De K.V.P.- Het mijnconflict in de V.S. Gezocht VAN MOOK over het accoord resoluties ft DE JACHT DOOR NEW-YORK. Een nieuw raadsel Opening UNESCO- conferentie wegens moord PAGINA 2 WOENSDAG 20 NOVEMBER 1946 Engelands zorg om Duitscli- lands voedselnood EEN VOORSTEL VAN TRUMAN „Een oplossing, die perspec tief opent voor een verre toekomst" DUITSCHE SCHEPEN ONTDEKT {Van onzen Indisch en medewerker) De resoluties, aan het slot der K.VJP.-studiedagen geformuleerd als synthese van het verhandelde, geven uiting aan de hooge waar den welke de katholieken van Nederland in een duidelijk begrip hefotoen gewonnen uit de confron tatie met het Indische probleem, ondanks de velerlei daarmee ver groeide irrationeele sentimenten. Zij dragen echter nog een ander kenmerk, n-1. dat harer ruime formuleering, zoo belangrijk, om dat zij naast de scherpe omlijning van beginsel-eischen de K.V.P- fractie alle ruimte laat en door geen enkele formule beknelt waar het betreft de lealiseering dezer eischen op het terrein der practi- sche politiek. Aan den vooravond van zoo uitermate belangrijke be slissingen aangaande de structuur en het voortbestaan van ons Ko ninkrijk spreekt in deze resolu ties de K.V-P. duidelijk uit, eener- zijds haar principieele overtuiging inzake het goed recht van het In donesisch nationalisme en de vol ledige ontplooiing daarvan, ander, zijds haar besluit om met breed begrip en onbegrensder* blik de mogelijkheden van toekomstige verhoudingen tusschen. Nederland en de Overzeesche Gebieden niet beperkt te achten tot door de his torie bepaalde vormen welke wellicht geen toekomst-potentieel bezitten maar slechts onderwor pen aan het criterium van het al gemeen welzijn der in de historie verbonden volken. Dit algemeene welzijn vergt de zelfwerkzaamheid en medeverantwoordelijkheid van elk dezer volken. Zonder eenige reserve is dan ook de koloniale gedachte, inclu sief het militaire aspect daarvan, verworpen en de realiseering van de nationale verlangens der in- heemsche bevolking in de Over zeesche gebiedsdeelen uitdrukke lijk als gewenscht erkend, onge twijfeld in de overtuiging dat het algemeene welzijn het best door eigen, nationale, staatkundige ver banden kan worden behartigd. Re serve wordt slechts gesteld t.o.v- organisatie en internationale posi tie der nationale verbanden, ech ter slechts voorzoover Nederlands verantwoordelijkheid waakzaam heid voor dit algemeen welzijn vereischt bü deze omvorming van het verleden naar een nieuwe toe komst. Deze, moreele, verantwoorde lijkheid is niet vatbaar voor ont kenning, evenmin als de verant woordelijkheid van ouders voor bun, zich mogelijk daartegen ver zettende, kinderen. Ook de reeds feitelijk gevormde staatkundige verbanden in Indonesië laboree- ren nog aan jeugdige onervaren heid en ongeschooldheid, zoowel naar binnen als ook naar buiten, aan het gevaar derhalve dat zij bij wegvallen van allen steun (we derom. doch dan van andere zij de) ten offer vallen aan politiek en economisch machtsmisbruik van den sterkere tegenover den zwakke. Deze door onze verantwoorde lijkheid gestelde reserve eischt 'n voortgezette staatkundige eenheid met Nederland. Omtrent de struc tuur daarvan geven de resoluties geen nadere preciseering dan den eisch dat de leiding daarvan blijft opgedragen aan het Huis van Oranje. Voorshands maakt dit den in druk dat een meer dan nominale Kroonpositie een onafwijsbare eisch zal blijken. Bij het ontbre ken echter van andere normen in de resoluties, behoudt de K-V.P— fractie een ruimen armslag bij de komende beraadslagingen. Deze ongetwijfeld weloverwogen be- heerschtheid in de resoluties be wijst dat de K.V-P. zich niet