Kerk en Staat in Tsjecho- Slowakije Jodin leverde Joden uit Vredespogingen in Indo-China Kerstavond bij „Oome Willem" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONGSLAGEN ZATERDAG 58 DECEMBER 1MB No, 2019$ HOOFDREDACTEUR UITSTEKENDE VERSTANDHOUDING Terugroeping van Frankrijks'itZT%\ hoogert commissaris gevraagd Dit bleek o.m., toen onlangs een Het verraad van Jopie van Amerongen VERTROUWEN, VERTROUWEN...* EXTRA BONAANWIJZING VOOR EEN EI SCHOENEN Het restant der Amerikanen mmm Een Britsche mijnenveger in het Korfoe-kanaal bezig met de in tneer dan een opzicht delicate en gevaarlijke werkzaamheid. Op den voorgrond een losgekomen Duitsche mijn. Hoogere loongrens bij toepassing van de sociale wetten Om middernacht kwam een walviscli binnen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ÏöjGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOJf BUREAUX VOOR*REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL,. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK Groote Katholieke activiteit onder de jeugd Gelegen op de grens tusschen Oost en West, in het centrum van Europa prachtig knooppunt naar alte richtingen van ons wereld deel. is Tsjechoslowakije ongetwij feld een der zenuwcentra van het Continent. Zelf Slavisch van af komst. echter gedrenkt in de Wes- tersche cultuur kon het de band tusschen twee werelden zijn. Daar om boezemt dit land. jonge staat na den eersten wereldoorlog her boren zwaar geteisterd door een langdurige wreede nazi-bezetting, steeds belangstelling in. En grijpt tnen elke gelegenheid aan den harteklop te. beluisteren van een volk. dat voor zijn positie tus schen dê naties met bewonderens- waardigen moed strijdt. Deze gedachten leefden in ons geldt hetzelfde voor de eerste vijf leerjaren. De katholieke priester, die dit onderricht geeft, ontvangt van den staat een honorarium als leeraar, boven zijn normale pries terhonorarium. Voor ander dan 't Katholieke godsdienstonderwijs wordt een aanvrage van minstens twintig leerlingen vereisch.t; en dan staat het buiten het officieele program. De Katholieke Actie is nog in staat van oprichting. Gedurende de nazi-bezetting is zij totaal on derdrukt; nu wordt zij met de jeugd als basis heropgebouwd. Vooral de Orel-beweging van de Katholieke verkenners, in Tsjecho- slowakije Joenak, dappere jongens genaamd, bloeit krachtig op. Zij is federatief met de algemeene ver kenners verbonden maar hier doet zich weer het merkwaardige ver schijnsel voor, dat de Katholieke aalmoezenier ook gewaarborgde rechten en invloed in de niet- katholieke groepen heeft, zoodat de Kerk haar vleugelen onder de jeugd breed kan uitslaan. Tegenover deze lichtzijden staan De Fransche minister van overzeesche gebieden Moutet (links) vertrekt per vliegtuig naar Indo-China in verband met de onlusten. Gen. Juin middendoet hem uitgeleide. op, toen wij ^aten jaP natuurlijk ook schaduwen. Zoo is Füip leeraar* aan het gymnasium het priestergebrek geweldig te Juciu en een der leiders van de Katholieke Actie in het bisdom Hradec Kralove, die op het oogen- blik in ons land een aantal lezin gen in het Esperanto geeft over den godsdienstigen toestand in zijn land. rr De betrekkingen tusschen Kerk en Staat in Tsjechoslowakije zijn goed. zelfs hartelijk, vertelde hij ons De Kerk wordt volkomen vrij heid gelaten zich te ontplooien. Er bestaat een modus vivendi met het Vaticaan. geen Concordaat, maar moeilijkheden hebben zich niet voorgedaan; integendeel, er heerscht een uitstekende verstand houding tnieuwe aartsbisschop van Praag moest worden benoemd; er waren twe<" candidafcen; de onderhande lingen tusschen de regeering en het Vaticaan werden in vriend- schappelijken geest gevoerd en leidden tot de benoeming van dr. 3 Beran, bekend uit de verzets beweging. die geruimen tijd in Dachau heeft doorgebracht en de grootste sympathie ook in