Het accoord met Sjahrir Nederlandsch Indonesische Unie MIJNWERKERSSTAKING reeds begonnen De salarissen der ambtenaren DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 88ste JAARGANG DINSDAG 19 NOVEMBER 1946 No. 20167] VESTIGING VOOR 1 JANUARI 1949 Wij laten hieronder volgen den tekst van de ontwerp-overeen- komst, welke op 15 November, 1946 te Batavia is geparafeerd door de Nederlandsehe en Indonesische delegaties. Voorop gaat een preambule, welke als volgt luidt: „De Nederlandsehe regeering, vertegenwoordigd door de commissie- generaal, en de regeering van de Republiek Indonesia, vertegen woordigd door de Indonesische delegatie, beide geleid door een oprecht verlangen om een goede verhouding te verzekeren tusschen de volken van Nederland en Indonesia, en zulks in nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking, welke de beste garantie bieden voor een gezonde en krachtige ontwikkeling van beide landen in de toekomst, en welke het mogelijk maken, dat een nieuwe grondslag wordt gegeven aan de verhouding tusschen de twee volken komen als volgt overeen en zullen deze overeenkomst zoo spoedig mogelijk ter goedkeuring voor leggen aan de respectieve parlementen De Unie Drie (lagen eercter dan was aangegeven DE MINISTER SPREEKT van ingrijpende herziening DISTRIBUTIE- VERRASSINGEN Cacaobon komt uit ,v Neder! andsche mijnen»; vager gezonken NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 2C&GEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR- J KUIJPERS HOOFDREDACTEUR n aT PAALVAST DIRECTEUR. J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX 0UREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8. SCHIEDAM, TEL. 68801 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND.. 0.26 P. WEEK Erkenning Republiek Art. 1. De Nederlandsehe regeering erkent de regeering van de re. publiek Indonesië als de faco Uitoefenend het gezag over Java. Madoera en Sumatra1, De door geallieerde of Neder landsehe troepen bezette gebieden zullen geleidelijk, door wederzijd- sche samenwerking in het republi- keinsche gebied worden ingevoegd. Hiprtoe zal aanstonds een aanvang worden gemaakt met de noodige maatregelen, zoodat uiterijk op het tijdstip in artikel 12 genoemd de invoeging zal zijn voltooid. Ver. Staten van Indonesië Art 2. De Nederlandsehe regee ring en de regeering van de Repu bliek werken, samen tot de spoe dige vestiging van een souvereinen democratischen staat op federatie ven grondslag, genaamd: De Veree Bigde Staten van Indonesië- Art 3 De Vereenigde Staten van Indonesië zullen omvatten: het ge, iheele grondgebied van Neder- landsch.Indië met dien verstande, dat indien de bevolking van eenig gebiedsdeel, ook na overleg langs democratischen weg, te kennen geeft niet of nog niet tot de Ver eenigde staten vaa Indonesië -® willen toetreden, voor dat gebieds deel een bijzondere verhouding tot deze staten en het Koninklijk der Nederlanden in het leven kan wor. den geroepen. Art, 4. 1. De samenstellende sta- ten van de Vereen. Staten van In- donesië zullen zijn de Republiek, Borneo en de Groote Oost, onver minderd het recht van de bevol. king van eenig gebiedsdeel om langs democratischen weg te ken nen te geven, dat zij haar plaats in de Vereenigde Staten van Indone sië op anderen voet geregeld ■wenscht te zien 2. Onvermindérd het bepaalde in dit artikel®11,het eerste lid van Staten van Hu"nen de Vereenigde btaten van Indonesië een bijzon. de mogelijkheden tot nadere rege ling van de verhouding tusschen Nederland, Suriname en Curagao. Atr. 7: 1. Ter behartiging van de belangen van het Koninkrijk der Nederlanden en de Vereenigde Sta. ten van Indonesië, zal de Neder landschIndonesische Unie be schikken .over eigen organen. 2. Deze organen zullen worden samengesteld door de regeeringen van het Koninkrijk der Nederlan den en van de Vereenigde Staten van Indonesië, eventueel mede door de volksvertegenwoordiging dier landen. 3. Als gemeenschappelijke be langen zullen worden aangemefkt: samenwerking inzake buitenland- sche betrekkingen, defensie en vbbrzoover noodig financiën, als mede onderwerpen van economi- schen en cultureelen aard. dere regeling treffen ten aanzien van het grondgebied van hoofdstad. Artikel 5. 