Weer burgerkrijg in China Roosevelt Mr. HERBERT MORRISON Leader of the House „de groote jager der vrijheid PAGINA 4 DONDERDAG 21 NOVEMBER 19-46 ONDANKS BEVEL: „WAPENS NEER!" Het vliegtuigongeluk bij Grenoble „BRENGERS VAN RECHT EN VEILIGHEID" HET ACCOORD DER VIER Bevoegdheden van Triëst's gouverneur PROTESTEEREN EEN DER POPULAIRSTE LAB OUR-LEIDERS EERSTE CONGO URANIUM ERTS IN ENGELAND MPl 1 - i „WANDELENDE JODEN" IN EUROPA MOBILISATIE- SLACHTOFFERS DEN PRESIDENT Dank van het geheele Engelsche volk Volgens berichten uit talrijke plaatsen van Noord-China is de burgeroorlog in China weer opge laaid, in weerwil van het onlangs gegeven bevel tot s'.aking der vij andelijkheden. Naar verluidt, verlaten vrouwen, kinderen en non-combattanten de communistische hoofdstad Yenan, met het oog op een offensief van regeeringstroapen. Dagbladen berichten, dat gevech ten plaats vinden ten Noord-Oos ten van Kalgan .langs de spoorlijn PekingHankou, 96 km, ten Zuid westen van "Peking, bij de toe gangswegen tot Tsinan, de hoofd stad van de provincie Sjantoeng en ten Noorden van de hoofdstad van de Mandsjoerijsche provincie Uaopeh. Naar men meent te weten, voeren de communistische strijdkrachten een systematische vernieling van de spoorlijn PekingTientsin" uit. De Chineesche minister van voor lichting heef; in een verklaring te Nanking te kennen gegeven dat de nationalistische strijdkrachten geen offensief tegen Yenan in den zin hadden. Radio Yenan daarentegen meldt, dat .ide eerste schermutse lingen in het kader van een groo. ten aanval der Kwomintang tegen de grensstreek van Yenan" begon- rnen zijn en regeeringstroepen uit r vier richtingen oprukten om ge- vech'sstelliiigen in te nemen. Voor hoeden van infanterie- en cavalerie aldus radio Yenan waren in den Noord-Westelijken hoek van het grensgebied doorgedrongen. Uit Nanking wordt bericht, dat d« nationale oonsti'.ueerende verga dering 48 uur verdaagd is voor de benoeming van 172 candédaten voor 55 zetels van het presidium van de vergadering. Naar men verwachtte zou heden Donderdag de officieele verkiezing van leden van het pre sidium in een algemeene bijeen- koms: van de 1.500 leden tellende nationale vergadering plaats vin den. In politieke kringen verluidt, dat de bestudeering van het ontwerp der Chineesche grondwet voltooid is. Omtrent het in de Fransch-Ita- liaansche Alpen 40 km. ten Z.'O. van Grenoble, neergestorte Ameri- kaansche Dakota-vliegtuig meldt ■de „Daily Graphic", dat alle pogin gen in het werk zijn gesteld heit wrak te bereiken. Men maakt ge bruik van vliegmachines en Al- pengidsen. Er zijn zwakke radiosignalen op gevangen, waaruit viel op te maken, dat er 11 gewonden zijn, van wie 5 zwaar. Er zouden geen dooden zijn. De slachtoffers hebben echter zeer veei van koude te lijden; de temperatuur is 18 graden ondier nul. Naar het Fransche persbureau A.F.P. meldt, is thans de plaats'be. kenid. waar het vliegtuig is neer gekomen. De passagiers (hadden een vuur aangestoken, waarvan de rook is waargenomen. Het -wrak ligt in de Grandes Rousses. Om in Nederland én eer waardee ring te verkrt ,{en voor het werk van de Kon. la ïdniacht in Tndië, is onder auspiciën, van den 'leger- voorlichtings^ienst en met mede werking van de commandanten van leger en vloot in Ned.