met- katholieke kringen geniet. Bij zijn wijding op 8 December J.l. was practisch de geheele regeering aanwezig, ook de communistische minister-president en de commu nistische minister van propagan da. Radio-Praag zond de geheele plechtigheid uit. De vrijheid van godsdienst is volledig gewaarborgd, en de finan- cieele positie der priesters is voor- treffelijk geregeld. Zij worden voor de salarieering als staats ambtenaren beschouwd en houden den geheelen burgerlijken^ stand van de van de bevolking van het land. welke voor 75 procent katholiek is gedoopt, practiseert, vooral iu de grootere steden maar een dee" Men heeft echter groot vertrou wen. dat de activiteit onder de jeugd rijke vruchten zal dragen, en dat de Kerk in Tsjechoslowakije een mooie toekomst tegemoet gaat. De geestelijke herleving wordt ook van bovenaf gestuwd. Na een oor log volgt, zeide president Benes, nog dezer dagen, steeds een pe riode van materialistischer levens opvatting; wil echter het land zijn volle positie heroveren dan moet het geestelijk leven weer stijgen; aan dit moeilijk werk zal ook de staat zijn krachten wijden. misverstand op te lossen en een accoord te vergemakkelijken. Na alle gewelddaden, die zijn bedre ven, kan men echter niet langer Zeven Vietnameesche arbeiders- 'spreken van het bereiken van een en politieke organisaties hebben vrij accoord met de Vietnameezen aan den Fransclien minister van Koloniën Moutet, een resolutie gezonden, waarin wordt verzocht om onmiddellijke stopzetting der vijandelijkheden, hervatting der onderhandelingen tusschen de regeering van Frankrijk en Viet, nam en de samenstelling van een Fransch-Vietnameesche com missie» die een onderzoek naar den toestand moet instellen. Voorts wordt gevraagd om de onmiddellijke terugroeping van admiraal Thierry d'Argenlieu» den Franschen hoogen commis saris voor Indo-China. De Fransche minister van Ko loniën, Moutet, die thans een on derzoek instelt naar den toestand in Indo-China, heeft heden tijdens Voor het bijz. gereöhtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren te- redht gestaan de 27-jarige jodin C. Fransman, wie negen punten wa ren ten laste gelegd alle betrek king helbbende op het verraden van joden. De kroongetuige in dit proces, de leider van de afdeeling opspo ring Joden van den S.D., de 31- jarige C. H- Kaptein, weigerde den eed af te leggen, waai om hij werd wieggeleid. Uit een eerder door Kaptein afgelegde verklaring kwam vast te staan, da,t verdachte die tijdens de bezetting optrad ónder den naam „Jopie van Amerongen", katholieken bij. Dat dit .aanvankelijk door den S-D was ge- - - - - - arresteerd, doch later was vrijge laten. onder voorwaarde, dat zij den S-D. behulpzaam zou zijn bij het opsporen van ondergedoken Joden. Volgens deze verklaring zou zij in Leiden een 20-tal joden verraden hebben waaronder haar eigen broertje. Ook in Den Haag en andere plaatsen had zij de adressen van ondergedoken Joden kunnen bemachtigen, het geen haar, daar zij zelf Jodin was, uiteraard gemakkelijk gelukte Verschillende getuigen legden voor deze verdachte zeer bezwa rende verklaringen af. intusschen ook niet geheel zonder bezwaren is blijkt uit het feit, dat büv. in Praag een parochie is van 26 000 zielen, van wie een 3000 pascaanten: maar mede van de overigen moeten alle geboorten, huwelijken en overlijdens worden bijgehouden, wat natuurlijk een uitgebreide administratie ver eisen t. Bij het lager en middelbaar on derwijs staan per week twee uur verplicht katholiek god dienst-on- derwijs op het program; bij het voorbereidend hooger onderwijs De verdediger, mr. Van Duyne had twee getuigen a décharge op geroepen, die verklaarden hoe verdachte geheel onder pressie van Kaptein stond. Volgens een schadelijke verkla ring van een anderen S.D.