Troebele sfeer in Italië HET GOUDEN FEEST van de Singelparochie Het radio-bestel Laatste berichten DINSDAG 26 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 OPVOERING VAN „DE KLOKKENGIETER" Zware opgave voor de spelers KATHOLIEKE KRING GOED WERK VAN SC3HIEDAMSCHE POLITIE PRIORIN AMBROSIA Viering van haar gouden professiefeest BURGERLIJKE STAND Besluit van den Ministerraad VERTREK NAAR WANDSWORTH Ministerraad uitgesteld HERMANDADJES EN DITJES BOUW TRIBUNE H.D.Y.S. BADHUIS LANGE HAVEN KLAVERJASCOMPETITIE COMMUNISTEN STOKEN De socialisten over hun verliezen de 6terkste partij GEEN VERSCHE HARING VOOR BINNENLANDSCH GEBRUIK? DE CORRUPTIE BU DE R. V. I. Het vijftig jarig bestaan van de parochie van den H. Rozenkrans had op zoo overtuigende manier in het teeken van de nieuwe klokken gestaan, dat voor de buiten.kerke. Hike uitvoering het tooneelsPel van Antoon Cooler. „De klokkengieter" J*U uitstek geschikt leek. 1*5' betwijfelen niet of de ver- olking van het stuk door den K K Zuider Tooneelkring heeft bij ne aanwezigen een meer dan v tuch tigen indruk achtergelaten, ook al blijkt het, dat dit stuk voor be roeps- en amateur gezelschap ren onspeelbaar is Er is een zooda nige spanning' tusschen1 tekst en gegeven en zelfs in den tekst zelf, na' geen regisseur hierwn. dan jnet kunst en vliegwerk een ge. "eel kan maken. Coolen laat de spelers praten Jbet een zinsbouw, 'die in het ge heel de hunne niet is en die bo- ""■en-dien verhindert, dat de spelers Sets anders kunnen doen, dan als befoogers tegen over elkaa' ta staan. Hier openbaarde zich boven dien een ernstige fout in een regie, die op alle punten onder de maat bleef. Van eenige actie, van een aantrekkelijke groepee"ing en her. groepeering, van stil spel, was geen sprake. Deze opmerkingen nemen Piet weg, dat de problemen, die het stuk aansnijdt, zoo diep grij pend zijn, dat het zien van het stuk, als een geestelijke verrijking kan worden beschouwd. Coolen heeft in de figuur van Andreas de Koninck. den1 klokken gieter. den strijid'willen uitbeelden van den man, die, in den herfst van zijn leven gekomen, niet wil erkennen, dat hij plaats zal moeten maken voor de jonge generatie, terwijl hij bovendien, vóór den le- venswinter aanbreekt, nog een maal fel de krachten der natuur in zich voelt opbruisen, die hem doen verlangen' naar zijn stiefdochter en verloof'!e van zijn zoon Paul, Ma. ria Deze laaiende hartstocht wordt aangewakkerd door een ontbrei delden hoogmoed, die In zijn ver. blinding kan komen tot de vermin, king van de handen van het eigen kind Men begrijpt, dat du gegeven om meer dan normale speel'talenten vraagt gjef Coppens, als Andreas. bl°ek 'die speeltalenten voor een poot deel te bezitten, vooral in bet tweede en laatste bedrijf toonde zijn acteurscb""' Maria, Miep fHlvoets, was ook r' haar taak berekend, maar had te kampen met het conflict, dat -bij den toeschouwer wordt opgeroepen, wanneer een kittig jong vrouiwje praat op een manier. alsof ze lid is van een Rederijkerskamer. Wanneer Coolen door den tekst gedragenheid aan zijn stuk had willen geven, had hij het in dichtvorm moeten uitgeven, Paul, Jan Bruijs, l'eed onder het zelfde euvel en wel zoo erg, dat men geneigd was achter iederen zin „Beminde Retraitanten" te zeg gen. Anselm/us, Rien Bokmans, zei id<e lange zinnen' op, of hij bang was er in te verdwalen. Barbara. Jo van Bastelaar was een goede huis. houdster. De zaal was, vooral in de achter, ste regionen, 'slecht bezet, Woens dag en