wenscht vast te klemmen aan na men en reeds bekende vormen van staatsconstructies, doch leeft in het besef dat slechts van we zenlijke beleekenfis is de vraag welke inhoud, bij een gevonden of nog te vinden vorm, zal wor den gelaten aan onze taakvervul ling van hulp en steun, alsmede zich bewust is van het feit, dat, bij eenmaal gegeven mogelijkhe den, ons volk zelf daaraan door daden beteekenis zal moeten ge ven- Het toetsen van de door de re geering voor te leggen mogelijk heden aan de zoo ruim gestelde desiderata der resoluties vormt ongetwijfeld een zware taak, aan de vervulling waarvan kracht van visie niet vreemd mag zijn even min als de noodige reserve, d, G. De diplomatieke correspondent van de „Evening News" meent te weten, dat de Britsche premier, Attlee, de benoeming overweegt van een minister-president in Duitschland voor de voedselvoor ziening. De correspondent zegt voorts, dat Sir Harley Shawcross, Britsch procureur-generaal, volgens ge ruchten misschien voor deze func tie in aanmerking komt. Josef Orlopp, die met de lei ding van de voedselvoorziening van Berlijn belast is, heeft in een interview met het Berlijnsche dag blad „Neues Deutschland" meege deeld, dat, ondanks vervoersmoei lijkheden, de dagelijksche invoer van 2.800 ton voedingsmiddelen uit alle deelen van Duitschland en uit het buitenland, waar de hui dige rantsoeneering te Berlijn van afhankelijk is, geen gevaar loopt, zoodat de inwoners van Berlijn niet voor een voedselcrisis behoe ven te vreezen. President Truman heeft een re- igeerimgswoorstel voorgelegd, vol gens hetwelk de mijneigenaren en de mijnwerkers over hun geschil len zouden kunnen, onderhande len door middel van 'de procedure vdn vrije collectieve onderhande ling, terwijl de mijnen in bedrijf blijven. De details van het plan, dat aandringt op de voortgezette ex ploitatie van de mijnen door de regeering voor een maximum tijdvak van twee maanden, wa ren vervat in een brief van den minister van binnenlandsche za ken, J. A. Krug, aan den presi dent van de United Mine Wor kers, John L. Lewis. Kort na de bekendmakingen van het Witte Huis, deelde Lewis aan Krug mede, dat, waar 15 da gen sedert het begin van de con ferentie waren verloopen, de vak- vereeniging gebruik maakt van baar optierecht en de Krug-Le- wis overeenkomst opzegt met in gang van 20 November midder nacht. In het verleden hebben de mijnwerkers geweigerd te werken zonder contract Tevoren, had Le wis aan Krug geschreven, dat de vakvereeniging niet voornemens was om met partijen te onderhan delen, welke krachtens het con tract tusschen de regeering en de vakvereemging geen status hebben. Kolenverschepingen opgeschort Europeesche en Latijnsch-Ame- rikaansohe landen zien zich voor een onbepaalde opschorting van kolenaanvoer uit de Ver. Staten geplaatst. Alle exporten werden op 16 November voor den duur van den noodtoestand stopgezet krachtens een order van Julius Krug, mi nister van Binnenlandsche zaken der V. S. Van de 12 Europeesche landen wordt Frankrijk door dit besluit het zwaarst getroffen, gevolgd door Italië. Eenige consequenties Ass- Press meldt nog het volgende: 1. De president van de Packard Motorcar Company heeft verklaard, dat een kolenstaking bijna onmiddel lijk de stopzetting' van de automo biel-industrie tot gevolg zou hebben. 2. De regeering heeft bevel gege ven. het passagiersverkeer met 25 procent te verminderen. 