LANGS DE Ontgraving Eemhaven vordert STADSNIEUWS Laatste berichten Java en „Cher ibon'3 PONDERDAG 5 DECEMBER 1946 PAGINA 3 ST NICOLAAS OP VELE PLAATSEN R K METAALBEW.BOND ST. ELOY OFFICIEELE KENNIS GEVING CONSUMENTENCREDIET MET P. C. J. OVERZEE TENTOONSTELLING GEM. LEESZAAL KERSEN OP WIJN OP WATER SLIP-PECH HERMANDADJES EN DITJES „Hertog Hendrik" wordt logementsschip L.T.B. BISDOM HAARLEM Op straat onwel geworden en overleden GEVONDEN VOORWERPEN BURGERLIJKE STAND" ZAL VOLK ACCOORD i VERWERPEN M.S. PRINS ALEXANDER TE WATER GELATEN Rotterdams havens worden uitgebreid De ingang tot nog meer nieuwe havens in Zuid BABY BIJ BRAND OMGEKOMEN Door brandweer dood in wiegje aangetroffen DE 105e VERJAARDAG VAN OPOE HERFST VOLGENDE WEEK Regeerin gsverklarin g over Indië De ministerraad heeft heden, van half 10 tot half 2 een be spreking gehouden met de Com* missie-Generaal. Deze gemeen schappelijke bespreking zou (hedenmiddag voortgezet wor den. Daarna nog deze week zal de ministerraad afzonder- lijk vergaderen. In het begin der volgende week kan dan een verklaring der regeering in het parlement worden tegemoet ge zien. Naar interventie in Spanje? Een sovjet-overwinning te New-York De kinderdiefstal te Delft St Nicolaas is gisteren (bij vele (kinderen op bezoek geweest en (theestal bad hij een verbond .-e- sloten met Hollywood of andere vertegenwoordigers van het tru ibeeld om zijn kort bezoek waar dig en grappig aan te vullen In het vereenigingslokaal gaf de buurtvereeniging R. E. S. van di Potterdamsehe Dijk een kinde-- middag, evenals de ï^oneebver. Gusto Jan Kiaassen en Katrijn met 'hun vrienden en kennissen verleenden hieraan hun medewer king In hef Wijkgeboww aan de Sti-iphensonstraat hielden mevr. Bossini en haar clown ae kinderen bezig De ouders hadden zelf speelgoed vervaardigd en een overdaad van lekkers werd aan de meer dan 80 kinderen uitgereikt. Er was veel werk van gemaakt. In Eureka hield Leen de Bruijn de kinderen van die buurtvereen. Voornschestraat bezig, daarin bij gestaan door de gezusters v. d. Lee, die een Hawaiian-ensemfole vormden en een poppenkast De Astoriazaal was het domein ivan de buurtver. Gordeonstraat. Onder Ons", de H.B.S-vereen, ideei het in oudle stijl in het Ve - eenig:ngslokaal. Het bestuiur van den R.K. Me- taalbewerkersbond St Eloy ver zoekt ons de leden van dien bond er attent op te maken, dat op Zondag 8 December in de kerk van tien H. Johannes den Dooper aan de L. Haven een H. Mis zal worden opgedragen voor de leven de en overleden leden van de afd. Schiedam, Het bestuur vertrouwt erop. dat alle leden aanwezig zul len zijn De H. Mis is om half 8. De dUtrictsraad voor het Con- sumentencredlet te Schiedam deelt mede, dat nog tot en met 14 De cember a.s. gelegenheid bestaat tot het inleveren der aanvraagformu lieren voor consumehtencrediet Drankwet B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van M. H. Stevense, alhier, om een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoho- lischen drank in het klein in de be- neden-localiteit van het perceel Groote Markt 9, alhier; ;en herin neren eraan, dat binnen twee we ken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht SCHIEDAM, 5 Dec. 1946. Hinderwet B en W van Schiedam hebben bij hun besluit van 14 NoV. 19461 ,de beslissing op het verzoek van) G. J. Sjoer, alhier, om vergunning tot oprichting van een inrichting voor machinale houtbewerking in het pand Noordmolenstraat 52. ver daagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM 30 Nov. 1046 Het moet voor de zeevarenden, •die gisteren de uitzending uit het Passage theater beluisterden een bijzondere ontroering zijn geweest, om de volle zaal de overbekende, mMS, nooit vervelende St. Nicolaas- velwj ss te hooren zingen Royd Bachman, Francis Bay en het orkest gaven een bijzonder ca chet aan den middag Daan Hooy- ikaas en Dries Krijn vertolkten en kele