DE NIEUWE BONNEN „Meer vreugde" onder de arbeiders Onderwijs en karaktervorming DE RIJN als VERVOERSADER Controle op ATOOM-ENERGIE De roofmoord te Amsterdam de hoogenboomen i WOENSDAG 18 DECEMBER 1946 PAGINA 5 CULTUURMAG GEEN FRANJE ZIJN DUITSCHE SPOORWEG „Misschien goed nieuws voor de wereld" ONTKENNEN SCHULD De staking in de haven van Antwerpen <L Helm nog «en troefkaart In aan de kade gemeerd. LOOPT VAST België gaat subsidies verstrekken Rijnvaart kan niet gemist worden Gaat Belgie subsidieeren j VERANDERING OP KOMST mmm De laatste hand wordt gelegd aan den olie-spoorweg tusschen Nieuw 'Amsterdam en Schoonebeek in O. Drenthe. Een zandtrein brengt zand aan voor de oppitten naar de nieuw-aangelegde brug over het Stieltjeskanaal Voor de eerste helft van de 1ste periode 1947 (22 December 1946 t/m 4 Januari 1947): Bonkaarten Ka, Kb, Kc 701 (strook no. 1) 53-1 brood: 800 gr. bropd- 53-2 brood: 400 gr. brood. 53-1 boter: 125 gr. boter. 53-2 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 53-3 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 53-1 melk: 4 liter melk. 53-2, 53-3 melk: 3 liter melk. 53-1 vleesch: 100 gr. vleesch. 53-2 vleesch: 400 gr. vleesch. 53-1 Algemeen: 200 gr. kaas. 53-2 Algemeen 100 gr. suikerwerk 53-3 Algemeen: 1 ei. 53-4 Algemeen: 750 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz. 53-lb Reserve: 1600' gr. brood. 63-lc Reserve: 800 gr.' brood. 63-2b Reserve: 200 gr. kaas. Bonkaarten Kd Ke 701 (strook no. 1) 641 brood 800 gr. brood. 511 boter 250 gr. boter. 542 boter 125 gr-, margarine of 100 gram vet. 541 melk 12 liter melk. 641, 542 vleesch 100 gr. vleesch 64l'algemeen 100 gr. kaas.. 642 algemeen 100 gr. suikerwerk 643 aigemeen 1 ei. 644, 545 algemeen 250 gr. sui- suiker, boterhamstrooisel enz. óf 500 gr. jam, stroop enz 84I'd; reserve 800 gr. brood. 64le reserve 500 gr. rijst, kinder meel (uit rijst bereid) of kin. derbiscuits. Tabakskaarten enz. T 63, T 64 2 rants, tabaksartikelen. V 64 200 gr. chocolade en/of sui kerwerken. X 63 2 rants, tabaksartikelen. X 64 100 gr. dhocolade en/of sui kerwerken. Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Mid 701 (strook no. lj. 534 brood: 800 gr. brood. 534 boter: 260 gr. boter. 534 margarine: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 534 melk: 5 liter melk. 634 vleesch: 300 gr. vleesch. 535 vleesch: 100 gr. vleesch. 634 kaas: 200 gr. kaas. 634 suiker: 250 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop enz. Voor de week van 29 Dec. »„,r.u,Uari zullen seen bonnen meer Worden aangewezen. Het aanvullende kaasrantsoen voor personen, geboren in een der jaren van 1927 Vm 1932, zal in den vervolge worden verstrekt in den vorm van 200 gram per 4 weken in plaats van 100 gram per 2 weken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 19 December wordt gebruikt, behalve bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst m.i.v. Maandag mag worden ge kocht. De In de bonnenlijst vermelde nummers van de bonkaarten Ma, Mb Mc Md 701 hebben betrekking op de extra-rantsoenen, geldende •voor bijzonderen arbeid en voor a.s. en jonge moeders. Petroleumbonnen aangewezen. Voor het tijdvak 22 Dec. 1946 t.m. 1 Febr. 1947 zijn de bonnen 535 >em 546 Algemeen aange wezen voor het koopen van 2 liter petroleum. Een groot deel van de bespre kingen in de Verbondsvergade ring te Utrecht van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging was gisteren gewijd aan de