Armoedig uiterlijk i van het nieuive Nederland De plannen met Duitschland 10.000 kinderen per jaar Philips-m-ocluctie Maximumprij zen voor kerstbout VRIJDAG 13 DECEMBER 1946 PAGINA 5 MODDERVELDEN EN OLIEVELDEN en arbeidsprestaties FIREFLY NOG ZOEK f NOG EENS: DE MOTIE* STEINMETZ. VAN KLEFFENS AUTO-INDUSTRIE IN NEDERLAND? NIEUWE EXPLOSIES IN HET GRENSGEBIED Frankrijk tobt, gelijk zoovele landen met een geweldig tekort aan werkkrachten In een besehou wing van onzen Parijschen corres pondent aan deze materie gewijd in ons blad van Donderdag wordt opgemerkt de kinderbeperking duurt reeds geslachten lang, zoodat ide bevolking niet alleen in aan. tal achteruitgaat maar ook ver. oudert. Enkele dagen geleden -publiceer den we nog de resultaten van een onderzoek in genoemd land naar de ■Wenschen der ouders ten aanzien van het bezit van kinderen. Dat onderzoek was verbluffend. De geluksidealen der Fransche gehuwden zijn mede op een be- perkt kinderaantal gebaseerd. Het kwaad der kinderbeperking heeft in ons land eveneens wortel geschoten. Eveneens om zooge naamd meer geluk, voortsprui- tend uit minder lichamelijke en economische lasten, uit minder ge bondenheid en meer vrijheid. Huwelijksgeluk! Welk een we reld van schoonheid, teederheid, vrede, offervaardigheid helden dom zelfs hebben sprekers, schrij vers en musici ons voor oogen ge- tooverd^ Twee menschen gingen in elkaar op met een sterkte van idealen, met hoofden vol plannen en toe- komstdroomen. Statistieken zijn soms echter lee. lijke dingen en zoo moest onze ka. thoüeke minister van Justitie on langs in de Tw Kamer mededeelen dat in 1945 in ons land 4500 echt scheidingen waren uitgesproken, tengevolge waarvan tienduizend kinderen uit normaal gezinsver band werden gerukt. Rekening hou dend met den bevolkingsaanwas zeggen, dat het getal echt- wil dat scheidingen 24 maal zoo groot is ais m 1840 en viermaal zoo groot als in 1800. Ongerekend moet hier nog blijven het aantal dat niet meer samenleeft, ofschoon niet officieel gescheiden. Huwelijksmoraal en dientenge volge ook de samenleving hebben «en leelijken knauw gekregen De gezinnen zijn pijlers der sa menleving, vormen het cement der maatschappij De huwelijken dienen derhalve stevig te zijn voorbereid en gefundeerd. Onderzoek en me. dedeelingen wezen echter uit, dat vele echtvereent'.gingen zijn als wankele getimmertennoodwonin gen met vele euvelen, zelfs kre. peergevallen. Is het wonder, dat op meer ernst bij het verloven en bij het sluiten van huwelijken wordt aangedron. gen Er wordt vaak maar begonnen zonder overdenking van het groo- te principe mede voor de verzor ging van het nageslacht, dat men trouwt voor het leven en niet op proef of voor een bepaald aantal jaren. Een huwelijk kan voor echtge. nooten zwaar zijn ook juist idoor persoonlijke fouten en tekortkomin gen, doch offervaardigheid blijft ook hier een deugd. Veelal is edh- 'er een aantrekkelijke nieuwe lief- de hoofdoorzaak voor een uit- eengaan. De aanwezige kinderen Worden dan de dupe. Ton eisch van het program der V. P. is, dat de staat echtschei ding moeilijker moet maken dan nu het geval is 'n Juridisch vraag stuk met te houding van 'n serieus volk .als drijfveer Voor alles werke men aan levens ernst en levenseerbied. Huwen is een schpon ideaal maar een huwelijk kan zich niet tevre den stellen met een stel lichtzinni ge partners. Het eischt karakters als contractanten Gezicht op de mijn Sophia Jacoba bij Heineberg, de eenige mijn, die in het gebied van de correctie valt. (Van onzen bij zonderen correspondent). COEVORDEN, 11 December 1946. COEVORDEN heeft in onzen geest steeds bestaan als een van de Nederlandsche