Huysmans' OïïlStredeïl departement £1 Weer rust in Venezuela? College overproductie en prijzen De studentenputsch te Nijmegen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 68ste JAARGANG VRIJDAG 13 DECEMBER 1946 No. 20188 ALGEMEEN^ JREDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS "d" J" Dr. Huysmans, in economicis versatus, kwam zich gisteren bij de behandeling van zijn begrooting aan de Kamer voorstellen en voor zoover noodig doen kennen als een even serieus als bekwaam beheerder van ons welvaarts-departe- ment, die aan de nauwgezette vervulling zijner taak in casu de beantwoording der talrijke sprekers zelfs niet minder dan 9 kwartier van zijn kostbaren tijd meende te moeten offeren. Protest tegen communist VERHOOGDE PRODUCTIE LEVENSDUUR CENTRAAL PLANBUREAU Kamerfracties beraden zich Partijbestuur bijeen REPUBLIEK ZOU SUIKER EXPORTEEREN Overeenkomst met de Engelsehen TREINBOTSING TE BERLIJN N o vein ber-export W aarde 125 millioen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 -ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.28 P. WEEKS Ter algemeene inleiding van zijn breedvoerige beschouwingen viel Z Exc. de opmerking bij van den beer Koersen (K.V-P.), die in het schriftelijk antwoord van den mi nister een zeker dualisme had aan getroffen inzake vrijheid en gebon denheid ten aanzien van de over heidsbemoeiing, waarvan hij een te veel had meenen te bespeuren. In derdaad bestaat zulk een dualisme maar daaraan is in het beleid van het oogenblik niet te ontkomen. De minister ziet n-1. twee aspecten: de nabije en de verre toekomst, die ofschoon in elkander vloeiend toch 6cherp gescheiden zijn. In de nabijheid ligt de schaarsch- te van goederen op de wereldmarkt (hout, textiel, steenkool). Daarmee heeft het departement evenzeer te kampen als iedere huisvrouw met haar schier dagelijksche proble men. Zoolang geen redelijk voor- zieningspeil is bereikt blijft de overheidsbemoeiing noodzakelijk als waarborg voor het algemeen belang. Opvoering der productivi teit vormt den sleutel van heel het probleem en de bewindsman deed dan ook ter zake nogmaals een be roep, niet alleen op de werknemers, maar ook op den middenstand, de industrie, den land- en tuinbouw on den handel. Aangezien het apparaat der prijs- beheersching en dat der buitenland- sche economisohe betrekkingen meer dan de helft der uitgaven van zijn departement opslokken, is de minister er reeds daarom op be dacht de bemoeiing in te perken, maar het zal slechts pas voor pas kunnen geschieden. Om redenen van beleid en administratie kan men daarmee echter niet wachten tot het niveau van Mei 1940 is be reikt., want de nadeelen wegen niet op tegen de voordeelen: de vrij heid van den consument en de ont plooiing van den handel Voor de verdergelegen toekomst i Een voorbeeld ter navoleins? i tisch; hij zal een zwaren dobber hebben, daar de overheid alleen de efficiente ondernemingen kan be schermen. Bedrijfsorganisatie Den heer Kortenhorst, dien Z.Exc. een keer per abuis aansprak als ,.de geachte afgevaardigde de heer Woltersom", antwoordde de minis ter o-m. dat de vakgroepen tijdens den oorlog ontstaan om zuiver practisohe redenen beter niet opge heven worden. Al zijn ze weinig aantrekkelijk, op het punt van technische outillage vormen ze een bruikbaar geheel. Zij mogen in dezen overgangtijd naar de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie die steunen moet op vrije organi saties geen hinderpaal zijn maar moeten positief de vrije organisa tie bevorderen. Daarom worden ze De middenstand drijvende gehouden tot ze kunnen worden overgeschakeld in de be- drij f sorganisatie. zienswijze van den communist Hoogcarspel, dat de regeering het distributiepakket opzettelijk laag