Neerlands lot in Europa GAT in BETALINGSBALANS if Nog 17000 ongewenschte Duitschers in ons land wereld Onze economische structuur Am. bisschoppen gispen Rusland Zaligverklaring RARe MAANDAG 18 NOVEMBER 1946 PAGINA ALLER INSPANNING noodzakelijk WE DOEN AAN POT- verteren SOMBERE BALANS MENSCHEN EN MACHINES industrieel niet op PEIL VELE VOORWAARDEN ONBESTENDIG WEER Zuster Maria Adolphine Fransche communisten in zee met socialisten? ORTHOD. PRELAAT PRO MGR. STEPINAC DE BEGROOTING VAN JUSTITIE Strijd tegen de zeden verwildering gevallen voor het VADERLAND DE KWESTIE DER HUUR- YERHOOGING BOMAANSLAG TE STOCKHOLM Reeds meermalen hebben wij hier ter plaatse gewezen op de uiterst kwetsbare positie, waarin ons land zich na den oorlog, als gevolg eener- jijds van directe oorlogshandelingen en anderzijds door den roof en plun dering door de Duitschers is komen te verkeeren. Het ov'ergroote deel van het Nederlandsche publiek is nog te weinig doordrongen van de veel omvattende taak, waarvoor onze Ne derlandsche samenleving geplaatst wordt, waarvan de mate van uit voering zal beslissen over het al oi niet zijn van Nederland, zoowel ge zien over een tiental jaren als voor de komende generaties. Nog te weinig is het b.esef door gedrongen, dat aller inspanning noodzakelijk is wil men de vredes taak volbrengen, welke hierin be staat, dat Nederland door har den noesten arbeid moet trachten zich materieel bezien weer een be staan in de wereld te verwerven. Men schrikt bij nadere analyse te rug van de harde werkelijkheid, dat wij in Nederland op het oogenblik voor 75 pet. bezig zijn ons nationale vermogen op te soupeeren. Wij le ven op credieten, ons door het bui tenland verstrekt. Aangezien de mo_ gelijkheid om leeningen aan te gaan zeer sterk is ingekrompen, raoet een belangrijk deel van het eertijds verworven vermogen, hetwelk in nei buitenland werd geïnvesteerd, wor den aangesproken, aUer^eJfpi fmnmer^genoeg" o^pVdeStweede plaats voor den aankoop van productiemid delen. Eemdergelijk potverteren kan geen jaren meer duren. Eenerzijda, doordat aan het verbruik van de bronnen i.e. de door vroegere ge slachten opgespaarde kapitalen eens een einde komt, anderzijds, doordat onze exportcapaciteit behalve voor het nakomen van de aflossingsver plichtingen van de aangegane lee ningen ook daarnaast bij het uitval len van de eerstgenoemde bron vol doende groot moet zijn, om de on ontbeerlijke levensmiddelen en grondstoffen te kunnen importeeren. Het wordt hoog tijd dat wij onze ouderwelsche zelfvoldaan heid eens gaan afleggen, om de rauwe realiteii van het brood- verdienen in het zweet des aan- schijns goed onder oogen te kunnen zien. Het perspectief op korten .er- mijn dat onze Nederlandsche samenleving thans biedt, is uiter mate somber. Er bestaat een enorm gat in de betalingsbalans hetwelk ook reeds in normale omstandig heden ons parten zou sPeleI?' fd? gezien de opbrengst van het buitenland geïnvesteerde Kapi taal lang niet voldoende zou zijn om de sterk verhoogde lasten als gevolg van He enorme prijsstijging in het buitenland op te kunnen brengen, laat staan in dit tijdsbe stek, waarin we zoojuist de af braakperiode hebben afgesloten. •Laten we in het kort eens de sombere balans van het Neder landsche economische leven opma ken. Allereerst wat den landbouw betreft. Een deel onzer landbouw producten, speciaal de zuivelpro ducten, o.a. boter kunnen we niet meer in het buitenland afzetten, irn die vijftiger jaren werk te schep pen voor plan. 300 a 350,000 men- schen, welk aantal nog vergroot wordit door de sterke geboortever- enorme subsidie meeI^ieiiVlg. in onze huidige econo- xDorten van in- I misc)h.e structuur bestaat er slechts een geringe