UN LANGS DE I Oorlog en koopvaardijvloot taka gaat verdwijnen tSIA STADSNIEUWS ZATERDAG 9 NOVEMBER 1946 PAGINA r HET U. S. O. CONCER TEERDE Geestdriftige ontvangst FATHER VAN DE VEN TOT DE KAJOTTERS De Jantjes ST. BARBARA-VEREEN. ORGELCONCERT JOOP WALVIS BIOSCOPEN Gevaarlijke vrienden CULTUREEL ROOSTER ZONDAGSDIENST NIEUWSGIERIGE RAADSLEDEN BOUWEISCHEN •)-) GEEN ONGEWENSCHTE SAMENWONERS ELDORADO VOOR TIENDUIZENDEN Mary Churchill verloofd ED. FLIPSE VOLKOMEN GEREHABILITEERD ROTTERDAM INDUSTRIETERREIN IN V.M. HILLEGERSBERG KAP. J. HOFSTEDE WORDT PASTOOR PASTOOR ELSENBROEK GAAT NAAR A'DAM DOODGEBLEVEN VLAARDINGEN (Dankbaar was het publiek, toen de grandioze slotmaten van „de Schilderijententoonstelling" van M. Moussorgsky verklonken wa ren, zoo dankbaar, dat aan het applaus geen einde wilde komen- Het Utredhtsch Stedelijk Orkest en d.e dirigent Willem Man OUerloo waren zichtbaar verrast over deze (hartelijke en geestdriftige hulde. Toch is er een betere wijze om (dankbaarheCid voor de prestaties van de leden van heit orkest en den dirigent te toonen, m.l. door allen zooveel propaganda onder de met-aanwezigen te maken, dat de Julianakerk den volgenden keer Uitverkocht is. Dit zal tevens de accous'.iek ten goede komen en de sfeer verhoogen. De condities waren niet geheel ideaal; een kerk is geen concert zaal, de orkestleden speelden iln 'n vreemd gebouw, de vleugel was weinig bespeeld en de instrumen ten acclimatiseerden eerst in den loop van den avond- Dit had tot gevolg, dat de uitvoering van de Ouverture Romeo en Julia niet dien homogenen, uitgewogen klank had. die later op den avond een van de verdi ensten van het Werk van Moussorgsky zou uit- ma"ken. Bovxdien de massapsycho logie, weke ook bij het genieten van muziek een belangrijke factor vormt, kreeg in de lang niet ge heel gevulde kerk, geen kans vol doende contact tusschen hoorders en orkest te leggen. Stevan Bergmann, een Weensch pianist, dfe al enkele jaren in En geland vertoeft, speelde Tsj a/kofs- ki's painoconcert in bes kit. opus 23. Volgens eigen zeggen had hij groote weerstanden te overwinnen nu het een uitvoering in een kerk betrof: ,.Men denkt altijd aan Bach". Zijn techniek was groot, maar de piano zong niet genoeg; waaraan hij waarschijnlijk weinig kon doen. Het piiblfck dankte hem op overtuigende manier, wat hem woorden van Gustav Mahler deed gebruiken, erop neerkomend, dat geen volk zoo zijn dankbaarheid toomt, als het Nederlandsche. Het hoogtepunt kwam ongetwij feld ih ,,de Schilderijententoon stelling" van Moussorgsky, Elk ta fereel was zoo fijn gekarakteri seerd en het geheel zoo rijk, cli max en anti-climax voerden tot zoo'n overweldigende apoheose, dat het applaus van minuten alles zins verklaarbaar was. Op 13 Dec. komt het U-S-O. te rug. Moge het voor een volle Ju lianakerk spelen- Gisteravond hééft Father van de Ven van de Congregaltie vun St. Joseph van Mill Hill een cause rie gehouden voor de Kaj otters van de Singelparochie. Het bene- denzaaltje van de Amstelbron was maar matig bezet, hetgeen echter, één voordeel opleverde, dat heit een genoegelijk onderonsje werd, waarbij father van de Ven van zijn ervaringen kon ver-tellen. Hij begon met de opmerking, dat hij graag tot Kiajotters d-w-z. leden van de Arbeidersjeugd sprak, om dat hij zjelf in de Missie van Br. Oeganda vaak als een echte ar beider met eigen hand pastorie, kerk, scholen etc- heeft moeten bouwen- Hij wist Uit ondervinding waar men eelt kreeg bij het han- teeren van hamer, troffel en het bakken en bewerken van steenen. Father van de Ven is gedurende 15 