Naar bezinningen vernieuwing «SS. t s.xsffs DEMARCATIE-ACCOORD De mannen van het spoor bijeen andermaal gèschonden De geestelijke wederopbouw van Duitschland PAGINA 3 VRIJDAG 13 DECEMBER 1946 L OVERLEG VOOR DE VER- VOERSCOORDINATIE De toeslag voor de gepensionneerden HARINGEXPORT BEGINT In Nederland alleen bokking en gemarineerde haring BIJ MEDAN OVER TREDERS IN ACTIE Mogelijkheden bij het „Cheribon-debat" LEON BLUM PREMIER Tegenstrijdig gedrag in bet kamp Ravensbrueek Jhr. Roell „in den aanval'* tegen Cheribon Eerste Kamer en de Indische kwestie Voorlichting uit het buitenland MGR. B. VISSER Den Pasar" uitgesteld De katholieke spoor- en tram- iwegmannen van ,.St. Raphael", een organisatie, die thans 14.250 leden telt, hielden Donderdag te Utrecht Óen congres teneinde zich te bezinnen op de beteekenis van de reconstructie van de katholieke arbeidersbeweging en de plaats, die zij daarbij innemen. In zijn openingswoord zette de voorzitter, de heer L. H. Wigman reeds uiteen, dat voor de grootere verantwoordelijkheid, die spoedig verkregen wordt, meer scholing noodig^is. De vakbonden zuilen zich in de toekomst nog meer moe ten toeleggen op vorming en ont wikkeling. Na een korte algemeene inlei ding van den voorzitter der Ned. Kath. Arbeidersbeweging, den heer A. C. de Bruijn, die wees op de belangrijke positie, die de Ned. arbeidersbeweging, dus ook de katholieke in de komende econo mische verhoudingen verkrijgt, gaf de secretaris van de K. A, B-, de iieer Dré de Wolf, in een begees terend betoog aan, hoe zich de vernieuwing van het leger der ka tholieke arbeiders, zoowel in- als uitwendig heeft voltrokken. Een en ander is niet alleen het gevolg van interne besprekingen tijdens de bezetting gevoerd, maar ook van de voortschrijdende evolutie in de sociale en economische bewe ging. Meer dan voorheen vormt de kath. arbeidersbeweging een hechte ondeelbare eenheid, een bewuste standsgemeenschap met de vakbe weging als organisch deel. Een groote taak heeft de beweging ook ten opzichte van de zedelijke en cultureele vorming van den arbei der, waarbij stelling genomen dient te worden tegen de neutrale per son eelsvereenigi n-gen Op het oogenblik is de spanning tusscben loonen en prijzen een zaak, die de beweging iederen dag opnieuw bezig houdt Helaas zijn wij aldus spr., hierdoor nog ver van den wenseh in „Rehum Nova rum", die na 50 iaar nog niet ver vuld is. den arbeider een redelijke mate van welstand te geven in den vorm van een eigen huisje, wat de rust en veiligheid van het arbeidersgezin sterk zou bevor deren. Spr. stipte verder de in stelling van een centralen vrou wenraad en jeugdraad aan, con stateerde met voldoening de mo gelijkheid tot infiltratie van de ideeën, neergelegd in de twee so ciale encyclieken door middel van de Stichting van den Arbeid, wa.arvnn de totstandkoming voor een groot deel aan den heer De Bruyn te danken is en een steeds beter contact met de overheid voor overleg. Het groote probleem »s thans de vorming van publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties, waarvoor het Ned. publiek door de kath. arbeiders-organisaties en andere sociale organisaties rijp ge maakt is. De geestelijke adviseur, pater v. d- Borg O.E.S.A. onderstreepte nog eens de waarschuwing van den Kardinaal Zondag in ,,Tivoli" gegeven tegen het communisme, dat waarheid belooft, doch leugen brengt, onrecht in plaats van recht en tyrannie in plaats van vrijheid. Duidelijk wees Z. Em. ook op den fnuikenden invloed van neutrale ontspanningsverenigingen. Daar tegenover zal straks de instelling ,,Meer vreugde" voor meer pas sende ontspanning zorgen, aldus pater v. d. Borg. De heer J. M. Blommers, lid van de commissie van advies voor het vervoersprobleem, ingesteld vanwege het Ministerie voor het Verkeer, besprak de noodzaak van coördinatie en organisatie van het vervoer. De drie hoofdbesturen van de kath. organisaties van ver- keerspersoneel zijn het er