LANGS DE I Lijn De strijd tegen de tuberculose De uitbreiding van Den Haag en het Westland Laatste berichten VRIJDAG 13 DECEMBER 1946 PAGINA 3 Otntwikkelingsavond Herwonnen Levenskracht ARNOLD VAN MILL DUIZENDSTE BABY Feestelijke stemming bij Het Wit-Gele Kruis DIRECTEUR G. A. B. De heer G. Rinck benoemd HERMANDADJES EN DITJES TENTOONSTELLING KERSTLITERATUUR Einde van het beraad der „vier Volledige overeenstemming WANDELSPORT BEDEVAART VAN DE KATH. REISVEREEN. NAAR SCHIEDAM AUTO-DIEFSTAL DISTRIBUTIENIEUWS Voor detaillisten BURGERLIJKE STAND Opvatt van de bodem- kundigen door Prof. Edelman uiteengezet VAN STADHUIS NAAR HOSPITAAL Bruidegom-in-spé was al te haastig» BRUTALE INBRAAK BIJ C. A. Buit teruggevonden; daders reeds gepakt NA DERTIG JAREN KWAM DE VERLEIDING JEUGDIGE DIEVEN KATHOLIEKE FRACTIE EN LINGGADJATI Naar ons ter oore kwam, zija in de Katholieke fractie velen van meening, dat men niet zon der meer tegenover het kabinet kan gaan staan. Stellig zal voor verschillende leden de vraag naar voren ko men, of een accoord gaan met hetgeen 't kabinet wil, nog met het geweten in overeenstem ming is te brengen. Anderzijds hebben de regee- ringsverklaring en de toelich ting van de Commissie-Generaal veel bezwaren weggenomen. In dien het aan het kabinet gelukt, de nog resteerende moeilijkhe den op te heffen, dan kunnen wellicht velen het kabinet steu nen. Een moeilijkheid blijft ook, dat in de commissie-generaal personen zitting hebben, van wie men niet overtuigd is, dat zij de bekwaamheid bezitten om de taak, die hun nu nog wacht, tot een goed einde te brengen. De benoeming van deze perso nen valt evenwel buiten de be voegdheid van de Kamer. YIER DOODEN BIJ AUTOBOTSING JENEVER KOST GEEN VOEDSEL Zeer weinigen, voor het grootste deel jeugdige bezoekers, waren gisteren naar den R.K. Volksbond gekumen voor de lezing met licht beelden, die het plaatselijk comité van de R.K. Vereeniging tot be strijding van de tuberculose Her- Wonnen levenskracht'' had geor ganiseerd. Dit is zeer te betreuren omdat de heer Van Wely. propa gandist vam de vereeniging, een aangenaam en duidelijk betoog hield over de oorzaken, de ont wikkeling en de bestrijding van deze ziekte Wanneer er in Nederland op 't ooigenblik 12.000 menschen per jaar aan tuberculose sterven, is 't toch wel zaak eens te vernemen, wat er gedaan kan worden, om ■dezen grootsten vijand van de volksgezondheid te lijf te gaan. Wie oorzaak, ontwikkeling en ge volgen kent, is een gewaarschuwd man, die voor meer dan tWee telt. De spreker begon met een histo risch overzicht van de tering, een ziekte, waarvan de Griek Hyppo- crates reeds nauwkeurig het ver loop beschreef Eerst Robert Koch slaagde er in de oorzaak van de ziekte aan te wijzen; het bacte riologisch onderzoek van Louis Pasteur had de microoctsmos aan getoond en geleidelijk aan kwam men steeds meer te weten over het wezen van de bacteriën. Aan de hand van lichtbeelden werden de verschillende besmet tingen, die via de luchtwegen en die via de spijsverteringsorganen, verklaard waarbij vooral de na druk werd gelegd op de hardnek kigheid en levensvatbaarheid van de bacillen, zulks in verband met de bestrijding. Na de pauze legde de heer Van Wely vooral den nadruk op de ma meren, waarop men besmetting kan voorkomen Tuberculose wordt niet overgeërfd, maar is altijd een gevolg vain besmetting. Nuttige Wenken, als het koken van melk, het bedekken van den