stadjes, die wij vermoede lijk nooit zouden bezoeken en die voor ons niet meer zouden worden dan het verre stipje op de landkaart ergens in een uithoek van Nederland. Nu schrijven wij hier een reportage over het nieuwe Nederland over de grens, een kilometer van hier, en we zouden geneigd zijn haar te beginnen met een lofzang op het Drenthsche stadje. We zijn er in een druilerigen zwarten avond binnen gereden in een auto, die een modderklomp geleek. Het was Zaterdagavond, er was li -ht in de winkels en er liepen menschen op straat. Coevorden leek ons een licht en vroolijk stadje, waar we ons weldra thuis voelden achter de groote kolomkachel van een voortreffelijk hotel. Coevordenaar dr. Picard als oud ste kolonie en wij getroostten ons een helsche cross country over landwegen en weilanden langs het Nadvrlnnd i'« heter verzorgd Noord-Zuid-kanaal om er te ko- [yeaerLana is oeier men w„ vonden er een huis> dat van den zeventigjarigen sluiswach ter, die ons in vlot Nederlandsch verzekerde, dat de te hooge wa terstand van het kanaal het land verknoeide en dat de Nederlanders er wel wat anders van zouden kunnen maken. Verderop stonden nog wat huizen verspreid en ook de noordelijker gelegen kolonies ble ken niet meer dan armelijke ge huchten. Daarachter ligt het wijde, onafzienbare moeras met zijn groo- tendeels nog ongeëxploiteerde veenlaag. Tusscben de boerderijen van Picardi rijzen een twintigtal stalen reuzen. De koeien grazen er aan den voet van de boortorensi waar- Op een pers-excursie heeft ir. H Halbertsma er op gewezen, dat Philips in 1945, bij een productie van 40% der vóóroorlogsche, 8000 arbeiders in dienst had. Het Phi- lips-bedrijf verwacht, dat een de zer dagen, althans voor Kerstmis, de vooroorlogsche productie we derom wordt bereikt. Daartoe zijn wel 21.000 arbeiders noodig, ter- Wijl vóór 1940 slechts 15.000 ar beiders te werk waren gesteld, maar toch dient opgemerkt te worden, dat de arbeids-intensi- teij bijna gelijk is aan 1939. Ten eerste is het. aantal verleturen, ten gevolge van huishoudelijke om standigheden bij de arbeiders bijna dubbel zoo groot als voor den oor og en vervolgens is er nog steeds gebrek aan materiaal, waar door de wachttijden grooter zijn. De productie per arbeider mag men thans even groot schatten als voor den oorlog. Zes vliegtuigen van den marine- luöhtvaartdienst hefotoan gisteren den geheelen dag gezocht om een spoor te ontdekken van de Firefly 9 welke sedert Dinsdagmiddag wordt vermis:. Omstreeks vijf uur s avonds keerden zij echter op Val. ker„bung terug zonder eenig spoor ontdekt te hebben. Vandaag worden de pogingen voortgezet. We hebben nooit gedacht dat onze eerste kennismaking met dit stadje ons zoo uitstekend zou be vallen. Maar we kwamen uit het nieuwe Nederland over de grens, uit de oude graafsehap Bentheim die de helft moet leveren van den bodemwinst, die wij bij de correc ties behalen zullen- Een rit door dit land is in dit jaargetijde geen pretje. Er loopt weliswaar een hoofdverkeersweg van Nordhorn af naar Coevorden, doch deze verkeert in een zoo deer lijken staat van verwaarloozmg, dat hij voor auto's nauwelijks meer begaanbaar is. In zijn beste dagen heeft het grootste deel van dezen weg bestaan uit een smal pad van de vermaarde kinderhoofdjes met daarnaast een diep en modderig karrespoor. Thans loopen er ook diepe sporen over den keiweg en de kasseien liggen op tal van plaat sen in een volmaakte wanorde in een modderbad. Dit is de hoofdweg van dit ge bied en men zal het ons verge ven, dat wij afzien van een be schrijving der weinige overige verbindingen. Het wegennet, is hier vijf maal zoo dun als aan de Nederlandsche zijde der grens