o/e BIO-VACANTIEOORDEN wereld De beteeUenis der De bioscopen bieden deze week: Uranium, tooverwoord en macht ■'■vï;1. usm m BUSSEN WEEK RAMMELEN Belgisch Congo heeft den voorraad geheime afspraak MET DE V. S. G 7 DECEMBER PAGINA 3 Zwemmen t POLO WEDSTRIJDEN AANRIJDING DOOR GLADHEID GESLIPT ZONDAGSDIENST DISTRIBUTIEDIENST SCHIEDAM LANTAARNPAAL BEZWEKEN DIEFSTALLEN DE BOMAANSLAG IN DEN HAAG KETHEL kerkbericht parochie kerk H- JACOBUS pseudo-rechercheurs i BURGERLIJKE stand enkele weken euillen In alle van Nederland de bus- rammelen; zal een 6:mpje de aandacht vragen voor het van het Bio-vaoantieoord. Het van die stichting heeft ge ld, dat het goed zou zijn, om bioscoop-publiek iets meer te Ifêrtellen over deze instelling, want -&T heerschen nog wel eenige mis sverstanden over. Zoo wordt het gecollecteerde geld NIET gebruikt .rpoor verpleging van kinderen van bioscooptheater-directeuren, even min voor de kinderen van het Per" soneel der bioscopen. Het doel van de stichting is de afzondering en het beheer van een Tperenogen, met het doel daarvan de ïiitgaven te bekostigen, noodi.g Voor het in eigendom verkrijgen en exploiteren van vakantieoorden len 'het uitzenden van schoolgaande kinderen van rpinder kapitaal- krachtige ouders of verzorgers naar vaeantieoorden of soortgelij ke plaatsen, alsmede voor aliles, twat strekken kan tot bevordering van dit doel of wat daarmede in verband |taat De Bio-vacantie-oorden zijn dus voor de kinderen van ouders, die absoluut niet in staat zijn, om fi nancieel in de uitzending van kin-1 deren bij te djpgen. Die kinderen worden hiervoor gekozen, die op advies van den School-arts naar medisch attest Wiorden aangewezen, waarbij over de financieele mogelijkheden over leg wordt gepleegd met den plaat, selijken armenraad en soortgelijke instanties. Hierdoor wordt een keuize uit uitsluitend zeer behoef tige gezinnen gewaarborgd. Wat werd gedaan Het geld, dat in de bioscopen bij een gebracht werd, stelde de stich ting vóór den oorlog in staat het ideale kinder-vacantie-tehuis „Het Kussenduin" te Bergen aan Zee te exploiteeren Dit werd al evenmt.n Voor verwoesting door den 'bezet ter gespaard als zoovele andere - charitatieve instellingen; o.a. werd de geheele inventaris gestolen. Direct na den oorlog werd door het bestuur de restauratie ter hand genomen, met het mooie re sultaat dat het gebouw nu vrijwel voor geb-ruik gereed ls. In kegin 1947 zal de heropening van 'net [Bio.vacantieoortd ,,Het Russeniduin" kunnen plaats vinden. De inmiddels binnengekomen be- Hragen, konden niet voor het eigen tehuis worden gebruikt en het be stuur heeft daarom anderen ver een" gingen, welke wel over een bericht vacantieoord beschikte* maar financieelen steun goed kon den gebruiken, de helpende hand gereikt. Voor kindêruitzenidiingen fa op deze manier reeds 112.500 be schikbaar gesteld. Besprekingen worden nog gevoerd voor het uit zenden van Nederlandsche kinde ren naar het buitenland. De toekomst Niet alle kinderen, die weer in de frissche lucht gezondheid moe ten vinden, kunnen dat aan zee doen. Zeelucht is voo-r sommigen van «hen 'nadeelig en wordt door den dokter zelfs verboden. Daarom wiil het bestuur te zijner tijld overgaan tot ft^t openen van een tweede ko- loniéhuis in een boschrijke streek. Alle plannen kunnen alleen dan