De historische slag van Huddersfield ENGELANB-NEDEKLANB Engeland vat het serieus op r PAGINA 4 ZATERDAG 16 NOVEMBER 1946 In het brandpunt der belangstelling Er is ons land een zeer groote eer te beurt gevallen, een eer -waarom elk ander land ter wereld ons zal be nijden. En terecht. Op 27 November a.s., vandaag over tien dagen, zal ons nationale voetbalelftal een der eerste buitenlandsche ploegen {na Frankrijk en België) zijn, die na den oorlog het Engelsche nationale voetbalelftal op diens eigen Britschen bodem mag bekampen. Van\ alle lan den ter wereld zullen dan de oogen gericht zijn op het kleine Huddersfield, dat het tooneel van dezen historischen strijd zal zijn, waarin het zal gaan om de hegemonie, de suprematie van het Britsche voetbal en de ver houding waarin een vertegenwoordigster van ,,de rest van de wereld" daartoe staat. EEN VOORRECHT NEDERLAND ZOCHT HET EERST CONTACT JUST GOBEL Hoewel wij uiteraard op den vooravond van den wed strijd Engeland—Nederland een „technische" voorbe schouwing zullen pufolicee- ren, meenden wij er goed aan te doen reeds eenige dagen eerder onzen lezers een artikel aan te bieden over de historische ontwikke ling van dezen roëmruchten wedstrijd, die, zooals hij het voor elk ander land zou zijn geweest, hèt hoogtepunt van 'vele jaren vormt en een historische beteekenis heeft. OFFIC1EELE INTERLANDS VAN 1907 TOT 1913 DE GLORIE VAN HOUTRUST DE MATCH VAN 1935 NA 1929 PROFESSIONALS BERTUS CALDENHOVE EN KOMT MET ZIJN STERKSTE ELFTAL OM DEN GOUDEN ONAF HANKELIJKHEIDS- BEKER (Van onzen sportredacteur). Het is inderdaad een voorrecht als officiëele landenploeg de gast te zijn van het machtige Albion. En de Engelschen zijn met dit voorrecht steeds zeer zuinig geweest. Het is echter niet daarom, maar om hun waarachtige superioriteit dat zij zich de heele voetbalgeschiedenis door in eigen huis ongeslagen hebben kunnen handhaven en een sporadi sche op het continent geleden neder, laag voor eigen publiek subiet wroken. Als voetbalnatie heeft Enge. land een prestige als geen ander land hoog te houden, en het teekent de gevoeligheid van de Britten op dit punt dat zij nimmer verzuimd hebben hun glorieuze reputatie nadrukkelijk te handhaven. Het was ook Nederland, dat als eerste land van het continent het Britsche voetbal importeerde, dat het eerst met zijn leermeesters contact opnam. Het was het Rotter, damsche Sparta, dat in het voorjaar van 1893 het eerst tegen een Engel sche club speelde, n.l. Harwich Parkstone F. C,, waarvan met 80 en in den returnwedstrijd met 30 werd verloren. Op 6 Februari 1894 speelde het Nederlandsch elftal zijn eersten wedstrijd tegen een Engel, sche club, Felixtowe F. C., waarvan met 10 werd verloren. Dat de organisatie van deze eerste inter landmatch lang niet zooveel om het lijf had als tn onzen tijd, wordt duidelijk als men weet dat de Bond eh Sparta de kosten van de veld. afrastering en de te maken reclame (geschat op 40 gulden) samen zouden betalen, dat de baten gelijkelijk zouden worden verdeeld, en dat de toegangsprijs één kwartje bedroeg, waarop officials en donateurs dan nog een dubbeltje reductie kregen Zooals aan NederlandEnge land van 18 Mei 1935 de naam van Bertus Caldenhove zoo is aan NederlandEngeland van '24 Maart 1913 onafscheidelijk de Het Nederlandsche Elftal voor den wedstrijd op 18 Mei 1935 V.l.n.r, trainer Kaufmann, Wels, Paauwe (nu weer van de party), Mijnders, Drok, Smit (nu weer van de partij), Van Run, Caldenhove Bakhuys, Andriessen, Halle en Van Heel (aanvoerder). Foto K,N,V,B,-archief is deze overwinning hèt sportieve hoogtepunt geweest in de historie van het Nederlandsche voetbal. Hieronder volgt de samenstelling van het zegevierende Nederlandsch elftal: doel: Göbelachter: Wyn- veldt en Bosschart; midden: Boutmy de Korver en Tonny Kessler; voor: v. d. Wolk, Westra van Holthe, de Groot, Vos en Dé Kessler. Reeds na 4 minuten had het Sparta-kanon Huug de Groot de score geopend, fcn den loop van de eerste helft maakten de Engelschen gelijk. Een kwartier na de rust