aardige dialoogen en Bill Ki- lima and his singing and swinging cowboys bleken zonder veel moeite de duizenden mijlen tusschen Texas en Hawaii te hebben overbrugd, Van 916 Dec a.s zal in de Open bare Leeszaal een tentoonstelling worden 'gehouden van Kerstlitera tuur Alsdan kunnen boeken wor- den besproken die na afloop der vreemd, tentoonstelling kunnen worden op-l gehaald. Laat alle Sint Nicolaas-, Kerst mis- Aen Oudej aarssnoepers een klaa^fcd aanheffen, want J. C. is gisteren bij het achteruitzetten van zijn auto in de Schie gereden. De man bezat geen rijbewijs; kwam er af met een nat pak, maar erger is het, dat deze snoodaard door deze achteruitzetting een gedeelte van de lading, bestaande uit kis ten gevuld met flesschen, inhou dend kersen op wijn verloren deed gaan Wee en jammer over onzen drogen Sinterklaasavond, Wie duikt er mee Door de gladheid van den weg is gisteravond een in civielen dienst zijnde legertruck bij heit passeer.cn van een tegenligger in de zachte berm van de Damlaan geraakt en in het water gekan teld. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor, het duurde geruimen tijid eer de drenkeling hedenmorgen op den wal was ge bracht. Een takelwagen en eén vrachtwagen verleenden assistentie. In de woning van G H. V aan de Uselmondesschsesstsrsaat brak gisteren een schoorsteenbrandje uit. Het brandje werd door de brandweer ge'o'.uscht. Er werd geen schade aangericht. G. v. d. B. alhier, deed aangifte van diefstal van 'n schrijfmachine uit de fabriek der fa. P. alhier. Van A. C N. alhier, werd uit zijn auto, die hij even onbeheerd had laten staan op de Stadhouders- laan alhier een lederen vest ont- Met de sleepboot ,,Tyne" van L. Smit en Co's internationalen sleepdienst is vanmorgen het ma rinewachtschip .Hertog Hendrik" den Nieuwen Waterweg binnenge sleept Het gaat naar de werf van Wilton in Schiedam, waar het zal worden omgebouwd tot logements schip voor de marine. De .Hertog Hendrik" diende in Mei 1940 als drijvende batterij. Het schip werd bij Den Helder tot zinken gebracht, door de Duit- schers vervolgens gelicht en naar Duitschland versleept. Daar van daan is het ongeveer een jaar geleden teruggekomen. Het lag tot heden aan de Rijkswerf te Nieuwediep. De L-T.B. houdt een algemeene jaarvergadering op Maandag 9 December a.s. te Amsterdam. De agenda 'bevat een toespraak van prof Cleophas en een uiteen, zetting over de landlbSuw-politiek te Hallo hallo, dames en luisteraars in het vaderland, luis- teraars in Oost en West en die de zeeën bevaren, goeden middag, goed: n avond en goeden morgen. Wij staan hier 'met onze microfoon langs de lijn bij de match Neder- Indonesië Tiarkenborg Stachhouwer is zoo xt' kVtensipel geizet en van Mook geeft den door aan öoekarno, die er een beetje mee «tungeltdaar rent Schermer. horn naar voren, bijgestaan door van Pol en eenige anderen.... ja goed zoo.... toemaar, jongens.... hcort u het publiek reeds jui chen dames en heeren het gaat geweldig.... het gaat.... ach.... da's jammer.... ze hebben hun kans gemist.... het was 'n pracht kans, dames en heenem. een kans om je vingers af te likkenze bleven te lang zeuren, ze missen de routine, het doorzettingsvermo gen.... de zwa.rten zijn hun g!sd af On het oogenblik is half jaar gespeeld en onze jon gens hebben geen voorsprong toun- nen beha'en. Hbt is nu half-time ien van de rust maken we gebruik om even een praatje te houden tmet den trainer, den heer Ger- brandy. die toevallig vlak naast ons faat. ,.En. mijnheer G. bent u nogal tevreden over uw mannetjes ..Om u de waarheid te zeggen, miinheer Sebastiaan. ik voel me ge'rongen u te verklappen, dat ilr spijt als haren in mijn snor heb. dat ik in plaats van van Mr.ok niet een beteren spil koos.. Hij kan het niet, zie ik nuHij kan bet beslist nieten juist van den aanvoerder moet een groote stuwende kracht uitgaan.. w Hoe denkt u, dat die wedstrijd zal