Ontwerp-overeenkomst met de Repoeblik DE RAAD KWAM BIJEEN ST. LIDUINA-COMITE Vergadering van het wethouders Unie met aan het hoofd de Koningin wïTdT bT- aa"e^ MAANDAG 18 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 DE SALARIEERING DER Reden tot tevredenheid over het afgeloopen jaar GROOT FEEST BU DE HANZE De Commissie-generaal naar Nederland LOONEN D.U.W.-WERKEN CONCERT VAN HET PHILHARMONISCH HIER IS KOFFIE. ZONDER KOFFIE DE ZAK VAN SINTER KLAAS Suikerbeesten inplaats van chocoladeletters DE „VIER" ACCOORD INZAKE TRIEST? DE ARRESTATIE VAN DIRECTEUREN VAN GUSTO TOEVAL NIET GEMIST DOOR MIST Naar aanleiding van het voorstel van B en W. om het salaris der •wethouders te vetihoogen tot 3450 begon de voorzitter zelf met een kleine inleidende beschouwing. Reeds voor Mei 1940 was de taak yan de wethouders groeiende ge weest en zoodoende ontstond e- een wanverhouding tussohen de ge presteerde werkzaamheden en het salaris. In verschillende gemeen ten was men daarom reeds tot een verhooging overgegaan en Schiedam had voorloopig een verhooging van 250 voorgesteld, maar naar net inzicht van den voorzitter was dit zeker nog te weinig. Het is een zeer moeilijke materie in deze met een voorstel te komen. Als voor zitter van bet College moest spre ker het verdedigen, maar persoon lijk, hij herhaalde dit, achtte hij de verhooging te laag. Die fractie van de K.V.P. sprak hij monde van den voorzitter ir. W. H v. d. Toorn instemming met de woorden van den burgemeester fit. Het historische standpunt, vol gens hetwelk de zitting in het College van B. en W. een honoraire functies werd steeds meer verla ten en spreker kon geheel mee gaan met de tendeniz om ook de be stuursfuncties te democratiseeren en loon naar prestatie te laten gel den. Spreker meende, dat de ver hooging, zooals die in de bijlage was voorgesteld lanig niet ver ge noeg ging en de fractie zou dit dan ook gaarne teruggenomen zien en het voorbeeld van Dordrecht wil len volgen. (Dordrecht heeft als basis voor het wethouderssalaris f 4000 voorgesteld. Red.) Spreker verheelde zich niet. dat ook de salarissen van het gemeenteperso- neel zelf nog lang niet op het peil waren, waarop zij behoorden te zijn, maar de regeling in die kwestie was niet in handen van den raad. De heer Sabel zag het vraagstuk zoo: In 1940 was het salaris voor de wethouders al te laag; deze ver- hooging ondervangt den achterstand in het geheel niet. De knoop zal doorgehakt moeten worden. Wan neer we nagaan welk een verzwa ring de wethoudersfunctie heeft ondergaan, aldus de heer Sabel, ko men we tot de conclusie, dat de belooning in het geheel niet meer evenredig is met de werkzaamhe den. .Iemand, die geroepen wordt 'tot het wethouderschap, moet óok •wethouder kunnen zijn''. De frac tie van de P. v. d. A. zal het voor stel van den heer v. d. Toorn steu nen. De heer Kedde (C.P.N.) deelde de meening der beide vorige spre kers Wanneer de wethouder zic-h geheel aan zijn taak kan geven, is 'hij niet slechts een afdoener van loopende zaken, maar zal hij zelf initiatieven kunnen nemen en nieu we wegen kunnen zoeken; een ver- hcoging is dan ook geen schadepost, thaar reine winst. Blind voor het vele werk was de heer Mak (*A.R.) niet, maar toch fteende hij het psychologisch on- JUïst ,om (je salarissen te verhoo- Sen nu de regeering een loonstop voor alle andere salarissen had af gekondigd. Bovendien is hij bang, dat men het ambt van wethouder e veel gaat zien, als een gesala- heTvo^tepkkinS- Hij WaS tegen ft".fctie kon zich bij mon de van den heer v. d. Bergh volko men bij het voorstel van den heer v. d. Toorn aansluiten. De voorzitter drong er nogmaals op aan deze verandering te zien als een historischen groei. De amb ten van burgemeester en wethou der waren niet langer eereambten; 2ij eischten den geheelen persoon °P. Hij meende daarom het voor- ®tel van den fractievoorzitter van ~e K V.P. te moeten overnemen. Behalve de heereji