Verraad in de illegaliteit Een Uitgroei naar De laatste verkiezing in Frankrijk Op weg naar de Zuidelijke IJszee „MIDDEL-NEDERLAND" VAGINA 6 DINSDAG 10 DECEMBER 1946 „HOF VAN BEZINNING" voor te stellen, en zelfs zullen, verzetsstrijd yacattires Hoogen Raad V. N. en de Koloniën EEN HEEL VERKLAAR- BAAR „WONDER" wê li i i kantoor der centrale om er de men met Koen ln een zaak te Amster /,W3rtC bladzijden Uit den sehen op te wachten, die er in den dam. Koen gaf - /ctindigheden niet kun- nt- clou. en uit dankbaarheid verried JB, hem thans aan den S.D. Daartoe liet hy „Puck" Klooster man een samenkomst arrangeeren aan de uitnoodiging looD van den dag moesten komen. en werd na de bijeenkomst t j EnVien liepen in de opgezette vai. I k°Stbaar recht V3n den - Raad der Republiek wat aanvankelijk op heel wa+ be- I Tot de gearresteerden behoorden De 13e Juli 1944 was een zwarte o.a. de leider van de P.B,-centrale lag voor het verzet. Op dien dag Lex (H. A» van Wilgenburg te La rs gelakte he*, den S.D. tai het ren), de provinciale leider der L.O, N.Z. Voorburgwal 74 te Am- "J Noord-Holland „De Gooier" (J. Hessels re Buasum), de provinciale leider der L.O. in Groningen „Jan Oosterhof" (Marlnus Westerbeek te Den Haag) Zij werden allen op 4 September 1944 te Vught gefusil leerd. Verder werd een dag later op het station te Zwolle gearresteerd de bekende „Jaques" of „Louis" (I. van der Horst te Kampen). Ook hij werd op 4 September te Vught dood geschoten. Denzelfden dag werd in Laren een van de hoofdfiguren van „Trouw", de bekende „Vosje van Trouw" (Henk Veldhuis te Meppel) bij een poging tot arrestatie doodge schoten. Vele andere slachtoffers, kwamen in de concentratiekampen om het leven. Slechts enkelen heb ben de verschrikkingen van de kam pen overleefd, w.o. de thans in den lande nog bekende figuren Clara" (Mevr. GrandiaSmits te Rotter dam) en het huidige Tweede Kamer lid der C.P.N. Mevr, v, d, Muizen bergWillems. de landelijke persoon», frewtfzencentrale, waar alle ln Nederland bestaande illegale orga- haar valsche persoon», konden betrekken, met één onschadelijk te maken. Ak direct en Indirec^ tfpvolg liervan wenden niet minder dan 28 verzetslieden gearresteerd en velen fcebben hun activiteit met den dood moeten bekoopen. Er heeft over deze zaak tot nu toe een dichte sluier van geheim, zinnigheid gehangen. Er werd wel eens gefluisterd van verraad, maar bet juiste wist toch niemand. Aan de Almelosche recherche, die se. dert 13 Juli van dit jaar in deze zaak gespeurd beeft, komt de eer toe, haar thans te hebben ont- saadseld Inderdaad bleek het verraad te z$n en naar de commissaris van politie te Almelo, de heer Heidema, mededeelde, werd dit gepleegd door JE, B. Brune en zijn medewerkster mej. G. A M. Klosterman, beiden geboortig uit Amsterdam. Aanvankelijk waa Brune een zeer ttverigf illegaal werker. Onmiddel lijk na de capitulatie in Mei 1940 V'graft bij daarmee in Noordholland en spoedig breidde zijn werk zich ■do uit. dat hij contact kreeg door keel bet land. Buiten zijn schuld, aldus de uiteenzettingen van den beer Heidema. kwam B. in 1942 M aanraking met de beruchte provocateurs Johnny Droog en Be rend» alias v. Slooten, den lateren politiecommissaris van Enschedé In door bun toedoen werd hij in den zomer van dat jaar met een aantal andere illegale werkers, be kend uit het eerste O JD.