FRANSCHE SENAAT t Voor OUD en NIEUW R Gezocht De nieuwe ADIO TIM TUIMEL KNAP HET OP. Het plan ging niet door wegens moord PAGINA 2 ZATERDAG 28 DECEMBER 1946 Ch. de Ribes voorzitter SALARISSEN BANK PERSONEEL Z. H. Exc. Mgr. N. Stam Mgr. wordt zeventig jaar en is op weg naar Nederland RECEPTEN VOOR VER RASSINGEN NIEUWE PRIJZEN VOOR LEDERWAREN programma ■■■■BR EEN VERNUFTIGE VINDING DOODELIJK SPEL NIEUWJAARSRECEPTIE 1 MGR. J. P. HUIBERS t Alexandre Champetier de Ribes (M.R.P.) is tot voorzitter van den raad der republiek (senaat) van Frankrijk gekozen. Aan een door het Fransohe Pers bureau gegeven levensbeschrijving ontileenen wij de volgende gege vens: Champetier de Ribes werd fa 1882 geboren Zijn burgerlijk be roep was voor den eersten wereld oorlog advocaat bij het Hof van Cassatie te Parijs. In den oorlog werd hij tweemaal gewond. Tijdens den tweeden wereldoor log werd hij als actief lid van de verzetsbeweging en als oprichter van de gevechtsgroep in het depar tement Basses-Pyrenees in 1942 door de Duitschers geinterneerd, tezamen met Herriot en Jouhaux. Ondanks zijn 62 jaren wist hij fa 1944 uit de gevangenis te ont snappen. Na een levensgevaarlijke rol te hebben gespeeld bij de ma- <juis, werd Champetier de Ribes begin 1946 tot algemeen afgevaar digde van de Franscihe regeering bij het internationaal tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neu renberg als opvolger van De Men- thon benoemd. De verdeeling der zetels in den raad der republiek (Franschen se naat) is, naar van officieele Fran- sche zijde wordt medegedeeld, als volgt; Communisten 78 zetels M. R. P73 zetels Socialisten 47 zetels Rassemblement Gauehes 32 zetels Republikeinsche Vrij heidspartij 10 zetels Onafhankelijke republi keinen 12 zetels Tot vice-voorzitter van den raad van de republiek zijn gekozen. mevr. Grossolette (soc.), Monner- ville (rasisemblement des gauches) en Mara-nne (comm.) De a-s. presidents verkiezing Onze correspondent te Parijs te. ïefoneerde hedenochtend: De verkiezing van Champetier de Ribes lot voorzitter van den raad van de republiek, die den ouden senaat vervangt, heeft een verloop gehad, dat een bellang-ijke aanwijzing geeft voor de a.s. pre. ■uien tsvf rkiezing. De eandidaat van de M. R. P. is n.l. na derde stemming gekozen in de verhouding: alle andere partijen tegen socialisten en communisten. De verkiezingen voor de gxoote presidentschappen, nj.. van het presidium der republiek, dat van de nationale vergadering of kamer en datj van den raad der republiek, den vroegeren senaat, hebben ge heel overeenkomstig de partijen verhouding plaats en niet op ■c udsrechterlijke basis. -«.en kan dus verwachten, dat op |6 Januari te Versailles in de ver- eenigde vergadering, die het par lement vormt, eveneens naar par tijen-verhouding zal worden ge stemd ott overgaan, gisteren, van de socialisten op den comrrounis- tischen eandidaat geschiedde op grond van een informeele over eenkomst, De socialisten hopen op die wijze zich e Versailles den. steun van de communisten te verzekeren voor hun eandi daat, Vincent, Aurfoi. De socialisten doen ook moeite om voor de candidatuur Auriol de M. R- P, te winnen. Of dat lukken zal, hangt af van de vraag, wien Auriol als tegen- candidaat beeft. Mocht dat Herriot zijn, dan is het mogelijk, dat de M. R. P. aan Auriol voor. keur geeft. Generaal De Gaulle houdt zich afzijdig. Nog heden kan van hem die verklaring worden verwacht, dat hij geen candidatuur wenscht aan te nemen Nu de socialisten zoo bevreesd zijn