-Indië, een film vervaardigd, die in de Ned. bioscopen gedraaid zal worden. „Brengers van veiligheid", dat is het thema en de titel van deze film, opgenomen naar een scenario van luitenant Ton Schilling, leger- correspondent, door den marvo- fcamera van P. L. Out. Zij geeft een beeld van het soldatenleven in de Oost en is opgedragen „aan de vrouwen, Jkinderen en familie leden van deze mannen, die huis en haard verlieten om recht en vëiligheid in dit land te brengen. Onder groote belangstelling is in de „Astoria"-bioscoop te Batavia de eerste voorstelling gegeven. De ministers van buitenlandsehe zaken der groote vier hebben Woensdag overeenstemming be reikt ten aanzien van de bevoegd heden van den gouverneur van Triëst op het gebied van de bui tenlandsehe zaken en rechterlijke macht. Overeengekomen ward, dat de gouverneur gerechtigd zal zijn in het vrije gebied van Triëst een bui tenlandsehe politiek te doen voe ren, welke in overeenstemming is met zijn constitutie en wetten. De gouverneur zal het recht hebben zich tegen verdragen, die naar zijn meening daarmede niet overeen stemmen, te verzetten. Hij zal te vens het recht hebben rechters te benoemen uit candidaten, die door den regeeringsraad zijn voorgedra gen, of andere personen na averleg met den regeeringsraad. Engeland en de V. S. wenschten, dat de constitutie van Triëst ter goedkeuring aan den veiligheids raad zou worden voorgelegd. De sovjet-unie verzette zich daartegen. Tenslotte werd besloten, dat de constitutie door de assemblee van Triëst zou worden goedgekeurd. De Fransche afgevaardigde wees er op, n rvDTtrr r» VéW rit dat de gouverneur altijd het recht EEN STANDBEELD VOOR heeft, bij geschillen over de con stitutie, een beroep te doen op den veiligheidsraad Het sovjet-voorstel, om een vrije haven in het gebied van Triëst aan te leggen, werd eveneens aangeno- Het hoofdbestuur van den Ned- R. K. bond van hotel- café- res tauranthouders en slijters „St. Joseph", heeft zich in een tele gram gewend tot den minister van economische zaken, waarin gepro testeerd wordt tegen de laatste prijsbeschikking voor deze bedrij ven met het verzoek deze in over leg met de vrije organisaties, gron dig te herzien. Politiek echter bijzonder gehaat CVan onzen Londenschen correspondent). In de Britsche Troonrede zijn niet -minder dan veertien belangrijke wetsontwerpen aangekondigd. Er zal hard gewerkt moeten worden om ze in de nieuwe zitting alle erdoor te krijgen .De oppositie zal zeker haar oppositie_taak niet veronachtzamen, en dus o-ppositie voeren, hetgeen tijdroovend, maar overigens zeer nu tig is. De lebourregeering hecht, of. schoon ik niet wil pogen iets af te dingen op de kwaliteit van haar wetgeving. bijzondere waarde aan de hoeveelheid wetten, waarmede zij het Statute Book verrijkt. nister, d,e parlementaire zaken regelt. Wanneer hij, gelijk thans het geval is rekenen kan op een flinke meerderheid is op dit hoogst belangrijke punt zijn madht bijna dictatoriaal. De methode, die mr. Morrison in het eerste jaar van het labour, kabinet voornamelijk heeft toege. past om het parlementaire regee- ringswerk te bespoedigen, en in sommige gevallen „erdoor te jakke ren" bestond hierin dat hij het recht van initiatief der „private members", leden, van welke partij ook. die niet deel uitmaken van de regeering, beknotte. Dit is niet on. bedenkelijk. Het is een der oudste en meest 'democratische rechten van de volksvertegenwoordigers, dat zij voorstellen kunnen indie nen, maar konden zij dit doen op denzelfden voet als de regeering, dan zouden de honderden private members, die tot de oppositie be- hooren, door het indienen vati Het eerste uraniumerts is uit dén Belgischen Congo per schép te Li verpool aangekomen. Totaal 1300 gezegelde blikken met 860 ton van het zwarte gesteente