Nog voor drie dagen eten Ned.-Indon. besprekingen VERWARRING in Frankrijk Haagsche middenstand in protestvergadering bijeen Een Fuehrer in Beieren 68ste JAARGANG DINSDAG 12 NOVEMBER 1946 No. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN REGEEREN WORDT ONMOGELIJK De Gaulle deed M-R-P afbreuk UITSLAG VAN DE STEMMING fHOREZ PREMIER Te Linggardjati bij Cheribon begonnen BISKWIE NAAR HET RUHRGEBIED Tegen de controle maatregelen van de prij sbeheersching Aanhangers volgen blindelings Bisschop in Hongarije door sovjets gearresteerd Prijsverhooging auto's NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H. A. PAALVAST MGR. DR. J. W I T L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK De diepste indruk bij den uitslag van de Zondag j.l. in Frankrijk ge houden verkiezingen voor het eer ste werkelijke na-oorlogsche parle. ment is er eene van een bijna chaotische verwarring. Er zijn twee toppartijen: de communisten en de M.R.P.; in zetelaantal volgt op verren afstand de in versneld tempo aftakelende socialistische partij; rie meer be houdsgezinde rechtsclhe partijen, hoewel zij ditmaal een sprong om hoog hebben gemaakt, wegen teza men nauwelijks tegen de socialisten op, wat ook met de tot een soort- verbond vervlochten linkscthe anti- marxisten het geval is. De Union ten slotte heeft met een half millioen stemmen negen zei- tels verkregen, een armetierig aan- hangselije in een kamer van 618 afgevaardigden. Den uitslag van een verkiezing moet men steeds uit twee gezichts hoeken bezien, dien van de sterkte der partijen, en belangrijker nog dien van de mogelijkheden om een regeerkrachtig bewind te vormen. Wat het eerste aspect 1 betreft, valt op te merken, dat de com munisten weer de sterkste partij zijn geworden, een plaats, welke zij den 2den Juni aan de M.R.P. hadden moeten afstaan. Doordat de socialisten hun volgelingen in an dere richtingen zagen afzwenken echter blijkens de vergelijkende cijfers slechts voor een klein deel naar de communisten; waarschijn lijk is onder hen een aanmerkelijk part der thuisblijvers heeft het marxisme in Frankrijk zijn lichte meerderheid van 50.02 verloren; is het zelfs zoo verzwakt, dat het geen kans heeft een levensvatbare re geering te vormen; slechts in dien zin zou men van een roode neder laag kunnen spreken, maar ook dan moet men de volle realiteit onder oogen durven zien. De M.R.P-, de partij der voor uitstrevende katholieken, heeft boven alle verwachting den storm loop, welke van verschillende kan ten op haar ondernomen is, goed weerstand geboden. Den zwaarsten Slag heeft zij verkregen van gene raal de Gaulle, die wel een be wonderenswaardig patriot en ver- zetsman was, maar politiek Diet the °ndefinieerbare feeling blijkt te bezitten, welke men van een staatsman mag verwachten. Elke verdeeldheid welke hij in de M.R.P. bracht, moest automatisch een versterking der communisten ten gevolge hebben. Het is nu een maal niet mogelijk politieke leiding te geven, zonder daarmede ook partij te kiezen. Niet alleen Frank rijk ondervindt van dergelijke methoden de droeve gevolgen Ge zien overigens het feit, dat ditmaal 32 zetels meer te verdeelen wa ren, zou zonder moeilijkheden, in wendig en van buiten uit, het afge- vaardigdental van de M.R.P. onge twijfeld aanmerkelijk hooger zijn geweest. En dan, welke regeering is met dit parlement te vormen? Natuur lijk kan het tripartisme, de regee ring uif M.R.P., communisten en socialisten worden hersteld. Dat in de verkiezingsperiode deze groepen elkaar bestreden en ver ketterd hebben, behoeft geen hin derpaal voor samenwerking te zijn; öe ervaring heeft geleerd, dat, wat in dien tijd wordt gezegd, ?