Rechten of naar ARMENZORG? G Grieksche klacht Veiligheidsraad den Bij de noodvoorziening ouden van dagen voor Kali uit de Russische zone in ONGSLAGEN mm ZATERDAG 14 DECEMBER 1946 PAGWA 5 PRINCIPIEELE VER BETERING MOGELIJK ER BRAK EEN KLOMP... DE REGELING VAN DEN HARINGEXPORT AMERIKAANSCH VLIEG TUIG IN FRANKRIJK NEERGESTORT Het radio-compromis Beginsel van de sociale wetge ving is, dat zij rechten verleent geen gunsten. Krachtens de ouderdoms- en in validiteitswet krijgt de verzeker de arbeider wanneer hij een be paalden leeftijd heeft bereikt of invalide raakt, een uitkeering, waarvan de hoogte verband houdt met het genoten loon. JNiemana hoeft dat eerst nog eens te bekij ken of daarover te beslissen hij krijgt het eenvoudig; hij heelt er recht op Van dit beginsel nu wijkt het voorstel tot het treffen van een noodvoorziening voor de ouaen van dagen, zooals minister Drees het bij de Tweede Kamer heelt ingediend, geheel en al af. ken oude van dagen, die van deze noodvoorziening wia proïiteeren, moet beginnen met daartoe een verzoek in te dienen bij den Ka ad van Arbeid en dit college beslist of hij al dan niet in aanmerking komt. Dan moet hij alles opge ven, wat hij uit anderen hoofde verdient; die opgaven moeten na tuurlijk worden gecontroleerd. Dus wéér controleurs in huis. Weer die nare menschen, die overal hun neus in steken, die al les moeten weten, die niet oen geringsten eerbied hebben voor de private sfeer. Kortom, dit is ar menzorg en géén sociale verzeke ring.- Terwijl dus de minister zeil plannen in voorbereiding heeft die wanneer er iets terecht komt van wat de commissie-Van Rhijn uit dokterde, het beginsel der recn- ten-verleening nog veel verder zal uitstrekken dan het thans reeds in onze sociale verzekenngs-wetge- ving ligt terwijl in de Kamer her haaldelijk en met instemming van den minister is aangedrongen op regelingen, die zoo veel mogelijk de eer der gehoipenen ontzien, hen niet als armlastigen benanae- len, hen niet voor een icrttetje brengen doch bij hun eigen men schen van de vakvereemgingen het laatst nog bij de benanae- ling van het ontwerp op het con- sumentencredlet komt minister Drees met een wetsvoorstel, aai dit alles eenvoudig aan den kant zet en van de ouden van dagen een soort steuntrekkers maakt. Als hij nu niet beter had gewe ten? Maar reeds meer dan een half jaar geleden heeft de Ktlch. ting van den Arbeid den minister over deze zaak een advies uitge- bracht waarin een heel andere en veel eenvoudiger, weg werd aangewezen: de weg van een ver hooging der uitkeeringen krach tens de ouderdoms- en invalidi teitswet. Die uitkeeringen zijn te laag dat staat vast. Verhoog ze dan?' ried de Stichting van den Arbeid. Daar hebt ge slechts een eenvoudig wijzigingswetje noodig en het kost U geen bodige rompslomp. De menschen hoeven naar geen ander loket; zij hoeven niet in een nieuwe admi nistratie, een nieuw kaartsysteem te worden opgenomen. &ij krijgen krachtens het recht, dat tij op het oogenblik bezitten alleen maar wat meer. Natuurlijk kleefden aan dit systeem ook nadeelen. Het groote nadeel met name, dat het al leen aan diegenen tegemoet komt die een rente krachtens ouder doms- of invaliditeitswet trekken dat zijn in feite de gewezen loon arbeiders. Alle anderen, de klei ne zelfstandigen en de boeren, vallen erbuiten. De Stichting v. d. Arbeid stelde zich, weliswaar niet in haar officieel advies maar toch in confesso, op