mei een aan- koopwaarde van 500 000 pond: ster ling zullen onder de aanduiding „zeer waardevol" naar een fabriek voor de bewerking van uranium bij Preston (Lancashire) worden gezondeh. Ongeveer 200 ton zui vere uranium ter waarde van 1.344.000 pond sterling zal uit dit erts gewonnen worden en ten ge- bruike bij atoombat'.erijen naar het proefstation te Dicot (Berkshire) worden gezonden. Zelfs in zijn Guildhall-rede op 9(ontelbare ..private bills" de regee. dezer kon mr. Attlee niet nala^ring haar wetgevende taak onmo- •en hierop prat'te gaan. Er za] dus i gelijk kunnen maken. Bijgevolg is tijd gevonden of gemaakt moeten'het de Leader of the House. die worden opdat het program, of al-j beslist of en wanneer voor zulk thans het overgroote deel daar. een ontwerp tijd beschikbaar kan van in de zitting 1946.47 afgehan-wordien gesteld, en mr. Morrison deld kan worden En de man, die heeft zich politiek bijzonder ge- hiervoor op de eerste plaats ver.lhaat gemaakt bij de oppositie door antwoordelijk zal zijn, is mr. Her-lzijn tekort aan vrijgevigheid. Maar bert Morrison, Leader of the House. I dan ook alleen in politieken zin. Met deze benaming wordt aange-jwant mr. Morrison is een van de dui-d het lid der regeering dat, on. meest gevreesde, doch tevens een der het gezag van den eersten mi-'van de populairste labourleiders. En hij :s misschien een machtiger man in land en regeering dan mr. Atttèe dien men evenwel niet on. dersohatten moet, omdat hij mild van manieren en spreekwijze is. Mr. Morrison, die als Lord Pre sident of the Council zitting heeft in het kabinet, is bovend on plaats vervangend eerste minister een met.officieele functie, die gewoon- Jtik bekleed wordt door een mi nister die groote kansen heeft op de „troonopvolging". Of mr. Mot. risons kansen op de partijleiding. I indien mr. Attlee die over eenige jaren mocht neerleggen werkelijk zoo groot zouden zijn, wordt door velen in en buiten de labourpartii betwijfeld. I Hij is zeker minder ..rood" dan het gros der labourmannen. en de neigingen van dezen Londenschen arbeiderszoon zijn ..bourgeois". In igeen geval is hij dogmatiek par. tijman, maar wat hij aan orthodox e tekort schiet, vergoedt hij ruim- ltalië herleeft. In 't land van Valmontone achter Cassino, dat schools door voortvarendheid, drang ju. j naar daaen en organisatievermogen, door luchtbombardementen geheel verwoest werd, bouwt men de jjet grootste deel van zijn loop- nieuwe huizen voor 't gemak wat lager dan de oude. Boven op de baan heeft hij afgelegd in de ge. bergen een klein deel van het monumentale palazzo Colonna, me™^po!®.elt' ofschoon hij ree as 6 ï-iij in 1923 zitting kreeg m het lager- dat gespaard bleef huis. Hij werd een leidende figuur iri zijn eigen partijt nadat hij in r: rv^-X^ men, op voorwaarde dat het statuut door den raad der ministers wordt opgesteld. Tegen het einde van de bijeen komst begon men met de bespre king van het sovjet-voorstel over een „tolunie tusschen Triëst en Joego-Slavië." Louis Henri Sampaix, die voor Sen internationalen bond tegen ras senhaat een onderzoek heeft geleid inzake clandestiene emigratie van joden, heeft te Marseille verklaard, dat hïj van ongeveer 50.000 ui1 Duitschland gevluchte joden geen spoor kan terugvinden. Ongeveer 6 000 joden zouden op het oogenblik op Cyprus gedetineerd zijn, 6.000 zouden zich in Palestina bevinden en 3.000 nog langs de kust van Frankrijk en Italië verspreid zijn. De Bond van Mobilisatie-Invali den en de Stichting „De Nederland- sche Soldaat" ijveren voor