en de helft der boerderijen moet het zonder verharden weg doen- Het modderballet, dat men 's ochtends beleeft aan de groe zelige miniatuur melkfabriekjes, waar de boerenwagens de melk komen afleveren, is dan ook een. voudig niet voor te stellen. Het herhaalt zich op Zondagochtend voor de kerkjes, waarheen de boeren kilometersver met hun brikjes komen. Het vervoer van de melk naar de fabriekjes, die voor Hollandsche begrippen lach wekkend primitief zijn, is hier dan ook precies zes maal duur als in Drenthe en ijssel. De streek langs de Vecht bestaat uit de aardolie moet opspuiten- Verderop tegen de Nederlandsche grens bij Schoonebeek staan nog twaalf torens. Maar dit Duitsche oliegebied is per auto niet te bereiken. Wij hebben er uren geworsteld door de modder van landwegen, tot we grondig waren vast,gereden. Dit kleine detail kan wellicht een juisten indruk geven van den staat van exploitatie, waarin de Duitsche velden zich bevinden. Slechts een beperkt aantal torens is in gebruik bij gebrek aan arbeiders en aan transport. Dit is het uiterlijk van een stuk land, dat in de historie Neder landsch van inslag was en dat zich tot voor 1914 volledig op Neder land bleef oriënteeren, Coevorden is van ouds de marktplaats geweest voor Neder-Bentheim en in de goede jaren stroomden de gouden markten naar het Drenthsche stad je en waren daar meer Reichsmar- ken dan guldens in omloop. Het onderwijs op de scholen werd hier vroeger in het Neder landsch gegeven en dit was ook de officieele kerktaal, die het langst gehandhaafd bleef in de oud-gere formeerde kerk. In 1928 was het grensdorp Laar de laatste gemeente waar het ker kelijke liederenboek in de Neder landsche taal verdween. Maar toen ging de jeugd van „de graafschap" nog ter schole op de H-B.S. van Coevorden. Eerst Hitiers tijd kon een einde maken aan de oriëntee ring van het land op Nederland, niet echter, aan de familiebanden, die over de grenzen reikten. Er is van de zuidelijker gelegen eorreetiegebieden weinig te zeg gen. Zij sluiten alle volkomen aan bij het Nederlandsche land. Oor logsverwoesting vindt men prac- tisch alleen ten Oosten van Nijme gen, industrie alleen in het strook je van Glanerbrug, waar de twee spinnerijen „Eilermark" en „Deutschland" in ongeschonden staat verkeeren, en in de „verdik king" van den hals van Sittard, waar het groote mijncomplex der „Sophia Jacoba" uit al zijn schoon- steenen rookt. Een ervaring overheerseht bij een tocht langs de grenzen: waar men ook zijn neus over de Ne derlandsche grens steekt, daar lijken wegen, huizen, landerijen en menschen beter verzorgd, daar ljjkt het heele leven kleuriger en lichter. Zelfs in Coevorden. Men komt terug met de overtui ging, dat de grensbewoners een maal dankbaar zullen zijn voor de correcties van een slecht ge trokken grenslijn. ,,Het Vrije Volk" zoo pas tot partij-orgaan van de P. v. d. A« gepromoveerd kwiam nog eena terug op de motie-Steinmetz bes treffende het elimineeren uit de Ziektewet van het Genmaanscliei insluipsel inzake de ongehuwde moeder, door den bezetter gelijjs gesteld met de gehuwde Een niéuw element wordt daar-, bij in het geding gebracht. Het is immers volslagen on.; denkbaar, dat bij de Tweed» Kamer enig wetsontwerp zon wordën ingediend, dat bij da huidige regeringsconstellatie voon de katholieken principieel oil. aanvaardbaar zou zijn. De ka. tholieke ministers in de huidig» regering zouden dan wel schrot melijk in hun taak te ko;t schieten Het feit dat dit wets., ontwe-p bij de Kamer kon wor. den ingediend betekent dus, dat van katholieke zijde hiertegen, blijkbaar geen onoverkomelijke principiële 'bezwaren bestonden. Deze poging om de katholieke