slagen, wanneer de collectes goed verzorgd worden. Wanneer bin nenkort de bussen weer rammelen, denk dan nog eens aan het mooie werk, dat hier wordt gedaan. Uw In het Sportfondsenbad zullen morgenmiddag om 12 uur 3 polo wedstrijden gehouden worden. Ge speeld worden V. Z. C. IMerwe- de I (dames), VZC I—Maas II '(hee- ren). SZC I—Maas I. Gisterenmorgen vond op de Tuinlaan een aanrijding plaats, tusschen ©en met een paard be spannen vierwieliigen wagein, be stuurd door J- Z. te R. en een luxe auto bestuurd door B. J. 3. v. M. alhier. Beide voertuigen werden beschadigd, terwijl een lantaarn paal omver werd gereden. Door de gladheid van den weg, slipte gisteren op den Vlaardinger- dijk de motorrijder J. J- v- R. al hier. Hij bekwam een vleeschwond aan het linkerbeen, die in het zie kenhuis werd verbonden. Zeer belangrijk voor detaillisten De distributie dienst Schiedam maakt bekend, dat met ingang van Maandag 9 December 1946 de af- deeling handel weer volgens de regeling werkt zooals die vóór 4 November van kracht was- Ieder kan dus weer op codedag zijn op- plakvellen (eventueel toewijzin gen) inleveren met ontvangstbe wijs. Het kantoor is geopend van 9 tot 12 uur en van. 14 tot 15.30 uur. De lantaarnpaal voor het post- van elk kantoor is gisterenmorgen bezwe ken, toen een wagen van de firma Poot en Baade bij het achteruit- zetten te ver werd doorgeduwd door het paard, Het onderstel van den wagen werd geheel ontzet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. C. de V. uit Rotterdam gaf bij de politie aan, dat uit een door hem in gefbiruik zijnd pand aan de Schiê 'konijnenvellen waren gestolen. T. J. S, zal het zondier Bonte Dinsdagavondtrein moeten stellen, omdat dieven hem van zijn wereld- oor en -mond hebben beroofd. De man, die van J. v. O. een re genjas en een kist appelen stal op de Nasgaulaan, deed dat bepaald niet, o>m de laatste voor de dorst te bewaren. C. S- ailhier, deed aangifte van diefstal van een handwagen vanaf den openbaren weg de Scihie. Gisterennacht ds ingebroken in een pand aan de Oversohiesche- straat van H. J. B. F. te R. Ont vreemd werden 15 balen suiker - H. J. Ormel, Singel 76, tel. 68250 gave kan ertoe bijdragen aan vele Leeuw, Westvest 12, tel. zwakke Nederlandsche kinderen j 5-7528, Maas, Nieuwe Haven 147, herstel van gezondheid en daardoor teL 68067, Apotheek Centrum, *ran levensvreugde te geven. iHoogstraat 118. Er kom, eea vriend v.naveed (Passage-theater) - De gebeurtenissen in en rond ORANJEVEREENIGING Burgemeester beschermheer De burgemeester van Schiedam# mr. J. W, Peek, heeft het bescherm heerschap van de Oranjevereeni- ring aanvaard. TROEFBOER De 25-jarige A. J. B. viel gister avond door de ruit van een deur. I Hiet glas kon er niet tegen en brak. A. J. B, had geen letsel. OFFICIEELE KENNIS GEVING (Uitbreidingsplan in hoofdzaak „Het Hoofd" B en W. van Schiedam maken bekend, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland b(| b«n besluit van 23 October 1946, G. tv No 312 hebben goedgekeurd, me uitzondering van (het op de kaar» vam het plan met een roode lijn Omgrensde gedeelte, het bij beslu't Van ons College dd. 2 October 1945 vastgestelde uitbreidingsplan in hoofdzaak ..Het Hoofd". Schiedam. 