l7A RA-rapport AVONTURIER Leeningen der Wereldbank De goed toegeruste Het zone-accoord geteekend over het radio-vraagstuk Tobias met den Engel pAGINA 6 DONDERDAG 5 DECEMBER 1946 #AAR EEN SELF SUPPOR- v TING DUITSCHLAND De kwestie der herstel betalingen Federatie op nieuwen grondslag WIE HEBBEN AAN GEKLOPT 'Aanslag te Medan op chef generale staf Anton van Duinkerken: zei gevonden voor de reis die hij ging ondernemen. Reeds toen wij in de jeugd het schoone Bijbelsch verhaal vernamen, werden wij getroffen door die stille, rijzige gestalte, welke Rafaël had aangenomen om Gods ingrijpen in de rampspoeden van Sara en den ouden Tobias te verwezenlijken. Later bij het bezien der wonderlijke platen welke Gustave Doré ontwierp in de reeks zijner bijbelillustraties, vonden wij die prille ontroering terug. Daar zagen wij Tobias, zittend aan den oever van den Tiger, een voet nog in het water, dat kronkelend verdween In het woeste, romantisch belichte landschap; zijn beide handen drukken den juist uit den stroom geruken, spartelenden visch neer en hij ziet op naar den achter hem staanden reisgezel, die de hand aan den wandelstaf neerblikt en met een gezaghebbend gebaar Tobias gelast hart, gal en lever te bewaren om hun genezende kracht. FIETSEN ZONDER BON" Binnenkort zullen de Groote \Vier een aanvang moeten maken Biet hun besprekingen over de (vredesverdragen met Duitschland *n Oostenrijk, Vooral van Ameri kaansche zijde is sinds weken een «terken aandrang uitgeoefend om Iftit punt op de agenda te plaatsen, Jto het schijnt, dat Byrnes zelfs een ■tok achter de deur heeft gezet, («relke Moskou met een zekere be zorgdheid vervult. Naar verluidt, teeft-hij een snelle afhandeling van de verdragen met de gewezen as-satellieten geëischt; gebeurde dit ni t, dan zouden de V S. afzon derlijke vredesverdragen met hun «x-vijanden sluiten. Dat was een experiment, dat zelfs Rusland, liet we Ik overigens niet gauw voor Internationale verwikkelingen te. rugschrikt, onder de huidige om standigheden nog niet heeft aange- ÜhirfY Daaraan schrijft men het ook #pe, dat de communistische gedele geerden de laatste weken te New ixoctc heel wat soepeler zijn ge dweest dan indertijd te Parijs, en werkelijk haast aohter den arbeid Rebben gezet. Byrnes heeft zelfs p een pers-conferentie het irste contact van den Amerikaan- •ohen staatssecretaris met de jour nalisten, sinds de raad van minis ters van buitenlandsche zaken een naand geleden bijeenkwam ver klaard. dat, naar hij hoopte, de verdragen voor Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland voor het einde van deze week ge- -eed zouden komen. En dan zou men aan de besprekingen in zake ©ui'-schland kunnen beginnen! Op dezelfde persconferentie deed Byrnes tezamen met Bevin mede- Beeling van de Amerikaansch- Britsche overeenkomst tot econo mische samensmelting van de Amerikaansche en de Britsche be zettingszone van Duitschland. De beide zones zullen met ingang van H Januari 1947 voor alle economi sche doeleinden als één enkel ge bied worden behandeld. De hulp bronnen van het gebied zelf en alle import (o.m. die van voedsel) zullen worden samengevoegd ten einde gelijkheid van levensstan daard voor alle betrokken Duit- schers te verkrijgen. De verant. woordelijkheid voor den buiten- landschci handel zal van den aan vang af bij een gemengd Anglo- iAmerikr -i i sch import-exportbureau liggen. oC bij een zoodanig bureau als de beide opperbevelhebbers moodig oortleelen. Bi; de formeele bekendmaking laan dt .-.amensmelting werd ver klaard dat Byrnes en Bevin de levereenkomst beschouwden als den eersten stap, naar de unificatie van Duitschland als één groot geheel. Men hoopt derhalve, dat het ac eoord zal leiden tot besprekingen met de andere bezetfingsmogend- weden over die uitbreiding van 'deze of dergelijke regelingen tot Je andere bezettingszones. Het doel der overeenkomst is Ben economisch program ten einde de twee zones in drie jaar tijds !