Nieuwe kinderbijslag aanvaard Kath. amendamenten vielenl Het herstel van Indonesië Internationaal centrum voor den handel Het PRIJS- en LOONBELEID WOENSDAG 20 NOVEMBER 1946 -AGINA 5 Gezinspolitiek en partijenvisie VRIJ ZACHT i Rotterdamsche wolkenkrabber ER GING KOSTBARE TIJD VERLOREN HET DUITSCHE GELD Nieuwe munt en schuld schrappen INSTALLATIE VAN CENTRALE ADVIES COMMISSIE De loonen kunnen niet omhoog, de prijzen moeten omlaag dat is het parool der regeering. Maar om iets te doen voor het breken der spanning, die tusschen beide be staat, wil minister Drees den kin derbijslag uitbreiden: niet meer bij het derde kind beginnen met de toekenning maar die van het eer ste af doen geschieden, gelijk trou wens reeds bij het rijkspersoneel en dat van spoorwegen en mijnen het geval is We hebben principiëele beden kingen, zegt de Kamér, maar om verschillende redenen stapt de meerderheid daar overheen, vooral wanneer het tijdelijk" karakter van dezen noodmaatregel in de wet wordt vastgelegd. Intusschen blijkt wel dat het kleine gezin met dezen ,,duurtetoeslag" gebaat is maar dat voor het grootere de vrijgevigheid der regeering niet het rendement biedt, hetwelk verwacht mocht worden, te minder omdat de bijslag nu twee jaar vroeger (16) zal ein digen wanneer de kinderen althans geen dagonderwijs meer volgen. Vandaar de actie, met name aan katho'ieken kant, om in tweeërlei opzicht voor de belangen van het kinderrijke' gezin op te komen. De visie der regeering Dat de loonstijging geenszins zonder beteekenis is geweest. me_: moreerde de bewindsman, die weeri zeer onderhoudend over allerleiI causeerde en als steeds terecht het: oor der Kamer had. met er op te wijzen dat het percentage 126-1 vam '33'39 op 1 Mei 1945 in Septem ber van datzelfde jaar reeds tot 176.8 was gek'ommen. Al gaf Z. Exc. ook toe dat de laagste loonen vergelijkenderwijze het meest ver.j hoogd zijn en de vakarbeiders in de steden relatief minder vooruit. I gegaan zijn dan hun ongeschoolde! collega's. Intusschen, de regeering verwacht in het komende voorjaar een aanzienlijke prijsdaling op ie wereldmarkt. Daarom tér tegemoetkoming in( de spanning welke nog tusschen loonen en prijzen heerscht: le. de nu nog verbeterde uitbreiding van den kinderbijslag (zooals ook de com munistische bewindslieden in België en Frankrijk deden, al spreken hun partijgenooten hier over een ..wan product der prijspolitiek"); 2e. hoo. ger loon in verband met hoogere praestaties; 3 e. consumenten.cre- diet; ingrijpende prijsverlaging. Amendementen ver worpen Nochtans wera «.van katholieke zijde gepoogd voor" de groote ge. «■luien in de nieuwe regeling als- log de noodige verdere verbete. ring aan te brengen, waartoe de heer Andriessen andermaal met den minister van sociale zaken den de gen kruiste. Allereerst voor wat betreft de leeftijdsgrens van 18 jaar, die meni van katholieken kant wenschte te handhaven, omdat de groote ge. zinnen er anders verhoudingsgewij ze nog meer dan noodig is op ach. eruit gaan (terwijl een gezin metj voAnt?eren bv" met f 2>40 Per kind' Eaat. krijgt een gezin van 9 slechts 93 ct. per kind stijf e minister hield den voet drie'ssen 'Sfnde de hee- An. ean dat zijn argument De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslag-wet zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd, nadat de amendementen, van katholieke zijde ingediend in het belang van het groote gezin, waren verworpen. toog van den heer Andriessen, die scherp stelde dat de toeslag voor het le kind werd afgeschoven op den rug van het groote gezin, 'en sloeg ook in den wind dat zijn verdeeling van de uitkeeringen niet strookt met de wenschen van het bestuur der Stichting van den Arlbeid. Dies kelderde ook dit voorstel, dat boven 3 kinderen 3.60 per week en per kind wilde toekennen, en wel met 5529 stemmen. Daar de minister er aanvanke lijk niet aan gedacht had de re geling als een tijdelijke voor