jaar werkaaam geweest in Br. Oeganda, een van de meest primi tieve Missiegebieden van Afrika- Alles heeft hij zijn menschen moe ten leeren, zooals hij zelf ook eerst door het verkeer melt deze negers hun moeilijke taal heeft moeten leeren. Zijn werk is echt pionierswerk geweest en in aandachtige stilte werden zijn belevenissen, welke vaak niet van humor vrij waren, aangehoord. Onder de aanwezigen merkten we op Pastoor Meeder van de Congregatie van de H.H. Harten, die ook met verlof uit Brazilië i'n Schiedam vertoeft en met belangstelling de causerie over de Missie van zijn collega Father van de Ven heeft beluis terd- Met het verzoek om een drie voudig gebed. n-1. voor de heide nen voor de pas-bekeerden en last but not least voor de Missionaris sen zelf besloot Father van dé Ven zijn praatje. Er werden nog een menigte interessante foto's ge toond en dooir de Kajotters nog eenige vragen gesteld- vourearen product van luchtige criminaliteit. Vik) nfgaffnp brengt [een variéténummer van meer dan gewone klasse; eigenlijk is het een serie variéténummers in een op treden. In Monopole draait de. overbe kende Nederlandsche film ,,De Jantjes", commentaar is dus over bodig. Het voorprogramma laat 'n reclame poppenfilm over de Groote Vier en een geestige te/j- kenfilm zien- Morgen, Zondag 10 Nov-, val de St- Darbara-vereeniging haar jaar- lijksche kerkhofoefening houden. Alle leden en andere belangstel len-den worden verzocht om 3 uur aanwezig te zijn om te bidden voor de lidmaten van Christus Mystiek Lichaam in het vagevuur. He leden van de strijdende Kerk kunnen de leden van de lijdende Kenrk helpen tot het bereiken van de zeggepralenide Kerk- Morgen, Zondagmiddag om uuir, zal Joop Walvis op het orgel van het Passagetheater concertee- ren- Hij heeft een zeer gevarieerd programma- Voor de ,,weet je nog wel oudjes" speelt h.ij Cavalcade 19141918 in een eigen arrange ment, voor du liefhebbers van het (serieuzere genre vertolkt hij de Ouverture Egmont", van Ludw. v. Beethoven en de Bolero" van- M- Ravel,' terwijl voor anderen ook nog wenschen vervuld worden. Dte Randall had nooit detective moeten gaan spelen, want alleen m-et kunst- en vliegwerk heeft het toeval hem tot held kunnen bom bardeeren. De dochter van de huishoudster wja-s gelukkig een pittige en pootlge jongedame met enkele voor-treffelijke relaties in de onderwereld en zijn hoofdredac teur was een veflt, die wist, waar copie zat, anders was Randall wij len geweest. Uit dit verhaal weet u niets, maar dat moet oo-k niet, want Gevaarlijke vrienden" is 'n soort komische detective. In dat genre is het een zeer goed te sa- Musis Sacrum: Schied. Tooneel- vereeniiginig Utile Duld", gala- aVond met bal (7e lustrum Utile Dulci). Teoneel voorstelling: De Koninklijke familie Cavendish", ten bate van Zuigelingenbescher- minlg, T-B.C.-bestr. en Schied- Gezortdheidskolonies- 's Avonds 8 ir- 12 Nov. Musis Sacrum: Schied. Tooneelver. Utile Dulci. Tooneel- uitvoering: De Koninklijke familie Cavendish", ten bate van Zu-ge- lingenbescherming, T-B.C. bestrij ding en Schied Gezondheidskolo nies. 's Avonds'8 uur. 13 Nov- Musis Sacrum: Katho liek Cultureel Genootschap, Schie dam: Hei-go Kolt, een grootmeester der danskunst. Accompagnator: Peter Hansen, 's Avonds 8 uur. Irene: Hockey Club Excelsior. Tooneeluitvoering. 