Vredeswerk in Indonesië Kerstboodschap van gen. Spoor aan de troepen De schoenendistributie in 1947 Aan de verwanten onzer troepen in Indië Koorbrand onder dè hoogmis Groote LUCHTRAMP in China DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 6Bste JAARGANG VRIJDAG 21 DECEMBER 1945 No. 201918 Woorden van diep geloof en christelijke liefde Verjaringscadeau voor kinderen tot 14 jaar HOE GEN. SPOOR DE LEGERTAAK ZIET Defect aan de centrale verwarming CIJFER 5 WERD AAN* GEWEZEN >E ANTWERPSCHE HAVENSTAKING DRIE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT PRINS BERNHARD ONGESTELD PARAFFINE VOOR OLIE GANDHI ONDERNEEMT „WANDELTOCHT" NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HOOFDREDACTEUR rEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX uUBAUXVTORKEPACTIE HN ADMINISTRATIE t BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL,. 68804 ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.26 P. WEEK De legercommandant In Ned,- Indlë. lult.-gen. S. H. Spoor, heeft via radio Batavia tot de troepen in Indië een Kerstbood schap gericht, die door haar geest van diep geloof en christe lijke liefde dubbel-weldadig aandoet, na de miskenning en verguizing, waaraan onze mili taire leiders en onze mannen en jongens in Indië van de tijde van zekere aitfl-vaderiandsche elementen in bns volk hebben blootgestaan ..Wij. soldaten van de koninklijke landmacht, de brigade mariniers en het koninklijk Ned.-Indisohe leger'', zoo luidt het in deze bood schap o.a.. „mogen behoedzaam maar zeker naderen tot de kribbe van den Kerstnacht, want ons Werk is eerlijk, onze handen zijn onbezoedeld. Wij rooven en brand stichten niet, maar beschermen en beveiligen. Wij dooden en wonden niet. maar wij verdedigen het recht en de menschelijkheid. Dit is onze trots en dit is onze eer. Dit is, op den Kerstavond, ook onze deemoed, als wij het hoofd buigen voor het Licht van Beth- lehem en vragen om kracht voor de vervulling en voleindiging van onze moeilijke taak. Op dezen Kerstavond gaan onze gedachten meer dan ooit uit naar degenen, die wij missen uit onze rijen naar hen. die het hoogste offer' brachten.maar wij weten, dat zij het niet tevergeefs gebracht zullen hebben, ook al lijkt de toe stand ons soms duister en ver ward. Wij koesteren de heilige over tuiging. dat ook in dit land een maal de krachten van vrede en liefde zullen overwinnen, zooals altijd en overal het geval is ge weest. Zooals het ook was met het oogenschijnlijk kleine Licht dat in den donkeren Kerstnacht in een stal tot leven kwam en dat ten slotte al 's werelds wonden door drongen heeft. En velen onzer denken in deze dagen ook meer dan ooit aan het gemis hunner familieleden in het moederland. Laten het, makkers, geen sombere of bittere gedachten zijn. Laat ons, integendeel dezen Kerstnacht ontvangen in een blij moedig en open hart, dat de kracht en overwinning van 't offer boven klein persoonlijk verlies stelt. Als wij zóó kunnen denken en leven dan weten wij ook wat Kerstmis is, dan vieren wij werke lijk Kerstfeest, want dan belijden wij pas in ernst onzen heiligen eerbied voor Hem, Die alleen ge boren werd om Zijn kostbaar bloed te offeren voor ons heil. Mannen van het koninklijk Ned.