SPANNING IN PERZIE Nederland en de Unesco R Gezocht 5 Sport varia Verdwijnt Tsjang Kai Tsjek? DE JACHT DOOR NEW-YORK. Perolt aan den kant ADIO wegens moord VRIJDAG 29 NOVEMBER 194Ö TEHERAN TEGEN t AZERBEIDSJAN De sovjet-ambassadeur protesteert Benter seint uit Teheran: De ■panning in Perzie heeft een nienw hoogtepunt bereikt inge volge een verklaring van Djavid, den gouverneur-generaal van Azerbeidzjan, volgens welke alle overeenkomsten tusschen deze provincie en de centrale regee ring vervallen zjjn, DE H. VADER TOT DE PELGRIMS De triomf der 29 martelaren in China Geldigheidsduur brandstoffenbonnen „CULTUUR ZONDER GOD" Ontroerd zegt hij zijn politieke loopbaan vaarwel De „vier" werken in sneller tempo Mevr. dr. J. Goekoop- de Joögh f Werkloosheid en werk verruiming programma Tc. Ghavam es Soeltaneh, de Per zische minister-president, heeft Onmiddellijk op deze verklaring geantwoord met een telegram aan b Djavid, woerin herhaald wordt, dat Perzische legergroepen de pro vincie Azerbeidsjan zullen binnen trekken, om toezicht te houden bij de verkiezingen aldaar en dat te genstand van de zijde der Azerbeid- ajaansche militaire macht de ver kiezingen slechts zou vertragen en „onberekenbare reacties" uitlok- leen. Ghavam zond een gelijk te legram aan den koerdiscben leider Ghazi Mohammad. Men ziet thans' de mogelijkheid van een burgeroorlog in Perzie onder oogen. Volgens berichten van be trouwbare zijde heeft Iwan Sadsjikof. de sovjet-Russische ambassadeur te Teheran, een be zoek gebracht aan den sjah van Perzie, om een klacht in te die nen tégen de „onvriendschappe lijke politiek" van de regeering van Ghavam es Soeltaneh ten opzichte van de sovjet-unie. De ambassadeur, die nog ziek is, heeft speciaal voor dat bezoek het ziekenhuis verlaten, doch is er na dien weer teruggekeerd. Hij zou Ben sjah in herinnering hebben De H. Vader heeft de pelgrims In audiëntie ontvangen, die naar Rome gekomen waren, om j l. Zondag de zaligverklaring bij te wonen der negen en twintig, die In China in 1900 den marteldood gestorven zijn. In een toespraak, welke door de radio werd uitgezonden, zeide de Paus, dat China een der glans rijkste bladzijden vormt in het martelarenboek der katholieke kerk. De geheele oppervlakte van het onmetelijke Chineesche rijk is met het bloed van Christus' zonen doordrenkt. De 29 martelaren, wier triomf de kerk Zondag vierde, behoorden tot verschillende klassen der gemeen schap, zij waren van verschillende leeftijd en nationaliteit, maar allen waren bezield met dien éénen missionairen geest, die het ken merk is van Christus' discipelen en eenzelfde liefde tot God beziel de hen tot heldhaftige beoefening der deugd. De H. Vader wees er ook op, hoe de kerk in China uit het offer dezer 29 martelaren voordeel had getrokken. Aan alle aanwezigen, o.w. twaalf bisschoppen en eenige familieleden der zaligverklaarden, gaf de H. Vader tenslotte Zijn apostolisch en legen. gebracht, dat Ghavam beloofd had, de AzerbeidsjaansOhe kwestie op vriendschappelijke wijze te rege len, doch dat zijn regeering de jongste ontwikkelingen in Perzie een „onvriendschappelijke" daad acht. De ambassadeur heeft eenzelfde protest uitgebracht, enkele uren later, bij den minister-president, Chavam es Soeltaneh. Ghavam moet echter geweigerd hebben, over „binnenlandsche aangelegen heden van Perzie" in discussie