Rentestand en kapitaalmarkt TWEEDE WINTERSLAG in Duitschland Vier wedstrijden voor onze clubs Drie le-ldaswedstrijden in West Ruit-nieuwtjes PAGINA ZATERDAG 16 NOVEMBER 1946 j Hoe te voorzien in liet kapitaaltekort VERRAADÜJÏT ANGST 15 Jaar geëiscRt wegens aanbrengen van Joden DE PRIJS DER AARD APPELEN VISITEKAARTJES- PUZZLE S. ZWALER Schagen FRANKRIJK WIL: veiligheid en herstel- betalingen Twee in de 3e en twee in de 4e klassen AFD. ROTTERDAM KNVB Emma en RFC zijn aan elkaar gewaagd UIT DEN BOK RING JOE LOUIS' PLANNEN *T'et valt te betreuren, dat het «kaatserediet door ontactische wij- Se waarop het wetsontwerp werd Geformuleerd noodeloos heeft ge leden. Een lang loopende 3% pet. leening zou met vlag en wimpel czijn ingehaald, zonder dat de •dreiging met blokkeering van de opbrengst bij niet meedoen aan de conversie noodzakelijk zou zijn. En wat kan dit uitmaken bij een leening welke de eerste vijf a tien jaar 3 pet. en daarna 3% pet. zou vereischen, vergeleken met een volwaardige ZV2 pet.-leening. Hoe kapitaalbehoeften te dekken Met de intering van de huidige fi rn amcieele capaciteit is niemand ge baat. Het groote probleem immers zal straks zijn: op welke wijze ^dek ken wij de dringende kapitaalbehoef ten voor de uitbreiding en weder opbouw van de industrie? Wanneer men dit probleem beschouwt tegen den achtergrond van de heffingen en de hiervoor noodzakelijke liquidaties, welke na»ar ingewijden aannemen, op de kapitaalmarkt onuitvoerbaar zul len blijken te zijn, dan lijkt dit voorshands onoplosbaar. iStelt men dus heffingsplicliïlgen In de gelegenheid om hun effec ten hij de banken te beleenen (binnen een jaar immers moeten de aanslagen zijn voldaan), dan zullen deze instellingen zich ge noodzaakt zien een zeer belang rijk deel van haar schalkistpa- pier, dat momenteel het grootste bedrag van de activa vormt, af te stooten, teneinde credieten te kunnen verschaffen. Waar blijft in dit geval de finan ciering van de overheidsbehoeften en van de industrie, welke voortgang moet vinden? Het Centnaal Plan bureau berekent in zijn raamplan 1947, dat de behoeften van de in dustrie welke op de kapitaalmarkt zullen moeten worden gedekt, 1.3 milliard bedragen, daarnaast zatl de overheid ƒ12 milliard voor eigen behoeften noodig hebben. Op welke wijze deze op de kapitaalmarkt zullen worden gedekt is ons mede in ver band met de belangrijke onttrekking van middelen vanwege de komende heffingen, een raadsel Weinig hoop op besparingen Het raamplan neemt aan, dat ver moedelijk 1.1 milliard uit bespa ringen en 14 milliard' uit buiten- landsche credieten en verkoop van buitenlandsch bezit zullen kunnen voortvloeien. De mate der geraamde besparingen lijkt ons wel zeer opti mistisch temeer, daar een belang rijk deel vermoedelijk niet als be sparing zal worden aangemeld. Cre dieten in het buitenland zijn uiter mate moeilijk te krijgen, dus blijft er niets «anders over, dan verkoop van een belangrijk deel van de ac tiva in het buitenland. Een bezwaar van deze berekeningen dat overigens niet te vermijden valt, is, dat zij een uitsluitend statisch beeld verstrek ken. Immers de wijze, waarop deze bedragen eenerzijds vrijkomen en be legd' worden is juist in verband met de uiterst labiele toestand aan tal van factoren onderhevig, die overi gens ook niet meetbaar zijn. Op welke wijze de overheid het te verwachten tekort