ministers door de K. V. P. in ge breke te doen «tellen is er vlak naast. Uit het unaniem voorstem-, men der katholieke fractie blijkt afdoende, dat zij tegen het ont werp als zoodanig geenerlei principieel bezwaar had En da kabinetsraad had louter haar fiat te geven aa.n het verhoogen van de welstand'sgrens in een vijftal sociale wetten. De kwestie waar het om ging lag dan ook buiten het ontwerp, betrof het verzuim om hij de voorgestelde wijziging der wet haar nu meteen in haar oorspron- kelijken vorm te herstellen ten aanzien van het nazi-insluipsel, dat naar minister Drees' eigen ver. klaring er nooit In had mogen opgenomen worden. Toen de bewindsman niettemin ter zake een aarzelende, weinig positieve houding aannam, dia niet veraer ging dan de toezegging dat de Kamer te gelegener tij d zich over het beginsel zou kunnen uitspreken, meende ie katholieke fractie terecht op een redres in meer nabije toe komst te moeten aandringen Een andere strekking had de motie met haar uitspraak ten principale niet En de katnolieke leden van hét Kabinet kunnen rustig buiten spel blijven. "VVV; —;r Typische boerenhuizen met geveltop in de straten van Neuenhaus zoo Over- b1! Cciw Idilga vit. v w 1 1 in hoofdzaak uit slecht en drassigmaakt scherpe opmerkingen weiland, dat wordt afgewisseld door putten, moerassen en heide- strooken, die zoo talrijk zijn, dat zij een derde van het land bedek ken. Het land is vrijwel overal vlak, alleen het Zuiden bij Uelsen heeft heuvels en bosschen. Er zal aan verbetering van de afwatering en van het wegenstelsel veel ge daan moeten worden, vooraleer uit dit gebied een welvarend boeren land kan worden gemaakt, dat met het Nederlandsche peil kan wed ijveren. De in hoofdzaak protestantsche bevolking de tien procent katho lieken leven vooral in Neuenhaus en in de buurt van Wietmarschen in het Oosten woont hier in kleine kernen bijeen. De eenige plaats, die zich stad noemt in het te annexeeren gebied is Neuen haus. op oude kaarten zooals alle andere namen in het Nederlandsch aangeduid, namelijk als Nieuwen- huizen. Het is een plaatsje van 2000 inwoners zonder veel beziens waardigheden doch met typi sche boerenbehuizingen met ten deele uit hout vervaardigde front gevels. De meeste dorpen tellen niet meer dan een paar honderd inwoners. Meer naar het Oosten en Noor den in het Boertanger veengebied, dat in de correctie betrokken is ter verbetering van den wateraf voer, zijn wij op zoek geweest naar veenkolonies, zooals wij ze in Drenthe en Groningen kennen- Men had ons verwezen naar Alte Picardi de naam stamt van den Tijdens een lunch van de Neder landsche Kamer van Koophandel te New York heeft Mr. van Klef- fens op de hindernissen gewezen, waarvoor Nederland zich ziet ge steld, nu het de scheepvaart naar Duitschland en zijn handel met, dit land zoo spoedig mogelijk hersteld wil zien. Tot dusver heeft het be stuur van Weist-Duitschland den Amerikaanschen en Engelschen be lastingbetaler een aanzienlijk be drag aan geld gekost, maar het be stuur is nog oneindig nadeeliger geweest voor Nederland. Er bestaat nu geen handel tus- schen Nederland en Duitschland, omdat het geallieerde militaire be stuur dit heeft verhinderd, en als gevolg hiervan kwijnt de Neder landsche economie. Amerika en En. men 7iOOÜ&t Duitschland weer eco- geland hebben besloten Duitschland n0misch schers zouden kunnen beginnen met de herbewapening van hun land, maar hij wees er op, dat het minste dat men volkomen veilig kon en moest doen, het gebruiken van de Belgische en Nederlandsche havens is voor het transitoverkeer, om den ouden Duitschen handel met Nederland te doen herleven en te vens om Duitschland