mond, het schoonhouden van de kamers, het volop binnenlaten van de zon Werden dour hem gegeven. Wanneer de ziektekiemen een maal de overwinning dreigden te behalen of hadden behaald, werd in-een sanatorium nood zakelijk en de mooie Plaatsjes van het. ideale sanatorium Berg en B°sch in Bilthoven vertelden in ArhL,!Vaal' wat de Katholieke Arbeidersbeweging op dit gebied TJt stand heeft gebracht Niet al- De jonge baszanger Arnold van Mill, een stadgenoot, sal Zondag a.s. in de uitvoering van de opera ,,Zar und Zimmerman" de burge meester-rol vertolken Op 1 Januari werkt hij mee aan een uitvoering van de Herv. Zang- vereeniging te De Lier in de Groote Kerk, alhier. Uitgevoerd worden dan een Kerstoratorium van Jos Vranken Sr. en de Cantate no 56 van J. s Bach leen een voortreffelijke medische staf, maar een zeker zoo noodza kelijke groep verplegend personeel onder leiding van de zusters Do minicanessen, zorgden hier voor het herstel van de slachtoffers van de tuberculose. In de pauze werd aan collec- trices gevraagd haar medewerking te willen verleenen bij het innen van de manndelijksche bijdragen. In het consultatiebureau voor zuigelingen van het Wit-Gele Kruis, gevestigd in de Dr. Nolet- stichting. heerschte gisterenmiddag een blijde stemming. Men her dacht nl. het feit. dat op dien middag de 1000ste baby op het bu reau werd ingeschreven. Voor zoover bekend, is dit record door neig geen enkele vereeniging op dit gebied te Schiedam behaald. Het toont des te meer aan, hoe zeer de zuigelingenzorg van het Wit-Gele Kruis door de moeders OP pfijs wordt gesteld en welke belangrijke taak door een derge lijk consultatie-bureau wordt ver richt. Cijfers zijn drovg en geven niet altijd de juiste verhoudingen weer. maar hier past toch wel 'n woord van groote hulde voor lei ding en personeel van het consul tatiebureau. Regelmatig zooveel babies on derzoeken en onder euntrole heb ben, zoo zelfs, dat de 1000ste in 1946 wordt behandeld, beteekent toch een enorme arbeid. Alle hulde dan ook aan dr. Schaaf, den bekwamen leider, en aan de wakkere assistenten, de wijkzusters van het Wit-Gele Kruis Tot directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Rotterdam, bijkan toor Schiedam, is par 1 September j.l. benoemd de heer G. Rinck, die sinds de bevrijding met de waar neming is belast. De heer Rindk, die reeds ruim 27 jaar aan de arbeidsbemiddeling is verbonden; 'had ondar de voormalige Gemeen telijke Arbeidsbureau de leiding van de injieroolnlmunale arbeids bemiddeling. Terzake heling is door de po litie aangehouden en in bewaring gesteld M R., wonende alhier. j Mej. A, S,v, A, deed bij de politie aangifte van den diefstal] van een mapje met verschillende distributiebescheiden uit haar hand- tasch, vermoedelijk- in de tram naar Rotterdam gepleegd. N. W O. deed bij de politie aangifte van den diefstal van zijnj rijwiel, dat hij in de Da Costastraat1 onbeheerd had laten staan. Door het opschuiven van een raam aan de achterzijde hebben dieven zich toegang verschaft tot de woning van K. W de W. Ver moedelijk zijn de ..heeren" ge stoord, want er wordt niets ver mist Geen tijd leent zich zoo voor het vertellen van verhalen en geen tijd is ook zoo rijk aan mooie ver halen, als dé donkere dagen om Kerstmis. De beste schrijvers van vele landen hebben door de eeuwen heen het Kerstgebeuren in hun •eigen trant verteld- De school kinderen genieten in dezen tijd van het