Reorganisatie onderwijs Klein wereldtooneel in een kelder. m c>/e ra Re wereld Ook Franco geeft een interview Het basis-accoord voor Indië PAGINA 4 UITBREIDING VAN LEERPLICHT VRIJDAG 15 NOVEMBER 1946 De plannen van dr. Bolkestein Weinig sympathie voor de V. N. BOUWBEDRIJF EN DAGLICHT ADMIRAAL-DIPLOMAAT EN MONNIK MEER DAN V/2 MILLIOEN LOURDES-PELGRIMS DUITSCHE VERRAADSTER TERECHT Besprekingen voort gaan „Artist word ik pas als mijn poesjenellenkelder opengaat. De vorige minister van Onder- Wijs had oud-minister en oud- Inspecteur dr. G. Bolkestein be last met het ontwerpen van, plan nen voor de reorganisatie van ons Onderwijs. De tegenwoordige mi Uister heeft deze opdracht verlengd .en als resultaat daarvan heeft dr. Bolkestein aan de onderwijs-orga- nisaties en aan afzonderlijke per son-en een sohema toegezonden van de organisatie van het (jnderwijs, in de hoop daarover vóór 1 Fe bruari de meening van de betrok ken organisaties en de individueele 'personen te vernemen. De voor gestelde reorganisatie-plannen blij ven geheel voor rekening en ver antwoording van den heer Bolke- dtein. Volgens de inleiding is bij het aangeboden schema slechts sprake van uitwendige vernieuwingen. De inwendige vernieuwing kan slechts worden verkregen door een gees telijke instelling van de onderwijs krachten, welke er toe leidt de sdhool niet langer uitsluitend als fleerinstituuit te beschouwen. Ook een radicale herziening van de leerstof van lager en middelbaar onderwijs, dat meer vrijheid be hoeft, valt buiten het bestek van het aangeboden schema. Vóór alles is noodig maatschap pelijke verheffing van onderwij zers en leeraren, alleen te verkrij gen door een aanzienlijke verbete ring van hun fihancieele positie. Uitbreiding leerplicht De leerplicht, aldus het voorstel, zal worden uitgebreid ook over twee jaren van onderwijs na het gewoon lager onderwijs. De leer- piicht eindigt in ieder geval op den leeftijd van 15 jaar. Dit wordlt al dus gemotiveerd: „Men moet niet aan de verplichting tot het gere geld volgen van onderwijs kunnen ontkomen door, zooals nu, naar een school van voortgezet onder wijs over te gaan". Toch rijst hier de vraag: op welken rechtsgrond wordt de leerplicht, ook na" het gewoon lager onderwijs, geba seerd? Bij den befaamden strijd om den leerplicht, was destijds 't standpunt van Nolens dit: het geldt hier geen principieele kwestie, maar de volg orde deugt niet. Eerst moet (met behulp van subsidieering en later van financieele gelijkstelling) het bijzonder onderwijs de noodige uitbreiding hebben gekregen en dan pas kan men overgaan tot het in voeren van leerplicht. Aan dit bezwaar, destijds door Nolens geuitt, wordlt wellicht tege moet gekomen door het voorstel van het schema om de financieele gelijkstelling, zij het in bijzonder heden verbetend, ook over het mid delbaar onderwijs uit te strekken. Overigens is dr. Bolkestein, ver moedelijk beinvloed door hetgeen hij in Engeland meemaakte, een sterk voorstander van uitbreiding van dén „leerplicht. Hij wenscht dezen b-v. ook voor het kleuter- mdfrwijs, althans van 57 jaar; ongeré kinderen worden vrijgela ten. Tegen deze leerplicht bestaat minder bezwaar, mits, zooals dr. Bolkestein wil, ook het bijzonder kleuteronderwijs financieel volle dig worde gelijkgesteld. Het voort gezet lager onderwijs wil dr. Bol kestein voorloopig nog vrij laten; later echter verplichtend stellen. In het algemeen kan men opzetten: de overheid kan een bepaald on derwijs slechts dan verplichtend stellen, wanneer de oudere voor hun kinderen overal dat onderwijs kunnen vinden, waartegen zij geen principieele bezwaren hebben. De noodzakelijke consequent!