Realiteit der republiek 11 NOVEMBER bij de oorlogsgraven jKJsrssyas HET INFAME VONNIS VAN MOOK VOOR DE RADIO De Communisten winnen in Frankrijk S&rte JAARGANG MAANDAG 11 NOVEMBER 1946 No. 20160 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Uranium Expeditie naar het Zuidpool-gebied Noodtoestand in Batavia Commissie-generaal ver trok naar Cheribon DE VETPOSIT1E Sparen Resjeering treft voor bereiding TOCH ROODE NEDER LAAG V Iersche actie tegen gods dienstvervolging in Joego-Slavië 100 ARRESTATIES PER DAG NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS ALGEMEEN REDACTEUR H A PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM; TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. W I T L O X Moord opgehelderd Met de arrestatie van den Dajak Linkdeng en diens veertien mede plichtigen is de moord op zes mili- airen van het K.N.IL., welke in 1942 door de Dajaks gepleegd werd. tot klaarheid gebracht. De moorde naars waren aangenomen als gtds voor de prauw, welke de militairen op de rivier Mahakam naar Sarinda zou brengen. Linkdeng raadde aan de geweren vast te binden meit het o°ë °P de stroomversnelling. Toen de gewe- i ii i ren zoodoende voor direct gebruik Voor haar vertrek naar Chenbon bracht de commissie-generaal een buiten bereik waren, zijn de mili tairen afgemaakt. De sergeant H van Dijk melk verdubbeld zijn. Per persoon krijgt men nog 1.250 gram gedroog de aardappelen tegen halven prijs a 2 40 en in de tweede helf t der maand een kilo meel. Voor de op voering van de capaciteit van de bakkerijen is voor November 850 ton tarwemeel uitgegeven tegen 500 ton voordien. Van liet Britsche le ger heeft men 1.100 ton meel van Een Amerikaansohe marine-een heid van ijsbrekers, vliegtuigver zorgingsschepen, vliegtuigen en 5000 man word't thans uitgerust in ha-' vens aan de Oost- en Westkust van de Ver. St. voor een expeditie tot diep in het Zui.d-Poolgebied op zoek naar uranium. De expeditie, die onder comman do staat van den bekenden Pool- fabriek als onderdeel van het ge zamenlijke programma voor onder zoek van regeering en industrie. In de nabije toekomst zal dit pro gramma, naar men meent te wete»V onder de jurisdictie van de com missie voor de atoomenergie ko- gierat overgenomen, om dit tegen onderzoeker admiraal Richard E. den detailprijs van twin'ig cent per kilogram onder distribueeren de Indonesiërs te Byrd, zal ;wee maanden op den ijs- kaap van den Zuid-Pool doorbren gen en trachten een bevestiging te vinden van de geruchten, dat dit gebied rijk is aan er is, waaruit; de atoom-energie kan worden vrijge maakt. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft bekend-gemaakt, dat de V. S van plan zijn 20 mil- lioen dollar te besteden aan het bouwen van een laboratorium voor het onderzoek naar het gébruik van atoomenergie voor vredesdoelein den. Het ministerie heeft met de Ge neral Eleciric Company van Sche nectady (N.Y.) een contract afge stolen voor het bouwen' van een bezoek aan het gebied tusschen Batavia en Buitenzorg, om een indruk van den toestand te krijgen' V. I. n. r.: De Boer, Statins Muller commandant plaatselijke militaire eenheden). Van Poll en Schermerhorn. om tot een behoorlijken en duurza. men vorm van samenwerking te komen, dan meen ik veilig te mo gen verklaren, dat wij op een gun stig resultaat kunnen hopen". Tot zoo ver dr. Van Mook. Inmiddels zijn Soekarno en Hafcta naar Cheribon vertrokken, tenein de de besprekingen mot de commis sie-generaal bij te wonen. De besturen van de Partai Negara Serikat Indonesia (partij van de de Hua Chiao Chung Hui en de vereent'gde staten van Indonesia) bevolkingsgroep van Zuid-Clebes hebben de commissie-generaal uitgenoodigd een bezoek aan Makassar te brengen om de bevol-J kingsgroepen te hooren, zulks ter vermijding van misverstanden. Te Batavia heeft dr. Van Mook een radiorede gehouden over de Ned.