het stand» punt, dat zij daarmee niets te ma ken had en dat deze menscnen maar door de gewone organen van armenzorg moeten worden ge holpen. Een tweede nadeel was, dat op deze manier geen rekening werd gehouden met de eventueele in komsten van de betrokkenen, dat dus de Staat, in een berooiden toe stand verkeerend, aan verschei dene ouden1 van dagen geld zou uitbetalen, dat dezen, strikt geno men, niet noodig hadden. Met dit argument hoefde de Stichting van den Arbeid echter geen rekening te houden, juist omdat haar advies alléén de belangen der voormalige loontrekkenden beoogde te benar. tigen. Onder dezen immers zijn er maar weinigen, die inderdaad neveninkomsten genieten. Als een arbeider gelegenheid had om wai bijeen te sparen was net gewoon lijk ten hoogste om een eigen huisje te koopen, dat hij zelf be woonde Telt dat weer bij de be paling van het „inkomen'? Het wetsvoorstel zegt het niet met zooveel woorden. Dat zal afnan- gen van de nadere voorschrif ten." Maar in ieder geval: zware rentetrekkers zal man in de cate. gorie loonarbeiders niet of ten hoogste zeer sporadisch aantref fen Het neven-inkomen, dat vol gens het voorstel van minister Drees de hoogte der uitkeering bepaalt, speelt alleen een rot van beteekenis bij de andere groepen. Kleven dius aan het systeem van de Stichting van den Arbeid fou ten, hef is voor de categorie der voormalige loonarbeiders in ieder geval eenvoudiger, principieel be ter en mag voor de Regeering uit financieel oogpunt nauwelijks on aanvaardbaar heften. Voor de ove rige groepen echter biedt het geen oplossing. Te hunnen behoeve vormt het systeem, thans door mi nister Drees ontworpen, de eenige mogelijkheid. Rijst slechts de vraag: kunnen deze beide niet worden gecombi neerd? Wanneer door een eenvou dige wijziging van de ouderdoms- en invaliditeitswet de uitkeeringen krachtens deze wet worden gs-| ■bracht op een peil, dat overeen komt met het in dit wetsvoor stel als wengchelijk aangenomen maximum, kan dit voorstel voor de rest intact blijven. Desnoods sluite men degenen, die renltetrekkei krachtens een der genoemde verze keringswetten, als profitenten van Als Nederlander goed vriend vaa. de K.LM en bovendien gechar Drees' voorstel uit- Een dergelijke mee.rd' op 'luchtreizen, 'bestudeerde combinatie spaart in ieder geval ambtelijken rompslomp. Men legge deze combinatie ech ter vast in deze ééne wet. psycho logisch is dat winst. Duidelijk im mers stelt men dan vast, dat men zooveel mogelijk den weg der ver leening van rechten wil bewande len, dat men van dien weg alléén afwijkt voor diegenen, te wier be hoeve men niet anders kan. Dan is hef geen armenzorg meer tegen over de kleine zelfstandigen, doch een aanhangsel van redhtsverlee- ning aan de anderen. Mogelijk brengt de parlementaire behandeling een verbetering in dien geest. Met de Russische bezettingsau toriteiten in Duitsöhland heeft Nederland een ruiltransactie afge sloten, waarbij van Ned. zijde, zoo- als bekend, haring en superfosfaat worden geleverd tegen kalimest stoffen uit Duitsöhland. De Russische zone zal leveren 30 000 ton kalizout 40 procent en 23.000 ton patentkali, gehalte 26 procent. De Ned leverantie be staat uit 20.000 ton superfosfaat en ongeveer GO.OOO vaten van 110 kg haring. Met den export van superfosfaat wordt de Ned. super fosfaat export-industrie, welke Volgens een bericht van het Fransche persbureau A.F.P. is een Amerikaansch