eindigen, mijnheer G.?" .Ik hoop er het beste va i Hier langs de lijn hebben we een heel goeden kijk op het geheel. Toen ik destifds in Engeland nog zelf imeedeed wist ik ook niet steeds. "wat het'beste wasIk moet dikwijls tenug denken aan. die jaren, dat iwe toereis in het veld brachten als Jan Pieterszoon Coen dn van IHeutzdat waren keienWe worden oud, mijn beer SebastiaanIto houd mijn (hart vast, als ik deze amateurs hét is tenminste een £°- 'luto, dat de tegenpartij er ook ttict veel van terecht brengt...." En hiermede, luisteraars neem Gedeponeerd op het Hoofdbu reau van Politie: Kmierhandschoen inlegvel, kinderportemonnaie, bandwagen, koperen gewicht, zak ken veevoeder, kinderwantje, rij wielframe spanraampje, koperen huissleutel broodzak, ceintuur, da- meshandscnoen, Lipssleuitel, vulpen, Fransch leerboekje, dameswantje, distributiebescheiden, een Rozen krans in, étui. sleuteltje, zilveren manchetknoop, heerenhandschoen shawl. Bovenstaande goederen kunnen iederen werkdag tusschen 13 en 14 uur op het Hoofdbureau van Po litie. Lange Nieuwstraat 55, afge haald worden. Te bevragen bij de vinders; Handwagen, Wennink, Broersvest Lbij de Molen; zilveren armband, Melchers, Korte Achterweg 4; si garettenkoker met inh. v. d. Hoek, Hagastraat 10; gouden ring met I K I steen, Moerman, Ant. Muijsstr. Sb I J I Nl ring 'met sleutels, C. Mark, Palm. straat 7 Rotterdam; geit, Bijloo, heeren Overschieschestr. 112; foxterrier, Vredebregt, Nieuwe Maasstraat 14; ceintuur, G. van Dijk, Vlaard.dijk 271a; duimstok, Wuisman, D van Wassenaarstraat 23; armband, R. v, d- Berg, Galileistraat 54b; sleu tel, J. de Goede, Buitenhavenweg 176/8. leerboekje, v. d. Willigen, Rembramütlaan 116a; blauwe want A v d. Berg, Jan Vermeerstraat 15- hond, van Duikeren, Ridder- kerkschestraat 32a; halsketting, van Slobbe Nassau.aan; geldbeursje m. inh mevr Peuten, Ant Muijsstr. 49; 'damesvulpen, B-Koster, Lanse Achterweg 14; kindermuts, Rink, Ouddorpschestraat 10; kmdermuts. Molenaar. Lange Singels'tra:at 2, twee nieuwe zelfbinders. N schop, Nieuwe Buurt 17/1; krui e hond, J. Noordijk, Philip van Hour, gondiëstpaat 6; zwarte hond, van Eiik, Archimedesstraat 11 Bij het afhalen der goederen bij de vinders gelieve men het Hoofd bureau van Politie, Lange Niéuw- straat 55 hiervan in kennis te stel er andet- ien. (Telefoon 69333). GEBOREN: Johannes H. z. v P. G Nettenbreijer en M. Prein, Grof- baan 39 Ronald z. v. J. H A. C. van der Meijden en M. Martens Westfr. straat 4 Maria C. d v A Stroo en W. G. M. Roeters, Vlaar- dingerdijk 27 Hendricus z. v. L. Eikenbroek en E, G, Soomers, Hallevstraat 43. OVERLEDEN: A. Doovem 25 J. echte V W V d Linden, v Ostadel. 27a j. v. Pelt, 5 m„ Broersveld 66 OR Steenland 68 j.. echtg. van J. M. Wijzenbroek, Noordvest- singel 23. Men meldt ons uit Rotterdam: Woensdagmiddag te omstreeks kwart voor vier kreeg de 58-jarige mevr. L. B N, gewoond heb bende aan den Gordelweg, bij de ..witte brug" aan den Nieuwe Ter- bregscheweg een toeval De vrouw is overgebracht naar het zieken huis aan den Bergweg, alwaar zij is overleden. STAATSLOTERIJ Trekking van 5 Decemlber. Prijs van: 20.000 op no. 19289; 5.000 op no. 19962; 1 000 op nos 11204. 15936 en 20004. O Ellioit Roosevelt, die sedert eeniiigen tijd in de Sovjeit-unie ve,'toeft, zal zich, bij zijn terug keer in' de V- St., te verant woorden hebben voor een com missie van onderzoek, zulks in verband met zekere door hem te Moskou afgelegde verklarin gen over Amerika's buitenland- sche- politiek. Onze correspondent, de heer Hofwijk, seinde ons op 27 November uit Soerabaja onderstaand tele* gram, dat via Batavia ons eerst heden bereikte: Onveilig is het in den Oosthoek en geschoten wordt er heusch niet alleen op gewapende tegenstanders. Dat ondervonden we gisteren per soonlijk, al was het dan gelukkig niet aan den lijve. Toen we name lijk in een onbewapend Catalina- vliegtuig