Loonen- en prijzenpolitiek „Ooine Willem" vaart naar Kaapstad WEDEROPBOUW Volksgezondheid in Limburg en zijn problemen PAGINA 6 MAANDAG 18 NOVEMBER 1946 ARBEIDERS VERLANGEN MEER MEDEZEGGINGSCHAP Urgentie der publiekrech telijke bedrijfsorganisatie iGE BESPREKING NAAR DE 40.000 LOON CORRECTIES HET INFLATIEGEVAAR BAAS IN EIGEN HUIS RECHTVAARDIGE VER DEELING DER ARMOEDE ONJUISTE VOORLICHTING GETEISTERDE GEBIEDEN Per walvischvaarder langs Afrika s kust OVER EEN BOLHOEDJE EN HET HART BOMDUITEN ALS TEGEN ZET TEGEN BOM- MISBRUIK HET VATIC A AN EN ROEMENIE Er zijn harde noten gekraakt aan het adres van de regeering tijdens den praatmiddag over loo. nen en prijzen, welken de katho lieke bouwvakarbeiders Zater dagmiddag in de Blauwe Zaal van de Beurs te Rotterdam heb. ben gehouden. Vooral de wijze, waarop het publiek van de zijde der regeering wordt voorgelicht werd aan critiek onderworpen. In de zaal heerschte de afwach tende, maar toch geladen stem- jming van mannen, die bereid wa. ten de moeilijkheden, waarvoor zij Eijn geplaatst onder de oogen te zien en een open oor te hebben ivoor redelijke argumenten, maar die niettemin in een positie ver- keeren, welke onhoudbaar is, om dat het hun niet meer mogelijk as het allernoodzakelijkste aan te schaffen voor zichzelf en voor hun gezinnen De inleiding tot dezen middag *ou wor.len gehouden door Jan An. driessen, gedurende 22 jaar bonds voorzitter van den R, K. Bouwvak, arbeidersbond „Sint Joseph". Zijn benoem,ug tot voorzitter van de K |f. P. maakt het evenwel noodza. kélijk', dat hij als zoodanig zijn «ntslag gaat nemen, om zich aan dijn nieuwe functie te wijden. Een Sbelangrijke vergadering belette iiem echter zijn toezegging om Haar Rotterdam te komen, gestand te doen en in plaats van Andries een waren het (niet zoo'n heel Overbodige weelde ter vervan ging van een man van hetfor. tnaat als de nieuwe voorzitter der X. V. P.) niet minder dan twee sprekers, n.l. districtsbestuurder Werkhoven en de tweede bonds voorzitter Piet de Brouwer, die dc 'inleiding op de loon. en prijspo. Jjtjek hielden. Loon- en prijspolitiek, een bui. tengewoon ingewikkeld en veelom- Vattend probleem, dat zeker niet (tijdens een praatmiddag is op te losse- Een probleem, dat dan ook niet tot een oplossing werd gebracht maar dat toch een bijzonder nut. tig onderwerp van bespreking vormde, omdat daarbij de wen- schen en bezwaren naar voren kwamen, die leven onder ons ar beidende volk en omdat daar uit nog eens duidelijk bleek, hoezeer de leiders van on. ze arbeidersorganisaties alles in het werk stellen, om aan die wen. schen en bezwaren tegemoet f-e komen en hoe hard er wordt gewerkt om binnen de grenzen van het mogelijke de tusschen loonen en prijzen bestaande wan. verhouding op te heffen, De voorzitter van de Rotterdam, jsche afdeeling, P Vogels, begon jmet te wijzen op het 30-jarig be staan van den bond, dat men het Volgend jaar, dank zij aller mede werking, met 40.000 leden hoopt te •vieren, waarna districtsbestuurder Werkhoven er op wees, dat de be. gaande loonregelingen de bouwvak, jarbeider? niet volkomen bevredig de. Minister-president Beel heeft Wei-klaarde, dat er geen ruimte is Woor een dede loonronde, hoogstens Woor een looncorrectie De bouwvakarbeiders zijn Tan Jneening, dat bij deze looncorrecties JSe noodige soepelheid dient te Jworden betracht vooral ten aan dien van de arbeiders in de laag ste loonklassen. De loonregeling Ster bouwvakarbeiders kent n.l. 5 Idassen, terwijl andere beroepen er 9, hoogstens 5 hebben. Niettemin mogen de argumenten Wan de overheid niet worden ver. Wraarloosd. Ons land is totaal leeg geplunderd en verarmd en de grondstoffen, welke wij uit het buitenland betrekken, moeten wor gen betaald. Loonen en prijzen moeten ech. ter met elkaar in evenwicht wor. den gebracht en daarom wen- schen de arbeidersorganisaties medezeggenschap over de voort, beweging en de distributie van de goederen, dus ook ten aan zien van den aankoop der grond stoffen. de verwerking ervan en de prijsvaststelling