houdt om daarmee de loonen te kunnen drukken. Dat zou in derdaad een „diabolisch ver band" zijn. Alleen uit technische noodzaak wordt de prijscontrole meestal bij de mïdcüenstandsbedrijven begon nen. Dat wil geenszins zeggen, dat deze stand in een zeketr hoekje staat. Den heer Bachg verzekerde de minister dan ook, dat voor hem de prijspolitiek geen middel is tot 'n koude saneering van den midden stand. De basis der prijszetting is n-1, niet het meest-efficiente bedrijf al kan het criterium, dat het be drijf efficient moet zijn, eenigszins saneerend werken. De toepassing van de sancties volgens de Vestigingswet kleinbe drijf is ook den minister een doorn in 'het oog; zij dienen verzwaard te worden. Den heer Schmal (C.H) moest de minister antwoorden nog nooit gehoord te hebben van een eisch aan de kappers gesteld, dat zij een cursus in de psychiatrie volgen, 's' ministers eigen kapper wist er ook niets van! Waren er vóór den oorlog 65 000 tabaksvergunningen met een om zet van 34 tot 35 millioen thans zijn er maar 23.000 meer, met een omze, van 27 tot 28 millioen Be tabakspositie is moeilijk geweest; dank zij de samenwerking van het rijksbureau met de industrieeien wordt het rantsoen geleidelijk ver hoogd en zal tengevolge van pas gesloten geheime contracten medio '47 verdubbeld zijn. Ten opzichte van den midden stand is de minister niet pessimis- Ten paleize Voorhout, Den Haag, heeft professor Leenhardtf deken van de theologische universiteit te Montpellier, aan ff. M. de Koningin de bid van doctor h. c. aan deze universiteit overhandigd. Den heer Maenen die o m. om krachtig voedsel en meer waardee ring vroeg voor de delvers van het zwarte diamant, onthield de be windsman zijn waardeering voor het harde werk der ondergrondsche mijnwerkers niet. Met de bijzon dere omstandigheden wordt volle dig rekening gehouden in zoover het landsbelang toelaat. Maar voor verstrekking van „spek en eieren" kan Z-Exc. geen vaste toezegging doen. Teil aanzien van art. 74 (2e lid) bleef Z.Exc. aan zijn standpunt vasthouden, dat het geen rechlt aan den Mir geeft over de totale individueele loonen te beslissen. Ook de minister geeft voor het aantrekken van werkkrachten de voorkeur aan gehuwde arbeiders. Inzake de sociale zuivering deelde de bewindsman na een overzicht van het gebeurde (onzen lezers be kend) mede, zoo pas bericht te hebben ontvangen dat, zooals wij reeds meldden, in gemeenschappe lijk overlas tusschea tien beheer der der mijnen en don. Mir 'n eere- raad Wordt benoemd welke een onderzoek zal instellen omtrent de sopiaïe gedragingen der betrokken vijf personen die met deze arbitra ge vrijwillig accoord gaan. Hattem-Nijmegen Over de „overplaatsing" van het bijkantoor van het C-D.K. te Hat- em naar Nijmegen was er eenige deining en kwam er zelfs even een motie van den heer Beernink (C-H.) ter tafel. Daar de minister van Financiën Het mijnwezen .opheffing van een der drie bijkan toren vroeg, had de ambtsvoorgan- tus- ger van minister Huysmans schen Hattem, Haarlem en Nijme gen kiezend zijn oog op Hattem laten vallen ter opheffing. De mi nister had zich voor een fait accom pli geplaatst gezien en verzekerde plechtig de moreele zekerheid te hebben, dat de zaak ondanks de tegenspraak toch heusch door zijn voorganger (ir. Vos) was voorbe reid. En het bleek ook wel, dat het geheele geval min of meer was om gegaan buiten Z-Exc., die eerst 18 Nov. kennis nam van een bezwaar schrift d.d. 19 Oct. ter elfder ure door den chef van het thans feite lijk reeds opgeheven bijkantoor aan het verkeerde adres gezonden. Dat zag de heer Beernink blijk baar ook in en daarom stelde deze afgevaardigde zich tenslotte tevre den met het dringende verzoek aan den minister het gedupeerde per