I Mr. Oud contra Cheribon-pact LEWIS' VONNIS GEVELD Kol. Abdoelkadir voor de radio HALLOPOST MARIE: Beveiliging van de rimboe PAGINA 4 DONDERDAG 5 DECEMBER 1943 „Het Koninkrijk ivordt niet omgevormd, maar ontbonden MIJNWERKERSSTAKING IN HAAR GEVOLGEN DE AVOND VAN ST. NICOLAAS „Vrijheid essentieelè voor waarde voor rijpheid" C VELDPOST- A BRIEVEN J GRIEKENLAND DOET BEROEP OP V.-RAAD. PERZEN TREKKEN AZERr BEIDSJAN BINNEN ^&b&;e86n d€ Uiterste voorpost Bataljon Jagers, Noordoost van Padang. N dien elleboog van den bandjirkanaaldijk en den spoorberm ligt twee en een half kamponghuis temidden van wat klapper- boomen. Daaromheen, ongeveer 50 bij 50 meter, prikkeldraadversperring met wat leege con- servenblikjes als alarmsignalen. Drie versterkte posten met zandzakborstweringen, twee ervan overdekt. Van de galerij klinkt keihard een mannenstem: „Hallo Frieda, hallo Frieda; hallo Frieda.dit is Marie, dit is Marie, dit is Marie. Hallo Frieda, hallo Frieda, hallo Frieda; dit is Marie, Marie, Marie. Ik ontvang je sterkte vijf, ik ontvang je uitstekend. Over „Het Vrije Volk" publiceert een door mr. P. J. Oud (P.v-d-A.) geschreven artikel, waarin hij zich keert tegen de conoept-overeen- toomstt van Linggadjaiti. Mr. Oud schrijft o.a.: „Mijn standpunt in de Indische politiek is altijd geweest dat die politiek er op moest worden gericht te bevorderen, dat Indië zou wor- dén ontwikkeld tot een zelfstandig deel van het Koninkrijk, gelijk waardig met Nederland. Als eind- doel zag ik de volledige onafhan kelijkheid van Indonesië, doch ik hoopte, dat dit einde niet tevens zou behoeven te beteekenen het einde van het Koninkrijk. Ons doel moest zijn 'n zoodanige sfeer van vertrouwen te scheppen, dat een onafhankelijk Indië en een onaf hankelijk Nederland te zamen in vrijwillige samenwerking het Ko ninkrijk der Nederlanden zouden blijven vormen. Mjjn hoofdbezwaar tegen de overeenkomst van Cheribon is, dat de mogelijkheid van deze ontwikkeling wordt prijsgegeven. Immers als op den grondslag van deze overeenkomst nieuwe ver houdingen worden uitgewerkt, bestaat het Koninkrijk als het alle tegenwoordige gebiedsdee- len omvattend geheel niet meer. Indonesië staat dan buiten het Koninkrijk en gaat met het Koninkrijk een „linie" aan. Dit is geen kwestie meer van „omvorming" van 't Koninkrijk. Bet Koninkrijk wordt niet om gevormd, maar ontbonden. De wijze, waarop dit geschiedt, acht ik bovendien in strijd met de grondbeginselen der democratie. De Republiek Indonesië, waarmede de overeenkomst wordt gesloten, ls geen democratische staat. Ik ont ken niet, dat zij bet kan worden, maar zij is het niet. Als democra tische staat moet zij nog worden georganiseerd. Deze organisatie had aan het sluiten van een over eenkomst van zoo verre strekking dienen vooraf te gaan. Er bestaan voor het tegenwoordige allerminst voldoende waarborgen, dat de vrij heden der millioenen, die de bevol king der Republiek vormen, verze kerd zijn. Door den loop der his torie is op Nederland de taak komen rusten daarvoor te waken. Wanneer wij die taak verzuimen, komen wij in strijd met de hoog ste doeleinden, die de Partij van den Arbeid bij haar oprichting heeft getoond te willen nastreven. Ik geef mij, deze dingen neer schrijvende, er ten volle reken schap van, dat afwijzing der over eenkomst van Cheribon geen een voudige zaak is. Zij zal ook inter nationaal zeer ongewenschte reac ties kunnen wekken. De felle oppo sitie, in sommige kringen gevoerd, §al er bovendien toe kunnen leiden dat de afwijzing in een volkomen verkeerd licht komt te staan. Hier past geen felheid, hier is alleen zorgvuldigoverwogen staatsmans- beleid op zijn plaats. Daarom worde een formeele afwijzing der overeenkomst ver meden. De regeering zoeke een yorm, die, zonder dat de over eenkomst wordt aanvaard of af gewezen, den weg operjaatvoor verdere besprekingen. Dat dit moet geschieden op een wijze, die duidelijk getuigenis aflegt van een ruim begrip voor de eischen van een nieuwen tijd, is vanzelfsprekend-" De besturen van Utrechtsche studentenorganisaties, o.w. de Kath. ctod-ver. „Veritas", jhebben een telegram aan den ministerraad en aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden, waarin verklaard wordt, dat er onder de door hen vertegenwoor digde corporaties diepe bezorgd heid heerscht over de toekomst van het Koninkrijk der Nederlanden in het algemeen en van de Indone sische volkezen in üet bijzonder Zij vertrouwen, dat de grondslagen van de rechtsorde niet zullen wor den prijsgegeven onder den onrnid- dellijken drang van feitelijke om standigheden. Bij het telegram hebben zich ook het Wagenimgsdhe Studentencorps en de Vereeniging van vrouwelijke studenten te Wageningen aangeslo ten. Het Studlentencorps van De venter heeft een gelijkluidend te legram verzonden- In een bijeenkomst te 's Gra- venhage op Woensdagavond heeft de heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. verklaard, dat hij zich geheel achter de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati plaatste en hiermede ooi? namens de Ned. ar beiders meende te spreken. Het hoofdkwartier van het volks leger (Laskar Rajat), bestaande uit vertegenwoordigers van Java en Madoera, heeft besloten de ontwerp-overeenkomst van Cheri bon te aanvaarden. De Partai Politik Desjarah Ma- loekoe Oetara Pasmo) heeft 'Ver klaard, ten volle in te stemmen met een federatieve structuur onder den naam van „Vereenigde staten van Indonesië" en niet met een een heidsstaat „republiek Indonesië". De Pasmo is een partij opge richt 25 September 1946 te Ter- nate, die een nieuw Indonesië wenscht op federatieven grondslag, met behoud» van de historische waarden op Temate Tidore en Batjan, aangepast aan moderne behoeften. Zij wenscht volgens haar program bovendien de his torische vriendschap met Neder land voort te zetten. Naar uit Batavia wordit gemeld, is de majoor-machinist P. Neefjes', van den torpedoboot jager „Evert- sen", drager van het bronzen kruis, rijdend op een moitor door een on bekende doodgeschoten. Neefjes verwierf het bronzen kruis door zijn heldhaftig optreden op de „Van Galen" te Rotterdam in 1940. Reuter verneemt uit Washington, dat de vakvereeniging van John L. Lewis (De Vereenigde Mijn werkers van Amerika) is veroor deeld tot een boete van 3'/2 millioen dollar. Lewis zelf werd veroordeeld tot een boete van 10 000 dollar. Bij het uitspreken van het von nis verklaarde de president: „Dit is geen geval van een gewone in breuk op het recht. Het is een slecht en monsterachtig iets. Het beteekent honger, koude en nood druft". De president vervolgde, dat „indien Lewis overeenkomstig zijn misdaad zou moeten worden gestraft, hij in de gevangenis zou moeten boeten". De boete, die werd opgelegd, kwam overeen met het bedrag, dat door den raadsman van de regee ring was gevraagd. De Vakvereeniging heeft on middellijk tegen de uitspraak be roep aangeteekend. Uit Washington wordt nog ge meld, dat indien Lewis niet n- schikkelijker zou worden, presi dent Truman binnen enkele dagen een radiorede tot het Amerikaan- sche volk zal houden, ten einde een einde aan de crisis te maken door een druk van de publieke opinie. Iron Age meldde intusschen, dat Lewis tot overeenstemming zou zjjn gekomen met de eige naars der mijnen voor 'ni nieuw contract op alle punten, uitge zonderd den duur. Een zegsman van de General Mo tors heeft Dinsdagavond volgens Ass. Press in Detroit voorspeld, dat als gevolg van het embargo op het vrachtverkeer per spoor de fabre- ken van de General Motors, die aan 200000 arbeiders werk ver schaffen binnen enkele dagen ge heel gesloten zullen moeten wor den. Efen autoriteit in de Ford fabrieken waar 85.000 arbeiders werken, zei, dat ook deze fabrieken si'tlgelegd zouden moeten worden zoodra toet embargo van kracht wordt. De Chrysler fabrieken zou den eveneens de gevolgen reeds ondervinden. Woensdagavond heeft kol, Ab doelkadir Widjojoatmodjo, ad viseur van den it. G.G., een ra diorede gehouden. Kol. Abdoelkadir, die tijdens den oorlog buiten Indonesië heeft ver toefd, verklaarde, dat hij zijn volk niet meer herkende, toen hij in Griekenland heeft den veilig heidsraad der ver. naties officieel verzocht het vraagstuk van de schending der Grieksche grenzen door gewapende benden in behan deling te willen nemen, en het heeft Bulgarije, Joego-Slavië