1. De Grondwet van de Vereenigde Staten van Indonesië zal worden vastgesteld door een constitueerende vergadering, die zal zijn samengesteld uit op demo cratische wijze aangewezen verte genwoordigers van de republiek en van de andere toekomstige deelge- nooten. d'er Vereenigde Staten met inachtneming van het bepaalde in bet volgende lid van dit artikel; 2. Partijen zullen in overleg tre, den omtrent de wijze van deelne ming aan deze constitueerende vergadering door de republiek, door de niet tot het gezagsgebied van de republiek behoorende ge. biedsdeelen en door de niet of on- voldoende vertegenwoordigde be Volkingsgroepen een en ander met inachtneming van de onderschei dene verantwoordelijkheden van de Nederlandsehe regeering en van d regeering der republiek. Art. 6: 1. De Nederlandsehe- re geering en'de regeering der repu bliek zullen ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen van Nederlanders en Indonesiërs sa menwerken tot de vorming van 'n NederlandschIndonesische Unie. waardoor het Koninkrijk der Ne derlanden, omvattende Nederland, Nederlandsch-ïndië, Suriname en Curagao, worden omgezet in ge noemde Unie, bestaande ut'.t eener- zijds het Koninkrijk der Nederlan den, omvattende Nederland, Suri name en Curagao en anderzijds de vereenigde Staten van Indonesië; Het vorenstaande laat onverkort Staatshoofd Art. 8: A'an het hoofd van de NederlandschIndonesische Unie staat de Koning (Koningin) der Nederlanden. De decreten en de be sluiten ter behartiging van de ge meenschappelijke belangen zullen door de organen der Unie borden genomen Én naam des Konings (der Koningin) Art. 9: Ter behartiging van de belangen der Vereenigde Staten van Indonesië in Nederland en Van het Koninkrijk der Nederlanden, in Indonesië, zullen door de onder scheidene regeeringen hooge com missarissen worden benoemd. Art, io: Het statuut van de Ne derlandsch— Indonesische Unie zal voorts o-m, bepalingen bevatten over: a. Verzekering van de rechten van beide partijen jegens elkander voor de nakoming hunner weder zijdsche verplichtingen; b. de wederzijdsche uitoefening van het staatsburgerschap door Ne derlan dsche en Indonesische staats burgers; c. een regeling houdende voor zieningen voor het geval door de organen der Unie- geen overeen, stemming kan worden verkregen, d. een regeling van de wijze waarop en de voorwaarden waar onder de organen van het Konink rijk -der Nederlanden bijstand zul len verleenen aan de Vereenigde Staten van Indonesië, zoolang deze niet of onvoldoende over eigen or ganen beschikken- e. de verzekering in beide dee- len van de Unie van de fundamen- teele en menschelijke rechten en vrijheden, waarnaar ook het hand vest def Vereenigde Naties ver. wijst. Art. u: i. Het statuut van de Unie zal worden ontworpen door een conferentie van vertegenwoor digers van het Koninkrijk der Ne derlanden en van de toekomstige Vereenigde Staten van Indonesië. 2. Het statuut zal in werking tre den na goedkeuring door de on derscheidene volksvertegenwoordi- gingen. Art. 12: De Nederlandsehe regeering en de regeering der Republiek, zullen er naar stre- van, dat de vestiging van de Vereenigde Staten van Indone sië en van de Nederlandsch-In donesische Unie haar beslag krijgt vóór 1 Januari 1949. Lidmaatschap V.N Art. 13. De Nederlandsehe re geering zal inmiddels de noodige stappen ondernemen ^teneinde on middellijk na de totstandkoming der Nederlandsch-Indonesische Unie de toelating van de Vereenig de Staten van Indonesië als lid van de organisatie der Vereenigde Naties te verkrijgen. Bezitsrechten Art. 14. De regeering van de republiek erkent de aanspraken van alle niet-Indonesiërs op her stel van hun rechten en teruggave van hun goederen voorzoover deze worden uitgeoefend of zich bevin den in het gebied, waarover zij de facto gezag uitoefent. Een gemengde commissie zal worden ingesteld om dit herstel of deze teruggave te bewerkstel ligen. Art. 15. Teneinde de regeering van Indië te hervormen op zoo danige wijze, dat haar samenstel ling en werkbij-ze zoo nauw moge lijk zullen aansluiten op de erken ning van de republiek en op de ontworpen staatsrechtelijke struc tuur, zal de Nederlandsehe regee ring inmiddels bevorderen. dat wetelijke maatregelen worden ge troffen om in afwachting van de totstandkoming der Vereenigde Staten van Indonesië en der Ne derlandsch-Indonesische Unie de staats- en volkenrechtelijke positie van het Koninkrijk der Nederlan den aan den nieuwen toestand aan te passen. Vermindering strijd/trachten Art. 16. Aanstonds na het tot stand komen van deze over eenkomst zullen beide partij en overgaan tot vermindering der strijdkrachten. Zij zullen In overleg treden omtrent mate en tempo van deze verminde ring en omtrent hun samen werking op militair gebied. De samenwerking Art. 17. Voor de in deze over eenkomst beoogde samenwerking tusschen de Nederlandsehe regee ring en de regeering der repu bliek, zal een organisatie in het leven worden geroepen, bestaande uit delegaties door elk van beide regeeringen aan te wijzen met een gemeenschappelijk secretariaat. 