de vol gende eischen: le. Radicale wijzi ging in democratischen zin van de wet van 1931; 2e. aan de mobilisa tie-invaliden of hunne nabestaan den van 19141918 moet alsnog een vast pensioen worden toegekend, of zij moeten aan een hun passende betrekking worden geholpen, zoo als de oorlogsslachtsoffers van 19391945; 3e. bij de vaststelling van de pensioenen moeten geen verdiensten van inwonende kinde ren worden afgetrokken; 4e. de pensioenen moeten worden aange past aan het huidige loonpeil; 5e. dat alsnog recht worde gedaan arn de in den loop der jaren zonder eenige mogelijkheid van beroep af gewezen militaire slachtoffers (Van onzen Londenschen correspondent.) Een jaar geleden stelde Lord Derby aan het diner der Pilgrims de Anglo-Amen.kaansche vriendschapsvereeniging, aldus geno-emd naar de Pilgrim Fathers, de ee:s e Engelsche kolonisten in Massachusetts voor te Lon den een nationaal gedenkteeken op te richten voor Franklin Roo sevelt. Dp Pilgrims namen op zich de noodége fondsen in te zamelen. Voor zulk een gedenk eeken zou hot parlement elk door de regee ring gevraagd bedrag toegestaan hebben, maar men voelde, dat een eerbewijs aan de nagedachtenis van den grooten menschenvriend gebractht moest worden door de individueele burgers, en bekos tigd uit de bijdragen van allen en dat zijn er millioenen in dit land die dankbaar zullen zijn éndien hun de gelegenheid ge schonken wordt hun dankbaar- heid te uiten jegens den grooten! wapenbroeder in den strijd voor vrijheid. Mr. Attlee heef: nu ln een radio- uitzending het publiek opgeroepen bij te dragen in de kosten van het monument 5 s. per persoon, en meer indien men meer geven wil- „Wij denken aan hem", zeéde hij „niet alleen als aan 'n groot man, maar vooral als agn een persoon lijken vriend. Ik betwijfel, of het Britsche volk ooit zulk een vriend schap gevoeld heeft voor een staatsman van een ander land. Bij zijn heengaan treurden wij over het verlies, door zijn familie, zijn land en de 'wereld geleden. Maar wij voelden het ook als een verlies, ge leden door onszelf". Het gedenkteeken, waarvan tiet 1943 de groote socialistische over- ïs, wordt verpersoonlijk door de wjnn;na bij de verkiezingen voor den Londenschen graafschapsraad georganiseerd had. Hij zelf werd leid-r van de socialistische meer derheid in dit lichaam, en aldus de machtigste figuur in Londens plaatselijke politiek. Rij verwierf onpartijdige bewon deraars over heel het land. toen hij, zonder zich te storen aan de zonderlingen strijder voor demo cratie en vrijheid van drukpers John Wilkes, die er, na Lord Mayor van Londen 'geworden te zijn en de zaak der vrijheid eraan gegeven te hebben, in 1797- in hoekhuis No. 35 stierf, ln de jaren voor den oor log hebben eenége der oude aristo cratische huizen plaats gemaakt voor flatgebouwen, en de atmosfeer van "ïde*. grootere verandering, doordat de ont -kbWaterloo t ridge 'e ^SSS^SSSSSl mliitlfre aoópen. - door een prachtige nieu overheden een groot aantal huizen we brug te vervangen - iets dat huurden om er bureaux te vestigen, Aidus wend het plein een tooneel van drukke militaire bedrijvigheid. de voorafgaande conservatieve meerderheid in den raad" jaren lang had tegengegaan. Na het uitbreken van den oör- en in zooverre is hei zeker een zag"mr Churchill veel in deze waardige plaats voor een gedenk- dynamische figuur. Als Home Se. teeken van den machtigen Ameri ?retary in het oorlog "kabinet was taanschen oorlogs.eid= hij zeer licht geneigd in te grijpen Of voor den „machtigen jager vrijheid der pers, en