°oit onherroepelijk is. Maar rrn'v en socialisten dragen nu mrn.,.C consG,Quenties van hun sa- het i,anD met de communisten, en gerechtval?diSe°te Vraag' °f de grootere ver fezen Vr-eetS J°°r n0g bij de socialisten niet'mt 1 communistisch front i - Al zijn daaraan, heel tó, Tgen' in de komende parlemi nu riode, waarin vandeT1,re zeer zware offers zullen geëischt, om den franc te reddln en het economische leven te he stellen, onoverzienbare gevare^ verbonden. Veel wordt daarom gesproken van een „nationaal kabinet", dat echter niet onder communistische leiding zou mogen staan, terwijl in breede kringen zelfs op uitslui ting van de communisten wordt aangedrongen. Een dergelijk blek zou zeker niet heterogener zijn dan de totdusverre gevormde drie partij en-regeeringen. maar waar schijnlijk zou de samenwerking nog moeilijker blijken wegens de in transigente van enkele, overigens zeer kleine groepen, die alleen macht hebben, wijl zij op den wip zitten. Frankrijk gaat deze conclusie ligt voor de hand na deze ver kiezingen een zeer zwaren politie- ken tijd tegemoet; en het lijkt dan ook onwaarschijnlijk, dat deze kamer haar vijf jaren zal volein den. Maar twee jaar moet zij ha len, want binnen dien tijd kan volgens de nieuwe grondwet het parlement niet ontbonden worden. Het resultaat van de stemming in Frankrijk is thans als volgt: De nationale vergadering zal 613 zetels tellen. Ten aanzien van 592 zetels zijn de uitslagen bekend. De communisten behaalden er 167. Aan communisten verwante par tijen 5. De M R. P. 163. De socialisten 96 Radicalen en hun geallieerden 62 R. P. L. en gematigden 78. Gaullisten-unie 9 Algerijnsche vrijheidspartij 5. Algerijnsche onafh. Moslems 7. Op grond van de laatst beschik bare gegevens berekent het depar tement van voorlichting, dat de communisten 28.2 percent, de M. R P. 26 percent, de socialisten 17,9 percent van het aantal stemmen behaalden. Een communistisch-socialistisch blok zou over 46,1 percent der stemmen beschikken. De leider van de Fransche communisten-partij, Maurice Thorez, zal zelf het premier schap opeischen en het recht, een regeering onder communis tische leiding te formeeren, heeft gisteren een zegsman der communistische partij meege deeld. Of het zoover in Frank rijk komen zal, wordt in andere kringen echter nog sterk be twijfeld. De mogelijkheden voor een re- geerings-formatie zijn met com munistisch plan nog niet uitgeput Poli.ici bespreken de volgende coa litie-mogelijkheden: le. Een samengaan van commu nisten, socialisten en links repu- blikeinsche unie onder commu nistische leiding een herleving dus van het volksfront van 1936. 2e. 'n Coalitie van alle partijen van den rechtervleugel en de links republikeinsche unie onder leiding van Bidault in een soort „anti-marxistisch front". 3e. Hernieuwing van de drie parlijen.regèering, M.R.P., com munisten en socialisten. 4e. een coalitie van deze drie en de links republike. nsehe unie. Geen dezer combinaties zal be vrediging brengen. De M RP. heeft wegens haar samenwerking met de communisten in de vorige regeering aan veel kritiek blootgestaan en hetzelfde is met de socialisten het geval. Of zij dus nóg een kans zul len wagen? Politieke deskundigen zien de kansen op een stabiele re geering ui het Frankrijk van de naaste toekomst dan ook zeer som ber. Men voorziet lange, ingewik kelde en wellicht bittere onderhan delingen over de vorming van een nieuw kabinet. Met het 100 e K.L.M'-vliegtuig de „Walcheren" op weg naar New-York vertrokken ook een drietal zeer jeugdige