sommige Ne derlandsche producten tfe laten koopen. Nederlandsche credieten Hiertoe zouden de Duitschers be hoefte hebben aan bepaalde cre dieten, die de Nederlanders bereid zijn te verstrekken tot de limiet van hun huidige beperkte capaci teit. De Nederlanders zouden dezen handel tevens verbreed willen zien zoodat deze zich naar andere lan den zou uitstrekken, en zij zouden deelname door anderen verwelko- Aangezien z.i. gebleken is, dat voor wild, tamme konijnen en ge- vogelte een prijsregeling niet kan gemist worden, heeft de minister van landbouw, visscherij en voed selvoorziening opnieuw maximum-" prijzen voor wild. tamme konijnen en gevogelte afgekondigd. De des betreffende beschikking is opge nomen/ in de staatscourant van 13 December. Voor het aan huis be zorgen mag 10 cent per bezorging in rekening worden gebracht. Inmiddels heeft de detailhandel zich reeds telegrafisch tot den minister gewend met het dringend verzoek, deze prijzen te verhoogen. Immers, zoo wordt gezegd, de thans vastgestelde prijzen liggen verre beneden die, waarvoor groothan delaren en poeliers moeten ver- koopen. Eenerzijds zullen zij daar om door dezen maatregel zeer groote financieele verliezen lijden, terwijl anderzijds als vaststaand kan worden aangenomen, dat de handel niet meer via de gevestigde handelaren zal loopen maar recht streeks aan den consument zal geschieden en derhalve zonder eenige cvintróle zal zijn. Zoodoende aldus adressanten, zal alleen d« zwarte handel profiteeren waar van ook het publiek de nadeelen zal ondervinden. binnen drie jaar weer op de been te helpen. „Maar hebben zij tevens zelfstandig wordt in een sneller tempo, dan bet geval zou zijn wanneer de huidige politiek bes.oten de naburige geall.eei deworden voorgezet De Nederian- 1 -7 ntnni. etfifHoTX PPR landen in staat te stellen weer een zekere mate van welvaart te ver krijgen door het hun mogelijk te maken hun scheepvaart en export naar Duitschland te herstellen, en hun handel met Duitschland te ont wikkelen?" Hij zeide dat het het toppunt van onbillijkheid zou zijn om de Duitsche economie weer op de been te helpen en die der nabu rige geallieerde landen cmnoodig te laten kwijnen. Hij wees er verder op, dat de Ne derlanders in het geheel niet wen- schen. dat de Duitsche economie vrijgelaten wordt, zoodat de Dult- ders hebben meer ervaring met economische relaties met Duitsch land dan de meeste anderen en hun advies en steun zou van waarde zijn voor de twee groote geallieerden. Tenslotte legde hij de structuur en de werking uit van de Neder landsche Trust Mij., die een iden tiek bureau in Duitschland tegen over zich vindt in den vorm van het Export- en Importagentschap voor Duitschland, dat nu wordt opge licht in het kader van de Britsch- Amerikaansche overeenkomst die de Vorige week gesloten ifl, Plannen van de Ford Naar wij vernemen worden op het oogenblik de mogelijkheden onderzocht, om iin Nederland een automobielindustrie te vestigen. Tot dusverre worden auto-onder- deelen in ons land ingevoerd. Deze auto-onderdee-len worden dan hier. te lande samengevoegd tot auto's. Men heeft nu het plan de vervaar diging van die onderdeden in Ne derland zelf te doen geschieden. Zijn wij goed ingelicht, dan zou.-* den de Nederlandsche Fordauto- mobi elf abri eken daartoe een uit-' breiding ondergaan. L/r. Vermoedelijk laten de Duitschers weer grootere massa's munitie ontploffen dan door de Engelsche autoriteiten is toegestaan. Nijmegen en omgeving worden de laatste dagen nl- weer veront-, rust door hevige ontploffingen to het grensgebied, In Noord-Lim burg is opnieuw glassehade staan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5