-proces, gearresteerd. Hij deed echter concessies aan de Duitschers en werd vrijgelaten. Zijn vrienden wist hij wijs te maken, dat bij uit de gevangenis was ontvlucht; pieistera, die hij op zijn gezicht had geplakt, getuigden van de „mis handelingen", welke hij had onder gaan. Door dit bedrog slaagde hij «ria het vertrouwen te behouden het „illegale werk" ging door en selfs nam hij voor den vorm di. ■erse schuilnamen, als „v. d. Berg" en „Visser" aan. Eind 1943 liet hij sen aanslag voorbereiden op Droog, doch deze kwam achter de plannen en wist Brune 20 Januari 1944 op iet station te Dieren te arresteeren. Een niet al te prettige gevangen schap in Arnhem volgde Daarna werd B overgebracht 'naar Den Haag. Óok hier toonde hij geen ruggegraat, integendeel aan de S.D..ers Sasse en Blattgerste bood .hij aan als V-man (vertrouwens man) voor de Duitschers te gaan werken. Zij gingen hierop in, waai_ ■a B. contact opnam met zijn medewerkster mej. Klosterman en ■amen zetten zij een actie op om ■ia de illegaliteit een bedrag van 100.000 te doen bijeenbrengen, dat ais zijn losprijs moest gelden. In derdaad werd van het door zijn vrienden ingezamelde bedrag onge. ■eer 45.000 afgedragen. Zoo kwam B. op 5 Mei 1944 vrij, maar inplaats van onder te duiken wat zijn plicht zou zijn geweest bleef hij in contact met den S.D. riet verraad Enkele weken nadien was de tijd daar om zijn deugdelijkheid als V-man te bewijzen. Voor zijn ver. koos hij een object uit, waar. hij zelf nooit in verbinding bad gestaan, maar waarover hij van «en collega wel het een en ander wistde persoonsbewijzenceratrale. B. en mej. K. brachten den S.D. kaarfijn over wat ze ervan wisten en zoo namen in 4en morgen van 13 Juli de twee bovengenoemde S.D..ers met een „Kommand»" rotgenooten rustig plaats in het PROF. MAROUZEAU IN ONS LAND Dezer dagen zal prof. j. Marou- ceau, hqpgleeraar aan de Sorbonne, een bezoek aan ons land brengen en bij die gelegenheid enkele le. «ingen houden voor het Ned Klas- «iek Verbond. Op Woensdag 11 De cember te 8 uur^ spreekt prof. Ma- Touzeau in het Academie-gebouw te Leiden over het onderwerp: *Quelques remarques sur l'histoire da latin". Ook voor de afd. Nijme gen van het Ned. Klass Verbond tal prof. Marouzeau een voordracht houden gegrepen tijd later vermoord. Jarenlang hebben tijdens de be zetting in diverse illegale bladen ernstige waarschuwingen gestaan tegen den beruchten provocateur Willy Kramer (inmiddels overleden) en de nog meer beruchte provoca- trice mevr. Maschkow Menzo, die beiden als zeer gevaarlijke Gestapo- agenten werden gebrandmerkt. Over hun optreden werd bij deze sig naleeringen o.m, gezegd, dat Willy Kramer zich uitgaf voor een der leiders der Engelsche Secret Service en dat Maschkow Menzo die door Kramer dikwijls werd voorgesteld als een Iersche dame, genaamd Mary O'Connel, ook wel bijgenaamd „De Schotsche dame" of „De Rus sische Prinses", zich uitgaf als het hoofd van dezen dienst in Nederland Beiden maakten er hun beroep van, Nederlanders tegen betaling van 'n hooge som geld, zoogenaamd op log gers naar Engeland te doen over brengen. In werkelijkheid leverden, zij de menschen uit aan den S.D. Hun practijken strekten zich even eens uit over geheel Nederland. r-_hon Wo,onaa, v Tijdens het onderzoek in de zaak wS l3 M^k rn h<rt perc«ïl kwam de Almelosche recher- Mn dên N Z Voorbumral 7 mo« che °°k Maschkow Menzo op het aan aen jn.a, voorburgwal 7 moest gpoor Zij werd korten tijd daarna gerarresteerd en vertoeft thans in 't Huis van Bewaring te Almelo. Dit zijn, Men door omstandigheden niet in de fuik. Tijdens de gevangenschap van saCces was voor de politiemannen Brune in 1944, deed zijn vriend de 1 pogingen, om hem uit de gevangenis bekende K.-P.