kans, dat een klein deel hiervan wordt ingeschakeld. tenzij we ons een getroosten. De exporten van in. dustrieele producten zijn nog ge ring, daarnaast zijn er m de ïn- dustrieele structuur m net buiten land belangrijke wijzigingen op getreden, waardoor de omschake ling van sommige takken van industrie een onontbeerlijke nood zaak vormt. Onze handels- en dien stenfunctie heeft groote klappen «ekregen door het uitvallen van het belangrijke Midden-Europee- sche achterland en Voorts door de ongunstige situatie in Indonesië^ De ongunstige arbeidssituatie, welke in de toekomst te verwach ten valt, wordt momenteel nog ver doezeld door de sterk verminderde ahbaiid'sproductSviiteit. Komt flaze edhter weer op het peil van 1938, dan staan we voor de noodzaak om Het geheele probleem valt dus in twee deel en uiteen, n.1. op welke wijze kunnen wij in Ne derland weer trachten ons brood te verdienen in een volkomen veranderde economische wereld- situatie welke ons op dit gebied een belangrijk stuk vooruit is en daarnaast, hoe scheppen we straks voor onze werkloozcn een economisch nuttige functie, welke niet zal bestaan in het meer dien sten verleenen, maar in het meer produceeren, speciaal voor het buitenland, teneinde onze beta lingsbalans op den langeren duur weer in evenwicht te krijgen. Bij het zoeken en vinden van nieuwe functies zal men na moeten gaan welke deelen van de huidige samenstelling kunnen worden ge handhaafd of voorzoover dit niet het geval is kunnen worden omgescha keld in 'een richting, welke wel pas- baar is in de mogelijk geachte toe komstige economische structuur van Nederland. Zoo zal op het gebied van den landbouw alleen voor zeer gespecificeerde producten zooals b.v. goed geselecteerd fruit en kaas af- zet mogelijk zijn. De aardappelmeel- industrie heeft alleen nog afzetmo gelijkheid' in de direct omringende landen, niettemin is de conc rentie van de meelverwerking op maisbasis uitermate sterk. Door hef. intensieve wereldverkeer zijn verschillende markten jn ver afgelegen tandem we'ke voorheen voor den handel m Europa een minder directe bedrei ging vormden, thans verder in net Èuropeesche verkeer doorgedrongen. Deze landen 'kunnen op grond vrr hun tropisch of subtropisch klimaat een goedkoooere productie leveren. Op industrieel gtebied ontmoeten wii het groote nadeel, dat de Ne- derlandsche industrie oorspronkelijk voor een belangrijk deel aan dehan- delsfu-nctie werd gekoppeld, zoodat wii over het algemeen niet primair industrieel zijn ingesteld. Het ff®™. hiervan is geweest, c.at de ontwiK- keling van de metaalindustrie De- langrijk werd geremd en afgezien van enkele uitzonderingen, niet tot volledig ontplooiing is kupnen ge- ralken. Het. ontbreken van een volle dig geoutilleerde werktuigindustrie wreekt zich momenteel in ontstel lende mate. Wanneer men bedenkt, dat Ne derland zijn machines hoofdzakelijk uit het buitenland moet invoeren, dan klemt deze afhankelijkheid in een tijd als deze, waarin een kleine in dustrieele omwenteling heeft plaats gevonden, wel in zeer sterke mate. Zoo beschikt momenteel onze textielindustrie over een volkomen verouderde apparatuur, aangezien h of buitenland ons op technisch Jzehied aanmerkelijk vooruit is Ons technisch personeel kan niet u apn liin worden gesteld met'hun collega's speciaal uit Ame rika zelfs uit Belgie. Gezien deze ^t^re^positle gaut de aandacht van de VÓHedigen naar het stichten V^schapsindustrie- werktuig- en bestaande in- tak. Eenerzijds om de H te dustrieën in hun omwikkel! en an- steunen met eigen vinding dt derzijds om deze Pr°du^1hten. Mer, wereldmarkt te kunnen snj stelt hierbij Phi'ips ten voorbeeld, welk bedrijf groot is geworden dank zii de