Schakel in bedrijfsleven Wat wij nog TEKORT KOMEN in Hudd Nuttig instrument De sociale werker voor vrede REGEN EN MODDER De mijnwerkersstaking in de V.S. 68ste JAARGANG WOENSDAG 27 NOVEMBER 1946 ,To. 20174 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN in en buiten de onder neming BELGISCHE SHAG is nog in trek Productie van zeeptextiel en schoenen; in 1947 tachtig textielpunten Het stroomt brieven en telegrammen ONDERHANDELT LEWIS IN HET GEHEIM BETALINGEN AAN VARA GESTAAKT BURGEMEESTER VAN VLAARDINGEN BENOEMD NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS =°°F°H?D*fJ,1"* H. A. P A A L V A S T MGR. DR. J. W1TLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST S, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND.. 0.26 P. WEEK Nadat ruim een maand geleden met de opening van de katho lieke scholen voor maatschappe lijk werk- te Eindhoven ook een gelegenheid werd geschapen voor opleiding van mannelijke krachten, is een strijd ontstaan over de positie van de(n) sociale(n) werk- ster(er) Voorheen hebben soortgelijke instituten te Sittard en Ams er- dam, die speciaal bestemd waren om meisjes voor deze hoogst Be langrijke maatschappelijke functie te vormen, ongestoord hun nu ïg werk kunnen verrichten. In veie ondernemingen, vooral in het Zui- den, hebben goed ontwikkelde jonge vrouwen, na zich aan een van deze scholen voor haar zeer bijzondere taak hebben be kwaamd, zoowel bij den werk gever als onder de arbeiders als -sociaal werkster reeds een ver- trouwvolle plaats weten in te ne men Voor den goeden geest onder het personeel en een gezonde ver houding tusschen patroon en arbei ders hebben zij door maatregelen, die zij zoowel in het belang van de onderneming als van de daarin werkzame menschen doorgevoerd wisten te krijgen, zegenrijk werk verricht. Op vele plaatsen bleken zij een gelukkige schakel te zijn tusschen de leiding en de actieve werkers. Het is goed, om dit nog eens met nadruk vast te stellen, waarbij tegenover de werkgevers die uit eigen beweging er toe overgingen in hun bedrijf een sociale werkster aan te stellen, voor hun vooruitstrevendheid en het besef van hun sociale verant. woordelijkheid een woord van er kentelijkheid past. Wij achten het onjuist om het voor te stellen, wa een medewerker van de „Volles- krant" deed, alsof deze werkgevers dit uitsluitend uit eigen belang, terwille van hun onderneming, deden Natuurlijk is het in he belang van een onderneming, wan neer er tevredenheid onder de airbeiders heerscht, maar met die goede sfeer zijn toch zeker ook de arbeiders zelf gediend. Nu het instituut van sociale wer kers op het punt staat zich uit te breiden en ook het mannelijke element wordt ingeschakeld, omdat uit de practijk gebleken is, dat leiding op sociaal gebied van bijzonderen aard noodig is. meer geëigend voor den man, is er zeker alle aanleiding zich op hun taak eens nader te bezinnen en een zekere afbakening te maken. Het m»g zeker niet zoo zijn, dat alge- meene loonregelingen en ontslag kwesties tot de bemoeienissen van een sociale (n) werkster (er) be- hooren. Die kunnen gevoeglijk aan de vakorganisaties overgelaten •worden, maar wij kunnen ons heel wel incidenteele kwesties voor stellen, doordat een bepaald arbei der zich misdragen zou hebben of dat een werkgever blind zou zijn voor de moeilijke omstandigheden, waarin een bepaald arbeider tijde lijk verkeert, die door bemiddeling van een sociale (n) werkster (er) in een zeker bedrijf in der minne ge schikt worden. Het voornaamste punt, waar het in de gevoerde polemiek om ging, betrof echter de vraag of de sociale gezinslid, om namens de onderne ming daadwerkelijk van belang stelling te doen blijken. Een goed werkster zich ook in de gezinnen1 patroon wordt geacht belang te der arbeiders mag begeven. Deze i stellen in het wel en wee van „pottenkijkerij" achtte de schrijverdegenen, die bij hem in dienst zijn in de Volkskrant" zeker