o/e In- en uitvoer in October De invoering van repnblikeinsch geld in Indonesië Handelskansen in Zuid-Amerika wereld Geen dekking, wel aarzeling Export steeg in waarde en omvang WOENSDAG 27 NOVEMBER 1946 PAGINA 1 NIEUW LIED OP OUDE WERELDWIJS J/.. UU.1^0^ ONS MIJNBEDRIJF Hoogste productie sederti bevrijding BANKEN GESLOTEN 1 WIJ MOETEN DE MARKT VERKENNEN Werkkrachten tekort SCHAAKRUBRIEK KON. NED. GROFSMEDERIJ \tVan onaen financ. medewerker) Batavia, 19 Nov. 1946 I Hoewel de geruchten omtrent de Invoering van het republikeinsche geld reeds vele maanden de ronde nebben gedaan, en volgens „offi- cieele" republikeinsche berichten reeds voor de uitgifte vervalschin- gen op groote schaal hadden plaats gehad, kwam de daartoe strekken de verordening op 25 October j.l., van den uiteindelijk door de Ne derlandsche Regeering aanvaard baar geachten president Soekarno. eenigszins onverwacht. Doordal mei de Indische regee ring terzake geen voorafgaand overleg had plaats gehad, konden van die zijde ook geen voorzorgs maatregelen worden genomen om aan de verwarring die van dezen maatregel kon worden verwacn» en zich inderdaad ook heeft voor ^daai* het hoofd te bieden. Deze omstandigheid heeft geleid tot een volkomen ontreddering, voor wel ker oplossing de Regeering zich thans gesteld ziet. De verordening stelt de goud- waarde van tien rupiah op 5 gram fijn goud en de wisselwaarde v het tot het tijdstip^ van mvoermg wettige betaalmiddel, den Japau- echen gld. op 1 rupiah 50>Jap£u*- sche guldens. De offideele o^ van den Ni ca gulden to-V-henJa Itód vVoorrde a^tkelinpanouae taU aangegaan bij uitdrukking in renublikeinlch geld dienden te worden erkend. Voor huurcontrac ten wordt herziening gelast, ter wijl voor loonen die °P 1 October 1946 .nog niet waren betaald, eeu schema voor de uitbeltaling zou worden uitgegeven. De verorde ning is van kracht voor Java en Madoera. Het tijdstip voor de uitgifte van het geld werd nader vastgesteld op 1 November 1846: vanaf dat ■ti,ristin zou het invasiageld zyn tijdstip «>uw£tt>g betaalmiddel in ïk verliezen. In ricde van 26 October tot stig tekort aan goederen, in het bijzonder van de voor de Indone sische bevolking voornaamste arti kelen rijst en textiel dat niet terstond kon worden aangevuld. Dientengevolge werd het door op koop van bevolkingsproducten en loonbetaling in omloop gebrachte geld, onvoldoende gesteund door een daartegenover staand aanboa van goederen. De ontstane wan verhouding veroorzaakte inflatio- nistische spanningen, die zich open baarden in een voortdurend stij gend prijsniveau, .dat in het bij zonder in de rubber- en copra- streken steeds scherpere vormen ging aannemen. Door deze ontwikkeling raakte de bevolking het vertrouwen in het ruilmiddel kwijt en werd steeds terughoudender bij den ver koop vaii haar producten en het leveren van arbeidsprestaties, in dien de betaling in geld geschied de. Een verder gevolg was, dat de smokkelhandel door dit verloop werd aangewakkerd, gelet op de winstmogelijkheden die daarin scholen. De clandestiene uitvoer van bevolkingsproducten naar Sin gapore leverde reëele voordeelen op, in den vorm van betaling van een hoogeren prijs in een sterkere valuta de Straits dollar en de mogelijkheid voor het aldus verworven geld, ter plaatse goe deren te koopen. In Borneo en Celebes weder binnengesmokkeld en op de zwarte markt verhandeld, lieten dergelijke transacties groote winsten. Voor Indië gingen zoo doende kostbare deviezen verloren. In dezen toestand kwam eerst ver betering, na een stevige injectie van „inducement"-goederen en beteugeling van den smokkelhan del. Sedert eenigen tijd is de toe stand bevredigend te noemen dergelijke transacties in republi keinsche kringen niet steeds er kenning vindt. Men denke aan de mislukte rijstleveranties! In dezen