Regeeringsberaad over „CHERIBON" hl groote lijnen achter accoord De instructie voor de Com.-Gen. Nederlandsche industrie KRIJGT MINDER KOLEN a LEWIS SLUIT EEN LEENING DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het parlement zal „discuss i eer en Dreigende crisis in Indonesië Distributie van schoenen Knap werk tier spoorwegen ONGSLAGEN Huisbrandvoorziening gehandhaafdZj per9ZUiVering blijft CONFLICT REMT mte JAARGANG ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 No. 20183 HOOFDREDACTEUR Zal Sjahrir heengaan Voor 1947 gelijke rege ling als in 1946 Beginselen, waarvan werd uitgegaan OVEREENSTEMMING TE MEDAN Treinenloop Scliiedam-Delft weer normaal Brand in Westerbork MENSCHEN, VEV werking in DE „CIO" OOK ACTIEF aanvoer van staal en kunstmest NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. W I T L O X ADMINISTRATIS BROER3VEST S. SCHIEDAM, m ABONNEMENTSPRIJS P. KWARTAAL I P. I P. WEEK Van bevoegde zijde verneemt het A. N. P., dat de stand van de besprekingen tusschen den ministerraad en de commissie- generaal en die in den minister raad de verwachting wettigt, dat het kabinet Zondag de laatste hand zal kunnen leggen aan de officieele verklaring, welke de regeering voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal afleggen Daarin zal zij zich zijn wij wel geïnformeerd, aldus het A.N.P., in groote lijnen achter het basis ac coord van Linggadjati stellen. Nadat Maandag 9 December de ministerraad in gebruikelijke we- kelijlksche vergadering bijeen zal zijn geweest, zal aldüs verwacht imen de officieele regeeringsver- klaring Dinsdag 10 Dec. door mi nister Jonkman in de Tweede Ka mer worden afgelegd, terwijl te vens -een memorie van toelichting van de hand der commissie-gene raal, ongeveer 40 bladzijden tel lende, aan de Kamer zal wonden aangeboden De bedoeling is, dat Woensdag een aanvang zal worden gemaakt met de debatten. In gezaghebbende kringen te ?s-Gravenihage wordt de suppositie Van den Haagschen correspondent Van de New York Times, als zou de Ned. regeering in de Indonesi sche kwestie de gedachte van de instelling van ggb rijkskabine voorstaan, „volkomen uit de lucht gegrepen" genoemd. Men wijst er ïn deze kringen op, dat tie onX- toerp-ovei*eenkomst niet meer is dan een basis-accoord en dat dit accoord als zoodanig uitsluitend is bedoeld als grondslag voor ver dere besprekingen, welke tot een Constructie van de geprojecteerde unie moeten leiden. Omtrent den naderen vorm de zer constructie heeft het kabinet voorshands haar definitief stand punt nog niet bepaald. In parlementaire kringen wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de ontwerp overeenkomst in de Kamer Wel iswaar in discussie, doch niet in stemming zal worden gebracht- De aangelegenheid kan constitu tioneel zoodanig worden be schouwd, dat slechts over een overeenkomst stemming mogelijk is, doch niet over een algemeen accoord, dat nog tot een over eenkomst moet uitgroeien. Men wijst erop, dat het voorleg gen van een dergelijk algemeen accoord aan de Sllaten-Generaal in onze parlementaire geschiedenis geen praecedent kent. Indien dus de zienswijze, dat over de basis overeenkomst'niet kan worden ge stemd door de regeering zou wor den gedeeld, dan zou daarmede 'helt initiatief op de oppositie over gaan, welke dan eventueel door een motie de Kamer tot een uit spraak omtrent ihet accoord van Linggadjati zou moeten brengen. Het algemeen oordeel in deze kringen is voorts, dat de Kath. Kamerfractie, bij welke door de huidige parlementaire verhoudingen de beslissing berust, alles zal doen om een kabinetscrisis te vermijden. Het besluit van de Islamitische partij, de grootste Indonesische politieke organisatie, waarbij de ontwerp-overeenkomst werd afge wezen, dreigt ernstige politieke gevolgen te hebben, zoo meldt Ass. Press uit Batavia. Een Indonesische zegsman ver klaarde, dat als de Mohamme- daanscfoe leden van het