zoowel door den fabrikant als door den tus. schenhandel. Tenslotte wees spreker nog op ge belangrijke hulp van het con- jgumentencrediet en van. de ver- trooging van den kinderbitsiag De tweede bondsvoorzitter de Brouwer legde den nadruk op het teva ar van inflatie, welke steeds en nadeele is van de menschop taiet vaste loonen, terwijl ook hij jwees op de noodzakelijkheid, dat öe vakcentrales een woordje mee te spreken krijgen ten aanzien van Öen aankoop van grondstoffen en Van de productie in al haar stadia In dit verband noemde hij het z.g. utility.systeem, het doelmatigheids systeem, dat in Engeland a" tijdens den oorlog werd toegepast, om op goedkoope en vlugge wijze een be perkt aantal types noodzakelijke artikelen te produceeren. Dit systeem maakt ook een betere con trole op de prijzen mogelijk. Tot slot verklaarde de Brou. wer, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties zoo spoedig mogelijk in het leven dienen te worden geroepen. De bedrijven wenschen hun eigen boontjes te doppen en, met latere sanctio. neering door de overheid. hun sociale en economische problemen zelf op te lossen. Na een korte pauze ontstond een op waardige wijze gevoerde, maar geanimeerde gedachtenwis- seling. Opg-merkt werd, dat men volkomen besefte, dat ons land arm was. Men wenschte echter een rechtvaardige verdeeling van die nationale armoede, terwijl de zwaarste last thans wordt afge. wenteld op de schouders van den arbeider Er werd daarom een algemee- nen aanval op de hooge winst, marges geëischt benevens controle op de wijze, waarop de toegewezen grondstoffen worden verwerkt. Als voorbeeld werd aangehaald he't ar tikel damesmantels. Deze mogen worden vervaardigd zonder garni, tuur tegen redelijke, vastgestelde prijzen en met garnituren tegen prijzen boven 200 Het resultaat is. dat uitsluitend mantels met garnituur onbetaalbaar voor de arbeidersvrouw worden vervaar digd. Voorts werd gewezen op de groo. te stijging van den aardappelprijs, ondanks de verklaringen van mi nister-president Beel in zijn rede van 4 October, Wel heeft de re geering ingegrepen, doch intusschen hebben de consumenten weer tien- -ïzenden guldens te veel betaald. Wat het utility.systeem betreft vreesden sommigen, dat dit zou leiden tot den aanmaak van „rommel" en tot een zoodanige nationalisatie, dat deze uiteindelijk wederom ten koste van deif arbei der zou gaan. Over de voorlichting van regee- ringszijde was men al heel slecht te spreken. Geklaagd werd, dat men vaak pertinent werd belogen. De Brouwer, die de verschillen, de sprekers beantwoordde, wees er op, dat juist de medezeggen schap van de vakcentrales in het productie-systeem verbetering zou brengen. Ten aanzien van een klacht over de trage uitkeermg bij ziekte, zeide hij, dat de uitkee. ring als regel in de tweede week van de ziekte plaats vindt. Is dat niet het geval, dan waarschuwe men den bondsbestuurder. Een netelige kwestie, welke nog ter sprake kwam, was de verlofre geling voor de bouwvakarbeiders, die in de geteisterde gebieden werken. De ont&vredenheid onder hen is 'zoo groot, dat het hier en daar tot een proteststaking van 24 uur is gekomen, welke rancu nemaatregelen tengevolge heeft gehad. De hond staat, naar de Brouwer mededeelde, afwijzend tegenover dergelijke wilde stakingen en wenscht derhalve de verantwoor delijkheid voor de gevolgen er van niet te dragen Wel zal alles wor den gedaan, om het verlof zoo goed mogelijk te regelen, vooral in het belang van het gezinsver band en worden dien aangaande reeds besprekingen gevoerd. Tien mijl per uur, ongeveer 350 K.M. per dag, zoo vaart de „Willem Barendsz." gestadig voort op zijn reis naar de Leviathans der Zui delijke IJszee. Zeven dagen, waarin de bemanning niet veel meer zag dan water en wolken, brachten het schip bij de Canarische eilanden, /naar al zal menige schepeling het verlangen hebben voelen opkomen, den wankelen scheepavloer even voor het vaste land te verwisselen, de traanfabriek vo'er verder. Kaap stad blijft de eerste aanloophaven en ook