De llitkeering aan ouden van dagen De korenschuur van Nederland ■SÉ EVENSINHOUD Wie van de wet kunnenprofiteeren Maria-hulde in Portugal Op weg naar herstel en bloei Ontploffing in het hoofdpost kantoor te Utrecht Naar i dieper De ambtelijke strijkstok Broodrantsoen ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 PAGTO GENEZINGEN TE ffl FATIMA t. 1 Kamercommissie voor j West-Indië DE WIERINGERMEER is niet in gevaar 1 JAAR DROOG Eerste oogst binnengebracht GEEN GEWONDEN, WEL GROOTE GLASSCHADE Prestaties L Het is een zeer merkwaardig ver schijnsel dat de godsdienstige ver eenigingen in onze dagen niet meer die belangstellng hebben, zooals wij dat gewend waren in de jaren vóór den oorlog. De algemeene klacht is deze Weinig animo. Zeer matig bezoek bij de oefeningen. Ein als men 'n diagnose gaat stellen en een nauwkeurig onderzoek instelt naar de oorzaak van deze klacht, moet men bekennen, dat die oor zaak is gelegen in een zekere gods dienstige onverschilligheid. De H. Familie, de Derde Orde, de Maria-Oangregatie, zij zeggen vaak zoo weinig meer. De beteeke- nis van deze vereenigingen is ver vaagd. Men vraagt zich af waartoe dienen deze vereenigingen eigen lijk Is 't alleen maar een zekere vorm van devotie, of ligt 't doel hooger Men ziet niet in ,dat er een be paalde noodzaak bestaat, om lid te zijn van een of andere godsdiensti ge organisatie. Men vindt dat men met hetgeen men als Katholiek moet doen al een heel eind gevorderd is. Men vindt 't al prachtig, als ie mand van zichzelf kan getuigen, dat hij (zij) niet grootelijks tekort schiet in zijn (haar) plicht. En men boort dan ook heel dikwijls de op- marking: Ik mag dan wel niet zoo heel fijn zijn, maar mijn plichten kom ik na, en daarmee moet men Reeds lang is het duidelijk, dat er iets moet worden gedaan aan de verzorging der ouden van da gen Zij kunnen er eenvoudig met meer komen. Hun ouderdoms- of invaliditeitsrente reikt al lang niet meer toe tot het naakte bestaan; leven zij van wat bijeengespaarde centjes of van een lapje grond, dat zij verpachten, van een huisje, dat zij verhuren, dan zijn de be perkende bepalingen dermate stringent, dat zij daar ook onmo gelijk van kunnen rondkomen. Wérken kunnen zij niet of nau welijks meer. Zij zitten aan alle kanten vast. Bij haar optreden heeft de Re- geering-Beel dan ook de stellige verzekering gegeven, dat zij zich het lot dezer bijzondere zorg ver- eischende groep zou aantrekken. Deze belofte heeft zij thans in gelost. Zonder daarmee vooruit te loo- moet men het groote werk eener al toch al tevreden zijn want hoe- weteevim velen zijn er niet, die anders doen. Natuurlijk is het al heel mooi als iemand van zichzelf kan ge tuigen dat hij (zij) zijn (haar) plich ten nakomt, maar dat mag toch geen maatstaf zijn. Immers 't feit, idat wij Katholiek zijn, christen- mensch, d.w.z. navolgers van Chris tus, sluit toch in, dat wij steeds moeten trachten volmaakter te werden Zegt Christus Zelf niet Weest volmaakt, zooals Mijn He- mnelsche Vader volmaakt is". En dit woord is niet gesproken tot een bepaalde categorie van men- schen. Is niet bedoeld alleen voor kloosterlingen of voor hen die idaartoê misschien meer genade krij gen, maar voor ons allen, voor a,lle menschen. Van ons allen wordt ge vraagd, dat wij volmaakte men schen zijn. En om volmaakt te worden zijn training noodig en leiding d.w.z. hulpmiddelen om dat doel te bereiken en daartoe dienen juist de godsdienstige vereenigin gen Zij beoogen, in een of anderen vorm, een hooger christelijk leven. En daarom wordt van de leden al lereerst gevraagd iets te voelen voor eCn hooger peil van boven