te stellen louter ten einde het ver wijt te ontlooipen dat daar toch niets van terecht zou komen, had Z, Exc- uiteraard geen bezwaar tegen fixeering van een datum waarop de nieuwe regeling expi reert- Zoo is thans vastgesteld dat zij uiterlijk 1 Januari 1950 vervalt. Zij houdt in dat voor het eerste tot en met het derde kind 2-40 per week zal wor den uitgekeerd; te beginnen bfj het vierde kind wordt dit bedrag tot 3 verhoogd. De leeftijdsgrens der uitkeering wordt verlaagd van 18 tot 16 jaar behalve voor de kinderen die dag onderwijs blijven volgen. Ondanks de bezwaren door den katholieken woordvoerder ontwik keld en de meening der katho lieke fractie dat door deze wijzi ging de verhouding tusschen groo te en kleine gezinnen wordt scheef geirokken" (geliefd woord van minister Drees) heeft onze fractie niettemin haar stem niet onthouden aan deze voordracht, waarmede in elk geval een goed stuk gezinspolitiek is gemoeid. Zij werd z. h. s. aanvaard- Justitiebegrooting De rest van den middag werd besteed aan den aanloop tot de al gemeens beschouwingen over de lustitie-begrooting, waarvan zoo pas de lijvige Memorie van Ant woord van minister Van Maarse- veen op onze tafel werd gedepo neerd: een prachtig stuk werk waarvoor men respect dient te hebben en dat naast het Voorloo- pig Verslag een keurige handlei ding biedt voor de gedacfhtenwis- seling- Men kan niet zeggen dat er vooralsnog een al te royaal ge bruik van werd gemaakt. De dis cussies bewogen zich voorshands in een tamelijk eng kringetje. Waarin het vraagstuk der echt scheiding voorop ging- Was de communist Stokvis een en al geestdrift voor de volkomen af braak van ons verstard en seniel echtscheidingsrecht", waarbij h.ij Calvijn, het kanonieke recht en de Mozaïsche wet aan zijn hoogedel- i gestrenge laars lapte en met na druk het nog altijd sluimerende ontwerp-Goseling afwees, want niet aan beperking maar aan uit breiding hebben wij volgens het communisme behoefte; van andere zijde werd een tegengesteld geluid vernomen. Zoo wezen mr. Rool- vink (KVP) en baron v. d- Feltz (c.h.) op het schrikbarend om zich heen grijpen van de echtscheiding^ (80 gevallen per week noemde laatstgenoemde ..normaal") terwijl eerstgenoemde ais middel om deze 1 ramp voor ons volksleven (de scheiding bij onderling goedvin den) eenigszirts te bezweren, aan prees een betere toepassing van de poging tot verzoening, maar overigens terecht verzuchtte: quid leges sine moribus? Baron van der Feltz drong bij den minister aan op de toezegging dat de commissie, welke Z. Exc. van plan is in te stellen, heel spoe dig zal tot stand komen. Eenige harde woorden vielen voorts over het Bureau Nationale Veiligheid, annex de kwestie-San ders, zoowel van de zijde van de P- v. d. A als uit den anti-rev. Weerver wachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond; J Matige, aan de kust tijdelijk kra,chtige wind tusschen Zuid en ZutJd-West, meest zwaar be- -wolkt, nu en dan regen; wei- nig verandering in temperatuur 21 Nov.: Zon op 8 08 uur, on- der 16 42 uur, Maan op 5.24 uur, onder 16.02 uur. en katholieke hoek. Mr. Roolvink drong zelfs aan op een volledig onderzoek, waarbij alle betrokke nen zouden gehoord worden en. dat door leden der magistratuur zou moeten geschieden. De kath. afgevaardigde knoopte daaraan vast een uiting van verbazing over enkele publicaties ter zake in de pers en vroeg of zich daar de justitie niet mee te bemoeien had krachtens de art- 98 en 272 W v. S. Op de overige kwesties die te berde werden gebracht, komen wij beter bij het antwoord van minister Van Maarseveen terug- L. K. A- Te Gorinchem is gisteren de jaarlijksche paardenmarkt gehouden. ie opzichte zelfstandigen A 6 Van de kleine katholiek! woord"---° vol:Sens de "tup noodig hÖKi! ers dringend wachten h« ™aar moeten algeheele herziening ten op de soci 9le "etgeving d. A. geen der steek nield Ook de f> gen dat 2e' aarA'h^ï kwam getut, geen behoefte had am'endement Met 56 tegen 28 stefflm dit katholieke voorstel 5n Werd verworpen. De rest der Kar!" ?ok de partij van de groote gezfnl,let alleen staan. 