ontwikkeling van een machine- industrie. Uitbreiding der industrie Voorshands wordt de oplossing van het bovengestelde tweezijdige probleem gezo-cht in de richting van een industrialisatie. Hiervoor wil men eenerzüds de bestaande industrieën, welke hier voor in aanmerking komen, met 75 uitbreiden en daarnaast nieuwe industrieën stichten. Men wil hiermede de importen drukken en anderzyds den export van nieu we producten stimuleeren. Het ligt uiteraard niét in de be doeling om tot autarkie over te gaan. Onze tariefmuur zal op het huidige niveau van 4 worden ge handhaafd, hetgeen vergeleken met het buitenland laag is Voor de uitvoering van deze plan- zijn echter twee voorwaarden mtibeerlij'k. n.l. sterke uitbreiding an de industrieele onderzoekappara- ten en daarnaast het kweeken van geschoold technisch personeel. De concrete industrialisatieplannen zul- Weersverwachting medege deeld door het K-N.M.I. te De Bilt tot Dinsdagavond: Aanvankelijk nog verder afne mende Westelijke wind met hier en daar enkele buien, later weer toenemende en naar Oostelijke richtihgen omloopen- j de wind met tijdelijk regen, plaatselijk wellicht enkele uren S sneeuwval; later kouder. 18 Nov.: Zon op 8.03-uur, onder 16.46 uur; maan op 1.46 uur, onder 15.20 uur. len moeten komen van de industrie zelf In fisea-al opzicht treedt men hen hierbij tegemoet door de facili teit, dat alle onderzoekkosten van de winst mogen worden afgetrokken. De groote benauwnis is hier even als elders de menschelijke faetOT. n 1 het gebrek aan vakbekwaam personeel Voor het tewerkstellen van de 300 a 360.000 menschen, die straks om werk zullen vragen, zou den wij in de vijftiger jaren de be schikking moeten hebben over 6WU technici meer dan wellicht beschik baar zullen zijn. Een factor die voorts overweging verdient is de kwestie van de grondstoffen en van de energie. Wat dit laatste betreft zullen vermoedelijk de Noord-Dim- bui-gsche bekkens over 25 jaren uit geput zijn Elders in Nederland lig gen de koienla^en eerst op 1000 me ter diepte terwijl de lagen bovendien dun zijn. Dit beteekent, dat wij in de toekomst reeds een hoogeren kost. prijs krijgen uit hoofde van onze energiebronnen. Nopens de grond stoffen zullen wij genoodzaakt zijn ons grootere importen te getroosten waai tegenover dan echter de uitvoer van meer en hoogwaardige produc ten staat. Bij de stimuleering van even- tueele plannen is de overheid bé* reid om tot op zekere hoogte steunmaatregelen te nemen in den vorm van verhoogde afschryvings- mogelykheden en op andere_wyze. Niettemin stelt men hierby den eisch dat de producten voldoen aan de buitenlandsche artikelen. Wat de plannen zelf betreft zijn er bereids commissies ingesteld o a op ijzer- en staal,gëbied. kunststof fen en ahrtoonoib iel fabricage. Bij de ijzer- en staalindustrie heeft men besloten de hoogovens meer dan te verdubbelen en voorts een uitbrei ding van de Muinck Keyzer. Terwijl Zeeuwsch Vlaanderen een goede kans maakt voor het vestigen aldaar van een tweede hoogovencomplex. De soldatenmoeder, mevr. Iliddink, gaat dezer dagen naar Indie, om den soldaten van lectuur te voorzien. Wegens „totalitaire agressie tegen de menschenrechten" Z Em. Joh. Kard. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, richtte tot den zeereerw. heer P. J. Veltman te Amster- damscheveld, onderstaand schrijven. Katholiek Nederland zal zich ongetwijfeld ten zeerste verheu gen over het belangrijke feit, da* tot de 29 martelaren, in China 5* Juli 1900 om wille van het H. Ge loof ter dood gebracht, die 24 Nov. as zalig worden verklaard, een lan'dgenoote behoort, n.l. zusteir Maria Adolphine (Anna Catharina Dierkx)geboren 3 Maart 1866 te Ossendrecht, van de Congregatie der Franciscanessen Missionaris sen van Maria. Zij onderging met nog 6 anderv. leden harer Congregatie, afkomstig uit Frankrijk, Italië en België. 