reeds over eens, dat met het oog op de komende publiekrechtelijke be drijfsorganisatie vorming van één groote personeelsorganisatie noo- dig is, een blok, dat ongeveer 100.000 man zal omvatten. Spoe dige totstandkoming van een doel matig, sociaal-economisch verant woord verrvo'ers-apparaat achtte spr. een groot landsbelang. De heer Wigman deelde nog mede, dat de Personeelraad een telegram aan den Minister had gezonden, waarin gevraagd werd den toeslag van 25 pet. aan de ge pensionneerden spoedig uit te be talen. Tevens is gevraagd, een verzoek, dat de directie heeft on dersteund, om met Kerstmis het spoorwegpersoneel een gratifica tie te geven. Tenslotte stelde hij de vergadering in kennis van zijn voornemen om met den a.s. Raad van afgevaardigden zijn voorzitter schap neer te leggen. Een verblijdende mededeeling was, dat volgend jaar Juni in het herstellingsoord Mgr. Mutsaerts te Venlo weer vrouwen en kinderen opgenomen kunnen worden. Waarschijnlijk reeds deze week 2a] een aanvang gemaakt worden ((net den voor ons land zoo belang rijken export van 100.000 vaten gezouten haring naar Rusland. Dinsdag j.I. hebben twee Russische deskundigen de haring gekeurd. Het Russische vaartuig ,Buden- Iii" is op weg naar Rotterdam, (waar het de haring zal inladen. Het eehip kan elk oogenblik in de ha- Ven worden verwacht. Ook de verscheping van de ge zouten haring naar de Russische ®6ne van Duitschland zal vermoede lijk reed deze week beginnen. Bij de onderhandelingen over de ieve- ring is overeengekomen, dat aan Nederland kalizouten geleverd zul len worden. In verband met de blokkeer ing van de voorraden gezouten haring, deelt het ministerie van Landbouw, Na de bereikte overeenstemming te Medan volgde een soortgelijke te Padang. Tijdens de besprekingen werd van Indoneische zijde reeds gesug gereerd, dat binnenkort hoogge plaatste personen uit Pemantang Siantar en Fort de Koek haar Me dan en Padang zullen komen, waardoor 't Indonesische leven, op een hooger plan gebracht zou wor den. Volgens gisteren gedane mede- deelingen van een Nederlandschen militairen woordvoerder te Batavia hebben ongeregelde troepen, in strjjd met de overeenkomst., op nieuw stellingen ingenomen en in gereedheid gebracht ten Zuiden van Medan. Zij werden vandaar verdreven, maar gingen voort met het beschieten van Nederlandsche patrouilles. Een Indonesische militaire en technische missie werd gisteren in Medan vecwacht. Een Ned. militair is gedood en een gewond bij een zuiveringsactie ten Noord-Oosten van Tjian/djoer. Indonesische artillerie is agUef geweest in den zuidelijken sector van Semarang. Twee en veertig Indonesische bendeleiders zijn gedood bij een grootscheepsere zuiveringsactie in de omgeving van Makassar gedu rende den nacht van 9 December. Acht terroristen zijn gedood en één gevangen genomen, toen een Ned. patrouille in gevecht raakte met een bende van 200 man in de nabijheid van Limboeng oP Z. Ce lebes. Volgens 'n perstelegram uit Indië was er dezer dagen sprake van dat in Medan o.m. zeventig personen door dum-dumkogels zouden zijn gedood Officieele instanties hier te lande konden dit bericht toen noch bevestigen, noch ontkennen, doch hadden in Indië nadere informaties gevraagd. Het communiqué van den Leger- voorlichtingsdienst van 9 December brengt thans dit sensationeele be richt tot gelukkig andere verhou dingen terug. Het meldde namelijk dat het aantal slachtoffers te Me dan, bij wie het gebruik van dum dum kogels werd geconstateerd, zeven heeft bedragen, hetgeen 70 procent van het totaal aantal slachtoffers aan Nederlandsche zijde uitmaakt. Indien het ontwerp-accoord van Linggadjati in de Kamer niet in stemming, doch slechio in ars-. cussie zal worden gebracht is het Visscherij en Voedselvoorzieningmogelijk, dat van de zijde dei cP ons mede, dat zeer binnenkort den| 6 motie in vertrekken, werd gisteren in een officieel communiqué het volgende bekend gemaakt: „De omstandigheid