>elf supporting te maken. Men ver vracht niet slechts, dat de bezet- tingskosten daardoor geleidelijk lager worden, maar evenzeer, dat •ldus mogelijk zal worden het pro- jgressief herstel van een gezonde, niet agressieve Duitsche economie, iwelke in belangrijke mate tot de Bconorrrsc-he stabiliteit van Europa Zal bijdragen. Men voelt in dit plan, dat vele Consequenties moet hebben, o.m. vergemakkelijking van de expansie van den Duitschen export, ophef- teg van de handelsbelemmeringen Met Duitschland, een vasten wis selkoers voor de mark en een straf doorgevoerde financieele hervor ming, bovenal het verlangen van de V. S, en bijzonder van Enge land om de kosten van de bezet ting te drukken en deze op Duitschland te kunnen verhalen. Totdusverre bestond de Inderdaad in de geschiedenis wel unieke si tuatie, dat de overwinn-aarslanden hun belastingen tot het ondraag lijke verhoogd zagen om het over wonnen land zoo goed en zoo kwaad als het ging op de been te houden. Het resultaat van deze krachtsinspanning is waarlijk poo- ver geweest; de uitermate kost bare hulp heeft zoo weinig resul taat opgeleverd, dat de bezetters nu voor een tweeden winterslag staan, terwijl de nood der bevol king nog practisch even groot, zoo niet grooter, is als op den dag van de onvoorwaardelijke capitulatie. Het is dan ook volkomen begrij pelijk, dat waar het gezond ver stand nog niet zoo ver heeft ge zegevierd dat Duitschland als een natuurlijke economische eenheid wordt beschouwd twee der be zetters gemeenschappelijk een driejarenplan opstellen, voor de financiering daarvan een vast be drag, een milliard dollar, beschik baar willen stellen (de parlemen ten zullen dit plan moeten goed keuren); en de lasten der twee partijen (ieder de helft) vastleg gen. Men kan het zonen-accoord dan ook beschouwen als een po ging, welke vooral bedoeld is om de financieele zorgen van Enge land en Amerika te verlichten. Duitschland, hoe grondig het ook is verwoest, heeft nog krachten, grondstoffen en hulpbronnen ge noeg om op den duur op eigen beenen te staan. De geheele we reld zou er profijt van trekken; het economisch herstel van Europa kan er door bevorderd worden. Een groot probleem in deze "ge heele aangelegenheid is de terug betaling door Duitschland van de reeds uitgegeven millioenen voor den Duitschen vooral voedsel import, en van het milliard dol lars, dat nu in Duitschland geïn vesteerd zal worden. Voor het laatste eischt de „Times" nu reeds prioriteit boven de normale her stelbetalingen. Waaraan het blad toevoegt; ,,Het nieuwe plan is practisch onvereenigbaar met ver dere herstelbetalingen uit de'Duit- sche kapitaalinvesteeringen in het I miiiiöèn. Westen. Dat is een punt, waarop de Britsche, Amerikaansche en Russische opvattingen opnieuw met elkaar geconfronteerd zullen moeten worden". Echter niet alleen met Rusland zal gesproken moe ten worden, ook met Nederland, Frankrijk en België, de drie groote belanghebbenden hij West-Duitsch- land, die herstelbetalingen, in wel ken vorm ook, dringend noodig hebben. Die herstelbetalingen zijn een voudig restituties; en het gaat niet aan, dat Londen en Washington daarover eigenmachtig, zonder de belanghebbenden te hebben ge raadpleegd, beschikken. Het herstel van Duitschland is noodzakelijk voor het herstel van Europa; men moet misschien daarvoor nieuwe offers brengen. Het minste, wat ge- eischt mag worden, is echter wel, dat die offers ons niet door onze bondgenooten zonder raadplegen worden opgelegd; zelfs als zij mee. nen, dat wij zelf daardoor op den duur ook wel gebaat zijn. Teneinde over de' organisatorische en andere vraagstukken van den oknuoep rapport uit te brengen heefit de V.A.R.A. begin 1946 een commissie ingesteld. Het rapport, dat deze commissie onlangs uit bracht, is thans gepubliceerd- Ten aanzien van de verhouding overheid en radio concludeert zij, dat de overheid haar leidende taak -t.a-v de radio vooral zal moeten zien in handhaving van fundamen