PRO EN CONTRA van het Indisch debat Sterke groei Tweede dag der BEVOLKING Heden conferentie Den Pasar GOLDEN KERST- Donderdag antwoordt de regeering Sterftestatistiek HET FRANSCHE KABINET PAGINA 4 WOENSDAG 18 DECEMBER 1946 Het beeld, dat de Tweede Kamer op den tweeden dag. der Linggadjati-debatten bood, verschilde weinig van Maandag. Opnieuw kwamen voor- en tegenstanders aan het woord de heer Schouten alleen had voor zijn bestrijding van het ontwerp-accoord de helft van de zitting noodig critiek werd geoefend, vragen gesteld, doch nieuwe" geluiden klonken niet op. Of het moest zijn van de communisten, die bang blijken, dat de overeenkomst wordt geïnterpreteerd aan de hand van toelichting en notulen. met gunstig beeld BELGIE VERRE OVER VLEUGELD Begroeting van dr. Van Mook EEN SYMBOOL PUZZLE Bio Vacanitieoord De nieuwe Fransche minister-president Leon Blum houdt zijn eerste conferentie met de journalisten en correspondenten Parijs. VERTROUWEN IN BLUM UITGESPROKEN Ditmaal opende de heer SCHOU TEN (A R.) de rij der sprekers. Hij merkt op. dat de Kamer geen besluit ter zake kan nemen De vraag is of de regeering gerech tigd is een besluit te nemen. Wat wenscht de regeering van de Kamer? Wenscht zij een uitspraak èn zoo ja, waarover? Vraagt zij in feite, dat de Kamer zich zal uitspreken over den inhoud en dat terwijl de Kamer geen uitspraak mag geven? Welk karakter heeft de concept- o-ereenkomst? De commissie is er niet in geslaagd duidelijk te maken, dat de overeenkomst uit sluitend een politiek document is. Zijn de notulen geheim en zoo Ja, waarom? Wtfarom zijn ze niet gepubliceerd en waarom zijn ze althans niet overgelegd Er wordt gesproken over het karakter der notulen; is er een bindend en een niet-bindend deel der notulen? Is dat juist, dan rijst de vraag, welk deer een bindend karakter draagt en welk deel niet. Men kan. volstaan met de mede- deeling, dat de C. G. vertrouwen verdient, maar de zaak is veel te belangrijk om hier niet tot het uiterste aan te dringen op het ver schaffen van inlinching en van ze- keiheid. Heeft de regeering zelf kennis genomen van de notulen? Als dat zoo is, waarom verklaart ze dan zelf niet hoe het ter zake staat De regeering dient hier zelf te spreken. Spreker's vragen met fc trekking tot de notulen acht ihij van veel be lang voor het beoordeelen der over eenkomst. Er schijnt neiging te zijn aan re- publikeinsche zijde om alles wat met interpretatie te maken heeft als een zaak van Nederlandseh bin- nenlandsch belang te beschouwen. Spr dringt er op aan, dat de re geering de Kamer ter zake niet in het onzekere zal laten. De C. G. is niet gebleven binnen de grenzen gesteld door wet en in structie Dit acht spr. een zeer ern. stig feit. De regeering heeft zioh niét aan de wet gehouden, zij er kent dat zelf door te verklaren, dat van haar instructie is getreden Wat de regeering daarover zegt. is voor geen tweeërlei uitleg vatbaar. Ze geeft er mee te kennen, dat de regeering buiten de wet is getre den. Dit is een hoogst ernstig feit. De regeering heeft tenslotte aan de C. G. de opdracht gegeven na te gaan wat maximaal bereikbaar was. Het schijnt te zijn, dat de re geering gebogen heeft voor den op haar uitgeoefenden drang, doordat de lt. gouverneur-generaal met ontslag dreigde. Voor die pressie had de regeering niet uit den weg mogen gaan. Dan had zij een wets- wijzligiiiig aanhangig moeten ma ken. Het is niet te disculpeeren of te vergoelijken, dat de regeering buiten