Hoogendam en lak verklaarden alle raadsleden Zich him-mede accoord aan den laagsten inschrijver hij de vorige gunning, nl. de gebrs. Kwaai- taal te Rotterdam, „De aannemer, die deze kans krijgt in zijn leven, kan tevreden zijn; hij verdient aan de 590.000 meer, dan aan de oor spronkelijke 745.000", aldus de heer v. d, Bergh. De heer Hoogen dam sloot zich geheel bij het be toog van den vorigen spreker aan, temeer, daar volgens de begeleiden, de stukken, de veranderingen geen invloed hebben op de standing en het uiterlijk van de te bouwen woningen. Wethouder Alberts was het met spreker eens; het was inderdaad een vreemde manier van woning bouw, maar dat lag niet aan de gemeentelijke autoriteiten. Toen in Maart uit Den Haag toestemming kwam tot het bouwen van 40 wo ningen, moesten de ramingen bin nen 7 dagen naar den dienst voor den Wederopbouw worden opge stuurd. Ieder begrijpt, dat het fourneereti van gegronde cijfers in zoo kor: t\ tijd uitgesloten is en men was er zich ten volle van be wust, dat het geraamde bedrag van 493.000 niet meeer dan een slag in de lucht was. Door voort durende besprekingen in Den Haag wie iets gedaan, wil krijgen, moiet den geheelen dag in Den Haag op de Rijksbureaux zijn, aldus spre ker volgde een vergroote toewij zing van 47 woningen. De nieuwe raming hiervoor was 650.000, maar ook hierachter moest een groot vraagteeken wor den .gezet, aangezien eerst bij de aanbesteding zou blijken, welke prijzen er golden. Deze kwamen in derdaad in een scherp licht te staan en konden geen gratie vinden in Den Haag. Die plannen moesten vervolgens herzien worden naar de aanwezigheid van inmiddels be- beschikbaar gekomen materiaal. Dit leverde de bezuiniging cp. Graag was men daarna tot heraanbeste ding overgegaan, maar inmiddels was het bericht afgekomen, dat per 1 Oct. de gunning tot stand moest zijn gekomen, daar anders de g,e- heele toewijzing zou worden inge trokken. De wethouder hoopte hier mee geschetst te hebben, welke moeilijkheden moesten worden overwonnen. Hij hoopte, dat de igemeente spoedig in de gelegen heid zou zijn zelf de touwtjes in handen te nemen, nu ook particu liere bouwers weldra ingeschakeld zonden worden. De heer v. d. Bergh meende, dat het den wethouder tot eer strekte, dat hij zoo zijn beleid had verde digd, maar niettemin bleef hij het vreemd vinden, dat niet in de oor spronkelijke teekeningen reeds di rect de meest rationeele vormen waren gekozen. Het duidde zijns inziens op gebrek aan inzicht en verantwoordelijkheidsgevoel bij den betrokken dienst. Tot den bouw werd besloten, Ongewenscht parfum Naar aanleiding van het voor stel tot bouW van 'n overstapplaats voor vuilnis van de Gemeente- Reiniging aan de Wilhelminakade vroeg de heer Bosch (P. v. d. V.), of hiermee voor het Westen niet weer de verschrikkelijke toestand uit den bezettingstijd zou terug komen? De heer Mak vond de plaats in het Westen van de stad wel zeer ongelukkig, daar de ge- heele stad bij onze heerschende winden onder stank kwam te lig gen. Was het niet mogelijk ge weest aan de Oostzijde van de Voorhaven een overstortplaats te maken? Weth. v. Bochove vertelde, waar. om het onmogelijk was het vuil vofrentenSOp korteiP termijn moest democratische staat, De Vereeraigde Staten van Indonesië, welke 66-j andere^ oplossing worden ge-1 samen met het Koninkrijk der Nederlanden zullen vormen een Nederlandsch-Indonesische Unie. UIT BATAVIA WORDT DE ONTWERP-OVEREENKOMST geseind, wélke is gesloten tnsschen de commissie-generaal en de vertegenwoordigers van de repoeblik Indonesia, zooals die op 15 November j.l. aldaar door de Nederlandsche en Indonesische delegaties is geparafeerd. In deze overeenkomst, welke intusschen nog de goedkeuring der volksvertegenwoordiging behoeft, wordt de Republiek Indo» nesië erkend als de facto uitoefenend het gezag over Java, Madoera en Sumatra. In samenwerking zal spoedig worden gevestigd een souvereine vonden. Vuil