laatste kwartiertje van den dag, wanneer rond de kribbe de kaars jes branden en de broeder, zuster of onderwijzer verhaaltjes vertelt. Kinderen zijn nooit zoo rustig, nooit zoo volkomen meelevend, als wanneer verhaaltjes verteld wor den. Onvergetelijk voor hun latere jaren zijn de uren, dat moeder ver telde Het is niet gemakkelijk zelf een keuze te doen uit het vele, dat op dit gebied voorhanden is, maar de tentoonstelling, die in de gemeen telijke Openbare Leesbibliotheek en Leeszaal is georganiseerd, geeft een rijk overzicht over het voor handen zijnde. Allereerst de kinderverhalen, velen daarvan door Stijn Streuvels 'uit het Fransch vertaald, voorts de verhalen voor de grooteren van Antoon Coolen, Felix Timmermans; de zeldzame Kerstverhalen van Dickens. Vondels Gysbrecht, kort om all-e boeken, die van deze Kerst mis voor groot en klein een ijzonder feest kunnen maken. 99 De vier ministers van buiten, landsche zaken hebben gisteren volledige overeenstemming be reikt over alle hangende punten van de 5 vredesverdragen met Italië, Finland, Roemenië, Hon garije en Bulgarije. De huidige zitting van den raad van minis ters van buitenlandsche zaken te New York is beëindigd. De ministers zijn overeengeko men, dat de eind-teksten van de verdragen gepubliceerd worden, nadat deze verdragen aan de be langhebbende landen te Washing ton zullen zijn overhandigd. Een clausule zal geheim blijven, nl. die betreffende de uiteindelijke verdeeling van de Italiaansche vloot onder de sovjet-unie, de V S. en Groot-Brittannië. De ministers zijn voorts over eengekomen, binnen 6 maanden na het van kracht worden van de vredesverdragen met Roemenië Bulgarije en Hongarije een confe rentie bijeen te roepen voor het uitwerken van een nieuwe con ventie inzake de regeling van de scheepvaart op den Donau. Zondag zal de Schiedamsche Wandelaar haar wekelijlcsche trai- nin.gstocht houden over een afstand van 20 K.M Vertrek om 9 uur van de St. Anna Zusterstraat af De Nederlandsche Reisvereeni- ging voor Katholieken, afd. Rot. terdam organiseert Zondag onder e.ding van pastoor Lansbergen een bedevaart naar Schiedam. Het •wordt, volgens de aankondiging, een hist-orische tocht naar een his torische stad, die door de Rotter, dammers te weinig wordt gekend. Omstreeks 7 uur gisteravond werd aan de Beukendaal (Rotter dam Zuid) een legerauto gestolen, die de 32-jarige W. V. onbeheerd had laten staan Geroep van: houdt den dtef!'' deed een agent op den Buitendijk naar zijn revol ver grijpen, en de 17-jarige kan toorbediende M. v. d. B., die den diefstal gepleegd had, zit nu ach ter slot en grendel. distributiedienst Schiedam 15 ft bekend, dat in de week van tot 21 December a.s. de artikelen °od, eieren, melk en zachte zeep worden ingeleverd., terwijl voor koffie en thee een voorschot wordt rv_re'tt d'us inlevering). Op melk en zachte zeep wordt zooals gebruikelijk de z.g even redige bevoorrading" toegepast. Naast bovengenoemde artikelen moeten echter in dezelfde wviek ook worden ingeleverd de geldige bonnen van versnaperingen, suiker bloem, boter, margarine, kaas,' Vleeschwaren en tabak. Deze artikelen moet'en in tien tallen worden ingeleverd aangezien hierop geen voorschotherziening plaats heeft Restanten van laatst genoemde bonnen kunnen onbe perkt in de week van 29 Dec. '46 ot 4 Jan. '47 wederom worden ingeleverd ...GEBOREN: Cornells, z v B C G van Hagen en L. J v d Zou wén; Willem z v. J. Adams'en G~ Struvk; Johannes M., z. v. G. Kraan en C. J. Krabbendam; Willy, a. v, W. van Dijk en A. StolkHendri- kus A J.. z. v. P J. van Emden en J van Duvn; Elizabeth T.d v H.'H. H de Vette en E. M. Bick; Mari J, P., z. v. J. P. A. M. C. Poonokamn en M. Buhler; Jacobus G TT. z. v. J. G. van Scfheindel eri H. C. Ulsamer; Helena M„ d. v. G J Kloppers en J. H. van Dorst OVERLEDENPietemella Krom hienhoek. 