onge-j Welnu, via een sociale werkster wenscht en hij pleitte er daaromblijft hij beter op de hoogte van voor de sociale werkster van de de omstandigheden van zijn men- fabrieken te doen vervangen door schen. Bovendien vergete men een van de Arbeidersbeweging, die i niet, dat 'n sociale werkster, als zij wel het vertrouwen van de gezin- in de gezinnen komt, zij daar niet nen zou hebben. j alleen als vertegenwoordigster van De zaak is hiermee wel scherp,de" Patroon, maar van de geheele onderneming verschijnt. Alles hangt af van den tact, waarmee zij op treedt. Onze conclusie is dus, dat de taak van de(n) sociale (n) werkster(er) in het algemeen niet maar naar onze opvatting niet juist gesteld Is hij er zoo zeker van, dat in de gezinnen der arbei ders een sociale werkster, die namens de Arbeidersbeweging komt, eerder welkom is? Wij mee- nen, dat ook een arbeider en zijn vrouw terecht liefst zooveel moge lijk zelf hun eigen boontjes doppen en niet graag vreemde inmenging in hun gezinsaangelegenheden in het gezin ligt, maar dat men in Aankomst van de leden van de Commissie-generaal op Schiphol. dit opzicht evenmin te eng of J)e heer van Poll tvas ter begroeting aanwezig. Van links naar rechts: formeel moet zijn. Bij alles blijve men voor oogen houden, dat de taak der sociale werkers en werksters hierin culmi- Max van Poll, prof. Schermerhorn en de heer De Boer hebben, ook niet van de zijde van! neert, zooals Minister Huysmans de organisatie. Er kunnen omstandigheden zijn, waarin zij vreemde hulp niet kun nen ontberen. Maar dat geldt even goed den gezinnen van ambtenaren of kleine zelfstandigen. Hier komen wij op het terrein van de gezins zorg, een vraagstuk apart, waarmee zich reeds een instantie uit de K. A. bezig houdt en waar het dunkt ons in zeer goede handen is. Wat is er echter op tegen, dat bij bepaalde gelegenheden een sociale werkster ook eens de woning van een arbeider binnengaat, waar bij wij denken aan uitbreiding van het gezin of overlijden van een C. C. D. en politie te Bussum hebben gisteren een militaire auto aangehouden, waarin zes plunje- zakken vol Belgische shag, voldoen de voor eenige duizenden pakjes, werden vervoerd. De militaire bel stuurder verklaarde bij zijn ver hoor, daf hij in Soest al een deel van de lading had afgeleverd, hetgeen daarna prompt werd in beslag genomen. De lading was af komstig Uit Tilburg en de zes zak ken waren bestemd voor Amster dam. naar ons gevoelen bij de opening van de scholen in Eindhoven zeer juist aangaf: de arbeiders tot het besef te brengen, dat zij volled g deelgenooten zijn in het productie- en ruilproces, dat gericht moet zijn op 's menschen zedelijke en stoffe lijke welvaart. Welnu dan behoort de sociale werker nóch een vertegenwoordi ger van de werkgevers nóch van de werknemers te zijn en blijven wij voorstander van een geheel zelfstandig oplei dingsinstituut. Iets anders is, en daarvoor zouden wij willen pleiten, dat het wenschelijk is, in de curatoria van de scholen de orga nisaties van beide groepen te doen vertegenwoordigen, opdat in het leerprogramma rekening wordt ge houden met wenschen en behoeften, die er aan beide zijden zijn. In het bestuur van de Eindhovensche scholen heeft trouwens Tweede- Kamerlid, de heer Van Vliet, zit ting, die zeker als vertegenwoor diger van de Katholieke Arbeiders beweging mag gelden. Zijn wij wel ingelicht, dan wordt reeds ernstig in deze richting ver der gewerkt, zoodat wij vertrouwen De directeur voor herstel en voorziening van het ministerie van Econ. Zaken, dr. E. L. Kramer, heeft gisteravond in een radiocauserie gesproken over de voorziening niet textiel, schoenen, fietsen en andere artikelen Aan zijn betoog ontleenen wij de volgende gegevens: ZEEP, Voor den oorlog bedroeg het gemiddeld gebruik van zeep en zeepproducten ea. 8 kg. per hoofd. Voor 1946 was de (helft van dit gdbruik geraamd, doch tenge volge van het'gebrek aan