„Pulchri Studio" 100 jaar EEN BREVIER De bomaanslag in Den Haag voor de kleintjes PAGINA 6 VRIJDAG 13 DECEMBER 1946 EEREPROMOTIE H. M. DE KONINGIN JEUGDIGE AUTODIEVEN GEPAKT B.B.C.-MANNEN OMGEKOCHT? DANKBARE GIJZELAARS DERDE GROOTE BRAND IN DE VER. STATEN NIJMEGEN PRESENTEERT DE REKENING Inaugureele rede van prof. «Duynstee LEKWATERLEIDING WORDT UITGEVOERD Noodwaterwinning aan de Kaswetering Een organisatie op den achtergrond? Iets goeds dat tegelijk mooi is. Verreweg de meeste uitgaven, Destemd voor prille kinderen, sijn kinderachtig inplaats van kinderlijk; een onvermijdelijk gev van het fatale feit dat lit allesbehalve gemakkelijk genre overwegend beoefend jvordt door min of meer bejaar de jofferen, die tijd te veel en talent te weinig hebben en naïveteit vereenzelvigen met sentimentaliteit. Deze teedere tantes realiseeren zich zelfs niet ten flauwste dat de normale kleuter van niets zoozeer af- keerig is als van gemaakten eenvoud, van lieverige klein- doenerij. De bom VLAARDINGEN prijsuitreiking bloemen. RERKEL Op 23 Januari 1847 werd het Schilderkundig Genootschap „Pul- chri Studio" opgericht. „Pulchri' bestaat de volgende maand dius 100 jaar! Kunstenaars van groote naam en faam heeft dit genoot schap onder zijn leden geteld men denke maar eens aan de pro minente figuren van de Haagsche School. Daardoor en ook op ver schillende andere wijzen heeft „.Pulchri" een rol gespeeld in het cultureele leven van stad en land en nu wil het ook van zijn 100- jarig bestaan een cultuur-demon stratie maken, welke, naar het hoopt, zal uitgroeien tot een cultu reel reveil. Verschillende instellingen op cul tureel gebied hebben daartoe hun medwerking reeds toegezegd zoo als 't Gemeentemuseum, de Haag sche Kunstkring, het Residentie orkest, het Residenfcietooneel en het Gemeente-archief. Pulchri zelf zal op 2 Januari in rijn zalen aan het Lange Voorhout een tentoonstelling openen van werk der leden. Het is de bedoe ling, dat elk lid op deze jubileum tentoonstelling een van zijn wer ken zal inzenden, dat hij zelf als het best- en meest representatieve van zijn oeuvre beschouwt. Tijdens deze tentoonstelling zullen cultu reele middagen worden georgani seepd. In Januari zal een jubileumboek verschijnen, waarin dr. H. E. van Gelder een historisch overzicht zal geven van de 100 jaar schilderkunst in „Pulchri Studio" en dat vooirts reproducties van werk en biogra fieën zal bevatten van de tegen woordige leden. In het Gemeentemuseum wordt omstreeks den jubileumdatum een tentoonstelling gehouden van mees ters van de Haagsche School. Onder den titel „Honderd jaar Haagsche letterkunde' 'organiseer dr Moll in het Gemeente-archief aan den Rijswijkscheweg een ten toonstelling van handschriften- en portretten van letterkundigen, die in de laaste honderd jaar in den Gistermorgen ontving H. M. de Koningtn in het paleis aan het Lange Voorhout te 's Gravenhage prof. dr. Henry Leenhardt, verge- ze d van zijn dochter, in particu liere audiëntie. Hierbij heeft prof- Leenh3rat namens de Faoulté Libre de theologie protestante de Montpellier aan H. M. de doctors bul overhandigd. Vervolgens bood H. M. de Ko mngm aan prof. Leenhardt een noenmaal aan. Een Dinsdag in de Groote Hout- straa gestolen personenauto werd gisteren door de politie te Vaals achterhaald. Vier jongens. 