7 December 1946- een tehuis voor psyesopaten in de Fransctoe Alpen, waar de Maquis een cen'urum van hun berichten dienst hebben, worden op klem- mend-realistisohe manier door de camera verteld Temidden van zware geesteszieken verbergt' ziob de Staf van een der Fransch© ondergrondsche strijdgroepen: Ieder lid van dezen staf moet zelf ook geestesziekte stimuleeren en het is een typisch Fransche trek, dat op bepaalde oogenblik- ken de grens tusschen normaal en abnormaal ook bij de simulanten dreigt weg te vallen- Niét ver van het tehuis woont een Zwitsersehe Roode Kruis-arts, Tiller, die door zijn optreden bij een razzia van de S.S. in het tehuis, weet te be werken, dat de Duitschers na aan vankelijk barbaarsch optreden, af trekken. De dialoog is zeer fijn sarcastisch in dit en andere ge deelten. Wanneer de avond van den openlijken opstand is ge komen, wordt een der Maquis, die een brug in de lucht had moeten blazen, gewond. De directeur van het tehuis, een der leden van den staf, laat Tiller roepen, omdat deze chirurg is. Bij de toebereid selen tot de operatie blijkt, dat Tiller de S-D.-agent Carl Brandt is. belasft met het opsporen van commandant! Gérard. Snel riadert de ontknooping, al weet de regisseur door pakkende montage het verband tot hoog spanning op te voeren; immers een Helène (Madeleine Sologne) brengt zeer ernstige complicaties- Het slot is tegelijk bevrijdend en beklemmend, want Hélène wordt temidden van de vrijheidskreten zelf tot het land der onwezen- lijken gedoemd; zij is geestelijk volkomen geschokt. Een film, die voor volwassenen wordt aanbe volen. Op het tooneel de rhapsodie in zilver van het Colberg-paar, een schitterende serie van mensche- lijke plastieken, „Pechvogels" (Monopole) De twee zonen der woestijn", leden van een bekende club, die eens per jaar haar leden in Chicago verzamel'., hebben het niet ge makkelijk bij het verkrijgen van de noodzakelijke toestemming hun ner echtgenooten, om de reis naar gangster-Stad No. 1 te maken. Een gefingeerde ziekte van Oliver Hardy geeft hun' de kans, om er tusschen uit te trekken, zooge naamd naar Honolulu. Natuurlijk wordt alles ontdekt en krijgt de eerlijke Stan bonbons van het vrouwtje, terwijl het suikerbeestje van Oliver enkele complete huwe lijksuitzetten aan diggelen gooit, Aanvankelijk heeft men gezocht FAILLISSEMENTEN naar een Poolschen militair, De arrondissements-rechtbank te wien de dochter eenigen tijd om- Rotterdam heeft uitgesproken het gang heeft gehad, wrfke om„ang faillissement van de Vennootschap j echter door den vader o. firma Rodex Fruit Company, j boden. Deze Po^werd^opgespoo^d Brugmaastraat 58 te- Schiedam en hare vennooten C. Bosschaart, Vlissingen, Noordstraat 80 en J. v. d Beek, Schiedam, Brugmanste. 58, R. C. Mr. J, G. L. Rolder. Cur. Mr P van Bochove te Schiedam. en bleek een Nederlander te zijn, die zich bediende van den naam van zijn Poolsche echtgenoote. Voor zoover is komen vast te staan, heeft hij met deze zaak niet» uitstaande. Heden de tweede Zondag van den Advent en tevens het feeSt van O- L Vrouw Onbevlekt Ont vangen. Te 7 uur en te 7-15 wordt de H. Communie uitgereikt. De Vroegmis is te half 8 en de Hoog mis te 10 uur. Te 2 uur de Cate chismus voor de eerste communi canten en te 7 uur plechtig Lof ter eere van O. L- Vrouw Onbevlekt Ontvangen met Rozenhoedje en Litanie van Maria. Woensdag komen de kinderen biechten te 12 uur en de