ook „Het és", zeide mr. Attlee „vooral j thans is de verhouding tusschen als strijder voor Vrijheid, dat hij 't'hem en Fleet ptrcet n:et al te ^es in onze herinnering zal blij- vriendschappelijk. Maar Fk->t street aan". En de „Daily Tel." noemt hemUrkent zijn groote bekwaamheid, en „Freedom's great hunter" denjs er vaak wat angstig voor „grooten jager der Vrijheid". Gros- venor.square is he plein van den Grooten Jager, want de naam is een verbastering van Gros Veneur, g lijk in oud-Fransch de opperjacht- .nees er heette. Het plein behoor j evenais een groot deel van de ccty DE HARINGEXPORTEN NAAR DUITSCHT AND van Wes minster, aan den Hertog van Westminster, die het hoofd is jvan de Grosvenor familie, welke sinds Willem den Veroveraar een belangrijke rol in de geschiedenis des lands gespeeld heeft. Vermoe delijk was de stamvader van het In aansluiting aan het bericht betreffende die verzending van versche haring naar Duitschland deelt men ons van bevoegde zijde mede; Met de Britsche bezettongsauto- riteiten i" Duitschland heeft het Centraal Aan- en Verkoopkan toor van vissoherijproducten een geslacht Gros Veneur een van de contract afgesloten voor de leve;- Ontwerp van het gedenkteeken voor wijlen president Roosevelt ontwerp reeds bekend gemaakt is, zal opgericht worden in Grosve-nor- square, én hei hart van Mayfair; een van de meest aristocratische pleinen van het West End. Italië en Japan twee van de leden der „as" tot welker verbrijzeling Frank. lén Roosevel; zooveel heeft bijge dragen hadden er hun ambassa des gevestigd; en beroemde adellijke geslachten hadden, of hebben er niog steeds, hun town-residence". De eenige historische band welken het plein heeft met „de zaak der vrijiheéd", waarvan Roosevelt een der geduchtste paladijnen geweest Normandische hertogen geweest. Het model geeft Fianklin Roo sevelt staande weer, leunend op een stok, en gehuld tin de cape, die hem vooral in later jaren zoo dier baar was. De presiden", die aan kinderverlamming leed, vertoonde zich niet anders, dan bij hooge uit=. zondering in het openbaar in zit tende houdéng, ofschoon het hem niet mogelijk was zonder steun overeind te staan. Alleen reeds de zegeVierende strijd, dien hij voerde tegen zijn lichamelijke verlamming, zou hem tot een van de grootste ka rakterheiden van onzen tijd ge maakt hebben. Een monument dat hem zittende voorstelde, zou geen v/aar monument voor Roosevelt rijn. En overigens, si monumentum requiris, circumspicé, én de bevrijde landen van Europa, in Engeland, aan de kusten der beide Oceanen; al kan het nog lang duren, aleer dat wereld-monument voltooid is. rinig van 2 millioen kilogram ver sche haring Deze hoeveelheid ha ring, wel'ke zoo spoedig mogelijk geleverd zal worden is bestemd voor 'de bevolking van het Rijn land. De Britten kunnen geen transport-materieel ter beschikking stellen, doch door de welwillende medewerking van de Nederland- sche spoorwegen is deze transactie mogelijk geworden. Reeds zijn de eerste wagons uit IJmuaden, Sohevenimgen en Vlaardingen ver trokken met bestemming Kalden- kirchen,. Van hiiierudrt zorgen de Britten zelf voor dte .distributie Deze levering, die in Engelsche ponden gehonoreerd worditl, be. teekent een verbetering van onze deviezenpositie en behoudens slechte vangsten zal de geheele gecontracteerde hoeveelheid ge leverd kunnen worden. Gezien de vangsten *van de laatste weken (ruim 1 millioen kilogram per week) bestaalt er geen reden tot pessimisme in dezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4