en Albanië ervan beschuldigd, de frensschenders te helpen. Naar Reuter verneemt hebben Perzische regeeringstroepen Woens dagavond de grens van de auto nome provincie Azerbeidsjan over. schreden De huidige bestuurders van deze in- Noord-Perzië gelegen (provincie (bet centrale bestuur van de democratische partij n Azerbeidsjan) hebben een procla matie uitgevaardigd, door radio Tebris verbreid, inhoudende, dat troepen van de centrale regeering Azerbeidsjaansche soldaten hebben nS^vallen. In de Proclamatie wordt een beroep gedaan o,p stu- professoren, arbeiders en jeugdorganisaties om de vrijheid /epubhek tot den laatsten ,w?ar S?!iZrieda noort Post bereikt, is alle con- gek zijn we geworden de, riep de wacht: „Trein Maar we hebben het hier zoo hè, (bekende „duimp- je-op-gebaar" voor „pri ma"). Alleen onze twee huizenals je die gevallen op palen zoo noemen wilt.dat is Conducteurs waar is m'n m zicht voorJèn rooie pet Heit operette-treintje kwam dan met veel sig nalen van den conducteur (die een prachtige pet tact met het weinige comfort, dat Padang zelf biedt, plotseling afgesne den en mijlen ver weg., men is er in een nieuwe en zeer geïsoleerde we reld. Overdag bereidt men zich voor op het eenzaam nachtelijk waken op een buitenpost zonder con tact, 's nachts denkt men aan de mogelijkheid van een aanval en speculeert men op het wegblijven van de fourage voor het ontbijt, „want hiér is nog alles mogelijk". „Als ik weer thuis kom" begint een der Jagers te filosofeeren, „heb ik alle kans, dat m'n moeder me d'r weer uitzet: wij zijn te wild geworden, zoo, zoo, ik weet 't niet, maar wij zijn zoo van die gas ten, die niet meer weten hoe ze op een stoel moe ten gaan zitten, omdat we hier al maanden zoo- maar op den vloer neer dat alleen een jeep er vallen; en hoe een bord komen kan met heel veel en al die flauwe kul op schakelen en manoeu- tafel er uit ziet, zijn we vreeren en tot over de ook vergeten.... Beslaat assen in de modder. En er niet zoo iets als mes- toch is het niet deze af- senleggers en vingerkom- stand, ook niet de erbar. metjes? Om Je een onge- rnelijk slechte weg van luk te lachen1 En mis- diepe kuilen vol water schien graven we in ons e° vettige modderachtertuintje wel *n eigen .Wanneer men dezen latrine.,,, serieust zóó roepen zij op: „Hallo Ma rie, Marie, Marie, dit is Frieda, Frieda. Frieda. Kom in de lucht Marie, kom in de lucht Marie, kom in de lucht Marie Over...." Meer dan een uur bleef Frieda roepen, maar ofschoon de ont vangst glashard door kwam, het antwpord van Marie" bereikte post Frieda niet. ,>Dan maar wéér een nacht zonder verbinding" zei luitenant Michels uit den Bosch, die met zijn peloton van 34 man Ja. gers (,,alle provincies vertegenwoordigd, behal ve Zeeland en Gelder land") den Noord-oost hoek van de rimboe rond Padang beveiligde. De naaste post is „slechts" een kwartier terug, maar de weg langs het snel-stroomende, troe bele water van het band jirkanaal is zoo slecht, nou nielt zoo maar een °P had) tot stilstand, af geladen met inheemsche passagiers, die in de meest gekke hoeken een plaatsje hadden gevon den. Voor het grootste gedeelte waren het „fo rensen" die deze proce dure al uit den Britsch- Indischen" tijd kenden; ze dromden op de con- tróle toe, waar onze sol daten naar een model van „C.S. Amsterdam" van enkele bamboes een aan tal nauwe contrële-door- gangen hadden gemaakt. „Hier alleen eerste klas!" spotte ..loket" no. 1 en een ander riep: „Voor de richting Maastreech over verhaal, maar als die Britsch Indiërs die we hier aflosten op de eene voorgalerij gingen pitten werden ze den anderen morgen op de andere voorgalerij' wakker.De wandluizen namen ge woon het heel zakie op hun rug Natuurlijk is dat wél een verhaal, maar de be huizing zou in Nederland zeker niet onder de licht ste crepeergevallen gere kend zijn Aan den overkant van de spoorbrug over het bandjirkanaal was nóg een versterkte post, die echter na donker stiekum stappen naar het tweede werd ingetrokken, zonder perron dat de T.R.I. (voor den soldaat is alles aan den „anderen" kant T.R.I. of ,,peloppers") het merken mocht. In Padang, waar het lang niet rustig