Donderdag volgt er nog een opvoering en de bezoekers van gis terenavond zullen het ermee eens zijn. dat het zien van het stuk de moeite en h§4 geld waardis, ze'Jfs al bleef er hier en daar iets te wenschen over. Pastoor L. D Oorsprong dankte voor het begin van het laatste be drijf de aanwezigen voor hun op komst en hun medeleven met het 50-jarig parochiefeest. Hij bedankte ook de spelers voor hun mooie spel. Aanwezig waren gisterenavond' de hoogeerw. deken R. Reijnen, pastoor Meijer, de vorige herder van de Singelparochie, pastoor Meeder, S S.C.C pater Oorsprong In het cultureele rooster van vorige week Zaterdag werd abu-1 Van Januari tot October heeft Be sievelijk een uitvoering door Schiedamsche politie 70 pCt. van alle Roomsch To on eel, Rotterdam, voor den Katholieken Kring op Vrijdag 29 November vermeld. In verband met de tooneelvoor- stellingen van de Singelparochie is deze uitvoering tot nader te be palen datum uitgesteld. Spoedig zal een circulaire hierover den leden worden toegezonden. inbraken opgehelderd, een getal, dat de Vergelijking met andere plaatsen TDemvol doorstaat, al is Maassluis zonder inbraken, de meerdere GEBOREN; Maria J. d. van iC. J. Koster en A. K. Gudde, Kortland- s r.aat 16; Lteuwe .Aren, z. van De ministerraad heeft in zijn gistermiddag gehouden bijeenkomst de kweiC.ij. van de wijziging' van het "tijdelijk radiobestei behandeld De minister,raad besloot den bij düt vraagstuk onmiddellijk betrokke nen gedurende twee weken de ge legenheid tie geven in onderling overleg een regeling aan de regee ring voor te leggen. Wanneer na Muurik;, Singel 187; Johanna M. L-, d. van J'. A. Ruts en A. Wij zen- broek, Ridderkerks Vaat 20; Anne- mieke J. B., d. van A. J. Bliek en D. M. Trompper, Pr Mauritss raat 7; Franciscus A, z. van F. A. Do- Het klooster aan de Tuinlaan menie en A. Bergsma, Frans Hals- maakt zich op om de jubileeretnde plein 19; Clara J. W„ id. van A. P. priorin Ambrosia feestelijk te ont- Smits en A. A. B, van den Boo- vangen. Alle handen zijn in de gaand, Julianalaan 72; Louisa J M-, Meinte van der Veen en P. J. van afloop van dezen termijn zou blij- weer om den dag van morgen 27 Nov. tot een onvergetelijke voor haar te maken. Er is alle reden voor om met extra luister feest te J vieren want priorin Ambrosia zal OP. en de~'paters"'van de~*SingeL morgen den dag herdenken, waar- en Haivenparochie. Kaarten voor Woensdag- en Donderdagavond zijn verkrijgbaar op ons kantoor Broersvest 8a, het Testkantoor (Heetman). Boerhaa- veïaan 13 em,bij Degenkamp (Oost singel, hoek Singel). Tegen 8 uur verzamelden zich c gisterenavond in de wachtkamer van het station Schiedam de ge lukkigen, die de reis naar Albion mogen maken, om daar met hun knuisten te toonen, wat Schiedam in de bokssport prestee-rt. Het team bestond uit de pugilisten Blokland, v. d. Meulen, Klein Heerenbrink, Buijs, Ale wijn en Blonk; als ver zorgers gaan mee Baas en v. d. Keijl. Namens het E.N.S.O.-comité gingen de wethouders Alberts en Bochove mee tezamen met de hee- ren Hovingh, den Hoed en v. d. Meer. Vele familieleden en sportvrien den waren op het station aanwer zig, om de Engelandvaarders vaar wel te wuiven. SLAGERS VIEREN EIND VAN DE COÖPERATIE Nieuwe vervoersmiddelen; De Schiedamsche slagers hebben zich niet de laatsten getoond in het doorvoeren va«. moderne methoden van vervoer rcw." hun bedrijf. Ter wijl de toi-p -.li den vroegeren kantonrechte" scherp stond, waar het sommrftn huisslachters betrof, voor wie