Meer sociale zekerheid EISCHEN VAN BELGIE Loon richt zich naar productie ten aanzien van m. Hulde van Drees Soldatenmoeder De zuivering in liet mijnbedrijf DONDERDAG 5 DECEMBER 1946 PAGINA aan vakorganisaties DE RIJKSBEMIDDE LAARS DOODELIJK ONGELUK IN EEN MIJN Tot nog toe zond de Stichting „Nederland helpt Indië" bijna vier millioen kg. versterkende middelen naar Indonesië. Natuurlijk was deze zending lang niet voldoende. De Stichting blijft daarom |uw hulp vragen voor dit mooie doel. Dat het voedsel smaakt, bewijst de foto op duidelijke wijze. Ten gerieve van den [lezerskring vermelden we nog, dat het gironummer der Stichting in Den Haag no. 500500 is. werd gearresteerd i Mijnindustrie-raad bij den minister DEENSCHE PREMIER GELAAKT. PASTOOR N. KOLB f Met eenig voorbehoud: „basis voor verdere bespreking" f PLAATSELIJK NACHTVORST Tot aller verwondering en blijde verrassing was president Van Schalk gistermorgen alweer present. De eerste spreker bij de voortgezette algemeene be schouwingen overminiser Drees' begrooting, de heer Van den Born (P.v d A maakte zich tot tolk van deze verheugenis met de verzekering aan den voorzitter: V en ons allen wenschen wij geluk dat u zoo spoedig weer in ons midden zijt; want u heeft ons gistermiddag een angstig oogenblik bezorgd" welke gelukwensch door een hartelijk applaus uit de Kamer werd onderstreept. Van alle kanten kwam men den praeses de hand drukken. Ov. vriendelijyk bejegening door-de Kamer had ook minister Drees niet te klagen, walt alleen rieeds kon blijkjen uit zijn extra dankwoord voor het van bijna alle zijden in hem uitgesproken ver trouwen en de vruchtdragende critiek, afkomstig van zeer des kundigen, die in het maatschap pelijk leven te midden van de be trokken problemen staan. Dat maar betrekkelijk weinig arbeidsconflic ten zijn uitgebroken en over het geheel de bedrijfsvrede bleef ge handlhaafd, is volgens Z.Exc te danken aan het gevoel van verant woordelijkheid bij de organisaties. Bij een zoo gelukkige samenwer king tusschen oveulheid en orga nisaties mag de toekomst waarin na de ontzettende moeilijkheden dien in den aanvang het hoofc moest geboden worden, de voor bereiding van groeitere sociale zekerheid op het program staat met vertrouwen worden tegemoet gezien Omtrent die toekomst is ondanks velerlei plannen nog niet veel definitiefs te zeggen en de heer Kupers (P-v-d-A.) bleek alree beducht dat de coördinatie en uni ficatie der soc- verzekering ook dezen minister ten slotte uit de hand zullen glijden bij gebrek aan tijd, zooals ook zijn voorgangers Aalbërse, Sloteimaker de Bruine en Komme daarin niet geslaagd zijn. Bij die algeöeele herziening der verzeker ingx wetgeving zal verhoo ging der uitkeeringen niet kunnen uitblijven en naar meer uniformi teit en vereenvoudiging der uitvoe ring moeten gestreefd worden. Maar de regeering zal wat minder ver buiten den kring der loon arbeiders treden dan het Londen- ®Pc-he rapport in aansluiting op het Beveridge-plan wensoht. De ouder domsverzorging voor het geheele volk en waarschijnlijk ook de kinderbijslag liggen in helt plan; hiaar het uitstrekken der Ziekte- ®n Ongevallenwet over allen schijnt met de algemeene recfatsowrtui- fdig niet in overeenstemming. Een en ander zal veel arbeid vergen en ook veel tijd vorderen, zoodat Z.Exc. bedacht is op het nu reeds geleidelijk invoeren der onderdeden (Cfr. Ouderdomsvoor ziening). Hiermee en met het voor komen van nieuwe werkloosheid hoopt de minister het volksbelang te dienen- Over het instituut der Rijksbe middelaars, (die zich momenteel met de loonzetting bemoeien) no teerden wij', dat de bewindsman op een nauwe samenwerking tusschen dit college en de Stichting van den Arbeid prijs stelt, maar de laatste niet in het eerste zou wenschen op genomen te zien. Tegenover den heer Hooij (K.V-P.) betoogde hij, dat de Stichting zooal niet in alles dan toch in zeer veel wordt ge kend en zeker altijd wanneer het arbeidsverhoudingen betreft. Ook in de kwestie van den Sociaal Eco- nomischen Raad als top-orgaan der publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie is het advies der Stichting ge