te treden. Ook zou Ghavam gezegd hebben, dat „het voor de Perzi sche regeering onmogelijk was, aan de sovjet-unie een olie-con cessie te verleenen zonder goed keuring van het parlement. Voor dat het parlement bijen geroepen kon worden, zouden echter ver kiezingen moeten plaats vinden en ter verzekering van vrije ver kiezingen moest de regeering in het geheele land, met inbegrip van Azerbeidsjan, troepan stationeeren," De volgende brandstoffenbon- nen van de brandstoffenkaart blij ven geldig tot eh met den daar achter vermelden datum: 62 BV (een eenheid) tot e* met 30 November 1946; 63 BV (twee eenheden) tót en met 31 Decem ber 1946; 60 BV (drie eenheden) tot en met 31 Januari 1947; 61 BV (drie eenheden) tot en met 28 Februari 1947. De periode-bonnen le t/m. 9e periode van de kaarten WA en WB 606 blyven tót nader order geldig. O De te Glasgow gespeelde voet balwedstrijd tusschen Schotland en Ierland is geëindigd in 00. De wedstrijd QuieenslandM. C C. eindigde in. een draw; Engeland 310 en 238 voor 6, Queensland 400 en 230 voor 6 (gesloten), Washbrook scoorde 124, Mc. Coolnam 3 voor 78 De Eerste Kamer heeft Woensdag met 31 stemmen het wetsontwerp tot goedkeuring van het statuut van de organisatie der Ver. Naties voor onderwijs wetenschap en cul tuur goedgekeurd. Alleen de heer Schneider (K.V.P.) stemde tegen. Tevoren heeft de heer Anema (A.R.) bezwaren geopperd tegen de preambule van het statuut, welke z-i. gespeend is van realiteitsbesef. Voorts lijdt zij volgens spr. aan deerlijke overschatting van het in- tellectueele element in de bevor dering van den vrede. De heer Schneider had eveneens bezwaar tegen de preambule, die den naam van God niet noemt, ter wijl evenmin een vaste grondslag is aangenomen voor besehaving en gerechtigheid. Wij zijn toch reeds bezig terug te zinken tot een hei- densche maatschappij. Een cultuur stichten zonder God is onmogelijk. Dat het Vaticaan niet is uitgenoo- digd zitting te nemen, kenschetst het karakter van dit instituut. Minister Gielen gaf toe, dat de preambule eenzijdig is. Maar het is niet juist, dat zij alleen op het intollectueele gebaseerd is. Het leek spr. overdreven om te zeg gen, dat zij gespeend is van reali teitsbesef. De invloed der Kerken in de Unesco dient sterk te worden aangewakkerd. Het instituut kan stellig goed werk verrichten, al oordeelde spr. het begin, zooals dat te Parijs was, niet gelukkig voor zoover de politiek mede een onder werp van discussie was. De uitnoo- digingen zijn inderdaad niet tot allp mogendheden gericht. Een uit- noodiging tot den H. Stoel kan al leen geschieden op aanbeveling van den uitvoerenden raad. Deze raad is pas dezer dagen samengesteld. Rust en ontspanning in roezigen tijd. Dat geeft U BERNHARD NORDH's „DE STRIJD VAN HET GESLACHT PALSSON" bevattende de beide uitgaven „In de schaduw van het Marsgebergte" en „Rendiervolk in leven en dood", gedrukt op crème getint papier en voorzien van vele kleur- en zwart- iliustraties van Anton Pieck. Prijs f 8,50. (Reel.) De Chineesche generalissimus Tsjang Kai Tsjek heeft de Chi neesche nationale vergadering medegedeeld, dat hij zijn politie, ke loopbaan als geëindigd be schouwt. Hij kon zijn ontroering niet meester blijven, toen hij deze verklaring aflegde, aldus ,,A. P." ,,Ik ben nu 60 jaar oud", ver klaarde hij, toen hij in de verga dering de nieuwe