algem- H. Communie der kinderen is Vrij dag onder de H Mis van 8 uur. Zaterdag gelegenheid om te biechten van 3—4 en van half 7 Woensdag half voor de jongens- 8 congregatie tot 8 uur- Te 7 uur Lof ter eere via zijn dikke hoofd- "Er is veel te van Maria met Rozenhoedje en lachen deze week in Monopole, temeer daar in hét. voorprogramma nog 'n: Amerikaansehe klucht vol gens het bekende, altijd rake receipt, is ingelascht- Hoe Zuid- Afrika er in het pre-a'tomisch tijd perk uitzag, leen, een nogal saai en nogal belegen nieuwsfilmpje- Intenties der H-H. Missen Zondag 8 Dec., half 8 Margare- tha Langelaan; ,10 uur geestel. en tijd- welzijn der parochie. Maandag 7 uur Martinus Buec- kers, lid van de Westl. Proc-; 8 uur Joannes V- Eijk en Joanna v„ d- Broek. Dinsdag 7 uur Adrianus Olst- hoorn Az.; 8 uur Antoinetta Kerk- laanPlanken- Woensdag 7 uur Maria Hamv. d- Schot; 8 uur Gabriël Olsthoom en Geeriruida v. d. Ende Donderdag 7 uur Mattheus We ver; 8 uur Francisca Lansbergen— v. Mil- Vrijdag 7 uur en ieder kwartier wordt de H- Communie uitgereikt; 8 uur Wed- Kerkhofde Vette, lid van de Westl. Proc. Zaterdag 7 uur Josef Petrus v. Mil, lid van de Westl. Proc.; 8 uur Adrianus van Mil- 16 Dec is de verjaardag van de Maandag half 8 congregatie voor keuze van Z- H. Exc. Mgr. J. P- de jonge mannen, Huibers, Bisschop van Haarlem. Dinsdag half 8 congregatie voor op de verjaardagen van keuze en Li'tanie van Loreto Congregaties- de meisjes. CULTUREEL ROOSTER Voor de week van 915 Dec. 9 December: Irene: Katholieke Kring D dr. de Voordracht door prof- Deden, 's avonds 8 uur- *13 December. Juliianakerk. Toon kunst:: 2e avond concert door he Utneahtsch Stedelijk Orkest, diri gent W. van Otterloo, solist Her man Sohey (bas), 's avonds 8 uur- 14 December, Kerkgebouw van de Ned. Protestanten Bond (West- vest): Zangvereeniging Excelsior" De Schepping" v- koor en orkest ouder leiding van Piet 't Hart, fa avonds 8 uur. R.K. Volksbond- Revue Tooneel Gezelschap „Ontspanning"; Too- ïlëeluitvoering, 's avonds 8 uur. 15 December. Passage-Theater: Ijl y y.; Tooneel-ochtend. Het is den laatsten tijd voorge komen, dat pseudorechercheurs bij de (ingezetenen „huiszoeking" kwa- inon doen om dan met medene ming van het een of het ander, te Verdwijnen. Men vrage daarom ibij bezoek van de recherche, he legitimatiebewijs ter inzage. GEBOREN: Gerrit z- v J. Dome- nie en J. L. Breur, Gordonstn 15, Jan z. v. 3. 3. Schaffels en H. D. J. de Jager, Lange Smgelstr. 109, (Marijke d. v. A. Arbon en C. K- N. van den Bandt, Boylestr. 25; Johanna d. v. D. Oudenes en K. Groen, Stationstraat 61. OVERLEDEN: Conrnelis Hamer slag, 75 j., weduwnaar van Maar- tje M. Elderkamp, Burg. Knap- pertlaarv 59. De atoomkern-splitsing en practfache toepassing er van voor doeleinden van oorlog en vreae maakt het bezit van een bepaalde grondstof tot een macht. Deze grondstof is het uranium. Zeventig procent nu van de wereldvoorraad van deze schaarsche stof bevindt zich in Belgisch Congo. De overige dertig procent worden gevonden in Canada en Tsjecho-Slowakije. Met haar bezit zou België een wereldmacht van de eerste orde kunnen zijn. Als er echter over atoomenergie gesproken wordt, denken we in de eerste plaats aan de Vereenigde Staten, die het ge" heim bezitten van de samenstel ling van de atoombom. De grond stof er