tele normen. Hetgeen dient te gebeuren door vertegenwoordiging in de leiding van den omroep en zeker niet door het hanteeren van De Wereldbank en de Export Import Bank in de Ver. Staten, beide instellingen om behulpzaam te zijn bij het op gang brengen van den wereldhandel en bij den wederopbouw der door den oorlog getroffen landen, totdat deze, wat de financiering betreft, weer op eigen beenen kunnen staan, gaan thans een nieuwe periode tegemoet. De laatste maand zijn de eerste verzoeken voor leeningen ont vangen; de noodige voorberei dingen worden thans getroffen om deze leeningen te financieren. Tegelijkertijd zijn de werkzaam heden van de Export Import Bank, welker functie spoedig door de Wereldbank zal worden over genomen, op een ander terrein gekomen. Tot heden heeft de Wereldbank officieel drie leeningsaanvragen ontvangen, n.l. van Frankrijk voor 500, millioen, Denemarken 50 millioen en van Chili voor 40 Niet-officieele verzoeken om leeningen zijn ingediend door Polen 600 millioen), Tsjecho- Slowakije 350 millioen), Neder land 500 millioen) en Iran 250 millioen). Het tempo, waarin aan deze aanvragen kan worden vol daan, hangt af van dat, waarmee materialen en machines welke de betreffende landen wenschen aan te koopen, beschikbaar zullen zijn, maar ook van de mogelijkheden, welke voornamelijk de beleggings- markt in de Ver. Staten zal bieden. Er zullen eenige maanden voor bij gaan voor geheel en al aan deze condities voldaan zal zijn, doch economische waarnemers achten de vooruitzichten gunstig. Het opheffen van de prijscontrole op practisch alle artikelen wordt beschouwd als een teeken, dat de na-oorlogsche periode van tekorten ten einde loopt. Producenten zijn van meening, dat in 1947 een zoo danig niveau zal worden bereikt, dat aan de binnenlandsche vraag kan worden voldaan. Men ver wacht dat een volgende stap zal bestaan in het opheffing der exportbeperkingen. Op den chef van den general-en gfcf. generaal.majoor D. C. Buur- B*n van Vreeden, is een mislukte aanslag ondernomen, t0en hij met Ben gezelschap in den Westelijken ■ector van Medan de grenslijn in- Kpecteerde. Er werd niemand ge troffen. De Ned. stellingen in de Zuide lijke en Zuid -Oostelijke sectoren Ban de stad hebben herhaal delijk Onder nachtelijk vuur van auto- |natisehe wapens en sluipschutters (Belegen. Hiertegen werd meestal Keen tegenactie ondernomen In een langdurige bespreking toet een verbindingsofficier van Be T. R I werd er van Ned. tijde nadruk op gelegd, dat de Indonesische verklaring, volgens JW&lke ae Nederlanders de vijan delijkheden geopend hadden, vol- fcomen ongegrond was. Na deze Bespreking werd het vuren voor «enigen tijd gestaakt. leid wil worden dan door de lou tere zwerfdrift. Zooals Van Duin kerken het vermogen bezit de kern van een essay in een sugges ieven ti el te concentreeren, zoo heeft hij nu eèn typeerenden naam gevonden voor het besproken werk. De dich ter bekent zijn zwerfdrift als To bias, maar vindt ook als deze den De jonge Tobias 'dealen gids. had 'II goeden ge- „Zucht om te zwerven over Juist op het punt. waar Doré het verhaat tot dit momentaan gebeu ren kristalliseerde, vervolgt Anton van Duinkerken het in zijn gedicht „Tobias met den Engel".* En vol gens een bekend procédé voert hij den jongen Tobias op beginnend aan het relaas van het wonderlijke avontuur zijns levens bij de episo de van den visch; ,,lk stond temidden van den weg; ik had Den visch on lieverd en mijn handen waren Nog rood van arbeid, nat van zweet mijn haren. Dan volgt het verhaal zooals wij dat allen kennen, waarbij Van Duinkerken door een juist gebruik der „retrospectieve aspecten" ook de voorafgaande gebeurtenissen op roept. Een enkele aanhaling moge vol gen van een plaats, waar de dich ter zich uit kon spreken en onze volgzame verbeelding uittillen bo ven het Bijbelsch gebeuren, zonder nochtans de heilige geschiedenis te schaden. Tobias herinnert zich Rafaëls woorden, „die de