grond stoffen zullen wij niet hoogier ko men dan 3 kg. TABAK. De sigaren-, sigairet- ten. en kerftabakindustrie verwer- DVi gCWCUVL iuuuav WIJ VCIUUUWCU - moeen „w omwille van for- ken maandelijks ca- 950 ton ruwe mogen, dat met omwille van tor meele kwesties aan het hoogst nut. tige en belangrijke instituut van sociale werksters (ers) in de onder neming schade wordt gedaan. (Van onzen specialen verslaggever) Huddersfield, Dinsdagavond. Als deze regelen het licht zien is het pleit reeds beslecht en het kon wel eens wezen, dat de glij baan van Huddersfield ons dan parten heeft gespeeld. Vanmid dag bezocht namelijk het elt'a het terrein. dat weliswaar be hoorlijk begroeid was, maar uitermate glad en voor de beide doelen bevond zich een ware modderpoel. Het kon den geest van ons team echter niet dooden en als wij verliezen, heeft het ze ker niet aan de mentaliteit ge haperd. De 1 allooze briaven en tele grammen, die hier voor de spe- leis zijn binnengekomen, vormen Volgens betrouwbare berichten heeft John Lewis, leider van 400 000 stakende Amerikaansche mijnwerkers, gjeheime onderhan delingen geopend met de mijn eigenaren. Ofschoon er officieel niets over bekend rs. verluidt dat de onderhandelingen een wedey- invoering van hef systeem, van collectieve overeenkomsten ten doel hebben De „Carnegie Illinois Steel Cor poration" heeft medegedeeld, dat In het district van Pittsburgh 33 van de 129 ovens uit de productie lullen worden genomen. Gevolgen voor Italië Tengevolge van de Amerikaan sche mijnwerkersstaking ziet Italië zich voor een ernstige crisis ge plaatst. Het land beschikt nog over een voorraad van 600.000 ton kolen en de industrieele bedrijven zullen op halve kracht moeten gaan wer ken. Dit zal dè werkloosheid doen toenemen, met alle politieke en sociale gevolgen van dien. Het passagiersvervoer per trein is reeds tot op twee derde inge krompen. Het huidige gasrantsoen van 4 uur per dag zal moeten worden gehalveerd De regeering onderzoekt de mo gelijkheid van het betrekken van kolen uit andere landen dan Ame rika. Men bestudeert thans een voorstel volgens hetwelk aan En geland, Frankrijk en België zal worden verzocht hun aandeel in "de Duitsehe steenkool gedeeltelijk af te staan ten behoeve van Italië, tabak tegen 2700 in 1938- De tabaks- kaart voor de dames wordlt niet ingetrokken. RIJWIELEN. Dit jaar zullen, doordat onderdeelen niet voldoende te krijgen zijn. slechts pl-im. 175-000 rijwielen voor de bevolking be schikbaar komen, hij een voor- oorlogsch gebruik van 300.000 per jaar en eeh behoefte van minstens 1 millioen. Als er voldoende on derdeelen komen, is onze industrie in staat het tekort betrekkelijk spoedig in te loopen- Export heeft niet plaats gehad. BANDEN. Van Juli 1945 t/m October 1946 zijn voor de bevol king 2.7 millioen buiten, en 2.2 millioen binnenbanden beschik baar gesteld. De Ned. productie van buitenbanden is thans 280.000 Stuks per maand en van binnen banden 230.000 stuks. Voör den oorlog was het binnenilandsch ver bruik 3 millioen toerbinn/en. en 4.7 millioen 'toerbuitenbanden per jaar. Staaldraad, canvas en chemicaliën zijn er onvoldoende evenals ge schoold personeel. Gemiddeld wordt op ruim 60 pet. der productiecapa citeit gewerkt. RADIO- Hoewel de maximumpro- ductie van radiotoestellen nog niett geheel is gcjhaald, kan de productie voor 1946 worden geschat op 260.000 stuks, waarvan er 170-000 worden geëxporteerd en 90.000 op de binnenlandsche markt komen. De binnenlandsche belhoefte wordt geschat op ongeveer 800-000 stuks. Voor 1947 wordlt een flinke stijging der productie verwacht. TEXTIEL. Over heel de linie is de productie aterk toegenomen. De kunstzijde staat er het beste voor. Hier ligt de productie nog slechts 20 procent onder de voor- oorlogsche. Hiervan wordt dan ook meer geëxporteerd dan van wol len en katoenen manufacturen. Voeringstof is er nog veel te wei nig en mag in het geheel niet wor