® van leerplicht is: financieele gelijkstel ling. Dr. Bolkestein blijkt dit evenals Schaepman bij zijn Stem vóór leerplicht volkomen duide lijk in te zien. Voor de inzichten op dit terrein, van den heer Bolkestein, ook reeds verdedigd in de jaren 1925 tot 1928 in het tijdschrift „De Opbouw", is wel merkwaardig de volgende pas sus uit de inleiding van het sche ma met betrekking tot de finan cieele gelijkstelling: „De zoo hoog noodige vrijheid van alle onderwijs is alleen op de basis der finan cieele gelijkstelling mogelijk. Hier onder wordt verstaan een stelsel waarbij de geldén uit de publieke kassen voor alle scholen op volko men gelijke wijze en onder dezelf de voorwaarden beschikbaar wor den gesteld, onafhankelijk van de omstandigheid of een school wordlt beheerd dioor het Rijk, een Gemeen te of een Vereeniging; een stelsel waarbij de tegenstelling tusschen openbaar" en „bijzonder" onder wijs wordt opgeheven". Aan een groot aantal oorlogsweduwen werden in België onder scheidingen toegekend. Te Brugge werd door de weduwen een optocht gehouden Staatslieden, op wie het oog der wereld is gericht, maken vaak gaarne of met tegenzin, dat laten we in het midden van het interview gebruik om hun opvattingen over politieke vraag stukken door middel van de pers wereldkundig te maken. Zij krij gen dan scherp geformuleerde vragen voorgelegd, en kunnen den tijd nemen om elk woord van hun verklaring nauwgezet af te wegen Stalin heeft zich dit jaar. reeds driemaal op deze procedure ge worpen; nu is hét Franco, Spanje's regeeringschef gn een van Stalins sterkste tegenspelers, die in een vraaggesprek met iemand van Associated Press zijn visie op den strijd, welke onder commu nistische leiding tegen zijn regiem wordt gevoerd. ontlhult. Zijn tegenoffensief is rechtstreeks ge noeg en getuigt van een krachts bewustzijn, dat ook zijn tegen standers niet kunnen onderschatten. De eerste vraag luidde, welk standpunt de Spaansche regeering jqgens de V N innam, en of Spanje stappen zou doen om lid van deze organisatie te worden. Het antwoord klonk, zooals ver wacht mocht worden: de landen, die van de V. N. deel uitmaken, zijn nog niet tot voldoende rust en kalmte gekomen om werk voor den vrede mogelijk te maken. Zoolang die toestand voortduurt, en als het gëvolgde systeem geen grondige wijziging onder gaat, is toetreding een zaak „welke Spanje niet zal, wenscht of behoort te overwegen." Een tweede vraag drong door tot de kern van het probleem- Spanje; welk standpunt neemt Spanje in tegenover de pogingen Van de V. N. om dit land politiek en economisch te isoleeren? Spanje, aldus Franco, is er zich van bewiust, dat het geheel in zijn recht staat, en laat zidh niet van de wijs brengen door de laster- Werkgevers in het bouwbedrijf, die zulks wenschen, mogen aan hun arbeiders, die in verband met het daglicht geen 45 uren per week arbeid kunnen ver richten, niettemin maximum 45 uren loon betalen. Deze rege ling wordt geacht in werking te zijn getreden op 4 November 1946 de volken te misleiden; die echter ondanks alles beginnen te begrijpen, dat zij worden bedrogen. Hij noemde de gelheele agitatie tegen campagne, welke ten doel heeft Spanje een sovjet-hommunistische samenzwering, welke de verdeeld heid in de wereld voortdurend aanwakkert; en ,,elke daad van geweld en elk onrecht leidt eer tot oorlog dan tot vrede". Daarom kon men ook ,,als welhaast zéker aannemen, dat Spanje steeds den steun van alle eerlijke menschen zal heblblen". Dat de V. N. op het oogenblik weinig sympathie in Spanje genie ten spreekt vanzelf; het interview wond er ook geen doekjes om. Belangwekkender was, hetgeen Franco over de mogelijkheid van diplomatieke betrekkingen met sovjet-Rusland verklaarde. Spanje, zeide hij, heeft dertig jaren lang gaen relaties met Mos kou onderhouden. Nodh de monar chie, noch de republiek, noch het huidige regiem hadden diploma tieke vertegenwoordigers in Rus land. Slechts in de jammerlijke jaren van de roode overheersching