boven Grisee kwam, wer. den we door de republikeinscha luchtafweer bestookt. Schade werd evenwel niet aangericht Wat nu de stemming hier betreft, Soerabaja's Nieuwe Courantis niet erg optimistisch ten aanzien van het lot, dat het ontwerp* accoord van Cheribon hier to wachten staat. Het nummer van 26 November bevat een hoofdartikel, waaraan we enkele passages ont- [eenen wie gisteravond kennws heeft nomen van de radiotoespraak van Soetomo, kan zich een denkbeeld vormen van de obstructie m het binnenland. In Nederland groeit de oppositie voortdurend, doch de op positie op Java zal nog grootore af metingen aannemen en wij voor ons zijn ervan overtuigd, dat het volk als massa opgezweept en door de propaganda misleid, de ontwerp overeenkomst zal verwerpen. ,Voor Nederland is het derhalve een eerekwestie, alvorens het on. werp to aanvaarden, de ratificatie en de behandeling van het ontwerp in de republiek af te wachten Soetomo zeide in zijn rede o.m.l Wanneer onze regeering deze voor stellen toch zal aannemen, zullen wij den strijd doorzetten met alle middelen, die wij bezitten, omdat die houding in strijd zou zijn met den wensch onzer gevallen kamerai- den. Ik ben ervan overtuigd, dat onze president zich zal scharen ach ter den wil van het volk". Gisteren werd bij de N. V. Scheepswerf en Mïachinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld het m s. Prins Alexander", -metend 2250 b.r.t. met een draagvermogen van 4 000 tons, te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door de presidente commissaresse, mevrouw M. J. Vedervan Hobo- ken. Het schip is gebouwd voor reke ning van de Oranje-lijn, die ge ëxploiteerd wordt door de Mij' Zeetransport N-V. te Rotterdam, onder de directie van Anthony Ve der en Co. Dit nieuwe schip heeft 'n accom modatie voor 12 passagiers, het zal gaan varen in dienst van de Oram- je-Jijn op Canada v-v. Deze dienst is gericht op havens aan de oostkust van Canada en New Foundlandi terwijl gedurende het zomerseii zoen met de kleinere schepen van' 2800 tons, de zoogenaamde „lake". schepen, naast de havens aan de St. Laurens, de voornaamste ha vens aan de groote Amerikaansche en Canadeesche meren worden be diend. Het is dus een rechtstreek- sche verbinding met Nederland zon der overlading. De eindhaven van deze Europe/Great Lakes Service van de Oranje lijn is Chicago. De hoofdafmetingen van het nieuwe schip zijn 107.40 m., breed te 14.30 m-, holte 8-60. terwijl dé diepgang in beladen toestand 60» m. bedraagt. De voortstuwing zal geschieden door middel van een 6 cyl. Stork motor van 2500 A. p. K. De nautische uitrusting zal be staan uit radio-installatie, echo lood, gyrocompassen en automati sche' stuurinrichting. Het schip zal voorzien worden van 10 electrische lieren met een hefvermogen van 3 tons elk. De vermoedelijke snel heid zal 14 mijl bedragen. .en niermede, luisteraarj neem xk weer afscheid van u. Ik hoop 7®" harte, dat onze jongens dezen wedstrijd tot een zegevierend einde zullen bi. Er wordt hard gewerkt aan de uitbreiding van het Rotterdamsche havencompiex. Zoo is b.v. thans da ontgraving van het eerste gedeel te van de Eemhaven. gelegen na bij de quarantaine-inrichting, bijna gereed. Deze haven wordt een ma us triehaven volgens het model van de Keilehaven. Zij is gepro- °P een lengte van circa 1500 M. ongerekend den mond, en een breedte^ van 100 M- tusschen de kr omlijnen der glooiend© •oevers. Deze breedte is 30 M grooter dan die van de Keileha ven. De diépte zal gedeeltelijk 4 65 b.