SIGARENWINKELIERS worden zwartkijkers KRUIDENIERS in het geweer De beteekenis van St. Willibrord KLIPFONTEIN" voor de Kath. Arbeidersbeweging met 973 repatrianten binnen WOENSDAG 20 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 KERSTDAGEN MET DOMINGO'S ANDRIESSEN komt spreken OFFICIEELE KENNISGEVING CULTUREELE RAAD „Noodtoestand" dwingt hen daartoe ADVIESBUREAU K.A.B HET WARSCHAU-CONCERT OP 4 VLEUGELS KADEROCHTENDEN K.A.B. GEM. OPENBARE LEES ZAAL EN BIBLIOTHEEK BURGERLIJKE STAND r» Rede van PATER v. d. BURGH S.C.J. R K- LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. AANRIJDINGEN Vertegenwoordigster van H. M. ter verwelkoming aanwezig Eenige weken geleden kwamen do Schiedamsche sigarenwinkeliers bijeen, om zich te beraden over den hopeloozen toestand, die in het bedrijf was ontstaan ten gevolge van de distributie der zwarte Zuid- Amerikaansche sigraetten. Was dit de aanleiding tot het bijeenroepen Van de tabaksdetaillisten, de oor. zaak lag in het verlangen van ver- Scheidenen onder hen, om door gezamenlijk optreden een sterk lichaam te vormen, dat in staait zou zijn de belangen van de sigaren, handelaren naar behooren te kunnen behartigen; eendracht zou hier de te lang ontbeerde macht moeten Vormen. Naar de meening van het Comité van actig was het een ^van- toestand, dat Schiedam was inge_ dee ld onder Vlaardingen in de af- deeling van de vakgroep. Zooals de lezers weten, was het resultaat yan de vorige vergadering een tele gram aan den minister. In de gisterenmiddag in Irene gehouden vergadering werden voor namelijk - door den voorzitter, den heer K. F. v. Pelt, officieele mededeelingen van het hoofdbestuur gedaan. De stemmen, die opgegaan Waren, om ,,de zwarte strop te weigeren, konden uitsluitend^ tot resultaat hebben, dat de toewijzing per week evenredig omlaag ging met alle gevolgen van dien Erger is het, dat de toekomst niet minder zwart zal "worden, integendeel, In .,Contact"e het orgaan van het hoofdbestuur, wordt medegedeeld, dat de toestand van den tabaks voorraad voor de verwerkende in dustrieën uiterst precair is. In den loor, van de volgende maand zal er niet genoeg tabal#» meer zijn, om alle bonnen te honoreeren. Er wordt al beweerd, dat de tabaksbon voor de dames zal vervallen en dat ook geen overschot voor handelsverlies meer zal worden verstrekt De voorzitter drong er bij de leden op aan, toch vooral het half om half verkoopen niat te laten varen, omdat men anders binnenkort met alleen zwartp sigaretten zou zit ten kijken. Tegen het einde van dit jaar zal juist met de feestdagen de voorraad op zijn. Spreker behandelde vervolgens lie Klachten naar aanleiding van de nieuwe regeling voor het inleveren van de bonnen hij de Distributie. Ook de Verplichte winkelsluiting kwam ter sprake en de vergadering ting accoord met het voorstel van en vocg-zitter, om bij de vergadering yan alle bmaches van den Midden- stand van Schiedam ter wettelijke regeling van de winkelsluiting, naar voren te br«ngen, dat de sigaren winkeliers niet voor 7 uur wilden sluiten. (De heer van Pelt zal het met het raads-lid Scheffers eens moeten worden anders wordt de regeling weer voor onbepaalden tijd opgehouden wegens prestige kwes. ties Red.) Er was critiek op de gemeente, dat de wettelijke rege ling zoo lang op zich liet wachten. (De Tijdelijke raad kreeg dit voor stel reeds een half jaar geleden ter behandeling. Het moest worden ïerug genomen, om eerder vermelde reden. Red.) De vergadering was het eens met een sluiting tusschen Ben middag van 12 uur. De voorzitter drong er vervolgens bij de aanwezigen op aan zich in