kabinet hun ontslag indienen, dr. Sjahrir zelf zijn ontslag zal indienen en men verwacht, dat de president dan den leider, vande Islam-partij, dr. Soetoiman zal verzoeken een nieuw kabinet te vormen. En zulk een kabinet zou de verplichting op zich nemen de onderhandelingen met Neder land te heropenen en trachten grootere concessies te krijgen dan bij de ontwerp-overeenkomst ver kregen. Naar wij vernemen zal in 1947 voor de schoenendistributie dezelf de regeling worden getroffen als dit jaar, zoodat per maand een nummer van de stamkaart wordt aangewezen voor het afhalen van een schoenenbon. De aanwijzing van de nummers zal evenwel niet als thans door lo ting geschieden, maar in dezelfde volgorde als dit jaar de loterij heeft uitgemaakt, zoodat degenen die het langst geleder een schoenenbon hebben ontvangen, thans het eerst aan de beurt komen. Na een vergadering van vier zijn een Nederlandsche en een Indonesische militaire delegatie tot overeenstemming gekomen Men heeft een bevredigende oplossing Voor beidie partijen gevonden Do uiteindelijke details zullen •lsnog worden besproken M.P.soldaat aangevallen Wegens motorpech aan zijn jeep t-ePareerend langs den weg naar het vliegveld, werd de soldaat der militaire politie Amiabel van ach teren met messteken aangevallen. De M.P.-er loste een schot, dat ■echter miste. Hij kon met de Jeep, waarin twee kinderen zaten, naar Makassar terugkeeren. Le vensgevaarlijk gewond verloor hij echter het bewustzijin, waardoor hij in een sloot reed. Een der •belde ljjnderen smakte uit den wagen en vond den dood. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer met be trekking tot de begrooting van overzeesche gebiedsdeelen heeft de regeering toegevoegd als bij lage de instructie, welke de commissie-generaal is medege geven naar Indië, benevens de aide-memoire aan de Engèlsche regeering, waarnaar artikel 15 van deze instructie verwijst. Wij ontleenen daarop het vol. gen de: Ter bevordering van de voorbe. reiding van een nieuwe rechtsorde voor Nederlandsch-Indië is aan de commissie-generaal opgedragen: Mede te werken aan de voorbe reiding van een nieuwe staatskun dige ordening voor Nederlandsch. Indië, Voor te bereiden de rijksconfe rentie, waarop in onderling over leg tusschen vertegenwoordigers uit alle rijksdeelen de hervorming van het staatsbestel, van het geheele koninkrijk zal worden overwogen Bg de vervulling van haar opdracht gaat de commissie uit. a. Volkenrechtelijk: van het handvest der vereenigde naties en van de met de geallieerden aangegane overeenkomsten: b Staatsrechtelijk: van de grondwet voor het koninkrijk der Nederlanden en de daarop «teunende wetgeving: c. Staatkundig van: 1. de Koninklijke rede van 7 December 1942. Z. de regeer ingsverklaring van 10 Februari 1946: 3. de troonrede van 23 Juli 1946; 4. de aide-memoire van Augustus 1946, en 5. het regeeringsbeleid, schril teüik en mondeling uiteengezet bij de behandeling in de Staten- Generaal van het wetsontwerp tot Instelling der commissie-gene. raai. De vernieuwing van de samen werking van de Nederlandsche en Indonesische vo>lkeren en de andere bevolkingsproepen van Nederl.. Indië zal op de eerste plaats de in stemming van de vertegenwoordi gers der Indonesische volkeren, alsmede diè van de andere bevol kingsgroepen moeten verwerven. Ten aanzien van Java verklaar de de Nederlandsche regeering nogmaals bereid te zijn het de facto bestuur van de republiek hierover met uitzondering van de zich onder geallieerde controle, be vindende gebieden te erkennen, indien deze althans bereid was haar plaats in te nemen in een staatkundige structuur voor Indo nesië als een in volledig deelge nootschap gelijkwaardig lid van een nieuw hervormd koninkrijk, waarvan alle leden zich verplich ten de fundamenteele democrati- Gisterenmorgen was één spoor.un van het traject Schiedam—Delf hersteld en om 8.40 uur kon hét verkeer uit d'e richting Schiedam normaal hervat worden Door met man en macht aan het herstel van het tweede vernielde spoor te werken, werd bereikt, dat ai spoor gisterenmiddag om 4 uur weer in dienst gesteld kon worden. De treinenloop werd hierdoor weer ^Hier^past een woord van hulde aan het personeel der spoorwegen. De stagnatie immers van dezen ge weldigen verkeersader was van enorm en invloed, dochondanksde moeilijkheden van de karwei gepaard aan veel -leent weer, hebben de spoormannen m recordtijd de dubbele lijn hersteld. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is brand uitgebroken in een barak van het kamp Wester bork. waarin oa. de volledige kampadministratie was onderge- sche principes te handhaven bracht. Daarbij" waren de dossiers De Nederlandsche regeering be- van verboor van de gestrafte delin- eindigde deze opsomming met de uitdrukkelijke vterklaring, dat bovenstaande voorstellen als een geheel moeten worden gezien zoodat zij zich derhalve het recht voorbehield haar standpunt nader te bepalen in geval van niet-aan- vaarding of afwijking van eenig gedeelte daarvan. van verhoor van de gestrafte delin quenten. Toen de brandweer uit Assen arriveerde, was de barak reeds tot den grond toe afgebrand, meldt de ..Asser Ct.Een nauw keurig onderzoek is ingesteld om dat aan kwaadwilligheid werd ge dacht, maar er is nog mets gevon den- Men schermt er wel eens mee, doch ik heb officieel nagegaan, dat er officieel in de Nederlandsche gemeenschap geen bond van Sin terklazen, noch op neutralen, noch op confessioneelen grondslag, be staat. Er bestaat wel een-bond „St. Nicolaas", doch die organisatie is een vereeniging van eerzame, ka- tholieke schippers. Snuffelend in de eindelooze reeks van bonderi, organisaties, clubs, vereenigingen, fondsen, acties en comité's, deed ik de ervaring op, dat elke Nederlander door elkaar minstens zevenmaal in een of an« dere groep is geïncorporeerd. Het organiseeren is een obsessie geworden. Het is dan ook geen wonder, dat zoovele huishoudens in het ho'nderdloopen en er vaak geen tijd voor kerkbezoek over* schiet- Een ding valt me tegen, n.l. dat er nog geen bond met officieel or gaan van huiszoekenden bestaat. Georganiseerd optreden is na tuurlijk de eenige mogelijkheid voor resultaat. Al ben ik benieuwd naar 'het succes van de sigarenma kers in Kampen, I die staakten we gens de aanstelling van een nieu wen portier, een oud-politieman, die te streng visiteerde. Was nu die oud-portier een oude wachter en niet zoo'n strenge? Is de nieu we niet alleen streng maar werke lijk te streng? Tabak is natuurlijk een begeerenswaardig object- Zijn de sigarenmakers van huis zulke brave menschen of is de portier een buldog? Ik zal naar Kampen moeten. Van dergelijke uien wil ik het mijne hebben. Van uien gesproken en organi satie. Het wordt vandaag uien in Amsterdam .Dag* wordt heden avond op initiatief van mevr. H. Heyermans, die verleden week haar zetel voo.r de ,,oude S O A P." in den gemeenteraad er beschik king heeft gesteld en zich uit de actieve politiek heeft teruggetrok ken, de constitueerende vergade ring belegd van den kamerver- huurdersbond. Deze bond, die zich ten doel stelt de misstanden op het gebied van den kamerverhuur te bestrijden, zal een onide-deel vormen van den kortelings opgerichten neutralen noodenbond. Zonder eemgen poli- tieken achtergrond wil men een ac tie inzetten tegen corruptie, awar- ten 'handel en andere sociale mis standen, waaraan goedwillenden zich dagelijks ergeren. Men is van plan een eigen or gaan uit te geven, da den naam ,De Kalverstraazal dragen. Alles zal règ kom. HENK VAN DER MAZE- De stand van de Fokkerfabriek in combinatie met Frits Diepen- vlieKtuigen N.V. op de 17e internationale luchtvaarttentoonstelling te Parijs. De F 25 Promotor, een 4-persoons zakenvliegtuig, trekt sterk de. aandacht. Voor het buitenland zijn reeds voor 4 millioen gulden contracten