- Indische leger, van de brigade mariniers en van de koninklijke landmacht, en van alle wapens, dienend in deze landen, laten wij het Kerstfeest vieren en gedenken als goede soldaten, d-w.z.: als sol daten die hun kracht en hun persoonlijkheid ten volle willen inzetten voor een hoog en christe lijk doel, het doel van „vrede op aarde", in alle menschen, onver schillig van welke kleur, welk ras, welk geloof. Zoo gij met mij de heilige over tuiging koestert, dat dit uw plicht en uw taak is. die gij blijmoedig zult verrichten, dan zal het tot op de meest eenzame posten Kerstmis voor u zijn. Niet met kerstboomen en geschenken misschien, maar een Kerstfeest, dat veel echter en veel schooner is.... een Kerst feest in uw binnenste, in uw hart. In die beteekenis wensch ik u allen, ondanks de moeilijke en sombere omstandigheden, waarin gij verkeert, een heerlijk en Zalig Kerstfeest. En in die beteekenis zult gij dat ook kunnen vieren, zoo simpel en belangloos als het Kerstkind. Moge ook door onzen goeden wil de vrede te winnen zijn en leeren wij aan de kribbe onzen plicht van liefde en menschelijk heid". Regelmatig komen weer transporten met evacués uit het binnenland in Soerabaja aan. Na per trein naar Batavia te zijn gebracht worden zij in verband met den grooten woningnood aldaar meestal per schip naar Soerabaja doorgezonden. De schoenendistributie zal in de komende distributie-periode als volgt geregeld worden: Op nader bekend te maken data zal in dezelfde volgorde, waarin dit bij de vorige distributieregeling geschiedde, het eindcijfer van de tweede distributiestamkaart wor- jden aangewezen ter verkrijging |van een schoenenbon., Alle per sonen, die op het tijdstip van de De eerste proefvlucht op de nieuwe luchtlijn BataviaLos 'Angeles wordt ondernomen. 'Kol. ir. Warners, dir. verkeer en waterstaat neemt afscheid van de bemanning Oak ua de verwanten in Ne derland van onze troepen in Indië richtte generaal Spoor een Kerst boodschap een boodschap van vertroosting en bezieling. Wij ontleenen er het volgende aan: „Ik weet", aldus gen Spoor, dat gij in het moederland gedurende deze Kerstdagen meer dan ooit het gemis zult voelen van den band, 'die u met uw echtgenoot uw ver loofde, uw zoons in deze gewesten bindt. De droegheid die gij om het gemis van uw verwanten voelt, is natuur lijk en begrijpelijk. Ook uw echtge- nooten en zoons zullen zonder twij fel in den tijd van het Kerstfeest met meer verlangen en weemoed dan ooit denken aan den familie, kring,, dien zij voor ditmaal moe ten missen. Maar, zoo uw droefheid tot bit terheid mocht worden, dan doet gij onzen mannen in Indië geen recht, want de plicht dien zij hier ver vullen beteeként waarlijk geen schrijnende tegenstelling tot het „vrede op aarde", dat tn den Kerst nacht ten hemel stijgt. Want uw echtgenooten en zoons zijn niet hierheen geroepen om oor log te voeren, om te veroveren en te verslaan, om gewin t® zoeken door geld. Zij verrichten een werk des vredes. Gij kunt u nauwelijks voorstel len hoe in dit land millioenen men de diepste ellende, verkommering en nood. Onze wapenen zijn niet gericht tegen een volk dat om zijn vrijheid en zelfstandigheid worstelt Maar zij richten zich tegen diegenen on der de millioenen, die vian deze moeilijke nieuwe geboorte en de verwarring, welke daardoor natuur- rJft zijn geraakt, hoezeer f kerwijs ontstaat, misbruik iwensch- ar. te maken voor doeleinden die in deze uitgestrekte gebieden moede en ellende heerschen en vooral ook onveiligheid en geduri ge angst om behoud van het veege lijf. Ik spreek niet over dat deel van het Indonesisch^ volk, dat, met werkelijkheidsidealen bezield, vrij heden naastreeft, welke wij het niet alleen geenszins misgunnen. alleen maar zelfzuchtig en misda dig zijn. Wanneer wij waken of strijden om gewin, dan staat ons leger geen ander gewin voor oogen, dan een gewin aan menschelijkheid en broe derschap. Al zal er dus weemoed in uw hart zijn, wanneer gij sommigen maar voor de verwezenlijking waar- van de u wen mist om den kerstboom Paniek in het overvolle gebouw voorkomen Op den