hergaf Huug de Groot uit een vrijen trap even buiten het strafschopgebied dwars door een muur van Engelsche spelers Nederland de leiding. En hoewel de Britten in het laatste half uur een stormachtig offensief ontketenden, de versterkte Nederlandsche verdedi ging was ongenaakbaar, Just Göbel speelde den wedstrijd van zijn leven en Nederland won met 2—1. Hout. rust daverde, en Nederland schokte van vreugdevolle emotie. Toen bij de Olympische Spelen in 1920 bleek dat het Engelsche ama teurisme niet meer superieur was aan het na-oorlogsche continentale voetbal, kwamen de Britten met prof-teams. Maar eerst trokken zij zich negen' jaren lang terug in hun splendid isolation" naam verbonden van den besten keeper dien Nederland ooit heeft gehadJust Göbel. En al heeft dan Huug de Groot de twee Nederlandsche goals gemaakt, zonder het door zijn opvolgers nog niet overtroffen fameuse keepen van Just Göbel zou de glorie van Houtrust nooit moge. ^ijk zjjn geweest. Nadat nog andere Engelsche clubelftallen de gast van het Neder landsch elftal en Nederlandsche clubs waren geweest, kwam op 1 April 1907 de eerste officieele landenwedstrijd tot stand. De wed. strijd werd gespeeld op het H.V.V.- terrein, en de Engelschen wonnen met de verpletterende cijfers 81. In totaal werden van 1907 tot 1913 negen wedstrijden tüSschen het Ne, derlandsche en het Engelsche elftal gespeeld. De Engelschen kwamen toen steeds met amateurelftallen; eerst toen na den eersten wereld oorlog bleek dat door den vooruit, gang van het continentale voetbal de Engelsche amateurs hun superio riteit hadden verloren, ontmoette Engeland zijn tegenstanders met professionalteams, maar dat ge beurde eerst in 1929. De resultaten van de negen Nederland-Engeland-wedstrijden in de periode 1907—1913 luidden1 April 1907 Den Haag: Nederland-Engeland b—8; 21 December 1907 Darlington: Engeland-Nederland 12—2; 22 Oct. 1908 Londen: Engeland-Nederland 4—0; 12 April 1909 Amsterdam: Nederland-Engeland 0—4; 11 Dec. 1909 Londen: Engeland-Nederland 9—1; 17 April 1911 Amsterdam; Nederland-Engeland 01; 16 Maart 1912 Huil: Engeland-Nederland 4—0; 24 Maart 1913 Den Haag: Nedqrland- Engeland 2—1; 15 November 1913 Huil: Engeland-Nederland 21. Dien eenen wedstrijd van 24 Maart 1913 op Houtrust willen wij apart even vermelden. Het was de meest beteekenisvolle, de meest glorieuze wedstrijd dien Nederland voor den eersten wereldoorlog en misschien zelfs wel in zijn heele voetbalhistorie ooit speelde. Nederland sloeg Engeland met 21. Elf wilskrachtige, geestdriftige Nederlandsche voetballers bereikten het bijkans onmogelijkehet trotsche Albion, <je bakermat van het voetbal spel, de beheerscher niet alleen van de zee, maar ook van de internatio. nale voetbalwereld, moest buigen voor den Nederlandschen leeuw. De leerlingen hadden hun onovertref baar geachte leermeesters overwon, nen, en er ging een golf van emotié door ons land toen het bericht van deze nationale gebeurtenis bekend werd. Voor de generatie, die deze overwinning mee mocht beleven, zoowel als voor de honderdduizenden die ln de sindsdien verstreken jaren hun hart aan voetbal verpandden, En tot hun eer moet worden gezegd dat de Britten Inderdaad in dien opzet zijn geslaagd: ln eigen land werden z{j nog niet overwonnen. De F. A. placht voor deze „sym bolische" wedstrijden dat land uit te noodigen, dat ofwel tot de aller sterkste voetballanden moest worden gerekend ofwel door bijzondere prestaties in het recente verleden was opgevallen. Er zijn heel wat kibbelarytjes in de Internationale pers voorgevallen by de suggesties welk land in een bepaald jaar de hooge eer zou mogen genieten. En was dan een land officieel door de F. A. uitgenoodigd, dan zag de heele voetbalwereld er met ontzag naar op. En met diep respect werd de strijd op het eiland gevolgd; maar steeds weer werd het een nederlaag voor de vertegenwoordigster van ,,de rest van de wereld" Hoewel verscheidene malen als zoodanig genoemd, mocht het Ne derlandsch elftal in de periode van 1929 tot 1939 den