3. Het Bureau van het Verdedi gingstransportwezen heeft medege deeld. dat de spoorwegen slechts voor 30 dagen kolen hebben en som mige zelfs slechts voor 10 dagen. Dr. H. J. Van Mook heeft Dinsdagmiddag over Radio- Batavia een rede uitgesproken over het ontwerp-accoord tus schen Nederland en Indonesië. Het is de eerste maal, aldus spr-, dat er in concreten vorm een oplossing kan worden aan gegeven van het nn reeds 15 maanden zwevende conflict. En deze oplossing is door vooraan staande vertegenwoordigers van beide partijen gezien, niet alleen als een aanvaardbare oplossing, maar ook als een die perspectief opent voor een verre toekomst. Wij zijn in ons streven ervan uitgegaan, dat eenerzij cfs door een krachtig en definitief gebaar iedere gedachte aan overheersdhing uit de relaitie tusschen Nederland en Indonesië moet worden ver wijderd en dat anderzijds de door beiden gewenschte samenwerking op zoodanige wijze moet worden georganiseerd, dat zij past in het veranderde wereldbestel en be stand is (tegen de verschuivingen, die de verdere ontwikkeling bren gen zal. Wij hebben, tezamen met de Indo nesische delegatie, een construc tie ontworpen, voortbouwende ook op hetgelen in Malino tot uiting kwam. ondubbelzinnig en principieel het vrijheidsstreven van Indonesië erkend en de samen werking met Nederland belichaamd in een vorm, dSe nieuw is en die een belofte van duurzaamheid inhoudt, omdat hij allerlei ont wikkelingen kan opvangen en ver werken. In deze constructie komt zoowel het element van zelfbeschikking, als dat van wederzijdsche vrijwil lige samenwerking tot uiting in de erkenning van de vereenigde sta ten van Indonesië als souvercin-err staalt en de gelijktijdige vorming van een Nederlandsch-Indon'esisdhe unie, waarbij beide landen een duurzame souvereiniteit inbren gen. De nadruk is in ons voorstel gelegd op een min of meer lang durige overgangsperiode, die op een bepaald moment met een vraagteeken zal eindigen, na een samengaan in vrijheid en vrijwil ligheid, waaraan geen grensduur zal worden gesteld, en dat zal wor den ingeleid door een korte pe riode van voorbereiding en orga nisatie. Natuurlijk beseffen beide par tijen. dat aan het einde van dien tijd de problemen zeker niet zul len zijn verdwenen en dat de orga nisatie ook dan nog voor allerlei moeilijkheden zou komen te staan, die eerat langzamerhand zullen kunnen worden overwonnen. Maar de voorgestelde constructie geeft gelegenheid tot een ontwik keling in velerlei ridhting, zoowel in de tijdelijke uitoeifcning van de eigen regeering naar binnen en naar buitten als in de samen werking der beide landen. Nog zullen vele dingen moeten gebeuren voor de maatschappij weer in haar voegen is; wij zullen vooral in den aanvang voorzich tig moeten zijn om noodelooze botsingen te vermijden. Maar zijn wij eenmaal op weg, en zien wij eenmaal die reconstructie, al is het nog aarzelend, stap voor stap vooruitgaan, dan zullen wij daar uit de kracht kunnen putten om ■het aangevangen zware werk tot een goed einde te brengen. Scheeipvaartautoritedten van het Britsohe militaire gezag hebben 964 Duitsche schepen opgespoord, die niet voortkomen o,p de oorspronke lijke lijst van herstelfoetalngien. De totale tonnaige bedraagt 250,000 ton en de waarde 45 millioen. Een nieuwe lijst zal aan de her* steloommissie worden voorgelegd, die op 24 November te Bramen bij eenkomt. Daarna zal door de te Brussel te houden herstelconfercn- tie van 16 landen beslist worden over de verdieeüpg tussdhen de ge allieerde landen. X *»V) 21. Even later was de taxi de politie-auto genaderd. Stop schreeuwde, een half uit den wagen hangende agent. De twee wagens bleven vlak tegenover elkaar staan. Drommels, heeren, riep de taxichauffeur, ik geloof dat uwes net op tijd komt. Toen lk 'n kwartier geleden van Passaic vertrok, had lk een klant achterin en nou ls ie foetsie. De politiemannen kwamen dich terbij. Foetsie Je wilt