-er Koen Roozendaal te ontzetten. Dit heeft echter door des te grooter daar door het optre den van deze provocateurs ook in den van deze provocateurs Almelo en omgeving vele slacht offers zijn gevallen, I de. Zuid-Afrikaansche bladen aan- „w Mem tiareiufsz begon ]Ieiding geweest tot hef publiceer en den grooten sprong De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint d.d, 8 December; Zooals reeds gemeld, heeft een betreurenswaardig ongeluk plaats gehad met een der „Walrus"-vlieg tuigen, waarbij een lid van de be manning om het leven is gekomen. EMep onder den indruk van het tra gische ongeval hebben wij Kaap stad inmiddels moeten, verlaten, want het werk roept. Zaterdag om 1 uur in den mid dag verlieten wij onze laatste haven op weg naar de Zuidelijke Uszee maar gingen daarna nog even ten ainker in de Tafelbaai. Zondag avond om half negen vertrokken wij vandaar: de groote sprong is nu begonnen. De jagers A. M. 3 en 4 zijn reeds op 5 December vertrokken. Wij worden thans vergezeld door A. M. 5, de vangst-schepen 1 en 2 zullen op 9 December vertrekken. Ook van de overige jagers kan ik goed nieuws bremgen, de 6. 7 en 8 zijn de Walvischbaai binrtengeloopen. Wij zullen thans volgen. van lange en enthousiaste artikelen waarin de oud-Hollandsehei geest doorstraalt. Aan boord van het moederschip werd intusschen koortsachtig ge werkt, zoodat het scheepsvolk slechts heel kort in de gelegenheid is geweest tot passagieren. Het schip moest opnieuw worden ge proviandeerd, want straks zullen wij enkele maanden lang geen land meer zien, en geen haven meer aandoen. Het behoeft geen betoog, dat wij den tanker ..Nacella" met spanning en verlange* tegemoet zien. Kaapstad gaf velen Nederlan ders gelegenheid ons te begroeten. Voor ons was het een dorado: volop fruit verkrijgbaar en zonder bon. hoewei prijzig. Wij troffen het, want in verband met het voorge nomen bezoek van den Engelschen koning aan Zuid-Afrika was de Tafelberg des avonds bij wijze van proef verlicht met vier groote ,,vloedlicht"-installaties van elk twee millioen kaars- De feestvreug de werd voor ons eohter verstoord door het ongeluk met de „Walrus", maar wij mogen hoop en vertrou- den, en vooral ook het zelfver- Gelijk bij de vele verkiezingen, welke in het afgeloopen jaar Frankrijk hebben gekweld, steeds het geval was, juichen alle par tijen, behalve de socialistische, welke steeds dieper en reddeloozer in het moeras wegzinkt over de resultaten, welke zij voor den Raad der Republiek behaald heb ben. Intusschen zijn van de 315 ze tels, welke de Raad constitutioneel moet hebben, er nog slechts 214 bekend, uit het Moederland en Algiers; de overzeesche gebieden kiezen rechtstreeks nog 51 leden, terwijl de Nationale Vergadering, als de 265 directe zetels bekend zijn. nog 50 leden zal benoemen op de basis van de evenredigheid, n.l. 42 voor Moederland en Algiers en 50 voor de meer koloniale dee- len van de Fransche Unie. Natuurlijk kunnen de uitslagen zwaren stuitte, zijn beraadslagin gen in extenso in het Journal officiel worden gepubliceerd. Maar overigens spant de grondwet der Vierde Republiek systematisch alle krachten in om de rol en zelfs het prestige van den Raad te be knotten. In breede kringen van links heeft de schaduw van den ouden senaat als een spookbeeld gewerkt. Terwijl aan de Nationale Vergadering een zoo breed moge lijke macht werd gegeven, zóó zelfs dat zij in het eerste, verworpen ontwerp-grondwet practisch al machtig was, en den weg voor een volslagen partij-dictatuur opende, heeft de constituante den Raad