soneel behoorlijk tegemoet te ko men. L. H. Op de agenda van de Tweede Kamer van gisteren kwam voor een wetsontwerp tot instelling van een Centraal Planbureau. I Op dit wetsontwerp is een amendement te verwachten van de Kath. fractie, dat tot strek king heeft, den levensduur van dit bureau tot enkele jaren te be perken met de bedoeling dit in stituut te doen evergaan in de be drijfsorganisatie Op voorstel van den voorzitter echter is het ontwerp voorloopig van de agenda afgevoerd. komen dan naarmate de schaarsch- te verdwijnt nieuwe problemen aan de orde: de industrialisatie, de we reldhandel, de export, de toekom stige relaties met de overzeesche gebiedsdeelen, het Duitsehe vraag stuk. Wat de eerste betreft acht de minister de lichte gespecialiseer de industrie uitermate geschikt voor ons land in mifldelgroote en kleine bedrijven. Verheugend vond Z Exc. het daarom, dat bijna alle sprekers (behalve de communis ten) een lans hadden gebroken voor het particulier initiatief. De overheid kan slechts indirect hel pen. stimuleeren en beschermen. Ais voornaamste doelstelling blijft: rechtstreeksche opvoering van het voorzieningspeil en voor koming van nieuwe werkloosheid. Wat deze laatste betreft ziet de minister in een vertraagde produc tiviteit slechts een sehijn-argument. Het is beter als de industrie in eenzelfde tempo kan veTloopen als de heropbouw. De prijzen De handelsmarges besprekend, dementeerde tie bewindsman een algemeene prijsverlaging van 10 pet. in uitzicht te hebben ge steld. Een volledig voortgezet overleg met alle branches zou ook te lang ophouden. Maar als de buitenlandsche factoren niet tegenwerken is er voor den tex tiel sector een verlaging van 10 pet. te verwachten, wat ook voor andere geldt, terwijl in sommige sectorsn tot 12 en 15 pet. zal kunnen worden gegaan. Schoe nen en meubelen zijn al aanzien lijk verlaagd. Een feillooze prijscontrole is on bereikbaar; het blij£t een zoeken en tasten. Zij heeft thans als uit stekende medewerkers de kleine consumenten gevonden en dat is veel waard. Maar de beste prijsbe- faeersching is de constructieve con currentie: het losgooien van het quoten-systeem, dat vreemd ge noeg juist in het handels- en bedrijfsleven niet zoo gewensoht schijnt. Ten krachtigste moet de minis ter protest aanteekenen tegen de Een kleine Amerikaansche firma in Cleveland heeft eenige maanden geleden aangekondigd dat "j voornemens was, haar j arbeiders te laten deelen in de f *APSTANDSHAARDEN Iaan de autoritelten aldaar hebben t tttt1/-'T-,-r^>~v overgegeven. ,,U1 J ULROEID" Radio Caracas deed tenslotte me. Volgens den I Reeling van een regeeringsbood- winsl op alle goederen, die bo ven het in 1945 geproduceerde kwantum zouden worden ver vaardigd. De .eerste maand .ontving iedere arbeider een bonus van 140, de volgende maand 260 en de derde maand 280, Met de gemiddelde maande- lijksche productie over het jaar 1945 als basis van 100 is gedu rende drie maanden de produc tie van 147 tot 206 gestegen, ïs dit misschien 'n voorbeeld dat navolging verdient in ons land, waar de regeering voort-1 durend aandringt op een ver- t hooging van de productie? 1 L ICSCClUlgbUUUU- nat,ionalen radio omroep° f df on" I fhaP' ,verklaard. dat .„Ai!