werden relaties met Moskou aan geknoopt. door de communistische regeering, welke aanvankelijk te Madrid, later te Valencia was gevestigd. In werkelijkheid echter was dit meer een geval van abso lute onderwerping aan den Rus- sisdhien ambassadeur en zijn agenten commissarissen, de tjseka-soldaten en de internationale brigade dan van comimercieele of diplomatieke betrekkingen. Ten tijde van de dictatuur vonden eenige handels transacties via Frankrijk plaats en Rusland kocht te allen tijde door bemiddeling van andere landen zekere Spaansche producten, welke het voor zijn economie noodig had. Daar Rusland evenwel vol hardt in de methoden, die het gebruikt tegen degenen, die niet voor zyn wil wensdhen te buigen, is het zelfs niet mogelijk van handelsbetrekkingen lie spieken. Merkwaardig in deze uiteen zetting is ongetwijfeld, dat uit sluitend de toestand, zooals deze is, wordt geschetst- Daarmede wordt een antwoord ontweken op de vraag naar de mogelijkheid van een aanknoopen van diplo matieke betrekkingen voor de toekomst. Men zou daaruit de conclusie kunnen trekken, dat Spanje onder de huidige omstan digheden, zooals deze zich nu eenmaal hebben ontwikkeld, niet onvoorwaardelijk afwijzend tegen over besprekingen tusschen Mos kou en Madrid over dit voor beide landen zoo penibele punt staat- Het voorbeeld van Argentinië ligt nog versch in het gelheugen. En wat diplomatieke rust zou Franco zeker kunnen gebruiken, ook voor zijn economische ontwikkeling. j Gisteren, Donderdag, werd te Par rijs verwacht de hooge commissaris voor Fransch Indo-China, admi raal Thierry d'Argentlieu, die, zoor als men weet, in de Orde der Car» melieten is getreden. Krachtens machtiging van zijn generaal-over» ste is hij zijn vroegere functie blij» ven vervullen, die hij sedert de be vrijding bekleedde. Het wordt evenwel waarschijnlijk geacht, dat de admiraal deze functie thans zal neerleggen, daar men in bevoegde kringen mededeelt, dat hij in Januari van het volgend jaar we derom naar zijn klooster zal ver trekken. Dit jaar hebben meer dan anderhalf millioen bedevaartgan gers Lourdes bezocht en men ver wacht dat het aantal in 1947 nog zal vermeerderen. De kerkelijke autoriteiten hebben van de om standigheid, dat thans de toeloop van bedevaartgangers in belang rijke mate gestuit is, gebruik ge maakt om eenige belangrijke wer ken te doen uitvoeren. Men zal o m. den kruisweg zoodanig in richten, dat 500 personen voor elke statie kunnen plaatsnemen. Te Berlijn is Donderdag hiet proces geopend tegen Helens Schwaerzel, een 44-jarige boek houdster. Zij wordt er van be schuldigd, dr. Goerdeler, voorma lig burgemeester van Leipzig, een der leiders in het oompiot tegen Hitler in Juli 1944, te hebben ver raden aan de Gestapo. Zij zou van Hitier een millioen mark voor de zen dienst hebben ontvangen. Dr, Goerdeler werd opgehangen. Zij wordlt verder van twee moorden beschuldigd. Hèlene Schwaerzel werd tot 15 jaren zwaren arbeid veroordeeld. Heden parafeering van het aecoord en publicatie der voornaamste punten In aansluiting op het bericht over het uitgestelde vertrek der commissie-generaal naar Neder land wordt vernomen, dat de c. g. besloten heeft, ondertns- schen de Ned.-Indon. besprekin gen voort te zetten, waaromtrent eerst gemeld was, dat ze heden zouden beëindigd worden. Ten paleize Rijswijk zou heden, Vrijdagmorgen, om 10 uur (plaat selijke tijd) de aangekondigde bij eenkomst tusschen de Ned. en de Indon. delegatie aanvangen, waar- geparafeerd n de Rotterdamsche Diergaarde is een nijlpaardje geboren. Het fonge dierdat zich in uitstekende conditie bevindt, zal over eenigen tijd naar het nijlpaarden-bassin te Emmen worden overgebracht De voorbijgangers, die de kelders onder Café Brand's in de Capucijnenstraat te Maas- tricht passeert, kan nog weinig vermoeden van de belangrijke