tegen de communisten in te gaan, is het zeer waarschijnlijk, dat de anti-communistische meerder, heid een eigen eandidaat zal zoe ken waarmede men in Versailles vóór de beslissende stemming voor den dag komt. In dat geval maakt de heer Qeuille, een gematigd ra dicaal, die al in 1939 als de ver moedelijke opvolger van Lebrun gold een goede kans. Sedert geruimen tijd zijn, gelijk men weet, tusschen werkgevers tn werknemers in het bankbedrijf onderhandelingen gevoerd over een salarisregeling. Als uitvoeisel daar. vain werden eind November voor stellen ingediend bij het college van rijksbemiddelaars. Deze voor stellen waren echter onvolledig. Onder meer hielden zij slechts schalen in voor minimum-salarissen Daar het college op het stand punt stond, dat in het kader der huidige loonpolitiek van de regee ring in een dergelijke regeling ook de maxima niet mochten ontbreken bestonden bezwaren tegen goed- keuring. Naar zich laat aanzien zou het opstellen van een volledig voorstel nog geruimen tijd in beslag nemen. Teneinde nu verder uitstel voor de relatief het laagst bezoldigden te vermijden, hebben partijen een overgangsregeling voorgesteld, waaraan het college van rijksbe- middelaars in zijn vergadering van 23 December jl. zijn goedkeuring heeft gehecht. Z. H. Exc. Mgr. N Stam, Apos tolisch Vicaris van Kisuimu, ia, naar wij vernemen, van zijn ziekte her steld. Zondag 29 December hoopt Mon seigneur zijn zeventigsten verjaar dag te herdenken Is het bereiken van een derge- Ijjken hoogen leeftijd veelal aanlei ding tot herdenken en een terug blik op een vruchtbaar priesterle ven, hoeveel te meer geeft het leven van mgr. N. Stam, die biet minder dan drieenveertig jaren in de missie van Afrika doorbracht, daar reden voor! Vele vrienden van dezen Missie- Pionier-Bisschop haadden hem dan ook a.s. Zondag willen huldigen, daar zij gehoopt hadden, dat mgr. na een afwezigheid van tien jaren weer in hum midden zou zijn Dit zal echter niet het geval zijn. Wel is, naar wij vernemen. Monseigneur op 3 December j.l. te Mombassa scheep gegaan, maar wordt Z. H Exc. niet voor zijn verjaardag in Nederland verwacht. De Vicaris, die de reis maakt via Engeland (Liverpool), zal zich hoogstwaarschijnlijk gedurende zijn verblijf in zijn vaderland, we derom te Haarlem vestigen. Ook zal mgr. nog een bezoek brengen aan Z H. den Paus. December sluit zijn reeks van feestdagen met Oudejaarsavond en al spaarde ook dit jaar ons land zijn tegenslagen en teleurstellingen niet, toch is er in die twaalf maan den heel wat goeds tot stand ge bracht. Dat zal ook menig huis vrouw al tobt ze nog met kapotte kleeren en versleten huisraad en al komt ze nog niet met al'e rantsoe nen uit, grif toegeven. Zouden wij dan Oudejaarsavond niet gezellig en huiselijk vieren? Natuurlijk moet daar wat lekkers aan te pas komen. Dus geven wij hier eenige recepten van echte Oudejaarsverrassingen, die zeker in den smaak zullen vallen. Oudejaarsbollen, (20 st.) 200 g (3 kopjes) bloem, 6 g (2 theelepels) bakpoeder zout, 50 g rozijnen, Vi h 1 kopje water, boter of margarine, suiker of poedersuiker De rozijnen wassahen en even weeken in 'n weinig warm water. Bloem en bakpoeder goed ver mengen zout en water toevoegen, alles góed door elkaar roeren tot een zeer stevig beslag en de rozij nen erdoor mengen. Boter of mar garine smelten in een koekenpan en De Stcrt van 24 December bevat de nieuwe prijzembeschikking, welke voor lederwaren is vastge steld- Zij treedt in werking op 1 Januari a-s., doch. is gedutrencSe twee maanden niet toepasselijk op die lederwaren, welke op 1 Januari bij groot, en kleinhandelaren voor radig zijn. ZONDAG 29 DECEMBER. HILVERSUM I (301 M8.00 VARA, 12.00 AVRO 17 00 VARA. 19.00 VPRO, 20 00 AVRO, 8.00 Nieuws. 