Gezocht RA?'rogrammJVan M°°k tlailkt de Britten jDe K.V.P. en't Indisch probleem Oproep tot gebed voor Indië DE JACHT DOOR NEW-YORK. Voetangel niet mis fAGINA 2 MAANDAG 18 NOVEMBER 1946 «Gelijkheid, gelijkberedh- j tigdheid, vrijwilligheid Politiek BIJ „het gloren van DEN VREDE" EEN TAAK voor de K.A. HITLER'S LAATSTE UREN wegens moord Zaterdag en Zondag kwam het teder der Katih. Volkspartij te Utrecht bijeen voor de behande. Jfiig van het Indische proWleem. Voor de vergadering bestond groote belangstelling. Ook vele geestverwanten van overzee woon- Wen de bijeenkomst, die als studie, bijeenkomst een besloten karakter flroeg, bij. Achtereenvolgens werden behan, deld de politieke zijde van het probleem, ingeleid door de heeren Ch. Welter en P. A. Kerstens. de missie in Indië en haar toekomst mogelijkheden, inleider dr. J. Sleyl. fers S.J.; en het geestelijk pro bleem met betrekking tot de troe. pen in Indië, waarover de hoofd aalmoezenier, kolonel H. V. Strae Jen sprak. Een levendige gedachtenwisse, Üing volgde op elke inleiding. De conclusies van practischen aard, die voor de toekomst uit dat gesprokene waren te trekken len Waarmee de vergadering zich ver- «enigde. werden door den voorzit, ter der vergadering, prof. mr. C. Romme, ais volgt samengevat. I. Gestreefd wordt naar een be. handeling van het hangende vraag stuk der verhoudingen in de Over- zeesche gebiedsdeelen en die tus. schen de rijksdeelen onderling in dezer voege, dat: a. de autochthone bevolking in de overzeesche gebiedsdeelen haar nationale verlangens evenzeer ver vuld ziet als het geval is met het Ned. volk in het rijk in Europa; b.' de grondrechten van de ver schillende volken en bevolkings. groepen in alle rijksdeelen worden gewaarborgd; c. zelfstandig geworden regeerin gen' in de overzeesche gebiedsdee. ien met de regeering in Nederland erkennen, dat de beste waarborgen voor het algemeen welzijn van elk der samenstellende deelen en van het geheel van het koninkrijk voorshands zijn gelegen in de handhaving van dat geheel als staatkundige eenheid onder het Huis van Oranje als hoofd. IX. Naar het drieledig doel worde gestreefd langs vreedzamen wewn door bevordering van ondenmg vertrouwen. Het gezagsapparaat van het koninkrijk strekt onder geen beding tot het voeren van een kolonialen oorlog, maar uitsluitend tot herstel en handhaving van rust orde en veiligheid. III. Ook het Ned. volk behoort te worden gekend 'in de voorbe reiding van nieuwe staatkundige vormen voor de verhouding js- schen Nederland en de overzeesche gebiedsdeelen. Met name behoort door de regeering ter zake geen beslissing te worden genomen dan met instemming van het parlement. IV. Mede in verband met haar zware verantwoordelijkheid ga de K. V. P er toe over om, in over. ieg met de aan haar verwante groepeeringen in de overzeesche ge. biedsdeelen, te komen tot een con crete uitwerking van de verhouding in de overzeesche gebiedsdeelen en die tusschen de rijksdeelen onder, ling in voege als sub I vermeld. Missie I. De aanvaarding van de rechts, ei schen van het Indonesisch natio nalisme volgt uit de critiek, die van uit het Katholiek beginsel op het koloniaal stelsel moet worden geleverd. II. Uit vrees voor nfideelige ge volgen voor de missie mag toch de rechtvaardige nationale eisch niet met reserve worden bejegend. ni. In het belang van de missie is noodzakelijk: de doorbreking van n liberalen, anti.christelijken geest van vele ambtenaren, een gevolg van het monopolie der libe rale opleiding. Het partijbestuur der K, V. P. neme in onderzoek, welke mid'dej len aan deze doorbreking het meest dienstbaar zijn Leger, vloot en luchtmacht I. De geestelijke verzorging van de troepen in Indië is goed, al kan zij nimmer goed genoeg zijn, II. Zij behoeft echter den'rugge steun van het Ned. volk; voor het Kath. deel van dit volk het best te verschaffen in de actie „Katho liek Thuisfront". De vergadering besloot een tele gram van aanhankelijkheid te zen den aan het Episcopaat, mede in verband met het herderlijk schrij ven, dat Zondagmorgen in de ker ken is voorgelezen. Ook aan generaal Spoor werd 'n telegram gezonden, waarin hulde wordt gebracht voor de houding van onze soldaten in Indië. Een spontaan gehouden collecte voor het Kath. Thuisfront bracht f 440 op. DINSDAG, 19 November HILVERSUM I (301 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.50 V. d. kleuters, 11.00 Gram 11.15 Recital. 