gedachtengang kan worden gesteld, dat de positie van den rupiah mede wordt bepaald door de onderhandelingspositie van de Indische Regeering bij de vast stelling van den ruilvoet tusschen import- en exportproducten en van haar bereidheid importgoede ren af te staan. Indien tusschen beide gebieden een deviezengrens blijft bestaan zal het voorts nood zakelijk zijn maatregelen te tref fen voor het tegengaan van den smokkelhandel. Voor de handhaving van de waardevastheid van den rupiah is het denkbaar, dat de republikein sche regeering nog andere maat regelen treft. Het is bekend dat reeds blokkeeringsvoorschriften en maatregelen voor prijsbeheer- sching zijn uitgevaardigd. Het valt echter te betwijfelen of het gezags- en administratieve apparaat van de republiek de naleving van deze bepalirigen kan afdwingen. Reeds is gebleken, dat de bevolking niet bereid is haar producten af te leveren, tegen vastgestelde prijzen. Er is geen goud\ Aan de vaststelling van de waar de van den rupiah op goudbasis kan geen beteekenis worden ge hecht sedert, voor zoo ver bekend, de republiek niet over een goud voorraad beschikt. De bankbiljet ten zijn ook niet in goud inwissel baar. Het betreffende artikel in de verordening is dus misleidend en zelfs als middel om een schijn van deugdelijkheid te wekken het geen vermoedelijk de bedoeling is niet geslaagd, omdat het geen geloof vindt. Aan een eventueelen goudvoorraad zou ook niet het karakter van een de vies kunnen worden toegekend, omdat het deze functie, bij gebreke van handelsrelaties met het bui tenland, niet kan vervullen. Terzake van de vaststelling van de verhouding waarin oude schul den in nieuw geld zullen worden omgerekend, heeft de republiek haar houding reeds bepaald. In dit opzicht is zij de Indische Reg Be ring voor, die nog geen beslissing heeft genomen nopens de tijdens de bezetting aangegane schulden en den koers, waartegen deze eventueel zullen worden afge wikkeld. Al werd in de week van 11 V*» 16 November het dagrecord van November (34,955 ton) niet verbe terd de hoogste dagproductie was 34,540 ton toch was de toWx opbrengst in daze week van de ge zamenlijke Nederlandsche steen kolenmijnen hooger dan in eenige voorafgaande week sedert de ben vrijding: Zij bedroeg in totaal 192,199 ton, dat is een gemiddelde productie per werkdag van 32,03*? ton en een gemiddelde productie per acht-uren dag op Zaterdag wordt zes uur gewerkt van 33,719 ton. De opbrengst zou nog hooger geiweest zij.n, wanneer in deze week niet eenige honderden diensten per dag minder gemaakt waren dan in de voorafgaand» week. Het totaal aantal ondergrond - sche diensten per werkdag was in deze week 19,302 (vorige week 19,671). De meer-productie werd dus be reikt door een stijging van de pre®» tatie per ondergrondschen dienst, d.i. de hoeveelheid geproduceerd» steenkool, gedeeld door het aantal ■verrichte diensten ondergrondsdh» Deze was in deze week 1650 Ook dit getal was hooger dan in eenige voorafgaande week sinds September 1944. Meer dan 50 banken werden Maandag te Calcutta gesloten, om» dat zij niet meer in staat waren hun verplichtingen na te komen, Men vreest, dat er eerstdaags meer zullen volgen. Vele van deze banken kwamen tot leven in de oorlogsjaren, toen de Britseh-Indisöhe handel er. in dustrie een kunstmatige stijging beleefden en het land zich ontwik* kelde tot een belangrijke voos» raadibasis. (A.P.). kracht" van wettig, betaalmiddel in de republiek verliezen. In de pe riode van 26 October tot 1 No vember mocht de. gebied volking in republikeinsch g slechts 50 jappenguldens per hoofd bezitten, teneinde jn de kos- ten van levensonderhoud te vooi zien. Voor het beheerschen van de prijzen werden voor verschillende arti keten maximum- dan wei vaste verkoopprijzen vastgesteld, Welke op een belangrijk lager