de wet is gegaan. Zij had de C. G. moeten terugroepen. Er moet naar twee zijden worden op getreden: tegen degenen, die ille gale middelen willen toepassen en ook tegen de regeering, den luite nant-gouverneur-generaal en de Commissie Generaal, die er aanlei ding toe hebben gegeven. Van bepaalde zijde wenscht men scherpe maatregelen tegen bet Franco-regime, en van dezelfde zijde verontschuldigt men wat nog erger is. dan het verkeerde van het Franco-regime, in het Indië-com- plex. Spr. geeft te kennen, dat de overeenkomst voor hem miet accep tabel is: aanvulling of verdere ver duidelijking der interpretatie zal haar ook niet acceptabel maken. Nadat de heer SCHOUTEN (A R.) heeft verklaard, dat de over eenkomst met de' Republiek Indo nesia voor hem niet acceptabel is, komt hij aan 'n nadere bespreking van de artikelen. Z.i. hebben deze aanvulling noodig. In dit verband geeft hij o.m, te kennen dat der regeering van de republiek de macht ontbreekt om zich te laten gelden. Spr. betoogt voorts, dat gezorgd moet worden voor inl en voorlich ting van Indië en van het buiten land ,met name van Engeland en Amerika. Amerika en Engeland worden herhaaldelijk opgeroepen als een boeman, tegenover leder, die zich niet adhter het regeeringsbeleid plaatst. Is dat In overeenstemming met de roeping van ons land? Als men anders had willen handelen, dan hadden zij de verantwoorde lijkheid gehad. De heer TEULINGS: En wij blij ven met de stukken zitten. De heer SCHOUTEN; En blijven we nu dan niet met de stukken zit ten? Vervolgens merkt spr. o.a. op, dat het volstrekt onwaar is," dat zijn partij teruS zou willen naar de koloniale verhoudingen in In dië. Herhaaldelijk wordt de voor. stelling gewekt, aldus spr., .dat wij maar één alternatief zien: dat is oorlog. Ook dat is onjuist. Spr.'s standpunt is, dat orde en rust fundamenteel noodzakelijk zijn om het maatschappelijk le ven op gang te brengen. Met het gezag moet. worden samenge werkt opdat rust en orde worden hersteld, Het is in confesso. dat het ex tremisme in Indië rrioet overwon nen worden. Als men zich nu ver zet? Dan zal het met wapengeweld moeten worden gebroken; daar is geen ontkomen aan. De heer Loge. mann staat daar ook voor. Samenvattend verklaart spreker zich tegen de overeenkomst van Linggadjati, doch hij is bereid me de te werken aan een waarachtig nationale oplossing dezer zaak.. Een bijzondere prestatie De heer GOEDHART (P.v.d.A.) releveert o.a. de opkomst der na tionalistische beweging en geeft als zijn oordeel te kennen, dat de C.-G. een bijzondere prestatie heeft geleverd door op zoo korten ter mijn deze ontwerp-overeenfkomst te bereiken. Deze overeenkomst overtreft de verwachtingen. Blijkens de dezer dagen door het Centraal Bureau voor de Statistiek de commissie buiten de grenzen, opfrpHAn gepubliceerde cijfers van den loop der bevolking over de maand Oc tober 1946 blijft de daling van het geboortecijfer na den zeer hoogen top in Mei 1946 met 28-116 levend geborenen (35,4 per 1000 inwo ners) onveranderd aanhouden. In October 1946 bedroeg het aantal levend geborenen 22,317 (27,7 per 1000). Dit cijfer is echter nog zeer aanzienlijk hooger dan het gemid delde van d'e maand October in de jaren 19361939 (14.058 le vend geborenen, 19.1 per 1000). Het totaal aantal levend gebore nen in JanuariOctober 1946 be draagt 241.308 (30,9 per 1000), te genover 147.135 (20.5 per 1000) Dinsdagmorgen arriveerde Dr Van Mook op een militair vlieg veld op Zuid-Bali, waar