6ezmnen Een poging van den heer Ne- derhorst (PvdA) om de boven 16-jarige kinderen ,,die wegens een lichamelijk of geestelijk ge brek niet tot productieven arbeid in slaat zijn" in den toeslag te doen deelen, ging na afwijzing door den bewindsman met 49 35 stemmen denzelfden weg. En niet beter bracht een tweede katholiek amendement het er ai, dat den grooten gezinnen een iet wat ruimere tegemoetkoming waarborgde. De minister bleef er bij dat het te ver ging en te veel der. nadruk legde op het behoefte- elemem fwaarop anders is heel de. n^et wri! seerden liet Iieh niet vei murw en door het be- Er zijn plannen in voorbereiding voor de stichting van een groot inter nationaal handelscentrum te R'dam, •dat den handel van overzee op Rot terdam wil samentrekken en de Maas stad wil maken tot een knooppunt voor den handel op Europa, waarbij vooral aan deelneming van Ameri- kaansche zijde is gedacht. Reeds een tiental jaren geleden rees het denkbeeld om een wolkenkrabber te plaatsen, midden in een groot cen trum. In de naoorlogsche dagen is men zich op reeëler basis gaan plaatsen. Toch zou men tot het oorspronkelijk idee willen terugkeeren, indien daar voor in de V. S. voldoende belangstel, ling bestond, omdat men voorname lijk dacht aan de mogelijkheid, dat Amerika een toekomstige overproduc tie van zijn industrie naar het vaste land van Europa zou willen expor teeren en men daarvoor een bepaald centrum noodig had, van waaruit op de meest doeltreffende wijze de ver zending zou kunnen geschieden Voor namelijk dacht men evenwel aan een project van verschillende eenheden, die voornamelijk hetzelfde doel zou den dienen en tevens woongelegen heid zouden bieden, alsmede de voor Nederland zoo hoog noodige kantoor ruimte zouden vengrooten. Nederland er zelf dus niet in de laatste pla^ts ge geïnteresseerd zijn. 'hrwLeneini(*e Poolshoogte te nemen, in enX«n*re er.in Amerikaans che bank- steii-iï nIkrinS'On voldoende belang rijn vcor de plannen bestond, liedenvooraanstaande zaken- gegaan. MP?°1tterdam naar de V"S' dat de irvuïï kwam tot de conclusie, zet, 20001, geconcentreerde op- instantie die in laatste baar leek en Sf beter uitvoer- werd gegeven in* ,ka,ns van slagen men hit ero£-'edar .geval was tueel te bouwten AA, d,at cen even- trum zo.u moeten zhA een cen~ den van den internat) AA?1, dra" van geheel de wereld zoud!A ,=t?del komen, eensdeels om er ontvangen en er traAsa®^ pC sluiten, anderdeels om van da!7 de verzending te vengemakkeUiken De missie is teruggekeerd met de' overtuiging, dat men met onze plan nen terdege rekening wij houden. Een van de leden der missie zei: .,Ik geloof, dat wij het idee van een wolkenkrabber definitief moeten la ten varen en aan den bouw van ver schillende kleinere eenheden de -voorkeur moeten geven. De kosten zouden onevenredig hoog worden. Nu kunnen we trouwens met één een heid beginnen en van het behaalde succes de voltooiing van de paannen laten afhangen, waarbij de Neder- landsche zakenwereld trouwens ten zeerste geïnteresseerd is, omdat ge heel het streven ten slotte haar be langen in de eerste plaats raakt. Wat het hotel betreft, hieraan zaïi naar onze overtuiging reeds bij het zetten vam. de eerste eenheid moeten wor den gedacht en de exploitatie daar van zal. ook aJ om redenen van de viezen, in Nederlan-dsche handen moetep komen. In een onderhoud met den heer W. F Pahud de Mortanges, lid van d'e firma H. G. Th. Crone te Amsterdam, vroeg een verslag gever van het A.N.P. hem paar zijn oordeel over den stand van zaken in de Oost Wat de economische zijde van het vraagstuk betreft, aldus de heer Pahud, betreur ik het uiterst langzaam vorderen der besprekin gen, waardoor aan de geheele In dische gemeenschap, met uitzonde ring