°„ve? N- A- P- gedeeltelijk 6.65 M, boven N. A. P. bedragen, zoodat de haven, behalve voor groote Rijnschepen, ook voor klei ne zeeschepen toegankelijk zal zijn. De' diepte der terreinen aan de Noordzijde is voorloopig op 125 M. die aan de Zuidzijide op 180 M. ge steld De ingang van de haven bevindt zich ongeveer halverwege tusschen de werkhaven der gemeente bij de quarantaine-inrichting en de SEBASTIAAN. dorpshaven van Pernis. Het be- gingedeelte is mede bedoeld als ingang van, verdere havens, die Zuidelijk van de Eemhaven ge projecteerd zijn, doch waarom trent nog nietfe vast staat. Door de vaststelling van het Eemhavenplan is evenwel in gee- nen deele op ongewenschte wijze vooruitgeloopen op het plan voor verderen havenaanleg bewesten de Waalhaven Dat de Eemhaven in een behoefte zal voorzien wordt duidelijk, wan neer men nagaat, dat het voor klei nere industrieën bestemde deel van het Sluisjesdijktorrein, op en kele perceeiien na, in huur of erfpacht is uitgegeven of ver kocht, dan wiel door het verleeneri van voorkeursrechten gereserveerd is. Juist in het havengebied is de vraag naar industrieterreinen en terreinen voor opslagbedrijven zeer groot. Eenige verruiming van het aan bod zal eveneens verkregen wor den wanneer het project tot uit bouw en ophooging van pier 4 aan de Waalhaven O.Z. tot verwezen lijking zal komen. Door de uit voering van deze "beide projecten zal aan de eerste behoefte kun nen worden tegemoet gekomen. Bij een brand in de woning van de familie Erkens aan den Croos- wijkscheweg 66 te Rotterdam is gistermiddag een acht weken oude baby om het leven gekomen. Het echtpaar Erkens was even de stad ingegaan en had het dochter tje Adriana aan de zorg van groot, moeder, die een verdieping hooger woont, toevertrouwd. De vrouw was kort vóór het uitbreken van den brand beneden geweest, waar de baby in een wiegje voor de kachel lag te slapen. Zij had niets bijzonders bespeurd. Om omstreeks tien vóór half vier brak de brand uit, waarschijnlijk véroorzaakt, doordat gloeiende kolen uit de ka chel vielen. De brandweer was spoedig op de plaats des onheils en begon met twee stralen van autospuit 12 het blusschingswerk. Desondanks brandde de voorkamers van de tweede en derde verdieping bijna geheel uit. Toen de brandweermannen de wieg bereikten troffen ze de baby dood aan. De kleine was gedeeltei- lijk door verstikking en gedeeltelijk door de vlammen omgekomen. De schade wordt geraamd op 4500. Burgemeester Oud op felicitatiebezoek De oudste inwoonster, van Rot terdam en tevens van heel Neder land, de weduiwe E. P. Herfst- Braatns, hoopt Zondag a.s. haar 105den verjaardag te vieren. Naar wij vernemen, is Rotter dams eerste burger, burgemeester Oud, voornemens de nog krasse oude dame Zondagmorgen om streeks half twaalf ten huize van den heer J, M. van Hondt Libanon- weg 30 c, den schoonzoon van de 105-jarige, persoonlijk geluk te gaan wenschen. De politieke commissie van do V. N. hervatte gisteren het Franco-debat. Uren lang werd gediscussieerd, nu en dan zeer fel en verward. Men besloot tot het vormen van een sub-commissie om uit de verschillende resoluties en amen dementen een gemeenschappe lijke resolutie op te stellen. Ma- noeilsky (Oekraïne) wilde deze sub-commissie samenstellen uit de groote vijf plus degenen, dio de resoluties en amendementèn hadden ingediend. Shawcross (Gr. Br.) protesteerde hiertegen, zeggende dat zulks zeker zou lel den tot een beslissing ten gun, ste van interventie. Het voorstel van Mauocilsky werd evenwel met 28 tegen 8 stemmen en 9 onthoudingen aan genomen. De bijeenkomst werd hierop tot heden verdaagd. De daders van den. geruchtmakenr den kinderdiefstal te Delft moesten! heden voor de Haagsche rechtbank terecht staan. Van het van den diefstal verdachte echtpaar V. was alleen de mannelijke helft v"sche- nen, aangezien zijn eohtgenoote ziek WDe officier van justiitie eischt® tegen hem een jaar gevangenis straf wegens medeplichtigheid aan diefstal van een kind en een kin derwagen, heling van de opbrengst en het te"vondeling leggen van een kind beneden den leeftijd van zeven jaren. De uitspraak is bepaald op 19 December, De echtgenoote van V, zal op een nader te bepalen datum terecht staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3