TWAALF MILLIOEN DE GROOTSTE MIJNWERKERSSTAKING Het lot van Duitscbland meter glas noodig [Vliegtuigen zoeken urenlang 3 68ste JAARGANG VRIJDAG 22 NOVEMBER 1946 No. 20170 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Philips Productie binnenkort op i vooroorlogsch niveau WETSONTWERP VERMOGENSHEFFING Adres K.v.K. van Z-Holland aan Tweede Kamer DE TABAKSACCIJNS IN BELGIE GERECHTELIJKE ACTIE TEGEN LEWIS PERMANENT CONFLICT MET DE' RUSSEN Spannende pogingen tot redding der Dakota- slachtoffera Markthallen te A'dam in brand DE TRUC VAN HUGO DE GROOT ZUIVERING IN JAPAN Loterijen van staat en particulier beslag ,Spaarbrieven" in genomen Gandhi Hij gaat weer boete Soent i NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS E Y H A PAALVAST MGR. DR. J. W I T L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8. SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK ALGEMEEN REDACTEUR Vijftien millioen vie»* meter, dat was de schattig «He me" „a den oorlog opmaakte van Ne derlands behoefte aan glas. En "*tot dusver heeft men pas drie millioen meter kunnen invoeren, hetgeen beneden de verwach ting is. België zoo sedert Juni maande- liiks 250 000 M2. leveren, doch her haaldelijk wordt deze hoeveelheid niet gehaald; én October nog niet eens de helft. Uit Tspech'O.Slowa- Icije krijgen we 2% millioen M2-, waarvoor 6% millioen gulden is uitgetrokken, maar hier beletten transportmoeilijkheden een behoor lijken aanvoer. Portugal is met zijn glas heel erg duur; niettemin koch ten we er 150.000 meter, waarvan 42.000 meter binnen kwam. Canada kan en wil leveren, maar de zendingen, die men on:ving, -hadden gemiddeld 40 pet. breuk, daarom is deze invoer voorloopig gestaakt. Uit Italië kregen we zoo pas een proefzending van 47.000 meter, maar hier dreigen deviezenmoeiliikheden import onmogelijk te maken. ï'rankrij k leverde reeds geringe boeveelheden dakglas; een aanvul lend credief is intusschen nog be schikbaar gesteld van 15 millioen francs voor venster- en draadglas. Uit Duitsehland wordt per maand ongeveer 40.000 meter vewacht, terwijl tenslotte Engeland met Voorloopig 1000 meter draadglas per maand in de leniging van den algemeenen nood bijdraagt. Indien de invoer in de komende maanden volgens de gemaakte af spraken plaats vindt, zal ,zoo ver trouwt men op het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw omstreeks MaartApril 1947 de voorziening in de glasschade over het geheele land op ongeveer gelijk niveau zijn gebracht. Waarmede dus het belang van de glasactie voor de komende win termaanden ten duidelijkste is aan getoond. De volledige bevrediging van de zeer groote behoefte zal echter nog wel enkele jaren in beslag nemen. Naar de Philips-persdienst ons fneldt, verwacht men, dat de dage- ïijksche productie van de Philips' Gloeilampenfabriek N.V. te Eind hoven binnen enkele weken haar vooroorlogsohe hoogte zal hebben bera'ki Naar aanleiding van het wetsont werp inzake een vermogensheffing in eens, heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken van Zuid- Holland aan de leden van de Twee de Kamer 'een adres gezonden. Deze belangrijke wetsvoordrachl, aldus het adres, heeft de Kamer met diepe bezorgdheid vervuld. Door de aanneming van dit ont werp van wet zou op betrekkelijk korten termijn een geldswaarde van ongeveer 2 milliard aan de hedrijfs- en privé-huishoudingen worden onttrokken. De Kamer stelt een oplossing aldus voor; dat het thans als gevolg van de vernieti ging van zooveel reëele kapitaals- bestanddeelen in ons lanid aanwe zige teveel aan geldmiddelen moet worden gebonden door een gedwon gen leening, waaraan de deelne ming voor