De gezondheid van ons volk De eensgezinde „VIER Duitsche kwesties en Spanje Waardeering voor het Vaticaan .r Textiel vrij 111 België 8 December: De eerste Maria-dag! PAGINA 4 ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 Gedenkteekeni, voor relraitanlen- oorlogsslachtoffers In het retraitehuls te Seppe is een mo nument onthuld voor de oud-retraitanten, die tijdens den oor log gevallen zijn. REGEN Laat ons maar niet mopperen Zelfportret van Rembrandt verkocht DE VREDESVERDRAGEN I Schoonste onder de kinderen der menschen Fransche duikboot vermist een- ONTBIJTKOEK in prijs verlaagd Nadat minister Drees nadere inlichtingen gegeven had over <!e pijnlijke aangelegenheid van het afwikkelingsbureau concentratie kampen, dat zelfs een minister niet in het gareel schijnt te kunnen dwingen als de leidster het vertikt zich bij het informatiebureau v. h. Roode Kruis te laten inschrijven een maatregel die noodig is ten einde aan de tallooze betrekkingen van notg altijd niet opgespoorde slachtoffers nu eindelijk defini tieve (niet tegenstrijdige) gegevens fce kiunnien verstrekken weidde de bewindsman uitvoerig uit over de Volksgezondheid. Ofschoon er nog veel te wensohen blijft op dit gebied, kon Z-Exc. tegenover de bezorgden uit de Ka mer toch lichtpunten aanwijzen. Al is er weliswaar nog te weinig vet en eiwit, er worden meer brood, melk, groenten en vooral fruit verbruikt. Er komt langzaam aan meer textiel, aan de huisves ting nog lang niet op peil wordt staag gewerkt. Tegen di verse ziekten moet nog gestadig worden opgetreden, maar de •bestrijdingsmiddelen zijn zooveel beter geworden en het hygiënisch besef bij d!e bevolking is alom ver levendigd. Een wetsontwerp tot concentratie van waterleidingen is in voorbereiding. Bovenal spreekt de verlaging van het sterftecijfer duidelijke taal. Bedroeg dit vóór den oorlog 8-7 per 1000, in Januari j.l. nog 11.4, het is thans op 6-8 gezakt. En bij de zuigelingen lig gen de cijfers nog gunstiger: 37,9, 69-1 en 29.1, zoodat er een onge kend geboorte-overschot is als sinds een halve eeuw niet geboekt werd- Ook omtrent zijn algemeene po litieke tendenzen kon de minister geruststellende geluiden doen hoo- ren. Z.ExC. achit den Staat als cen traal orgaan der gemeenschap de belangrijke taak toe te komen, toe ie zien dat al het mogelijke ge schiedt; maar veel kan aan ge meenten en provincies en niet min der aan particuliere organisaties worden overgelaten- Aan dr.. Mol (K.V P.) zegde de bewindsman toe. dat bij de reorganisatie der gezondheidszorg zeer zeker.möt de aanvaardbaarheid voor de medici en de organisaties rekening zal worden gehouden. Met de voorbe reiding van deze reprganisaftie be last zich de Centrale Commissie van Advies, een instituut dat niet zooals de Gezondheidsraad adviseert op wetenschappelijk me disch en hygiënisch gebied, maar een levend contact vormt vooir de practijk van nu tusschen de ambte lijke werkers, de medische wereld en de órgianisaties. De minister denkt voor bedoelde reorganisatie aan gezondheidsraden met aan den top een centraal orgaan. Natuurlijk fe het zijn ideaal niet dat de Staat 44der kosten betaalt en het parti culier initiatief daarmee ongecon troleerd zijn gang gaa.t De 'oegrooting van Sociale Zaken werd z. h. s. aangenomen. Waarna de rest van Ruitenlandsche Zaken. aain de ordfe kwam enprompt •weer volgens de traditie alle luch ters in de oude balzaal, steeds ehkel indirect verlicht, aanfloep ten... ditmaal o m. voor de mai denspeech van minister baron Van Boetzelaer van Oosterhout. Ofschoon Z-Exc. vooropstelde dat Irij niet over details van het buitenlandsch beleid kon spreken en alleen als zijn doel aangeven: bevordering van vrede en veilig heid door het steunen van de V. ±1, voor welke hij niet a priori eenzelfde mislukking meende te moeten vreezen als den Volken- hond ten deel viel, kunnen er toch uit de minister ieele rede wel «■enige concreta worden gepuurd- Zoo heeft de bewindsman goede hoop dat de Groote Vier Nederland zullen laten meespreken bij de regeling der Duitsche