overtocht naar het eiland niet maken. Wel werd in die periode éénmaal in ons land een Interlandmatch Nederland-Engeland gespeeldop 18 Mei 1935 in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Het was een heroische strijd, op dien somberen Zaterdagavond. Den geheelen wedstrijd werd in een voortdurenden slagregen en op een modderig terrein gespeeld. Onze Oranje-hemden vochten werkelijk met den moed der leeuwen, wier beeltenis op hun shirt was genaaid. En zij dwongen de Engelschen ne. gentig minuten lang tot een volledige krachtsontplooiing, tot voortdurende waakzaamheid, tot inzet van al hun onmiskenbare talenten. Al was het Engelsche spel technisch stukken heter, en al demonstreerden de Britten overduidelijk hun betere lichaamsbeheersching, daartegenover stonden de geestdrift en onver schrokkenheid, de moed en de vast beradenheid waarmee onze jongens deze superieure tegenstanders van begin tot eind partij gaven. En met succes, want de uiterst eervolle 0—1 nederlaag, inderdaad een weerspie geling van het spelbeeld, was eea resultaat als niemand had durven verwachten en dat allerwegen da meeste bewondering afdwong. Het was vooral onze verdediging, die in dezen wedstrijd de roeesta lauweren oogstte; Halle en Calden, hove waren in super-vorm, da Deventer leeuw hield de onmogelijk., ste ballen op wonderbaarlijke wijza uit zijn doel, en de Amsterdamscha tacticus deed in persoonlijke duels geen haarbreed onder voor het ■Britsche arsenaal van trucs en schijnbewegingen. Maar de voorhoede komt niet veel minder lof toezij was het die, de Britten dwong zich zonder rustpoos op hun verdediging te concentreeren. Bakhuijs, na Piola Europa's meest gevierde middenvoor kon het dan niet steeds bolwerken tegen den meedoogenloozen stopper* spil Barker, hij slaagde er toch ook vele malen in openingen voor zijn medespelers te maken; en toen hj| één keer kans had gezien onbelem. merd te schieten, was dat meteen ook zoo'n ongelooflijk harde kogel geweest, dat doelman Hibbs stom verbaasd en volmaakt kansloos het nakijken had, al ging de bal nog geen centimeter naast den paal. Van dat moment af waren Barker en Bakhuijs heelemaal één En we zouden tekort doen aan onze midden* linie als wij haar sohitterend vol brachte tweeledige taak niet even eens releveerden. Het eenige doelpunt viel in d<3 eerste minuut van de tweede helft. Als een bliksemflits joeg de Engel, sche aanval over het veld, Paauwd brak de combinatie, maar onmiddel lijk kwamen de Engelschen terug, de linksbuiten Boyes zwenkte naar binnen, een scherpe voorzet ert meteen knalde de meegeloopen rechtsbuiten Worrall den bal in de vlucht van dichtbij langs Halle. En met dit doelpunt had Engeland den heroïschen strijd gewonnen. Dat was op Zaterdagavond 18 Mei 1935 in het Olympisch Stadion te Amsterdam. En nu binden op Woensdagmiddag 27 November a.s» onze jongens in Huddersfield den strijd aan. Maar daarop komen wij ïlog nader terug. In 1929 werd het contact hervat. De Britsche profs speelden per jaar enkele wedstrijden op het Europee, sche vasteland, en inderdaad werd daar wel eens een enkele wedstrijd verloren, waaraan het vooral ln Zuid- en Midden-Europa heete kli maat, de vreemde harde velden en de „bloeddorstige" mentaliteit van» de continentalen" voor eigen pu bliek niet vreemd waren. De supre matie van het trotsche Albion kon echter geen nederlagen velen, en daarom stelden de Britten de traditie in dat elk jaar één continentale landenploeg een wedstrijd in Enge. land mocht spelen. Daarin zou dan worden bevestigd, dat het Britsche voetbal onaangetast superieur bleef. Aan den wedstrijd .Nederland Engeland op 18 Mei 1935 te Amster dam is één naam onafscheidelijk ver bonden die van Bertus Caldenhove. Nu nog wanneer men dien wedstrijd noemt voegt men er schier automatisch aan toe: dat was de wedstrijd van Calden hove. En inderdaad, toen heeft Bertus den wedstrijd van zijn leven gespeeld. Het was zijn derde Interland, en hij was meer dan grandioos. Het was alsof hij met kinderen speelde, zoo verbluf, fend