DE PROEF OP DE SOM DE VLIEGRAMP op Schiphol De dreigende MIJNWERKERSSTAKING NEDERLANDSCH „SPOOK" brengt sensatie in de lucht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN n I 68ste JAARGANG MAANDAG 18 NOVEMBER 1946 No. 20166 Is de handel zich van zijn verantwoordelijkheid bewust? Reg. DE AARDAPPELPRIJS eering is te optimistisch geweest Nation, monument op den Grebbeberg Voorloopig geen verhoo ging van tabaksrantsoen Koningin betuigt Haar deelneming CENTRUM VOOR STAAT. KUNDIGE VORMING FILM OVER NEURENBERG. PROCES Regeering der V. S. op achterste beenen FOKKER BOUWT STRAAL VLIEGTUIG MET 800 K.M. SNELHEID STRAFFE FRANSCHE STRAFFEN IN OOS- TENRIJK 4 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HOOFDREDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK ALGEMEEN REDACTEUR H a. PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 De aardappel komt den laat st en tijd niet alleen als belang, rijk onderdeel van ons dagelijk- 8che menu op tafel, doch ook als nieuwsobject in de dagbladpers. De ongewone, om niet te zeggen schandelijke stijging van den aardappelprijs heeft de bevolking en daarmee ook haar klankbord de pers, In actie gebracht. Het gevolg is geweest, dat er in üe Tweede Kamer vragen werden gesteld, waarop de minister van landbouw heeft geantwoord^ dat de regeering de gedurige stijging der aardappelprijzen, vooral in de groote steden, met zorg had gade. geslagen en diat zij daarom maat. regelen had beraamd, die hierop neerkwamen, dat de V. B. N. A. weer zal worden ingeschakeld om Voor levering en opslag te zorgen terv'-'i in overleg met handel en or a ties maximumprijzen zijn Vas :esteld, zoodat overal weer goedkoopere aardappelen zouden zijn te krijgen en wel zandaardap pelen voor 11 cent en kleiaardap. pelen voor 12 cent per kilo Ten aanzien van de oorzaak van de scherpe prijsstijging liepen de meeningen van. den minister en den vraagsteller uiteen. De eerste gaf uitsluitend den boeren de schuld, de tweede meende, dat ook de kleinhandel niet vrij uit ging Hoe dit ook zij, het gebeur de van de laatste dagen heeft wel proefondervindelijk bewezen dat producenten en handelaars niet voldoenden gem snschapszin en gevoel van verantwoordelijk heid ten opzichte van de geheele bevolking hebben om ten aanzien van de distributie dé vrije hand te hebben. Het is niet de eerste maal, dat Wij over het aardappelenprobleem schrijven. Dat deden wij reeds in Juni van dit jaar, toen wij nog volop in de veenpiepers-misère za~ ten Na een ampel onderzoek, dat wij instelden bij het ministerie van landbouw en bij verschillende vooraanstaande persoonlijkheden uit den aardappelhand el, schreven wij toen: „Er zijn dit jaar weer zulke hoeveelheden klei-aardappelen. dat indien de aardappeldistributie wordt gehandhaafd op een rant soen van 3 kilogram per week, per hoofd alle aangewezen bonnen met klei.aardappelen kunnen wor den gehonoreerd". In de kringen van de aardappel telers en handelaars was men toen eohter voorstander van vrijen han del. ..Maar of dat'', aldus merk. ten wij toen op, ,,in het belang Van het gelheelé Nederlandsche volk zal zijn, is o.i. zeer twijfel achtig De ervaringen, welke men "act den vrijen handel b.v ia groenten en fruit en in haring heeft opgedaan, zijn van dien aard, dat handhaving van een re gelend optreden der overheid, wat den aardappel handel betreft. noodzakelijk lijkt, temeer daar aardappelen, in tegenstelling met versch fniit en groenten, kunnen worden opgeslagen". Regeering zwichtte den'iÜ.it&ïnin is de regeering voor laars !,nl?ar door telers en hande. Kal vff°e'cj1Qen druk gezwicht handel eenigen tijd later den thans heeft mlrdappelen vrij. En Juni verklaar^2 ,de handel, die in in staat Wa,f' dat hij volkomen volk tegen een Nederlandsche aardappelen te vm? n prÜs van Öe beste gelegenh££?len' de eerste ren van den winter het nade- om een zoet extra w,„aanSegrepen ben. a-wrnstje te ma. Daaraan heeft thans de een einde gemaakt, maa feSeering gen wij ons af, of vra. probleem is opgelost. ee het Immers in Juni schreven wij ook- ,-Bij volkomen vrijen handel lijkt het ons onvermijdelijk dat de aardappelprijzen op onrustba rende wijze zullen stijgen het. geen is gebeurd of dat dë klei-aardappelen, indien door het Directoraat-generaal van de Prij. Ken een maximumprijs wordt vastgesteld, uitsluitend nog ■jfwarV' werkrjjgbaar zullen - <r- Thans is er inderdaad een maxi. mum-prijs voor de aardappelen vastgesteld. Maar wat zal er nu gaan gebeuren? Zullen er tegen de vastgestelde prijzen aardappelen van goede kwaliteit worden aan geboden? Of zullen er tegen dien prijs uitsluitend mindere soorten zandaardappelen of. wat erger is. veenaardappelen worden verkocht, terwijl men voor klei-aardappelen fancy.prijzen moet betalen? Voor den handelaar zijn zaken nu eenmaal zaken en men mag de goede, maar helaas zeldzame uitzonderingen niet te na gespro ken niet van hem verwachten, dat hij ter wille van het gemeen, schapsbelang een lageren prijs voor zijn artikel rekent dan een be paald deel van het publiek bereid is te betalen. De besprekingen te Linggadjati bij Cheribon1 ijdens de lunch waarop de C.-G. was uitgenoodigd; Soekurno, Schermerhorn, lord Killearn, Hatta en van Mook. De Stichting /Nationaal leger monument Grebbeberg" stelt a'.ch voor op den Grebbeberg op te rich, ten een nationaal legermonument met de bedoeling de nagedachtenis I te eeren van de gevallen Ned. sol. daten in de Meidagen 1940. Het werkcomité en het bestuur van deze stichting kwamen daartoe Zaterdag te Utrecht bijeen. In overleg met den minister van oorlog zal bin- i nenkort een actie worden gevoerd. Op korten termijn zal het comité zich richten tot het Ned. volk, in het bijzonder tot hen. die deel heb- ben uitgemaakt van het Ned. leger in 1940. Het dag. bestuur van de stichting is samengesteld uit jhr. F. W. M- van Gro enhuis van Onstein, voor. zitter, M Kroes, Haarlem, secreta. n'.s, mr. b. Bosscher, penningmees ter. Slechts als telers en handela ren voldoenden gemeenschapszin hebben, om met een bescheiden, maar redelijke winst genoegen te nemen, zal een rechtvaardige verdeeling der aardappelen mo. gelijk zijn. Blijkt dat niet het ge val te zijn. dan bewijzen zij daar. mee de verantwoordelijkheid van een vrijen handel niet te kunnen dragen. Het ministerie van economische zaken deelt naar aanleiding van desbetreffende vragen mede, dat op dit oogenblik nog geen enkele voorspelling kan worden gedaan over een eventueele verhooging der rantsoenen van tabaksproduc ten. De directie der K. L. M. heeft van den heer M. Kolmstam, parti culier secretaris van H. M. de Ko ningin, het volgend telegram ont. vangen: „H. M. de Koni ngin heeft mij op gedragen U mede te deelen hoe zeer Zij meeleeft in het droevig ongeluk, dat een toestel uwer maat. schappij trof. De Koningin ver zoekt U Haar diepgevoelde deelne ming aan de nabestaanden der slachtoffers over te willen bren gen". Onmiddellijk na ontvangst van het bericht van het vliegongeluk heeft de heer Herman Vos, Belgisch minister van openbaar onderwijs en waarnemend minister van bui- tenlandsche zaken, den Belgischen ambassadeur te Den Haag opdracht gegeven aan de Nederlandsche re geering het rouwbeklag van de Belgische regeering over te bren gen. Begrafenis der slachtoffers Overeenkomstig de wenschen der familie van de slachtoffers van het ongeluk zullen de