Trein botst op paard en wagen DE NIEUWE BONNEN Noodkreet uit Zwitserland Lijn Den Haag-R'dam versperd ftfete JAARGANG DONDERDAG 5 DECEMBER 1915 No. 20181 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Benauwd moment voor passagiers Conducteur en passagier redden menschenlevens 'N PAARD STRUIKELDE GEGIL EN GEKRAAK GEVAARLIJKE TEGEN LIGGERS vuren „Blijft tactiek n r- TOTALE MAANS VERDUISTERING BESTRIJDT HET BESMETTINGSGEVAAR Wie wordt premier in Frankrijk? THOREZ NIET GEKOZEN De communistische candidaat voor het Fransche premierschap, Maurice Thorez, heeft niet vol doende stemmen op zich ver- eenigd om premier van Frank rijk te kunnen worden. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE H O O F D R F«£> ACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J.WITLOX BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK (gisterenavond is de electrische trein, welke te 17.54 van Den Haag vertrekt in de richting Rotterdam» ttisschen Delft en Schiedam hij een particulieren spoorwegovergang dicht bij de kerk te Kethel in botsing gekomen met eeu met een paard bespannen kar. De trein ontspoorde. Donker was de avond en de re gen striemde de ruiten, toen we ons gisterenavond ca het vernemen van de tijding, dat'er bij Kethel een spoorwegongeluk gebeurd zou zijn, naar dit dorp spoedden Met veel moeite bereikte onze auto de plaats waar het ongeval zich had afgespeeld en al dra bleek het dat de eerste berichten, die van een ernstig spoorwegongeluk spraken, gelukk g niet bewaarheid werden. Wat was er geschied? Op een eigen ,andweg door de velden reed een voerman zijn kar, getrokken door een paard en be aten met pakken stroo. huiswaarts Bij den spoorwegovergang gekomen het. gold hier dus niet den be duchten overweg bij Kethel gleed het paard plotseling op het modaerige landweggetje uit De voerman de heer P. Lansbergen uit Kethel, poogde het dier weer overeind te krijgen, doch, ter wijl nij daarmee bezig was na derde met groote snelheid uit de richting Delft de trein. Het was toen ongeveer tien minuten voor half zeven. De man stelde nog wanhopige pogingen in het werk om het paard te redden, doch zóó seel kwam de trein aan, dat hij er op hedacht moest zijn zich zelf in veiligheid te brengen. Met een ontzaglijken klap sloeg het voorstel van den ge stroomlijnden wagen tegen het paard en tegen een gedeelte van de kar op. Het paard werd als het ware vaneengereten, de trein ontspoorde, liep even op de spoorbaan door en zakte daarna dieper weg in het grind. Dwars liggers versplinterden, de rails werden totaal verschoven, zelfs de gehecle spoorbaan werd ont set. Dfc onderstellen van de wa gons werden als het ware wegge schoven en verwrongen- Hoewel oogenschijnlijk de schade flan het treinstel niet groot lijkt, Zal de schade vooral aan de onder stellen en de spoorbaan wel zeer zwaar zijn We spraken kort na het onge- vail een der passagiers van den verongelukten trein. ,,Ik stond, aldus de passagier" op het achterbalcon van een der wagons aan het achtereind van den trein. We reden op topsnel heid ter hoogte van Ketel, vlak bij het ijzeren spoorbruggetje over de z.g. Mandjeskade. Bij dit brug getje, dat hersteld werd was het den laatsten tijd gewoonte, in lang zaam tempo te passeeren. Sinds enkele dagen gebeurt dit echter niet meer. Plotseling werd er zeer srterk geremd en daarna begon de wagon te schommelen en te slin geren. Ik brulde en liep naar het midden van den wagon met de ge dachte: daar gaan ongelukken ge beuren. Een halve minuut onge veer schoof de trein op deze wijze voort. De lichten gingen uit, het was stikdonker, er klonk gegil en gekraak. Zoo kwam de trein t0t stilstand. Hevig geschrokken ver. lieten de menschen den trein Er klonk geroep pas op de draden, maar niemand wist eigenlijk wat er gebeurd was. Aan den voorkant van den trein gekomen, zag ik een bestuurder, die op een indeuking wees aan den voorkant van den trein: ik moet iets geraakt hebben, zei hij. ongelukken, dear de oniispoorde trein beide sponen verspert. Eens klaps werd er geschreeuwd: „Daar komt er nog één!" Uit de richting Delft naderde met zeer groote snelheid opnieuw een trein. Een irnan met een roode vlag snelde die richting, doch hij slaagde er niet in voldoende de aandacht van den bestuurder te trekken. Een jongeman, gewapend met een z.g. knijpkat, had echter beter succes en wist den trein t or stilstand te brengen, zij het dan op het nippertje! Op slechts enkele me ters van den verongelukten trein werd gestopt Het publiek, dat links en rechts over de spoorbaan rondliep, heeft echter wel enkele benauwde oogen- blikken meegemaakt. We