passagiers, die door de stewardessen met veel zorg aan boord werden gebracht. De besprekingen tusschen de commissie-generaal en dc Indo nesiërs zijn Maandagmiddag om 3 uur plaatselijke tijd te Ling- gardjaii, in de bergstreek ten ZW. van Cheribon,. begonnen. De leden van de commissie-ge neraal werden ontvangen door dr. A. k. Gani en mr. Amir Sja- rifoedin. De besprekingen, die aanvanke lijk op Maandagmorgen zouden aanvangen, begonnen zoo laat, ten einde de leden van de commissie- generaal na hun aankomst nog in i J&fSeniheid te stellen om vóór de zitting informeele besprekingen te voeren met de Indonesische af gevaardigden. Inmiddels werd van welingelich te Indonesische zijde vernomen, dat de kabinetszitting te Djokja en de bijeenkomst van de Indonesische delegatie met 't centraal nationaal comité een zuiver informatief ka- raker hebben gehad. In beide ge vallen heeft de Indonesische dele gatie een overzicht gegeven van de tot dusver tijdens de onderhande lingen bereikte resultaten. Het belangrijkste vraagstuk dat besuroken gaat worden, zal wel blijken te zijn de positie van de Kroon. Het standpunt van de Indonesi sche delegatie op dit punt is van dien aard, dat waarschijnlijk lang durige besprekingen met de com missie-generaal noodig zullen zijn om lot een bevredigende oplossing te geraken. Granaat ontplofte boven eigen troepen Tijdens een militaire actie in de omgeving van Pare Pare is een mortiergranaat, doordat deze na het afschieten met een bo-omtak in aanraking kwam, boven de eigen troepen ontploft. Aan Ned. zijde vielen als gevolg van dit ongeluk twee dooden, terwijl tien militai ren gewond werden. Zaterdag is het Engelsehe commando te Palembang officieel aan de Nederlanders overgedragen. Ter leniging van den voedsel, nood in het Ruhrgebicd zal een hoeveelheid van 18.000 ton bis- kwie ter beschikking worden ge. steld, die de eerstvolgende dagen zal aankomen. Thans is in het Noorden van Rijniand-Westfalen nog voor drie dagen voedsel aan- wezig De Engelsch-Amerikaansche be sprekingen over de voedselcrisis in de Britsche zóne van Duitschland, die Zaterdag éh Zondag werden gehouden, zullen deze week te Ber lijn worden voortgezet. De leidende functionarissen van beide zones zullen dan bijeenko men. Het bureau voor voedsel, en landbouwaangelegenheden der bei de zones te Stuttgart heeft heden verklaard, dat de voedselcrisis, hoewel deze in de eerste plaats aan de Amerikaansche zeeliedensteking wordt toegeschreven, werd verhaast door de exPloisie van een oude bom in het Herne-kanaal, dat de Rijn en de Weser verbindt. Hierdoor werd een belangrijke waterweg voor de voedselvoorziening van een groot aantal groote steden, met name Dortmund ën randgebieden van het Ruhrgehied. geblokkeerd. Men verwacht, dat het Herne- kanaal niet voor 20 November a.s. zal worden heropend. Wegens de betrekkelijk kleine besdhikbare voorraden in de Amerikaansche zöne zal de crisis, naar men meent alleen kunnen worden opgelost Gisterenmiddag had in Amicitia te Den Haag een ze-er druk be zochte vergadering plaats, belegd door de gezamenlijke midden standsbonden. De heer J. Bakker, directeur van de R. K. Middensta'ndsvereeniging in het bisdom Haarlem, belichtte de moeilijkheden, waaronder de middenstand tegenwoordig gebukt gaat, en protesteerde tegen de con- tróle-maatregelen, welke de prijs- beheersching in Den Haag ten uit voer legt. Op vaak zeer kleinzielige wijze, gepaard gaande met een on deskundigheid, zouden de ambte naren te werk gaan.. De villawijk Linggadjatie in de bergstreek nabij Cheribon, waar de commissie-generaal de definitieve besprekingen