2 De Nederlandsehe regeering en de regeering der republiek zul len alle geschillen, welke naar aanleiding van deze overeenkomst mochten rijzen en die niet door partijen in onderling overleg ini een conferentie tusschen deze dele gaties tot een oplossing kunnen worden gebracht, door arbitrage doen beslechten. In dat geval zal door de delegaties bij overeen» komst of indien zulk een over eenkomst niet kan worden be reikt, door den president van het Internationale Hof van Justitie i een voorzitter van andere nationa liteit met beslissende stem wor den benoemd. Slotbepaling: Deze overeenkomst wordt opgesteld in het Neder landsch en in het Indonesisch. Beide teksten zullen gelijk gezag hebben- Een auto van den nieuwen busdienst RotterdamGorinchem duikelde gisteren bij het passeeren van een auto van den smallen dijk bij Gorinchem. De bus kwam vlak voor het water weer op de. pielen terecht. Er waren twee ernstig gewonden. Amerikaansche arbeiders in de bruinkoolmijnen zijn Maandag begonnen te staken, drie dagen eerder dan door Lewis was aan gegeven. Vijf mijnen van de „Pittsgurgh Consolidation Coal Company" moesten sluiten ienge- Bij nota van wijziging wordt op de Staatóbegrooting een bedrag van zeventig millioen aangevraagd voor „verbetering salarissen rijksperso neel". In de memorie van antwoord op V.V. der Tweede Kamer be treffende de bggrooting van Bin- nenlandsche Zaken wrordt omtrent de salarissen het volgende opge merkt; Een ingrijpende herziening der ambtenaarssalarissen ligt in het voornemen. Daarbij zullen de sala rissen opnieuw een verbetering ondergaan, terwijl tegelijkertijd ge streefd zal worden naar een ver eenvoudiging van het Bezoldigings besluit burgerlijke rijksambtena ren 1934. Overleg is gaande met.den minis ter van Sociale Zaken en zal nader worden opgenomen met de minis ters van Economische Zaken en van Financien, ten einde de mogelijk heid en wenschelijkheid van de instelling van een ambtenaren zie kenfonds na te gaan. De minister is met zijn ambtge noot van Financien in overleg ge treden over de mogelijkheid van herziening van de normen, welke gelden voor de toekenning van een toeslag op de pensioenen der zoo genaamde oud-gepensionneerden. Manschappen van de i December'divisie defileere n op het Koningsplein te Batavia voor generaal Stopferdf commandant van de Engelsche strijdkrachten. volge vn het wegblijven van 3-000 mijnwerkers in deze en an dere mijnen van de maatschappij. Functionarissen van deze maat schappij schreven de afwezigheid der mijnwerkers toe aan het sein van Lewis tot 't in staking gaan en aan de opening van het beren- jachtseizoen in Fennsylvanië. Het Amerikaansche departement van justitie heeft medegedeeld, dat een federale rechter een bevel heeft uitgevaardigd, hetwelk John Lewi3 zal beletten "Donderdag zijn over eenkomst met de regeering op to. zeggen. Een hooge Amerikaansche regee. ringsautoriteit heeft verklaard, dat het nu de beste tijd is om uit ta maken wie het machtigst Is, do regeering of de Vereenigde Mijn» werkersbond, waarvan Lewis presi dent is. Deze verklaring bevestigt het vermoeden, dat president Tru man voornemens is „het uit l® vechten" mete Lewis, die, ofschoon hij zich blootstelt aan arrestaties zijn 40.000 mijnwerkers Donderdag zal oproepen in staking te gaan, als. regeering en mijneigenaren niet aan zijn eischen tegemoet komen. Technisch zijn de mijnen nog steeds in handen der regeering eaj volgens een oorlogswet kan ieder.! die een staking tegen de regeering! uitroept, tol 5000 boete en een jaar gevangenisstraf veroordeeld worden, Naar wij vernemen, zal de lang verwachte cacaobon deze wee® worden aangewezen en recht geven op het koopen van 50 gram cacao^i Ook komt er een extra bon voog. een half ons thee en de kinderen;] krijgen een ,,kuikenei", dat is hèl el van <ien jonge kip. Op den extra-versnaperingenbott; zal alleen suikerwerk verkrijgbaag: zijn. v De Nederlandsehe marine-VO Iichtingsdienst te Batavia, dee mede, dat de Nederlandsehe mj|* nenvegeT „Walcheren", bij na-,1 likpapan op een mijn is geloopeü en gezonken. Door de cxploslsf werden iwee leaen van de oeman ning gedood, drie zwaar gewond en acht licht gewond. De nament der slachtoffers zijn nog niet be kend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1