begrafenissen plaats hebben op Dinsdag en Woens dag. De heer H. .de Man wordt Dinsdag begraven op het kath. kerkhof te Oudewater, de heer E. N. M. van Vlijmen Dinsdag op de kath. begraafplaats te Overveen, de heer M. M, Buschman Woensdag op de kath. begraafplaats te Lisse, me}. J. Lammens Dinsdag te Noordwijk a. Zee, luit. kol. G. Ton. net Dinsdag te Vorden, dr. J. Rid der Dinsdag te 's Gravenhage, ir. J. Veth, de heer en mevr. Lambo eveneens; de heer W. L. Elderson en mevr. A. P. UlrichDe Groot Dinsdag op Crooswijk te Rotterdam, de overige slachtoffers Dinsdag of Woensdag te Amsterdam en Den Haag. De stoffellijke overschotten der Éngelsche passagiers zullen naar Engeland worden overge bracht. De heeren prof. mr. C. P. M, Romme en prof. dr. J. E. de Quay, resp. voorzitter en vico-voorzit- ter van het Centrum voor staat, kundige vorming zijn als zoodanig afgetreden In de vacature de Quay is voorzien door de benoeming van den heer mr. w. C. L. van der Grinten. Tot "de reorganisatie van het Centrum, welke wordt voorbe reid, haar beslag heeft gekregen, zal mr. van Her Grinten optreden als waarnemend voorzitter. Het secretariaat van het Centrum is m.i.v. 1 -Nov. j l. verpleatst van Utrecht naar Den Haag, Anna Pau. lownastraat 93. De geallieerde bestuursraad voor Duitsehland heeft besloten een film van het proces te Neurenberg tegen de voornaamste naziléiders te doen vervaardigen, ter vertooning in Duitsehland en de geheele wereld, aldus in het maandelijksch rapport van het Amerikaansehe militaire bestuur in Duitsehland. Bij zijn 70en verjaardag werd de oud-dir.-gen. van de P.T.T., dr. ir. M. Damme gehuldigd. V.l.n,r, dr, Hacke, mr, Oud, ba-on vHaemstede, oud-min. de Wilde, de jubilaris en mevr. Damme. Wanneer de 400.000 Amerikaan sehe mijnwerkers hun dreigement uitvoeren en binnen vier dagen in staking gaan. zullen alle steenkool, versdhepingen naar Europa onmid dellijk worden stopgezet, aldus Amerikaansehe regeeringsfunctiona rissen. De Amerikaansehe regee. ring bestudeert alle mogelijke maatregelen om deze staking af Nederland, welks vliegtuigin dustrie tijdens den oorlog bijna geheel vernietigd is, heeft de luchtvaartwereld een groote ver rassing gebaard. Een model op de internationale luchtvaartten toonstelling te Parijs openbaart, dat de Nederlanders werken, aan een straalvliegtuig, dat een snelheid van ongeveer 800 K.M. per uur zal moeten bereiken. Aldus seint de luchtvaart-cor respondent van de „Evening Stan dard" uit Parijs. Dit vliegtuig, dat den naam „Het Spook" zal dragen, is een product van de herbouwde Fok kerfabrieken te Amsterdam. Het zal worden uitgerust met twee Brit sche motoren (Rolls-Royce) naast elkander onder de „verstij ving" Men verwacht, dat „Het Spook", dat zeventien passagiers kunnen bergen, binnen drie w«6!i ''jds op de K.L.M.-lijnen zal v ^den ingezet. Het zal worden i„„utZJen. van een inrichting voor druk-regeling in de cabine, d» het zonder ongerief voor onceveeag'etS op een hoogte van kunnen vliegen^ De straalmotor Over dit vliegtuig, bekend als Fokker-ontwerp F. 26, vernemen wij nog de volgende bijzonderhe den: Iedere vliegtuigtechnicus is er van overtuigd, dat de gasturbine als voortstuwingsmiddel ook voor verkeersvliegtuigen in de toekomst aangewezen is. Een strijdpunt hier bij is nog. of de gasturbine een schroef zal moeten aandrijven of dat een zuivere „straalmotor'", (dus een motor waarbij de voort stuwing uitsluitend ontstaat ten gevolge van de reactiekracht der uitstroomende verbrandingsgassen) de voorkeur verdient Deze laatste heeft het voordeel van een gerin ger gewicht, eenvoudiger installa tie en wordt bij hooger snelheden ten opzichte vam de