1 jaar. GEHUWD: T J. B. v. d. Kamp. 33 1 en M C. Collignon, 31 j.P. A Brinkman 25 j.. en H. Denthe, 29 j. A van Gils, 33 j., en G van Aken 30 1.; T. J Natzijl, 31 1., en A. V. d End, 26 1.W. van Groot- Véld 25 1 en F. C. Breedijk. 24 j. D. Verboom, 36 j.. en M. Visser, 42 j.; A. v. d. Vlugt. 25 j., en J A Verburg 23 1.A. Greatbanks, 22 3- en J. Speijer, 19 j.M. P.Za gers. 26 1. en J. Ouwendijk, 29 1.; y, Niis, 26 j. en A. Verwol, 23 j.; j P. Ahrens, 22 1„ en N Zwemmer, 21 .1-; J. C Ziere, 25 1., en W J. G'astra. 27'j.: C. ,T B de Bruin, 25 1-, en H A. Vermflfilen. 25 j.; J. Burger, 24 j. en C W. Nieu- wenkuiper. 23 j.J Hoogerbrugge, 31 J.. en M. C Sonneveld, 28 j.J. Marhua. 27 j.. en ,T. A. Vermeu- I®n- 27 1.; j.' Rietveld, 24 t.. en N. ™aas 21 j.C G J. Dubbelman, 49 j., en C. Marbus, 24 j. Op de Indische Landbouwweek te Wageningen heeft prof. dr. ir. C. H. Edelman, hoogleèraar aan de Landbouwhoogeschool aldaar, zijn inzichten ontvouwd inzake bodem- karteering en daarbij de uitbreiding van 'sGravenhage en het daardoor bedreigde Westland ter sprake ge bracht. Het Westland heeft reeds veel eersterangsgronden zien wegvallen tengevolge van den drang naar het Westen van Den Haag. Uit de geschiedenis van het Westland blijkt dat de tuinbouw zich omgekeerd op de slechte gronden heeft uitgebreid Het gevolg is geweest, dat de economische basis van het West land achteruit gegaan is! Het uitbreidingsplan van Den Haag de groote slokop, zooals de hoogleeraar zeide voorziet in het bebouwen van wederom aanzien lijke oppervlakten van het beste tuinland, waarover het Westland beschikt Het Westland kan echter niet verder verschuiven, want er bestaan geen noemenswaardige reserves aan prima land meer. Ten behoeve van de uitbreiding van Den Haag zal dus een productiegebied, dat zoowel voor de volksvoeding, voor de welvaart, als voor den export van Nederland van het grootste belang is eenvoudig opge offerd worden. Waarom beschouwt men het Westland, met zijn duizenden choorsteenen, niet als een industrie- ebied? Geen stad zou er aan denken aldus prof. Edelman, een industrie gebied aan zijn peripherie te liqui deeren ten behoeve van den aanleg van stadswijken. Waarom breidt Den Haag zich niet in een andere richting uit, waar gronden liggen, waaraan veel minder belangen ver bonden zijn? Nu er „maar" sprake is van tuin bouw, nu kan zoo wordt klaar, blijkelijk geredeneerd er nog wel wat af, Maar laat men toch van het Westland afblijven Met meer dan gewone belangstel- ling mag men de beslissing over het uitbreidingsplan van Den Haag tegemoet zien. "Voor het eerst staat tegenover de verlangens van een machtige civiel_technische groep een behoorlijk gedocumenteerd betoog van landbouwkundige zijde en kan men ervan verzekerd zijn, dat dit niet tevens de laatste maal zal zijn, dat de planologische autoriteiten dé belangen van land- en tuinbouw onder de oogen zullen moeten zien. In de toekomst behoeft de landbouw niet meer uitsluitend de rol van het kind van de rekening