dat de open bare discussies over de ontwerp overeenkomst in de Tweede Kamer der StatienrGeneraal eerst Maandag a-s. zullen beginnen, maakt het wenscihelijk de officieele opening van die conferentie van Den Pasar eenige dagen uit te stellen. Dr. Van Mook zal daarom eerst op Dinsdag 17 December naar Den Pasar vertrekken. De datum van de opening zal te Den Pasar wor den vastgesteld. Léon Blum de 74-jarige leider der Franedhe socialistische party, is gekozen tot minister-president van Frankrijk. In totaal werden 590 stemmen uitgebracht, waarvan Robent Schu mann (M.R.P.) er acht kreeg. Br waren zeven blanco-stemmen Alle partijen, behalve uiterst rechts, stemden op Blum. Bij de voorafgaande stemming waarbij Blum door de leiders van alle partijen gesteund werd, had Maurice Schumann, minister van financiën en voorzitter van de parlementsfractie der MRP. ver klaard: „De ervaring beeft geleerd, dat geen der twee groote partijen (Communisten en MRP) succes heeft bij het stellen van candidaten Wij zullen zonder voorbehoud en zonder verborgen gedachten voor ©lum stemmen." Onmiddellijk begon Blum met de partijleiders besprekingen te voeren over de vorming der nieuwe regeering. De 24-jarige mademoiselle Otte- mard, die meer dan een jaar in Ra vensbrueek heeft doorgebracht als lid van de Fransche verzetsbewe ging, vertelde Donderdag in het proces Ravensbrueek over de pa radoxale houding van de beklaag de Vera Salvequart, die in de zie kenbarak van het Jugendlager aan den eenen kant vrouwen het leven redde en aan den anderen kant ze door vergif en injecties om het le ven bracht. Dif gebeurde soms al leen, omdat een disenterie-patient het bed bevuild had. De Weensche mevrouw Calvini, wier getuigenis werd onderbroken door de verdaging tot Vrijdagoch tend, was naar Ravensbrueek ge- Dep. soc. zaken ingesteld zonden, omdat zij er van werd ver dacht, betrokken te zijn geweest in de anti-facis'.ische activiteit van haar man, zonder ooit voor een rechtbank geweest te zijn. Zij was al dadelijk in een strafcompagnie gekomen, waar zij booten had moe ten laden en kolen had moeten scheppen met haar handen ,.Werk, dat velen mannen te zwaar zou zijn geweest, maar dat hieir zelfs gedaan moest worden door vrou wen van 60 en 70 jaar". Bij besluit van den It.-G-G. is in gesteld een departement van sociale zaïken, onder directoraat van den heer B. Krijger. De heen- Krijger zal zich om streeks het midden van deze maand voor korten tijd per Skymasiter naar Nederland begeven, teneinde daar o.m. maatregelen te treffen voor het aannemen van ervaren arbeids krachten, mede tón behoeve van zijn departement. Ut—gen. b-d. jhr. W. Roëll beeft gisteravond een radiorede gehou den over de Indisidhie kwestie. Spreker kwalificeerde daarin do politiek der comimissie-igeneraal ala leidienid „Nederland naair den af grond en Nedeirl.-Indië naar den chaos". Jhr. Roëll besloot aldius: „De volksvertegenwoordiging in beid©. Kamers herinner i!k eir aan, dat een instemming met het accoord van Cheribon mensChelijkerwijs gesproken een daartoe strekkende grondwetsherziening met Kamer ontbinding niet zal overleven Allen goeden vaderlanders roep ik toe: houdt tot het uiterste stand tegen deze plannen, thans boven gronds, maar als de gevaren voor het vaderland die van 1940-1945 zouden evenaren, of overtreffen» „als het moet" ook ondergronds". Doodstraf tegen Jap. oorlogsmisdadigers Dezer dagen heeft de temporaire krijgsraad te Amboina ander groo te publieke belangstelling een aanvang gemaakt met de berech ting van Japansche oorlogsmisda digers. De eerste beklaagde was Foekoesawa, destijdis onder-luite nant van de Toketai in Saparoea; tegen wien de auditeur-militair de doodstraf eischte. wegens het ple gen van moorden en mishandelin gen. De Eerste Kamer hield gisteren middag een korte vergaaering De heer Molenaar (P. v. d. V.) merkte op, dat de regeering geen gelegen heid schijnt te zoeken, om over de Indische