-agent zou verdachte in totaal 58 joden aan dezen dienst hebben uitgele verd. waarvan zelfs eenmaal 28 op één dag, hetgeen verdachte snik kend ontkende. Verdachte verklaarde tenslotte, dat zij uit angst voor Kaptein ge handeld heeft. Deze dreigde voort durend haar te laten deporteeren. In zijn requisitoir zeide de pro cureur-fiscaal, mr. de Gruyter, dat de zwaarste straf hier op haar plaats zou zijn geweest, ware het niet, dat verdachte onder zekere Het Fransche passagiersschip ,,Ile de France" zal binnenkort met 9000 soldaten Oran in Noord-Afrika verlaten en zich op weg naar Tourane in Indo-China begeven. De berichten, volgens welke de naar Toulon zou De 24-jarige Nathanael Obasi van den Isurstam in Nigeria is door zijn stamgenooten uitgekozen om aan de universiteit te Durham op hun rekening te gaan studeepen voor tandarts. In een interview verklaarde Nathanael, dat het een valsch denkbeeld is, dat alle Afri canders mooie tanden hebben. In heel Nigeria zijn slechts drie tand- artsen oP 'n bevolking van 22 mil- I lioen Zijn stam stelt vertrouwen in den ijver van den •jongeman, die de eerste gediplomeerde geoitsver- zorger van zijn stam zal zijn. Een enkele week geleden publL ceerden we in deze krant een arti kel over het feit, dat in ons land door echtscheidingen 10 000 kinde ren per jaar uit gezinsverband worden gerukt. Voor een Engélsche rechtbank diende nu een merkwaardige zaak» De vrouw van één Engelsch oor- logs-krij gsgevangene had een nog al vroolijk leven geleid. Tweemaal in 17 maanden had zij haar man geschreven, waarvan nog een maal om echtscheiding. De krijgsgevan gene was uit Japan thuis gekomen en bij een twist stak de man zijn vrouw, welke daad hém nu S maanden gevangenisstraf kost. Da vrouw verklaarde echter: Om mijn gedrag verdiende ik die messteken. Eigenlijk moest ik in de gevange nis- Alles komt echter in orde. Bij een toevallig kerkbezoek hoorde ik „He de France" terugkeeren om „belangrijke ver- sterlcingen voor het Fransche leger een preek ovér de huwelijken, die in Indo-China" aan te voeren, wer-door den oorlog zijn kapotgemaakt. 771 IU~ 2£0uid van schaamte ben ik naar de den door het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken beves tigd. Een Indo-Chineesche woordvoer der te Parijs heeft verklaard, dat de pers-attaché van de zich in Frankrijk bevindende Vietnamee sche delegatie. Dang Tsjan Lieu, door de Fransche politie te Mar seille is gearresteerd. Alle pogin gen om te vernemen, waarom hij gearresteerd werd, zouden ver- geefsch geweest zijn. Het centraal distributie kantoor heeft de bonnen 536 en 547 Algemeen geldig verklaard voor het koopen van een ei. Tegen het einde der volgenide week kan de bekendmaking van nog een bon voor een ei, eveneens voor alle leeftijdsgroepen, wvrden verwacht. Van het laatste restant van de aankoopen van schoenen in Ame- ika, zijnde 360.000 paar, zullen 200.000 paar binnenkort aan de pressie had gehandeld. Spr eischte noodgebieden worden verstrekt. De nu 20 jaar gevangenisstraf. j overige 160.000 paar zullen spoedig De verdediger schilderde de ra- j ondeir de winkeliers worden ver giek van het bestaan der Joden I de,ejd gedurende de bezetting. Om haar i eigen familie, haar ouders te red- den heeft verd. anderen aan ver- j volging blootgesteld. Spr. conclu- deerde tot ontslag van rechtsver volging. De president bepaalde de uit spraak op 10 Jan. a s. gevangenis gehold, om mijn man to spreken. En er is een wonder- schoone kans op nieuw geluk voor ons en onze kinderen. Het kerst» diner komt over een half jaar op tafel Vertrouwen van den mam- vertrouwen De wereld Is juist vol van wan trouwen. En daarom schieten de wederopbouw, de vernieuwing niet op. Men gelooft niet. noch de sta ten onderling, noch regeeringen en.' volken, noch in de bedrijven de partners elkander. Die hou-d'ng wreekt zich eiken dag. slijt den goeden wil af. Vertrouwen kweeken is een zaak van geduld, eerlijkheid en voor