te spelen. Als we dezen veldslag verliezen, zoo zeide de hoogleeraar nadrukke. I lijk, dan zal het de laatste zjjn, die iwe verliezen. j Hieraan voorafgaande had prof. I Edelman nog opgemerkt, dat niet te ontkennen valt, dat de belangen van den landbouw in de ruimtelijke ordening van het. bodemgebruik niet steeds me^ voldoende klem zijn bepleit. Thans kan men op dit punt een kentering waarnemen en wordt de stem van de autoriteiten op ons gebied in planologische discussies van allerlei aard meer gehoord dan vroeger en het laat zich aanzien dat dit in de naaste toekomst in toe nemende mate het geval zal zijn. Vergelijkt men den tuinbouw met de industrie, dan kan men consta. teeren, dat de autoriteiten zich be ijveren, de industrie gevestigd te krijgen op de meest geschikte plaatsen. Waarom kan dat wel bij de industrie en geschiedt dit niet bjj den tuinbouw? Tal van tuinbouwbe drijven werken op minder geschikte gronden, omdat bij de vestiging van het bedrijf geen beter land te krijgen was. Op deze wijze is een tuin- bouwende stand ontstaan, die in normale tijden noodlijdende is. Men kan deze hardwerkende landgenoo. ten om sociale redenen steunen en wij zijn ons zeer wel bewust, aldus prof. Edelman, van de psycholo gische en technische bezwaren tegen een verplaatsing van dergelijke bedrijven. Niettemin komen wij op voor de zienswijze, dat men moet streven naar een beleid, waarbij de tuinbouw naar de beste gronden wordt gedirigeerd. De 25 jarige huisschilder H. S. uit de Mijnsheerenlaan (Rotter dam Zuid) zou gisterenmiddag aan. teekenen. Verloofde en familie wa ren reeds aan het stadhuis, doch hij had eenige papieren vergeten. Begrijpelijkerwijs had hij toen i grootst mogelijke haast. De roode stoplichten aan de Koninginnebrug meesten wel genegeerd worden, •maar dat werd zijn ongeluk. De Zuidelijke klep van de Koningin nebrug draaide reeds open, toen S. met een koenen ski-sprong de Noordelijke, nog gesloten, klep trachtte te bereiken. Hij kwam er inderdaad, maar liep een hoofd wond en ontvellingen aan de han den op, en moet nu wachten met aanteekenen tot hij uit het Zuider. ziekenhuis ontslagen is. In den nacht van Zaterdag' op Zondag is ingebroken bij de firma C. en A. Brenninkmeyer op het Bagijnhof te Dordrecht. Op hun ronde bemerkten twee surveilleerende agenten, dat de achterdeur van den winkel open stond. Zij waarschuwden terstond hun chef en gezamenlijk stelde men een onderzoek in, waarbij bleek, dat er een groote hoeveel heid kleedingstukken, waaronder heerencostuums en -pantalons, da mesmantels, sokken enz., was ont vreemd, terwijl ook talrijke klee dingstukken, welke bij de firma in reparatie waren gegeven, waren verdwenen. De politie heeft terstond een uitgebreid onderzoek ingesteld en het resultaat daarvan is geweest, dat thans de geheele voorraad ge stolen goederen is teruggevonden in een pakhuis aan de Museum straat, waar het gestolene in twee groote pakken lag opgeslagen. In verband met dezen diefstal is gearresteerd de 19-jarige A. S., die pas ontslagen was uit Veen- huizen. Deze veelbelovende jonge man, die bij dezen laatsten dief stal gebruik had gem?