natuurlijk leven. En daartoe is een werkloos verlangen alleen niet vol- -doende er moet een werkdadige belangstelling bestaan m.a.w. dat de leden werken in de richting van 't doel, dat door de godsdien stige vereenigingen wordt bedoeld en bereikt moet worden en daar toe zijn trainingsmiddelen noodig zooals 'n regel, statuten en traditie, die de léden verplichten om een en ander te doen waartoe zij uit eigen beweging niet zouden komen. gemeene herziening der wetgeving op de sociale verzekering in den feest van het Beveridge-plan in ngeland, een herzieniing, die naar te verwachten valt, nog geruimen tijd van vooribereidinr zal vergen en die in ieder geval óók een wet telijke regeling van de ouderdoms zorg zal bevatten, heeft minister Drees thans een voorloopige rege ling, een noodvoorziening ten be hoeve der ouden van dagen, bij de Staten-Generaal aanhangig ge- maakt. Deze noodvoorziening draagt in zooverre reeds de trekken van de groote komende hervorming der sociale wetgeving, dat zij zich niet beperkt tot de loonarbeiders al leen. Zij is bedoeld voor alle ouden van dagen, onverschillig of zij als arbeiders of loontrekkers reeds onder de bestaande verzekerings wetten vallen. Ook de boeren en de kleine zelfstandigen kunnen van deze noodregeling profiteeren. Zij vormt dus 'n eersten stap naar de verwezenlijking der gedachte, dat de sociale zekerheid aan het heele volk moet worden geboden, niet Slechts aan enkele groepen. Ieder Nederlander dus ge huwde mannen wel te verstaan en ongehuwde mannen, vrou wen en weduwen krijgt krachtens de noodvoorziening van minister Drees zoodra hij dien leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, een ouderdomsuitkeering, die in de groote gemeenten voor gehuw den tot 78 gulden per maand, voor de ongehuwden tot 44 gulden uit; in zijn kem echter is het heel eenvoudig. Waarom de Regeering deze methode volgde? Omdat de toestand van 's lands financiën haar dwingt tot uiterste zuinigheid. Zij wil menschen, die werkelijk in nood. zitten de hel- pende hand toesteken. Maar dan moeten zij ook werkelijk geen an dere mogelijkheden hebben. Met ieder inkomen moet rekening worden gehouden. Weliswaar niet in dien strikten zin, dat bijvoor beeld geen gehuwde in de groote steden uit eigen inkomen plus uit- keering meer dan 78 gulden per maand trekt. Geen volledige ega- liseering dus. Een oud echtpaar met bijvoorbeeld 100 gulden in de maand inkomen uit anderen hoof de kan toch nog 17,50 uitkeer!ng extra krijgen, zoodat het zich iejs ruimer kan bewegen, dan een echt paar, dat heelemaal géén inkomen heeft. De strekking is echter dui delijk: de overheid betaalt niet meer dan strikt noodlig is. Dit zelfde beginsel ligt ten grondslag aan de verdeeling der gemeenten in verschillende klassen al naar gelang van de kosten van levens onderhoud. In de groote gemeen- komensgrens, waarboven geen uit- keering meer wordt verstrekt op respectievelijk 1375, 1225 en 1075 gulden per jaar. Het is natuurlijk een loffelijk streven om in een tijd als deze, nu beperking van de staatsuitga ven zoo allerdringendst noodig is, ook voor een zoo sympathiek doel als de hulp aan de ouden van da gen niet meer dan het noodzake lijke beschikbaar te stellen. De vraag dient echter onder oogen te worden gezien of de zuinigheid hier niet de wijsheid bedriegt. Niet in den zuiver-finan- cieelen zin. Stellig: de uitvoering van deze wet, het uibknobbelen van wie wel en wie niet voor uit- keering in aanmerking komt en het vaststellen van de bedragen, waarop de aanvragers recht heb ben in verband met hun inkom sten uit anderen hoofde, zal niet zonder ambtenaren kunnen ge