voor wordt echter door de Congo geleverd. Hoe belangrijk België van industrieel - oogpunt ook mag zijn, het ziet af van de verwerking en van experimenten op dit gebied, althans tot nu toe. Is dit nog de oude onverschil ligheid van België voor zijn kolo nie? Zooals bekend, is het eigen lijk een toeval, dat de Congo Belgisch is. Niet het volk zelf, maar zijn souverein: Leopold II was zoo vooruitziend. Het heeft hem moeite genoeg gekost om zijn volk dit gebied cadeau te doen. Het was in de tweede helft van de vorige eeuw, het tijdperk van de verdeeling van de nog niet be zette buiten-Europeesche gebie den. De expeditie vanStanley had zoojuist het binnenland van Afrika verkend. Leopold van België zag er iets in, maar hij ging behoed zaam te werk, voorloopig n.l. alleen onrler het mom van weten schappelijke belangstelling en ac tiviteit. In 1876 riep hij te Brussel een aardrijkskundige conferentie bijeen tot uitwisseling van de ervaringen der verschillende ont dekkingsreizigers. Onder zijn voor zitterschap werd de Internationale Afrikaansche Vereeniging opge richt met het doel exploratie van Midden-Afrika en de afschaffing van de slavernij. Op de conferen tie van Berlijn in 1884 en '85 werd de bezetting en het statuut van nieuw-ontdekte streken in Midden- A-fnka geregeid. Het gelukte Leo pold II op deze conferentie de Internationale Vereeniging van de Congo als een internationaal poli tiek lichaam te doen erkennen. Op 1 Augustus 1885 liet hij aan de mogendheden weten, dat de bezittingen dier vereeniging voor taan den Onafhankelijken Congo- staat zouden vormen en dat hij den titel van Souverein daarvan aangenomen had. Hij kon van het Belgische parlement niet meer loskrijgen dan toestemming voor deze personeele unie. De rijkdom van de mijnprovincie Katanga werd spoedig erkend. Maar de exploitatie van het gebied kostte veel geld en kapitaal was niet te krijgen. Leopold II stak er zijn persoonlijk vermogen in. Het duurde tot 1908, dat de Belgische staat de Congo als kolonie aan vaardde. Bij testament liet Leopold II zijn bezit aan zijn volk' na. Acht jaar daarna, in 1916, werd het element uranium ontdekt. Niemand kon toen nog vermoeden, dat het in den volgenden wereld oorlog zoo'n doorslaggevende rol zou spelen. Het erts, dat het be vat, wordt gevonden in het uiter ste Zuid-Oosten- van de Congo de Opper-Katanga, provincie Elisa- bethstad. Een particuliere maat schappij: de Union minière du Haut Katanga exploiteert deze mijnen. Dit gebied is het rijkste en door zijn hooge ligging ook ge zondste deel der kolonie. Het be vat ook veel koper, tin, steenkool, goud en kobalt. Aan het uranium zelf werd aanvankelijk geen waarde toegekend. Men wist niet, wat er economisch mee aan te vangen. In Ooienbij Antwerpen was een fabriekje, dat uit de ertskluiten radium, palladium en platina haalde. De rest werd als afval weggeworpen. Deze rest nu bevatte juist het uranium. Wie wel interesse hadden voor dien afval, dat wëren de Duitschers tijdens de bezetting. Die hadden in Noorwegen een gf°?t P*oef; station voor atoomsplitsing. (Bij gelegenheid van een Bri'sche commandoraid werd dit vermeld). De Congo zelf, het aan. uranium rijkste gebied ter wereld, was echter niet voor den Duitscher toegankelijk. Men zal zich de eischen van Hitier inzake de kolo niën herinneren. Duitschland