zichtigheid. In dit verband hopen we wel, dat de regeeringsv'oorlich» tingsdiensten in 1947 alleen maan mededeelingen zullen verstrekken» die reëel zijn. Reëel, wanneer het niet, en reëel wanneer het wel gaat. Als Nederlanders kunnen we best een stootje hebben. Doch we zijn als volk alles behalve gechar meerd op ijle voorspiegelingen W« wilden smoesjes schrijven. doch dat is nog al grof. Vertrouwen, vertrouwen Het is te schenken, doch dan ook reali teiten. Men wachte zich echter voor wantrouwen bij voorbaat. Scheur makers zijn het. die het moeilijke weefsel van het vert-rouwenspa- troon moedwillig en hersenloos vernielen. HENK VAN DER MAZE, fcWv.'-ÏÓiJSt- '•'•v 'és Met ingang van 1 Januari a. s. wordt de loongrens, welke in som mige sociale verzekeringswetten voorkomt, in verband met de plaats gevonden hebbende stijging der loonen verhoogd van 3000 tot f 3750 per jaar. Tevens wordt het maximum dagloon, waarnaar de premien en de uitkeeringen wvrden berekend, gewijzigd van 8 in 10. Een en an'der heeft tot gevolg dat de invaliditeitswet, de ziekte wet en het ziekenfondsbesluit van genoemden datum af eveneens van toepaf .lag zullen zijn op personen die in loondienst werken tegen een loon van meer dan 3000, doch van niet meer dan f 3750, uiteraard indien deze personen aan de ove rige in deze wetten genoemde voorwaarden voldoen. De werknemers, op wie het zie kenfondsbesluit van toepassing wordt, dienen zich vóór 18 Januari bij het algemeen ziekenfonds hun ner keuze als verplicht verzekerde laan te melden» De speciale verslaggever van de „Willem Barendsz" seint: Al moge het dan, blijkens de telegrammen, flink winteren in het vaderland, de jagende sneeuw en de harde wind, die om ons g.ert. zorgen hier zeker voor een niet minder geschikte sfeer om in de geen woord als de wijdingsmuziete door het zaaltje ruischt. De tongen komen echter weer los als Striibos een zijner films heeft vertoond en de binnengekomen kersttelegram, men worden uitgereikt Het hoogtepunt van'deze kerst, viering is de verrassing van de vele kerstpakketjes, die ombeken den ons hebben gezonden. Soms is het als of er een vergissing in het <t>el is want een gracieuse hand heeft op een velletje postpapier ge- beslotenheid van onze „huiskamer" |schreven dat >>ik bij jullie tfrug; Kerstfeest te vieren Ikeer graag wat bananen zou heb. Al vroeg in den namiddag Is heL^n,,. maar bananen groeien er nu werk beemd'gd, maar £emjssroom i eenmaal niet aan de Zuidpoo Het j aandoenj;jk de briefjes van de onbekende geefsters te lezen. Zoo vol belangstelling zijn zij voor ons wel en wee: ,.Ik 'oen 19 en jij?" schrijft er een. „Ik houd van alle zeelui", lees ik in sierlijk hand schrift van een ander velletje. Al diie onbekende geefsters danken wij allemaal recht hartelijk. Juist te middernacht wordt onze kerstviering gestoord. De sirene loeit. Dat is het teeken dat weet; een walvisch door de slipway aan boord getrokken wordt. Nu s het met de rust gedaan. Toch hebben wij nog even tijd om den kok op onze handen te dragen in letter- die we voor deze gelegenheid fees telijk hebben versierd-, is niet groot genoeg om ons allemaal tege lijk te laten bijeen komen. We moeten het daarom in ploegen doen, maar aan d-e stemming doet dat niets af. Nu dominé Wristers wegens zijr. ziekte in Kaapstad heeft moeten achterblijven, neemt Jan Strijtoos zijn taak over- Hij spreekt een wij- dlingswoord en doet het met gevoel en overtuiging. In de messroom wordt het al voller en voller en de temperatuur stijgt Buiten is 't ijzig koud. Hier wordt de warme wijn rondgediend en -wordien sinaaseppe'en uitge- lijken en figuurlijken zin, want hij deeld. Er wordt accord on ge heeft gezorgd, dat wij vandaag op speed, afgewi-set d door oree'mu Kerstdag kip, plumpudding ea, Iziek. De stoere zeelui wisselen i likeur kregen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1