en bestellingen afgesloten Op de kolentoewijzingen voor de industrie zal een voorloopige korting van tenminste 20 pet. moeten worden toegepast. Nu tengevolge van de mijn werkersstaking in de Ver. Staten de toevoer van Amerikaansche ko len opnieuw onderbroken is, ligt het voor de hand, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat ook de kolenvoorziening van ons land hiervan nadeelige gevolgen gaat ondervinden. Evenals elders kunnen maatregelen die tot een beperking van het brandstoffen- gebruik moeten leiden, niet uit blijven. Dit dringt te meer, nu ook de vooruitzichten voor den kolen- import uit Duitschland zich voor de maand Januari zeer ongunstig laten aanzien. Hoewel getracht zal worden de industrieele bedrijvigheid zoo min mogelijk te beperken, zal het kolemekort het noodzakelijk maken op de toewijzingen voor de industrie een voorloopige kor ting toe te passen van tenminste 20 percent. Aangezien ook de kolentoewij- zingen voor de gas- en electriciteits bedrijven met minstens 20 pereent zullen worden verlaagd, zal op het verbruik van gas en electnciteit onmiddellijk een overeenkomstige besparing moeten wórden bereikt. Met allen aandrang wordt lede ren verbruiker in overweging ge geven bij het brandstoffenverbruik de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Niet alleen het alge- meene, doch ook het individueele belang eischt thans meer dan ooit, dat iedere verspilling van kolen, gas en electriciteit wordt voor komen. daar onvoorziene omstan digheden, zooals gesloten water door vorst, het noodzakelijk kun- nen maken tot een verdere ver- bruiksbeperking te besluiten. Er zal met alle middelen naar worden gestreefd de huisbrand voorziening normaal te doen .ver- loopen en de voor dit stookseizoen in uitzicht gestélde 12 eenheden le waarborgen. Dezer dagen is de indiening van een wetsontwerp te verwachten, waarbij voorgesteld wordt de re geering te machtigen het tijdelijk persbesluit, dat op het laatst de zer maand afloopt, te verlengen tot 1 Juli 1947. Verwacht wordt, 4?t vóór dien tijd een persnoodwet m werking zal kunnen treden. workers U n .oïi, waarvan Lewis de leider is hebben een leening aange kondigd ter betaling van de boete van 3.5O0-C00 voor de Union en die van 10 000 voor Lewis, welke door liet Federale Hof in verband met de kolenstaking werden opge legd. Men verwacht, dat indien de mijnwerkersstaking voortduurt, het nieuwe jaar zal beginnen met 5 millioen arbeiders, die geen werk hebben, aldus meldt A. P. Ook bij de spoorwegen, in de staalindustrie en bij de electrici- teitsvoorziening kwamen opnieuw duizenden zonder werk. Phillip Murray, voorzitter van het CIO. die langen tijd een groote vijand van John Lewis is geweest, heeft nu een beroep ge daan op de geheele A.F.L. (Ame rican Federation of Labour) en de Een correspondent van Reuter te Washington schrijft over de ge volgen van de mi.inwerkersstakrn" en het vervoersverbod. dat vooral Frankrijk, België. Nederland, Noor wegen, Zweden en Italië worden getroffen. Nederland, aldus de cor respondent, dat misschien wel het zwaarst door de Duitsé-he bezetting heeft geleden, had gehoopt onge veer 70.000 ton staal uit Amerika te ontvangen, dat zou worden ge bruikt voor herstel van fabrieken, scheepsbouw en bruggenbouw. Ook voor het aanvullen van de ver voersmiddelen hangt Nederland AmerlkaeeVerder Is'"een"'beperkte! vak vereenigingen voor spoorweg- hóeveelheid van de meest.™odigerDer£neel om tezamen^met hef kunstmeststoffen besteld, die thans C LO actie te 7eer afkeu- niet op tijd in Nederland zal aan-,..het opzettelijke eni zeer i;i_f - Lminnri II1CV VI t» VIJVJ. Xll iivuv.i»-»" ---- - komen om nog gebruikt te kunnen worden voor de wintertarwe. ivoraen voor ae wuuw v»u. - -- John Lewis en de United Mine- I ver jiiinieu. renswaardige" streven der regee ring om de arbeidersbeweging te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1