2 bisschoppen en meerdere anderen, een glorievollen marteldood dool? onthoofding. Heel Katholiek Nederland ma zich gelukwenschen met zijn nieu we zalig-verklaarde, vqoral ecn'-eïr de nederzettingen der Francisca nessen, Missionarissen van Marie hier te lande, te Amsterdam, Maas tricht en .Amsterdamscheveld (Dr.)j Moge de zalige zuster Maria- Adolphine verwerven de bekee ring van vele landgenooten, (k roeping tot missionarisse voor vele Nederlandsche meisjes en Gods rijksten zegen voor de Congrega'ie der zusters Franciscaness. n-Mis sionarissen van Maria in alle dee len van de wereld, niet op de laat ste plaats in ons vaderland Het 'bestuur van de Fr. commu nistische partij heeft aan den na- tionalen raad van de Fr. socia listische partij een brief gericht,, waarin het voorstel te beraadsla gen over een regeering, welkC"- ddmocratisch, biet-confessioneel en sociaal zal zijn en onder de leiding der communisten zal staan, overeenkomstig het verlangen van het volk, dat souverein is." Voorts moet men het eens worden over een programma van actie, dat tot de hergroepeering van een republikeinsche meerderheid in de nieuwe assemblee zal leiden. In den brief wordt dit nader toegelioht door de verklaring, da i „de twee groote proletarische par tijen, met den steun van zekere overzeesche afgevaardigden ee*i absolute meerderheid" kunnen bereiken. Het hoofd der Serv. orthod. kerk in de V. S. en Canada, aartsbis schop Dionysius Milivojewitsj, heeft in een interview verklaard dat het proces tegen mgr. Stepin-c (die in Joego-Slavië wegens be weerd volksverraad veroordeeld is) „ronduit onrechtvaardig" iiï geweest. Volgens hem heeft he# „Russische communisme een aan val op de traditie gepleegd". Do aartsbisschop was tevens van- meening, dat maarschalk Tito een aanval op den metropoliet va.i dë orthodoxe kerk in Joego-Slavië voorbereidt. ta zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de justitie.begrooting deelt de minis ter mede, dat er zich nog ongeveer 25000 personen van vijandelijke na tionaliteit in ons land bevinden. Naar ruwe schatting komen daar van plm. 17000 niet voor voortge zet verblijf in Nederland in aan merking. Zij zullen zoo spoedig mo gelijk naar Duitschland verwijderd worden nadat de bezettingsautori- teiten daartoe toestemming hebben gegeven. Niettegenstaande hiertoe bij herhaling is aangedrongen, i'.s üeze toestemming nog niet verkre gen. Het is slechts gelukt ongeveer 1000 Duitschers, die zulks zelf ver zochten, naar Öuitschland terug te brengen. Voorts deelt de minister van jus titie o.a. mee dat hij overweegt een kleine commisa'.e te belasten met de samenstelling van een wetsont. werp inzake het' echtscheidings- vraagstuk. Het huwelijksvermogen- recht zal zoo spoedig mogelijk weer in studie genomen moeten worden. In bewerking is een regeling be treffende eigendom van apparte menten. Een wetsontwerp ter zake is opgesteld door prof. Beekhuis en in overleg met hem wordt daar aan de laatste hand gelegd. De minister is voornemens op korten termijn een veelzijdig sa mengestelde commissie in het le ven te roepen, die het geheele com plex van vraagstukken, samenhan gende met het zedelijk verval, in studie neemt en op korten termijn aan de regeering rapport uitbrengt omtrent t'ntensiveering 'van den strijd tegen de zedenverwildering. Bevordering van de wederinvoe ring van de doodstraf in het com mune recht is van den minister niet te verwachten. Het ligt in het voornemen een groot deel van de poli'i.eke veroor deelden hun straf in kampen te doen ondergaan. Ontwerpen