den uitgevoerd Katoenen en wol len garens hebbefP wij veel te wei nig en kunnen we niet importee- nog een extra tonicum, met als top.succes een cable van het per soneel van den officier van jus titie te Den Bosch; „Zorg voor berucht kwartiertje!" Heel tactisch wa,s het van de NederlandscTie lei'ding om de beide teams op dezen dag met el kaar te doen kennismaken in een gezellig onderonsje. Zoo iets schept een prettige sfeer. Dit ge beurde, nadat men in Harrogate een voetbalveld bezocht had om wat te trainen, maar de condities van het veld waren zoo abomi nabel, dat het eindelijk op een wandeling in den omtrek uit draaide. Het weer is slecht, voortduren, de regenbuierj bij harden wind, naargeestig najaarsweer. Er druppelden reeds enkele suppor ters binnen, die blijkbaar „voor zaken" naar Engeland moesten, maar het blijft bij tientallen. De heeren De Vries, voorzitter van de technische commissie en Boeljon, hoofdconsul, hebben zirii heden naar Bolton begeven om namens den voetbalbond een krans te leggen op het graf van den tij'dens den oorlog- overleden bondstrainer Bob'Glendenning.. Op verzoek van de technische commissie en de keuze-commissie zal, naar wij vernemen, binnenkort aan het bondsbestuur van den K. N. V. B. worden voorgesteld een j ren> zoodat we geheel op onze eigen ,Scout" aan te stellen, die tot taak spinnerijen, die onvoldoende capa- met een export van gemiddeld 5 procent. Ook van confectie vindt export plaats (eenige procenten van de weefselproducten) Voor wollen oniderkleeding ont breken nog steeds de garens. De huidige productie van kou sen bedraagt 480-000 paar per maand of nog geen twee paar per vrouw per jaar. Als een der redenen waardoor de textiel voorziening ondanks sterk verhoogde productie nog zoo matig is. noemde spr. de betrek kelijk groote hoeveelheden welke noodig zijn voor leger en vloot en voor de technische weefsels voor industrie, landbouw, visscherij en scheepvaart. Met betrekking tot 1947 deelde dr. Kramer mede, dat wordt gestreefd naar 80 textielpunten per hoofd als minimum. Alles zal worden gedaan om te trachten dit te halen. SCHOENEN. Gemiddeld heeft dit jaar de productie 560.000 paar per maand bedragen, tegen 440-000 in December 1945- Export heeft practisch niet plaats gehad, wel import (04. de 2 millioen paar Amerikaansche schoenen, die thans voor de helft in den ver* koop zijn). De industrie werkt thans op 56 procent van de productie in 1939, Verdere opvoering hangt af van de grondstoffenpositie. Het streven is er op ge richt in 1947 voor iedereen een paar schoenen beschik baar te stellen; voor het probleem der kinderschoe nen wordt nog naar een op- lossing gezocht. heeft jonge, veelbelovende spelers te ontdekken en te instrueeren, om aldus het Nederlandsch elftal te versterken. Hiervoor zal naar alle waarschijnlijkheid worden aange zocht de Engelschman Carver, thans trainer van. "het Rotterdam- sche Xerxes, die trouwens reeds op den laats ten trainingsavond van het Nederlandsch elftal in Haag aanwezig was. citeit hebben, zijn aangewezen. Ook voldoende arbeidskrachten ontbre ken nog. Afgezien van eenigen export naar de overzeesdhe gebieds- deelen wordt ongeveer 8 procent der productie van kaltoenen weef sels uitgevoerd. Voor wollen stoffen is de pro ductie sedert 1945 met 100 procent Den I verhoogd- Zij bedraagt thans 2 'millioen vierk. meter per maand, Het bestuur van de stichting Radio Nederland heeft thans ook; de betalingen voor losse medewer- kers aan de V. A. R. A. gestaakt^" zooals dat onlangs ook met de A. V R. O. gebeurde De V. A. R. A. zal intussehen haar uitzendingen normaal voort zetten en de benoodigde gelden uit' eigen fondsen putten, in afwacht ting van de op handen zijnde reor ganisatie van het radiobestel Met ingang van 1 Januari 1947 1« b(J Kon. Besluit tot burgemeester van Vlaardingen benoemd de heer mr. J. Heusdens

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1