cultureele vorming dier arbeiders, in den meest uitgebreiden zin. Te dien aanzien heeft de K-A-B. een eigen taak, evenals de organisa ties van de middenstanders en boeren, zoo verklaarde de Ver bondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruyn in zijn antwoord op verschillende opmerkingen naar aanleiding van eenige voorstel len van den Cultureelen Raad. Het eerste voorstel betrof "de goedkeuring van een rapport over het onderwijs mert de bedoeling dit t© zenden aan de regeerings- instanties, Raad van overleg en de Stichting van den Arbèid. De con clusies van dit rapport luidden, dat bij de besprekingen over on derwijshervorming ook de verte genwoordigers der arbeidersorga nisaties ingesohakeld moeten wor den; een zesklassige volksschool me- zeer vereenvoudigd leerplan, vrijer lesrooster, ruime lichame lijke vorming en betere karakter vorming eerste doel moet zijn van de onderwijsverbetering; goed ge organiseerde testing en beroeps keuze voor de leerlingen bevor derd moeten worden; de V-.G-U-O.- school gehandhaafd en uitgebreid moet worden; strengere strafmaat- xxxx-x x regelen tegen schoolverzuim geno men moeten worden; het nijver heidsonderwijs meer gericht moet worden op de practijk van het ar beidsleven en karaktervorming; aan begaafde kinderen ufit arbei derskringen ruimere gelegenheid tot verdere studie gegeven moet worden, bij de vaaantie-regeling rekening gehouden moet worden met de vacanties in de bedrijven en geografische vacantiespreiding spoedig gewenscht is; de Minister spoedig een commissie benoemt, waarin ook de arbeidersorganisa ties vertegenwoordigd zijn ter be studeering van het VG-L-O.; met klem aangedrongen wordt op her ziening van de onderwijssalariee- ring en afschaffing der classifica tie en ten slotte, dat het voorbe reidend lager onderwijs ruimer gesubsidieerd wordt met mogelijk heid om ook het volkskind gele genheid voor Montessori-onderwijs te geven.. Brengen van goede ontspanning De K.A.B. beschouwt het verder als haar taak, om ook te zorgen voor een goede besteding van den vrijen tijd en de heer Theo van Steen leider van den Cultureelen Dienst liet in een enthousiast be toog uitkomen, dat in het ontspan ningsleven de godsdienst niet gei- elimineerd kan worden. Cultuur behoort tot de totale vorming van den mensch en hangt er niet als een franje bij, zooals de opgespo ten versierselen op een taart; maar behoort om bij dit ^smake lijke" voorbeeld te blijven, tot de substantie. „Meer vreugde Aan de goedkeuuring der ver gadering werd daarom onderwor pen een reglement, waarbij de werkwijze van de cultureele kein der beweging, die men voorloopig „Meer Vreugde" heeft gedoopt, doch waarvoor men in verband met minder prettige reminiscenties spoe dig een betere benaming hoopt te vinden, is geregeld. In principe ging de vergadering daarmee aocoord, doch bij de defi. nitieve vaststelling van het regle ment zal met verschillende ge maakte opmerkingen rekening worden gehouden. Het ligt jn de bedoeling, dat de K.A.B. over een eigen keurraad zal beschikken om films, tooneel, cabaret en andere voorstellingen te keuren. Er is rekening gehour den met de speciale omstandighe den, waaronder op het platteland ontspanning gebracht moet worden en waarvoor samenwerking met andere standsorganisaties dikwijls wenschelijk is. Met de boeren- organisaties is b.v. hierover reeds overleg gepleegd. Besloten werd voorts de leef tijdsgrens bij de K.A.J. als