ontwerp-grond- wet van de coalitie indiende. In de afgeloopen 20 jaar, sinds den dood van Saen Jat Sen, is de re- geeringsverantwoordelijkbeid aan mij toevertrouwd geweest. Nu de nationale vergadering haar overgenomen heeft, heb ik geen politieke ambitie meer." Het was nog niet direct duidelijk, of de verklaring van den genera lissimus betoekende, dat hij van al zijn uitgebreide bevoegdheden zou afzien. Eerder had de generalissimus bij het indienen van de nieuwe grondwet gezegd: ,,Het indienen, ervan beteekent het einde van de verantwoordelijkheid van de na tionale regeering en het begin van de regeering door het volk." De generalissimus vertelde de Reuter seint uit New Turk: De ministers van buitenlandsche zaken der vier groote mogend heden zijn Donderdagavond te New Vork over het meerendeel der economische clausules in de vredesverdragen tot overeen stemming gekomen. De kwestie van vrije scheep vaart op den Donau werd pTac tisch opgelost. De ministerraad moet thans vergoedingen regelen. De scheepvaart op den Donau zal vrij zijn voor passagiers- en goederensehepen van alle ste ten op basis van gelijkheid met be trekking tot haven- en vaargelden en de bepalingen der handels scheepvaart binnen de grenzen van de gebruikelijke handelsbe trekkingen. vergadering, dat de nieuwe consti tutie voorzag in een regeering meï een president aan het hoofd', die een uitgebreide uitvoerende macht zou bezitten. Hij verklaarde, dat er gevaaï, bestond voor alleen-dieerschappjjt indien de president niet wist, hoe hij zijn macht moest beperken, waaraan hij toevoegde: „Het Chi« neesche volk moet opgevoed wor den in de wetenschap van het re* geeren, daar het totaal geen erva ring heeft In zelfbestuur." In den ouderdom van 69 jaar is te Breda overleden mevr. wed. dr. J. S. Goekoopde Jongh, een bekende figuur in de Ned. kunst wereld. Zij wijdde zich met wijlen haar echtgenoot bijzonder aan de Grieksche archaeologie en ook de moderne kunsten hadden haar aandacht. Mevr. Goekoop werd in 1904' benoemd tot privaati-docento aan de universiteit te Utrecht en was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. In het Statistisch Bulletin van het Centraal Bureau voor de Statis tiek zijn indexcijfers gepubliceerd over de werkloosheid en werkver ruiming in 1945 en 1946. Hieraan zijn de volgende cyfers ontleend: Geregistr. geheel werkloos 31 Dec» 1945 90.446. 30 Sept. '46: 38,743, 31 Oct.: 37,578*) Personen, die geheel of gedeelte lijk wachtgeld ontvingen (raming) idem 43,500, idem 6000 id. Ö200. Gereg. d.u.w.-artbeiders idem 63,000. idem 20,400, idem 18,800*). Aantal dat aan cLu.w.-objecten werkelijk arbeidde idem 33,500, id 14,200, id. 14,500. Aantal d.u.w.-arbeiders welke nor male werkzaamheden verrichten, welke niet het karakter van werk verschaffing hadden idem 18,700, id. 6300, id. 6500. Voorloopdge gegevens. 29. En dat had hij niet verkeerd gedacht, doch het geluk was weer niet met hem. Want toen hij vlak by een hoogen kademuur was, zag hij boven op dien muur een dikken agent staan, die met een onder, zoekenden blik het kleine bootje opnam Deze agent, dat begreep Doch Perolt was, zooals gewoon. Perolt heel goed, stond zich af te'lijk, niet uit het veld geslagen. Met vragen, -waar dit bootje vandaan zoo'n agentje zou hü het wel klaar kwam, wat die heer in die lange, I spelen. Hij had in zijn leven wel zwarte jas, die toch heelemaal geen! voor heetere vuren gestaan en daar_ figuur van een schipper of matroos j om liet hij het bootje langzaam had, in dat bootje te maken had I tegen den wal loopen. ZATERDAG 30 NOVEMBER. HILVERSUM I (301 M.) VARA; 7 00 Nieuws, gymn. en gram-, 10-35 v. d- continu-arb., 11.20 gram., 11-45 Eer. uit Indië, 12-00 Gram-, 1230 Muziek, 13.00 v. d. Ned. Strijdkr-, 13 30 Carillon, 13-40 Mu ziek. 14 00 Kwartet. 