wellicht van enkele belangen op Borneo en in de Groote Oost, verhinderd wordt gebruik te ma ken van de zeer gunstige prijzen, diie thans (doch hoe lang nog?) op de wereldmarkt voor tropische producten zijn te maken. Veel kostbare tijd is verloren gegaan. Wij zijn en blijven daardoor ach tergesteld bij de andere gebieden in het Verre Oosten, die reeds be langrijke vorderingen maken op den weg naar het economisch her stel". Investeering van nieuw kapitaal Op de vraag wat de heer Pahud dacht over de thans gevoerde be sprekingen antwoordde hij: „Er schijnt thans tusschen de delega ties politieke overeenstemming te zijn bereikt, die echter nog af hankelijk is van de goedkeuring van ons ministerie en de Staten- Generaal. Gesteld, dat deze over eenstemming binnenkort een feit wordt, dan moet men nog beginnen aan de oplossing der economische vraagstukken. Toch moeten deze laatste zijn opgelost, voordat aan hernieuwde exploitatie der .cuL- tuurbedrijven in Java en Suma tra kan worden gedacht. Eerst na dat deze bedrijven in hun oude grond- en andere rechten zijn her steld, en er weer rechtszekerheid en veiligheid heerscht, kan met de dringend noodige investatie van nieuwe kapitalen door het Wester- sche bedrijfsleven Worden begon nen". „Hoe zal men van Indonesische zijde hierop reageeren?" „Van Indonesische zijde zal naar ik verwacht op economisch gebied een zekere bereidheid tot samenwerking bestaan, indien on zerzijds wordt toegegeven aan wenschen tot benoeming van In donesiërs in zeer leidende func ties. Ook zullen zuiver Inaox isi- sche bedrijven deel gaan nemen aan de productie, wellicht tijdelijk, met Nederlansche adviseurs. Zon der Nederlandsch kapitaal en Ne- derlandsche leiding zie ik echter niet, hoe Indië weer tot bloei kan geraken. Daarom moet behalve het hier voor reeda genoemde rechtsherstel voor de Europeesche bedrijven, ook mogelijk worden gemaakt, dat de vruchten van het Europeesch kapitaal ter vrije beschikking k >- men van degenen, die het ver strekken, ook wanneer deze zich buiten Nederlandsch-Indië bevin den Waaneer aan deze entert wordt voldaan en ook de belasting heffing en het loonpeil redelijk blijven, dan zijn er. naar mijn meening, nog mogelijkheden la Nederlandsch-Indië en zullen de» gen-en, die daar van tuds hun be drijven hebben gevestigd, bereid gevonden worden den wederop bouw te aanvaarden" Volgens een Reuter-bericht van gisteravond was er goede reden om aan te nemen, dat er de volgende week meer zal worden bekend ge* maakt betreffende het probleem van de hervorming en stabilisatie van het Du its che geldwezen, waarmee geallieerde experts zich reeds maan den bezig houden. Twee maanden geleden hebben de V.S de eisch gesteld, dat er een einde moet komen aan de marken- -stroom, die het Duitsche econo misch leven door een wilde inflatie dreigt te verwoesten- Hun plan wag de intrekking van de mark in alle zones en het uitgeven van een nieuwe munteenheid, hoogere belas tingen en de annüleering van prac- tisch de ge'heele staatsschuld. Thans gaan er geruchten over een Amerikaansch plan betreffende do instelling van een fonds, waarin do V S. een aandeel zouden hebben van 40 pet. en de andere bezettende mo gendheden ieder 20 pet-, met dei Duitsche spoorwegen, de ra ij ren en de staalindustrie als garantie, welke geruchten niet officieel zijn tegen gesproken. De correspondent van de Financial Times te Washington verneemt, dat de pariteit, voor de nieuwe Dritsche reichsmark op 33 pet. is aanbevolen. Gistermiddag werd in het Mi nisterie van Economische Zaken door Minister Huysmans de Cen trale Adviescommissie voor de Prijs politiek geïnstalleerd. De minister hield daarbij een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Het prijs- en loonbeleid vormt momenteel een zeer belangrijk on derdeel van de binnenlandsche po litiek van de regeering. Het doel ervan is tweeledig: 1. Het voorkomen van een wilde inflatie. 