schieden. Het loopt alles wel over de Raden van Arbeid, doch deze zullen zich ongetwijfeld nieuw Pérsoneel moeten aanmeten om de uitvoering van de wet snel te doen plaats vinden. Er blijft dus ongetwijfeld weer een lieve cent aan den ambtelijken strijkstok hangen. Men kan zich echter in denken dat het niet anders gaat. En toch kan de zuinigheid de wijs- Pelgrims, aldus „A. P.", verdrong gen zich Donderdag aan de pooÜg ten van Lissabon en op de toe gangswegen naar de stad, ter de neming aan de hulde, gebracht Onze Lieve Vrouw van Fat wéér beeld in processie naar Liss bon werd overgebracht voor d« viering van het derde eeuwfeest van de toewijding van Portugal aan Maria. In den nacht ibaaddé de lang# pelgit imsstoet in een zee van licht» daar de duizenden deelnemers 8* len kaarsen droegen. Gedurende de maandelijkse^# pelgrimstochten ter eere van O. I* Vrouw van Fatima, waaraan dooi duizenden geloovigen wOrdt deel» genomen, zijn talrijke personen g9s hezen. 4 ten krijgen Z oudSn van8 dagen meer dan in de middel- en kleine gemeenten. Het maximum voor gehuwden ligt dn de drie catego rieën van gemeenten respectieve lijk op 78, 70 en 61 gulden. De in- wetje als dit beginselen overboord werpt, wier behoud eenig offer waard was. Daarover meer in een artikel. De Tweede Kamer heeft hedea den voorzitter gemachtigd, leden aan te wijzen voor de parlement taire commissie, welke ingevolgd de motie-Romme naar WeSt-Indi# zal worden uitgezonden. De president van de Eerste Ka* twpede mer heeft reeds eerder een derge» 1 lijke machtiging ontvangen. Er wordt dus gevraagd, dat de le- per maand kan bedragen, zulks den metterdaad werken aan de hei, 'liging van hun leven. En wanneer naar gelang van het inkomen, dat uit andere bronnen reeds wordt nu in dezen tijd ten opzichte van genoten. De Raad van Arbeid be- deze godsdienstige vereenigingen slist of een aanvrager in de ter een zekere lauwheid bestaat, of omjmen valt voor een uitkeering; het nog sterker uit te drukken bijna j Wordt hem deze toegekend, dan geen belangstelling is voor deze j Z0X!gt de Rijksverzekeringsbank vereenigingen dan is dat het bestevoor gen maandelijksche betaling, bewijs, dat wij leven in 'n gods-jje(. wetsvoorstel ziet er door de dienstige onverschilligheid welke verschillende tabellen, dtie erin het ergste voor de toekomst doet» vreezen, nl. dat men er in 't alge meen geen behoefte aan heeft om zijn leven een dieperen inhoud te geven. Dan moet er geconstateerd •worden, dat wij dan niet op den goeden weg zijn, maar langzamer hand bergafwaarts gaan. En in onzen tijd zijn wij inder daad al zoover afgegleden. Overal wordt er geklaagd over de matige belangstelling en geringe behoefte aan de godsdienstige vereenigingen. En dat is jammer, vooral nu de ontkerstening allerwegen toeneemt. Willen wij deze tegenhouden dan moeten noodzakelijkerwijze de gods dienstige vereenigingen weer in de belangstelling komen te staan niet als 'n soort vrome devotie, waartoe op gezette tijden 'n oefening wordt gehouden om aan de devotiezucht te voldoen maar als 'n daadwerke lijk middel om aan ons leven een dieperen inhoud te geven en om ons leven op een hooger plan te bren gen. P. COMMANDEUR In tegenstelling met de meening, zijn opgenomen, nogal ingewikkeld Het was op een prachtigen, bij na zomerschcn Octoberdag, dat we in de Wieringermeer rond zwierven. Op verschillende plaat sen klonk het vertrouwde geraas van de dorschmachine: de Wie ringermeer had dezen zomer haar oogst gekeverd. En dat is nu juist het wonderlijke, dat die oogst er weer was. Eenieder ligt nog versch in het geheugen die schanddaad van het verslagen Duitsche