turbineschroef- combinatie relatief steeds gunsti ger. Een nadeel ervan is evenwel het hoogere brandstofverbruik. Door de Fokkerfabriek werd dit probleem aan een grondige studie onderworpen en men kwam daar bij tot de overtuiging, dat, althans voor de eerstvolgende periode, voor middelsoort trajecten de zui vere straalmotor, voor lange af standen eerder de schroefturbine- combinatie in aanmerking komt. Voor zeer korte afstanden, b.v. binnenlandsch verkeer, blijft, al thans voorloopig, de zuigermotor, zijn plaats waarschijnlijk behou- den, omdat het vliegen op groote hoogte, hetgeen voor de straalmo toren aangewezen is. dan te veel tijd kost Voor lange afstanden wordt de straalmotor te nadeelig wegens het hooge brandstofverbruik, het welk uiteraard voor groote afstan den een belangrijker rol gaat spe len. Het lichter gewicht van de motorinstallatie speelt dan niet zoo'n groote rol meer. Voor de middelsoort vlieglengte, d.w.z. b. v. 1000 km. traject-lengte (brand- stofihoeveelheid voor grooter af stand in verband met reserves) is dus de zuivere straalmotor het beste voortstuwingsmiddel. Deze installatie heeft pas zin bij zeer hooge snelheid. Daarom is de kruissnelheid van F. 26 800 km. per uur, 4-w.z. ongeveer de hoog ste snelheid welke voorloopig toe laatbaar is zonder dat men in ver band met het benaderen van de geluidssnelheid bijzondere moei lijkheden kan verwachten. Deze snelheid is echter alleen bereik baar indien zeer hoog gestegen wordt. Een ander product van FokkA, op de tentoonstelling geëxposeerd, is een kleine vierzits machine. De geheele cabine, luxe ingericht, be vindt zich voor de draagvlakken; aan de achterzijde is een duw- schroef. Dit toestel heeft een drie- wielig landingsgestel en een Ame rikaansehe motor. te wenden, daar zij een ernstige slag zou beteekenen voor de pas ingevoerde vrije economie. Daar de regeering de voorgeno men staking als onwettig" be schouwt, is de voorzitter van de mijnwerkersfederatie, John Lewis, met een jaar gevangenisstraf, ot 5.000 boete, of beide bedreigd, indien hij zijn mannen bevel geeft de schachten te verlaten. Maar men twijfelt er niet aan, dat de mijn, werkers zijn bevel zullen uitvoe ren ook al bevindt hij zich in da gevangenis. De voorraden steenkool in de Ver Staten zijn nog toereikend voor een maand De winter die in het groot_ ste deel van de V. S. zeer koud ia, nadert en men verwacht zeer dras tische beperkingen van treindien. sten en brandstotvoorziening, in dien de staking zal ingaan. De Amerikaansehe regeering liet Zondag bij de 3300 bruinkoolmij» nen, die onder haair controle, staan, een mededeeling aanplakken, waar in den mijnwerkers gezegd wordt, dat de regeering vast van plan is ,,de mijnen open te houden onver schillig welke actie" John Lewis, leider van den vakbond van mijn werkers, zal nemen, meldt A.P. De Amerikaansehe regeering heeft buiten John Lewis om, een beroep op de mijnwerkers gedaan, om ,.hun arbeidsovereenkomst na te komen en de kolen te delven, di'.e de natie noodig heeft", In verband met dezen recht- streekschen oproep, heeft een der naaste medewerkers van Truman de verzekering gegeven d&t „de president niet van a'.ns is, opnieuw voor Lewis te wijken". Onbekenden hebben hakenkrui zen geteekend op een trein in da vallei van Montofon in de Fran- sche bezettingszone van Oosten rijk .De Fransohe autoriteiten hebben onmiddellijk na ontdekking alle verkeer in de vallei stilge legd. Aan het dorp Schruns werd 30.000 schilling en aan de Oosten» rijksche spoorwegen 20 000 schil ling boete opgelegd. Twintig nat» soc„ die kort tevoren waren vrij gelaten, werden weer gearresteerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1