van een nieuwe sa laris-regeling voor de rechterlijke macht zullen binnen weinige maan den aan de Kamer worden -voorge legd. De R. Kath. bisschoppen van de Ver, St. hebben in een verklaring, opgesteld ter jaarlijksche bijeen komst te Washington, de sovjet unie beschuldigd van totalitaire agressie tegen de menschenrech- ten, waarvoor de democratieën ten oorlog zijn «egaan. „Den geheelen oorlog door was onze strijdleuze", aldus de bis schoppen, „verdediging van de natuurlijke rechten tegen het tota litarisme van nazidom en fascis me. De nasleep van den oorlog, heeft doen blijken, dait het over winnende sovjetrussisehe totalita risme niet minder agressief op treedt tegen deze rechten in de door de sovjet-unie bezette gebie den". De verklaring zegt verder, dat De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgen de verliezen zijn gerappor teerd: Kon. Marine: mar. 2e kl. S. Groot uit Warmenhuizen, gesneuveld op 3 Nov.; tijd. korp. der mariniers Brinott uit Amsterdam, gesneuveld bp 6 Nov.; Koninklijke landmacht: korp. R. Bobbink uit Rotter dam, gesneuveld op 11 Nov. te Buitenzorg; soldaat P. P. H. Smeets uit St. Odiliënberg, ge sneuveld op 5 Nov. compromis tusschen de vrede-ma kende landen op fundamenteele punten heeft geleid tot „het dul den van ergerlijke agressie."" Verder wordt stelling genomen tegen het „ontwortelen van ge heele bevolkingen in Oost-Euro pa", waarbij in het bijzonder ge doeld wordt op de uitdrijving van de Sudeten-Duitschers door Tsje- cho-Slowakije. „Wij bluffen op onze democratie, doch bij deze overbrenging van volkeren heb ben wij ons. misschien onbewust, laten beïnvloeden door de kudde theorie van genadelooze totalitaire politieke philosophic", aldus de verklaring. „Dë berichten over deportatie van duizenden menschen is sovjet- Russisch gebied naar ver verwij derde en ongastvrije gebieden, al leen om dat die menschen. niet tot het communisme willen overgaan, wijzen op een wreede schending van menschenrechten", aldus de prelaten. In antwoord op een telegram van den Ned. Bond van huis- en grondeigenaren aan de minister raad deeflt het ministerie van econ. zaken mede dat het een le vensbelang van de Ned. Gemeen schap in hjiar geheel is, dat de bestaande spanning tusschen loo- nen en prijzen niet verder wordt vergroot. Dientengevolge kan op het oogenblik van verhooging der huren geen sprake zijn. De aan dacht der regeering blijft evenwel op deze aangelegenheid gevestigd Zaterdagavond is een bomaan slag op het centraalstation te Stockholm gepleegd. De veroor zaakte schade wordt op 30.000 kro» nen geschat. De politie heeft een man gear resteerd, die zich even voor da ontploffing met een biskwieblik in de nabijheid bevond. Er zijn? geen personen gedood of zelfg zwaar gewond.. Op zes vooraf gaande Zaterdagavonden zijn eveneens bommen te Stockholm;, ontploft.. Voor inlichtingen, die leiden! tot de arrestatie derdaders is. een belooning van 7.000 kronen, beschikbaar gesteld. De actrice Ethel Merman zingt op het oogenblik in een Broadway- schlager: „There is no business like the show business" (Er is geen betere zaak dan de show) De Amerikaansche schrijfster, Dorothy Kilgallen merkt echter opf dat de filmsterren, die fortuin- maken, hun geld liever in andere ondernemingen beleggen. Frank Sinatra heeft zyn geld gestoken in. een renbaan; Bing Crosby in een renbaan, een fabriek voor vlieg- tuigonöcrdeclen en een beroeps base-ballciub; Bob Hope in 'n base, ballelub; Irene Dunne in hotels; Fred A'tairc in kruidenierswinkel»; Constance Bennett in schoonheids mid "elon; Louis Andrews in huizen en Francot Tone in een fabriek voor medische instrumenten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5