— ,oep 1S de °P- de opstandige beweging in het le- stand, welke Woensdag in de Ve nezolaansche provincies Maracay en Valencia was Uitgebroken, ge heel onderdrukt. In een communique van den ge- neralen staf van Venezuela door de radio geciteerd, wordt nader ge zegd, dat verschillende vliegvelden, waarvan de opstandelingen zich' hadden mee9ter gemaakt, heroverd werden en dat een aantal piloten is gearresteerd. Kolonel Carlos Maldonado. de leider van den opstand, is per vlieg tuig op Columbiaanschi grondgebied aangekomen. Hij zou zijn vliegtuig Gister vergaderde de Twee» de-Kamerfractie van de K.V.P. te*| bepaling van haar houding teü aanzien van de overeenkomst vanl Linggadjati. De bijeenkomst van de Kath» fractie heeft tot in den nacht gas duurd. Gisttaenavomd hebben ook da Tweede-Kamerfracties van de Anr tirevolutionaire Partij en van da Partij van de Vrijheid over hei Indisohe probleem vergaderd. Morgen om 11 uur zal in hotel Du Passage te Dan Haag} het partijbestuur der Kath. Volks partij bijeenkomen. Op deze ver gadering zullen oa. de Indischa problemen worden besproken. In het republikelnsche blad „Merdeka" komt het volgende be richt voor: In Chuneesche handelskringen ta Singapore gaat het gerucht dat tus- schen Lord Killearn en de Indone sische leiders eer, overeenkomst gesloten zou zijn om suiker van;! Java en Sumatra in Malakka t® importeeren. Deze overeenkomst zou nog geheim zijn, doch de prija, zou reeds zijn vastgesteld op i2 (Ned. Indisch) per quintaal (5® kilogr.). De suiker zou verder niet alleen door particuliere importeurs, maar ook door de regeering van Malakka worder. ingavoerd. Be vestiging van deze geruchten kon niet worden verkregen, aldus het blad. ven was geroepen door anti-demo cratische elementen, die van planj waren de bijeenkomst van de on- langs gekozen consfcitueerende ver-1 gadering te beletten. De regearing verklaarde, dat zij gedwongen was geweest to't drasti sche maatregelen over te gaan en verschillende opstands-haarden had moeten climineeren Bij een botsing tusschen een per sonentrein en een goederentrein te Berlijn, aldus het persbureau Dana. zijn zes personen gedood en 62 ge wond van wie 22 ernstig. Volgens door het C. B.S. samen gestelde voorloopige cijfers bedroeg de uitvoer in November 616.812 ton (v.m. 483.815) tegen een waarde van 125 millioen gulden (v.m 109 mil lioen gulden). In het uitvoerbedrag van Novem ber waren begrepen 20.9 millioen voor aardappelen. 5.1 millioen voo: cacao en chocolade. 4.6 millioen voor vruchtenpulp, 4.2 millioen voor radio artikelen, 3.4 millioen voor gecondenseerde melk. 3 millioen voor bloembollen, 3 millioen vo >r kunstzijde garens, 2.6 millioen voor versche vruchten, 2.7 millioen voor versche groenten en 2.3 millioen voor kaas. Koning Gustaaf van Zweden overhandigde den Nobelprijs aan de winnaars. Van links naar rechts: dr. Wandelt Meredith Stanley, dr. John Hcnvard Northrop en dr, James Batcheller Sumner, (alle drie prijs Scheikunde) Het bestuur van Veritas ver klaarde ons. dat de aanleiding tot deze actie slechts gelegen is in oude tradities. De actie houdt, al dus het bestuur, een afkeuring in van de heerschende mentaliteit in het Nijm. Studentencorps. Met grooten nadruk verzekerde het bestuur ons, dat de „raid" geenszins gericht was tegen de Kath. universiteit als zoodanig maar louter tegen de mentaliteit van het N S. C. Het feit, dat de wnd. moderator, die in alles met zijn studen'en meeleeft, van de partij was. be wijst dit, zoo zeide men, overtui gend. Het bestuur van Veritas betreurt 't zeer, dat het. gebeurde in Nijme gen, hetgeen zuiver als een stunt was bedoeld met den opzet van vreedzaam offensief, zulke onver kwikkelijke gevolgen heeft gehad. Met nadruk wijst het erop, dat te voren aan de leden het consigne was gegeven niets in de Nijmeeg- sche sociëteit te gebruiken. Dit be vel is ook nageleefd verzekerde men ons. zoodat ook de wijnkelder geen oogen/blik heeft gevaar ge- loopen. De hoofdcommissaris van po litie. aldus onze zegsman, gaf den Veritijnen bij hun uittocht uit de Keizer Karelstad. die des nachts om half twee plaats had, een com pliment over de bijzonder discipli naire houding, die zij hadden aan genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1