de eenige. Maar, zoo seint een speciale verslaggever aan boord van het schip, de stemming op den wal vischvaarder is uitstekend en de verhouding tusschen de Nederland- sche leden der bemanning en de buitenlanders is eveneens opper best. Een bijzondere gebeurtenis is het wijkverpleegsters van 30 gemeen ten met ruim 166.000 inwoners ge houden enquête leverde een ge., middeld percentage van 15,3 pro cent der inwoners op. Omtrent een eventueele toeneming van het aEuitai rheumalijders valt bij gebrek van vooroorlogsche cijfers met eenige zekerheid niets te zeggen. Inmiddels wordt aan een doel treffende bestrijding van de drie genoemde ziekten reeds krachtige steun verleend. Onder meer zal, gelijk onlangs gemeld, voor alle noodge!bieden een aanzienlijke hoeveelheil textielgoederen ter be. schikking komen en voor Limburg nog vier ton zeep, hetgeen in het bijzonder voor de scabiesbestrij - ding van beteekenis is. gebieden worden thuis VRIJWILLIGE MILITAIRE 753 Patiënten en dank DIENST IN CANADA De Canadeesche regeering heeft besloten, dat de militaire dienst in vredestijd in Canada vrijwillig zal zijn. De leidende functionarissen hebben de regeering verzekerd, dat de strategische positie van Canada de belangrijkheid van gedwongen militairen dienst in vredestijd min. der doet zijn. Overwegingen, zooals gelden kunnen in Groot-Brlttannië en de Vereenigde Staten, welke ,,de natuurlijke doelen vormen van mas. sale aanvallen in een eventueelen toekomstigen oorlog", aldus zetten deze functionarissen uiteen, doen in Canada niet ter zake. Vier ton zeep voor de scabies De heer Maenen heeft onlangs den minister van Sociale Zaken eenige vragen gesteld betreffende de volksgezondheid in Noord- en midden Limburg. De heer Drees antwoordt hierop thans o.mdat, wat de t. b. c. betreft, het sanatorium Hornerhei- de, dat voor deze streek de aan. gewezen inrichting is, thans over een zoodanige opname-capaciteit beschikt, dat het vrijwel kan voor zien in de noodzakelijke behoeften, z-oodra hier in de naaste toekomst, zooals mag worden verwacht nog ruim 40 bedden voor Limburgscne patiënten vrij komen, behoeft geen wachtlijst voor opname meer te bestaan In deze verpleegd zij de activiteit der wijkverpleeg sters zijn hun ligging en verdere verpleging over het algemeen be hoorlijk. Óp medische indicatie be. hoeft de overgroote meerderheid, ook van de 421 patiënten die ab soluut bedrust houden, geen sana- toriurwtprpleging. Bijzondere maatregelen om voor den winter in het tekort aan sa natoriumruimte te voorzien acht de minister dan ook voorshands niet noodzakelijk. Vaststellen hoeveel scabiesge vaüen zich voordoen, is niet wel doenlijk voor het geheele gebied. Een in eind October onder de telkens als de jagers AM 1, 2 en 5 die het sohip vergezellen, aan het moederschip vastmaken om te bun keren. Dit verlevendigt steeds weer het besef, dat men tot één familie behoort, waarvan de leden geheel op elkaar zijn aangewezen. Met de .nakomertjes", de jagers AM 6, 7 en 8, die voor eenige her stellingen naar Rotterdam waren teruggegaan en nu achter de „Wil lem Barendsz." aanstoomen, heeft men nog geen direct contact gehad, maar via de radio heeft men hun geluid toch al eenige malen ge hoord en verwacht wordt, dat zij zich spoedig onder „moeders" vleu_ gelen zullen scharen. Intusschen is men op ,.Oome Willem", zooals de opvarenden de .Willem Barendsz." noemen, hard aan het werk om de aanstaande campagne voor te bereiden. Zocials een hengelaar tegen dat de eerste Juni nadert zijn spullen grondig in orde maakt, zoo worden hier onder de dekzeilen, die ter beschutting tegen de tropische zon zijn uitge spannen, trossen gesplitst en alle gereedschap klaar gemaakt voor hef groote werk, dat straks wacht. En al roostert de zon hen ook nog zoo hevig, het enthousiosme der mannen is er niet uit te branden- Ook de 'wetenschappelijke staf is diligent. De bioloog,, dr. Ver voort, heeft zijn netten uitgewor pen om een vischje te verschalken, maar de vangst is nog niet groot. Dr. Slijper, eveneens