kwestie, en ss het zijn meening dat de ontwa pening van onze Oosterburen min stens 40 jaar zal moeten duren. Nu het moeilijke Triëst-vraagsituk tot «en oplossing is gebracht, wil Z.Ecx niet aannemen dat men ook ten aanzien van Duitschland niet m-eit veel geduld tot overeenstemming •al geraken. H:t ergste vindt de minister de verwoesting in het toch al labiele duitsche karakter doo; de nazi's en den oorlog aangericht Met zijn ambtgenoot van Onderwijs 'die moeiiie heeft de eigen Neder- landsche scholen te voorzien van leerkrachten!) wil hij daarom overleg plegen voor de heropvoe ding der Duitsche jeugd- Er bestaan op het oogeniblik na genoeg nog geen concrete plannen ten aanzien van Duitschland. De oplossing zal een compromis zijn en de regeering boudlt daarom haar zienswijze nog vóór zich om 1 et wantrouwen tusschen de andere öondgenooten niet onnoodig op de proef te stellen. ïntusschen is onder- leiding van- de foeemen Damping en Hirschfeld een uitgebreide com missie van onderzoek werkzaam teneinde gegevens inzake de pu blieke opinie voor Duitschland te verzamelen, waarmee de regeering haar voordeel kan doen. Zij doet geen stappen bij de V. N. zonder de Staten-Generaal over haar standpunt te raadplegen, (Aan een parlementaire commissie als door mr. Roolvink voorgesteld, schijnt de bewindsman geen behoefte te hebben). De regeering staat achter de po litiek van mr. Van Kleffens, minis ter zondier portefeuille (ook in zake Franco). Niettemin blijft de minister van Buitenl. Zaken de verantwoordelijke man. De regee ring hoopt dat de heer Van Kleffens zal aanblijven na 1 Januari, als Nederland geen lid van den Vei ligheidsraad meer is- Inzake de kwestie-Doorman (mi litaire missie te Berlijn) heeft Z. Exc. nog niet alle gegevens in zijn bezitop het geduld der Kamer leden zij een beroep gedaan, dag a.s. over het betrokken amen dementZandt aan haar zijde zal staan, is buiten kijf. De voorstel lers, na ijverig op de lauweren van dominee Kersten, die in 1925 met eenzelfde voorstel de christelijke coalitie hielp uiteenrukken, behoe ven zich ter zake geen illusies te maken. Zij staan op hét foutieve standpunt door den heer Zandt '(St. Ger.) nog eens geformuleerd dat handhaving van den gezant- schapspost de erkenning beteekent van de geestelijke macht van den Paus. Zoowel de heer Serrarens (KVP) als jhr. Van der Goes van Naters (P. v. d,, A.) beschouwden de aangelegenheid vooralles uit zuiver Nederlandsch oogpunthet vertegenwoordigd zijn bij een be langrijk internationaal centrum, sinds Genève wegivel zelfs het eenige in Europa. Tegenover den heer Zandt, die zijn afkeer van de katholieke politiek niet onder zich hield omdat deze volgens hem de verovering van ons land voor Rome beoogt, noemde de fractieleider der P. v. d. A, nochtans de Katholieke Kerk een macht ten goede met welke uitspraak zijn partijgenoot Scheps het zeker niet eens was, want hij kwam voor zijn persoon- De samenwerking met België enlijke verantwoordelijkheid een in. Luxemburg heeft de grootste be- gewikkeld betoogje opzetten om zich langstelling der regeering en devan zijn voorman te distancieeren Nederlandsche groep onder leiding van den heer Serrarens haar vollen steun. Het Gezantschap bij het Vaticaan Terzake betreurt Z. Exc. dat er nog altijd geen overeenstem juist bezwaren aanvoerend tegen het feit dat een Kerk, die volgens hem „bezit- en machtloos" dient te zijn, een centrum van staatkundige activiteit vormt. Ook de Christel, historischen, die sedert 1920 en 1925 niets geleerd hebben, klemmen zich nog altijd aan de zienswijze, De Savorin Loh- - destijds door jhr. ming bestaat. De Faus heeft ge-;man gehUldigd, vast, al wees de heer durende den oorlog steeds waar mogelijk Zijn bemiddeling ver leend en wij zijn erkentelijk dat wij in verschillende instanties een beroep op den H. Stoel heb ben kunnen doen. Thans het ge zantschap weer opheffen zou ons land onwaardig zijn en de regee ring kan het niet in overweging- nemen. Dat de groote meerderheid der Kamer bij de stemming van