stonden eerst een tijdje te wachten of een and-ene trein ons zou korruen opha len, maar later zijn de meesten maar gaan loopen naar Kethel, waar zij de bus namen van de R.E.T., die zijn eindpunt heeft bij de school aldaar. Vele menschen waren danig overstuur en in de R.K. pastorie was men den gestran- den reizigers behulpzaam bij het vinden van vervoersgelegenheid voor het voortzetten van de onder broken reis". Tot zoover deze ooggetuige. Volgens andere berichten zou de trein uit de richting Delft tot Stil stand zijn gebracht door een mili tair, die bij deze poging aan den apin gewond werd- Bevestiging hiervan konden wij echter nog niet krijgen. Aan het station te Schiedam was al spoedig een opstopping van reizigers. Er werd echter een groot aantal bussen ingelegd, die den dienst op het traject Schiedam Delft onderhielden. Het herstel van het baanvak aal waarschijnlijk wel een da? of twee in beslag nemen. De opruimingsarbeid Na verplaatsing van de electri sche bovenleidingen zijn twee ploegen van elk ongeveer 40 man met behulp van twee ongevallen kranen aan den kant van Delft en die van Schiedam begonnen de ontspoorde treinstellen op het rechterspoor (van Schiedam uit gezien) te plaatsen Den geheelen nacht is er onder het licht van schijnwerpers, ge voed uit den generatorwagen van de hulpploegen, doorgewerkt. Men was hedenmorgen "bezig met het wegtrekken van het oude spoor en het leggen van een hulpspoor, om beide kranen gelegenheid te ge ven langs de geheele lengte van den trein te komen, teneinde deze op het nog vrijwel in tact zijnde spoor te plaatsen. Er werd eenige hinder onder vonden van een kleine brug, die juist onder het midden van den trein ligt, maar spoormannen kennen dit werk. Het reizen op het traject DelftSchiedam. De N.V. Ned. Spoorwegen deelt ons in verband met de versperring op het baanvak DelftSchiedam mede, dat men op. Donderdag 5 December bij het bereizen van dit baanvak ,met groote vertraging re kening moet houden. De verbinding Den Haag H.S Pij nacker—Rotterdam DP. wordt 99 De pluals waa het ongeluk geschiedde. De wagen ligt tegen een paal geslagen; het paa"d lag 't0 M. verder zooveel mogelijk versterkt. Indien men door genoemde stremming over een omweg moet reizen, kan dit zonder bijbetaling geschieden. De reizigers uit Delft naar Schie dam en verder werden ook heden per autobus van het station Delft naar Schiedam vervoerd, waar de reis per trein werd vervolgd. In omgekeerde richting ging het ook per autobus- Nader vernemen wij nog dat de voerman Lansbergen nog een ver twijfelde poging heeft gedaan om den aanstormenden trein te laten stoppen. Hij liep hem tegemoet, doch zijn pogingen hadden geen succes. Met ontzetting moest de man toezien, hoe paard en kar ge grepen werden en verbrijzeld. Morgen de lijn iveer in gebruik Een ingenieur kon ons mede- deelen, dat het waarschijnlijk nog één dag zou duren voor de lijn in gebruik genomen kan worden. Het treinstel' zelf voor leeken- oogen zwaar beschadigd, had vol gens den ingenieur voor zoover hij het kon beoordeelen, weinig geleden. Het treinstel zal naar de werkplaatsen ia Haarlem versleept 'worden Het Ned-.Ind. legercommuniqué meldde Woensdag activiteit van scherpschutters ten Oosten van Padang. Op den weg naar Eroma- haven en het vliegveld zijn door Indonesiërs mijnen gelegd. Twee Nederlandsche brengun-carriers zijn op een mijn geloopen, waar bij 14 personen werden gedood en tien gewond. Binnen het gebied van Batavia werden Ned. patrouilles door ter roristen beschoten. Ooik in het Oostelijke gedeelte van Bandoeng werden Nederl. pa trouilles herhaaldelijk beschoten. De Ned. stellingen ten Oosten en Westen van Semarang werden door Indonesiërs onder vuur genomen. Ned. patrouilles ten Westen van Soerabaja zijn door Indonesisch granaatvuur beschoten, terwijl men infiltratie van vijandelijke ele menten in de stad heeft waargeno-i Zondagavond heeft een totale maansverduistering plaats. Indien de bewolking dit toelaat, zal men omstreeks kwart over vijf voor het eerst de schijf van de aardschaduw zich op de maan zien afteekenen. Langzaam schuift deze dap op, tot ze om elf minuten voor half zeven gansch de maan be dekt, welke dan alleen nog in een donkerroode, ietwat grauwe kleur zichtbaar zal zijn. Deze algeheele verduistering duurt op enkele minuten na een uur. Daarna komt geleidelijk aan de maan weer te voorschijn in het heldere licht, dat zij rechtstreeks van de zon ontvangt. Zóó kwam de trein tot stilstand; dwarsliggers liggen vets, linterd onder het onderstel, de rails zijn vlak bij elkaar gedrukt, het bruggetje (rechts) is ontzet Een conducteur van den trein had de goede gedachte, den tndlh uit de richiting Schiedam, die ieder oogenblik hier kon passeeren, tegemoet te gaan en te doen stop- Ven. Dit voorkwam zeker groote Voor de tweede helft van de 13de periode 1946 (8 t.m. 21 Dec.) geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen van. - BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (Strook No. 4.) 