hygiëne een overbodig begrip was, was er voor de goede slagers reden om trotsch te zijn, want 24 jaar geleden richtten zij als een van de eerste en daardoor oudste organisaties een coöpera tieve vervoerscentrale op voor vee en vleesch, zoodoende de hygiene verzekerend. Tot de bezetting deed deze vervoerscentrale dienst met een vee-auto en een vleeschauto. Maar toen de benzine schaarsch werd, moest tot paardentraetie worden overgegaan Deze is tot op heden gehandhaafd.' Gisterenavond vierden |de sla gers in de groote zaal van Musis Sacrum de liquidatie van hun coo- peratieve vervoerscentrale, want in de toekomst zal wederom een particuliere firma zich met het vervoer van vee en vleesch belas ten. Dit zal zijn de combinatie van de firma v. d. Most en v. d. End, die samenwerken onder den naam „Hygiëa", Een truck met oplegger voor het vervoer van vee, naar de modernste eischen ingericht, is reeds klaar. Binnen enkele dagen volgt ook de truck met oplegger voor vleesch. Voor de voedselvoor ziening van Schiedam beteekent deze dienst een belangrijke aan winst. Hoe drukker en hoe voller de wagens zijn, 'hoe liever het ons is, om van de slagers, maar niet te spreken, want op blik zijn deze mooie wagens niet berekend. Tijdens den feestavond, die af- schedds- em welkomsavond werd, traden Daan Hooykaas. Koos Ver meulen en Prof. Murray, de tele- op zij 50 jaar geleden werd gepro fest, Vam die 50 jaar heeft zij er 36 de leiding gehad van verschillende kloosters, terwijl zij 12 jaar Alge meen Overste is geweest van de Congregatie der Zusters Domini- GEVONDEN VOORWERPEN canessen van Voorschoten. Het feest zal binnen de klooster ■dl. van J. P. van Gils en J. H. de Vette, Kerkweg 71; Hendrik W„ z. van B J. S. Sluijter en A. den Uil, T. Oems raat 16; Jacobus D„ z. van D. van Roijen en C. W. de ken, dat dit overleg geen resultaat heeft opgeleverd, dan zal de regee. ring zelf een voorloopige regeling vaststellen met als iUÉ'lgan,gspunit een door Sen minister van O, K. en W. voorbereid ontwerp. Het vliegtuig met de heeren Schermerhorn en De Boer aan Waart, Buitenhavenweg 84; Sjoerd, z van S. J. van Keulen en H. G-1 Groiaters Gordonstraat 4. I boord, heeft vertraging onderven- OVERLEDEN; H Oos erveer, 86 den en wordt pas heden in den jr., weduwe van A. M. Vtrbeij Vlaard.dijk 69. muren worden gevierd. Mgr. Bek kers, de Protonotarius Apostolicus, zal bij de plechtigheden aanwezig zijn, terwijl Pastoor L. D. Oor sprong de plechtige H. Mis zal op dragen. Al is er dus voor de buitenwe reld niets van te merken, toch zul len velen Priorin Ambrosius in hun gebeden herdenken, want aan haar eminente leiding hefoben ve len iets te danken. M. D.t alhier, heeft aangifte ge daan van vernieling van zijn win kelruit door v. O., alhier. J'. J. S-, alhier, heeft aangifte "ge daan van diefstal van een wandel wagentje. G. J. F. Sch., alhier, heeft aan gifte gedaan van diefstal van een radiotoestel, klokje en aschbak uit de kajuit van zijn boot. J ,H. R., wonende te Rotterdam, heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, alhier gepleegd. N. v. D., wonende te Rotterdam, is ter zake van vervoeren van ge distilleerd zonder geleidebiljet en F. C. A. D-, alhier, is door de po litie aangehouden ais verdacht van prijsopdrijving van gedistilleerd. Beiden zijn ingesloten. Het bestuur van HermesD.V.S., daartoe gemachtigd door de alga- meene ledenvergadering, heeft den bouw van de overdekte tribune ge gund De fundeering en onderbouw zullen worden uitgevoerd door de firma Kuijpers en Klopperse ter- Wijl de overkapping is opgedragen aan de firma Sneep. Beide firma's Zijn gevestigd in Schiedam. Wij vestigen de aandacht van Onze lezers nog eens op het feit, dat voorloiopig als proef het bad huis aan de Lange Haven ook of Donderdagavond, van 5 uur nam, tot half 9 is geopend. De Spil 19856 pnt.