Dins- Schmal ter zake ook elke overwe ging van anti-papistischen aard af. Zij vonden het zelfs noodig het staatskundig geref. amendement door mede-onderteekening mogelijk te maken. een motie ingediend, waarin zij in concurrentie probeeren het amen dement van dr. v. Kleffens bij de Uno ten ruggesteun te zijn. Aan gezien ook de stemming over deze moties tot Dinsdag is uitgesteld, wanneer zij waarschijnlijk door de gebeurtenissen achterhaald zullen zijn en dus gevoegelijk kunnen in getrokken worden, doen wij er voorloopig maar verder het zwij gen toe. Bij den aanvang der vergadering werd z. h. st. aangenomen het ont werp tot opheffing van het Her stelfonds 1940 (inzake den Weder opbouw). De afwikkeling der be- grodtingsdiensten van bedoeld fonds betreffende de vóór I Jan. '45 aangevangen dienstjaren zal alsnog geschieden op den voet der 'betrokken Duitsche verordening. Weerver wacht ing medegedeeld r. c jj door he't K.N-MIj te De Bilt De Spaansche kwestie geldig tot Zondagavond. Deze is volgens den minister nog Ma dge, in het Westen van sub judice. Inmiddels hebben de heeren De Groot (comm.) en V. d- Goes van Naters (P v d.A.), elk i'.- J het land tijdelijk krachtige i wind tusschen Zuid en Zuid- West; aanvankelijk zwaar be- J wolk't met regen; later breken- de bewolking met enkele regen- S buien, voornamelijk aan de Noordzeekust; iets hoogere tempera uur 8 December: Zon op 8-34 uur, onder 16-30 uur; maan op 16.17 uur. onder 8.06 uur. S 9 December: Zon op 8-35 v J onder 16-30 uur; maai op 17.05 uur, onder 9,33 uur- DE LAATSTE HAND. Met man en macht is men bezig de Kazerne aan het Toepad gereed te maken voor den intocht van de 600 mariniers, die Dinsdag hun nieuwe huis zullen betrekken. Ook het waschlokaal, voorzien van handige ronde bakken, waarboven een groot aantal waterkranen in gereedheid wordt gebracht. Overeenkomstig der verwach ting, heeft 'het vrijgeven der tex- tielgoederen in België geen storm" loop op de winkels ten gevolge gehad. De hoeveelheid textielpun ten, die de Belgen den laatsten tijd toegewezen kregen, •aren in het algemeen voldoende om de mini mum-behoefte aan kleeding te dekken en het was zelfs zoo, dat degenen, die? vóór het opheffen der reglementeering, textiel wilde koopen, deze vrijwel overal zon der punten kon aanschaffen. Naar de eerste vijf daigen sedert het vrijgeven is gebleken, dat de winkeliers niets liever, doen dan hun textielgoederen verkoopen en overal liggen de etalages in Brussel dan ook vol met costumes, winterjassen, overhemden en on dergoed van een kwaliteit, dia men zich in Nederland nauwelijks kent en tegen prijzen, die voor NeOxIlamdsche begrippen redelijk zijn. Het zelfportret van Rembrandt uit 1632. dat door den schilder ge signeerd is en dat behoord heeft tot de collectie van Viscount R.O- thermere, is voor 12.500 guinjes verkócht. De vier ministers van buiten- landsche zaken bleven ook Vrij dag eensgezind en er werden accoorden bereikt in alle nog hangende kwesties der vijf vre desverdragen. enkele kleine technische détails uitgezonderd, welke naar de deskundigen zijn verwezen Ook besloten de vier, dat de definitieve teksten der vredes verdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Finland zullen wor den opgesteld door een speciale commissie, zetelende te New York. Men verwacht, dat de werkzaamheden Iff voltooid zullen zijn. Januari a.s. Fecit mihi magna qui potens est". „De Machtige heeft groote dingen aan mij gedaan". jubelde. De lelie onder de doornen. Maagd te voren en daarna. Door de vruchtbare maagde lijkheid van Maria heeft God den mensohen den prijs geschonken van de eeuwige zaligheid. Zij werd de zuivere poort, waaruit voor de Daarna zullen de teksten drie weken door de voormalige vijan-c delijke landen kunnen worden be. stud :erd. Onderteekend zullen de vredesv:rdragen worden daar, waar, de raai van ministers van buiten» landsche zaken toevallig op dat oogenblik zetelt, mogelijk te Parijs» God had in het Oude Verbond vele uitverkore nen die Hij met genaden bevoorrechtte, maar aan Maria