-1" van de hulp van zijn 12-jarig broertje, heeft vroeger al eens een partij dekens gestolen bij de Kofa. Voorts is nog gearresteerd de 26-jarige losarbeider G. A. K., die verdacht wordt van heling. Met betrekking tot den gefingeer. den overval op het bureau van de economische recherche aan de Westerlaan te Rotterdam in den nacht van Zondag op Maandag en waarover wij Woensdag j.l. bericht, ten, vernemen wiij als typische bij zonderheid nog nader, dat de 53. jarige Politie-ambtenaar L. B. een onbesmetten staat 'van dertig dienstjaren achter den rug ha a en over twee jaar met pensioen zou gaan. Gisternacht werd ingebroken in de meubelfabriek van D. v. d. H, aan de Marnixstraat te Rottendam. Reeds eenige uren na de inbraak hadden twee op pad getogen agen ten de dieven, de fabrieksarbeiders H. L., W. R. en J, v, W,, resp, 17. 22 en 19 jaar, alsmede den buit, een schrijf en 'n telmachine plus twee blikken celluloselak, kunnen achterhalen. H. L was eenige da gen tevoren uit de fabriek ontsla gen, wat voor hem aanleiding tot •den diefstal was geweest. Ook de heler, de 26.jarige monteur F. M. werd gearresteerd. Alle vier zijn in verzekerde bewaring gesteld. U en ik, lieve lezer, zouden het natuurlijk nooit hebben gedaan. Een hond is echter maar een hond en de hond, dien ik bedoel deed het wel! Hij deed het, om. dat hlij het niet langer laten konhij deed het midden op den stoep! Het was niet netjes en ook niet verstandig, iwant er stond vlak bij den stoep een poli tie-agent. De p'oUtie-agent. zag, wat de hond deed en er steeg een rilling uit zijn laarzen, een rilling, die opklom tot onder zijn pet en haastig stapte hij naar de plaats des onbeils.... de plaats, die da hond juist verliet.'de hond. die aan een touw zat, het tour,» dat leidde naar een hand, de hand van een juffrouw, de juffrouw, die „op den bon" ging... De juffrouw protesteerde, doch de agent wees minachtend naar het onmiskenbare coripus-delicti, dat dof bruin te rooken lag op deu verboden stoep. Een hond is maar een hond, maar de juffrouw had moeten zien, dat er een agent stond!! SEBASTIAAN. Ongeveer op het kruispunt bij de tramhalte BergenSiebenge. wald te Bergen (L.) heeft van morgen een noodlottig 'verkeers ongeluk plaats gehad Een bus van den Maasbuurt. spoorweg uit Gennep is daar ia botsing gekomen met een vracht, wagen die personen vervoerde voor de Ned. Heidemaatschappij, Vier van de inzittenden werden gedood; enkele anderen zwaar of licht gewond. Toen de regeering onlangs als consequentie van haar opvatting, dat alle prijzen, die redelijkerwijze voor verlaging in aanmerking ko men, de prijzen van een aantal dranken in de café's op een lager niveau vaststelde, is daarbij ook de jenever goedkooper geworden. Van andere zijde is toen de sug gestie geopperd den hoogen prijs te behouden en het verschil op te vangen door een accijnsverhoo- ging- Hiertegenover merk, de minis ter van Econ. Zaken thans op. dat met de daartoe noodige wetswijzi ging geruimen tijd gemoeid is zoo dat ten koste van heti publiek den caféhouders een belangrijke extra-winst in den schoot zou zijn geworpen- Anderzijds bestaal er groot gevaar, dat een te hooge ac cijns den smokkelhandel en heit clandestiene stoken in groote mate zal doen toenemen. Waarbij dan ook nog geldt de factor, dat de clandestiene stokerijen veelal graan als grondstof gebruiken, ter wijl de accijns betalende branders grootendeels niet voor menschelij- ke consumptie geschikte grond stoffen verwerken. O Winkeliers te Nijmegen zullen in overleg met den gemeente lijken verkavelaar in het begin van 1947 beginnen met den op bouw van vernielde winkel panden in de binnenstad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3