loomte braken van 't blakend landschap in de zuiderzon"; „Gelijk er krachten, die de ziekten vreezen, schuilgaan in 't bitterst van dien stillen visch, Welt in de ziel een bitterheid, die is Heelkracht o,m trager smarten te genezen", „Slechts wie aan het bittere der ziel verzaakt Ontwaart de kern des levens als ellende," Dit gedicht boeide mij, behalve door zijn edele gedragenheid en gave poëtische vormgeving, vooral ook, omdat zich hierin de aard van Van Duinkerkens dichterschap ma nifesteert. Het is het overwegend verstandelijke, het zich nooit laten gaan in -de lyrische vervoering, een dwingend hanteeren der taal, waardoor men hem slechts zelden betrappen kan op de „dichterlijke vrijheden" der modernen, door Anthonie Donker onlangs critisch besproken. Van Duinkerken heeft (toen hij nog een Jongere was) in een Ge meenschapsartikel van 1931 een karakteristiek gegeven van den modernen dich er en schoonheids- genieter, wien hij verwijt een te veel aan hartstocht en een tekort aan verstandelijkheid. De poëeten die scheep gaan „naar Cytheria, het eiland van de loutere verrukking, vreezen eiken ballast des ver stands, ze schuwen elke duiding van den wil. Ze waaien op winds- avontuur.De geheel door hun natuurlijken hartstocht gedreven zoekers naar den zuiveren zang aldus v. D. huldigen de leer der noodzakelijke ongereptheid der bezieling, welke In onze letterkun. de reeds een halve eeuw wend be leden. Van Duinkerken behoort dan ook tot die dichters bij welke verstand en wil de drift van het gevoel ln den juisten koers houden en die hij zelf vergeleek met be hoorlijk uitgeruste avonturiers. Het eerste gedicht uit den bundel „To bias met den Engel" illustreert in nieuwe wegen Gaf aan mijn jonge spieren kracht van brons. Mijn hart had met mijn vaders hart gebroken, Hoe mak mijn leeftijd onderdanig scheen, Doch hij verstond mijn zwerfdrift en als geen Zoo teeder heeft de blinde man gesproken Over het innigst van elks paradijs. Ik vond mijn metgezel en ging voor 't eerst op reis." Van Duinkerken bleef de goed toegeruste avonturier en men kan zijn zoeken naar staf en geleide zien in de vele gedichten, waar hij aijn „prétexte" (bij meer lyrische dichters slechts accidenteel) be wust elders dan in het gebigd der eigen zintuigeüj'ke waarneming gaat leenen. In dezen bundel, welke een 70-tal verzen bevat waaronder reeds gepubliceerde, treffen ons, buiten het titelgedicht, in dit .op zicht het .,Sint_Antoniustied" een vizioenaire uitbeelding van Antonius' bekoring maar met als uitgangspunt eenige Latijnsche strophen van An honius Busnoys; een aantal bewerkingen (vertalin gen), waarvan zelfs een afzonder lijke reeks „Bezuiden Valencijn"; de Sequentie der Verrijzenis; een groep „Binnen den Tijd", tijdge dichten uit de periode 19371945, waaronder he: merkwaardige ,,ln Memoriam Amici Joseph Roth" en het bekende, stoere „Nieuw Neder- landsch Lied". „Onder de bloeiende Jasmijn" waarmede de bundel besluit, geeft eenige gedichten, waar de „prétex te" een meer toevallig karakter heeft, maar waarin de dichter dan ook in slechts enkele regelen zijn ontroering weergeeft! Van Duinkerken kan ondanks zijn „verstandelijke" opzet gedich ten schrijven, die d-at innig con tact met den lezer veroorzaken, waaruit een herschapen schoonheid stijgt. „Tobias met den Engel" geefl daar nieuwe bewijzen van. De fraaie uitgave is een mooi bezit voor den liefhebber, al zou een royalere letter op hel zware, grijze papier den bladspiegel ten goede zijn gekomen. PIET J. W. BOEREN. •Anton van Duinkerken: TOBIAS MET DEN ENGEL, 1 Binnen den Tijd, Bezuiden Valen. cijn. Onder de Bloeiende Jasmijn, krijgen, verminderd met een derde (Het Spectrum, Utrecht-) jvaa bedoeld bedrag. sen radio-censuuir, welke in een democratisch staatsbestel als het onze niet past. Wat nu de oplossing van het omroep vraagstuk zelf betreft, komt de commissie tot een stelsel dat is gebaseerd op omroep- organen der verschillende geeste lijke en