Lewis beval hervatting van werk Goed nieuws Instructie en basis-accoord DE BELGISCHE BEZETTING IN DUITSCHLAND Vervoerverbod direct opgeheven Werd nieuwe orde doorgedrukt? Hotelbrand DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vonnis wordt herzien het brood wordt 68ste JAARGANG MAANDAG 9 DECEMBER 1946 No. 20181 K wntifct hetvolgende arbeids- Nederland, niet borg voor TELT 30 000 MAN BELGISCHE LEGER de rechten van de 70 millioen DUURDER Maximum- en minimum prijzen per 23 Dec. ÉMË RUIM HONDERD DOODEN Vlieigtuig „Willem Barendsz" verongelukt Schip met Joodsclie emi« granteu lijdt schipbreuk NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. W I T L O X ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK Dat was onverwacht goed nieuws Zaterdagavond, het einde van de Dnijnwerkersstaking in Amerika. Wij wéllen hier geen diepzinnige beschouwing schrijven over en rond dit thans beeindigde conflict doch slechts uiting geven aan de op luchting, welke het einde van deze staking overal ter wereld en niet het minst in ons land teweeg bracht Want de kranten bevatten juést dien dag ingrijpende maatre gelen van de regeering, welke nog maar het begin van meerdere vorm- i bare aanklager. Clark sn de ver den, die noodig waren geworden dediger van de mijnwerkersvak- De president van den mijnwerkersbond der Ver. Staten, John L. Lewis, heeft Zaterdag onmiddellijke hervatting van het werk gelast. Hiermede is een einde gekomen aan de staking van 400.000 mijnwerkers in de vetkool-industrie. De staking heeft zestien dagen geduurd. Nadat de Amerikaansche open door het stopzetten van den kolen Uitvoer uit Amerika. Zuinigheid werd verordend bij het gebruik van gas en electriciteét en men behoefde geen pessimist te zijn om straffe distributie te vree. zen, juist nu wij er een beetje rui mer gpbruik van mogen maken. Aan de industrie zouden ménder kolen verstrekt worden met tot gevolg een stagnatie in de vervaar diging en aflevering van goederen, waaraan zoo'n bitter gebrek beerscbt. Ook onze voedselpositie dreigde ongunstig beïnvloed te worden, want al stelde de regeen.ng ons ge rust. dat het broodrantsoen voor- loopig gehandhaafd zou kunnen worden, het is altijd een onaange name gewaarwording als over de mogeb'kheid van rantsoenverlaging gesproken wordt, want meestal hangt er dan wat in de lucht Het feit trouwens, dat de regeering den uitvoer van consumptie-aardappelen had verboden ondanks 'haar jacht op deviezen omdat zij geen ri sico wenschte te nemen, wees er toch wel op, dat onze voedselposi tie steer kwetsbaar blijft. Wij zitten trouwens nog stee-is met een ver- laa«H '-f-oodrantsoen; bovendien vereeniging met den chief-justice hadden geconfereerd over het ver zoek van de regeering om een on middellijke herziening van het vonnis, dat over Lewis is uitge sproken, heeft Lewis in een brief aan de leden van zijn vakvereani- ging het bevel gegeven aan het werk te gaan, voorloopig tot 31 Maart a-s. Als verklaring van dit bevel werd er aan toegevoegd, dat het gegeven was om het hooge Ameri kaansche gerechtshof in staat te stellen de mijnwerkersstaking en alles wat hiermee samenhangt vrij van „den druk der publieke meening, die door de hysterie en de razernij van de economische crisis is veroorzaakt", te beoor- deelen- Deze brief werd door Lewis zelf aan een aantal verslaggevers voor gelezen en Lewis verklaarde, dat de daarin vervatte beslissing, ge heel van hem afkomstig is en vol komen in goed vertrouwen is ge nomen. Lewis zeide. dat de vak- vereeniging bereid is over een arbeidsovereenkomst te onderhan delen met de regeering, die sinds de sta®hg in de afgeloopen