingswerk niet halfzoo goed als heel de basiliek werd opge blazen. Dit was niet alleen een uiting van hun woede, omdat zij een land moesten prijsgeven, dat zij reeds hadden geannexeerd, maar voora! ook wilden zij daardoor de Luxem. burgsche katholieken in het hart treffen. Echternach immers met zijn ba siliek is de heilige stede van Lu xemburg. In de eeuwenoude crypte ligt het stoffelijk overschot begra. ven van den H. Willibrord, die in de Vile eeuw ook de stichter was van de Benedictijnerabdij van Echternach in het toenmalige dio cees Trier. De Duitschers zijn, ge lukkig, niet geheel in hun opzet geslaagd: de crypte, het mystieke hart van Echternach en van Lu xemburg, bleef onaangetast en ook de wit-marmeren sarcofaag, waar in de reliquieën van den heilige werden begraven. Nauwelijks waren de verslagen legers over de grens, of er werd een aanvang gemaakt met het op. ruimen der puinen. In die puinen werd in de eerste plaats een weg gebaand naar de crypte. Daar, vlak bij het praalgraf van St. Willi brord, kwamen de geloovigen van Echternach sedert de bevrijding de godsdienstoefeningen bijwonen in afwachting van den dag, dat de basiliek hersteld zou zijn. Willibrord bevindt zich nog steeds onder het volk dat eens zijn voor liefde had. Volgens overlevering zou de groote Apostel in die crypte kapittelzittingen met zijn monniken hebben gehouden. In haar nabijheid Het deze maand jubileerende Resi dentiearkest met zijn tweeden diri gent Jan Out. welt een bron, waarvan het water, volgens het volksgeloof, miracu leuze kracht heeft. Half vergane fresco's op de wanden der crypte doen aan eeuwenoude getijdenboeken met wonderbaar mooie penteeke. ningen denken. Honderden jaren lang zijn onteL bare pelgrims naar dit oord van genade gestroomd dat daardoor het karakter van een landelijk toeristen centrum gekregen heeft. Zelfs die niets van de profane of religieuze geschiedenis van Luxemburg hoor. den, weten wel, dat daar elk jaar op Dinsdag na Pinksteren, de ver maarde springprocessie van Ech. ternach wordt gehouden, een tra. ditie uit de middeleeuwen, toen deze dansende processie ontstond als boetedoening om een epidemie van Vitusdans te doen ophouden. Ondanks ontelbare rooftochten, branden en oorlogen, is Echternach met Willibrord als grooten schuts. patroon, een centrum van geloof en cultuur gebleven. Het aantal eer biedwaardige monumenten van dit in een droomerige vallei als in een warm en beschermd nest verdoken stil stadje, zijn daar sprekende ge tuigenissen van. Ondanks allo herinnering aan Wapengekletter, aan branden, moorden doodslagen in oorlogen en rooftochten, ligt er over de stad van Willibrord iets pastel-achtigs zacht, als men haar ziet van de omliggende barre rotsen, iets van die diepe geheimzinnige wonderlijke rust der middeleeuwen, welke daar voortleeft. Die rust kan zelfs niet verstoord worden, wanneer daar eens per jaar als een vreemde hallucinatie do dansende processie door de kronke lige straten trekt, nadat eerst de litanie van den H. Willibrord ge zongen is, diep ernstig van toon, met kreten van angst en verzuch tingen van hoop. De rust kan niet verstoord wor den, omdat die anachronistische stoet geheel in het kader thuishoort en er in zekeren zin een quintes- sens van is. Zelfs de antieke hei ligenbeelden in de nissen, die allo andere dagen stil en ernstig op hun attributen staren, schqnen dien dag een „monkelenden blik" op dia dansende menigte te werpen. En is het ook niet een teeken van rast, als men er het uur nog op aloude zonnewijzers kan lezen? Willib'rordus in zijn crypte leeft meer dan ooit onder het Luxem. burgsche volk, dat sedert eeuwen hem vereert en aanroept. En het zal er niet in berusten, dat zijn ba siliek lang in puin blijft liggen; integendeel, plannen voor heropbouw zijn reeds besproken en gemaakt; Het blijkt niet voldoende duideiyk te zqn, dat het aantal texieipun. ten, noodig voor den aankoop van onder- en bovenkleeding, niet afhao, kelijk is van de maat van het kle». dingstuk, doch uitsluitend van do soort textielkaart, welke in het bezit is van dengene voor wie het klee- dingstuk bestemd is. By de uitreiking van de icxtiei- kaarten, benevens bij de vaststelling der puntenwaardeering en het aan tal punten, dat per kaart is aange wezen, werd destijds uitgegaan van den leeftyd op 1 Januari 1946 Dit beteekent bqv dat een jongen die op 1 Januari 1946 den leeftyd van 15 jaar nog niet had bereikt en dus in het bezit werd gesteld van een textielkaart V.C. (jongens 4—15 jaar) voor een costuum (ook al ia dit een Jieerenmaat) slechts 35 pun ten verschuldigd is. Omgekeerd moet een jongen van 16 jaar (in het bezit van een kaart V.A.) die nog een jongenscostuum draagt, voor dit costuum 60 punten afstaan. Benjamino GigU is verleden week onder het zingen van opera-frag menten op het Londensche vliegveld uit zyn vliegtuig gestapt. Hij waa vergezeld van zyn 26-jarige dochter Rina, die samen met hem in Covent Garden zal zingen. De groote. tenor was, naar do „Daily Herald" meldt, van het droge en warme Barcelona naar een koud en nat Londen gevlogen, om deze week met de C.M.F. San Carlo Opera op te treden. Glgli die thans 56 jaar oud ia, gaf tegenover de journalisten, die interviewden, lachend toe, dat hij „een beetje zwaarder was" dan tijdens v 'n laatste bezoek aan Lon den in lfS9. „Ik weeg nu ongeveer 100 kilo verklaarde hij en voegde er als een plotseling opkomende gedachte aan toe: „M?ar mijn stem is er des ta heter om. Ach, ik zing altyd. Julllo Covent Garden en Albert Hall be- teekenen meer voor ma dan i«ta 'anders behalve Italië.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5