's Avonds 7.30 uur. De volgende gene-esheeren zullen a-s. Zondag 10 Nov. den Zondags dienst waarnemen: J. van Buren, Buijs Bal'lotsingel 16, Tel- 69661; J. C. W- Groepewegen, Burgem- Knappertlaan 41, Tel- 67773; W. A de Ridder, Stadhouderslaan 46, Tel 67590; Apotheek „Rembrandt", Rembrandtlaan 5. Begaan met het lot der Gorze- naren en de bevolking van het verre Westen, vroeg de heer K. Bosch aan het college van B, en W., of het geen tijd wordt, dat er ten spoedigste een busverbinding tus schen het station en die stadsge. deelten tot stand komt. B. en W. vonden het inderdaad hoog" tijd en hadden zich al tot het Gemeentebestuur van R-ottei dam gewend met het verzocht deze aangelegenheid zoo spoedig moge lijk in kannen en kruiken te gieten. Tot nu toe kwam er geen defini tief antwoord. De R.E.T. kreeg van de Commissie ergunning en Personenvervoer licenties voor de uitoefening van busdiensten binnen de gemeenten Rotterdam-Schiedam len.- Vlaardingen, maar er is tot nu toe een tekort aan materiaal. Zeer belangrijke bestellingen zijn echter in uitvoering. Het Raadslid D. v.d. Heuvel is bezorgd over den tóestand van de bevolking rond de schoorsteenen en instal laties van de gasfabriek. Deze moet bij een bepaalde windri'schting steeds met dichte ramen zitten, ter wijl de huizen snel smerig worden. Het College van B. en W. vreest ervoor, dat daar niets aan te ver anderen zal zijn. De instru'lties zijn al zoodanig, dat er zoo min mogelijk overlast wordt bezorgd. Onderzocht wordt in hoeverre de rookgassen met de thans verkrijg bare materialen te zuiveren zijn. In een stad van 67000 inwoners zijn heed wat wekelijks badende menschen. Eigenlijk drukken wij ons verkeerd uit en moeten we zeggen Zaterdags badende men. sohen, want de heer de Wagenaar vernam op zijn vragen van B. en W dat het openstellen van het. badhuis op eiken avond, geen nut had!- er werd geen gebruik van ge maakt. Toch wordt deze materie [nader bestudeerd. J „Oom Seb" zei Anneliesje Anneliesje is het achtjarige doch* tertje van mjjn broer „OomjSehp is het waar, dat de tramlijn verdet in Schiedam komt ,,Ilc geloof het "Welik heb ed tenminste iets over gelezen". „En waar komt ie dan wild® ze weten. „Daar zijn de geleerden het nog niet over eens." „O zei ze peinzend„Weet; Uik zou het zoo leük vinden. als ie over de Hoogstraat ging rjjdenen dan bij die bioscoop de Appelmarkt opover dat leuke hobbelbruggetjebij Mer- curius het steegje door en dan d® kippenbrug „Lang niet kwaad" vond ik waar haalt zoo'n kind het vandaan zou je zeggen „Denkt U. dat het kan .Tuurlyk...... waarom niet '„Zou de Kippenbrug 't houden „Ik hoop het Ja, lieve lezer, ik hoop 't echt... Vele Schiedammers hebben hun verlangens nopens die tramlijn al in dit blad kenbaar gemaakt. Ze zijn 't heelemaal niet met elkaar eens... Als we nu dit kleine AnneGiesje eens haar zin gaven Het is misschien niet zoo practisch...... en de Gorzenbewoners hebben er eigen, lijk niet veel aanmaar _h wel erg grappig zyn, vindt IJ met t Sebastiaan voor militaire eventualiteiten Hoewel de oorlog voorbij is, zullen de nieuwe Amerikaansche passagiersschepen, die men van plan is te bouwen en aan de koop vaardijvloot toe te voegen, gecon strueerd worden op een wijze, dat men voorbereid zal zijn op mili taire eventualiteiten. De 'Amerikaansche „Merchant Ship Act van 1936" schrijft de maritieme commissie speciale richtlijnen voor verdediging voor alle schepen,di e met rijkssubsi die gebouwd worden, voor. Voor den oorlog bepaalden deze 12 wJ?u?tj-werid 'n verordening van n-ie den burgem. machtigde ïge woningruimte te vorde ren- Deze maatregel wa,s zeer in grijpend. Eigen Haard was voor den intdividuai'Stischen Nederlan der begrijpelijk te veel waard, om zo° maar de helft van af te wmvÏ1- 11 kon het niet anders; 2600 woningen zijn er noodig en die komen helaas niet uit de lucht vallen. Aanvankelijk kon men kie zen tot een bepaalden termijn en moest men daarna genoegen nemen met het gezin, dat de Burgemees ter toewees. Deze procedure is veranderd- Wanneer men in aan merking komt voor won/rag vorde ringwordt men daarvan eerst verwittigd. Veertien daigeh lang kan, men dan zelf zijn gegadigden kiezen uit de lijst van aanvragen- Slaagt men in dien tijd niet' dan kiest de Burgemeester. 