tweepersoonsvlieK- tuig Donderdagmiddag op onge veer 16 K.M. afstand van Aix in het Fransche departement Boiuches du Rhone neergestort. Nadere ge il ALVE TON IN ZIJN PORTEFEUILLE Een 43-jarige winkelier uit Breu- kelen bezocht Donderdagmorgen 't Zuiderbadhuis te Amsterdam. Toen hij in zijn kleedhokje terugkeerie, bleek zijn portefeuille, inhoudende 57.125, te zijn verdwenen. In de compromis-oplossing van het radioprobleem heeft minister Gielen aan den programmaraad 3000 zenduren toegedacht voor het algemeen programma. Nader ver nemen wij, dat de Omroepvereeni- Bingen er volgens dit plan 9000 zul len krijgen of gemiddeld 12 uur per dag op elk der beide zenders. r ik gistermiddag de jongste dienst, kaart onzer luchtvaartmaatschappij.. Een reeks rechte lijnen naar Lon den, Glasgow, Oslo, Praag, Genève, Madrid enz. Aan deze rechte lijnen moest ,k weer denken, toen ik een afleve ring van het roode orgaan „De Vak beweging" op mijn bureau kreeg gedeponeerd, waarin ik las, dat da klomp der redactie was gebroken, Da's niet zoo mooi in dezen tijd, al zijn de klompen dan bon.&f. De oorzaak dezer 'breuk? Er is nog al oppositie gevoerd in verband met 't ook in dezen hoek besproken feit, dat een arbeider rood georga niseerd, uit zijn bond ging, tenem. de zijn huwelijk kerkelijk te kun nen laten inzegenen, maar tevens de bedoeling hebbend, om later weer in dezelfde organisatie terug te komen. Volgens ,,De Vakbewe ging" kweekte de Kerk huichelaars, die aanval is gepareerd en daarvan is nu het houten schoeisel der re dactie aan stukken. In zijn verweer merkt het vak blad nu op: ,,Deze man heeft nief bij ons, doch in R.K.-kring z'n opvoeding gehad. Wij doen in onze vakbe weging niet aan „geestelijke" op voeding". Dat is bjj ons juist wel het geval. De kortste verbinding tussclJVsn twee punten is in de meetkunde de rechte lijn. Tusschen wieg en he mel is dat' de rechte lijn van het geloof. Dat geloof moet in alle om standigheden worden verdiept, in. tact 'worden gehouden, zijn zuiver- Om in den ergsten glasnood te voorzienheeft een der grootste glasfabrieken in ons land toestemming gekregen om jaarlijks 9.000.000 drinkglazen te vervaardigen, welke zonder punten mogen worden verkocht tegen 10 cents per stuk. Hoe groot de nood is, blijkt wel uit de rijen gegadigden voor de winkels. INTERNATIONALE OF BURGEROORLOG? „Democratische ont wikkeling" Terwijl zich in de twintigjarige „vredes'Vperiode een onmiskenbare stabiliseering op den Balkan door zette, zoodanig zelfs, dat dit om zijn vroegere chaotische toestanden beruchte gebied zijn slechten naam begon te verliezen, hebben oorlog en na-oorlogsehe tijd de daar ge legen landen weer geheel verfoal- kaniseerd. Enkele er van: Albanië, Joeigo-Slavië, Bulgarije en Roeme- ië liggen actiter het ijzeren scherm; zij staan onder wat men pleegt te noemen: de Slavische democra tie, Alleen Griekenland, door den strijd tegen de as in zijn bevolking gedund, op den rand van den eco- nomischen afgrond gebracht, be hoort nog tot het Westen, en ge niet, daar het een der belangrijke strategische punten in de Middel- landscftoe Zee vormt:, naast de Rus sische, een heel bijzondere Engel- sdhe en tegenwoordig ook Ameri- kaansche belangstelling. Door dit complex van feiten verkeert hef ongelukkige Grieken land in permanenten burgeroorlog. Of eigenlijk er wordt over ge twist, of het een burgeroorlog of ten internationale ooriog is Want aast den