slechts gelaten, wat zij hem onmo- lijfc ontnemen kon: een onbetwist moreel gezag. Men heeft aan dezen Raad den reeds populairen naam „hof van bezinning" gegeven. Want al heeft hij geen veto-recht, hij kan. uit gezonderd dan in als zoodanig ge karakteriseerde dringende geval, len, bij het geven van zijn advies in de overzeesche gebieden nog ever een door de kamer aangeno- wijzigingen in de sterkte der par- men wetsontwerp, een uitstel van tijen brengen. En dit is vooral van i maximaal twee maanden opleggen, belang voor de eerste plaats in de waarna de kamer tot een her- nek-aan-nek-race van M.R P. en meuwde stemming moet overgaan, communisten; in Frankrijk zelf be- Een der bekwaamste staatkundigen Het verblijf in Kaapstad is voor trouwen, niet verliezen. haalden zij resp. 62 en 59 zetels, in Algiers kregen de communisten er nog 2 bij, zoodaf op het oogen- blik de M-B.P. nog vooraan staat. De socialisten brachten het tot 37 afgevaardigden in den raad, zoo dat de twee marxistische partijen samen geen meerderheid hebben- De beslissingen liggen dus elders, en zullen vaak zeer moeilijk zijn. In de chaotische situatie, welke door de verkiezingen voor de Na tionale Vergadering was geschapen, is dus geen verbetering gekomen. De samenstelling van een kabinet zal op dezelfde hinderpalen blij ven stuiten, in één woord: de toe komst van Frankrijk blijft even somber. In een tijdperk, waarin, naar velen vreezen, het land een ontwaarding van den franc tege moet gaat, welke onoverzienbare heillooze gevolgen kan hebben. De Raad der Republiek zal voor de eerste maal op 24 December bijeenkomen; kort daarop zal hij, tezamen met de Nationale Verga dering de Vereenigde Vergadering van den Staten Generaal vor mend, den President der Republiek kiezen. Deze benoemt dan een pre mier, die, nadat zijn politiek pro gramma door de Nationale Verga dering is goedgekeurd, een kabi net vormt, op welk oogenblik bet na-oorlogsche Frankrijk eindelijk een definitieve en permanente wetgevende en uitvoerende macht bezit. In deze opsomming hebben wij een der voornaamste functies van den Raad vermeld: de medewer king aan de verkiezing van den President. Voorts heeft hij het initiatiefrecht om wetsontwerpen De gebieden Noord-Brabant en Limburg in Nederland en de provincies Antwerpen en Limburg in België maken sinds enkele tientallen van jaren nagenoeg eenzelfde economi sche ontwikkeling door. Zij hebben bovendien denzelfden gemeenschapsgeest, dien zij danken aan hun Katholicis me; zij hebben sterke cul- tureele banden; door hun afstamming zyn ze nauw aan elkaar verwant en de gemeenschappelijke geschiedenis completeert het geheel der affiniteiten. De Hooge Raad heeft aan de Tweede Kamer voordrachten doen toekomen voor het opmaken der nominaties ter voorziening in vier vacatures in ons hoogste reehtscol- ftege. Ais nummer één venmeiden deze voordrachten resp. mr. H. F. R. Dubois, directeur van 's rijks belastingen en domeinen aam het dcP- van Financiën; prof. mr. M. Fnj, hooglearaar te Groningen; "v- T. Y. Boltjes, raadsheer in het 0er»ohtahof te Amsterdam, en mr. J. de Jong, rechter in de Haag bede recutbank. De heer Verwilghen, gouverneiu van Belgisch-Limburg, wees bij het 100-jarig bestaan der Achelsche Kluis op den sterke» industriee- len en demographischen groei van zijn provincie èn op de problemen, die ook van godsdienstig-cnltnreeie zijde aan dezen opgang vastzitten. De gouverneur der provincie Antwerpen, de beer Declerck, heeft bij de opening van den Pro vincialen Raad van het gewest Antwerpen- gewezen op