te laten schrijven voor de actie, om Ben sigaixjnhandel tot een wette lijk erkend en geregeld bedrijf te maken. Er is een landelijke actie met affiches, raambiljetten en waarmerken voor op komst. Uit de vergadering kwamen stem men naar voren, of de kappers- sigo-renwinkeliers ook tot deze actie zouden worden toegelaten maar blij kens uitingen van den voorzitter Tvas net luist de toedoelintr dersreliiVce gemengde bedrijven onmogeufk te Tnsaken: men lis of kapper, of sigarenwinkelier, maar niet beide Van een ander lid kwam het voor stel, om de arbeiders op te wekken een uur in staking te gaan, om de distributie van zwarte sigaretten ong"edaan te makenop de werf Gusto zou in deze richting reeds een actie gaande zijn. De voorzit ter noemde bet echter" een kapitale fout, om waar wij er door de stakingen bier en elders juist zoo beroerd voor staan, nog eens extra te gaan. staken. De vergadering verklaarde zich accoord met een voorstel, waarbij de arbeiders op geroepen werden tot bet zenden van een telegram aan den Minister van Economische Zaken, om de distri butie van de zwarte sigaretten te staken. Tot slot werd een plan tot het organisceren van excursies door bet Comité goedgekeurd. Als eerste staat een toch naar het Indisch Instituut op het programma, om weer eens te zien, hoe goede tabak er uit ziet. Vrijdagavond zal de oud-voorzit ter van den bouwvakarbeidersbond Andriessen, de tegenwoordige voor zitter van de KVP en lid van de Tweede Kamer dr Staten Generaal, in het gebouw van den R.K. Volks bond komen spreken over de drijfsorganisatie"De avond begint om 8 uur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoeken van: ..Toyland" Speel goedfabrieken, alhier, om vergun ning tot oprichting van een fabriek van speelgoed, kleinmeubelen en houten laboratoria-artikelen in het pand Boterstraat 78, kadaster Sec tie B. No. 1325, met 5 electromoto- ren van totaal 6,75 P.K. (t.w. 2 X 2, 1 X 1.5, 1 X 0.75 en 1 X 0.5 P.K.), drijvende diverse lintzaag-, cirkelzaag-, schuurschijf-, zaag- en schaafmachines, draai- en vlak- banken; 2, „Toyland" Speelgoedfabrieken, om vergunning tot oplichting van een fabriek van speelgoed, klein meubelen en houten laboratoria- artikelen op de 2e verdieping van het pand Schie 9, kadaster Sectie B. No. 1314, met 3 electromotoren van resp. 1%. 1 en 3/d P.K., drij vende twee verf spuitinstallaties met compressor en een ventilator; 3. C. Prince, alhier, om vergun ning tot oprichting van een zak. kenstopinrichting in het pand Breedstraat 42, kadaster Sectie A. No. 1747, met een electromotor van 2.2 P.K., drijvende 5 zakkenstop- machines. Op Dinsdag, 3 December 1946 des voormiddags 11% uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om bezwaren tegen het toestaan van deze verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. 21 Nov.: Passage-theater: Schie. damsche Kunstkringtooneelvoor. stelling van het Zuid-Ned. Tooneel: Oranje Hotel, 's avonds 8 uur. Geref Jeugdhuis, Lange Haven 9,7 Kon, Ver. Oost en West: voordracht door P. M. Hooykaas, over den Nederlandschen arbeid in Indië in het verleden en in de toekomst, 's avonds 8 uur, 22 Nov.: R. K. Volksbond: Ned. Kath. Arbeidersbew., afd. Schiedam Spreker: dr, J, Andriessen, over ,,t>e bedrijfsorganisatie", wordt aangevuld met amusant en leerrijk filmwerk, 's avonds 8 uur. 23 Nov.: R. K. Volksbond: Schied. Tooneelver. „Kunst door oefening" tooneeluitvoe.ring: „Wij zoeken zoeken", 's avonds 8 uur. Gisteravond heeft de levensmidde len organisatie Schiedam, voorheen Kleinzakenbedrijf in Hotel „Beyers, bergen" in een fel bewogen verga dering de nooden van