lente de mijnen exploiteert, of met de mijneigenaren volgens elke richt lijn. die door het hooge gerei/», ts- President Truman heeft de radio rede, die hij Zondagnacht zou hou den over de crisis, die door de mijnwerkersstaking was ontstaan, afgezegd. Dit is de tweede maal. dat Lrewis het veld heeft geruimd na in con flict geweest te zijn met den presi dent der Ver Staten. Tijdens de staking in 1943 wilde hij evenmin toegeven, tot president" Roosevelt besloot, de mijnwerkers recht- j streeks te verzoeken hun leider in De den steek te laten en het werk te hervatten. Enkele minuten voordat Roosevelt zijn radiorede zou be ginnen, hief Lewis de staking op- Onze tuinbouw - brood verlegen om kolen om zijn h°f worden vastgesteld, producten juist op dat tijdstip te kunnen leveren, waarop het buiten land deze wil koópen. Deze uit voer kan kostbare deviezen naar ons land doen vloeien en is noodig om niet. van de wereldmarkt vee- drongen te worden Nu de staking in Amerika weer tot het verleden behoort, valt een hervatting van den uitvoer van ko. ïen en andere goederen te verwach- M«ge deze krachtmeeting tus- Bchen TruimjTn en John Lewis ge Post- en treinverkeer spoedig weer normaal Het embargo op het vervoer per spoor van goederen voor den export is Zaterdagavond, onmid dellijk nadat het einde van de staking was aangekondigd door 't Transportbureau voor de Lands verdediging opgeheven. Ook zul len de beperkingen van het post vervoer, die nog geen 48 uur van kracht zijn geweest, ongedaan worden gemaakt. Een der grootste verliezen, die door de staking is geleden, is waar schijnlijk gelegen in de staalpro- ductie. Voorspeld werd, dat de landen, die in de V. S. staal wen- schen aan te koopen, moeilijk heden zullerj ondervinden bij het plaatsen van bestellingen. Men verwacht, dat de kolen- verschepingen naar Europa binnen een week hervat kunnen worden oudste Rotterdamsche en waarschijnlijk ook de oudste landgenoote, de 105-jarige „Opoe" "Herfst werd gisteren door burgemeester Oud geluk gewenscht Naar de Brusselsche correspon dent van het A.N.P. tijdens een onderhoud met een vertegen woordiger van het Belg. minis terie van landsverdediging ver nam, is de bezetting van de aan België toegewezen zóne in Duitschland dezer dagen vol tooid. Aan de bezetting neemt thans een geheel legercorps, bestaande uit twee divisies, deel, te zamen 30.000 man tellend. De eerste dezer Belg. divisies maakte een aanvang met de bezetting in Nov 1945, de tweede divisie begon haar bewe- leerd helbben, dat én dezen tijd an~ •dere middelen dienen ter hand ge nomen te worden tot het bereiken fan den socialen vrede dan de ca- tostrophale stakingen. De regeering is overgegaan tot publiceering van de instructie aan de commissie-generaal en van de aide- mémoire aangeboden aan de Engelsche regeering, waarnaar in de instructie wordt verwezen. Men vraagt zich af, welke van deze beide documenten het gewich tigst is. De instructie aan de commissie- generaal begint al aanstonds met een zeer wijzen opzet: de stijl der commissie is collegiaal. De leden der commissie treden niet op naar buiten zonder machtiging der com missie. Wij belasten, aldus volgt er. een der commissie-leden met het voorzitterschap der commissie. Over het karakter van dit voor zitterschap wordt in de instructie niet gesproken: later is verklaard dat dit slechts van administratleven aard was- Voor brood bestaat tot nu toe een vaste Prijs, waarvan noch naar beneden noch naar boven mag worden afgeweken. Deze prijzen zijri vastgelegd in de verordening broodpryzen 1942. Aangezien de werkelijke kost prijs van het btv»d te zamen met een redelijke