gemakkelijk en soepel, zoo ele gant en rustig. Hij was geen „rots", Bertus had niet de postuur om te zeggen: „over mijn lijk", maar hij was een onweerstaanbare sfinx met de magische kracht van een toovenaar. Het leek als had hy bijwijlen bal en spelers aan een touwtje, hij trok er aan naar zijn goedvinden, eh lied: het dan los om als een onschendbare zijn tegenstanders te omspéTen en zijn vierkante-meter-capriolen uit te voe ren. De Britsche profs, 's werelds beste voetballers, hadden in hem hun meester gevonden. "Het is thans zeker, dat de aan staande wedstrijd Engeland Ne- derland als een „full internatio nal" beschouwd zal worden, schrijft de „Daily Mail". Hieruit kan de conclusie getrokken worden, dat men die opvatting voordien niet heeft gehuldigd en dus de kans heeft bestaan, dat Engeland niet zijn sterkste ploeg tegen Neder land zou opstellen. De Engelsche pers is nu echter bezig te eisehen, dat de keuze-commissie ook in derdaad het sterkste team van het oogenblik tegenover Nederland op stelt. Waarschijnlijk is dit een ge volg van de nederlagen, die den laatsten tijd door Engelsche prof clubs tegen continentale vereeni- gingen geleden zijn. Engeland's voetbalprestige staat op het spel én Engeland heeft de kans door een goede overwinning op Neder land to toonen, dat het alsnog'lei der van het wereld-voetbal is. Uit bovenstaande blijkt, dat Nederlapd een zeer sterken tegen stander tegenover zich kan ver wachten te Huddersfield. Over het algemeen wordt de meening gehuldigd, dat Finney zjjn plaats weer aan Matthews zal moeten afstaan. Dat de keuzecom missie in moeilijkheden zit na den wedstrijd te Manchester, is op te maken uit het feit, dat de samen stelling van het Engelsche elftal telkens weer is uitgesteld en, zoo als reeds gemeld, nu eerst Maan dag te Sheffield hekend gemaakt zal worden. Zeker van hun plaats in het Engelsche elftal zijn doelman Swift, linksbinnen Mannion, mid denvoor Lawton, spil Franklin en rechtshalf Wright, alsmede rechts back en aanvoerder Hardwick. De keuze der overigen is nog niet zeker, maar op een enkele uit zondering na, zeer waarschijnlijk. Linkshalf Cockburn heeft, naar waarnemers beweerd hebben, zeer zwak gespeeld in Manchester en vele experts gelooven, dat nu ein delijk de tijd is aangebroken om den ouden rechtsbinnen Carter to vervangen door een jongeren coV- lega. Volgens de „Daily Mail'' zul len mogelijke plaatsvervangers ge kozen worden uit Johnstone (Blackpool). Mullen (Wolves), Hagan (Sheffield United) en uit de backs Swift (Sheffield Wednes day) en Shinwell (Sheffield Uni ted). De keuze van Hagan en Shin- well als plaatsvervangers van resp. Carter en Scott zou inder daad een versterking van het En gelsche team beteekenen. Maar we gelooven niet, dat de keuze commissie tot dergelijke drastische maatregelen zal overgaan. Morgen wordt, de traditie ge trouw op het Sparta.terrein te Rotterdam, de 28ste wedstrijd ge speeld in de serie jaarlijksche ont moetingen tusschen het Rotter, damsch elftal en het Bondselftal om den Gouden Onafhankelijkheidsbe ker. Het initiatief tot deze wed strijden werd genomen in 1913. op het eeuwfeest van Nederlands on. afhankelijkheid, en de beker be schikbaar gesteld door burgemees ter Zimmerman. De laatste wedstrijd op 18 No. vember van het vorig jaar werd een 4o overwinning voor de Bonds - ploeg, waardoor de verhouding nu is: _w._ Rotterdam Bondselftal 13 9 9 13 6670 77—60 Het Bondselftal komt thans IX beduidend sterker opstelling dan tot dusver het geval placht te zijn en wel in die van het voorloopig Nederlandsch elftal. Rotterdam heeft zijn beste spelers aan diit elftal moetenafstaan; de verdedv» ging van de Maasstedelirigen ver«i dient echter het volste vertrouw en* De wedstrijd heeft dit jaar bijzon dere beteekenis als de laatste oefenmatch van de candidaten vooij het oranjeshirt. Dat het Sparta-i stadion al dagen uitverkocht is, ge tuigt van de groote belangstelling die men voor dezen wedstrijd jooeeéiM-t.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4