de kruideniers besproken. De heer D. Kramer Fre- her had de leiding. Na behandeling van eenige huishoudelijke aangele genheden o.a. de décharge van den aftredenden penningmeester, werd beraadslaagd over de resolutie, welke a.s. Donderdagavond op den vak groepavond in „De Amstelbron" in gediend zal worden. Deze resolutie keert zich o.a. ook tegen de ongemo. tiveerde processen-verbaal, waaraan de kruideniers bloot staan. Zij zal uiteindelijk een landelijk karakter dragen, aangezien zij aan alle districten zal doorgegeven worden. Aan de vakgroep zal opgedragen worden 1 .ar verder ten uitvoer te brengen. Dat het den kruidenier niet naar den vleeze gaat, ja erger nog bij velen het water tot aan de lippen komt, bleek wel uit de vaak heftige en pathetische vertoogen der vele woordvoerders. De ondragelijke druk van bovenaf, het ontbreken van ook maar eenige redelijke winst en ten slotte de vele, hooge boetes, schij nen wel de directe oorzaken te zijn, dat den laatsten tijd de kleine mid denstanders in het bijzonder dan nu de kruideniers in het geweer komen en act'e gaan voeren. De voortschrijdery - noodtoestand dwingt zelfs deze rr :st individualistische maatschappelijke groep tot onder linge éénsgezindheid en samenwer king. In verband met den cultureelen avond op Vrijdag is het adviesbureau dat om de veertien dagen gehouden wordt op Vrijdagavond, verzet naar Donderdag, dus morgenavond van half acht tot half negen. Als een verschijning van blijkbaar enorme populaire beteekenis kwam de componist Richard Addinsell tij. dens den oorlog plotseling met srijin Warschau^conoerten voor den dag. In korten tijd werd; het een der meest vertolkte pianoconcerten, voor al met begeleiding van de groote danuorkesten als dat van Henry Hall, of amusementsorkesten, zoo als het BBC Variétyorchestre onder leiding van Charles Shadwell. Het ■was ongetwijfeld in staat de liefheb bers van de lichte Muze in een kleine extase te brengen, want bet bevatte zooveel, reeds door Gersh win, Tschaikowsky en Rachmaninof ^Pnné de se trouver ensemble) eproefde harmonieën en stoute bet in moest slaan, en hPt aansprekelijk te zijn Walvis boeiei* is voor Joop voor 4 vleu|edn^eEeW'e'eSlt het Stuk Ter irewfSi? A' orrangeeren. Hing van „De slac n'm"» vert0lv dit arrangement ^en evïin «m' ?al den gebracht op het tonn. i° wor. Passagetheater tijdens alll voorste? lingen, die vanaf Vrijdag gegeven ■worden. De 4 pianisten ziin An'" van 't Zelfde, Esther de Jon? S Vredebregt en Joop Walvis. De Katholieke Arbeiders Bewe ging zal kaderochtenden voor haar leden gaan organiseeren. Lag het aanvankelijk in de bedoeling deze Voor mannen en vrouwen tezamen te houden, de moeilijkheden, die dit Sn de gezinnen meebrengt, heeft een andere oplossing noodzakelijk ge maakt. Zondag 24 Nov. is-er voor 'de vroüwen, om half -acht een H. Mis in de kapel van Huize Licluism, ^vaarna gezamenlijk ontbijt in den K.K. Volksbond, aangeboden door het béstuur van de KAB, gevolgd door een lezing van Mevr. Boudens- Va,n Heel. Op I Dec. is er een kader, ochtend voor de heeren, waarbij Rector Kraakman een inleiding zal houden. In de maand October 1946 wer den uitgeleend in het hoofdgebouw aan de Lange Haven 11.994 (vorig jaar 13.020) boeken. Hiervan wa ren 886 (780) kinderboeken» 4141 (4756) studiewerken en 6967 (7484) romans. In het filiaal in de Gorzen wer den uitgeleend 425 (162) boeken, waarvan 63 (25) kinderboeken 101 (36) studiewerken en 261 (101) romans. In Kethel werden uitgeleend 639 (673) boeken, waarvan 118 (124) kinderboeken, 38 (28) stu diewerken en 483 (521) romans. Aan het Weeshuis der Hervorm