51—1 brood: 800 gr. brood. 512 brood: 400 gr! brood. 511 boter: 125 gr. boter. 512 boter: 125 g.r„ margarine of 100 gr vet. 513 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 511 melk4 liter melk. 511 vleesch: 100 gr. vleesch. 512 vleesch: 400 gr. vleesch. 511 algem.200 gr kaas. 512 algem.50 gr. korstlooze kaas 513 algem.: 500 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1Ó00 gr. jam, stroop enz 51IB res.: 1600* gr. brood, 51IC res.800 gr. brood. 512B, 512C res.3 liter melk 51—3B 51—3C res.: 1 el (vijfde kl.) 51-t4b res.100 gr. kaas. BONKAARTEN KD, KE 612. (Strook No. 4.) 52—1 brood: 800 g,r. brood 52—1 boter250 gr. boter.' 52 2 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 52—1 melk. 12 liter melk. 521, 522 vleesch: 100 gr. vleesch 52—1 algem.: 100 gr. kaas. 52—2, 52—3 algem.250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr jam, stroop enz. 52—4 algem.: 1 ei (vijfde klasse.) 52ID res.800 gr brood. 62—30 res.j 50 gr, khi^tlafias kkfts 52IE res.: 250 gr. rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscutts. 522E res600 gr. bloem of kindermeel (niet uit rÜst bereid) TABAKSKAARTEN ENZ T 61: 2 rantts. tabaksartikelen. V 62 200 gr, choc, en/of suikerw. X 61: 2 rants, tabaksartikelen. X 62: 100 gr. choc en/of suikerw. Voor de week van 15 t.m. 21 Dec. zullen nog bonnen worden aange wezen voor tabak, versnaperingen, bloem, koffie, thee en gedroogde zuidvruchten. Op de bonnen voor tabaksartikelen zal bij aankoop van twee rantsoenen sigaretten ten minste een rantsoen sigaretten vervaardigd uit Zuid- Amertkaansche tabak gekocht moeten worden. Fruitbonncn De geldigheidsduur van de bon nen 47-4 en 48-4 Algemeen, aan gewezen voor het koopen van 2 kg- appels en peren, is verlengd t-m- 28 December. Voor den handel in cichorei en peekoffie zijn maximumprijzen vastgesteld; voor den consument bedraagt deze 11 cent per ons. <C> De sigarenmakers van de firma Smit en Ten Hove 'te Kampen zijn in staking gegaan, omdat zij zich niet konden verieenigen met de aanstelling van een nieuwen portier, een gewezen politie-aeent, die te Streng zou visiteeren. (Van onzen Geneefschen correspondent) Heit Internationale Roode Kru-is- Comité, de ,,Caritas Catholioa In- temationalis", de „Internationale Vereen iging voor hulp aan Kinde ren" en vier andere inlternationale humanitaire organisaties, hebben een oproep gericht tot allen, in de geheele wereld, die tot het. geven van eenige hulp in staat zijn. om snel te geven, teneinde een ramp af te weren, welke millioenen men schen in den komenden winter bedreigt. De oproep herinnert eraan, dat in dit jaar het aantal dakloozen weder met geheele bevolkingsgroe pen is vermeerderd, die hun woon. plaaltsen moesten verlaten. De on dervoeding heeft overal rampzalige gevolgen. Het getal der lijders aan tuberculose is op onrustbarende wijze in vele landen toegenomen. Honderdduizenden zieken wachten nog op geneeskundige behandeling, doch de middelen oratforelken. om hen te helpen en om het besmet tingsgevaar te bestrijden. Vertegenwoordigers van de ze ven internationale organisaties, die den oproep om hulp onderteekend hebben, -hebben, ieder voor zich, Midden- en Oost-Europa bezocht, om zich een juist beeld van den toestand te scheppen. Zij zijn al len tot dezelfde slotsom gekomen: ,,Een nieuwe ramp bedreig millioenen uitgehongerde.dak- looze, onvoldoend gekleede, te gen besmettelijke ziekten geen weerstandskracht. bezittende menschen. Zi) zullen een nieu wen winter niet kunnen over leven,indien niet een groote opgezette hulp den. toestandj radicaal veranderen en verbe teren zal". De oproep eindigt met de drin gende bede aan allen, die eenige hulp kunnen bieden, om deze te verleenen aan de nationale en in- ternaltionale organisaties, die over eenkomstig het beginsel van jHulp aan alle menschen in nood", actief tijn. Hij kreeg 259 van de 579 stem men. Er stemden 318 personen blanco, zoodat Thorez niet de vereischte absolute meerderheid heeft. Heden zal opnieuw worden ge stemd, waarbij Thorez ten tweeden male candidaat wordt gesteld. De nieuwe marinierskazeme aan het Toepad. te Rotterdam, wolke op 10 December a.s. in gebruik lal worden genomen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1