3 uit Haarlem en 1 uit Amsterdam, al len ongeveer 16 jaar oud, bleken zioh van den wagen te hebben meester gemaakt en reden er mee naar Limburg mat de bedoeling de auto over de Belgische grens te brengen en te verkoopen. De jon gens zijn op transport gesteld naar Haarlem Het Haagsch genootschap speelde een rol in het cultu reele leven van stad en land Haag hebben geleefd en gewerkt. Verder staan speciale voorstel lingen en concerten door het R-. aidentietooneel en het Residentie orkest benevens teekenwedstrijden in en buiten schoolverband op het program. Zoo zal de viering van het 100- jarig bestaan van „Pulchri Studio' zich niet slechts beperken tot een feestelijke herdenking door de le den in eigen kring, maar heel den Haag zal op een of andere wijze kunnen deelnemen aan het cultu reel festijn, dat zoowel binnen als buiten de muren van het jubilee. rend genootschap wordt aangericht. Tijdens het debait in het Engel- sche lagerhuis over het nieuwe charter van de Engelsche omroep- maatschappij (B-B-C.) heeft esca drillecommandant G. Cooper, lid van de labourpartij. de beschuldi ging geuit, dat de engagementen bij de B-B.C. aan de lunch en in café's in de buurt van Oxford- Circus worden afgesloten en zijden kousen en bontjassen als middel tot omkooperij daarbij in enkele gevallen een rol speelden. Volgens Cooper kon hij voor deze beschul diging getuigen aanvoeren. Herbert Morrison, Lord President of Coun cil, adhtte het niet fair van Cooper, dat hij deze kwestie in het lagerhuis aanhangig maakt, terwijl de B.B.C, hem reeds twee maal verzocht heeft met de bewijzen voor den dag te komen. Inmiddels heeft Sir Allan Powell, voorzitter van die B.B.C. aan Sir Valentine Holmes opdracht gegeven onmiddellijk een onderzoek in te stellen en aan het bestuur verslag uit te brengen. Naar verluidt, is dit onderzoek het grootste deel van het bestuur van de B.B.C. zeer welkoen, omdat bet de wijze van contracteering zal verduidelijken. Op het Doofstommen-instituut te St. Michiels-Gestel heeft een kleine réimie piaats gevonden van oud gijzelaars, tie dank wilde betuigen voor de hulp, in het gijzelaarskamp ondervonden. Onder hen bevond zich Mgr. Hen- drikx, vicaris-generaal, die uit naam van de aanwezige gijzelaars het Instituut een gebrandschilderd raam aanbood en daarbij de onder vonden hulp in hartelijke woorden memoreerde Voor de derde maal binnen vier dagen tijds heeft in de V. S. een groote brand gewoed. Ditmaal heeft het onheil het leven aan 5 tot 8 personen gekost. De brand ontstond in een onge bruikt koelhuis van vijf etages te •New Yoirk (boven.Manhattan) Terwijl men bezig was met het blusschen had er een ontploffing plaats, die het ernaast gelegen ge bouw deed instorten. Veel bewo ners, onder wie enkele kleine kin deren, en verscheidene brandweer lieden werden onder het vallend (gesteente bedolven. Spoedig waren priesters ter plaatse om de bedolven slachtoffers bijstand te verleenen, totdat hulp kon worden geboden. Blijkens nadere berichten vreest men. dat 36 personen, die onder de puinen van het ingestorte ge bouw bedolven werden, hiet meer in leven zijn. Bij de verwoesting van Nijme- gen's binnenstad door de Duit- schers kort voor de bevrijding, is een groot deel der historische schatten van het gemeentehuis verloren gegaan. Op initiatief van de „V-V-V. Nijmegen Vooruit" is nu een actie ingezet om via regee ring en gemeentebestuur in onder linge samenwerking van de Duit- schers te eischen minstens den in boedel van een middeleeuwsch Duitsch kasteel, beschikbaar te stellen, teneinde het te herbouwen gemeentehuis wederom