aan kapi taal, zal overbruggen vormt een van de belangrijke kwesties, waar van de oplossing mede de toe komst van de kapitaalmarkt in de eerstkomende jaren zal bepalen. Voorshands üj'kt ons. dat er een zeer groote liquiditeitsvoorkeur zal komen, welke in eenige mate zaï zijn te vergelijken mèt de drang naar en de oppotting van vrij "geld, welke wij heden ten dage nog zien. Hierbij ne men wij aan, dat de overheid zooveel mogelijk zaï trachten een inflatoire tendens, welke voor een deel nood zakelijk zal zijn. om de verhouding tusschen staatsgeld en natiomaa.i in komen weer eeniger mate evenwich tig te doen zijn, zooveel mogelijk zal beoerken. Als dit gepaard kam gaan met een productieslag en een sterke verhoo ging van de arbeidsproductiviteit, dan is hieraan geen enkel gevaar verbonden. Het tempo vam dit proces kan in belangrijke mate mede bepa len, in hoeverre wij onze vroegere welvaart kunnen herwinnen. Mr. Donker,, de advocaat-fis caal van de Rotlerdamsche Ka mer van het Haagsche bijzonde re gerechtshof, eischte gistermid dag 15 jaar gevangenisstraf tegen den 38-jarigen G. M. Franssen. Verdachte Franssen had geduren de de bezetting eenigen tijd Joden verborgen gehouden teneinde hen te beschermen tegen deportatie naar Polen. Wanneer de kans daar toe werd geboden, zouden deze Jo den met een Zweedsche boot naar Zweden' uitwijken. Plotseling ech ter werd Franssen door de Duit- schers. die lucht hadden gekregen van zijn acti'.e, in het nauw gedre ven en door Groep X gearresteerd. Onder dreigementen, dat zijn ge- heele gezin „er aan zou gaan", bracht deze beruchte recherche- groep Franssen ertoe, te beloven met de Duitschers samen te wer ken. Zijn taak werd het, om Joden, die zich voor uitwijking naar Zwe den meldden, op een bepaalde plaats bijeen te brengen en hen dan aan Groep X uit te leveren. Meermalen heeft verdachte deze afschuwelijke taak ten uitvoer ge bracht, tezamen met zijn broer, die reeds eerder met de Duitschers sa men werkte. Zij deden zich hierbij vol,' als illegale werkers. Mr. Donker zeide in zijn requisi toir, dat verdachte, hoewel hij zich voor groo'e moeilijkheden geplaatst za'g, verplicht was geweest de Jo den, die zich bij hem tneldden, te waarschuwen voor de gevaren, die voor hen dreigden, in plaats van hen doodeenvoudig over te leveren. Over 14 dagen zal het Hof uit spraak doen. De nieuwe aardappelprijzen (11 cent voor zand- en 12 cent voor kleiaardappelen) zullen ingaan op Maandag 25 November. De paardtensprong-puzzle van verleden week heeft velen aan 'f springen gebracht. En met veel resultaat Talrijk was het aantal goede oplossers. Een prijs verwierven: FR. PUT TERS, Fr. Halsplein 31a, Schie dam; C j HARTE, Rijnstraat 23b. Schiedam; B. NAASTEPAD, B. K. Laan 90, SchiedamLUUD WIL- LEMSE, Graat Florisstraat 64, Schiedam. Voor deze week een visitekaartje, waarin een schoon beroep is ver borgen. Bovendien wordt deze baan uitgeoefend onder een leuze, die op het oogenblik zeer actueel is. Veel succes! Oplossingen bij voorkeur per briefkaart tot Don derdagmiddag. Onder de goede oplossers worden 4 prijzen van f 2-50 verloot. STAKING BIJ .DE VELUWE". GEËINDIGD De gisteren onder het personeel van De Veluwe uitgebroken sta king, is beëindigd. Het personeel heeft zich bereid verklaard, han gende de besprekingen over het arbeidscontract met de bedrijfs- unie. den arbeid op de