leger, toen in de laatste dagen van den oorlog het bevel gegeven werd den bloeienden Wieaiimgermeerpolder onder water t.e zetten. Het gebeurde en gebeurde grondig. In enkele uren was het vruchtbare land in een kokende wa termassa veranderd; de bewoners konden ternauwernood het veege lijf redden alles, wat ze niet mee konden nemen, werd een prooi dei- woedende golven. Den-gene, die onmiddellijk na den oorlog bij Medeblik of bij Kolhom zijn blik over 't water liet rondwa ren, bekroop wel eens de twijfel of de Wierinigermeer ooit weer in land herschapen zou worden. Het antwoord gaven de autoritei- en en de Wieringermeerboeren zelf: Vrijdagavond, werden de bewo- neis van de Utrechtsche bin nenstad opgeschrikt door een hevigen knal. In het hoofdpost kantoor op de Neude bleek zich door tot nu toe onbekende oor zaak een hevige ontploffing te hebben voorgedaan. Hoewel zich op dat tijdstip vele voorbij gangers op de Neude bevonden, zijn er geen personen gewond; wel is een groot aantal ramen aan de voorzijde van het post kantoor voor den luchtdruk versplinterd. De ontploffing, welke gevolgd werd door een groote steekvlam, heef zich voorgedaan in het sous- terrain aan de voorzijde van hvt gebouw. Deze ruimte, welke ge- weike hier en daar schijnt post te jbruikt wo7dï«to^U^taTe en vatten, als zou door het wereld, archief, kreeg groote schade wll- t-ekort aan granen en de stakingen (ke echter geen stagnatie in de bi Amerika ons broodrantsoen werkzaamheden op het postkan toor tengevolge heeft. Ook van dê in het gebouw aanwezige personen werd niemand door de glassplin ters gewond. Vermoedelijk hebben onbeken den een pakje met explosieve stof over het ander halven meter hoo- ge muurtje, dat op het trottoir voor het sousterrain staat, door een der ramen naar binnen gewor pen. De glasschade is beperkt ge bleven toti de ramen aan de voor- thans worden bedreigd, wordt van officieele zijde medegedeeld, dat geen reden is voor directe be zorgdheid. Het is natuurlijk juist, dat op langen termijn over den ^arwe-import nietste zeggen is, maar de Nederlandsche broodgraan- voorziening op de huidige basis is voor de naaste toekomst gedekt, terwijl de. laatste berichten mogen •doen verwachten, dat nog deze t»aand nieuwe aanvoer uit Ameri ka one land zal bereiken enorme luchtdruk, welke door de explosie ontstond, is door het muuftjé dat ook beschadigd is, ge broken, zoodat de huizen aan den overkant geheel onbeschadigd zijn gebleven. Geen bomaanslag. Uit het voorloopig onderzoek meent de politie te moeten con- ehrdeeren, dat hieir geen sprake is van een bomaanslag. Er zijn n.t. nergens in het sousterrain scherven gevonden. Men veronderstelt dat een flesch of een pakje met een zeer explosieven inho-ud, mogelijk trot'yl, naair binnen is geworpen. Ook omtrent de beweegredenen van den persoon of personen, die deze ziin)ooze vernieüng op hun geweten hebben, tast de politie vol komen in het duister. Het is wel merkwaardig, dait zióh eenige masnden geleden in Utrecht op het Koekoeksplein een soortgelijke ontploffing heeft voor gedaan De schade was hier echter veel kleiner dan bij de ontploffing vap Vrijdagavond- Ook hier vond de politie geen scherven of andere voorwerpen, die zouden duiden op een bomaanslag. Deze ontplof fing is echer nog steeds niet op gehelderd. Voorbijgangers verklaarden aan de pplitle dat zij, voor de ontplof fing gebeurde, eenige personen zouden hebben zien weghollen; het staat echter niet vast of dit de mogelijke daders van dezen aan- zoo snel mogelijk gaat de polder droog. En inderdaad: op 11 Decem ber 1945, nauwelijks een half jaar na de bevrijding, hadden