elk lid van de volksge meenschap moet worden bepaald aan de hand van gegevens omtrent zijn liquiditeit. De Belgische minister van fina- ciën heeft een wetsontwerp aan gaande de tabaksbelasting inge diend. De gemiddelde belasting bedroeg voor den oorlog: voor si garen 9 procent, voor cigarillo's 16 procent, voor sigaretten 41 pro cent en voor rooktabak 25 procent. Percentages zijn thans resp. 39, 41, 59 en 49 procent. Kolonel Sluyters, commandant van -de Urbrigade, legt een-krans op het eeregraf van de gesneuvelden der brigade te Tjililitan als afscheid, daar de brigade naar elders vertrok De Ver. Staten zien zich thans geplaatst tegenover de groo'ste kolenstaking uit haar geschiedenis doordat de leider van de United Mine Workers John L. Lewis, een gerechtelijk verbod negeerend, het sein aan zijn 400.000 mijnwerkers in de bruinkolenindustrie gaf om hun werk te verlaten. De kolenstaking maakt de Ame- rikaansche industrie afhankelijk van de volgende voorraden in dagen gerekend: electrische cen trales 70, gasfabrieken 23, staal fabrieken 35. cementfabrieken 41, spoorwegen 30 en de rest 58 dagen. Uit New York wordt aan A.P. gemeld, dat volgens mededeelingen van autoriteiten de levensmidde lenzendingen naar Europa geen hinder van de staking zullen ondervinden, tenzij door een tekort aan transportmiddelen in het spoorwegbedrijf het vervoer stop gezet en de aflevering van stook'- De bekende kerk te Scherpehzèel wordt opnieuw opgebouwd. Waar schijnlijk zullen dit jaar weer godsdienstplechtigheden kunnen worden gehouden, welke nu in het gebouw der eierenveiling plaats vinden. Generaal Mc Narney, de Ameri kaansche opperbevelhebber in Duitsehland, heef^ op èen pers conferentie medegedeeld, dat de sovjets nog niet geantwoord heb ben op de hun gestelde vragen betreffende het wegvoeren van geschoolde Duitsche arbeiders Over de verdeeldheid in den 'ge allieerden bestuursraad zeide de generaal: „Wy zijn overeengeko men, het gedurende langen tijd on eens te zyn". Hij voegde hieraan e' - naar zijn meening, de moeilijkheid in hoofdzaak gelegen was in het feit, dat de Sovjet-unie niet accoord gaat met de unifica tie van Duitsehland, economisch noch politiek, zoolang er geen overeenstemming is bereikt ten aanzien van het bedrag aan her stelbetalingen, dat de Sovjets uit de loopende productie zullen ont vangen en zoolang de Westelijke grenzen van Duitsehland niet zijn vastgesteld. Mc Narney was van meening, dat genoemde kwesties door eeii hoogere autoriteit dan de be stuursraad dienen te worden be sproken De generaal verklaarde ten slotte, dat de militaire sovjet gouverneur. maarschalk Sokolofs ki, aan journalisten tot 1 Januari [Jen toegang tot de sovjetzone heeft ontzegd, daar demobilisatie pp groote schaal ,,het voor hen gevaariyk zou maken daar te werken Gistermorgen vroeg zyn 10 Amerik. vliegtuigen, verschillen de toestellen van de R-A-F. en een Fransche machine opnieuw uitgevlogen ter opsporing van de passagiers van het in de Fransche Alpen neergestorte I Amerikaansche Dakatotoestel. De luahijschipbreukelingen had den toen reeds twee nachten moe- Jen doorbrengen in de sneeuw bij net wrak van het vliegtuig. De "ëwolking, boven die plaats des orfheils was opgetrokken, zoodat de piloten der verkenningsvlieg- igen hoop hadden, de juiste plek kunnen vaststellen. nassfLstelde zich de vraag, of de passagiers van ivurongelukjte Dakota nog tijdig uit hun koude bivak vêTlost zouden kunnen wor den, Men vreesde, dat zij groot gevaar loopen van uitputting, om te komen- Neerlaten van dokters op de plaats des onheils was onmogelijk, in verband met die aldaar heer- schende winden. Een Amerikaansdbe reddings ploeg, staande onder bevel van general Beau, den commandant van de Amerik. luch'ttransport- troepen in Fu/ropa, werkt samen met de Brits .he, Fransche en Ita- haanse.ie autoriteiten. 