800 Wonin gen moeten aan 2600 gezinnen uit- knmst brengen. Het is een puzzle, ais het nu maar spoedig een bouw plaat wordt!! „Ataka", de poort van het be loofde land voor allen, die na de verschrikkingen van de Japansche kampen naar patria werden terug gebracht, gaat verdwijnen. Won derlijke verhalen deden in Batavia en Bangkok en in de andere insche. pdngshavens de ronde over dit „kleedingcentrum" van den repatri- eeringsdienst. En meestal nog zagen deze menschen, die voor het mee- rendeel zonder eenig bezit en zonder e-en behoorlijk stuk kleeding het Oosten verlieten, hun verwachtin gen nog overtroffen. Slechts weini gen waren er, die zich teleurgesteld voelden. Zoo werd „Ataka" met zijn vrien delijke en dienstvaardige helpers een symbool. Nu de groote stroom van hen die Winston Churchill heeft Vrijdag, avond de verloving bekend ge* maakt van zijn dochter Mary met kapitein Christopher Soames van de Coldstream Guards. „Wij hopen in Januari te trou- wen" heeft Mary Churchill later gezegd. terugkomen langzaamaan is ver traagd, heeft men besloten op 1 Januari a.s. deze basis van den repatrieeringsdi-enst op te heffen. De évacué's zullen daarna in een magazijn in Batavia, dat onder toe zicht van de overheid door verschil lende firma's wordt ingericht, van warme kleeding worden voorzien. Na 1 Januari zullen vermoedelijk nog ongeveer 15000 évacué's Bata via verlaten. De repatrieeringsdiens zal onderwijl zoover worden inge krompen, dat bjj de jaarwisseling zoowel in Batavia als in Den Haag nog slechts een ..repatrieeringspost" zal overblijven. In totaal zijn tot dusver byna 72000 personen naar ons land terug gekeerd. Met 58 repatrieeringssohe- pen kwamen er 67135 mee; op „wilde booten" maakten er 1004 de reis, terwijl tenslotte de Skymasters 3745 évacué's door de lucht naar het moederland brachten. voorschriften zich hoofdzakelijk tot snelheid en to-t een constructie, waardoor het mogelijk was op het schip zwaar geschut te monteeren. Een zegsman van, de maritieme commissie verklaarde, dat niets nagelaten zal worden, dat voor de toekomst fundamenteel noodzake lijk is. De commissie hoopt, dat zij van het Witte Huis de machti ging zal verkrijgen voor den bouw van groote, sterke passagierssche pen voor de Middellandsche Zee, Zuid-Amerika en den Pacific. Deze schepen zouden dan gebouwd worden met rijkssubsidie en geëx ploiteerd worden door particuliere firma's. Men voorspelt, dat aan het sub sidieprogramma de drie volgende principes ten grondslag zullen liggen; 1. Het verschil in kostprijs tus schen den bouw van een schip op een Amerikaansche werf en een buitenlandsche werf. (Omdat de buitenlandsche werven veel goed- kooper zijn, voelt de regeering, dat de nationale scheepsbouwindustrie in het leven gehouden moet wor den als een nationale verdedigings maatregel, al was het alleen maar daarom); 2. de kosten voor de extra ver dedigingsvoorzorgen; 3. de aanmoediging tot den bouw van moderne en doelmatige sche pen voor de Amerikaansche koop vaardij. Naar wij van de zijde van het comité „De Zevenduizend", het comité uit de burgerij, dat actie voert ten gunste van den dirigenit van het