maatschappelijke stroo mingen. Deze organen, die tevens luis' eraarsvereen-igingen zijn, mogen echter geen concurreerende om- roepvereenigingen wezen, die de voor-oorlogsche bezwaren zouden terugbrengen. Elk orgaan draagt de veranft- woordelijklheid voor de principieele uitingen der eigen geestelijke of maatschappelijke strooming en gezamenlijk dragen zij die voor- die atgermeene programmastof Daarbij dient de garantie te bestaan da't de als algemeen aan te merken programimadeelen niet weer het stampei van een omroep vareeni— ging mogen dragen, als gemeen goed van het geheel e volk worden aangekondigd Als naam van het lichaam, waarin deze organen federatief samenwerken worcüt voorgeS'.ieVi: Nederlandsche of Nationale Radio- Unie. Tqt deze Unie treden toe alle onnraapotrganen van 'ft :este- lij ke of maatschappelijke stroo- m i ngien diie daartoe op grond van de wet bevoegd zijn. Omroeporganen zullen daarbij alleen kunnen worden aanvaard als representanten van uitgespro ken en erkende geestelijke en maatschappelijke stroomingen. Zoo is voor een vereeniging als de AVRO m dit stelsel alleen plaats, wanneer ze optreedt als het om- roeporgaan van een dergelijke strooming, b.v. het liberalisme Door periodiek den zendtijd op nieuw toe te wijzen moet de moge lijkheid bestaan veranderingen in de geestelijke en maatschappelijke stroomingen ook in het omroep bestel tot uiting te brengen. Aangezien de regeering een grooten invloed moet hebben op den wereldomroep, de exploitatie der zenders en de vaststelling in ning en controle der luisterbijdra. gen. kan voor deze deelen der omroeptaak een gemengd bedrijf van N R-U- en overheid worden gesticht. De omroep voor het binnenland wordt verzorgd door de erkende omroeporganen, waaraan bij wette lijke regeling zendtijd wordt toe gewezen. In het bestuur der N.R U. is ook de regeering ver tegenwoordigd. Besluiten worden genomen met meerderheid van stemmen. Een van de taken der N-RU. is de door de aangesloten vereeni- gingen ingediende bijzondere en algemeene programmastof tot een nationaal en harmonisch geheel samen te voegen (programma coördinatie instantie, (PCI.). De kosten der programma-verzorging evenals die van 't technisch appa raat worden bestreden uit de ver plichte luisterbijdragen. Als omroeporgaan van de Party van den Arbeid zal de VARA fun- geeren, welke in dienst wordt ge steld van de geestelijke en maat schappelijke stroomingen in de partij. Daarnaast wil de VARA het "mroeporgaan zijn van het NVV. Namens den officier van justitie te Maastricht maakt de groepscom mandant der rijkspolitie te Meers- sen bekend, dat drie personen, werkzaam bij een handelsbedrijf in het Zuiden des lands, onder be drieglijke voorwendsels bestellin gen opnamen voor in huurkoop te leveren rijwielen. Genoemde per sonen zijn momenteel gedetineerd in het huis van bewaring te Maas tricht. Daar het niet uitgesloten !s, dat andere vertegenwoordigers van ge noemd handelsbedrijf ook elders in ons land werkzaam zijn, wordt het publiek aangeraden, alvorens tot net aaugsan van huurkoopovereen. komsten of het doen van bestellin gen over te gaan, zich terdege van de voorwaarden te overtuigen. De handelaren gaan als volgt te werk; Voorgespiegeld wordt, dat alleen landbouwers en getroffenen in aanmerking komen voor een rij wiel. dat deze rijwielen buiten de distributie om worden afgeleverd en dat aflevering binnen 3 maan den na bestelling volgt en de prijs f 95.bedraagt. In werkelijkheid kannen de juiste voorwaarden hierop neer, dat het rijwiel zal warden geleverd, zoodra de distributiebepalingen zulks toe. laten, dat het rijwiel wprdt gele verd, wanneer de koopsom is be taald (als koopsom wordt aangeno men de kostprijs van een rijwiel op het tijdstip van aflevering), dat, wanneer genoemd handelsbedrijf niet in staat is het rijwiel door om. standigheden te leveren, de bestel. Ier zijn gestort bedrag kan terug-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6