regel te Jjepalen op 23 jaar, doch goed te vinden, dat voor ongehuwden een leeftijdsgrens, indien gewenscht.: van 25 jaar wordt aangehouden. De vergadering ging accoord met de voorgestelde medewerking bij de stichting van het Kath. Bureau voor maatschappelijk en cultureel overleg en keurde ook voorloopig go«(f het reglement van samen werking en de stichtingsacte van do Stichting van den Arbeid. Als nieuw bestuurslid werd go- kozen de heer J. Goebels, pen ningmeester van den R. K. Mijn- werkersbond, terwijl de heeren J. de Wolf, P. Coppens, J. M. Blom- mers. A. Redegeld, J. A. Kolkman en mej. M. Reijntjes de verschil lende raden dn het bestuur zullen vertegenwoordigen. De aftredende bestuursleden zijn' herkozen. Protest tegen de veroordee» ling van Mgr. Stepinac In een resolutie, die ter kennis gebracht zal worden van de Ned. regeering, het Vaticaan en de ver. antwoordelijke instantie in Joego. Slavië, protesteerde de vergadet- ring tegen de veroordeeling van mgr. Stepinac, welk vonnis zij een verkrachting van het recht en van een onpartijdige rechtspraak noemde. Uit de tot nu toe bekende gegevens is duidelijk de vader- landsliefde van mgr. Stepinac ge bleken, alsmede, dat hij een ver dediger is geweest van de rechten en vrijheden van de mensohelijke persoon. Zondag vond de plech tige wijding door den interrguntius mgr dr. Ritter plaats van Z. II. Exc. mgr. dr. Jos. Beran als aartsbis schop van Praag. De aartsbisschop neemt de htddiging van de autoriteiten in ont vangst. Dr. Manuel Vallarta (Mexico), die Dinsdag de vergadering van de commissie voor de atoom energie leidde, heeft verklaard, dat het werk der laatste weken misschien goed nieuws over de Gisterenmiddag heeft die Am- gerdaimsche recherche den gebrs. Hooigenboom, die onder verdenking van den moord in de Wairimoes- etraat te Amsterdam op de 61-jarige h^e3. A* M- Marsman naar Amster dam zijn overgebracht, een gron dig verhoor afgenomlen. De beide broers, die twee weiken den tijd hebben geftad1 met elkaar over de beschuldiging en de weer legging daarvan te beraadslagen, ontkennen iedere schuld en bewe ren, dalt zij v. d. Helm, die als eerste weTd gearresteerd en bij Zijn verhoor alle sdhuld op hen wierp, op Zondag 3 Nov., dus daags na den moord, in Rotterdam hebben ontmoet. Eerst in Frankfurt kregen- zij het bericht onder oogen van den moord, waarvan zij tolt dien tijd niets afwisten. Op enkele punten van overigens ondergeschikt belang spreken de broers elkaar tegen. Daar hierover nog getuigen zullen moeten worden gehoord, kan over deze tegenstrij digheden in hun verklai innen op dit momenit nog niets worden ge publiceerd. Hetzelfde geldt voel" net alibi, dat zij voor den bewusten nacht opgaven. De recherche heeft echter in v. handen. Vaat staat, dat één van de drie jongens de vrouw heeft ge wurgd, al of niet in het bijzijn van de twiee anderen. Aan den recbfer-commlissaris is thans het recht verzocht ook v. d. Helm op nieuw te ondervragen. Waarschijn, lijk zal deze daartoe vandaag van helt ziekenhuis naar Ihtet hoofd bureau worden overgebracht. Daar zullen de drie mannen met elkaar worden geconfronteerd, nadat hun eerst afzonderlijk eikaars beschul digingen zijn voorgelegd. 