winst voor den bak ker -een prijs noodzakelijk maken die ver boven den vastgestelden Prijs ligt, geeft de regeering via de hakkers een subsidie aan de verbruikers van 6 cent per brood van 800 gram. Deze subsidie, welke uit het landhouwcrisisfonds wordt betaald wordt met ingang van heden met J cent verminderd In verband hiermede mag per 23 December a.s. de prijs voor1 brood met 1 cent, per 800 gram worden verhoogd, terwij] tevens de vaste PrUs wordt afgeschaft en vervangen door een maximum prijs. Bovendien is een minimum prijs gesteld, die 2 cent per brood beneden den maximum j prijs ligt. Een en ander overeen. korastig de regeeringsverklarlng van 4 October 1946, Zoo zal b.v. in die plaatsen waar *ot nu toe de vaste prijs van 20 cent gold voor afgehaald brood van gram en 21 cent voor bezorgd, i ue-maximumprijs per 23 Decern- De verwoesting aoor ae bom- ■ber 21 cent afgehaald en 22 cent ontploffing in het postknnt^lorhet karakter van de basisovereen- bezorgd worden. De minimumpnj-(komst van Cheribon. Si Het blijkt uit de Instructie ook, dat de regeering zich geregeld op de hoogte liet houden: de hoofd zaken van het verhandelde moesten telegrafisch worden meegedeeld aan den minister van overzeesche gebiedsdeelen. De minister mbest ook worden geraadpleegd in geval van ernstigen twijfel over de be- teekenis van uitgangspunt en richt lijnen. Zeer voornaam is ook lid 2 van art. 17: „Indien uitgangspunt en richtlijnen niet houdbaar moch ten blijken of niet tot een over eenkomst mochten kunnen leiden, verzoekt zij (de commissie) o-m uit. drukkelijke wijziging en aanvul ling der instructie. Wij weten niet in hoeverre dit geval zich heeft voorgedaan, maar bij deze bepaling moeten wij ook de passage in het oog houden in de memorie van antwoord op de begrooting van overzeesche gebéedsdeefcn: „Uit de verslaggeving der com- Emissie-generaal is al spoedig ge bleken, dat de begrenzing der na te streven nieuwe ordening volgens dR instructie indien streng werd vastgehouden aan de in df. aide mémoire en de 10- Februarl-verklaring gedachte uit werking van de 7 Decemberrede te eng getrokken was. Vooral bleek hierin een onhuudbar,. beperking gelegen, dat bij de aangekondigde hervormingen te zeer werd uit gegaan van een nog sterk unl- tarisch gemeenschappelijk staats verband, terwijl de voorgeschreven richtlijnen moesten leiden naar een overwegend federatief staats verband De regeering heeft gemeend aan de commissie-generaal in ruime mate gelegenheid te moeten laten om na tP gaan wat, van wat wenschelljk voorkomt naar haar bevinding ter plaatse als feitelijk bereikbaar en aannemelijk kan worden beschouwd en zij heeft aanvaard, dat de commissie-gene raal in overleg met de Indone sische delegatie en met haar president, vastlegde, welke overeenstemming kon worden be reikt, en dat het resultaat dezer overeenstemming kon worden gepubliceerd." Dit werpt een bijzonder licht op zen worden resp. 19 en 20 cent. art, 14 wordt aan de commissie. generaal uitdrukkelijk opgedragen besprekingen te voeren „met ver tegenwoordigers van de verschillen, de volkeren en bevolkingsgroepen". Tot op heden hebben wij weinig anders gezien dan besprekingen met de republiek. Wij hopen dat die andere volkeren en bevolkingsgroe pen ook volkomen tot hun recht zullen kunnen komen. Maar het ware wel te wenschen geweest, dat dit was geschied voordat men tot publicatie van het voorloopig be reikte overging. Bijzondere zorg werd aan de commissie ook op het hart gebon den om te waken voor de grond rechten van de verschillende vol keren en bevolkingsgroepen. Wij kunnen niet zeggen, dat wij in de basis-overeenkomst