stijlvol te kunnen meubileeren. Vandaag heeft prof. mr. dr. F. J. M Duyinistee, bij dé aanvaar ding van zijn ambt als hoogleeraar in het staatsrecht aan de R.K. Universiteit te Nijmegen een réde uitgesproken over: „De beteekems van de onderscheiding tusschen de begrippen staat in formeelen en in materieelen zin „Het moderne staatsbegrip, al dus prof. Duynstee, berust op vol ledige concentratie van de souve- reiniteit" Deze concentratie was gedurende vrijwel geheel de men. schelijke geschiedenis tot aan de Fransche revolutie onbekend. Door de samenwerking van de „ordinatio rationis" belichaamd eanerzijds in het overheidsbevel, anderzijds in. de aanvaarding daar van door de samenleving in haar gedrag, krijgt de gezagsuitoefe ning haar innerlijk zedelijk karak ter en verschilt zij wezenlijk van machtsuitoefening. In verband met dezen eisch van voortdurende wisselwerking tus schen overheid en gemeenschaps leven wees spr. er op, dat de overheid rechtens niet bevoegd is om de wet en feitelijke wetshand having te hanteeren als een in strument om zijn abstracten wil aan de samenleving op te leggen. Prof. Duynstee ging uitvoerig na hoe het staatsbegrip zich van de vroegste eeuwen tot heden heeft ontwikkeld en herinnerde aan de Middeleeuwen, waarin de juridische orde als zoodanig voor den Middeleeuwschen memsch de beteekenis van een verwezenlijking van de goddeliike orde had Ver der schetste hij de toekomst van den modernen staat in West- Europa en wees erop, dat deze be rust op een dynamische opvatting van de sociale orde. Spr. besloot zijn rede met een betoog over de constitutioneele beteekenis van den modernen staat Op 16 Januari 1939 besloot de Haagsche raad in beginsel tot den aanleg van een aanvullingswater, leiding, welke water zou onttrek ken aan de Lek Daarbij zal het water na een voorbehandeling, worden gevoerd naar het bestaan de zuiveringsbedrijf, waar. voor- loopig nog gedeeltelijk, de infiltra- tie-drainagemethode in de duinen zou worden toegepast. De oorlog heeft de uitvoering van het plan onmogelijk gemaakt, doch technisch werd het verder voorbereid. Om een behoorlijke garantie voor de watervoorziening van 's-Gra- venhage te verkrijgen, is het nood zakelijk, de uitvoering van het plan thans onverwijld ter hand te nemen. Immers zal, indien in 1947 zou worden begonnen, eerst in 1952 op waterlevering uit de rivier kun nen worden gerekend, of ruim tien jaar later dan oorspronkelijk met het oog op den toestand van het wingebied noodig werd geacht Onder voorbehoud meenen B. en W. de kosten thans op 16.000.000 a 18 000,000 te moeten ramen, waarvan 12.000.000 a f 13.000 000 voor de transportleiding.. Dien overeenkomstig hebben zij thans bij den raad een desbetreffend voorstel ingediend In aansluiting op bovenstaand voorstel stellen zij bovendien voor te besluiten tot inrichting van een noodwaterwinning langs de kaswe tering, een terrein, dat wat den diepen watervoorraad betreft, tot het duingebied behoort. Voor de uitvoering van dit plan vragen B en W. een crediet van 550-000. Met de arrestatie van kapitein Van H. en korporaal B. is het onderzoek in de botmaanslagen- affaire geenszins afgeloopen In tegendeel de Haagsche commissaris van politie N. D. Pool zet heit met all'e kracht voort. Gisterlen zijn eenige personen verhoord, onder wie leden van de Haagsche P. R. A. Van twee hun- nier is bekend, dat zij deel hebben uitgemaakt van het voormalige Bureaiu Nationale Veiligheid. Een