ver langde nies anders dan zijn vroeger Afrikaansche gebieden: Duitsch Oost- en West Afrika. Oogenschijnlijk een bescheiden eisch, zooals alle Duitsche eischen dat in den aanvang leken. Maar Duitsch Oost-Afrika (Tanganika, waar kortgeleden zulke veelbe lovende diamantmijnen ontdekt zijn) grenst aan het mijngebied van de Congo. In heel de uitge strekte Kolonie zijn slechts een 30.000 blanken, niet eens allemaal Belgen. De Belgische Regeering te Londen heeft aan de Vereenigde Staten het alleenrecht toegekend voor de afname van het uranium. De geallieerden werden door de Congo ook ruim van koper voor zien. Zoo heeft het overzeesche België een belangrijke bijdrage geleverd voor de eindoverwinning. Met bet Congoleesche uranium zijn de proeven gedaan op het gebied der atoomphysica en de atoombommen vervaardigd, die Hirosjima en Nagasaki bijna van de aardbodem hebben doen ver dwijnen en die de lagune vaa Bikini wereldberoemd gemaakt hebben. Het Amerikaansehe monopolie inzake het uranium uit Congo steunt op een geheime «afspraak, consecratie is een gebed voorge schreven voor den Bisschop- We hopen, dat Zondag alvast de geloo- vigen extra om onzen Kerkvorst zullen denken, die Maandag geea gelegenheid hebben om het H« Misoffer bij te wonen_ Zijn conse cratie is, zooals de meesten zich, nog wel zullen herinneren, op der» eersten grooten Maria-dag, JJL Febr-, feest van de Verschijni/g van O. L- Vrouw Onbevlekt Ont vangen- De data 8 Dec. 1854 ea 11 Febr- 1858 liggen dus veran kerd aan beide dagen van keuze en wijding. Is het niet treffend, dat O. L. Vr. later zelf beves tigde, wat Pius IX plechtig ver klaarde? Wij zijn onzen Bisschop dankbaar, dat hij zijn consecratie uitstelde tot den mooien dag van 11 Febr-, die voor de Mariakinde- ren een feestdag is- die in België slechts aan vijf men- n~1inlii<k- klinkt'" 85al%SJ!Lï!Ll!SÜP8mf Baldwin (conservatief)- „U Uit 'n onlangs gehouden zitting van het Engelsche lagerhuis: Mr. Thomas Macpherson (socia list) verzoekt den minister van voedselvoorziening, een eind te maken aan het oormerken van de varkens op de veemarkt van Rom ford. Minister Strachey: „Men heefti mij verzekerd, dat het oormerken veel minder pijnlijk is dan vela andere behandelingen, welke de varkens geregeld op de boerderij moeten ondergaan en ik vree3, dat het onvermijdelijk is". Mr. Macpherson: ,,Is het den minister bekend, dat 't geschreeuw van deze ongelukkige dieren bui- Spaak, gouverneur-generaal Rijk mans, den directeur van de Union Minière en nog twee anderen. Kortgeleden zijn er in het Bel gische parlement vanuit de op positie (Christelijke volkspartij) stemmen opgegaan, die ophelde ring vragen in deze kwestie. Dat dergelijke stemmen opgaan, is hiet verwondeliik. Dat het zoo lang geduurd heeft ,is eerder ver wonderlijk. Congo en België vor men door dit bezit een van werèldpolitiek. het den minister bekend, dat eer. varken precies eender schreeuwt als men het beest alleen maar aanpakt en het niet meer dan een. zoen geeft M;n;s'er Strachey: „Ik ben den heer Bi-, (win dankbaar voor zijn ondervinding op dit gebied. (Hila riteit) Wij zullen er ernstig naar streven een meer humane metho- oe te virden maar dat zal, naar centrum |men ens heefi medegedeeld, zeer I lastig paan".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3