van Linggad- jati erg sterke waarborgen vinden ter handhaving van deze grond rechten. Integendeel! Zooals wij reeds zeiden: niet min der voornaam dan de instructie is de aide mémoire, op 6 Augustus aangeboden aan de Engelsche re geering. In het. kader van deze mémoire komt de basis-overeenkomst wel in een erg eigenaardig licht te staan. De basis-overeenkomst er kent de fpeto het gazag van de republiek over Java. Sumatra, Madoera en den Riouw-archipel- In deze aide-mérroire wordt de erkenning van het de facto gezag beperkt tot Java met uitzondering van de door de geallieerden ge controleerde gebieden. Dit wordt nog afhankelijk gesteld van be paalde condities, voor welker ver vulling al wederom bepaalde waarborgen worden geëischt- Voor Sumatra wordt uitdrukkelijk een voorafgaand onderzoek geëischt naar de stemming der bevolking. Wanneer wij dan nog verder bij de staatsrechtelijke punten, waar van de commissie dient uit te gaan, vinden genoemd: de grondwet van het Koninkrijk der Nederlanden en bij de staatkundige: de konink lijke rede van 7 December 1942, dan wordt het toch wel een beetje twijfelachtig of Linggadjati de confrontatie met het voorgeschre- vene in deze zorgvuldig opgestel de staatsstukken kan doorstaan. Na het thans gepubliceerde zijn wü nog méér benieuwd naar de regeeringsverklaring, gaat. ging in Nov. van dit jaar om haar enkele dagen geleden te voltooien. Het hoofdkwartier der Belg. bezet* tingstretepen bevindt zich te LU_ denscheid. De ravitailleering der twee Belg divisies geschiedt geheel van Beigiii Uit. Het effectief van het geheel» Belg. leger bedraagt op het oogen. blik 40.000 man (vóór den oorlog 44 000) De 10.000 man, die niot aan de bezetting van Duitschland deelnemen, bevinden zich voor het grootste gedeelte in de opleidings kampen in België en zijn bestemd om dè soldaten, die zich in Duitsch land bevinden te zijner tijd af lossen. In de door België bezette zón» hebben zich nog geen incidente» van beteekenis voorgedaan. Prof Dehousse, Belg. afgevaar digde bij de V N., heeft zich. itt gezelschap van den heer Leclercq götuverneur betrokken Provincie/ naar Eupen begeven, teneinde den bijzonderen toestand in het grens gebied persoonlijk te onderzoeken. Een hotelbrand, die als „de groot, ste in de Amerikaansche gesehia» denis" wordt beschreven, heeft ga. woed in het Wkiecoff-hotel te At, lanta in den staat Georgia (V. S.) Het aantal dooden en gewonden wordt op 200 geschat. Ongeveer 30 personen moeten gedood zijn, door. dat zij van de derde verdieping sprongen. Het 33 jaar oude gebouw bezat geen brandtrappen, maar stond alj brand-proof' geboekt. Volgens nadere berichten hebben in totaal 116 personen bij den brand den dood gevonden. Een van de vliegtuigen van den Nederlandschen walvischvaarder „Willem Barendsz" is Zaterdag in de Tafelbaai (Zuid-Afrika) gestort toen het een oefenvlucht maakte. De navigator wordt vermist. Van de bemanning, die uit vier koppen bestond, zijn er drie gered en naar het ziekenhuis overge. bracht Een van hen verkeert in ernstigen toestand. Drie leden van de bemanning behoorden tot de Kon. Ned. Marine onder hen bevindt zich de naviga tor, van wien men gelooft, dat hij •otm het leven gekomen is. Een woordvoerder van het Je. wish Agency heeft medegedeeld, dat 8 personen van een schip met Joodsche refugié's, dat Zondagoch tend in den storm vergaan is, ver mist worden. Het schip had 800 personen aan boord en is nabij het eiland Rhodes gezonken. Behalve >u uaai de 8 vermisten zijn allen vei.'ég op die komen'het eiland Cyrene aangekamen, al dus de woordvoerder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1