een mi litaire eerewacht stond aangetre den. Dr. Van Mook was vergezeld van prof mr. K. L, J. Enthoven, bui tengewoon adviseur in algemeenen dienst, Thio Thiam Tjong, adviseur kl algen-eenen dienst prof. dr. E. baron van Boetzeïaar, waarne mend eerste gouvernementssecreta- fis, C. J. H. R. de Waal, plaatsver- Vangend algemeen regeeringscom- missaris. voor Borneo en de Groote Oost eri mr. K. F. J. Verboeket, hoofd van den regeeringsvoorlieh- tingsdienst Dr. Van Mook werd o.a, verwel komd door jhir. mr, C. H. W, de Villeneuve, buitengewoon adviseur in algemeenen dienst, dr. W. Ho ven algemeen regeeringscommis- saris voor Borneo en de Groote Oost, tevens fungeerend direct:ur B. B„ den dewa agoeng (vorst) vu Kloengkoeng en de anak egoeng (prins) van Karang Asem. Gis'e: avond had een besloten vergadering van de regeeringsau'o. riteiten en de afgevaardigden on der voorzitterschap van dr. van Mook plaats. Hedenochtend om 9 uur zou de conferentie te Den Pasar officieel geopend worden. Onderzoekingscommissie naar Madoera Aangekondigd werd, dat heden Woensdag, een Ned.-Indon. com missie naa,r Madoera zou vertrek ken, om den toestand aldaar te on derzoeken en na te gaan hoe de evacuatie van de geïnterneerden volgens de overeenkomst te Cheri- toon zal georganiseerd kunnen wor den. Dr. A. K. Gani zou tegelijker tijd vertrekken, om de situatie op te nemen. Hij is echter geen lid van de commisne. Burgemeester gearresteerd Uit republikeinsche b ond wordt vernomen, dat de republikeinsche burgemeester van Buitenzorg, zijn secretaris en twee assistenten op lest van Ned. militaire autoriteiten ■zijn gearres éerd. Een gecombineer de Ned.-Indon. commissie is ter onde zoek naar Buitenzorg ver trokken. Leden van de comrrissie zijn van Ned. zijde Dr. P. J Koets en van Indon. zijde Moeb'ammad Roem. Ook hooge officieren van beide zijden zullen aan het onder zoek en de d arop volgende dis cussies deelnemen. gemiddeld in de overeenkomstige periode in 1936/39- Een verdere daling van het geboortecijfer wordt verwacih.t, ondanks de zeer hooge huwelijksfrequentie in de eerste 10 maanden van 1946. In totaal werden 92.347 huwelijken gesloten (11.8 per 100 inwoners) tegenover gemiddeld 59.041 (8,2 per 1000) in de overeenkomstige maanden van 1936/1939. De cijfers van de sterfte blijven gunstig. Het aantal overledenen in Januari-October 1946 bedroeg 65.643 (8,4 per 1000 inwoners) te genover 61.759 (8,6 per 1000 in woners) in de overeenkomstige maanden 1936-1939- Het sterfte cijfer over 1946 is echter geflat. teerd door de niet onbelangrijke daling van het aantal overledenen van 60 jaar en ouder, welke een gevolg is van de zeer hooige sterfte in deze leeftijdsklassen in de laat ste maanden voor de bevrijding. In de maanden JanuariOctober 1946 overleden 35.763 personen van 60 jaar en ouder, tegenover gemiddeld 37.640 in dezelfde maanden van 1936/1939. Indien de voortijdige sterfte in deze leeftijds klassen in de eerste maanden van 1945 niet was ingetreden, zou naar schatting het sterftecijfer in 1946 niet 8,4 per 1000, maar ongeveer 9,0 per 1000 hebben bedragen. De zuigelingensterfte en de sterfte aan tuberculose der adem halingsorganen in de maanden Ja nuari-October 1946 bewegen zich op het niveau van de overeenkom stige maanden van 1936/1939, de zuigelingensterfte bedroeg 37,9 per 1000 levend geborenen (in 1936/ 1937 37,3) de sterfte aan tubercu lose der ademhalingsorganen was 3,3 per 1000 inwoners (in 1936/ 1939 eveneens 