11.45 Ber. uif Indië. 12.00 Trio. 12.30 Caus. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Skymasters. 13.45 Gram 14.00 Knipcursus. 14.20 Sex tet. 15.00 Caus. 15.15 Gram. 16.40 V. d jeugd. 17.00 Piano. 17.30 Gram. 17.45 Over Indië. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 V. d. Ned Strgdkr. 19.00 Kamermuziek. 19.45 Caus. 20.00 Actual. 20.15 Bonte avond. 21.30 Gram 22.15 BuitenJ. overz. 22.30 Kwinte, 23.00 Nieuws. 23.15 Muziek 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 9.50 Lichtbaken. 10.15Schubert 10.45 Voordracht. 11.00 Piano. 11.30 V. d. zieken 11.45 Gram 12.00 Zang. 12.30 Lunchconcert. (13.00 Nieuws) 13.45 Caus. 14.00 Gram. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 V d zieken 16.30 V. d jeugd 16.45 Kamermuziek. 17.15 Kwartet. 17.45 Muziek. 18.15 Sport, praatje. 18.30 Muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 V d. jeugd. 19.30 V d. jonge ren 20.00 Actual. 20.15 Muziek. 21.20 Film. 21.35 Kwarte, 22.00 Nieuws 22.35 Avondgebed. 22.50 Gram. 23.00 Klaas van Beeck. 23.30 Gram. Gisteren is in alle Katholie ke kerken een herderlijk schrij - ven voorgelezen, onderteekend door den aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland. Wij laten den tekst van den brief hier volgen: Het is de plicht van ieder Neder lander te bidden voor Indië en zijn bevolking, voor onze regeering, op wie zulk een zware verantwoorde lijkheid rust, en voor onze jongens in Indië, die aan zoo groote gevaren bloot staan. De Goddelijke Voorzienigheid heeft Nederland en Indië ten nauw ste verbonden. Het lot dier millioenen ligt mede in onze handen. Gelukkig beseft Nederland thans zijn plicht en verantwoordelijkheid. Moge ons katholieke volk zijn taak in deze nog dieper aanvoelen! Want er staat hier geweldig veel op het spel. Onze Nederlandsehe jongens gaan naar Indië. Wij blijven hier, doch moeten hen daarheen volgen in den geest, in belangstelling, door steun en door gebed. Wij moeten ook aan die millioe nen menschen waarheid en vrede brengen- En niet zooals de wereld dien geeft, doch den vrede van Christus in het Rijk van Christus- Die plicht rust op ons allen, te meer daar wij iets hebben goed te maken tegenover die volkeren, die eeuwen lang van ons afhingen" ook in hun kennis van God en hun op gang naar God. Aan ons heeft de Goddelijke Voorzienigheid dit groo.sche werk te doen gegeven. Niet de regeering alleen, niet oïlze jongens alleen daar in Indië, maar leder van ons moet meehelpen bij deze grootsche taak van Nederland. Diep overtuigd van den nood, en" van het gewicht der komende din gen dringen de bisschoppen van Nederland er bij hun priesters en geloovigen op aan, te bidden en te blijven bidden voor vreedzame ver houdingen tusschen Nederland en Indië. Welnu dan, Katholiek Nederland, roep tot God, en zonder ophouden stijge Uw smeekbede omhoog voor Nederland en Indië! Hier ligt een taak ook voor de Katholieke Actie, die dezen vurigen wensch der bisschoppen tot werke lijkheid kan brengen. De K. A. dan bewerke In samen werking met de priesters, dat van nu af aan, veel en vurig worde ge beden om' voorlichting van den H. Geest voor onze regeering, voor het behoud van onze jongens en man nen in Indië en voor vreedzame verhoudingen. Wij weten, dat dit gebed niet al leen zelf reeds de