2. Het verkrijgen van een rede lijk© interne verhouding tusschen loonen en prijzen, alsmede een vast stelling van loonen en prijzen in een juiste verhouding t.o.v, het buiten land. Naar de meening van den minis ter zijn deze doeleinden in belang rijke mate verwezenlijkt. Het eind doel is echter nog niet bereikt. Een nieuwe faze in de prijspolitiek is met de onlangs afgelegde regee- ringsverklaring ingeg'aan. met het doe] een krachtige actie te voeren, om de prijzen, waar mogelijk, te verlagen en anderzijds aan de onge motiveerde prijsopdrijvingen een einde te maken. Hierbij staat de regeering op het standpunt, dat, behoudens corecties, bet loonpeil nief. meer voor verhooging in aan merking komt en dat het indivi- dueele inkomen slechts verhoogd kan worden door opvoering der presta ties. Immers, verhoogihg van het loonpeil zou onze internationale con- currentiemogelijkheid aantasten en een hernieuwde verhooging zo a weer tot prijsstijging moeten leiden en de bereikte stabilisatie in gevaar brengen. De prijspolitiek De prijspolitiek kan niet meer ge baseerd zijn op den individueeien kostprijs. De efficiente bedrijven zui len den toon moeten aangeven. Niet meer de feitelijke kosten kunnen de grondslag voor de prijsbepaling zijn., doch wat deze kosten onder de uiterste krachtsinspanning zouden kunnen zijn. Vroeger zorgde de concurrentie voor scherpe prijzen. Thans moet de overheid dit doen. De overheid kan de taak van de concurrentie echter niet overnemen Binnen het schaarschtebeleid kan zij even wel d-e concurrentie binnen ver antwoorde grenzen herstellen. In dit kader heeft de regeering eenige maatregelen vobrbereid. die hard schijnen. doch onontbeerlijk zijn. b-v. de verlaging, waar moge lijk. van de handelsmarges. Onder handelingen over een en ander zijn grootendeels afgesloten en binnen kort zijn de betreffende beschikkin gen te verwachten. Het is niet waar. dat de midden stand het speciale doelwit van de prijsbeheersching is. De economische taak van den middenstand wordt ten volle erkend. Bij groote groepen ar beiders zou echter twijfel gerezen zijn aan de doelmatigheid van den tusschenhandel en aan het gee- veqen en aan bet geëvenredigd zijn van de handelsmarges. Dit ten on rechte. ten gevo'ge van knoeiers, die het voor den bonafiden handel be dorven hebben. Thans gaat ook een versterkte actie beginnen bij groot handel en industrie, waaruit blijkt, dat de middenstand niet het spe ciale doelwit is, maar wel de prijs opdrijving' in het algemeen Het is niet de bedoeling het Engel- sche Utility-systeem te imiteeren. Wat de regeering wil is de pro ductie van goederen. waaraan reëele behoefte bestaat, tegen de laagst mogelijke prijzen. Medewer king en practisch initiatief van het bedrijfsleven wordt gevraagd in ee» strijd, die ook ten eigen bate worcS gevoerd. Het verweer van de iifc d'Hstrie. dat maar voor voldoende grondstoffen van stabiele kwaliteit moet worden gezorgd, gaat in de huidige omstandigheden niet op. Prof. Brouwers antwoordt De voorzitter van de commissie prof. G. Brouwers, beantwoordde de rede van den minister. Hij wees et op. dat het streven naar efficiency belangrijk is verminderd, als gevolg1 van het' feit, dat reeds gedurende 7 jaar de leverancier 'koning is, in plaats van den klant. Het gaat er thans om deviezen te verkrijgen door export. Dit gaat nog gemakke lijk. doch er zijn vele teekenen, die er op wijzen, dat de prijs weer een rol gaat spelen. Verschillende voorbeelden hebben nu wel aangetoond, dat zelfs bi: een overvloedig aanbod en vrijt, prijsvorming toch geen resultaten, bereikt worden, zie b v. de aard4 appelen. Daarom ma.g de prijspoii* tiek geen premie inhouden in* efficiency. Prof. Brouwers be 'houwt hef streven van sommigen he' bedrijfsleven, om uit de huidige si tuatie te halen wat er in zit. vooj zich zelf. een kortzichtig'© politiek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5