den werden uitgeleend 179 boeken en aan het interneeringskamp te Vlaardingen 100. In totaal werden dus uitgeleend 13.337 boeken, tegen 13.855 boeken in dezelfde maand van het vorige jaar. Het aantal houders van lees kaarten bedraagt 3434 (vorig jaar 3393). GEBOREN: Martien, z. van H. Frey en P. Graalman, v. Leeuwen- hoeckstraat 58; Roelie, A, d. van J. van Vlist en J. C. Mulder, Wm Brouwerstraat 12; Johannes, z. van J Th d»e Jager en K. Bras, van Smaleveltstraat 3; Marja L., d. van L M, v. d. Bos en, N, Oranje, Dr. Noletstraat 1; Maria S. H., .d. van A J Kazenbroot en A. A. Leerent- vèld' Dr Noletstraat 1Adrians!, d. van J. Voogdt en C. J. van Osch, Stationstraat 24, OVERLEDENM. Groenhof, 54 i vr. van H. Glashouwer, Burg. Knappertlaan 173b; W. v. d. Wete ring, Burg. Knappertlaan 122. Tijdens de buitenkerkelijke viering van' het feest van den Patroon der Katholieke Arbeiders Beweging, St. Willibrord, heeft Pater v. d. Burgh een rede gehouden, waarin h(j de historische en actueele beteekenis van den grooten missionaris van het Friezen- en Frankenland uiteenzette. In 'n uitvoerig overzicht schetste Pater v. d Burgh de toestanden in het geboorteland van St. Willibrord Engeland; zijn missioneeringsarbeid in Nederland; zijn methoden en den toestand van de menschen, waar h\i kwam grediken. Aan Willibrordus danken 'wij het geloof en de kennis van God. Deze kennis van God moeten wij verdiepénwij moeten vooral in dezen tijd werken aan onze persoonlijke vorming, aldus spreker, want de groote strijd van het oogen- blik gaat juist tegen het persoonlijke leven. Na het Nazisme, voor welke wereldbeschouwing het persoonlijke leven al niets beteekende, wacht ons een veel grooter gevaar; het com munisme, waarvan we de vruchten reeds in de door de Russen bezette landen, of in de landen, welke een door de Russen aan de macht gehol pen regeering hebben, kunnen zien rijpen. Het proces tegen mgr. Ste- pinac en het commentaar van de Nederlandsche communisten daarop gaf reeds een voorproefje van wat ons te wachten staat. De toestanden in de wereld zijn niet op de eerste plaats afhankelijk van groepen van menschen, maar allereerst van ons persoonlijke leven; een wetenschap reeds jarenlang kernachtig uitge drukt door Pater Henri de Greeve Verbeter de wereld, begin bij jezelf. Ook de door Paus Pius XI ingestel de Katholieke Actie is in de eerste plaats gericht op een persoonlijke geloofsverdieping. Behalve het geloof heeft St. Wil librord ons de christelijke beschaving gebracht als vrucht van dat geloof, want de normen der beschaving, rechtvaardigheid en naastenliefde werden alleen in het Christelijk ge loof gepredikt. De heidenen hadden in dien tijd totaal andere zedelijke normen En niet alleen de innerlijke ook de' uiterlijke beschaving werd door Willibrord naar de Friezen en Franken gebracht; de volkszang, het bewerken van stoffen en andere vormen van het ambacht zijn door St. Willibrord aan onze voorouders geleerd. Pater van de Burgh besloot zijn rede met te wijzen op de taak, die voor de leden van K.A.B. weggelegd is, n.l. de erfenis van St. Willibrord niet alleen te verdedigen en onge schonden te bewaren, maar uit te bouwen en tot nog grootere resul taten te brengen In een nieuwe Gemeenschap. De voorziter der K.A.B. afdeelïng Schiedam, de 'heer C. Meijer dankte Pater van de Burgh voor zijn dui delijk en bezielend betoog. Ambrosius had voor de speech de marsch „Jubelklanken" van Uebel, de „Ouverture Jouyeuse" van Kelar Belah en de marsch „Leve de Vrij heid" van Bissselink gespeeld. Na de rede besloot het Harmonieorkest den avond met den marsch „Enge. landvaarders" van Schild, „Pot pourri populaire" van Reinout en een slotmarsch. De aanwezigen toonden zich zeer voldaan over de prestaties van het muziekgezelschap In zijn openingswoord betreurde de heer Meijer het, dat er maar zoo weinig leden waren opgekomen. De nieuwe aanwinsten» in de maand November van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek st Lidwina, Dam 8, zijn: Studieboeken: Albach, B„ Jan Punt en Marten. Oorver. Coppen, M-, De mens en de foto- eraf ie Donker,- A., Karaktertrekken der vaderlandsche letterkunde. Eibink van Beusichem, H L., De kleuter» Guinau. O. A„ Fotografie in kleuren, Koningsbergen, Vs J., Inleiding KOTte,deDbl0A.gd4, Foto projectie. Luyckx, K„ Het verbluffende mS'a. G. M. v., Natuurweten schap en wijsbegeerte. Molengraaff, E., Jan s terugkeer tot het geloof van zijn voor vaderen. Opdenbosch, J. van, Het dogma en de mens. Paap, W., De Johannes passion van J.. S Bach. Picard. M., De mens zonder wer kelijkheid. Pos, M„ Door de lucht naar Australië. Retera, Wzn. W., Architectonische StokmlnCtlSf: De katholieke arbei dersbeweging in oorlogstijd Tulder, L. van, Van kantoorkruk tot hooge C. Ven, J. F. M van de, Film. Berby, H., Pater Leonardo. Waningen, J G. van, Even tija voor onze taal. Wey, A. v. d., In het voorgeborchte dèr hel Wünendaele. K. van. Het rijke Vlaamse wielerleven,. Zalsman, G.. Karei Lotsy en het Nederlandsche voetbal. Romans: Comstra, M., Runner 0Tn Pl&srust» Clerx, A., Anne Marie. Lama, P., In de verbanning. Maas, J C„ Andre de koerier. Meckel K., Aa nde rand van de maquis. Nicolas. E.. E>e heer van Jericho. Otten, B., Een lied voor dewereld Simenon, G., DP familie Peeters. TTbink, J., Ruiters aan de poort. Werfhorst, A. v d., Volcmar de ommelandvaarders. Zoetmulder, AL J.. Erik Remer overwint zijn schaduw. Bemanos G., Monsieur Quine Gistermiddag ten 16.35 uur, is een auto bestuurd door E J F, wonende te Amsterdam, tegen een afsluit boom van de Koemarktbrug gereden Van de auto werd de voorruit ver brijzeld. Gistermiddag te 15.30 uur had op de Koemarktbrug alhier een aanrij ding plaats tusschen een militaire vrachtauto, bestuurd door S B wo nende te Amsterdam, en een vier wielige personenauto, bestuurd door JAM van C, wonende te Rotter dam. Beide auto's hadden materieele schade. Regelmatig stoomen er nog schepen thet repatrieerenden uit Indië de Rotterdamsche en Amsterdamsche havens binnen. De aankomst van het m.s. „Klipfontein"> dat hedenmor gen voor de derde maal met repatrianten uit de Oost terug/teerde, was op zich dan ook geen bijzondere gebeurte nis. Een speciaal karakter Hqar belangstelling te doen blijken voor het werk van den repatrieeringsdienst. Om omstreeks kwart voor negen legde de „Klipfontein" aan, ter wijl de kapel van de 1ste militaire afdeeling uit Amsterdam het Wil helmus speelde. Als eerste begaf zich aan boord mej. Geldens, ver gezeld door lt.-kolonel G C. F- Maas, hoofd van den repatriee ringsdienst Indië, en majoor C- v Bochel, hoofd ontvangst Neder land van den repatrieeringsdienst. Aan boord werd zij ontvingen door den heer W. Post, den gezag voerder, die haar het schip rond leidde. Mej. Geldens liet zich zeer nauwkeurig van de accomodatie van de diverse verblijven voor de repatrieerenden op de hoogte brengen, zoodat zij zich een duide lijk beeld heeft kunnen vormen van de situatie aan boord. Na hec sc'hip vrijwel geheel te hebben bezichtigd, begaf mej Geldens zich met haar begeleiders naar de loods, waarin de registratie en droeg deze aankomst echter door het feit, dat onder de tal rijken, die op de kade van de Rotterdamsche Lloyd