der verhoorde personen is in arrest gesteld tot zijn mogelijk aandeel in de organisatie, die bij de aanslagen betrokken schijnt, is onderzocht Van de bewering echter, dat heit B. N. V. als zoodanig met die organisatie zou hebben te maken gehad, is tot dusver niets gebleken De leden der vroegere Haarlem- sche knokploeg zijn zeer ontsteld over het feit, dat hun voormalige Leider De B. bij de bommenkwestie Zoodoende missen zij volkomen het vermogen zich onbevangen in te leven in de frissche sfeer van het ongerept natuurlijke; zoodoen de kunnen zij geen oogenblik on gedwongen verkeeren in die ver rukkelijke wereld, door de primi tieve verbeelding beheerscht, die geen anderen ernst kent dan den helderen ernst van het argelooze spel. En zoodoende óók wast de strooperige stnoom van gekunstel de druksels, van al te poeteloerig be-pend papier, tot zulk een hoogte dat de jongste lichting van lezen- den er reddeloos in te verdrinken dreigt. Waar de zaken zoo liggen, betee- kent de verschijning van het boek je, dat geboren werd uit de colla boratie van den teekenaar Piet Worm en den dichter Bertus Aaf- jes. een extra prettige verrassing- Dit boekje, getiteld ,,Bid, kindje, bid!", onderscheidt zich immers, zoowel in tekst als in verluchting, op bepaald prijzenswaardige wijze van wat er op dit gebied helaas gangbaar is- Het bevat een reeks gebedjes op maat en rijm, die mee- rendeels inderdaad zuiver afge stemd zijn op het kleuterlijk ge moed dus zonder het kleverig moralisme dat den kleinen gemeen lijk in den mond wordt gelegd en dat, als men dit niet wist, hen zou doen houden voor stastokjes in het stichtelijke. Hetzelfde is het geval met de prentjes en de overige illustraties, al zijn wij lichtelijk geneigd aan te nemen dat deze vaker dan de versjes toch een toetsje te zoet zijn. Maar het volmaakte is nu een maal niet van deze aarde. Daar vandaan dat wij slechts zeer ter loops willen opmerken dat bij keuze van een ander letterbeeld de winst aan duidelijkheid en de grootst mogelijke duidelijkheid is tenslotte eerste vereischte voor het nauwelijks de bewaarschool ont wassen geslacht het eventueel verlies aan grafische fraaiheid al licht zou hebben gecompenseerd- Een bezwaar dat wij, bij alle waardeering voor ,,De Fontein" die dit bekoorlijke boekje in het licht gaf, meenen zwaarder te moeten laten wegen, is een bezwaar van socialen aard. Het bestaat hierin dat de prijs van deze uitgave wel wat aan den hoogen kant is, zoo dat dit simpele breviert je niet gauw in de handjes zal komen van het grut, waarvan de ouders moeite hebben de financieele eindjes aan elkaar te knoopen. Zijn dat onder de huidige omstandigheden niet vooral de ouders van de groote ge zinnen? En is het niet passend om niet te zeggen: plicht het er op toe te leggen dat de kleuters uit die gezinnen niet het nakijken be hoeven te hebben, als het gaat om iets goeds dat tegelijk mooi is? A. E. N-a.v- „Bid, kindje, bid!" van Piet Worm en Bertus Aafjes. Uitg. ,,De Fontein" te Utrecht. betrokken is. Men kent hem als een vurig tegenstander van nat. socialisme en communisme, doch kan zidh bijna niet voorstellen, dat hij zich zou hebben geleend voor moordaanslagen op personen van wie niet vast staat dat zij tijdens den oorlog werkelijk „fout" zijn geweest Aangezien De B. de familie Boer niet heeft gekend, nemen zijn vroegere collega's dan ook aan, dat hun oud-leider slechts op order kan hebben gehandeld. Kapitein Van H. heeft