houdt met de Indonesische delegatie „Wij zijn geen verdedigers van zwarte handelaren of knoeiers- Ook hebben wij geen bezwaar tegen contröle-maatregelen, maar wij ko men er tegen op. dat de bonafide middenstanders bij het publiek in een verkeerd daglicht worden ge steld". De heer Bakker eindigde zijn uiteenzetting met een sterk protest aan het adres van de overheid, op grond van 't feit, dat tot dusverre de middenstand niet is ingescha keld bij de prijsvorming. De vergadering werd besloten met Aet aannemen van een motie, waarin de 's-Gravenhaagsche mid denstand met klem protesteert te gen de wijze van het tot stand ko men van maatregelen ter verlaging der winstmarges, tegen de Duitsche manier van contröle uitoefenen, te gen de jacht naar processen-ver baal, tegen het vaststellen der prij zen door onbevoegden, tegen de on deskundigheid van sommige verba lisanten, tegen de publicaties, waardoor de indruk wordt gewekt, dat de duurte mede wordt veroor zaakt en bestendigd door den mid denstand. De motie eischt mede zeggenschap van den middenct^pd bij het vaststellen van alle maat regelen, waarbij het belang van de zelfstandige werkers in de samen leving is betrokken. De vergade ring heeft deze motie ter kennis gebracht van de regeering, den di.- recteur-generaal der prijzen en de 1 directie van den middenstand. doordat men de schepen, die voed. sel naar deze zöne brengen, naar de Britsche zöne dirigeert. De bekende bestrijder van het nationaal-socialisme, de vroegers duikbootcommandant en latere Pro. testantsche predikant, ds. Niemoel- ler, die zich thans te Londen be. vindt, heeft in de Anglic. St. Georgekerk aldaar over den gees telijken en licha-melijken nood van het Duitsche volk gesproken, die naar hij zei.de, nog grooter zorgen baart dan in de jaren 1933 tot 1945. Hij deed een beroep op de chris telijke deugd van liefde onder de menschen. In Beieren is een nieuw» „Fuehrer'', genaamd Alfred Lo. rit», verschenen. Hij is de leider van de partij voor economischer* wederopbouw (wirtschaftlicho Aufbauvereinigung), welke ia sommig opzicht aan de nationaal* socialistische partij van Adolf Hitler doet denken. De vereering van zijn volgelin gen vertoont veel gelijkenis met die van de nazis voor hun Fuehrer» Zij staren naar Alfred Loritz met glazige oogen vol verrukking, wan. neer en waar hij ook spreekt en volgen blindelings voortdurend zijn voorbeeld, wanneer er gestemd wordt. Zij tellen op het oogenbllk nog maar acht afgevaardigden in da Beiersehe constitueerende vergade. ring, maar hopen er bij de volgende verkiezingen op 1 December veel meer te krijgen. Het program van deze partij be. staat in het algemeen uit den eisch. dat alle belangrijke beslissingen den regeering door het volk, door mid del van een referendum, moeten worden bekrachtigd. Alfred Loritz is van meening, dat onder een normale parlementair® regeering de belangrijkste beslissin gen door toevallige meerderheden worden genomen en hij ontkent, dat gekozen constitueerende verga, deringen in het algemeen de mee. ningen der kiezers kunnen verte., genwoordigen. Radio Vaticania meldt, dat mgr. Teodoro Romza, titulair-bisschop van Appia, coadjutor in het bis. dom Munkacs, in Hongarije, door de sovjet-autoriteiten is gearres* teerd. Hij was de laatste katholiek® bisschop, die ih het betrokken ge bied zijn ambt kon uitoefenen. De General Motors Corporation heeft Maandagavond medegedeeld;, dat de prijzen voor alle in de Vet, Staten vervaardigde en verkochte personenauto's met 100 zijn ve&« hoogd, aldus meldt Ass. Press.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1