aangelegenheid ook met die Eerste Kamer van gedach ten te wisselen De Kamer zal zelf dienen te beoordeelen, of zulk een discussie noodzakelijk is. Dit zal pas kunnen geschieden na afloop der discussie in de Tweede Kamer* Spreker behield zich voor dienaan. gaande nog met een voorstel te ko men. De heer De Zwiaan (C H.i sloot zich aan bij den heer Molenaar. Hij achtte het bevreemdend, dat de regeering deze discussie blijk baar niet noodig acht. De Kamer nam hierna, zonder de stemming of discussie, een aan tal wetsontwerpen aan, o.a de be grooting- van Binnenlandscbe Za ken voor 1946. uus nicuc, zter uiniieTiKori* aena nr>rto^ion ja7a mntip in handel zooveel mogelijk de vrijheid, ^;ee^sttefnngrn met de Neder. zal worden hergeven tot den nor malen afzet over te gaan indien I Het christendom moet tot een nieuw sprankelend leven ge bracht worden en het cutureele leven van onze moderne samen leving doordeesemen. Vooral daar, met name in Duitschland, waar een dergelijk leven weer van den grond af moet groeien. Zeer gunstig zou nu -werken een voortdurend contact tusschen de verschillende landen in West- Europa, waar een kern van echt christelijk leven aanwezig is, welke een vorm gevonden heeft in verschillende organisaties, en het land, waar gedurende 12 jaar het principe van den christelijken godsdienst uit elke vereeniging is geweerd. Komt na de bevrijding is daartoe reeds een geliuikkiig initiatief ge nomen, dat geleid heeft Hot op richting van het Katholieke Ge nootschap voorgeestelijke vernieu wing, waaraan Z.Em- Johannes Kardinaal de Jong onmiddlcllijk zijn hooge sanctie gaf en vele voor aanstaande persoonlijkheden in België en Nederland hun steun en medewerking veirleenen- Taf, heden is van het werk van het Genootschap naar buiten nog weinig gebleken, doch het was ons bekend, dat oenige afgevaardigden in Duitschland reeds voorloopige besprekingen hadden gevoerd, zoo- dait éi-et ons nu geschikt leek over den stand van zaken eens te gaan pralen m-et den secn-taris, dr. K. J. Hahn te Bilthoven, die zich ge heel in diens- van dit moderne apostolaat heeft gesteld. Dr. Hahn, dis in het najaar van 1938 als vluchteling uit Tsj edho- vormen, niet sterk genoeg te zijn. „Wait beschouwt u daarvan als de voornaamste oorzaak?" „Naar mijn opvatting (hebben de katholieke organisaties zkjti i!n teitsprofessoren daar zijn zeer en thousiast over ons werk. De bedoe ling is nu de verschillende secto ren van het katholieke leven in Duitschland in contact te brengen met de groepeeringen, die wij hier kennen. Het voorbereidende werk in ons land is thans gereed, zoodat wij spoedig in Duitschland aan den slag hopen te gaan". >,En hoe is de samenwerking Duiiisehland te veel geïsoleerd. m'et andere landen?" Van stond af aan hadden zij zich fteller moeten verzetten. Doox in het begin aan verkeerde invloedten toe te geven, is tenslotte hun eigen positie steeds meer wankel komen ite staan. Zij haddien zich op een breeder standpunt moeten stellen en het katholicisme ruim moeten zien, zooals hei: is en niet in een eng na'iionaal verband". ,,Er zijn leiders, ook onder de hoogere geestelijkheid, die thans volmondig toegeven, dat zij een verkeerden weg zijn ingegaan en er spijt van hebben niet naar raad gevingen uit het Westen geluisterd te hebben. In Nederland heeft men direct begrepen, dat het verkeerd ging. Er was nu eenmaal wantrou wen tegenover het Westen, ook al door den economischen nood, waar Er is een uitstekende samen werking met gelijke instanties als de onze in België, Zwitserland en ook in Engeland". ,,Zou het niet goed zijin, dat ide katholieken in ons land uw werk wat beter leeren kenner, en hierover voorgelicht worden om het naar vermogen moreel en ook materieel te steunen?" Studiedagen op „Drakenb urgh Ongetwijfeld, Het is noooig, dat men hier het probleem iDuitschiana goed oegrijpt en daarom organiseert het Genoot, schap twiee studieaagen op 18 en 19 Januari a s. op ..Drakenburgh", in men verkeerde en waarvan men yaaru door bevoegde inleiders een beschouwing wordt gegeven over den cultureelen en h.storischen de schuld aan de Westersche lan den gaf. Vooral de katholieken hebben tot taak door een goede sa menwerking dif wantrouwen weg achtergrond Duitschland van de plaats, die in Europa inneemt. I overeenstemmmg iandsche parlementaire gebruiken 1 i geem motie van wantrouwen zal gebleken is, dat aan de verplieh in-1 zijn, zou zij het karakter moeten gen aan het buitenland voldaan'drapen van een uitspraak dei- kan woeden. (Kamer over een oplossing der In- -jSlowakije naar ons land kwam. Verwacht wordt, dat er voor dei cUsche moeilijkheden langs ande- (kon- de bijzondere geestelijke noo binnen Iandsche behoefte voldoende j en weg dan d'e, welken het den van he., Dujische volk als geer haring ter beschikking blijft, wel-j->:itwerp.accoord aangeeft, ke voornamelijk als bokking of g«-j Ook bestaat de mogelijkheid. geen ander en stelide zich toen onmid dellijk in verbinding met den diep te nemen en door een gezonden P°°r discussie hierover hoopt men constructieven invloed van 't chris-i .e k°™en tot P"»ct,sche richtlijnen, tendom uit bet Westen kan veel i S bereikt worden" worden. De Fransche schrijver bereikt worden Robert d'Harcourt, diiie in het aaLerkeWke verbete- "-voorzitter pater Dr.' A. Emmen daa.in een aanmerkelijke vei bete q f m. zu len daar spreken" rmg gekomen. In de Russische, T-ensiotte spraken over de zone hebben wij echter geen toe jgang". „En hoe staan de Duitsche katho- alk buiteniand che lectuur versto- lieken zelf tegenover de hulp, die lten 2jja gebleven, door tijdsehrif- u hun bied-.' ten en brochures gegeven kan „Men verlangt er naar door ver- pz,or;en Geregeld worden pubii- tegenwoordigers van katholieke catiPS aar! de M sslo Vaticana in organisaties in 't buitenland voo.r- Bonn gezón dm. die voor verdere marineerde haring in consumpiè'uitdrukking te geven aan het in- jbeitreurden prof. dr. J. Schmutzer, iU«-ui„ci uw mums a-i »idie als voorzitter van bot Gortoot- gebracht zal worden. Daarnaast zijn er nog de haringp oducten van de Nsderlandeche vischeonserven- industrie. Op 18 Dec. a s zal Mgr. B. Vis ser Apostolisch Administrator van Poerwokerto (Java) per KLM. ziebt. dat de thans gevolgde weg|die als voorzitter van het Genoot- niet de juiste in, door te stemmen schap op rad. In Praag leidde dr. tegen de aanvullingsbegnooting, waarbij de gelden, voor de com missie-generaal benoodigd, wor den aangevraagd 7- In ging verband met de aankondi- dst dr. Van Mook op Vrijdag uiv Indië ln Nederland arriveeren. 13 December naar Den Pasar zou Hahn, die leeraar in de klassieke letteren was, een ff.oep van onge veer 200 studiemen, die af wij zend tegenover het nationaal-socialisme stonden. Veel heeft hij ook ge daan voor de katholieke jieuigd- organisaities in Karlsbad, maar he laas bleek het bolwerk. dat hij met zijn medewerkers tegen hel mode. ine heidendom wenst.-Wie te voorlichting, die aan de Duitsche katholieken, die zoovele jaren van gelicht te worden om zelf een ge zond en hecht organisatie-leven op te bouwen. De noodzaak hiervan distributie zorgt. Wij twijifelar. er niet aan of het werk van Ik t Katholieke Genoot. ziet men nu wel in. Wij hebben schaP voor geestelijke vernieuwing permits gekregen om verschillende heeft ons al'er sympathie, omdat bijeenkoms en te houden en dank het ons zeker met onverschillig zij het Katholiek Bureau voor iaat, op welke geestelijke grond, maatschappelijk en cultureel werk «-lagen onze naaste buren zich stel- in Dan Haag. waarbij alle groote len. Voor goed begrip deelen wij organisaties zijn aangesloten, kun-mede, -dat het Genootschap gaar. nen wij over representatieve per-'ne met soortgelijke instellingen sonen beschikken, die in Duitsch- i van niet-kathoiieke zijdie samen- land gaan spreken. Vele universl- werkt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4