ook een uitstekenden staat van dienst in de illegaliteit en wordt door wie heim kennen niet tot sluipmoorden in staat geacht. Bij zijn manschappen zou hij zeer populair zijn. De jongste arrestatie Onze Haagsche redacteur be richt ons nader, dat de nieuw ge arresteerde persoon is de 31-jarige F. G. A. B. uit de Reinkenstraat te Den Haag, die vroeger op het Bureau Nationale Veiligheid heeft gewerkt. Zooals hij bij zijn ver hoor heeft bekend, heeft deze man geweten van de plannen om be paalde personen om het leven te brengen. Hem was ook dezen zo mer een proefbom getoond, waar aan hij zijn goedkeuring hechtte. De gearresteerde kapitein baron van H„ die niet, zooals aanvanke lijk gemeld, 27 doch 37 jaar oud is, blijft hardnekkig ontkennen, dat hij met de zaak iets te maken heeft. Tegenover deze ontkenningen staan evenwel de getuigenissen van sergeant De B„ op wiens aan wijzingen hij gearresteerd is en van den thans aangehouden B., bij wien Van H. vaak thuis kwam en bij welke gelegenheid de plannen ook zijn besproken. Een beschuldiging Volgens geruchten zou de aan slag op den heer Boer zijn onder nomen, omdat hij aan de Duit- schers zou hebben verraden, dat achter zijn vinkenbaan op Ockenr rode een boot was klaargelegd, waarmee twaalf Nederlanders naar Engeland zouden varen. In elk geval zijn deze 12 man gearresteerd en doodgeschoten. Een Duitscher, die in verband met de aanhouding van deze men sehen een militaire onderscheiding had gekregen, zou aan een Haag- schen politieagent hebben ver klaard, dat eigenlijk niet hij, maar Boer die onderscheiding had ver diend. De agent zou dat later weer aan anderen hebben oververteld. In- tusschen is dit verhaal moeilijk te controleeren. daar de agent is overleden, Boer zelf is omgeko men en de Duitsche militair reeds lang is vertrokken. De bom, waarmee de aanslag is gepleegd, was een zgn. Molotov cocktail, waarmee tijdens den oor log vaak tanks werden aangeval len en onschadelijk gemaakt. Een eivormige handgranaat met een flesch benzine op den beugel ge monteerd- Het geheel was zoo verpakt, dat de ontvanger den in druk kreeg, dat hij een kruikje jenever ontving. Wanneer men het touwtje aan de bovenzijde van de flesch, dat van een lakstempel was voorzien, had losgemaakt en de flesch ben zine dan niet meer op den beugel TRIBUNAAL. Voor het Tribunaal alhier ver. schenen de volgende personen; C. W. HARMANS, uit Haarlem, was van 19431945 secretaris van den Dienst voor Sociale Zaken te Vlaardingen. Bovendien groeps. leider en zangleider van de N.S B., lid N.V,D., Arbeidsfront enz- De verdediger, mr Verkinderen, wees er in zijn pleidooi op, dat zijn cliënt zich nooit misdragen heeft jegens anderen. Uitspraak op 20 December. T. J BSiOERE, voorheen chef. kabinet van den N.S.B.-burgemees- ter vein Vlaardingen Hij was van 1934 tot 1945 lid van de N.S.B., groepsleider ofwel Gruppenführer. lid der W.A., van den Volksdiensvf en vrijwilliger bij het legioen Ne. derland in 1942. Mr Vermaas con cludeerde. dat verdachte van een verkeerde geestesgesteldheid" was maar hem geen misdraging kon ten laste worden gelegd. Uitspraak 20 December F. C. VELTENAAR, te Vlaar. dingen, lid der N.S.B., Ned. Volks, dienst, collectant Winterhulp, blok. hoofd en groepsleider van de NSB, zijn minderjarige dochter toege. treden als lid van den Jeugdstorm, het aanbrengen van den heer R. ie Vuyst bij den S.D. wegens zijn activiteit voor onderduikers. Ver- |dachte ontkende lid