bioloog en in het bijzonder deskundig inz-ke walvisschen. heeft de bemanning een uurtje bezig gehouden ter ont spanning door iets te vertellen over het leven dezer zoogdieren. Hij had aan dek onder den tropen, hemel een aandachtig gehoor voor zijn „ijskoude" verhaal In de avonduren heeft het dek veel weg van een sportveld, waar boksen, hardloopen en touwtrek ken worden beoefend en iederen morgen om zeven uur is het weer aantreden voor de ochtend-gym- nastiek. St. Louis in Senegal, 16 graden boven den evenaar, is alweer lang voorbij. Thans nadert het rijk van Neptunus, die zijn bezoek bij het passeeren van den aequator reeds heeft aangekondigd. Met dank aanvaarden wij 't Geboden tijdelijk thuis Totdat^er wordt gebouwd Een goed en degelijk huis Zoo gemakkelijk als het woord wederopbouw zich laat uitspreken, zoo moeilijk en veelzijdig zijn de problemen, die in dit begrip opgesloten liggen. Het is zeer zeker niet uitsluitend een materieele aan gelegenheidhoe stoffelijk ook een huis is, maar allerlei an dere geestelijke factoren, die diep in de maatschappelijke verhoudingen ingrijpen, van mo-eelen, hygi'ênischen en so cialen aardhebben er mee te maken. Achter dit alles staat de mensch. Dit moet steeds voor oogen gehouden worden bij de vele ingewikkelde kwes ties, die zich voordoen en als de betrokken instanties, die het beslissende woord hebben te spreken, doch die door een onderling verschillend inzicht, nog wel eens van elkaar ver wijderd staan, zich door deze gedachte laten leiden, moet de oplossing altijd redelijk zijn. De „man van den wederop bouw" staat in dat opzicht in een kwaden reuk. Het botert niet al tijd tusschen de gemeentebestu ren, die voor de gedupeerden opkomen en de instanties van den wederopbouw, die leniging van den nood vaak te strak in het raam van wet en voorschriften houden Bij een tocht door de ge- te sterde gebieden, waarbij wij met leiders van den wederopbouw, burgemeesters en getroffenen heb ben gesproken, ontmoetten wij evenwel menig voorbeeld van een perfecte samenwerking tusschen streeldbureau en gemeente met een wederzijdsch begrip voor de moeilijkheden en ontbrak er iets aan een vlotten gang van zaken, dan was de oorzaak gewoonlijk te zoeken bij den top- Het behoefde niet gedemon streerd te worden, zooals 't' hoofd van het Streekbureau Walchpren. ir. J, Gerber, geestig deed, dat de heeren van den Wederopbouw, dié, nadat het puin geruimd en de ondergeloopen grond van water vrij gemaakt was, kwamen neer gestreken behalve het bolhoedje, als signatuur van ambtenarij en bij hun bloed, dat uit circulaires bestond, ook een hart droegen, fel rood van liefde en warm kloppend voor de zaak, die zij te behartigen hadden. Neen, wij hebben dit be luisterd in onze gesprekken met menigeen en het was niet uit con ventie, dat een burgemees er een pluim op het gesmade bolhoedje stak. Als er reden tot critiek was. gold deze gewoonlijk het opperbe vel, dat een zaak centraal regel de, zonder rekening te houden met plaatselijke omstandigheden, zooals b v. de fevering van bouw materialen, gelijk in Westkapelle, die te wenschen overlaat en waar voor een legio onbegrijpelijke pa pieren noodig is. terwijl de eertijds bestaande plaatselijke regeling uit stekend voldeed- Nu Den Haag ziet, dat het zoo toch niet gaat, zal er tegen Januari verbetering in komen- Foutere bij de distributie van materialen Een ernstige fout van de re geering is ook, dat zij toelaat, dat de verdeeling geschiedt door Vak groepen, waardoor sommige mate rialen voornamelijk terecht komen ■deren, liepen de schilders met bonnen voor glad1 in hun zak, ter wijl het. in Middelburg aanwezig was. Ja,dat is een zaak van het Rijksbureau zegt Wederopbouw, maar daarmee is de zaak niet goedgepraat. Natuurlijk treft ook de schilders* schuld, die zelf had den moeten aanpakken, maar treu rig is het te hooren, dat het glas er nu is. dank zij Ruiten-troef" terwijl er reeds glas voorhanden was waarvoor echter geen ver- voergelegenheid werd geboden. Wij mogen echter ook niet blind