13.000 dokarbeidars hebben nu te Antwerpen het werk neergelegd. De reeders hebben gedreigd de schepen naar Rotterdam te zenden. Drie ladingen fruit en tonnen boter loopen gevaar door vorst te worden aan getast De s.s. „Tamara" en „Atlantic Wind" zetten in plaats van naar Antwerpen koers naar Rotterdam en Marseille. Verscheidene andere schepen liggen in Antwerpen in de haven voor anker, doch zijn nog niet De politiek van de geallieerden in de Engelsche en Amerikaansche be zettingszones van Duitschland heeft tot gevolg dat ter besparing van deviezen zooveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van de Duitsche Noordzeehavens, waardoor niet al leen de haven van Rotterdam -4n belangrijke mate wordt uitgescha keld, doch ook onze Rijnvaart. Daar naast is er de neiging in sommige landen om bij voorkeur gebruik te maken van de eigen vloot. Van Ne- derlandsche zijde is uiteraard her haaldelijk getracht hierin een ver andering te brengen. De jongste me- dedeelingen van officieele Ned. zijde houden in, dat de geallieerden bereid zouden zijn het verschil tusschen de zeevracht naar Rotterdam en die naaY de Duitsche havens te betalen voor diensten aan Nederland. Tot dusverre heeft men echter van geal lieerde zijde steeds aldus gerede neerd, dat de kosten voor het ver voer af schip in Duitsche havens naar het binnenland geen factor zijn, doch van Nederlandsche zijde wordt hiertegenover gesteld dat dit wel degelijk een factor is, daar dit transport Duitsche arbeidskrachten, kolen "en vervoermiddelen vereischt. De Amerik. reactie op de rede van Van Kleffens wijst er ook o.p, dat de Amerikaansche regeering bereid is om voor den invoer in Duitschland de Nederlandsche havens en den Rijn in te schakelen, indien dit geen verhooging van kosten voor de V. S. veroorzaakt. Laten wij hopen, dat onze deskundigen het noodige begrip bjj de Amerikanen vinden en dat deze er van overtuigd kunnen worden, dat het uitsparen van transportmiddelen, arbeid etc. in Duitschland een factor is, welke wel degelijk in aanmerking moet worden genomen Er is een ander punt, dat in dit verband de aandacht verdient. Het vervoer over de Duitsche Noordzee havens stelt zeer groote eischen aan het Duitsche spoorwegvervoer en nu is het voor ons een verblijdend feit, I dat er sinds eenige maanden sterke I spanningen bij dit spoorwegtransport klaarde zich bereid de voorstellen I vallen waar te nemen, zoodat men van Baruch te aanvaarden. I voo™> ™n Amerikaansche zijde ernstige klachten hieromtrent lean vernemen. Deze ontwikkeling zal er mede toe kunnen leiden, dat de ge allieerden meer neiging zullen ver- tconen om Rotterdam en onze Rijn vaart in te schakelen, eenvoudig omdat men ten slotte het waterver voer niet zal kunnen missen. Dit zal vooral het geval zijn bij een toe neming van het vervoer als gevolg van een vooruitgang van het econo misch herstel. Het is opmerkelijk, dat het herstel van het spoorwegnet in de Fransche bezettingszone veel verder Is gevorderd dan in de En gelsche en Amerikaansche zone). Dat bet. spoorwegverkeer in Duitsch. land met moeilijkheden gepaard gaat. controle van de atoom-energlie voor de wereld kan beteekenen. Het werk der laatste twee we ken bestond uit een bestudeering van nieuwe voorstellen van Ber nard Baruch (V S.) inzake controle van de atoom-energie en het sluiten van een desbetreffend internatio naal verdrag, dat immuun zal zijn voor het recht van veto. Volgens hat plan Van Baruch moet tie internationale controle instantie het recht bezitten, per sonen en landen voor inbreuken op het verdrag te bestraffen. In zijn rede zeide Baruch o.m-, dat de V.S. niet prat gaan op hun voorstellen, maar desondanks niet accoord zullen gaan met het aan brengen van veranderingen in de strekking ervan. Hij drofig aan op actie en zeide tpj; slot; „Ik hoop, dat dit het pro gram is, waarnaar de wereld door de eeuwen gestreefd heeft, omdat de mensöh in zijn hiart vredelie vend is en het leven bemint. Diep in zijn binnenste weet hij, dat hij slechts in vrede kan leven door de kracht van de wet, nimmer door de wet van het geweld," Zoowel Sir Alexander Cadogan (Gr.