Roitterdamsch Philharmo- nisch Orkest.: Eduard Flipse, ver nemen. heeft de Eereraad voor Muziek gisteren opnieuw uit spraak gedafin in de zaak-Flpse. De Eereraad heeft zijn eersten uit spraak van 3 jaar uitsluiting thans volledig vervallen verklaard. Blij kens de nieuwe uitspraak is er zelfs „geen plaats voor eenige be risping"- Eduard Flipse is daarmee volkomen gerehabiliteerd, een be richt dat zijn vele bewonderaars met vreugde zullen ontvangen. Naar wij vernemen, zal het nog geruimen tijd duren, eer Ed. Flipse, de gewezen dirigent van het Rotte-rdamsch Fhilharmonisch Orkest, die lijdende is aan pleur,s( het St. Franciscusgasthuis te Rot terdam, waar hij op het oogenfolik wordlt verpleegd, zal kunnen ver- laten. Verleden week had de patiënt nog voortdurend hooge koortsen en baarde zijn toestand eenige zorg. Gedurende de laatste dagen is er echter een lichJte verbetering 'ingetreden- Het terrein langs de Ceintuur baan, begrensd d-oor Electroweg en Juliana v. Stolberglaan, in de v-m- gemeente Hillegersberg, wordt in zijn geheel bestemd voor handels- en industrieterrein met afschei ding van de woonwijken door middel van een groenstrook- Het terrein tusschen Prins Fred. Hendrikstraat en Juliana v- Stol- berglaam is bestemd voor bijzon- deren bouw dan wel voor een ge bouw voor cultuireele of sociale doeleinden. De noordelijke strook daarvan is aangewezen voor een rij autoboxen met uitgangen maar de Juliana van Stolberglaan. B- en W. stellen den raad voor het groot-U'ifcbreidingsplan „Hille gersberg" dienovereenkomstig te wijzigen- Kaj. J- H. D- Hofstede van d® parochie van de H. Liduina te voormalig Hillegersberg is door Zijne Hoogw. Excell, den Bisschop van Haarlem' benoemd tot Pastoon te Oude Tonge. De nieuw ben-oem- dle Pastoor, is van 1939 af alhier werkzaam geweest. Door Zijne Hoogw. Excell. de» Bisschop van Haarlem is Pastoor K F- Elsenbroek benoemd tot Pastoor te Amsterdam (parochie O, L. V. Onbevl- Ontv.) Sinds Januari 1939 is Pastoor Elsenbroek te oude Honge werkzaam, O-a- is hij directeur van de H. Familie afdeeling mannen en vrouwen. In de w'-irscherij van D. W- aan de Passerelstraat zakte gistermor gen de 61-jarOge fabrieksarbeider S M. L-, gewoond hebbende Ma- then-esserdijk. plotseling in elkaar. Een te hulp geroepen dokter kon j maatschappij. KATH. BON» VOOR HET GEZIN, Dinsdagavond hield de Kath. Bond voor hef Gezin een byeenkomst in het R- K. VereenigingsgebouW, Iwaarin als spreker optrad dr. J. Deelen, geneesheer-directeur van St. Franciscus-Gasthuis te Rotter dam. Na de inleiding volgde een leer zame getdadhtenwisseling, waarbij verschillende moeiiykheden betref* fende voorlichting en opvoeding werden behandeld. Duidehjk Het de.: Deelen hierbij uitkomen, dat waaf een normaal, gezond gezin is, dit de grondslag vormt voor een goed.® slechts den dood tengevolge van hartverlamming constateeren. voeren. Het gebouw der republikeinsche Bank van Indonesia te Batavia, waar in October dagelijks duizenden Indonesiërs werden geholpen bij het deponeeren van hun bezit in Japansch bankpapier. Zij krijgen hiervoor rupiah'sterug, met de beeltenis van Soekarno. Heit Belgisch consulaat-generaal te Rotterdam is Maandag 11 Nov- en Vrijdag 15 Nov. voor het pu bliek gesloten. Na een hartelyk dankwoord aan den spreker, deelde de voorzitter, de heer Aug. A. Boudens nog mede, dat het aantal leden van de af deeling nog steeds stijgt, terwyi ook eenige mededeelingen werden gedaatt omtrent het a.s. St. Nicolaasfeest door den Kath. Bond voor het Ge zin te vieren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3