—Ons Thuis 23762 pnt.; De Kajuit 23474 pnt.— 22641 pnt.; De Dam 22962 pnt De Bruinvis 21403 pnf.; Kees vrienden 21991 pnt—Tivoli 21768 Pnt.; De Back 21960 pnt.De Sport 20(54# pnt. ^Ons Huis" was vrij. OFFIGIEELE KENNIS GEVING Boekwinkels op 5 Dec. 1946 B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis ,dat bij hun besluit van 22 November 1946 be paald is, dat het ges elde in het le lid van art. 6ter van de Veror dening op de Winkelsluiting in de gemeente Schiedam (sluiting boek winkels c.a. op Donderdag na 1 uur des namiddags) niet van toepassing is op Donderdag 5 December 1946, Deze winkels kunnen dien dag dus ook des namiddags geopend blijven. Schiedam. 26 November 1946. namiddag op Schiphol verwacht. In verband hiermee en tevens om dat de heer Schermerhom zich zeer vermoeid gevoelt, is de bij zondere ministerraad, welke be paald was op Woensdag a.s. en waarin ook de commissie-generaal aanwezig zal zijn, nader vastge steld op Donderdag 28 November, Gedeponeerd op het hoofdbureau van politie; achterlicht met num merplaat; handtaschje; dameshand- schoen; dameshandschoen; R.E.T.- kaart; wollen want; huissleutels met kleine sleutels; huissleu el; bood'schappeutasch; l pr. kinder- r\T7' TTIJTJ TZTU VTlVr TPTVT wantjes; wollen kleedje; l pr. da-l^^ V LKKIL/AJNGLIM meshandschoenen; nummerbord; n J shawl; heerenhandschoen; huissleu-tfl ISelgie tel; alpino-muis; lipssleutel. n - Bovenstaande voorwerpen kun- De Katholieken nen iederen werkdag tusschen 13 en 14 uur worden afgehaald. Te bevragen bij de vinders; brui ne bond, J. Valek, Middelhamis- «chestraat 28; zwarte hond. Baan, Buys Ballotsingel 24; dameshand- schoen, W. Arens, Buys Ballotsin gel 63; portef. met inh., Zwanen burg, Markt 34, Vlaardingen; kin- derarmbandje, Dr. de Mayer, B, K. Laan 30; zitverbons, M. J, Pieters, Nieuwe Kerkstraat 5, Vlaardigen; vulpen, Buitenhuis, Warande 27; broche, J P. v. d, Krogt, Newton- piein 2b; kinderjurkje, wei- Kuij pers, Heenvlietschestraat 52; vul potlood, Wetsteijn, Stephensonstr. Ill; glacé handschoen, Mineur, Vlaard.dijk 273; sleutels, Tilborg, Hagastraat 28; bovengebit en hand schoen, W. v. d. Reijden, Nieuwe Haven 297 gouden ring, v. d. Sloot, Lange Achterweg 21; bril, N. H. v. d. Ree, Hoofdstraat 151; wit hondje. Krop, Rhoonschestnaat l8b por tem. met inh., van Asperen, Vondellaan 36a; dameswant, D. Breidels .Brou werstraat 21; kindermuts, Kortoee, B.- K. Laan 251; identiteitsplaatje, A. van Wieringen, Lekstraat 19b; glacé heerenhandschoen, N. Geve- ke, Buys Ballotsingel 66. Bij 't afhalen der verloren voor werpen bij de vinders, gelieve men bet hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat 55, in kennis te stel len. (telefoon 69333.) De Zondag jl. te Rotterdam ge houden collect ten bate van het Kindersanatorium; het Prevento rium „St. Jozef" te Hoek van Hol land blijkt nu nagenoeg alle bus sen zijn geteld, ruim f 7.300 te hebben opgebracht. T\ 4 Italië heeft groote materieele zor nemende moeilijkheden, een pro test tegen het regiem, flat, om welke reden dan ook, machteloos bleek betere toestanden te schep. gen; het voedsel is er schaarsch 'Pen. ®et gaat echter