de pompen de Wieringermeer drooggemalen.Dit stoute stekje was geleverd in een recordtijd. Dat was een goed begin. Verwoesting Maar daarmee was het pleit niet gewonnen, want toen men de eerste stappen op den glibberigen bodem kon zetten, bleek hoe verschrikke lijk de verwoesting was. Eens te meer bleek dat water niet minder grondig verwoest dan vuur. De prachtige model-boefderij en waren geheel uit elkaar geslagen, van de sdhuren stond slechts 'n skelet, de bekende Wieringermeerdorpen wa ren zoo goed als van den polderbo dem weggevaagd. Alleen de stevige bouw van het domeinkantoor te Wieringerwerf heeft het tegen het beukende water gehouden. En nu wij, op een zonnigen na jaarsdag, begeleid door den rent meester der domeinen in het Rent ambt Wieringermeer, ir. Van Ovin- ge, links en rechts door den polder dwalen, ziet alles er geheel anders uit. Natuurlijk: de keurige model boerderijen zijn nog niet opge bouwd en het doet zelfs een oogen- blik weemoedig aan, wanneer we een ouden bekende, voor de ramp bewoner van zulk een boerderij- landhuis, gaan opzoeken in zijn noodwoning. Maar het is tenminste een woning, die hem gelegenheid biedt bij zijn werk te wonen, het land weer te bebouwen en bij te dragen tot het winnen van den pro ductieslag. Wat er in de Wieringermeer ge presteerd is bij het verwijderen van zand en modder uit de slooten grenst schier aan het ongelooflijke: 1000 K.M. sloot moesten worden schoon gemaakt en uitgebaggerd. Maar ook op ander gebied heeft men niet stilgezeten. Cijfers zijrt dor, maar ze zijn wel eens leer* zaam: 108 boerderijen en 26 arbeid derswoningen (licht tot zwaar ben schadigd) zijn hersteld; 110 scha» ren (zeer belangrijk in dit gebiedjj zijn in aanbouw, 6 nieuwe boerde* rijen zijn gereed, 200 noodwoningen! betrokken, 96 arbeiderswoningen iaf aanbouw te Wieringerwerf en 100 ia Slootdorp, 31 kapbergen gereed, 4 scholen in aanbouw (1 bijna ge reed), 1 zesklassige noodschool ia gebruik, 1 Zwitsersche noodkerk ia gebruik (de pastorie bestaat uit eett noodwoning). Diverse graanpakhui- zen zijn hersteld, waterleiding functioneert weer in den geheelea polder, de telefoon is opnieuw ia gebruik, de helft van den polde* voorzien van electriciteit. Het doet goed hier te kunnen spreken van „gereed" en „betrok ken" en niet uitsluitend van „aan besteed" of „in aanbouw", zooat# we nogal eens moeten schrijven van objecten met den wederop bouw verbonden. In noesten arbeid en koppig vol houden is men met vereende kracht ten geslaagd een van de ergste ven- woeste gebieden", tot een bewoon# baar gebied te malken, dat reeds d»t jaar zijn aandeel leverde in da voedselvoorziening van Nederland», Wanneer men staat te mijmeren op de kale zandvlakte, die de plaat# markeert waar het water met niet# ontzienende kracht door den dijk nabij de Oude Zeug stroomde, eea vlakte, door de ontzaglijke hoeveel* iheid zand (ongeveer 1 millioen ku bieke meter) daar terecht gekomen* niet meer in bouwgrond te her# scheppen, maar waarop een natuur reservaat zal worden aangelegd, dart kan men niet anders dan tot der# slotsom komen: Hier is prachtig werk verricM» door mannen van den wederop bouw, door de autoriteiten, door do arbeiders, maar niet dn het mins# door de boeren zelf om de Wieriw^ germeer weer te maken, wat dez# eens was: de korenschuur van Ne derland. zijde van hét hoofdpostkantoor. De jslag zün geweest Toen de Wieringermeer droog ktvam kreeg men dit beeld t« awM rijen skeletten van boerderijenmet wat puin er om hem, w» kale woeste zandvlakte: de Wieringermeerbodem hec't wei tooi het strand wegl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5