ni veau lagen, dan het bestaande prijspeil in Indische of Japansche guldens Een zware taak voor de republikeinen Bij beschouwing van deze ver ordening kan reeds aanstonds worden ges'teld. dat, de repuoh- keinsche monetaire autoriteiten een zware taak zullen hebben om do waarde van het ruilmiddel op hex hooge, willekeurige en op politiek- propagandistische, in plaats van op economische overwegingen, ge gronde wettelijke peij te handha ven. De ervaringen die de Indische Regeering heeft opgedaan bij de invoering van den Nica-gulden in de Buitengewesten, zijn in dit ver band leerzaam, In deze gebieden werd de situatie bij de overname van het gezag door de Ni ca ge kenmerkt door een uitermate em- Aangewezen op onze Indische regeering Een analoog verschijnsel doet zich, wat de goederenschaarschle betreft, in het binnenland van Java voor, met dit verschil even wel, dat de republikeinsche regee ring, bij gebreke van handelsbe trekkingen met het buitenland, niet in de gelegenheid is zich de noodzakelijke import-goederen te verschaffen, voor directen steun aan de waarde van het ruilmiddel. Voorshands zal de republiek dus aangewezen zijn op de import organen van de Indische Regee ring, nadat terzake overeenstem- is bereikt. Bij de Indische Regeering zal zonder twijfel de bereidheid aan wezig zijn deze goederen te ver schaffen, omdat dit, nog afgezien van andere overwegingen, de eeni ge mogelijkheid is om de nog in het binnenland opgeslagen export producten in beweging te brengen en-zoodoende een oelangrijke de- viezenbron aan te boren. Gelet op het belang van beide partijen in deze aangelegenheid ligt het in de lijn der verwachtingen, dat naar een uitwisseling en regeling van de ruilverhouding zal worden gestreefd, alhoewel het belang van Zich baseerend op de indruk ken van een onlangs in opdracht van de Ned.-Indische regeering ondernomen reis door Zuid- Amerika heeft de heer P. Mijn- arends, handelscoimmissaris voor Ned.-Indië, gisteren voor de leden van de Nederlandsche Maatschap pij vooj* Nijverheid en Handel de handelsmogelijkheden in dit continent uiteengezet. Hij waarschuwde voor misvat tingen t.a.v. de Zuidamerikaan- sche landen. Ondanks de on prettige ervaringen die Neder land met deze republieken heeft opgedaan, toen wij nog kapitaal- exporteerend waren, gaat het niet aan hen zonder meer als staten van den tweeden rang te beschou wen. De handel van Ned.-Indië met Argentinië b.v. was in 1940 opgeloopen met 12 millioen gld., na een begin van 800.000 gld. per jaar en aan deze handels relaties zijn de meest plezierige herinneringen verbonden. De oorlog heeft veel veranderd. De oorlog heeft in deze landen enorme veranderingen teweeg Het ligt niet op den weg van „Die rare wereld"redactie, reclame te maken voor een bepaald artikel. Gaat het echter om Cultuur en Kunst, dan aarzelt zy geen oogen- blik. Met het oog op het onschatbare belang van Glimzo voor de Kunst publiceert zfj daarom de volgende verklaring (orgineele brief ter in zage) van professor Wetallus uit Emmer Compascuum.: „Drie jaar lang ben ik ïydende geweest aan vuile schilderyen. Op zekeren dag maakte een kennis mij opmerkzaam op hef bestaan van Glimzo Ik paste het middel toe op mijn schUderyen, met het meest Verbazingwekkende resultaat. Thans beveel ik Glimzo aan al mijn vrien den aan en ik adviseer eeniedeir ten sterkste, er rijkelijk gebruik van te maken. Een schildery, hoe oud ook, ziet er reeds na een enkele be handeling met Glimzo als nieuw Uit. I Cw.g) BARTHOLOMEUS WETALLUS." De buitenlandsche handel van Nederland had het volgende verloop invoer le halfjaar 1946 Gemiddeld per maand 820.110 Juli '46 1.050 631 Auig. '46 1.337.354 Sept. '46 1.194.816 Oct. '46 1.131.483 mill. gld. 207,7 206,7 199.3 211,2 ton 212.601 340.166 389.233 314.215 4183.815 uitvoer mill, gild 