beste hulp is. maar ook het meeleven bevordert en een geest van hulpvaardigheid kweekt Wij dragen daarom de K. A. op het volgende gebed te verspreiden: Laat. ons bidden; Wij ameeken U, God almachtige Vader, stort goedgunstig Uwen zegen uit over Indië, wil er den vrede herstellen, en verleen, dat onze jongens en mannen behouden uit Indië terug- keeren. Dat de H. Geest onze regeering verlichte en haar bijsta. Lieve Moeder Maria, bid voor de regeering en voor Uw kinderen in Indië. Vervolgens herbeginne de K. A. terstond met het schrijven van brie ven vanuit de parochies aan onze jongens en mannen in Indië. „Gij kwaamt om te redden en gjj bleeft om te beschermen. Uw vertrek, dat samenvalt met het gloren van vrede in dit land, Iaat bij ons gevoelens van dankbaarheid en leedwezen en een herinnering aan een zware, goed verrichte, taak achter." Aldus de tekst van een bood schap, welke dr. Van Mook over handigde aan zijn gasten op de door hem in het paleis gehouden receptie, als afscheid aan de Brit- sche en Br.-Ind. strijdkrachten. Op de receptie waren o.m. aan wezig Lord Killeam, de leden van de commissiegeneraal, de Ned.- Ind. legercommandant, Lt.-gen. S. H. Spoor, de Britsche opperbevel hebber, generaal Mansergh en vele vooraanstaande Britsohe en Ned. militaire en civiele autoriteiten. Lord Killearn is gisteren, naar Singapore vertrokken. Hij zal echter weer tijdig terugkomen voor de plechtige onderteekening van de Ned.-Ind. overeenkomst. Volgens een communiqué van den Ned. Ind. regeeringsvoorlich- tingsdienst blijft de stroom van vluchtelingen uit Madoera voort duren. Volgens deze vluchtelingen is de voedselpositie op het eiland hopeloos. Prauwschippers deelden mede, dat zij het eiland ongehin derd konden verlaten. De legervoorlichtingsdienst op Sumatra bericht, dat generaal Sir Montague Stopford. vergezeld door zijn politieken adviseur Scott en eenige Britsche officieren, een' bezoek aan Medan heeft gebracht. Op het vliegveld waren generaal- majoor Hedley, de Britsche op perbevelhebber op Sumatra, en majoor Trebels, de Ned. chef van den staf op Sumatra, ter verwel koming aanwezig. Na besprekin gen met de autoriteiten te hebben gevoerd, is generaal Stopford weer uit Medan vertrokken. Uit Atjeh verneemt men, dat ongeveer 300 geïnterneerden, voornamelijk vrouwen en kinde ren van personeel van de KNILM, zoo spoedig mogelijk door de In donesische autoriteiten uit het kamp van Lawesi Galagh zullen worden geëvacueerd. Oorspronke lijk waren zij door de Japannee- zen geïnterneerd en daarna door de Indonesische autoriteiten vast gehouden Incident te Buitenzorg Volgens mededeelingen van Ne derlandsehe en van republikeinsche zijde zijn in den nacht van Zater dag op Zondag de waarnemend burgemeester en vijf andere Indo nesiërs gedood. De Indonesische lezing omtrent het incident is, dat om ongeveer 3 uur in den mórgen door de Ned. troepen een aantal huiszoekingen werd verricht. In den loop van den dag is een rapport van de T. R. I. aan Sjahrir overhandigd, waarin wordt gezegd, dat Ned. soldaten op den waarnemenden republikein- schen burgemeester, Mashoed, h ben geschoten, waarbij deze is ge dood, terwijl tijdens verdere huis zoekingen nog vijf andere Indone siërs gedood zijn. Volgens inlichtingen van Frau- lein Hanna Reitsch, de bekende Pilote, gepubliceerd door het openbaar ministerie van het tri bunaal te Neurenberg, is Hitler in de laatste uren van zijn bestaan psychisch totaal ingestort. Tot het laatste toe poogde hij zich kramp achtig vast te houden aan hoop op redding, terwijl hij, als een kind dat met soldaatjes speelt, op een kaart aan het schuiven was met fiches, die zijn niet meer bestaan de legers moesten voorstellen. Volgens Hanna Reitsch was het absurd te denken aan een mo gelijkheid dat Hitier ontsnapt zou zijn, daar hij zelfs niet meer de kracht tot een vlucht zou