storten op eigen ter reinen voor den aanlag van nieuwe wegen was volkomen ongeschikt gebleken; de wegen werden er later bij diefinitieven aanleg zeer slecht door. Afvoer naar het Pijpenland was onmogelijk, omdat zich daar voor inmiddels zeer aantrekkelijke reflectanten hadden gemeld. Ook voor den Oostwal van de Voorha ven zijn gegadigden, terwijl die bo vendien te smal is en er bij den ingang te sterke stroominigen staan. Uiteindelijk zal een van de insteekhavens van het ontworpen complex ten N. van de spoorlijn SchiedamDelft de oplossing moe ten brengen, maar intusschen be hoeft men geen onncodige angst te hebben.- Het vuil wordt ryiiet opge slagen, maar door een /^verdekte inrichting, zoo, dat gen papier of stof kan wegwaaien in een schip gestort. In het contract met de fir ma Stolwijk is vastgelegd, dat er ten allen tijde een schip aanwezig zal zijn. Dit maakt, dat ook gela den schepen a la minute zullen verdwijnen. Mocht in den winter de haven dicht raken, dan is het zoo koud, dat het vuil niet gaat broe den en er van stank geen sprake is. Deze oplossing biedt boven dien kans tot ging op personeel en materiaal. Aan het hoofd dezer Unie staat de Koning (Koningin) der Nederlanden. Eigenaardige aanbesteding Het 47- ®emeB^rstel 104 den bouw van to.n: aan de Dal had wél en Morsestraat V. d. Bereh van den heer behandeling**1'kwa^ wi->ze van minst vreemd voorin116"1 op zi->n zen van de stukken hnii ^et door* oogen uitgewreven hoe Zlch de veel geld op zoo'n, hii m:ï zoo~ (zieggen dilettantische 4"° wel omgesprongen. De eerste vwL was was de laagste inschrijving111® die met 745.009 maar f'JS' 250.000 hooger lag, dan het C- den directeur van den, Gemeente hjken Woningdienst geraamde be drag. De tweede verrassing was zoo mogelijk nog grooter, want na herziening van de teekeningen "leek, dat door een andere indee- der huizen en het gebruik van was de bouw zonder meer gegund Vrijdagavond heeft het St Liduinacomité vergaderd in dé Pastorie van de Frankenland De Hoogeerw. Deken R. Reynen open de de bijeenkomst en heette de leden welkom. Na de voorlezing der notulen en de goedkeuring daarvan deed de Commissie voor de tentoonstellingen en het archief verslag De in April georganiseer, de tentoonstelling was een gebeur tenis geworden, die in den lande van beteekenis werd geacht, getui. ge de commentaren in de pers. 5565 personen bezochten haar; een aan- 'al, dat beneden de gestelde ver wachtingen was gebleven. Er was uit gebleken, dat de actie' van het o Liduinacomité niet zonder doel was, want buiten de St. Liduina- Vijf jaren heeft het geduurd eer de Hanze naar buiten kon treden, om aan de leden een ouderwet- schen feestavond aan te bieden. Het bestuur had dan ook kosten nog moeite gespaard, om deze her rijzenis grootsch te vieren Een ongewoon rijk verzorgd drukwerk was van tevoren aan de leden ge stuurd, om hen op de hoogte te brengen van het programma- Zaterdagavond Was er om 8 uur een plechtig lof met predikatie door den Bondsadviseur Rector J. Th- M. Kraakman. De kapel van Huize Liduina was geheel bezet. Gistermorgen werd de plechtige H- Mis met algemeene H. Com munie voor alle overledenen huis- genooten opgedragen. In Musiis Sacrum was hierna een waarlijk feestelijk ontbijt, dat uitstekend verzorgd was en de band tnsschen ëen groote bezuini- de leden nog eens extra ver sterkte- De' feestavond had vele leden naar Musis Sacrum getrokken, zoodat de groote zaal te klein bleek, om alle bezoekers te her bergen en een gedeelte in de foyer een plaatsje moest zoeken. De heer Vredebregt opende den avond met een korte feestrede, terwijl kap- Langemeijer, de gees telijke adviseur, specialen aan dacht vroeg voor de K.J-M.V. In het variété-programma, dat volgde, traden met meer of min der succes op de Cavelli's, Tommy Diamond, Prof- Muller, Albert de Booy en de Bulois Beb van Eve- lingen verzorgde de conférence. Voor het fonds, dat financieele hulp verleent