niet aan, deze velen van zijn partijgenooten met de burgerlijken, zoodat ze zelfs hun socialisme verloochen on; tegenover moeilijk definieerbare paxth; die hen £'aa' de ®roeP van. Saragat. den van de qualunquisten, van den ge Jfesjdeat. van de nationale verga- wonen man. Het is de partij van Idermg' dle het stemmenverlies der het protest tegen de dagelijks toe- De verdeeling der zetels in de Brusselsche agglomeratie is als volgt; Katholieken 156 (1938: 126); liberalen 98 (143); socialisten 123 (95); communisten 29 (10). „De uitslag is voor ons zóó be moedigend, dat de regeering zich sterker voelt dan ooit", antwoord de de liberale minister van bin.- nenlandsche zaken, Buisseret, toen men hem vroeg, of de regeering er niet aan dacht, af te treden. en duur; niemand weet, hoeveel de lire innerlijk nog waard is; ge brek aan grondstoffen en produc. ten doet de werkloosheid tot een ongekende hoogte stijgen. De strijd om het naakte leven, de strijd tegen den sluipenden hon gerdood absorbeert alle levens krachten; en zoo is het begrijpe lijk, dat er bij de massa in Italië bitter weinig politieke belangstel- beweging een n.eo-fascïsme te moe. men, want zij bestrijdt juist de almacht van den staat en wil voor al verhinderen, dat de staatsmacht voor partijpolitieke doeleinden word't misbruikt. De Christendemocraten zü'n de verliezers bij de gemeenteraads verkiezingen geweest, en dan mogen deze de ware stemming van het land allerminst weergeven zij ling leeft Die bestaat alleen Öij ziJn natuurlijk aanleiding voor de het kleine groepje beroepspobiticij^omn:55n:ls n VÜUL" die socialis en journalisten. ten. dle naar de nauwste samen- In het begin van deze maand zijn werking met de communisten stre ven, volop aanleiding om de -eeds sinds lang voortwoekerende crisis in de regeering van de drie groote partijen nog aan te wakkeren. De politieke atmosfeer in Italië is daardoor zeer troöbel geworden; en het is zeker niet overdreven, als men momenteel van een openlijken machtsstrijd tusschen Christen.de m de groote Italiaansche steden gemeenteraadsverkiezingen gehou den, welke een sterke opschuiving naar links, oaar de communisten oeteekenden. Maar zelfs de over- wmnaars erkennen, dat deze uit. werkelijke volks me en'iing zu*ver weergeeft. Want het MowL^Vallend? verschïjnsel op 10 November was de onverschilligheid der kiezers; hun politieke moeheid; hun afstand van problemen, welke dieper gaan dan den hoogen noot van eiken dag. In Florence, Genua en Turijn waren meer dan 30 pro cent onthoudingen, in Rome 40 pro cent, in Napels 50 procent, in Palermo zelfs 63 procent. Van deze onthouding hebben, zooals steeds het geval is, de ext-e.' misten volop geprofiteerd; ander zijds ging een steeds stijgend aan tal stemmen naar een tot nu toe mocrater. en marxisten spreekt. Er wordt zelfs over een breken der „coalitie" gedebatteerd, maar de groote moeilijkheid is, dat niemand een regeerkrachtige meerderheid ziet buiten die, welke op het oogen- Wlik.aan het bewind is. Daarenboven zijn de socialisten volkomen verdeeld; er is de groep van den tamelijk extremistischen minister van buiterilandsebe zaken Nenni, die dep achteruitgang van de socialis te», ook in Italië, vooral wijt aan het coquetteeren van uitgelokt socialisten toeschrijft aan het wan trouwen van de kiezers jegens de communistische neigingen van mi nister Nenni. En dan zijn er nog de volgelingen van Mario Zagari. den eider van „socialistisch initia tief", die een beroep op de partij