hebben gehad, wanneer de weg voor hem open had gestaan. Hanna Reitsch zou als laatste in levenden lijve den schuilkelder, waarin ook Hitier vertoefde, verlaten hebben en wel op 30 April Volgens haar ver klaring heeft zij luitenant-gene raal Ritter Von Greim, van de luchtmacht, vergezeld naar Muen- chen. De Noorsche bezettingsmacht, die binnenkort naar Duitsch- land zal vertrekken, zal uit 4.000 soldaten en 1.000 vrouwen bestaan Uit Antwerpen wordt gemeld, dat besloten is een speciaal voor wielrijders bestemde tun nel onder de Schelde te bou wen. Er bestaan daar reedis twee tunnels, n.l. één voor rijtuigen en een voor voetgan gers. WË. 1 19. Wat ik in zijn plaats zou doen was de richting te rijden, die men niet vermoedde, dat ik gaan zou. Dat is terug naar New York. Voetangel liep het stationslokaal binnen en nam de telefoon, Hallo, met kaptein Muratt zijn. Patersori sturen en alle wagens laten aanhouden. Het gaat om Perolt. U zult al wel gehoord heb_ ben, dat hij ontsnapt isja goed, ik dank U, kapitein. Wilt U baast maken Het kan belangrijk van den patrouille-dienst Jawel, kapitein. U spreekt met Voetangel van den geheimen dienst in Pater, son kapitein. Wilt U een patrouille, wagen naar den grooten weg van Kapitein Muratt stond 'n seconde later al voor zijn microfoon, waar. mee hij zgn patrouille-wagens radio grafisch opriep. daar weg van Paterson aidiui- ten. Jud Perolt op weg naar New Yorkwaarschijnlijk in een auto herhaal bericht Politiewagen 34 voerde den order onmiddellijk uit. Sergeant Cap Long Basey stond er voor bekend, dat hij zijn wagen zoo hard kon laten ril den dat het asfalt onder zijn banden smolt van de wrijving. Cap Long Basey probeerde ook nu weer het Hallo...... hallowagen 34 asfalt t*> laten smelten 30) Beste Lawton, je vraagt niet veel, is het wel? Met alle facili teiten van de grootste politiemacht van de wereld tot je beschikking, heb je jezelf leelijk In de put ge werkt en nu verwacht je van mg, je daar met één handomdraai weer uit te werken. Het eenige waar ik zeker van ben, is dat je op een verkeerd spoor bent geraakt. Hoe eerder je dat feit tot je hersens laat doordringen, hoe beter Ik moet toegeven, dat ik nog niémand in het bijzonder verdenk. Het is heel waarschijnlijk, dat ik nog niet in aanraking ben gekomen mef den moordenaar. Mogelijk heb ik tot dusverre zijn naam nog niet eens gehoord. U denkt dus niet, dat mrs. Urquhart er iets mee te maken heeft? Zij is geen zwakkeling, maar indien jij je kunt voorstellen, dat Zij het lijk van Kent van den grond heeft opgetild om hem dan aan dien tak te binden, kan ik alleen maar zeggen, dat jé over een ster ker verbeelding beschikt dan ik. Goed. Nemen we dan deze mr. •annister. Het is een feit, dat hij terenavond in de Vier Veeren met u heeft zitten praten, maar u hebt hem een tijdje alleen gela ten om te telefonee.ren. En dan hebben we Orchard, den butler nog. Het gezicht van dien kerel bevalt me niet a] te best. Neen. En als je toch aan het opsommen bent, kun je Ellen, de dikke keukenmeid, ook nog op je lijstje zetten. Indien je tegen een hunner ook maar het flauwste schijntje van bewijs kunt aanvoe ren, ben je een wonderdoener. Neen, inspecteur, je zult verder terug moeten gaan, om de mysteries van Cfofters Close op te helderen. Veel verder. Deze zaak heeft vertakkin gen, welke zich tot ver over de grenzen uitstrekken. Feit is, dat een vriend van me op het oogenblik een van die vertakkingen onder observatie heeft. Wanneer hij een beetje geluk heeft, zal dat me hel pen u den moordenaar op een pre senteerblaadje aan te bieden. Ik zou graag bereid zijn u zelfs in dit stadium volledig in mijn vertrou wen te nemen, ware het niet, dat de zaak om een uiterst delicate be handeling vraagt. A propos, wat zijn uw lievelingsbloemen? Bloemen, mr. Burke? Ja, ja. Ik dacht er juist over dat we, wanneer Scotland