was, stonden zelfs de batal- jonskleermaker en de schoenmaker van de Ja gers op wacht, zoo krap zat men in de beschik bare troepen. Eenige honderden me ters over het kanaal lag de T.R.I. Sommigen zei den een bataljon, anderen maakten er een heele divisie vanBovendien lagen er ook' tusscben onze posten allerlei Re- publikeinsche steunpunten die beweerden van Java nog steeds geen instructies te hebben ontvangen en daarom maar telkens weer probeerden hoeveel geduld de „blanda's" (voor velen nog: „de Nicahonden") wel hadden, Acht maal per dag stopte er een treintje. Fort de CockPadang v.v. Wanneer in de verte de heesche stoomfluit gil- Bij de vier coritröles die ik er meemaakte werd één dolk geconfisceerd en later een paar geallieerde uitrustingstukken. Een dokter uiit Fort de Cock vertelde mij bepaald on vriendelijk, dat deze rei zigers het niet erg prettig vonden en hoewel alles Hollandsch gemoedelijk verliep, kon ik me dat ook voorstellen- Hij be weerde echter, dat wij de rust en groenten van hen afnamen. Ik bood hem aan het heele kamp te doorzoeken naar één kor. rel geconfisceerde rijst. ,,Dat vertellen ze ons in ieder geval in Fort de Cockantwoordde hij koppig. Een kranten jongen drong zich tus- schen ons in en brak daardoor het gesprek af. Met groote koppen meld de de republikeinsche krant onder zijn arm: „Niea-terreur In Buiten zorg „Hopelooszei een van de wachtposten. J. W. HOFWIJK. September 1945 te Batavia terug kwam. Tegenover ons vonden wij een volk, dat de overheersching en onderdrukking van de Japanners moede was, en dat alles, wat maar eenigsziins naar overheersching zweemde, haatte". De Indonesiër, zoo betoogde Abdoelkadir, will noch Nedeih laindsch, noch Japansch onderdaan meer zijn: noch Tokio, noch Den Haag, noch Londen zal hij weer als centrum van zijn volksbestaan wil len aanvaarden. De Japanners heb ben den Indonesiërs iets gegeven, dat een ieder, die het ernstig meent met de emancipatie van den Indonesiër, kan waandeeren: de positieve opvoeding van de Indo. n^sische jeugd t0t een burger schap, aldus kol. Abdoelkadir. „Het was later deze jeugd, die Soekar» no heeft gedwongen de republiek uit te roepen. Het was deze jeugd, die met elan den z.g. vrijheids strijd aanbond. Toen de republiek eenmaal was uitgeroepen, was er slechts één keuze mogelijk voor de ambtena ren: hun loyaliteit betoonen aan de republiek. De geallieerden wa ren onbereikbaar. Het alternatief zou zijn geweest:; trouw blijven aan het gehate Japansche gezag". Over de positie van de figuren Soekarno en Soedirman zeide kol. Abdoelkadir, dal men in Indonesië meer Ioyaliteit aan treft aan personen dan aan for- mules en principes. „Ir. Soekarno is nooit loyaal geweest tegenover het gouverne ment. Het waren de Japs, die hem, Moh, Hatta en Sjahrir had den bevrijd. En indien Soekarno en Hatta thans met hun heele wezen hun menschen trachen t«j overtuigen van de noodzakelijk heid van de aanvaarding van het ontwerp, beteekent dit niet, dat zü loyaal zijn geworden tegen over Nederland. Zij zijn slechts loyaal tegenover hun land en volk". Kol. Abdoelkadir was er van overtuigd, dat zij en de onderhan delaars, die het stuk hebben gepa rafeerd, de overeenkomst echter zouden ui.voeren. Spreker achtte het Indon. vraag stuk meer van psychologischen dan van politieken aard. Ovar den t.wijfel aan de rijpheid der Indonesiërs zeide spreker, dat vrijheid een erservjeele voorwaar, de voor rijpheid was, „want slechts in vrijhoid kan worden opgevoed tot ware rijpheid". Spreker noem. de de ontwerp-overeenkomst; „het kleins e getneane veelvoud van de wenschen v.an onze beide volken". Kol. Abdoelkadir verklaarde ten slotte, dat hij het ontwerp geen li quidatie, doch ombouw van het ko ninkrijk achtte, en wiel de liquida, tie van de koloniale verhouding. „Ik durf niet te denken aan de verwerping van het ontwerp, #m- dat ik overtuigd ben. dat. de ges volgen catastrofaal zullen zijn." Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft medegedeeld: Thans werken in de V- St. 270 geleerden uit Duitschland en Oostenrijk; men stelt zich voor dit aantal te verviervoudigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4