van de land- I wacht te zijn geweest De*verde- I diger, mr Boekhoven, beschreef iVeltenaar als 'n oprechten N.S.B.er geen profiteur, wel een grootspre ker. Hij is reeds zwaar gestraft, zijn vrouw heeft in het kamp on- geneeslijke t.b.c. opgedaan, even als één van zijn dochters. Uitspraak 20 December. CORSO. Woensdagavond zijn in één der zaaltjes van den Volksbond door den voorzitter van het Vlaardingsch Comité voor de viering van Natio nale Gedenkdagen de prijzen uitge. reikt van het Bloemencorso, ge houden op 31 Augustus 1945. Verschillende oorzaken konden voor deze late uitreiking worden aangevoerd en wel in hoofdzaak deze, dat de prijzen nog niet te koop waren. Dank zij echter het ingrijpen van den secretaris den heer A. Vermeer, was het nu zoo ver en ontvingen de winnaars naast een fraai uitgevoerd diploma hun prijzen in den vorm van een zilve ren lauwerkrans voor de eerste en een zilveren medaille voor de tweede prijzen. VERZETTING WEEKMARKT B. en W. van Vlaardingen brengen ter openbare kennis, dat de week. .markt in de week van 22 t m 28 Dec. 1946 gehouden zal worden op Dinsdag 24 Deo. en dat de week markt vallende in de week van 29 Dec. 1946 t.m. 4 Jan. 1947 zal plaats vinden op Donderdag, 2 Jan. 1947. ZONDAGSDIENST Van Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur zullen in bij. zondere gevallen voor de genees- kudigen Birnie, Dwarshuis, Jacob- sen, De Koning, Linzel, Van den Pol. Stoop, Thio en Westenbrink dienst doen: dr. A. L. Erltelens, Oosthavenkade 11, tel. 2074; dr. P. G. Kousemaker. Hoflaan 13, tel. 2203 Geopend: 'Apotheek Wester, apotheek, Voorstraat 53, teL 2683. PECH GEHAD Dezer dagen vervoegden zich twee personen, die voorgaven van de arbeidsinspectie te zijn, ten huize van den hear P. G. alhier; G. en diens edhtgenoote waren af wezig, dooh onder bedreiging van een revolver dwongen zij de doch. ter des huizes de brandkast te openen. Zij hadden echter pech, want er bleken slechts waardelooze papieren in de brandkast aanwezig te zijn. GOEDE VANGST. Door allerlei handelingen van verdachten aard kreeg de Rijks politie argwaan tegen een eersten luitenant van het Amerikaansclhe leger, die hier zijn tenten had opge. slagien. Deze pseudo-luitenant be schikte over een groote dosis bru taliteit, daar hij alle corresponden. tie portvrij voerde en bij het rei zen gebruik maakte van de tweede klasse. Bij nadar onderzoek besloot de Rijkspolitie dezen persoon, wiens borst was getooid meit drie Amerikaan sche onderscheidingen, eens duchtig aan den tand te voe len. Hierbij bleek, dat Ihij geen Amerikaansch officier was, doch een doodgewoon Nederlandseh po litiek delinquent, die reeds gërui- men tijd door de politie te Roo sendaal werd gezocht wegens het verduisteren van gouden sieraden- BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johanna Petronella Maria, d v. A. P. Westerman en M. J. Groenewegen; Johannes Ma. ria Paulus z. v- F. J- M. Koot en Ph. J- L. Learbuoh; Maria Johanna Florentina, d v. C. J. Maree en M. C. v. d. 'Berg; Johanna, d. v. D. Hordijk en C. M. Boender; Cor nelia Adriana Maria, d. v. J. C. Langelaan en H. C. Tas. drukte, kwam de handgranaat tot ontploffing en stak ook de ben. zine in brand. De korporaal B„ die te Haarlem de wapens en munitieverzameling van sergeant De B- vervoerde, is niet meer in arrest bij de Haag sche politie, doch ter beschikking gesteld van zijn commandant.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6