me toch niet wijs maken, dat jij niet in de gaten hebt, als je klanten uitstappen Ik zweer u heeren, nog geen vijf minuten geleden zat hij achter- In. Ik moest toen even omkijken, omdat ik een vrachtwagen wilde passeeren. Hm, Charles, doorzoek den wa gen. Ik vertrouw dit voor geen cent. Een der agenten doorzocht den wagen, doch vond niets verdachts. Op dat oogenblik naderde de vracht auto, waar Hud Perolt enkele oogenblikken van te voren was in gesprongen. Te Parijs is Dinsdag de eerste conferentie van de UNESCO (op voedkundige, wetenschappelijke en cultureele organisatie der V.N.) geopend. Dr. Hardman, parlementair se cretaris aan het Eng. ministerie van onderwijs en leider van de Br. delegatie op deze conferentie, zeide in zijn openingsrede, dat het een goed voorteeken is, dat de con ferentie haar eerste bijeenkomst voor het versterken der cultureele banden, houdt op een oogenblik, dat de internationale toestand ver duisterd wordt door achterdocht en kwade geruchten. Hardman zette uiteen, dat voor de Fransch en Engelsch sprekende wereld vrijheid het hartebloed is van de democratische levenswijze en dat de UNESCO moet mede werken tot het verkrijgen van vrij heid v^r den menschelijken geest, een vrijheid, die gewonnen kan worden en verloren kan gaan. „Opvoedkundigen, mannen van de wetenschap en kunstenaars moe ten over de geheele wereld deze vrijheid naar waarde schatten en verdedigen", aldus Hardman ZWEEDSCHE OPDRACHT VOOK NEDERE. SCHEEPSWERF. De Scheepswerf Jac. Bodewes te Hoogezand (Gr.) heeft van een Zweedsche reedepj de opdracht ontvangen voor het bouwen van een motorcaoster van 550 ton laad. vermogen. Dit is de eerste nieuw- bouw-opdracht, welke na den oor log voor Zweedsche rekening op een Nederlandsche werf werd ge- plaats^ 32) Wlat wil Je weten? Alles. O, la, la! Dat zou te lang duren, antwoordde zij luchtig, maar er was een zekere omzichtigheid In haar houding geslopen, welke Nell niet ontging. Wel, vertel me dan maar iets wat Je maar wilt. We hebben dagenlang met elkaar gepraat en ons kostelijk geamuseerd. Maar wat lk van jou niet weet, zou een heel groot, dik boek kunnen vullen Mogelijk zouden er wel een paar pagina's in dat boek zijn, welke je -niet al te goed zouden bevallen. Dat geloof ik niet, antwoordde hi) koppig. Maar bovendien zijn er, wat dat betreft, in de levens van leder onze|r wel Incidenten, waar wij liever niet meer op terug komen. Suzanne leunde over het tafeltje voorover en legde haar hand op *ijn mouw. Nell, er ls één ding dat Je mij hioet vertellen. Je hebt mijn vraag oaarnet ontweken. Ga Je vannacht "iar Engeland? - Neen. Het leek hem volkomen ongevaarlijk haar op dit punt de waarheid te zeggen. Ik ga naar het zuiden Je gaat naar Marseille. Neil Calm hield zijn gelaot prachtig in bedwang, maar het was hem, alsof hij zijn eigen ooren niet kon gelooven. Bliksemsnel gingen zijn gedachten terug naar 'het oogenblik een uur geleden toen hij Burke's brief geopend had. Tot op dat moment had hij zelf niet geweten, wat van hem verwacht werd. Zijn hand gleed in zijn zak en hij voelde naar den brief om zich ervan te overtuigen, dat die nog steeds in zijn zak stak. Dit vraagt zeer zeker om een volledige verklaring, zei hij ern stig. Het ls nu het oogenbUk niet voor verklaringen, antwoordde zij even ei^istig. Ik mag het nu niet riskeeren, wantdan zou je mis schien nooit terugkomen enik wil je terugzien, mijn Neil Cairn. Ik kan je wel zeggen, dat ik er wanhopig naar verlang ook jou terug te zien, Suzanne, maar er ls iets heel vreemds aan dit alles. Wie ben je? Wat ben je? Een helderziende? Hoe kom jij in het bezit van een informatie welke je, voorzoover ik kan