vraagd. Den heer Van Vliet (K.V.P.) helderde de minister op, dat er wordt gedacht aan een Bedrijfs pensioenregeling Aan een regeling echter voor 't huispersoneel het was niet voor het eerst dat er om gevraagd werd wil de minister blijkbaar liever zijn handen niet branden. Zij zou aan alle controle ontsnap pen, uiteraard! Ten opzichte van het loonpeil blijft het streven der regeering er op gericht dit zoo hoog mogelijk op te voeren als met de productivl- eit van ons land maar eenigszins vereenigbaar is. Aan een nieuwen opzet der sinds 1938 rustende landbouWarbeiaswet wordt gewerkt, al is de zaak thans niet zoo urgent meer. Op diverse andere details, die uiteraard alle de volle belangstelling van den be windsman hebben, maar die hij in zijn kortgehouden antwoord het nam nochtans 7 kwartier in beslag slechts terloops kon aanroeren, gaan wij hier niet verder ln. Bij de replieken werd den heer Suurhoff (P. v. d- A.) door de heeren Van Vliet (K. V. P.) en Stapelkamp A.R) aan het verstand gebracht, dat ook onder de voor gangers van minister Drees nog wel personen werden gevonden, die zich voor ons volk buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt zoo als Talma, Aalberse en Verschuur. Als gewoonlijk deed de commu nist Koenen een dissonant hooren in het koor der instemming-betui- gers door aan te kondigen dat gezien de niet-„democratische' verschijning op deze begrootingen van het college der Rijksbemidde laars en van de Stichting van dep Arbeid (nota bene een instituut waarover de regeering heelemaal niets te zeggen heeft, maar dat in dertijd nochtans door de E.V.C. zonder meer is aanvaard! zooals de In een communiqué van het Bel gisch ministerie van buitenland sche zaken is het volgende bekend gemaakt; Als gevolg van de wederaan- hechlting van gebieden van Eupen en Malmedy krachtens het verdrag van Versailles, werd de sector van den spoorweg, die de twee Belgi sche steden St. Vith en Eupen dwars door heit Duitsche grondge bied van Montjoie verbindt, "onder zoodanige voorwaarden aan België toegekend, dat er een dooreenmen- ging van enclaves is ontstaan. Bij ondervinding is gebleken, dat deze een permanentte oorzaak zijn van verkeersbelemmeringen, bedirog, incidenten tusschen de overheids personen en de bewoners, alsmede van moeilijkheden bij de exploita tie van den spoorweg. Daarom heeft de Belgische re geering een voorstel to; territoriale wijziging ingediend, waarbij er naar gestreefd wordt, genoemde bezwaren te doen verdwijnen. Deze grensherziening is voor het oogemblik de eenige eisdh van ter- ritorialen aard, dien de Belgische regeering heeft ingediend. Zij heeft zich echter het recht voorbe houden, aanvullende eisehen te doen gelden, indien de omstandig heden dit rechtvaardigen. Ben ander voorstel van het Bel gisch memorandum heeft ten doel vergoedingen te verkrijgen, die ge lijk zijn aan de voordeelen, die andere geallieerde staten zouden kunnèn trekken uit een definitief of tijdelijk genot van belangrijke elementen van het Duitsche eco nomische bezit. Indien zulks helt geval is, eischt België een billijk aandeel voor zich op bij de exploi tatie der natuurlijke hulpbronnen, heer Kupers opmerkte) zijn fractie zich tegen die begrootingen zal verzetten. Het scheen den heer Drees zeer begrijpelijk weinig te de ren. D. H. Buitenlandsche zaken In de avondvergadering van Woenspag is >aan de orde de be grooting van Buitenlandsche Za ken. De rij van sprekers wordt ge opend door den heer Ruijgers (P. v. d. A.) die betoogt, dat de kern van het Duitsche vraagstuk gevormd wordt door het Europee- sche vraagstuk. Annexatie lost geen problemen op, schept slechts nieuwe. Dhr SERRARENS (K.V.P.) zegt dat de nieuwe wereld-gemeenschap moet gedragen worden door de volkeren zelf- Het zou toegejuicht zijn als de V.N. God erkend hadden als bron van aEe recht. De volke ren-gemeenschap zal zoo moeten worden, dat de waardigheid van den mensch beschut en be schermd wordt. Spr. betoogt dat de tijd thans gunstig is voor demo cratiseering van het buitenlandsch beleid. Hij vraagt naar de positie van minister Van Kleffens. Spre kers indruk over de buitenlandsche voorlichting is slecht. Voorlichting die het karakter van propaganda draagt, is niet gewild. Wat doet de Ned'. militaire missie in Duitsch land? Wat is er gedaan ten gunste van Rotterdam? Er is z.i. een ge voel van onbehagen, dat de minis ter in de memorie vanantwoord niet heeft weggenomen. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (P. v. d. A.) bepleit het aanstellen van meer cultureele at- taché's. De voorstellen bij de V.N. inzage Spanje besprekend, ver klaart spr. stappen van individu- eele landen nog niet opportuun te achten. Spr. bepleit een federatie der lage landen; hier kan nooit van een blokvorming gesproken wor den. Voor een algemeene opinie over Duitschland is het nog te Vroeg. De heer ZANDT (S G.) verklaart zich tegen de V.N., waarin men een nieuwen oorlog voorbereidt en te gen het gezantschap bij den Paus. Te ruim half twaalf verdaagt de voorzitter de vergadering tot Vrij dagmiddag één uur. In de ondergrondsche werken van de Willem Sophie" te Spek- holzerheidie werd de 55-jarige Moonen uit Bleijerheide, die belast was met bet toezidht op dien trans portband, door dezen band gegre pen, waardiooir hem de rechter arm werd afgerukt. De man werd in 'het St. JosepHv-ziekentais te Heerlen opgenomen, waar hij aan zijn verwondingen is overleden Door de P.R..A. te 's-Gravenhage is gearresteerd mevrouw M- a. Hiddink—de Haan, meetr bekend onder den naam „soldatenmoeder Zij wordt van verdacht tijdens [)E ONTWAPENINGSKWESTIE de bezetting een landgenoot te hebben aangegeven bij de politie orde gekomen, omdat Rusland steunt Am. voorstellen P.R.A. tolt dusverre geen klachten' Het dag.bestuur van den Mijn- industrieraad had Dinsdag, een, onderhoud met den minister vanl economische zaken in Den Haag Daarbij is gebleken, dat de minis* ter bezwaair heeft gemaakt tegen een berechting, waarvoor geen wettelijke grondslag aanwezig is, aangezien de zuivering van direc teuren en daarmede gelijk te stel len functionarissen op het Zuive ringsbesluit voor (het bedrijfsleven 1945 berust, het.velk uitsluitend een zuivering, d.i. berechting op politieke gronden toelaat. Geenszins is het de bedoeling ge* w-eest, uit te sluiten, dat personen, die in-leiden.de functies worden ge steld niet moeten worden beooorx deeld op gronden van hun sociale aanvaardbaarheid in verband met hun maatschappelijke houding ia het verleden. Deze sociale beoor deeling is een kwestie van beleid en niet een berechting op grond van het Zuiveringsbesluit voor het bedrijfsleven. Op grond van de besprekingen met den minister is de overtuiging ontstaan dat het verschil van in* zicht met betrekking tot de door' den beheerder genomen beslissin gen tusschen dezen en het dag. be stuur van den Mijnindustrieraad i'i onderling overleg tot oplossing zal zijn te brengen. De leider der Deensche sociaal democraten, H-ansen, heeft in het Deensche parlement een mode van« wantrouwen ingediend tegen defcl eersten minister, Christ>en<sen JP®*1 ze motie, waarover heden Donder dag zal worden gestemd, is geba-- seerd oio ,,de deloyale houding vaa -den premier tegenover het par.e- merut in de kwestie Zuid-Slees- wijk" Naar Rêu-ters diplomatieke cor- respondent uit betrouwbare bron verneemt, heeft -de motie betrek king op twee redevoeringen, dia de minister-president over de kwestie Zu-id-Sleeswijk heeft ge houden. Deze redevoeringen, die Chris- tensen niet in zijn functie als pre mier, maar als kamerlid heeft gehouden- gingen klaarblijkelijk ver-der dan het officieeie stand punt, zooals dat door de Deenscha regeering ln een nota -aan Enge land werd uiteengezet en waarin! wordt verklaard, dat de 1 en scha regeering geen grenscorrecties zal vragen en dat de Deensche min derheid in dat gebied haar eigen toekomst zal moeten be pc en. Op 68-jarigen leeftijd is 30 Nov, j.l te Sch-wadorf bij Weenen ov-er- lèclen de zeereerw. heer pastoor N. Kolb van de orde der Conventu. eelen. Reeds tijdens den vorigen wereldoorlog was pastoor Kolb ini Oostenrijk werkzaam. Vooral door zijn hulpactie voor de Oosterurijk- sehe kinderen heeft hij zich, groove verdiensten verworven. In de St. Elisa-bethkerk te Rot terdam