14-30 Sportpr-, 14 40 Orkest, 16.00 Stafmuziek, 16.25 Caus.; 16-40 A-J-C-, 17-05 Muziek. 17.30 v- d- jongeren, 18.00 Nieuws, 18-15 Zang, 18-30 v. d. Ned. Strijdkr., 19-00 Trio, 19.30 V. d. Jeugd, 19-45 Caus-, 20-00 Actual, 20.20 Metropole-ork-21.00 Caus-. 2115 Cabaret, 22-30 Hoor spel, 23-00 Nieuw®, 23-15 Puzzl-Jn, 23.30 Huisbioscoop. HILVERSUM II (415 M-) KRO: 7,00 Nieuws, gymn- en gram-, 10 45 Voordracht. 11-00 v- d. zie ken 11.45 Gram-, 12-00 Zang, 12.30 Koor, 13.00 Nieuws, 13.15 Concert, 13-45 Caus-, 14 00 Gram-, 14-15 Eng- les, 14.45 Gram., 15.00 Boek- bespr15-15 Orkest (16-00 Caus 16-30 Caus., 17.00 v. d- jeugd, 18-00 Vaucteville-ork-, (18-15 Pol- week- overz). 19-00 Nieuws, 19.15 Gram., 19.30 Hoorspel, 20-00 Actual-, 20-15 Gram-, 20.30 Lichtbaken, 21.00 Vroolijk prog-, 22-00 Gram-, 22-30 Caus-, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.30 Gram. 40). Wat Pug ontbreekt is opvoe- Bing mr. Burke. Anders zou hij een groot succes in ons beroep ge worden zijn Hij is tot alles bereid is het niet, Pug? zoolang het geld maar goed is, maar hij kan zijn hersenen niet gebruiken. Nu vraag ik je en ik zal graag je opi nie eens hooren, als ik je ten minste niet ophoud. Je hebt ge hoord wat hij zei. Hij is er vóór, om je maar didect vol lood te schieten. Ik zeg néén, en ik zal je zeggen waarom. Wij worden be taald naar gelang van het resul taat dat wij bereiken. Maken wij Je enkel maar koud, dan zit er een honderd pond voor ons aan. Dat is geen slechte betaling voor één dag werk! Geen vakorganisatie zal mij er toe krijgen om wegens dat ta rief in staking te gaan. Maar er is een kerel, die jou een paar woord jes in je oor wil fluisteren, vóór we je om zeep brengen. Daarom krijgen we honderd pond, indien we je hier stilletjes in slaap mar ken, maar vijf honderd, indien we Je hem levend in handen spelen. Nu vraag ik je, is die Pug wel goed snik? Wanneer we alleen onze hersenen maar een beetje gebrui ken, zullen we werkelijk dik geld verdienen. Wat zeg je ervan, mr. Burke? Vijf honderd pond is een heele som antwoordde het slachtoffer, maar aangezien je mij naar mijn meening heb gevraagd, .geloof ik toch niet, dat je als financier veel beteekent Spike, die juist een sigaret had opgestoken, wierp de lucifer in Burke's gelaat. Wat je zegt! Wel, wel, ik ben altijd bereid om te leeren. Wat heb je op je hart? Je bent er toch zeker op uit om geld te verdienen? Hoe meer hoe betor, niet? Natuurlijk altijd. Dan is de rest vrij eenvoudig. Je krijgt vijf honderd pond als je mij levend aflevert. Laat rne gaan, en ik maak er duizend van. Spike's oogen begonnen even hebzuchtig te schitteren, maar dan grijnsde hij spottend. Waar zie je mij vopr aan? Een ras suffer? Ik weet niet, of het toch maar niet veiliger zou zijn mijn maat zijn gang to laten gaan. Denk eens aan hoe goed je je zoudt kunnen amuseeren met dui zend pond! zei Burke. En ik kan me niet