nagaan, onmo gelijk bekend kon zijn? Er klonk een zekere teederheid in de stem van het meisje toen zij antwoordde. Hou Jijzullen we zeg geneen klein beetje van me? Méér dan een klein beetje, en je weet, dat dat de waarheid is. Ik hou van jou, Neilméér dan een klein beetje, en ik weet dat je, wanneer je naar Marseille gaat, in gevaar zoudt kunnen zijn. Voilé.! Is dat niet duidelijk? Neil staarde haar stomverbaasd aan. Duidelijkriep hij uit. Ik ben werkelijk verstomd. Je schijnt even veel van mijn zaken af te weten als ik zelf. Er schitterde een vroolijk lachje in Suzanne's oogen. Kun je me niet in vertrouwen ((nemen? vroeg zij. In welk opzicht? Tot dusverre hen jij nog niet bepaald erg mede deelzaam geweest. De spanning in de houding van het meisje verdween en er kwam een vroolijk Iachje over haar lip pen. Misschien neem ik dit alle maal veel te ernstig op, zei ze, maar wanneer je terugkomt en wanneer wij elkaar betër kennen, zul Je het misschien -begrijpen. Maar wil je mij desondanks even een enveloppe en een vel papier geven? Nog steeds stom verbaasd, wenkte hfl een kellner en herhaalde hij het verzoek van zijn dame. Daarop schreef zij een briefje, stak het in de enveloppe, welke zij dichtplakte en adresseerde. Hier is een brief, welken je bij je moet steken - om dien, wanneet je in moeilijkheden bent of gevaar ver. moedt, persoonlijk af te geven An. toine Corbierre is een van de mach tigste mannen in Marseille en hij zal alles voor mij doen. Ik Virad het nog steeds alle. maal erg eigenaardig, Suzanne, merkte Neil op, maar ik waardeer de geest, waarin je dit gedaan hebt. Zou het teveel gevraagd zijn, Indien ik zei, dat ik graag wat meer over jouw Antoine Corlbierre zou hoo- ren. Of is dat ook een geheim? Opnieuw schitterde dat lachje in Suzanne's oogen. X Monsieur Corbierre is niet gewend over zijn zaken te spreken, ant. woordde zij, en je behoeft niet hang te zijn dat hij ooik maar één woord zal herhalen van hetgeen Je hem zoudt willen vertellen. Bedenk, dat hij in Marseille méér kan bereiken dan wie ook en aarzel dus niet naar hem toe te gaan wanneer je denkt, dat hij je zou kunnen helpen. HOOFDSTUK XVHI. DE KLUIZENAAR. Zaterdag 12 Juni. Terwijl zij bezig was de vloer te schrobben van het atelier In Cheyne Drive, Chelsie, hield mrs. Hackett leder* oogenblik even op om het woord te richten tot mr. Brown, den nieuwen huurder, die achter zijn ezel zgt te teekenen, Ik weet' wat het Is, je-enkel te verstuiken, zei ze; Het vorige jaar ben ik van de trap gevallen en heb ik hetzelfde gekregen. Kon me een paar weken lang heelemaal niet be wegen, Mr. Brown streek met zün vin gers over zijn stoppelige kin Het ergste van al is wel, dat ik niet kan uitgaan om me te la ten scheren, antwoordde hij. Ik vrees, dat fle mijn baard zal moeten la ten staan. Wel, sir, er zit niets anders op dan te rusten Zegt u mU maar, wat u wilt eten Dan zai ik het voor u halen en het klaarmaken. Haar blikken bleven rusten op de schets op den ezel. Misschien kunt u met verf be ter over weg, sir, voegde zij er naief aan toe. De Jongeman scheen lichtelijk ge amuseerd te zijn. Bent u al criticus ook, hè? Ik heb me op de nieuwe richting ge worpen, mrs. Hackett, Ik kan het u niet precies verklaren, maar het is vandaag aan den dag je ware Ik heb het echter nog niet heelemaal onder de knie. Mrs. Hackett hervatte haar schoot*., maaik. Artisten waren een raar volk. Je. Maar zoo lang z'j op tijd haar geld kreeg, kon het haar in het minst niet schelen of deze kerel kon schilderen of niet. Weldra liet zij haar werk opnieuw rusten, terwijl zij op hpar hurken bleef zitten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2