Eersten Kerstdag mid- iflen onder de Hoogmis werden de geloovigen, die de St, Agneskerk te Den Haag geheel vulden, plot seling opgeschrikt door vlammen, die hoog oplaaiden uit de verwar- tningsroosters, in den vloer van fiet priesterkoor. Bij het zien der Vlammen spoedden zich gillend Seeds eenige vrouwen en kinderen Haar buiten en ongetwijfeld zou jpr in de volle kerk een paniek zijn tontstaan. wanneer ni)et dje offi'- éiant kapelaan Redeker. onver hoord met het H. Misoffer was Voortgegaan en pastoor Wils niet Van den Preekstoel de geloovigen tot kalmte en rust had aange- Vkaand. Iivtusschen waren reeds acoly- Mien, zangers van de sdhola canto- tttm, Gardisten en leden van ,,Eer« bied in Gods Huis" aan het werk getogen om de tapijten en loopers in het priesterkoor uit de nabij heid der vlammen te verwijderen en den Kerststal, die inmiddels door kortsluiting ook had vlam ge vat, te onttakelen, waardoor uit breiding van het vuur werd voor komen. De brandweer, die inmid dels was verschenen, doofde de vlammen, welke uit de roosters sloegen, door er aarde uit de pot ten van bloemen en planten op te werpen, die daar ter versiering van het priesterkoor en van de Kerstkribbe stonden opgesteld. De brand is waarschijnlijk ont staan door een defect aan de ovens van de centrale verwarming, waar door vuil en stof in de buizen van de verwarming zijn gaan branden. De kelder van de centrale verwar ming bevindt zich onder de sacris tie. Uit vrees, dat door de hitte ook in de sacristie brand zou ont staan, is deze ontruimd en zijn de paramenten vandaar naar de pas torie overgebracht De schade in de kerk en aan den Kerststal is be trekkelijk gering. van wij een positieve en krachtige bijdrage wenschen te leveren Maar ik spreek over de velen, die zonder eenige gevoel van ver antwoordelijkheid of door oorlog en revolutie geheel uit hun even wicht geslagen een voortdurende bedreiging vormen voor het con structieve element in de Indone sische samenleving. Tegen deze ontbindende krach ten vormen onze soldaten een bol werk en het is hun taak, hun hoo- ge plicht er zorg voor te dragen, dat dit land en dit volk niet ver der afglijden naar een afgrond van Én uw Hollandsche huiskamer be denkt, dat zij niet alleen in den geest bij u zijn, maar dat zij boven-hëorend inlegvel" dien een taaik verrichten, die uit den geest en den zin van hun sa menzijn voortvloeit en ermede overeenstemt Wanneer gij het zioo beziet en dit is de eenige juiste manier om het te bezien, dian zult gij minder bedroefd en weemoedig zijn om cijferaanwijzing den leeftijd van. één jaar of ouder hebben bereikt en wier stamkaartnummer op het aangewezen cijfer eindigt, zullen het recht hebben een schoenenbon bij den distributiedienst in ont vangst te nemen. Men zal hierbil wederom vrij zijn in de keuze van een schoenenbon voor dames-, heeren- of kinderschoenen. D« cijferaanwijzing zal in de onder staande volgorde geschieden: 3. 9, 6, 1, 8. 4. 0, 7, 2 en 5. Daarenboven zal vooi kinderen, die gedurende de periode waar voor deze schoenendistributie- regeling geldt, een der leeftijden van één tot en met veertien jaar bereiken, in de maand waarin zjj jarig zijn, op vertoon van uo tweede distributiestamkaan van het betrokken kind. een schoenen- bon worden uitgereikt welke uit sluitend bestemd is voor den aan koop van schoenen in de maat en de soort, welke voor het desbe treffende kind noodig zijn Gedurende de maand Januari '4T- komen diegenen voor een schoenen*, bon in aanmerking, wier stamkaart*, nummer op het cyfer 5 eindigt, voor zoover zij sedert 1 Januari 1945 geen bon voor schoenen hebben ontvangen De distributiediensten zullen