zijn voor het vele, dat reeds ge. daan is. zoodat van de lichte her- stelgevallen ongeveer 85 pet voor. loopig of definitief hersteld is. Op 15 October j.l. waren er reeds 8595 noodwoningen gereed of zoogoed als gereed. Er zijn 4648 noodboerderijen en 5618 noodstallen gebouwd In aanbouw ongeveer 1500 noodwoningen, waarvan 450 ten behoeve van z.g. crepeergevallen. Het merkwaardige is, zoodra voor een bepaald crepeergeval een noodwoning is gebouwd, er onmiddellijk gegadigden zijn trouwlustigen meestal, die in het leeggekomen krot kruipen, waarin men nog niet eens gaarne het vee onder zou willen brengen Genoemde cijfers steken zeker gunstig af bij hetgeen in het buiten land is verricht. Het betrokken del partement in Frankrijk maakte nog onlangs met veel voldoening be kend, dat daar 1 Augustus j.l 2450 noodwoningen gebouwd waren en er reeds 500 nieuwe woningen stonden. Noodvoorziening loopt ten einde Intusschen is men in ons land het stadium genaderd, dat van noodvoorziening nog maar weinig sprake zal zijn en tot definitieven bouw wordt overgegaan. Zulks niet alleen om economische redenen maar ook in het belang van dé huisvesting zelf. Hier spelen de financiën een groote rol en van de zijde van particulieren bestaat er, gezien de onvoldoende financieele regeling, weinig animo om tot bou wen over te gaan. Wat er trou De béfaamde professor Albert Einstein en een reeks andere we tenschapsbeoefenaars willen 'door het publiek een millioen dollar laten bijeenbrengen, teneinde maatregelen te kunnen treffen om een verkeerd gebruik der atoom energie te voorkomen. Alle ini tiatief-nemers zijn het eens over de volgende punten: 1. Atoombommen kunnen thans goedkooper en in grooter aantal gemaakt worden en zij zullen een steeds vernietigender uitwerking krijgen," 2. Er is geen militaire verdediging tegen atoombommen te verwachten. 3. Andere naties dan de V S. kunnen het geheim van de atoombom herontdekken. 4. Verdedigingsmaatregelen in ver band met een mogelijken atoom bomoorlog zijn waardeloos en hun toepassing zal de structuur va* onze sociale orde vernietigen. 5. Als er oorlog komt, zullen er atoombommen gebruikt worden en deze zullen onze beschaving vernietigen. 6. Er bestaat geen oplossing voor dit probleem be halve internationale controle op de atoomenergie en uitbanning van den oorlog. De Roemeensche regeering heeft aan den geallieerden controleraad verzocht zijn toestemming te ver- leenen voor de benoeming van bisschop Gerald Patrick O'Hara tot apostolisch vicaris in Roemenië, ter vervanging van,den pauselijken nuntius Andrea Cassulo. Mgr. Cacssulo heeft den brief, waarin hij door Z. H. den Paus werd teruggeroepen, nog niet aan de Roemeensehe regeering aange boden, en blijft zijn functie voor- loopig uitoefenen. IITapIQt5 wjti v - v.i w in de groote steden in het westen, wens van ^en woningwetbouw omdat daar de handelaars hun af nemers hebben en niet in de nood- gebieden. waar men er om te springen zit, zoodat er verschil is in toewijzing en verdeeling, In Oostburg, in Zeeuwsch.Vlaan- volgens het bekende plan terecht zal komen, staat in verband met vele onzekere factoren ook nog maar te bezien Wij voor ons heb. ben stellig den indruk gekregen, dat het getal van 28.000 woningen. die de regeering in 1947 denkt te bouwen niet zal worden bereikt en zij een te geflatteerde voorstelling van zaken geeft. Wij hopen daar later geargumenteerd nog eens op terug tg komen. In een volgende beschouwing zullen wij een en ander over de financieele regeling zeggen en tevens eenige indrukken weergeven van de toestanden die wij hier en daar in de geteisterde gebieden nog hebben aange roffen^ Op vele plaatsen is men weer onder dak", maar de behuizing is nog zeer primitief, zoodat de be woners reikhalzend naar een nor male woning uitzien. Dit werd tref fend uitgedrukt op een gedenksteen, in het centrum van een noodwo ningen-dorp in Ochten in de Be. tuwe, met het rijmpje, dat wij bo- sven deze regelen plaatsten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6