rol welke deze ondergrondsche verblijven gazn vervullen in het amusementsleven van Lim- burg's hoofdstad. Op initiatief van den jeugdl-1 gen kunstenaar Jan Nelissen zal hier met medewerking van Maastrichts gemeentebestuur en een groep jonge artisten een „poesjenellenkelder" worden geopend, zooals Nederland er slechts weinige kent. In zijn gezellig ingerichte werk- I kamer, welke onmiddellijk den artist doet kennen, vertelde Ne lissen ons over den groei van zijn poppentheater. Aanvankelijk begonnen met slechts enkele póppen en een klein theater, is dit nu uitgegroeid tot de binnenkort te openen „poesje nellenkelder van Maastreeeht". En wanneer deze artist vertelt van de medewerking, welke hij ondervond, dan komt er over zijn vroolijk gezicht een tevreden glimlach; de Belgische-Limburger, Bastiaens sneed de poppen, de decors werden geschilderd door Willy Hameiers, de gemeente-ar chitect ontwierp de teekening voor de inrichting van dit kleine Een van de goed gesnedèn koppen. verbouwing van het interieur Met Nelissen hebben wij het theater bezichtigd en wij kunnen slechts zeggen,- dat hetgeen wij zagen de beste verwachtingen rechtvaardigt. Vol enthousiasme speelde hij een fragment uit de speciaal voor dit kleinkunsttooneel door Ferd. Lodewidk bewerkte Marialegende „De Zingende Muur", welk spel onlangs vertoond, een groot suc ces werd. By de opening van het theater wereldtooneel" en de dienst van: zal Maastricht een ongewone at- gem. werken zegde volledige mede-; tractie rijker zijn voor jong en werking toe, voor wat betreft dei oud. L. K. in de overeenkomst zou worden. Verwacht werd, dat later op den dag de voornaamste clausules der overeenkomst in een gemeenschap pelijk communiqué zouden worden gepubliceerd. "Wat de gebeurtenissen op niefc- politiek terrein betreft. Valt te melden, dat It.-gen. Mansergh, na een laatste bezoek aan Soerabaja, het centrum van zijn vroegere werkzaamheden, voor een kort verblijf naar Bali is vertrokken om vandaar via Batavia naar En geland terug te keeren. Voorts wordt vernomen, dat niet lt.-gen. Soedirman, zooals aanvan kelijk werd gemeld, maar gen.-maj. Abdoelkadir naar Madoera is ver trokken, teneinde een onderzoek in te stellen naar den toestand van de geïnterneerden in het ver. geten interneeringskamp. Te Soerabaja arriveerde een boot met 766 Chineesche geïnter neerden uit Cheribon. Uit Koepang wordt gemeld, dat het stoffelijk overschot van 191 militairen uit Portugeesch Timor gevonden is, Het geldt hier waar schijnlijk 'n groep guerrilla-strij ders tegen Japanners. Woensdagmiddag arriveerde het 122ste eskader van de Ned. militai re luchtvaart -op het vliegveld te Medan. Dit eskader, dat van Java gekomen is, zal binnenkort het vliegveld van de R A F. overnet- men. Bij de aankomst gaven Mus tangs demonstraties en werden de Ned. vliegers door militaire en burgerlijke autoriteiten verwel komd. Voorts heeft het afscheid plaats gehad van een gnoote groep Suri- naamsche oorlogsvrijwilligers, die in de Oost hebben gestreden tegen Japan. SCHRIFTELIJK»: StrCCESCCRStrS (Les 23) Wees vriendelijk agressief. De volgende maal, dat u cigaretten (geen Zuid-Ameriltaansche) wilt hebben, gaat u rustig den winkel binnen, fixeert den verkooper met uw doordringenden blik (les 6), klopt krachtig op de toonbank met uw wandelstok met gouden knop (les 8) en zegt bevelend: „Tien pakj jes cigaretten en maak een beetje voort, beste man, want ik moet mijn vliegtuig halen." •Maar glimlach vooral, als u het zegt (les 14) Glimlachen glimlachen en nog eens glimlachen, dat Is het heele eieren eten. De winkelier heeft natuurlijk geen tien pakjes goedo cigaretten, maar zal u er misschien één of twee geven. Wat tenminste iets gewonnen ls. (Volgende les: Hoe men schouders moet houden).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4