1 Du. verongelukte machine had slechts kleine reis-rantsoenen aan materiaal! eerste-hulp- ee^A™ ^rdt eemeId- dat van een Amer.kaansch vliegtuig be richt is ontvangen, dat men het wrak van de verongelukte Da kota in de Alpen heeft waar genomen- Volgens te Lyon opgevangen radioberichten van het veronge lukte vliegtuig waren gisteren ui het begin van den middag de 11 passagiers nog in leven, van wie er 8 ernstig gewond waren. Britsche radiostations te Istres Lyon en Weenen hebben voortdu rend dezelfde boodschap uitgezon den, waarin den passagiers van de neergestorte Dakota werd mede- gedeeld, darf; een nieuwe poging zou worden ondernomen om hen te redden. rJrWaalf-x vlie£tuigen zijn van istres uit opgestegen oim deze „reddingspoging te elfder ure" tot een goed einde te brengen. De 11 overlevenden, onder wie vrouwen en kinderen, hebben reeds 50 uren doorgebracht in sneeuwstormen bij een temperatuur van 20 graden De 12 vliegtuigen hadden reeds deel uitgemaakt van de 30, die acht uren tevergeefs hebben gecirkeld boven een gebied van 60 bij 10 kilometer. De piloten hopen, dat de accu's van de Dakota nog' vol- doen den stroom zouden hebben om signaalliohten voor de zoekend'e vliegtuigen te branden. Gisterenmiddag werd de laatste radioboodschap van het veronge- ïfrnj tiOiegtuig ontvangen. Zij luidde: ,.Zend onmiddellijk hulp". olie voor vrachtschepen onder broken zou worden. Alle Amerikaansche schepen ge bruiken olie als brandstof en ladingen stortgoederen worden ver voerd in Amerikaansche schepen. Intusschen is de regeering er op voorbereid, aan te dringen op rantsoeneering van electriciteit en van gas en heeft zij andere maat regelen ter besparing van brand stof op het oog. Volgens een Reuterbericht zou den in den loop van gisteren regeerings-ambtenaren den fede ralen rechter T. Alan Goldsborough gaan verzoeken een gerechtelijke actie tegen John Lewis in te stellen. Ingevolge deze actie zou Lewis beboet kunnen worden - of gevangen gezet, wegens overtre ding van het verbod, het contract tusschen de regeering en de mijn werkers te verbreken. De regee ring verzamelt thans bewijsmate riaal tegen alle personen, die er van verdacht worden de staking aan te moedigen. Ook heeft men in overweging genomen de moge lijkheid van „bevriezing" van het fonds van de United Mineworkers Union, Deze maand wordt uit Argen tinië 2000 ton lijnolie verwacht, waardoor men den achterstand in de verfpositie in de nabije toekomst hoopt te kunnen in- loopen. Gisterenmiddag omstreeks half vier is in loods 7 op het terrein der centrale markthallen aan de Jan I van Galenstraat te Amsterdam, waar aardappelen lagen opgesla gen, brand uitgebroken, welke in den' loop -van den avond en nacht zoo'n omvang heeft aangenomen, dat hoogstwaarschijnlijk de rest van de 15 loodsen mede in vlam men is opgegaan. De brandweer rukte spoedig met groot materieel uit en onder leiding van commandant Schuitemaker werd met een groot aantal stralen het steeds oplaaiende vuur bestre den. Aangewakkerd door den feilen wind sloegen de vlammen over op 1 de daken van de naastgelegen lood sen, waarvan het licht ontvlam bare materiaal herhaaldelijk weer vlam vatte V^n den waterkant bestreed de drijvende motorspuit „Jan van der Heyden", met het waterkanon de laaiende vuurzee. Om vijf uur ston den drie loodsen in lichter laaie en moesten de brandweerlieden van gasmaskers, houweelen en ladders gebruik maken. Met behulp van personeel