alleen schonk Hij de volheid van Zijn ge naden. Gezegend werd Zij in alles. Maria werd door den Engel namens God de gezegende onder de vrou- wereld het licht zou op-levenden te kunnen redden opgev Reuter seint uit Parijs: Vlieg tuigen, torpedojagers, sloepen, corvelten en torpedobooten, waarvan verschillende zijn uit gerust met anti-duikboot-onder water-del ectors, zijn voor de Fransche Middeliandsche Zee kust op zoek naar de duikboot 2,326, die vermist wordt. De duikboot, die vroeger tot de Duitsche marine behoorde en 250 ion meet, is Donderdag ochtend met een bemanning van 21 koppen van Toulon uitge varen voor het nemen van proe ven met duiken tot grootere dieple. Zij zou tot op een tiental mijlen uit de kust varen en Do:»Ierdagavond om ongeveer 5 uur terugkeeren. Men neemt aan, dat de duikboot op een losgeslagen mijn geloopen Men heeft alle hoop, de oven» Het feest van Maria Onbevlekte Ontvangenis is de eerste Mariadag, welken wü in het kerke lijk jaar vieren. Een feest van groote beteeke- nis, want deze Mariadag beteekent toch het begin van Maria's bejtaan en Haar hoogste begenadi ging. De leer der Kerk is, dat Maria onbevlekt en zonder zonde en schuld in den schoot van Haar eigen moeder is ontvan gen. De Almachtige, eeuwige God heeft het lichaam en de ziel van de glorievolle Maagd en Moeder Maria onder me dewerking van den H. Geest tot een waardige woonplaats van Zijn Zoon bereid. God heeft Maria onbevlekt en zon. der erfschuld geschapen- Dit voorrecht van Haar onbevlekte ont vangenis onderscheidt Maria van alle menschen, die uit een vrouw gebo ren worden. Geen vrouw is aan Haar gelijk. Maria werd in het eeuwige heilsplan Gods bestemd en opgenomen. Zij moest de drempel onzer verlos sing worden, zooals God in den beginne aan het eerste zondige menschen- paar had toegezegd en beloofd. Maria werd gekrodnd met een wonderbaren krans van genaden. God heiligde den tempel van Haar schoot, waar Hij eens Zijn woonplaats zou kiezen. Daarom schonk Hij Haar de volheid der genaden, ..gratia plena", zooals de Engel Haar na mens God zou begroeten. wen genoemd, de meest gezegende onder allen Zij zou noch in den vloek noch in de schuld van het eerste menschenpaar deelen. God schiep Haar rein en rechtvaardig, zuiverde niet, maar van vóór de eeuwen vrij. waarde Hij Haar van alle zonde en schuld. Hij had Maria voor Zich genomen, Zij moest de „Immaculata" worden, de onbevlekte weg, waar langs Hij tot den mensch zou komen, de uitverko ren tempel, het bruids vertrek van den H- Geest, waaruit de godde. lijke Bruidegom te voor schijn zou treden. Haar schoot werd be genadigd ons waardig te zijn den Godszoon te dra- Maria, ,,de schoonste onder ue kinderen der menschen", zooals de psalmist Haar reeds be gaan. De moeder der verlos sing. Maria zonder smet en zonde, onbevlekt ontvan gen. En hiermede houdt nog een andere wonder bare genade, de onsterfe lijkheid van Haar lichaam en Haar ten-hemel-opne- ming met lichaam en ziel, een logisch en consequent verband. Hoe 'waar mociht Zij dan het lied der liederen aanheffen, het triomfale Magnificat: ..Mijn ziel maakt groot den Heer. want de machtige heeft groote dingen aan mij ge daan!" Een lied, dat door allfe eeuwen en over alle gren zen rulischt ter eeuwige eere van Haar, die alle volkeren zalig zullen prijzen. E, Bi geven. De verbruikersprijs van de goedkoopste soorten ontbijtkoek is naar gelang van de grootte v. d» koek, met één tot drie centen ven, laagd. De kwaliteit blijft onveran* derd De overige koeksoorten, waazp in duurdere grondstoffen zijn vei werkt, zijn in prijs gelijk geblet» ven. doch in kwaliteit verbeterd. De verbruikersprijs van hefl kleinste model verpakte ontbijt koek, nl. van 200 gram, varieert nul naar gelang van de kwaliteit, va» 21 tot en met 25 cent. Een een» heid ontbijtkoek <105 gram) racen tenminste 50 gram bloem en Ml gram zoetmiddel bevatten. De verbruikersprijs van kan*» koek is nu ten hoogste 1.— pe* kg. verpakt en O.flO Per kg. oir verpakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4