de zeer sterke ontwikkeling van zijn ge bied door den opgang der in dustrie sinds ruim een eeuw. Op de bijeenkomst, enkele maan den geleden te Podtel gdhouden door de Kempische schrijvers en intellectueelen, kwam hun bezorgd heid naar voren, crm alles te doen te behouden van den Keumpiscben aard door de moderne ontwikke ling heen. Wij meenen, dat het hier gaat om de belangen van dien geheelen Nederlandschen stam. Als de zuig kracht van het franskiljonsche Brussel een tegenkracht gaat ont moeten in de Kempen, zal dat tenslotte voor den bloei van ge heel den Nederlandschen stam van groeft ie beteekenis zijn. Het pro bleem is nu: dezen gunstigen toe stand voor het godsdienstige en Nederlandseheigene te behouden. In Nederlandsch-Limburg en ih Noord-Brabant maakt men een stige en in heit algemeen van het „gezond" blijven, terwijl men het mdustrialiseeren zal aanpakken en den goedien kant uitleiden. De induslrieelen zullen moeten begrijpen, dat zonder helt behoud van liet godsdienstig- en geweste- lijk-eigene, dit nieuwe industrie hekken aan weerszijden van de NederlandschBelgische grens een uitstervend land zal worden, zoo als Wallonië, waar jonge arbeids krachten ontbreken wegens de kinder'beperking van een door rrt j. overdreven stadsche gitnoeeens 1 eekenen, aie op een^go1 stisCh geworden beyoiking, 'die I .•jii- in bet Marxisme een cplossin-g Sterke ontwtkkelmg voer zijn onbevre };gde materialis tische verlangens hoopt te kunnen vinden. Mén kam gerust zeggen, dat aan. beide kanten der grens de belang stelling over en weer toeneemt. Dit wordit sterk bevorderd boven dien door de groeiende sociaal-eco nomische en eulitaireele eeniheid van wat men tegenwoordig noemt „de drie landen". Zoo sprak de voorzitter van de afd Tilburg van bet comité voor Nederlandsch BelgischLuxemburgsche samen van Frankrijk heeft in dit verband den. Raad met den titel ^garde-fou" vereerd? Deze tijd van bezinning kan in- derdaad in vele gevallen er toe bijdragen, dat de kamer bepaalde ontwerpen, welke overhaast of onder de verduisterende werking van politieke hartstochten en deze kunnen in de Fransche kamer hoog oplaaien en dan ineens snel wegzinken zijn genomen, op nieuw onder de loupe neemt De oude gezaghebbende, maar ook be- siuo ten -nemende senaat heeft de ka mer daartoe vaak gebracht. Maar modern links houdt niet van der gelijke dwarskijkers, en veie Fran sehen zijn reed blij dat de Raad ten minste tijd om na te denken kan opleggen. De V N.-com missie voor hef be heer der mandaat-gebieden heeft een resolutie aangenomen, volgens welke landen, die verantwoordelijk zun voor gebieden zonder zelfbe. stuur, welke geen mandaatgebie den zijn, volledige inlichtingen over deze gebieden moeten verstrekken. De resolutie wil een speciale com- missie om deze inlichtingen te on derzoeken. Verder werd met een meerder heid van twee stemmen een sovjet resolutie aangenomen, die aanbe veelt, dat de sociaal-economische raad van de V. N„ tezamen met de beheereüde landen, regfonale con ferenties van vertegenwoordigers der gebieden zonder zelfbestuur zal organiseeren. Onmiddellijk na de stemming, verklaarde de Britsche afgevaar digde, dat de resolutie geen be trekking kon hebben op de sou. vereine rechten van. koloniale mogendheden. Australi Nieuw» Zeeland, Frankrijk, België, Ame rika, Nederland en Denemarken sloten zich bij dit voorbehoud jan wijzen dergelijke ontwikkèling door. De „Brabantsche beweging" bewijst, dat men, ondanks de industriali satie het typisch Brabantseh- kaiholieke wil behouden. Wij h-oorden dezen zomer op dien &abamtschien Studentenlanddag te Son sen der sprekers gewagen van het probleem dek plattelanders, die hun kost in de fabriek moeten Te Mexborough (Engeland) werd volgens een „A.P."