ideologischen strijd, welke otp Griekschen bodem wordt ge voerd, ligt binnen zijn grenzen ook nog een deel van Macedonië, waar_ over nu reeds tientallen jaren lang wordt getwist. Vooral de oud-as- genoot Bulgarije werpt daarop be. geerige blikken, terwijl Albanië, dat zeker niet aan de zijde der ge allieerden heeft gestaan, ook gaatne een brok Grieksch gebied zou annexeeren En 't valt niet te loochenen, dat de groote Slavische heerscheï. zoo bij deze aspiraties voor den oorlog van groote be teekenis was. in staat gesteld zich verder te herstellen, terwijl de ka li onontbeerlijk is voor onzen land bouw Met deze hoeveelheid is 13 procent van onze totale kalibe hoefte gedekt. Gezien het gebied, waar de kali van afkomstig is, zou het logisch zijn dat zij via het Mittellandka- naal naar ons land via de binnen wateren zou worden vervoerd, ter wijl dan de haring ook grooten- deeis te water zou kunnen worden teruggevoerd. Daar echter het Mit ten andk anaal op het oogenblik slechts een vervoercapaciteit van 5000 ton per dag heeft, kan het bewuste vervoer niet op deze wijze geschieden. De capaciteit van oOOO tnn n*>r dfuz vfi.n het Mittellanci- kanaal is dringend noodzakelijkheid moet onbesmet blijven. We voor de kolentransporten dienen katholiek te zijn. Het vervoer van de haring za! We herinneren hier ook nog aan nu gedeeltelijk in Nederlandscht pas uitgesproken woord van Karö. coasters via Luebeck geschieden. De de Jong: ,,Wie miet gelooft in het eeuwige leven, kan misschien be ter zijn geluk zoeken in het com munisme". Wie derhalve wel gelooft, dient de rechte lijn te bewaren. En dat beteekenj katholicisme: altijd, ook in de economie, ook in het sociale leven. De man van de „Vakbeweging" ziét het anders en schrijft, dat wij godsdienstige politieke en sociaaL economische aangelegenheden nood lottig „dooreenhaspelen", en daar mee zijn we tegelijkertijd de schuld van de huichelarij van den rood georganiiseerden katholieken brui degom Volgens den schrijver „dwingen" wij de menschen en daardoor was de bruidegom in gewetensconflict gebracht. De roode schrijver draait de za ken om. Niet hij. maar de Kerk heeft in het belang der geestelijke veiligheid watten te stellen, ten einde den mensch op den rechter» weg te houden. Wie dien weg niet houden wil, moet dat zelf weten. Maar deze eigenwijsheid mag er niet toe lei den, dat de tegenstander met recht zou kunnen verklaren, dat de Kerk „vijanden van zich zelf en gods dienst kweekt" Hef vakblad merkt nog op, dat bedoelde arbeider. „het gewetensconflict als onnoo- zelè ziel door huichelarij niet fraai heeft opgelost." Inderdaad. Maar laat dan zoo'n onnoozele ziel zich aan de leiding der Kerk houden. Dan vaart hij op veiliger kompas dan bij een leidtng der roode vakbeweging. Dan is er geen huichelarij en er breken gt en klompen. HENK VAN DER MAZF Russen namen aldaar de haring over. De coasters zullen dan weer terug komen met Russische kali. Gedeeltelijk zal de haring ook ver voerd worden via den Rijn <e Mam op naar Würtzburg, alwaar de ha ring zal worden overgenomen door de Russen. De Amerikanen hebben medewerking verleend voor an transport. Het vervoer naar Rusland Waarschijnlijk reeds zeer spoedig zal een aanvang gemaakt worden met den voor ons land zoo belang rijken export van 100,000 vaten ge zouten haring naar Rusland. Dins dag j.l. hebben twee Russische deskundigen de haring gekeurd. Het Russische vaartuig „Butden. ni" is