aan die Hanze-leden. die voor zichzelf of hun huisge- nooten sanatoriumverpleging noo-" dig hebben, het z.g. Santosfonds, hield mej. Til Ripperda een decla matie; de daarop volgende collecte bracht 280 op. Op muziek van de Metro's met zang van A, de Booy werd nog een paar uur gedanst. De stem ming was in alle opzichten puik. Aneta verneemt uit betrouw bare bron, dat de commissie-gener. besloten heeft nog deze week naar Nederland te vertrekken. De heer Van Poll en zijn adviseur dr. C, C. J. Maassen zullen op 21 dezer per Skymaster vertrekken; prof. Schermerhorn en de heer De Boer vertrekken een dag later. Bij informatie is gebleken, dat de loonen, welke de Schiedamsche ar beiders bij de DUW Werken te Schiedam ontvange», volgens eerste klas tarief zullen worden berekend. In de gehouden raadsvergadering bleek daaromtrent misverstand te bestaan. De betrokkenen kunnen echter gerust zijn. Coché een uitvoerig verslag uit over de werkzaamheden, In 29 be. devaarten, waarvan 11 "voor een heele en 18 voor een halven dag, hadden 3565 pelgrims Schiedam be zocht. De medewerking van de res_ taurateurs had in deze niet die vorm aangenomen, die verwacht iwas. Voor het komende jaar zou men de oplossing in een geheel an. dere richting moeten zoeken, wan. neer van de restaurateurs geen me dewerking werd ontvangen. De propaganda voor de bede. vaarten onder de jeugd zou de spe ciale aandacht hebben; de leiding m deze was zeer belangrijk. Tot nu toe was de Singelkerk nog niet in geschakeld in de reeks beziens. waardigheden maar de St. Liduina- kapel aldaar was van zeer aesthe- tische waarde bevonden, zoodat in het komende jaar ook hier een statie voor de pelgrims zal zijn De l?us achter in de St. Liduina. noveen leefde Schiedam nog lang kapel bleek herhaalde maien gefoia niet genoeg mee met de vereering qeerd te zijn en de diefstal uit dez van de stadsheilige. Om de veree. ring van St. Liduina in geheel Ne- -derland te vergrooten zal geëxpe rimenteerd worden met een rij. dende tentoonstelling, welke af beeldingen uit het leven van de Heilige en verschillende kunstwer ken door haar geïnspireerd zal om. vatten. Een eerste proef zal de tentoonstelling in de Noletstichting zijn, die binnenkort gehouden zal worden. bus was opgeloopen tot een vrij aanzienlijk bedrag. De verzorging van de kapel met bloemen liet te wenschen over Het oude gebruik, om bloemen van bruiloften en fees ten, na den feestdag naar de St Lid'uinakapel te brengen, diende weer gepropageerd te worden Namens het Comité dankte de heer v Essen den heer Coché voor het vele werk, dat deze voor de bedevaarten verzet had. Het zou Voor het archief heeft men de-'in de toekomst onmogelijk zijn. beschikking gekregen over ruimte aan de Boterstraat. Sinds 192g wa< het archief niet meer bijgehouden en in den oorlog werden verschei dene kostbare stukken bij particu lieren ondergebracht; het is tijd geworden, om deze stukken in het Centrale 'Archief terug te brengen. iDoor het vele werk van den heer Jos Melchers is het archief nu bijna op orde. De archiefcommissie deed een beroep op allen, die nog voorwer. pen, prenten, kunstwerken of an. dere archivalia hebben, die oP St. Liduina betrekking hebben hiermee zijn niet bedoeld, die welke door het St Liduinacomité bij particulieren zijn onderge bracht deze aan het St. Lid ui na comité te willen afstaan. De Commissie voor de bedevaar ten bracht bij monde van den heer dit werk door één man te laten doen eigenlijk was het dit jaar al te veel geweest en dus werd overwogen ten huize van den heer Coché het bureau te stichten, waaraan een hulpkracht verbonden zou zijn. De beurs van St. Liduina mocht zich al lang niet meer in die be langstelling verheugen, welke zij verdient. Uit deze beurs wordt op den feestdag van St. Liduina aan ie noodlijdenden elk jaar een gave in natura aangeboden via het St Vincent iuscomité en het Katty Armbestuur, De belangstelling hiervoor moest worden