aan de "arkhaven het schip opwacht ten, zich een vertegenwoordig ster van II. M. de Koningin bevond. H. M. heeft zich nl. door haar particuliere secre taresse, mej. J. Geldens, laten vertegenwoordigen, teneinde jongen- Tegen elf uur vertrok de'is overgestoken- vertegenwoordigster van H. M. weer naar Den Haag- Namens den burgemeester woon de de heer G v. Nus de aan komst bij. terwijl verder aanwezig waren de heer H Staal, hoofd commissaris van politie, mr- G W- Bakker, directeur van de V. N- S- M.. dr. J Speyer, directeur van den G-G en GD. en de heeren A. W. Ruys en H Crommelin, directeuren van- de Rotterdam sche Lloyd Onder de 973 repatrieerenden telt men slechts 47 zieken, van wie geen enkele er zeer ernstig aan toe is. Met 50 autobussen stond de afdeeling transport van den repatrieeringsdienst gereed om de aangekomenen n<- heden op de plaats van bester .ming te brengen. De leiders van den dienst waren van meening, dat ditmaal de debarkeering zeer vlot verliep- Met de ..Klipfontein'' is ook een twee-en-veertigtal inheemsche en Chineesche jongelui meegekomen, die hier te lande op rijkskosten zullen gaan studeeren aan de uni versiteiten- Zooals men weet heeft dr v- Mook tijdens de Malino conferentie gezegd, dat een aan tal Indonesiërs en Chineezen door de Nederlandsche regeering in staat zouden worden gesteld aan de Nederlandsche universiteiten te studeeren. In totaal komen er dergelijke plaats vonden. Aldaarhonderd-en-vijftig, van wie de ge- onderhield mej Geldens zich op i noemde twee-en-veertig de tweede vriendelijke wijze met een zieken groep vormen, die naar Holland STICHTING YAN DEN ARBEID CONGRESSEERT „Wij staan er beter voor dan eenig ander land? In den Stadsschouwburg te Utrecht wordt vandaag een con gres gehouden van de Stichting van den Arbeid, dat geopend werd door den heer E. Kupers. die woor den van erkentelijkheid sprak zoo wel aan het adres van de vorige als van de huidige regeering voor hetgeen in ons land gedaan is- De voedselpositie in ons land is b-v- beter dan in andere landen Ur gent is thans het verkrijgen van evenwicht tusschen loonen en prijzen en voor de Stichting blijft de klemmende vraag tot de regee ring te richten de spanning zen spoedig mogelijk te verminderei Inflatie zou speciaal voor den s- - der de ergste gevolgen hebbei Wat het beteekent, wanneer wij de prijzen loslaten, zien wij m Amerika Prijsverlaging is op de eerste plaats van beteekenis voor de categorie menschen, die van een vast inkomen moeten leven. De eerste inleiding werd geho ;- den door minister Drees, die öe beteekenis van de samenwerking tusschen overheid en bedrijfsleven op sociaal gebied besprak. Ds grondgedachte van de Stichting is juist een solide gebleken, aldus Z- Exc. Temidden van alle span ningen is een goede arbeidsvreae gehandhaafd- Wij staan er, dank zij de Stichting, beter voor, dan eenig anderMand. Men zou van spreker, als een socialistisch minister, kunnen ver moeden. dat hij een voorstander is van. zooveel mogelijk bevoegdheid voor den staat t.a-v. het bedrijfs leven, maar het tegendeel is hèt geval Hoe eerder de regeering haar inmenging kan beperken, des te beter zal het zijn. Er is in- tusschen nog veel te «Ipen, tech nisch en organisatorisch, maar ook in de volksziel- Prof- mr- B. C. Slotemaker sprak over de beteekenis van de samen werking in de Stichting van den Arbeid, waarna prof- dr. J, Tin bergen, directeur van het Centraal planbureau te 's-Gravenhage en prof. dj. J. v. d- Brink uit Nij megen een referaat hielden over onze productieve volkskrachit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3