64,1 60,3 91,6 100,7 De invoer had in October '45 een voer waren o.a. visch. schaal- en gewicht van 979.430 ton, waarde onbekend. De uitvoer had in October 1945 een gewicht van 96.175 ton en een waarde van f 165 millioen. Invoer Belangrijke posten voor den in voer waren o.a. slachtvee 2.505 stuks (Sept. 1.821), omgesponnen wol 3.067 ton (2.892), omgesponnen katoen 2.856 ton (2.82S), tarwe 19.006 ton (36.085), mais 16.459 ton (33.696), gerst 20.986 ton (2.367). ca caobonnen 6.646 ton (5.595), ijzer erts 9.393 ton (3.485), steenkolen 305.887 ton (270.460), bruinkoolbri ketten 20.827 ton (30.915), kalk 17.549 ton (20.869), cement 33557 ton (27.466), kunstmest 41.139 ton (44.266), plaat-, staaf-, profiel- en bandijzer 53.046 ton (40.946), petro- lem 13.377 ton (27.744), gas- en stookolie 23,468 ton (61.355), ben zine 24.357 ton (26.414), ruwe aard oliën 33.939 ton (97.810), hout 79.119 ton (71.199), houtslijp en -cellulose 17.362 ton (9.892), onbereide huiden 2.198 ton (2.303), garens f 5,4 mill, (f 3,0 mill.), manufacturen f 4,9 mill, (f 4,1 mill.), suiker 12.018 tan (6.748), personenauto's 1.259 stuks (1.600), electrotechn. toestellen en materiaal f 6 mill, (f 6,7 mill.), ver brandingsmotoren f 3,3 mill. (2,5 mill.), metaalbewerkinigsrnacihines f 3,3 mill, (f 3,2 mill.), en overige machines f 6,7 mill, (f 6,3 mill.). Uitvoer Belangrijke posten, bij den uit- schelpdieren 2.7 mill. (Sept. 2.1 mill.), gecondenseerde melk 35 mill, 0.9 mill.), zaaigranen en zaaizaden 6.8 mill, 0.7 mill.) versche vruchten 6.5 mill, 5.2 mill.), versche groenten 25 mill. 3.6 mill.), consumptie-aardappe len 2.5 mill, 0.8 mill.), poot- aardappelen 6.7 mill, 1.2 mill.), cacao en chocolade f 2.4 mill, 0.9 mill.), bewerkte tabak 1.1 mill. 0.9 mill.), gedistilleerd f 1.6 mill. 1.5 mill.), bier 1.1 mill, 0.9 mill.), .bloembollen, .planten .enz. 13.8 mill, 31.4 mill.), vlas 1.5 mill, 1.8 mill.), cokes 42.394 ton voor 2.1 mill. (26.448 ton, 1.3 mill.), ruw ijzer 10.453 ton voor 1.6 mill. (6.683 ton, 1 mill.), aardappelmeel 2.2 mill, (onbe- teekenend), verf- en kleurstoffen, lakken en vernissen 1.7 mill. 1.3 mill.), kunstzijden garens 3.3 mill. (2.4 mill.), katoenen manufacturen 3.6 mill, 2.2 mill.), overige manufacturen 2.9 mill, 2.1 mill.), kleeding en modewaren 1.7 mill, 1.1 mill.), papier en karton 2.6 mill, 1.4 mill.), Tadio-artikelen 4.8 mill. 4.9 mill.), gloeilampen 25 mill, 2 mill.). gebracht. In Argentinië b.v. heerscht een ontstellende regee- ringsinmenging in het particuliere bedrijfsleven, waarbij de toestand in Nederland, daarmee vergeleken maar kinderspel is. Van ingrij pende beteekenis voor ons land is het feit, dat het Argentijnsche lijnzaad thans in eigen olieslage rijen wordt verwerkt, hetgeen een zwaren slag beteekent voor de Zaanstreek. Zuid-Amerika Is een gebied met groote importmogelijkheden, hoe wel er rekening mee dient te worden gehouden, dat de in dustrie door den oorlog een hooge vlucht heeft genomen. Werden vroeger in hoofdzaak consumptie producten afgenomen, thans gaat de belangstelling in de eerste plaats uit naar kapitaalgoederen en grondstoffen, zoodat wat dit laatste betreft er voor Ned.-Indië groote kansen zijn. De plaatsingsmogelijkheden voor den enkeling, zoo betoogde de heer Mijnarends, zijn er niet zoo eenvoudig. Wie echter flink wil aanpakken, en de landstaal mach tig is. voor dien zijn er kansen doch onze jongere generatie heeft daar nog niét veel blijk van. ge geven. De uitoefening van vrije beroepen is in Argentinië echter uitsluitend weggelegd voor hen, die aan Argentijnsche universi teiten hebben afgestudeerd. Nederland heeft een goeden "aam. Nederland heeft in Argentinië een goeden naam, mede door onze K.L JVL onze scheepvaartmaat schappijen, Hollandsche Bank- Unie en andere ijlstellingen, ter wijl de heer Mijnarends, den na druk legde op de voortreffelijke leiding van onze officieele pos ten. wegens de gezondere opvat tingen die ons ministerie van buitenlandsche zaken thans hul digt t.a.v. onze economische ver tegenwoordigers in andere landen. Wat Brazilië in het bijzonder be treft, wees de heer Mijnarends er- "»p, dat dit land door zijn tro pische producten een werkelijke en potentieele concurrent van Ned.