-I'idon. onderhandelingen. „Wij moeten ons ervan bewust zijn, dat het bereiken van een overeenkomst niet het einde van onze moeilijke taak be'eekent, in zekeren zin is het slechts een begin" zoo zeide hij o.a. in deze rede. De toestand te Batavia is uiterst moeilijk. De invoering van republi- keinsch. geld, gepaard gaande met de Stopzetting van den voedseltoe- voer ui; de omliggende streken, heeft een noodtoestand doen ont staan, die binnen enkele dagen moet worden opgelost. Het is één van de voorwaarden voor de ver dere onderhandelingen, omdat aan een wanhopigen toestand als dezen hoe dan ook, een einde moét wor den gemaakt. Inmiddels is er gegronde hoop, dal de bijeenkomst te Cheribon de ze oplossing zal brengen, omdat bei de partijen van de noodzakelijkheid ervan overtuigd zijn. Indien iemand vrede wenscht te bereiken, niet ge baseerd op overwinning en neder- ™ag, dan is een groote mate van ge- duld en wederzijdsch begrip noo- di8. Dit kan niet worden verkregen door een enkele daad en in een en kelen dag omdat altijd de moge lijkheid bèstaait. dat een plaatselijk of individueel conflict uitbreekt, dat in zulke gespannen tijden ern stige gevolgen kan hebben, indien de opwinding op anderen overslaat. Toen onlangs de politieke onder handelingen werden hervat, moes ten verschillende, ernstige psycholo gische moeilijkheden overwonnen worden Het was voor de Indone siërs moeilijk te begrijpen, waarom op dat oogenblik groote contingen ten Ned. troepen naar Indonesië gingen ter vervanging van de Brit. sche en Britsch-Indisehe bondge- noo'en. Aan Indonesische zijde werd echter wel begrepen, dat het jen den van Ned. troepen onvermijdelijk Was en niet moest worden be schouwd als een begin van den aanval, en ook, dat heit niet beslist nadeelig voor het bereiken van een overeenkomst behoefde te zijn. Wat het bestand betreft, inder. efivA. 's„ °P meeste fronten het ming vm p f' terwijl de overne- troepen^n^la mbang door Ned- pen. Eveneens 1f,ciden'len is verloo- van Soerabaja lonrtewaterkwestle den tot een oplo^g^ge^eA In de besprekingen Ju? u bestand volgden, kon de het generaal verklaren, dat d? 0ntoV sing van onze problemen bevredf gend en eervol voor beide partijen is. In Cheribon zal de commissie-ge neraal waarschijnlijk Soekarno en Hatta ontmoeten, op welk punt veel ongerustheid en verwarring be staat. Maar na eenig dieper naden ken moet men wel tot de conclusie komen, dat d« realiteit van de re publiek niet willekeurig kan wor den ontkend. De beoordeeling van de leidende figuren van een volk "®ruat uiteindelijk bij dat volk zelf. Als wij mogen uitgaan van het t°it. dat de leidende figuren aan bet.de zijden eerlijke mensdhen zij", bezield van den oprechten wensch De voedselnood in Batavia Met betrekking tot de maatrege len, die in verband met den voed selnood te Batavia zijn getroffen, wordt nog gemeld, dat de rantsoe nen blikvleesch, blikvisoh en blik- heeflt het speurderswerk verricht, dat tot de arrestatie van de Dajaks leidde. Hedenmorgen vroeg is de com missie-generaal met eenige hooge ambtenaren per watervliegtuig van Batavia naar Cheribon vertrokken Lord Killearn was reeds Zondag ochtend daar aangekomen. De plenaire zitting zal lieden plaats hebben. Door den heer A. Pierhagen van het Ned. bedrijfschap voor marga rine, vetten en oliën worden mo menteel in opdracht van de Ned. regeering besprekingen in de Ver. Staten gevoerd over de vaststel ling van de toewijzingen van vet ten en oliën aan Nederland in het komende jaar. De Minister van Financiën heeft medegedeeld, dat nü de handha ving van de beperkende maaljrege- len op monetair gebied, welke door hem moesten worden getrof fen voor het verzekeren van een zoo groot mogelijke bestendigheid van de waarde van het geld, ten einde loopt, door de Regeering de organisatorische voorbereidingen voor het inzetten van een spaar, campagne krachtig ter hand zui len worden genomen. Door het verdwijnen van da noodzaak van genoemde maatrege len wordt immers tevens de weg gebaand voor het herstel van een grootere mate van vrijheid in de besteding der besparingen. (Van onzen Partfachen corres pondent). Do Fransche verkiezingen voor de nationale vergadering hebben een kwart van de stemgerechtig den onverschillig gelaten.^ De andere drie kwart hebben de leuze „voor of taffen het commu nisme" gevolgd. Ze hebben voorts aan de socialisten een verplette rende nederlaag toegebracht en aldus een mar*lstische meerder heid onmogelijk gemaakt. De communisten wonnen vol doende zetels, om de sterksté Kamerfractie op te leveren, maar ten koste van de socialisten. Toch hebben de tegenstanders van Mos. kou een overwinning behaald, zoowel door het flinke standhou den van de M.R.P., die met een flinke fractie in de assemblee Nationale herdenking te Amsterdam 11 November is het heden; de verjaardag van den wapenstilstand, die het einde beteekende in 1918 van den eersten wereldoorlog. Se dertdien werd het ook de dag der herdenking van de gevallenen toen en thans ook van die sneuvelden in den jongsten volkerenkrijg Poppy- day; klaproosdag heet hij aan de overzijde van het Kanaal en in de nieuwe wereld naar de klaprozen, dlie bloeiden tusschen