indenken, dat jij dan geen woord tegen de politie zoudt zeggen. O neen! Ik vermoed zoo dat we ieder mins tens tien jaar zouden krijgen. Pug, die teekenen van toenemen de rusteloosheid vertoonde, kwam nu tusschenbeiden. Indien iemand hier zijn neus om het hoekje van de deur steekt, bromde hij zenuwachtig, zijn we er bij en Nog één woord van jou, snauwde Spike woedend, en ik zal zorgen dat er spoedig een steen op je graf besteld kan worden. Hou je mond dicht. Ik moet denken. Mijn leven is mij duizend pond waard, zei Burke, en ik geef je mijn woord, dat ik niets zal zeggen. Afgesproken? De man op den rand van het ben inhaleerde den rook van zijn sigaret Waar wil jij aan duizend pond komen? informeerde hij lis tig. Van de bank. Dat zal geen enkele moeilijkheid opleveren. Toen Spike opnieuw sprak, klonk zijn stem wat minder onvriende lijk. O.K., zei hij, we zouden een duizend pond best kunnen gebrui ken. Nu is het jouw beurt. Ik kan niets doen terwijl ik hier zoo vastgebonden lig. Spike bewoog zich niet. Het is jouw idee, zei hij, maar je hebt het nog niet ver kocht. Indien je mij duizend goeie pondjes in mijn handen geeft, kun je naar huis gaan Je denkt toch zeker niet, da: ik zooveel in mijn zak meedraag, is het wel? O neen, je hebt nie's bij je Daar hebben we ons al van over. tuigd. Je zult goed en snel moeten nadenken, wan; als die andere ke rel het eerst met zijn vijfhonderd op de proppen komt, zal ik de zaak met hem afsluiten en is het, wat jou betref afgeloopen. M'fk dan dat touw los. zei Burke, dan zullen we het in no time geregeld hebben. Dat zou je wel willen! Waar zie je me eigenlijk voor aan, baas je? Je schijnt me nog steeds niet e begrijpen. Ik heb een zacht en vriendelijk karakter, dat heb ik ik zou zeker niet aan je woord twijfelen, maar mijn vriend hier is anders. Kun je je dat indenken? Spottend trok hij zijn wenkbrau wen omhoog. Hij zou mij zelfs nog niet vertrouwen. na alles wat ik voor hem heb gedaan. En jou kent hij nauwelijks! Neen mister, je zult eerst 'het geld op tafel moeten bren gen vóór we je kunnen laten gaan. Hoe zeer het hem ook togen de borst stui'.tto, toch zou Burke in de gegeven omstandigheden bereid zijn gewe. t te betalen indien er ook maar de minste kans had be staan dat die kerels, na het ont vangen van het geld. hem toch niet voor hun eigen veiligheid vermoord zouden hebben. Maar het zou hem misschien eenfg uits'el kunnen ge ven. indien Pug met een briefje naar mijn flat gaat, kan hij mijn cheque boek halen. Nu begin je gezonde taal te spreken, zei Spike, En dan? Je kunt 'de cheque op de bank gaan innen. Spike toonde zijn tanden in een valschen grijns. ik een cheque van duizend pond gaan innen! lachte hij. Maak me niet aan het lachen. Ze zouden me zeker geen enkele vraag steL len, hè! Laat iemand van de bank het geld dan hierheen brengen. Dat klinkt prachtig! meende Spike. Maar als hij dan ook eens een half dozijn agenten mee bracht? Ik probeer een boterham te verdienen, maar ik zoek niet be. paald naar moeilijkheden. Luiistor. mis'.er, misschien krijg je nog tijd om wat anders te bedenken, maar dan zal hét wat goeds moeten zijn. Inmiddels ga ik je hier vandaan Brengen. Mijn maat is wat zenuw achtig van aard en wanneer hij van s .reek raakt, kan £at wel eens onaangenaam voor je worden; (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2