3,3). Als gevolg van de hooge geboor tecijfers en de lage sterftecijfers stijgt de bevolking van Nederland snel. Op 1 Januari 1940 telde Ne derland 8.834-000 inwoners, op 1 Januari 1946 9.295.000 en op 1 October 9.479.000. In den loop van November is het inwonertal boven de 9.500.000 gestegen- In 1946 zal dus de bevolking toenemen met meer dan 200.000 zielen. Nederland staat hier in groote tegenstelling met België, welks bevolking op 1 Januari 1940 8.396.000 bedroeg en op 1 Januari 1946 8.345.000- Op 31 December 1930 ter gelegen heid van de laatste volkstel ling was de bevolking van België nog 156.000 grooter dan die van Nederland <9.092.000 inwoners ln België en 7.936 000 Inwoners van Neder. land). De geïnterneerden Wat het vrijlaten der geïnter neerden aangaat, wijst spreker op de moeilijkheid om deze onder te brengen in de steden waar geen woonruimte beschikbaar is Z i ware het beste, dat de betrokke nen gelegenheid kregen in de repu bliek aan het werk te gaan; er zou dan door middel van voedselpak ketten e.d. voor hen gezorgd kun nen worden Voorts vraagt spreker, wat er met generaal Roëll zal gebeuren; is het niet goed. vraagt spreker, hier een voorbeeld te stellen. Eenige controle op den legervoorlichtings- dienst lijkt ham mede gewenscht. De heer DE GROOT (C.P.N.) verklaart vervolgens de ontwerp overeenkomst te zullen beschou wen op haar principieele beteeke- nis en op haar practische waarde voor den bevrijdingsstrijd voor de menschheid. Spr is van oordeel, dat het noodzakelijk is dat er over de overeenkomst een uitspraak van het parlement komt en wel een positieve uitspraak. Spre&ers fractie maakt haar stem afhankelijk van het ongewij zigd blijven van art. der over eenkomst. De overeenkomst moet worden aanvaard, zooals ze daar ligt dan zal zij de noodzakelijke rust bren gen. Onuitvoerbaar De heer BIEREMA (P v. d. V.) verklaart tegenstander te zijn van de overeenkomst. De heer HOOGCARSPEL (C. p. N.) betoogt, dat de grondwettelijke (bezwaren, welke hier tegen de overeenkomst zijn naar voren ge bracht, formeele bezwaren zijn. Men kan dit niet afwijzen zonder er tegenover te stellen, wat men dan wel wil. De VOORZITTER schorst te 6.20 uur de vergadering tot des avonds half negen, Een andere koers In de avondvergadering ontwik kelde de heer ZANDT (S.G.) als eerste spreker bezwaren tegen het revoluiionnair sentiment in Indië. Spr. betoogt dat de principes van de Koninklijke rede zijn prijs gege ven. Het huidige kabinet heeft z.i. een tweeslachtige houding aange nomen. De regeering heeft het pad geeffend, opdat de republiek van Soekarno erkend kon warden. Spr. betwijfelt of de leden der Commis sie-Generaal wel de aangewezenen waren voor de door deze commissie te vervullen taak. De heer JOEKES (P.v.d.A,) merkt op, dat drie feiten voor oogen moeten worden gehouden om te komen tot een juiste beoor deeling van de gedragslijn, welke gevolgd is door de C.-G. en de re geering, om te komen tot een con clusie op de vraag, wat de Kamer moet doen. Als het eerste van die feiten noemt spreker, het in geheel Azië optredende algeheele nationa listische reveil, dat sterk Is aan- De „New York World Tele- gram" ziet een symbool van het moderne Amerika in de geschie. denis van een klein meisje, dat, na in een warenhuis van Santa Claus, het Kerstmannetje, een appel te hebben gekregen, de vrucht teruggaf met het verzoek „Schil 'm eens voor me", Het blad merkt naar aanlei- ding hiervan op: „De meesten onzer