Yards waardige vertegenwoordiger een blunder mocht maken, nóg een begrafenis zouden krggen. En het is altijd attent het goede soort bloemen te sturen, vindt u ook niet? Lewton kuchte. Dit is geen zaak om grapjes over te maken, mr. Burke, zei hij met een terugkeer naar zijn gewich tige houding. En gezien de prijs van de bloe men is er niets grappigs in het koopen van een krans, inspecteur. Daarom geef ik u die tip. Wees voorzichtig. Goede mannen zijn zeldzaam en ik ben er van over tuigd dat u, wanneer u ook maar het minste vermoeden van de waar heid krijgt, stom zult moeten zijn als een oester wanneer er althans geen betreurenswaardige vacature op Scotland Yard zal ontstaan. En nu wensch ik u goeden morgen. Ik heb nog een massa te doen, voor ik klaar bei* Probeer een nieuwe kijk op de zaak te krg gen en vergeet Travers. Inspecteur Lawton was onbewo gen. Dank u, mr. Burke, zei hij. Travers blijft voorloopig mijn doel. Ik behandel dit soort zaken al ik weet niet hoe lang en er is meer voor noodig dan wat u me gezegd hebt, om mij uit mgn koers te\ brengen. De man, op wie ik loer, is ons tot dusverre met kunst- en vliegwerk nog steeds een stapje vóór weten te blijven, maar hg zal eerder moe worden dan wij. Hij heeft reeds méé.r dan één fout ge maakt. De volgende kan oorzaak zijn, dat wij de strop om zijn hals kunnen leggen. Wij gaan te werk ivolgens ons nuchtere verstand, mr. Burke, en uzult moeten toegeven, dat die methode gewoonlijk opgaat.' Met een groetend gebaar van zijn hand wandelde de inspecteur van den Crimineelen Dienst weg. HOOFDSTUK XVII. Een reisje naar het Zuiden. ZATERDAG 12 JUNI. -Bij het verlaten van zijn hotel i*1 ^a-rijs informeerde Neil Carin - bij den portier, of er nog brieven voor hem waren. Hij ontving er een van Burke. Met 'n zekeren tegenzin scheurde hij het coucert open. Burke zou waarschijnlijk verlangen, dat hij hem in Londen een handje kwam helpen. En het zou een teleurstel ling voor hem zijn Montmartre nu te moeten verlaten. Hij had spe ciale opfraoht ontvangen om te probeeren met Suzanne op zoo vriendschappelijk mogelijken voet te komen. Tijdens de afgeloopen dagen had hij zich maar al te goed van die opdracht gekweten. Het meisje had iets geweldigs aantrek- kelgks over zich. Zij leek hem de belichaming van alles, dat hg ge hoopt had in een vrouw te zullen vinden en hoewel hij maar zoq weinig van haar afwist, voelde hij dat hij zijn heele leven gewacht had op de kans haar te ontmoeten. Kortom, hij was tot over zijn ooren op het meisje verliefd. En ongelooflijk feitSu zanne mocht ook hem graag. Méér nog, bedacht hij, want tenzij zijn menschenkennis hem volkomen in den steek had gelaten, mocht Su zanne hem zelfs héél graag. Tot dusverre had hij het nog niet ge waagd te peilen, hoe ver haar per soonlijke belangstelling in hem ging. Hij was tevreden met zich te koesteren in den zonneschijn van haar tegenwoordigheid. Wat allemaal aardig absurd leek gezien het feit, dat Colin Burke hem had achtergelaten om haar te bespionneeren, aangezien hjj geloof de dat zij deel uitmaakte van een misdadigersorganisatie, welke be trokken was bij een moord. Het was een feit, dat zij zich hulde in een mantel van geheim zinnigheid. Tot dusverre had zij hem nog niets anders omtrent zich zelf verteld dan dat Parijs haar geboorteplaats was. Wie haar ouders waren, welke positie zij in hef. leven innamen en hoe zij er toe was gekomen een cabaret in Montmartre te drijven, waren din gen, welke hij slechts kon gissen. Eens had hij haar de gelegenheid geboden het een en ander omtrent haar verleden te vertellen. Even had hg gemeend, dat zij het doen zou ook. Er lag haar reeds de een of andere onthulling op de lip pen maar plotseling was haar stem ming weer omgedraaid en was zij abrupt van het onderwerp afge stapt, (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2