van de stadsreiniging werd loods twee ontdaan van de pakstroo-bekleeding en men hoopte hier het vuur te kunnen stuiten. Tegen 12 uur arriveerde burge meester d'Ailly op het rerjein van den brand, toen onder helle ver lichting van schijnwerpers de brandweerlieden de bijna hopelooze blusschingswerkzaamheden ver richtten. ln de Peel werken Duitsche krijgsgevangenen aan dien aanleg van een begraafplaats voor Duit sche gesneuvelden. Amerikaansche soldaten brengen van Amerikaan sche kerkhoven de daar aangetrof fen lijken van Duitsdhers telkens naar de Peel over. waarvoor zij kisten gebruiken, wel'ke per auto vervoerd worden. Nadat de stof felijke resten daaruit zyn gehaald, worden de kisten opnieuw ge bruikt. Tijdens het afladen hebben nu twee S.S .ers kans gezien in de ledige kisten te kruipen en zoo per Amerikaansche vrachtauto te ont snappen. Zij zyn op een pleister plaats én Limburg uit hun lugubere schuilplaats gekropen en vermoe delijk daarna over de Duitsche grens verdwenen. De zuivering in Japan zal thans ook uitgestrekt worden tot de voornaamste dagbladen en uitge vers, omroep- en filmmaatschap" pijen, vliegtuigbouwers, fabrikan" ten van ammunitie en alle uitga" sproken monopolistische maat" schappijen, die betrokken zijn ge" weest bij binnenlandschen of bui" tenlandschen handel. De politie heeft Zondag, dus vlak voor de trekking van de Staatslotery, een inval gedaan by het assurantie en effectenkantoor ■•Het Centrum" te Amsterdam, dat z-g. spaarbrieven uitgeeft, en' den directeur dezer onderneming aan- zegging gedaan zijn bedrijf stop te zetten. Ook bij vele hoofdagenten in andere steden werd een onder zoek ingesteld. Om niet in conflict te komen met de loterijwet gaf ,,Het Cen trum" „spaarbrieven" uit met dien verstande, dat aan de vijf stroken van het lot. die evenals bij de Staatslotery 80 cent per strook kosten, een zesde werd toegevoegd van 1. De koopers zouden, indien zij ook deze laatste strook koch ten de bezitters zijn van een „spaarbrief", die na 15 jaar met rente zou worden terugbetaald. De nummering van beide soorten loten was bijna dezelfde, men had maar op de trekkingslijst der Staatsloterij te kijken, en indien zijn nummer er voor een prijs op voorkwam, dan kreeg men, indien men 'n ..Centrum"-lot bezat, pre cies evenveel uitgekeerd als de be zitter van het officieele lot. Boven dien had een ,,Centrum"-lot het voordeel, dat de kooper ervan tot aan de trekking toe tegen onge vallen was verzekerd Zyn lot was dus ook nog een verzekeringspo lis. Hoeveel spaarbrieven" er to# nu toe waren verkocht is moeilijk na te gaan. omdat vele" hoofdagen ten nog niet met het centrale kan toor hebben afgrekend. Het zyn er echter zeker enkele honderd duizenden, waarvan de bruto-op» brengst meer dan 1 millioen gul* den zou zyn geweest. De i 77-jarige Hindoe Mahatmat Gandhi is. door weenende volge lingen uitgeleide gedaan, naarii Snrampoer (door ongeregeldheden verwoest dorp in het Oosten van Bengalen, waar Mohamedanen da meerderheid vormen) zonder lijf. wacht vertrokken. Vóór zijn vertrek verklaarde Gandhi, dat hij tot dit ..nieuwe experiment In de tech-* niek van geweldloosheid" had be sloten om den vrede tusschen Hin does en Mohamedanen tot stand ta kunnen brengen. Hij zou zijn noi> male voedingswijze hervatten, zoo dra het met zijn plannen zou strooken. Twee weken lang leeft hij op beperkte rantsoenen om ..boete" te doen voor de onlusten te Bihar. Gandhi wil Oost-BengaleP niet verlaten, alvorens hij ervan overtudgd ls, dat het wederzijde1 sche vertrouwen tusschen Hindoes en Mohamedanen hersteld is-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1