-bericht de 15- jarige mijnwerkershulp Charles Wilfred, die van meer den 457 me ter hoogte in een schacht naar be neden getuimeld was, op de lift kooi gevonden met een gebroken been, maar overigens springlevend. Het „wonder" van'zijn redding berustte op het feit, dat de snel heid van, zijn val, toen hij zoowat halverwege was, ongeveer gelijk werd aan die van de eveneens da lende liftkooi, zoodat de stuiting van zijn val dienovereenkomstig minder hevig werking, de heer H. Mannaerts, die BERLÏINS RURGEMEESTKR tevens voorzitter is van de K. K. te Tilburg, bij gelegenheid der eerste vergadering, over het vreemde verschijnsel, dat sinds enkele tientallen van jaren in de gaan verdienen. Wij weten hoe Kempen nieuwe industrieën groeien b-v. het katholieke Tweede-Kamer lid, de heer Ft- van Vliet uit Eind hoven, verschillende malen pleitte voor industrialisatie op het platte land zelf om het vervlakkende en ontaardende van de stad voor den nieuwen indu.* rie-arbeider te voorkomen. Wij denken hier aan heit artikel van drs. L. v. Delft, onder-direc teur van het techno logisch-econo misch instituut te Tilburg, „Om de toekomst van ons Gewest" in „Edele Brabant" dd. 25-10-48, waarin hij pleit voor industrievor- ming in kleinere centra van het gewest (zooals Steenbergen of Boxtel), waar dan ook arbeiders van de omliggende dorpen kunnen gaan werken. Korltom: er is het bewuste stre ven in de vier „nieuwe" gebieden om den mensoh er te houden zoo als hij nu goed is- Ook het gewes- telijkeigene op het gebied der cul tuur en der volksgebruiken ziet men als stoun van heit godsdien- evenals in Noord-Brabant, en dal die bedrijven eigenlijk tot voor kort nagenoeg niets van elkaar wisten en nog in het geheel niet op elkaar zijn afgestemd. En dat daarin raoodig verandering moest komen- Van weerskanten groeit het be sef, dat men bij de problemen die vastzitten aan de industrialisatie van elkaar kan leeren; dat men elkaar Steun kan bieden bij het 'handhaven van het gewestelijk- eigene (vaak zijn de volksgebruiken aan weerszijden der grens immers dezelfde), dat men gezien de ver wantschap, elkaar bij nieuw te scheppen cultuurgoed zal kunnen aanvullen en verrijken. Men is zich, bij dit aliei er heel goed van bewust, dat ook de andere deelen van Nederland en België niet ver- gelten mogen worden, maar men wedt ook, dat men op de eerste plaats zelf de eigen problemen zal moeten oplossen met eigen mid delen- WIL NIET WEG Dr. Arthur Werner, de vroegere burgemeester van Berlijn, heeft geweigerd zijn post te verlaten. Hij wil zulks alleen doen op bevel van den geallieerden bestuursraad. Naar de Britsche Nieuwsdienst in Dnifsch land meldt, is de sociaal-democraat Otto Ostrowski Donderdag j.l. door den Berlijnsche gemeenteraad tot eerste burgemeester gekozen. Dr. Werner heeft zich voergenomen gewoon op de a-s. gemeenteraads vergaderingen te verschijnen. SPAANSCHE SINAAS APPELEN per vliegtuig naar ons land Spaansehe handelskringen be richten volgens U.P., dat een groot deel van den sinaasappelenoogst van Valencia geëxporteerd zal worden. Belangrijke markten, waar de vruchten zullen worden afgeleverd, zijn: Genua, Antwer pen, Dublin, Londen er. Kopenha gen. Bovendien bestaat het. plan sinaasappelen per vliegtuig te ver voeren naar Zweden, Zwitserland en Nederland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6