oude voor waarden 1e hervatten- De directie zal den stakingsdag niet korten op het loon en ook verder geen ran cunemaatregelen nemen <J> Op 17Nov. a-s. zal voor tiet eerst in de geschiedenis een straalvliegtuig met volledige passagiersbezetting van h»t een land naar het andere vlie-, gen, namelijk van Londen naar Parijs bij gelegenheid van de Parijsche luchtvaarttentoonsteL ling, welke op dien datum ge opend zal worden. Ofschoon de Engelsehen trachten den toestand in hun zone van Duitschland, en het geheele verslagen rijk, ietwat minder som ber voor te stellen dan hij in volle werkelijkheid is, wordt nergens ontkend, dat ten tweeden male een „winterslag" in Duitschland moet worden geleverd, nog zwaar der dan die, welken het vorig jaar bracht. Zonder in groote woorden te vervallen mag men toch zeggen, dat de komende maanden van overweldigende beteekenis voor Duitschland, en derhalve want dit zal wel door niemand meer worden ontkend voor geheel Europa zijn. Honger, economische ellende, ver-gaande ondermijning van de volks'gezondheid, totale moreele inzinking maken, dat het Duitsche probleem in een volop acuut stadium is getreden. Als de staatslieden niet snel eerr redding vinden, wordt Duitschland, in het hart van Europa, een haard van geestelijke en physieke besmetting, waartegen het zelf ten uiterste verzwakte Europa nauwelijks of in het geheel niet bestand zal blijken. Deze visie moge zwartgallig lij - Daar zoowel Quick van Overmaas als U.V.V van Elinkwijk en boven dien U.V.S. van Sliedrecht wint, de drie voornaamste concurrenten van S.V.V. komen daarbij in het geding, komen de roodgroenen weer achterop, wat 'overigens maar een kwestie van tijd is. Bij Sche- veningenFortuna gaat het gelijk op. Unitae in 2 A ontvangt Velox dat vorige week C.V.V. klopte een hachelijk karwei voor de Gorcummers. Daarentegen redt V.U.C. het wel tegen O.D.S., ter- wijt H.V.V. tegen B.M.T. en Goui- da tegen V.F.C. favoriet is. De eerste Schiedamsche club die Zondag in het veld komt is in de 3e klas C ons Excelsior; de zwart- witten trekken naar Delft, en we gelooven wel dat daar tegen B.E-C. iets op zijn minst een gelijk spel, te bereiken is. Bij Hoek van Hol land—V.O.C. en PostduivenHol- landiaan neigen wij eenigszins naar de gasten, maar een even wichtige balans is evengoed moge lijk. Waair verleden week Martinit één punt wegsleepte moet het goed op dreef zijnde D.H.S. met wat geluk zelfs twee punten kunnen winnen uit tegen Lekkerkerk. Fluks gaat naar C.K.C Van de twee Schiedamsche 4e klassers heeft Schiedam in de 4e klas D een uitstekende gelegen heid om in Delft tegen Wippolder zich voorgoed uit de staartgroep te werken. In 4 E heeft S.F.C. ee*i vrijen dag om wat uit te blazen van de stunt van vorige week; D-J.S. krijgt een zrware partij in Stolwijk. Ursus zal tegen S.O.A. in de 4e klas F wel niet struike len, wat overigens ook F.S.V Pre toria tegen Oudewater wel niet zaldoen. D.R.Z. tenslotte in 4 H is vrij. le klas C; AVSRadio; 2e klas ASingelkwartierRogaB SVDPW—DCBCHBBZVC, DKSNado 7; 3e kl. A: Tediro— OldiCWFSportifia. IN TE LEVEREN BONNEN in de week van 17 t.m. 23 Nov. Melk: 45—1 (4 rts.) 45—5B (3 rts). 45—5C (3 rts.) 46—1 (12 rts.) Aflos sing week 20—26 Oct Huishoudzeep: 575, 075 (1 rts.) Aflossing- week 28 Juli3 Aug. Wasehpoeder: 454 Alg., 464 October rts'* Aflossing week 612 47—i"°& 474 B res (16 rts.) (8 rts) (8 rts.), 47-^ C res. rra. (8 rtT,1 brood (8 rts.) 48—1 D J'cren. 472 brood (4 rts.) Tabak'(^^J^oenbonnen (1 rts.) CouPures C 015, 56, Petioï'J^fing week 20-.26 Oct. 74' ,709. 