-Indië is Heel Zuid-Amerika lijdt echter onder een ontstellend menschentekort, als gevolg van onderbevolking. Brazilië, dat groo- ter is dan de Ver. Staten, heeft slechts 40 millioen inwoners en is voor nog geen tir.nde deel in ex ploitatie gebracht. De staat Sao Paulo is de locomotief, die den trein moet trekken. Daar is het hart van de industrie gevestigd. Zuid-Amerika, zoo besloot de heer Mijnarends, biedt derhalve nog tal van onbegrensde moge lijkheden en het zal de moeite waard zijn om door intensief onderzoek de aldaar ook voor Nederland liggende kansen te ob- serveeren en op het juiste tijd stip te grijpen. (Schaakredacteur: P. A. KoetslieM^ Noorderhavenkade 16a, Rotterdam! No. 6193. KOOS BLOM Jr., Bergschenhoek» Mat in twee zetten. 1„ Plaatsing, In een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden, heeft de pres.-commissaris, de heer N. C. F. van Ginkel, mede gedeeld dat omzet en resultaten over het eerste halfjaar 1946 niet onbevredigend waren; alle werk plaatsen zijn thans tot eind 1947 ruim van werk voorzien. Wat de resultaten over het tweede halfjaar 1946 aangaat, kon hij mededeelen, Een vrij belangrijke export kwam nog voor bij kaas. ruwe rubber, stijfsel en dextrine, glucose, zout, geneesmiddelen, diverse chemische producten, ijzeren buizen, koper en koper-afval, electro-technisch materiaal en diverse soorten werk- bü die van het eerste halfjaar ze-j r\'d„ Jong. Breda, IdiM. W, tuigen en machines, iker niet zullen achterblijven. Koenders, Cuiemborg. ld. No 6194. F. GAMAGE Eerste prijs The chess Corres pondent 1946. Mat in twee zetten. Wit: Kh4, Dh6, Ta5—d6, Rbl—gL Pb5—g5; e3. Zwart; Kf5, Db8, Ta3—c8, Rc5—eA Pc2d3ei, b7. g6. No. 6195. K. A. L KÜBBEL t. Sahmati 1934» Mat in drie zetten. Wit: Kbl, Ddl, Te6, Rd4. Zwart: Kf4, Rel; c6, d2, d6, gl h2, h3. Oplossingen over drie weken. Deze worden by ons ingewacht taf Woensdag 11 December. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6188 1. Fe6—f4 dreigt Df7—d5:tt. 1. Rd6, Rc5 en Rf6 weerlegt zwart door 1De6: en 1. Pd2t dooj -Ke5. Een fyne sleutelzet. No. 6189 1. a2a3 (tempopr^ bleem 1 Ra2, Rb3, Rd3, Re2> 2. Tbltt, Kb3:, Kd3:, Tdltenz; Indien 1: Pd3, dan 1.' Kdl en wit komt er niet. Terwyi 1. e3 Rf* mogelijk maakt, waarna wit geen doeltreffende voortzetting ter ba, schikking heeft. Vier aardige blok keeringen zijn in dit driezetje op ongedwongen wyze verwerkt. CORRESPONDENTIE J. H. te Den H. U is in Uw po. gingen schitterend geslaagd. Da correctie hopen we spoedig UÏ plaatsen. V. d. M. te O. Uw opgave heeffi te weinig variatie om het een pror bleem t« noemen goede oplossingen. J. Th Aarts. Uden, no. 6188 en no. 6183; J. 'Alsemgeest, Honseï lersdijk, id.; P. Andriesma, Heer len, id,N L. Coene, Den Haag» id.; Armand Helmer, Raalte, id.5 A. C. Hoyng, Veghel, id.F. Joot, sen, Krommenie ld.H. de Lange, R'dam, id.Chr. J. Oomen, Tet«* ringen, id.H. v. d. Pol, Zoetert» woude, id.G. G. Smit, Berkef» idH W. v Soest, Vreeswijk, id-S H. F.' Verheij, B,reda. id.C, v, Weide, R'dam, id. B Bijker, R'dam, no. 6189; B Dijk, Boekei, id.; J. v. Dyk, Lier, id.C. v. d. Kroft, Hons™ lersdijk, id.; P. L van Lieshout Haarlem, id.; P. Kop, Schieda id.C. J. Lutz, R'dam, ld.kap J. de Nijs, Groesbeek, id. J K. Blom Jr., Bergschenhoel^ no 6188; M. C. M v. d. Burg. Berk, tof* aanziai^dat deze ^t. °,'d Th N. Hoese],- Grave. °id^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 7