aangewak kerd. Na besprekingen over de viering van den feestdag der stig- matisatie van St. Liduina op 18 Oct. werd de vergadering door den Hoogeerw, Deken Reijnien geslo ten. In de 'verschillende commissies zullen de ter sprake gebrachte plannen worden uitgewerkt. I>e betrekkelijk weinigen, die inge schreven hebben voor de Zondag, raorgenconcerten van het Rott. Philh. Orkest, hebben ook gister morgen geen spijt gehad van die daad. ^Vel miste de Symphonie in Es (K.V, 543) van W. A. Mozart het élan, dat dit onbekommerde en levensblije stuk tot een tonicum van levensvreugde kan maken, maar Daphnis Chloé van M. Ravel maakte veel van de aanvankelijk matten indruk goed en zonder meer voortreffelijk was de uitvoering van het cello-concert van Dvorak, waar in Samuel Brill soleerde. Welk een rijkdom aan melodische thema's en meesïeepende melodieën is hier in een werk opgestapeld. Het was het toppunt van dezen muzikalen Zon dagmorgen. Wel speciale vermelding verdient ook de fluitist, die op voorbeeldige wijze de tegenspeler van den solist was. Piet van Mever had de orkestleden volkomen onder controle en wist zijn intenties over te brengen. Bij de politie is aangifte gedaan van inbraak, gepleegd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. in de koffiebranderij van Tropica", ge vestigd aan de Westerkade 14, te Schiedam Er worden 14 balen met een totaal gewicht van 433 kg. koffie vermist. Het conflict tusschen de choco lade-fabrikanten en het directo raat-generaal voor de prijzen zal. naar wij vernemen, tot ge volg hebben, dat met St. Nico- iaas niet aan -Bit- vraag naar chocolade kan worden voldaan. Wil men zijn gewonen era zijn extra-versnaperingenbon, welke met St. Nicolaas bekend zal wor den. volledig gehonoreerd zien, dan zal men, althans zeker voor een deel, genoegen moeten ne men met suikerwerk. Zooals gemeld, is de reden, waarom de fabriek niet voldoende chocolade "flevert een prijzen- kwestie. De regeering is van meening, dat de winstmarge nog voldoende is bij de thans vastgestelde prijzen, hetgeen de fabrikanten ontken nen- Op het oogenlblik is de stand van zaken zoo, dat de regeering opnieuw een kostenberekening van de fabrikanten heeft gevraagd en dat de organisaties der fabri kanten overleg plegen met hun leden. Naar A.P. uit New York meldt, heeft de raad van ministers Za terdagavond een oplossing gevon den voor de voornaamste moeilijk heden ten aanzien van de toekomst van Triest en is nu de weg ge baand voor de totstandkoming van den vrede met Italië. Molotoff heeft zijn eischen in zake het bestuur der stad laten varen en ging accoord met het voorstel, om het oppergezag toe te kennen aan den gouverneur, die zal werken onder leiding van den veiligheidsraad. In ons nummer van Zaterdag j.l. meldden wij, dat een drietal leden van de directie van de werf Gusto te Schiedam door de P.RA. zijn gearresteerd. De P-R.A. te Rotter dam bevestigde hedenmorgen deze arrestatie en deelde ons mede, dat de» arrestanten zijn de 59-jarige N. W. C. ,de 38-Jarige H. J. A. M. S., beiden leden van de directie, en de' 40-jarige bedrijfsleider C. T. Da arrestatie geschiedde op last van den procureur-fiscaal van het bij zonder gerechtshof te Den Haag, wegens verdenking van collabora tie. Nadere inlichtingen werden ons niet verstrekt- Zaterdagmorgen te plm. 9.30 uur, kreeg de 70-jarige H. K., uit Schie dam op den Dam een toeval. De Geneeskundigen dienst van Schiedam heeft de man per auto naar zyn woning vervoerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. reed een bestuurder van een vierwielig motorrijtuig Op da Koemarkt tegen een verkeerspaaL De paal stond na die aanrijding scheef en eenige tegels in die om» geving werden beschadigd. Dö bestuurder kwam met den schrik vrij. Oorzaak, dikke mist en duis ternis, terwijl de bestuurder P. B, uit Hoek van Holland cfyi&r itCU plaatse niet bekend was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3