de „houten kruisen". Voor het eerst dit jaar doet Ne derland mee aan deze herdenking en gisteren reeds hadden op vele soldatenkerkhoven in ons land en bij de soldatengraven op burger begraafplaatsen plechtige bijeen komsten plaats en talloos waren de ioemen, welke als een teere hulde Teï?en neergelegd, sterdam Oosterbegraafplaats in Am. regeering, onze minister van oor log. Op verschillende plaatsen hebben gisteren herdenkingsplechtig heden plaats gehad op de kerkhoven van geallieerde troepen. Te Amsterdam werd de plechtigheid op de Ooster begraafplaats gehouden. De gedachte „een kerkvorst dwangarbeider" na het infame von nis "in een afschuwelijke rechts- comedie houdt nog steeds, in vele landen, de geesten gespannen, zij het voornamelijk in katholieke landen. De Iersche premier, de Valera, heeft Vrijdag voor het parlement van den vrijstaat een even kraoh- tig als waardig protest laten hoo ren tegen de vervolging van mgr. Stepinac, om zijn godsdienst., door godsdiensthaters. „Het eenige, dat ik op bet oogenblik kan doen", aldus de Valera, „en dat zal ik doen, is ..er bij de regeeringen, mei wie Ierland diplomatieke betrekkin gen onderhoudt, op aan te drin gen, allen mogelijken invloed aan te wenden, om een einde te .maken aan de campagne van godsdienstvervolging, waarvan de gevangenneming van mgr. Stepi nac slechts een voorbeeld is". Het Iersche parlement zal nog in de gelegenheid worden gesteld, een formeel protest te laten hoo ren. terugkeert, ondanks heit feit, dat zij misschien wel oen half millioea van haar kiezers aan de Gaul listen heeft moeten afstaan. Een anti-communistische concclg. tratie kan ook een flinke meerder heid opleveren. Maar gezien do kracht van de communistisch» partij, die dezen keer de voordeelen van het manke kiesstelsel heeft ge oogst, is het - onwaarschijnlijk, dat op liet oogenblik dat Frankrijk ziel» voor zulke verstrekkende eisc-hea wegens zijn financieel beleid ziet gesteld, men bij voorbaat de com. mumisten bulten de regeering zou kunnen laten. Het resultaat in Frankrijk en in drie departementen is thans be. kend: De communisten 168 zetels, winst 16 M R.P. 159 zetels, verlies 2 Socialisten 94 zetels, verlies 27 Links Rep. unie 50 zetels, winst 14 P R.L. en Gaullisten 86 zetels, winst 20 Deze statis tiek, die men geneigd is met de uitslagen van vorige ver kiezingen te vergelijken, moet met groote voorzichtigheid worden ge hanteerd Op de eerste plaats gaat vergelijking niet op, omdat buiten de drie partijen de verwantschap met de M.R.P. bijv. nog niet zui. ver is vast te stellen, zoodat de op gave voor de zetelverdeeling ii» het Palais Bourbon moet worden afgewacht, om de juiste sterkte der fracties vast te stellen, maar voorh al ook, omdat het aantal zetels met 32 is uigebreid, wat aan de winst, cijfers 'n ander karakter geeft. Die zeteluitbreiding moest de commu» nésten wel bevoordeelen. De meening, dat zij hun hoogte punt reeds hadden bereikt, wordt door dezen uitslag niet weersproken. De groote opschuivingen, welke in het kiezerscorps plaats hadden, worden vooral in de behaalde stem. menaantallen uitgedrukt en deze zijn op het oogenblik nog onvoldoende te overzien, om de juiste slotsom te trekken. De MRP, die in sterkte de com munisten onmiddellijk volgt en na haar misgreep ten aanzien van de grondwet en na de houding door De Gaulle tegen haar aangenomen on. der de minst gunstige omstandig heden aan de verkiezingen deelnam, heeft zich prachtig gehandhaafd, maar toch een ernstige terechtwijs zing ontvangen. De Gaullisten zonder De Gaulle, radicalen, gematigde republikeinen kunnen zonder uitzondering een flinken voortgang boeken, doch het is de vraag, of deze stand houdt tegen de aantrekkingskracht van d# MRP, die misschien wet een half millioen stemmen aan die partijen heeft moeten afstaan. De socialisten hebben hun enorme nederlaag te wijten aan hun slappe! houding tegenover de communiste!^ Sovjet-Russische autoriteiten hebben aan de leiding van de so cialistische eenheidspartij in Duitschland medegedeeld, dat de optiekfabrieken van Zeiss en Schott te Jena niet meer zullen worden ontmanteld of naar Rusland ver voerd. De Fransche politie verricht mee» dan 100 arrestaties per dag bij haaf! strijd tegen een plotselinge toenamö van de misdaad. Na middernacht lijkt Parijs wel een „bezette" etadl Overal ziet men gewapende pa< trouilles en er zijn nog geen teeke* nen» die erop wijzen, dat de Stroom van arrestaties zal verminderen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1