hebben de regeering reeds al te lang beschouwd als een S soort Santa Claus. Wellicht moe-1 ten we er eindelijk eens achter t zien te komen, dat we tenminste S een paar van onze eigen appels zelf kunnen schillen". gezet doox de omstandigheden ln en na den oorlog. De tweede omstandigheid, welke in het oog dient te worden gehou. den, is de rol in het Verre Oosten gespeeld door Japan. Japan heef* in Indonesië ongetwijfeld een groow ten invloed gehad. De derde omstandigheid, waarop spreker wijst is de toestand zooala die in Indonesië werd aangetroffen na den oorlog. Er is weinig aanleiding voor een deel deir bestrijding, die de regee ring is te beurt gevallen. Met de uitzending der C. G. is een nieuw® fase ingetreden, welke twee "be langrijke resultaten heeft opgele verd. Op de eerste plaats het be stand. Het gemis aan ten uitvoert- legging van het bestand is onbe vredigend. Als het komt tot onder- teekening der overeenkomst, dan móet een toepassing van het be stand onmiddellijk in de bespre kingen worden betrokken. Het tweede heuglijke feit noemt spr.. de basis-overeenkomst, welke thans aan de Kamer wordt voor gelegd. Teredht is dat geschied niet in den vorm van een wetsontwerp. De heer Joekes betoogt verder o.a. dat de overeenkomst gezien moet worden als één èn ondeel baar. Als wij de overeenkomst aanvaarden met den oprechten wensch tot samenwerking met alle groepen in Indonesië, dan is spr. ervan overtuigd, dat we een faze ingaan, die stellig moeilijkheden, en teleurstellingen zal brengen, maar dat we een toekomst ingaan met een goed perspectief. Daarna komt de Minister van Overzeesche gebiedsdeelen, de heer JONKMAN aan het woord. Met hie,t oog op de vraag naar een grondige beantwoording verzoekt hij zijn rede op een later tijdstip' te mogen vervolgen. De VOORZITTER zal den mi nister daartoe gelegenheid geven in dë vergadering van a s. Don derdag des voormiddags te il uur. Dan komt tevens aan de orde be handeling van de hoofdstukken XIII (overzeesche gebiedsdeelen) van de rijksbegrootingen voor 1946 en 1947. door KATHOLIEK THUISFRONT Overal verkrijgbaar. Vele en groote prijzen. Teneinde misverstand te voor» koenen, verzoekt de sltichting ,3io Vacantie-oord" ons mede te deelen, dat de opbrengst van de collecten, die binnenkort weer in alle bio scopen zullen worden igiehotuden, bestemd Is voor de uitzending van alle schoolgaande kinderen van minder kapitaalkrachtige ouders of verzorgers naar vacanltie-oorden of soortgelijke plaatsen. Léon Blum heeft gisteren zijn za- kenécJbinet aan de Fransche natio nale vergadering voorgesteld. Hij verklaarde o.m., dat offers ge bracht moeten worden. De regee ring zou trachten die voorraden te verkrijgen waar het land recht op heeft, in het bijzonder kolen. De Duitsche oorlogsindustrie, speciaal die van Rhur en Rijnland, mag niet (herrijizen. De onderhandelin gen inzake economische eenheid van het Saar-gebied en Frankrijk worden voortgezet. De nieuwe regeering zal boven dien streven naar verhooging van de productie, normale verspreiding van de goederen voor dagelijksch gebruik, stabilisatie der prijzen, monetaire stabiliteit, herziening der belastingen, waarbij de bezlte ters meer de geéilarieerden min der zullan' hebben te betalen, her vorming van het arbeidsproces. Een mo tie van vertrouwen in de nieuwe regeering werd met 680 te gen 16 stammen aangenomen, D* tegenstemmers waren „onafhanke lijke rechtschen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4