609 1? rts.), 53 t.m. 48—5 alg. '(1 rt <2 rts.), 47—5 aig.i B 01, 02, C 01 t-,A °1> 02, 03, 04 Oude rantsoenbönner?2! 03 <2 rts-) 1946. cn t.m. 20 Nov. Bramdstoffen, Cokes. Coupures B o Jtfekolen, bruikers. Geen ver^-P-.E ver. wijzingen. nEmgstoe- Industrickolenzonder u bovenhoek. "nker. Brandstoffen: BV 60 Bv ri rts.) BV 62 (1 rts,). BV 63 (2 rt',3 WA 606 1—9 per. (1 rts), WB Knr 19 per (5 rts.) Keukengerei: oude en nieuwe Punten 1 en 10 506, 006 (2 pnt.) Textiel; Toew. textielgoederen. TotWijzjngen Distex MD 85, 1 t.m. 25 VA 510, 101 t.m. 130 VA, VB, VC, VD VE 605, B en C VA, VA, VC. VD- VE 605 (5 pnt.) 101 t.m. fbO VF gQg J en jg punten oud B 82 1 punt (blauwgrijs- groen) B 82 10 pnt_ (blauwgrijs In verband met den wedstrijd om den Gouden Onafhankelijk heidsbeker tusschen het voorloo- pig Nederlandsch en het Rotter- damsch XI-tal staan er voor de beide Westelijke eerste klassen slechts drie wedstrijden op het program. De eenige wedstrijd in District I is die in Dordrecht tusschen Em ma en R.F.C. Het ig met de rood- blauwgestreepten altijd een lastig geval, en wij hebben een flauw voorgevoel dat zij a.s. Zondag niet met hun slecbtsten vorm voor den dag zullen komen. Maar deson danks en hoewel R.F.C door Spigt's vertrek is gehandicapt, hebben de groen-witten evenveel kans op succes als hun gastheeren. In District II ontvangt D.H.C. bezoek van de sterke Volewijckers, de Amsterdamsche kampioenscan- didaat. Vooral nu de Delftenaren niet in hun sterkste opstelling kunnen uitkomen, achten wij in het geheel geen termen aanwezig om hen ook maar het geringste uitzicht op succes te geven; de pun ten gaan naar Amsterdam. H.B.S., dat vorge week zijn eer ste overwinning vierde, zal onge twijfeld al heel tevreden zijn als het dit succes ten deele kan ver volgen door een gelijk spel tegen D.O.S. in Utrecht, Volledig programma in Noord en Zuid Het Oosten brengt slechts één nummer en wel AGOWTu- bantia met de Apeldoorners als fa vorieten voor de zege. Het Noorden heeft een volledig Programma. Benjamin Emmen l£rijgt bezoek van kampioen Hee renveen, waarbij de Drentenaren ongetwijfeld hun beste beentje zuL ten voor zetten zonder evenwel in hun edel pogen te slagen. Sneek en He Quick strijden in Groningen met de tweede plaats als inzet, welke de Friezen aan hun gast heeren zullen moeten afstaan. We verwachten voorts niet, dat het on geslagen Veendam zijn eerste echec zal lijden in den thuiswedstrijd te gen H.S.C. Achilles, dat den vo- rigen Zondag een verdienstelijke prestatie leverde door in een uit beurt Sneek te kloppen, moet in staat zijn op eigen grond over Fri- sia te zegevieren. GVAV wint in Groningen van Leeuwarden. Het ongeslagen Noad, leider in District IV, heeft een veiligen voorsprong genomen en ondervindt momenteel alleen nog concurrentie van B-V.V., diat slechts één ver- liespunt meer telt. De wedstrijden, welke deze clubs morgen te spelen hebben, houden voor de Bossche naren meer risico in dan voor de Tilburgers Deze krijgen eigen grond onder de voeten en daarbij in Helmondia een tegenpartij, welke wel aardige resultaten weet te behalen, doch nog geen uitwed strijd tot een goed einde kon bren gen. B V.V. daarentegen