zal 9 Dec. a.s. een plech tige H Mis van Requiem worden opgedragen. tegen haar waren binnengekomen. Berst na de publicatie dat zij in j haar functie van „soldatenmoeder" naar In-dië zou vertrekken, is er I eenig gerucht ontstaan. Op verzoek van andere instanties is deze zaak thans in samenwerking met de Haagsche politieonderzocht. Daar- I na heeft de arrestatie piaallsgevon- den. Bij de hervatting op Woens dag van het debat over ontwa. pening in de politieke commis sie van de V. N. .verklaarde Molotoff, de eerste spreker, o.m. dat de sovjetregeering de kwestie van een algemeene ver mindering van bewapening voor de algemeene vergadering had gebracht, op-dat deze den eersten stap zou doen op den weg naar een oplossing van dit" belangrijke vraagstuk. De sovjetregeering aldus Molo toff, is er voor, dat er een besluit wapens. Dit besluit zou met alge meene vermindering van bewape ning en het verbod van atoom wapens. Dit beslui zou met alge meene stemmen in den vé lig- heidsraad moeten worden aange nomen, nadat de groote mogend heden eventueel van haar recht van veto gebruik hadden gemaakt, totdat eensgezindheid is be-eikt, Ten aanzien van controle en in spectie achtte Molotoff het nood zakelijk, dat het vetorecht niet werd gebruikt. Vervolgens deelde Molotoff mee. dat de sovjet-unie onder eenig Tengevolge van den hoogen waterstand van de Theems is een groot deel van Berkshire overstroomd. Een groep gestrande automobilisten worden met een boot gered er ontwapening en deze tot basis voor I verdere bespreking wil nemen, op dat eensgezindheid in de algemee ne vergadering wordt bereikt, wan neer een besluit over ontwa pening wordt genomen. Molotoff diende drie amendementen op de Amerikaan sche voorstellen in: 1. Het besluit omtrent die ver mindering van bewapening moet worden genomen door middel van een resolutie van den veiligheids raad. 2. De algemeene vergadering moét een aanbeveling ,doen. dat die veiligheidsraad sipoed zet ach ter de bestudeering van het rap port van de commissie voor e atoomenergie, dat 31 Dec. aan den veiligheidsraad zal worden voor gelegd De tekst van dit amen. e- ment "is volgens Molotoff geheel aan het Australische voorstel ont leend. 3. De veiligheidsraad moet me' spoed een ontwerpove-eenko-mst over atoomwapens opstellen. Sir Hartley Shawcross (Enge land) gaf na de rede van Mo o- toff direct uiting aan zijn blijd schap dat de zeer belangrijke ver. klaring van Molotoff wijst op be langrijke concessies ten aanzien van de oorspronkelijke sovjet.Ruiss;. sche zienswijze. Toch gaan ceze grondbeginselen niet ver genoeg. Op voorstel van Shawcross be noemde de politieke commissie daarop een subcommissie om een gemeenschappelijk ontwerp uit de verschl lende ontwapeningsvoor stellen op te stellen. Hét verbod tot hét vervaardigen van andere vernietigingswapens dan atoomwapens, zooals raket- bommen moet evenzeer in het ontwaipenmgsplan worden opge nomen Elk ontwapening- systeemi moet gepaard gaan mot een systeem van controle en inspectie, dat onmiddellijk in werking treedfi en doelmatig is Het volle og ver-, strekken van inlichtingen is hier aan innaerent. De werkzaamheden van een lichaam voor contro.e e« inspectie, ook van nieuw ontdekte wapens, moet niet aan een veto onderhevig .zijn. Shawcross ver klaarde tenslotte, dat Molotoff'j rede werkelijk hoopvol kon wor sen genoemd. Molotoff verklaarde, dat hJJ! geen bezwaar heeft tegen de door Shawcross genoemcfe grondbegin selen. Manoeilski, afgevaardigde van de Oekraïne, heeft Molotoff in de po litieke commissie van de V.N, plaatsvervangend minister-presi dent van de Sovjet-Unie" genoemd, Zocöls bekend, werd Molotoff •ot nog toe altijd als minister van» buitenland'che zaken voorgesteld- I Weerverwachting medegedeeld t door het KN.M.I- te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: In den nacht en ochtend J plaatselijk lichte vorst, tijdelijk J toenemende bewolking met op j veleplaatsen nevel of mist; t geen neerslag van beteekenis, weinig wind- 6 December: 7,on op 8.31 uur, onder 16 31 uur; maan op 15-19 uur, onder 5.05 uur. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5