genooten heeft gedaan om zich uit de regeering-de Gasperi terug te trekken, zoodat ,,de Christen-demo craten en de communisten alleen over blijven, hetgeen slechts op een vechtpartij kan uitloopen". Is dit wellicht ook een marxistische me thode om het land in den hoogstèn nood te helpen? Maar de commu nisten stoken in dezen twist ea hopen de lachende derde te zul len worden. De crisis 'heeft de laatste weken, mede door ongewoon scherpe pers en oratorische polemieken, zulke afmetingen aangenomen, dat een Italiaansch blad meende, niet meer van de laatste acte van een coa litie-tragedie te kunnen spreken, maar reeds van de eerste acte van een nieuw regeeringsdrama. Het ontstellende daarbij zou o-i. zijn, dat men in dat geval zelfs niet weet, wie de spelers zullen zijn Men spreekt van een linksche re- geering, maar de Gasperi heeft dui delijk te kennen gegeven, dat de Christen-democraten niet met zich zullen laten sollen, en ook de com munisten hebben bij monde van hun minister Togliatti ui-tgespro. ken, dat zonder de' communisten niet kan geregeerd worden Dit laatste lijkt veel op een ernstige bedreiging, want ieder weet, dat bij de ellendige toestanden in Ital'ë onlusten makkelijk kunnen worden Naar ons van de zijd'e van de plaatselijke verdeelcommissie voor haring wordt medegedeeld, zou met ingang van heden alle aange voerde versche haring geëxpor teerd moeten worden. 'Tot dusverre was de situatie zoo dat van den aanvoer vijftig procent naar Duitsehland ging ten behoeve van de Engelsche bezettingszone, van de resteerende helft ging 25 procent naar België en het ove rige werd verdeeld over den bin. nenlandschen groothandel (40 pro cent), stoomerijen (30 procent), visichconservenfabrieken (20 pro cent) en kleinhandel (10 procent). De verdeeling zou met ingang van vandaag als volgt zijn; 50 pro. cent voor de Engelsche bezetcings. zone in Duitsehland, 30 procent voor Tsjecho-Slowakije, 115 procent voor België en 10 procent voor dia conservenfabrieken, die exportee. ren. Voor den binnenlandschen handel zou dus geen haring be schikbaar zijn. Naar men ons van den kaat van het bedrijfschap voor visscherij- producten op navraag mededeelde, was bij het bedrijfschap van eew nieuwe regeling niets bekend. Vol gens het bedrijfschap zou dé ver deelcommissie voor haring een nieuwe regeling hebben ontworpen. Van de zijd'e van het ministerie van landbouw, visschexij en voed selvoorziening konden wij nog geen uitsluitsel krijgen. De persdienst van het ministerie ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening deelt nader het volgênde mede: ,,De haringvangst is den laatsten tijd iets teruggeloopen. Door het bedrijfschap voor visseherijpro- ducten is nu een nieuwe regeling ontworpen, teneinde aan de con tracten te kunnen voldoen. Ongeveer 80 procent van de aangevoerde versche haring wordt nu uit de markt genomen- Van de overblijvende twintig procent gaat nog een gedeelte naar België en de rest blijft ons land". Hoofdverdachte tot 8 maanden veroordeeld Op 12 November j.l. stond de 46- jarige adjunct-commies J. R. S., voor de Rotterdamsche rechtbank terecht wegens corruptie gepleegd bij de Rijksverkeersinspectie al. hier. Hedenmorgen veroordeelde de rechtbank verdachte tot 8 maanden gevangenisstraf met af. tnek- De eisch van den officier vao justitie luidde 1 jaar gevangenis, sbraf. AHe andere verdachten in deze zaak kwamen er met geldboe ten van rond 100 van af.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3