-Brittannië) als generaal Mac Nauchton (Canada) steunden de voorstellen van Baruch. Paul Hasluck (Australië) ver Het succes van de vergadering van Dinsdag hing af van de hou ding van de Sovjet-Russische dele gatie. André Gromyko (Sovjet unie) aanvaardde,' noch verwierp de voorstellen, die, naar hij zeide, meer tjjd voor overweging ver- ejschten. Gromyiko vroeg de commissie niet een overhaaste beslissing te nemen daar het voorstel nmr zijn meening op vele punten niet dui delijk is en verdere bestudeering behoeft ondervinden ook wij bij ons trans- port met Tsjechoslowakije, waar een achterstand is ontstaan. België ziet zich wat de Belgische havens en de Rijnvaart betreft voor eenzelfde probleem gesteld als Ne» deriand. In de Belgische pers houdt men zich dan ook regelmatig met deze kwestie bezig. Korten tijd ge leden werd er in een der grootq Belgische-bladen melding gemaakt, dat er in België plannen bestaan om hfet verschil in kosten tusschen ver voer via de Belgische havens en de Duitsche Noordzeehavens te com- penseeren door een staatssubsidie van fr. 20.- per ton. Zou men er aldus in slagen het doorvoerverkeer naar België le halen, dan zou een derge lijke subsidie nog voordeeliger rijn voor het land, aldus is de gedachte. Frankrijk behoort tot de landen, die er naar streven aan de eigen vloot voorkeur te geven b(j het ver voer op den Rijn. De Communajté beschikt in totaal over 120.000 ton scheepsruimte, terwijl haar in de Fransche bezettingszone nog circa 50000 a 60.000 ton Duitsche sche pen ter beschikking staan. Daar deze scheepsruimte onvoldoende is voor het vervoer dat moet plaats vinden, kunnen onze schepen gedeel telijk emplooi vinden in de vaart voor Frankrijk of de Fransche zone. Uitdrukkelijk is dan ook dit dien stenverkeer van ons land in het handelsverdrag met de Fransche zone opgenomen. Een merkwaardig feit is dat in de Fransche zone en ook elders langs den Rijn de spoor wegtarieven lager schijnen te zijn dan de tarieven- van de Rijnvaart. Evenals Nederland neemt ook Bel gië het standpunt in dat, zoolang het vredesverdrag met Duitschland niet tot stand is gekomen, de Duitsche schepen niet kunnen worden toegeu laten. Toelating reeds thans zou volgens Nederlandsch standpunt al leen aanvaardbaar zijn, Indien wfl zouden kunnen deelnemen aan het Duitsche binnenlandsche verkeer op voorwaarden, welke voor ons aan vaardbaar zijn. j Weerverwaichting medege. deeld door het K. N. M. I. te "De Bilt, ge'djg to; Donderdagavond: j j Hedennacht vooral in het Zui- t den van het land strenge vorst, morgen over 'ag matige tot lich- te vorst en langs de Waddenzee t plaatselijk zelfs lichte dooi; ge- leidelijk verder afnemende wind tusschen Noord en Oost; Aan- vankelij'k nog 'helder weer, la- ter wat toenemende bewolking,. voornamelijk in het Noorden van het land doch geen sneeuw, val. 19 Dec,: Zon op 8.44 uur, on- der 16.29 uur; maan op 4.25 uur onder 14,26 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5