onderweg nacr Rotterdam, waar het de haring zal inladen. Het schip kan elk oogenblik in die haven worden verwacht. Van Ne- derlandsdhe rijde is de baring ge keurd door controleurs van den dienst van de NederlandsChe ha- ringeontröle. Griekenland zelf in te stellen. „Dit zou tot een onmiddellijke oplos sing van bat vraagstuk leiden". We beluisteren in dit antwoord weer de tyipisdh communistische opvatting over democratie. Een land is democratisch als het onder de dictatuur vari de z.g. eenige democratische, de communistische partij staaf Oriekeniland huldigt ter zake andere gedachten. Zelfs als we de onlanigs gehouden ver kiezingen niet gaarne zouden ver gelijken met de vrije, geheime en algemeene volksraadplegingen zoo. als ze vóór den oorlog in West- Europa plaats vonden, moet men toch erkennen, dat ze in groote lijnen werkelijk democratisch wa ren. Daar de communisten geen winstkans zagen, onthielden ze zich, saboteerden ze. Maar heit gaat niet aan, de GSrieksche regeering daarvan een verwijt te maken. Het hoofdmoment dezer bespre kingen ligt echter niet in de be- too-gen der Balkanstaten. maar in de houdingl, welke de Groote Vier straks, als de beslissing moet val len, zullen aannemen. Men ver wacht, dat het dan weer eens zal spannen. Het aantal dooden tengevolge van de instorting te New York na een ontploffing in een bran dend koelhuis, is thans tot 13 gestegen; het aantal vermisten bedraagt 21, terwijl ruim dertig personen gewond werden I al niet actief steunt, todh niets vuriger kan wenschen, dan dat de Angelsaksisch georiënteerde Balkan, punt zooveel mogelijk verzwakt word: ten voordeele van de Moskou- satellieten. Dat is de achtergrond van de klacht van Griekenland, een aan klacht tegen Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije, welke op het oogen blik bij den Veiligheidsraad in behandeling is. Griekenland heeft bij monde van zijn minister-president Tsaldaris zijn klachlt toegelicht, hierop neer komend, dat de drie juist genoem de beschuldigde landen den gue- rillastrijd in Noord-Griekenland actief steunen; en hij vraagt, dat de Vereenigde Naties een commis sie van onderzoek ter plaatse zuilen zenden aangezien de territoriale integriteit van Grieken, land in gevaar wordt gebracht en derhalve de internationale vrede wordt bedreigd. Dat de Grieksche regeering haar verzoek van over vloedig bewijsmateriaal vergezeld deed gaan, spreekt wel vanzelf Terwijl Bulgarije en Albanië Maandag op de tegen hen inge brachte beschuldigingen kunnen antwoorden er is nog een pro cedure-strijd geweest over de vraag, of deze landen, volwaardig j konden worden gehoord had Joego-Slavië reeds gelegenheid zijn visie uiteen te zetten Waarbij het er den nadruk op legde, dat de burgeroorlog in Griekenland zijn oorsprong vindit in het feit dat het huidige regiem niet in overeenstem, mimg is met den wensch van het Grieksche volk. Het regiem zou naar zijn meening niet kunnen wor- den gehandhaafd zonder steun uit het buitenland. De „democratische ontwikkeling" wordt belemmerd door de aanwezigheid van vreemde pend HU* steWe'd^an^ook voor "het j Jan Sluyters hoopt 17 Dec. zijn 65sten verjaardag te vieren. L>< onderzoek in het grensgebied niet1 meester op ZÜn atelier bezig met een schilderij van den te doen doorgaan, maar veeleer I i r een onderzoek naar den toestand ini oud-burgemeester van Lianscnot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5