heeft een uitbeurt en moet naar V.V.V, dat midden op de ranglijst genoteerd staat en op eigen terrein nog niet verslagen werd Vlissingen wist zich op te werken tot de vierde plaats, maar die positie lijkt ons iets geflatteerd, daar de winst op de ploegen uit de onderste helft bevochten werd. De Zeeuwen krij gen nu bij hun bezoek aan Longa gelegenheid hun aspiraties nader te beklemtonen. Bij HelmondWillem II zien we in de Tilburgsche ploeg de sterkste partij. De Sittardsche Boys die de lei ding hebben in District VI, krijgen morgen een harde noot te kraken. De kopgroep wordt hier gevormd door de Boys met 12 punten (uit 7) M.V-V. met 9 (uit 7), Eindhoven en' P.S V. met elk 7 (uit 5). De Sittardsche jongelieden kunnen dus een stootje verdragen. Zij moeten morgen naar de Meierij om Eind hoven partij te bieden en deze is op eigen terrein heel wat mans M.V.V. heeft vrijaf en P S.V. krijgt pas zijn tweede thuisbeurt, waar Juliana als gast, en slachtoffer te vens, zal fungeeren. Brabantia vormt met A.D.O. het tweetal eerste klassers,dat nog geen overwinning heeft behaald. Morgen moet de Eindhovensche ploeg naar Bleijerheide, welk uit stapje voor de bezoekers ook wei nig gunstige perspectieven inhoudt. De Spechten, die Sportclub Emma regaleeren, kunnen misschien van het veldvoordeel profiteeren om 'n kleine, meerderheid over de mijn werkers te behalen. ken, zij wordt door bijna alle ter zake kundigen gedeeld en rond weg uitgesproken. De benauwen de voedselnood, welke in West- Duitschland heerscht, is slechts één symptoom van de chaotische desorganisatie in dit tot een puin hoop verworden land; even ern stig zijn het schreeuwende kolen- gebrek; de steeds dalende produc tie (er is zelfs nauwelijks de helft van de toegestane staalproductie van 5,8 millioen ton per jaar be. reikt)de voortdurend toenemende arbeidsschuwheid; de aldoor ruï neuzer om zich heen grijpende zwarte markt; de hopelooze ont waarding van het geld. dat nog slechts een functie heeft bij de Schaarsche distributie-artikelen. Welke politiek denken de over winnaars bij zulk een situatie te volgen? Tot dusverre heeft men. nauwelijks een vaste lijn kunnen bespeuren, behalve dan dat de Russen in hun zone de hun te Potsdam toegestane herstelbeta lingen tot de laatste machine op- eischen. Onder den dwang der om standigheden is men bezig de Britsche en Amerikaansche zone tot een nauwere economische sa menwerking te brengen; maar een waarlijk constructieve gedachte valt n;et te bespeuren. Zelfs nu nog niet, op een oogen blik, dat het vredesverdrag vooi Duitschland eindelijk besproken; gaat worden;- al zal het. zeker nog heel veel maanden duren, vóór de omtrekken e1- "an zich —horper gaan afteekenr Momenteel tast men zeris noj meer in het duister, eenerzijds doordat in Amerika's buitenland- sche politiek weer een ietwat sterker isolationisme dreigt door te breken; anderzijds wijl me i niet weet, welk soort regeert in Frankrijk zal optreden: daaty kunnen zelfs nuancen in de richt- tingen, verveelvoudigde nuancen in de politiek tegenover Duitsch land brengen. Ook als men aan neemt, dat de communisten, zoo zij de leiding van het bewind j welke Thorez nu heeft opgeeiscltt zouden krijgen, wel verp'icht zouden zijn een overwegend Franr sche politiek te volgen, zal Lu- blik toch meer naar Moskou d n; naar Washington gericht zijn. Elf dat alleen reeds