eerst na 19 Januari beginnen met de uite reiFfjng der bonnen tegen overleg ging van de stamkaart met bij be- De Antwerpsche Kamer van Koophandel heeft een telegram ge- hun afwezigheid, maar met trots enizonden aan den eersten-minister innerlijke vreugde zult gij mogen i en aan de ministers van landsver- getuigen: zij strijden den goeden Jdediging en van justitie, waarin ge. strijd den strijd des vredes en den!wezen wordt °P de enorme schade. strijd der barmhartigheid''. Minstens 62 personen zijn om het leven gekomen bij de landing van drie Chineesche vliegtuigen op het in mist gehulde vliegveld te Shanghai. Volgens andere be richten bedraagt het aantal doo den 77, onder wie 2 Amerikanen. De ramp wordt te Sjanghai „d_e grootsbe ramp in de geschiedenis van de Chineesche luchtvaart" genoemd Het eerste vliegtuig, dat veronge lukte, was een ..Skytrain'', Het toiestel was Nanking voorbijgevlo gen vanwege de slechte weersom standigheden en poogde te Kiang- wan te landen. Door het totale ge brek aan zicht miste het de lan dingsbaan en vloog op een boerde rij. Een vrouw in de boerderij werd gedood en haar drie kinderen wer den gewond Twee uur later gebeurde het tweede ongeluk. Thans was het een „C. 47 Skytrain", die vergeefs gepoogd had te Kiangwan te landen en daarna bij Loengjoea te pletter viel. Het derde toiestel, ook een ,,C 47 Skytrain", had ongeveer drie en een half uur boven het vliegveld van Kiangwan gecirkeld, pogende met behulp van zijn instrumenten de juiste landingsplaats te vinden. Daarna was het doorgevlogen naar Loengjoea, doch verongelukte daar bij het neerkomen, anderhalve ki lometer ten Zuid Westen van het vliegveld. Na de rampen is het vertrek van alle civiele vliegtuigen uit Sjang hai tijdelijk opgeschort. Nader wordt gemeld, dat één van de twee betrokken Amerikaansche piloten om het leven is gekomen, en dat de andere ernstig gewond is, doch waarschijnlijk het leven zal behouden Naar het secretariaat van Z. K, H. Prins Bernhard mededeelt, moet de Prins wegens een lichte griep eenige dagen het bed houden. Er bestaat geen enkele reden tot on gerustheid en er is geen medische bijstand ingeroepen. De directeur van den keurings dienst van waren waarschuwt het publiek tegen het koopen van olie om te bakken, welke thans in den zwarten handel wordt aangeboden- Bij onderzoek is gebleken, dat dit product uit geel gekleurde vloei bare paraffine bestaat. Bjj gebruik daarvan voor het bakken van oliebollen, visch enz. kunnen ziekteverschijnselen o,p- treden. welke door de staking aan den handel wordt toegebracht Daar voor een groot gedeelte der solda ten Kerstverlof geldt, dringt zij er op aan, dat zij vervangen zullen worden, ten einde te vermijden dat het lossen der aan bederf on< derhevig zijn de goederen vertra ging zou onderwinden. De Kamer vraagt om krachtige maatregelen of anders toestemming een beroep te mogen doen op vrij willigers, die onder bescherming van de politie zouden staan. Gisteren'was de toestand in de haven van Antwerpen onveranderd. Momenteel zijn 2.000 militairen, verdeeld over 31 ligplaatsen, bezig met het lossen van steenkool en afi levensmiddelen. Gandhi zal in het begin van ji/et volgend jaar een ..wandel tocht" van dorp tot dorp onder nemen in Noakhali een district in Oost-Bengalen, waar in Oc tober ernstige ongeregeldihe den tusscben Mohammedanen en Hindoes zijn voorgevallen. Het is zijn doel de vriendschap tusschen Hindoes en Moham medanen te herstellen en de be.woners, die tijdens de onge regelidheden hun dorpen verla ten hebben, te overreden weer naar hun woonplaatsen terug te keeren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1