levert een aan merkelijk verschil op tegen dtf politiek van Bidault, die er zich op beroemde alleen de Fransche belangen in overweging te nemen. Belangwekkend in dit. verband is een interview, dat Thorez aan! een correspondent van Reutel! heeft verleend. Wij zouden, aldus de communistenleider, onmiddel lijk een verbond met Engelauu sluiten, als de oplossing van hrt Duitsche problemen ons een rede lijke voldoening gaf Wat Frank, rijk noodig heeft, zijn: veiligheid, en herstelbetalingen, Duitschlamds heropbouw, zooals Londen en Washington dien schijnen te zien, voegde hij er aan toe, zou ande-maal de Duitsche overheer- sching L-teekenen. Wat de Roerkwestie betreft, ac, centueerde Thorez den Franschen. wensch: internationalisatie van het Roergebied; dit zelfs in strijd met de Russische opvatting, dat dit wapenarsenaal van Europa, Duitsch grondgebied blijvend on der intergeallieerde controle moet worden gebracht. En wat de voor Frankrijk zoo dringend noodige kolen betreft, deze moeten het hoofdbestanddeel der herstelbeta lingen vormen. „Wij kunnen de Britsche weigering om ons meeï kolen uit het Roergebied te leve ren, niet begrijpen", verklaarde Thorez. Begrijpen doen we het wel: voor Engeland schijnt de her opbouw van Duitschland van grooter belang te zijn dan d:e vani Frankrijk, Nederland of België. Een tweede vraag is. of een der gelijke houding erg logisch eit bijzonder sympathiek is De wereldkampioen boksen Joe Louis heeft er genoeg van. Niet van het boksen. maar van de tegen, standers die hij de laatste keeren in den ring heeft gekregen. Louis' manager Mike Jacobs heeft verklaard, dat het gerucht als zou Louis vrijwillig afstand doen van zijn titei, volkomen ongegrond is. Daarentegen heeft Louis zijn manager zelfs verzocht, nu eens een volwaardigen tegenstander tegen hem in den ring te brengen. Louis zou gaarne een titelgevecht in 1947 aangaan, maar niet tegen een uit dager dien hij een.twee-drie tegen de planken legt. - Men neemt aan dat de eenige bokser die als zoodanig voor een gevecht met Joe Louis in aanmer king zou kunnen komen, de Engel, sche zwaargewichtkampioen Bruce Woodcock is; maar diens manager voelt er voorloopig nog niet veel voor, De Britsche zwaargewicht- O V'zaf'ter^ele^en- kampioen Bruce Woodcock heeft gisteravond te Manchester den Franschen titelhouder Georges Martin in de derde ronde knock- -0> Uit Beiroet wordt vernomen, dat een vrourw, genaamd Zahieihi Zathrn, aldaar het leven heeft geschonken aan een vij fling, drie jongens en twee meisjes, allen zyn in den besten staat van gezondheids out geslagen. Gisteravond in het Concert gebouw staakte Dorus Ellen in de vierde ronde op medisch advies den strijd; Luc van Dam stond toen al ver op punten voor. Bos won door k.o. in de vierde ronde vanSprenkels, Hoogstraten op punten van Schoen, Klein van Nolle door opgeven van zijn te genstander in de zevende ronde. heid vap de 1000ste opvoering van Brusse's „Boefje" in Dec. een tournee door ons lano, maken met het gezelschap „De Komedidfften." De dirigent Wilhelm Furt- waengler zal op 11 Dec- voor een Duitsch denazificatie-hof voor kunstenaars verschijnen, Waarschynlyk zal Groot-Britan, nië 50 procent moeiten bijdragen in de kosten van financiering der geünificeerde Britsche en Amerikaansche bezettingszones» ni Duitschland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 7