11 00 Triangel 12 00 Lezing, 12.15 Gram. 12 30 Caius. i2.40 Zang, 13.00 Nieuws, 13.15 Kwintet, 13 50 N.S. 14.00 Caus. 14.30 Orkest. (15,15 Fiknpr.), 16.oo' Caus. 16.10 S&- masters. 16.40 Sport 17.00 Caba ret, 17.30 Oonw Keesje, 18-00 Nieuwe en Sport, 18.30 v d Ned. Strijdkr. 19.00 Prot. dienst, 20.00 Actoal. 20.15 Gram 20.45 Hersen- gymn 21.15 Waltztime, 21.55 Hoor spel, 22.40, Muiziek 23.00 Nieulws-, 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M) 8.00 KRO, 9 30 NCRV, 12.15 KRÓ 17.00NCRV, i9.45 KRO, 8.00 Nieuws 8.30 Hoogmis. 9,30 Nieuwg, 10.20 Prot, kerkdienst, 12.00 Gram. 12.15 Boekbespr, 12 30 Concert. (13.00 Nieuws 1. 13.30 Apologie, 13.50 Gram. 14#0© Koor, 15.00 Hoorspel, 15,45 Gram. 16 00 Caus. 16.15 Zie- kenlof, 1700 Prot, dienst, 18..45 Gram. 19.45 Bijbel. 19.30 Nieuws. 19.45 Sport, 20,00 De gewone man.. 20.15 Orkest, 21.00 Hoorspel, 21.15 Muziek, 21.45 Gram. 22.00 Nieuws, 22.20 Caus. 22.50 Gram- 23.00 Haas van Beeck' 23.30 Gram MAANDAG 30 DECEMBER. HILVERSUM I (301 M.) VARA: 7,00 Nieuws, gymn. en gram; 11,00 voordracht; 11.15 zang; 11.45 ber, uit uit Indie; 12.00 Gram; 12,30 Jan Corduwener; 13.00 Nieuws; 13,15 Caus; 13,20 Muziek 14,00 Hobo; 14,30 V. d. vrouw; 14 25 Gram; 15,30 V, d kleuters; 15.45 Trio; 16.30 V. d, jeugd; 17.30 Gram; 17.45 Caus; 18,00 Nieuws; 18.15 Gram; 18.30 V, d Ned, Strijdkr; 19,00 P. v. d A; 19,15 Zang; 19.45 Caus; 20.00 Ac tual; 20.20 Muziek; 20.40 Gram; 21.30 Kon. mil, kapel; 22,10 Viool; 22.45 Caus; 23.00 Nieuws; 23 15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) NCRV; 7.00 Nieuws, gymn. en gram; 11.15 Boeikbespr; 11,35 Sextet; 12,20 Orgel; 13,00 Nieuws-, 13,15 Sextet; 14 00 Caus; 14.20 Gram; 15.00 Viool; 15^5 Gram; 16,00 Bijbel; 16,45 Koor; 17.05 Kwartet; 17.45 Caus; 18,00 Mandoline; 18,40 Sport; 19.00 [Nieuws; 19.15 Piano; 19.40 Boek bespr; 20,00 Zang; 21,00 Jaa> sluiting; 21.00 Nieuws en aciual; 22.30 Gram; 22,45 Avondwijding; 23.00 Gram. kleine bollen erin leggen. Dez» eerst langzaam gaar bakkien dan om. keeren en vlug den anderen kant) bruin bakken (plm. 15 minuten)». De bollen met suiker of poedersui ker bestrooien. Punch, (4 glaasje®)! 2 dl (ruim i kopje) bessensap, 3 dl. (2 kopjes) thee, 2 dl. (ruim i kopje) water, 70 g (5 eetlepels) sui ker kaneel, kruidnagel (of surrov gaai) zout. Het bessensap met de thee en het water aan de kook brengen Indien men heele kruidnagel heeft en pijp kaneel, deze even la'ten trekken in de vloeistof. Heeft men gemalen kruidnagel en kaneel (of surrogaat)! dan deze met de suiker en iets zout aan de vloeistof toevoegen, wan neer die kookt. De punch warm in de glazen schenken en opdienen. Haringsla 2 zure batringen, 100 g (1 kleine) gekookte biet 100 g (1 kleine) ap pel, 50 g 1 kleine stronk) witlof, 1 uitje, seli" rij zout peper mayon naise of azijn en melk. De haringen ontgraten en in kleine stukjes snijden. De appel Schillen en in stukjes snijden, klok huizen verwijderen. Het witlof wasschen, het wortelschijfje verwij deren en het witlof snipperen. De gekookte biet afstroopen en in blokjes snijden Alles dooreen men gen en de gesnipperde ui en de fijngehakte peterselie toevoegen- De massa op smaak maken met zout. peper, azijn, een scheutje melk of itt plaats van de laatste diënten mayonnaise toevoegen. De sla in een groote schaal of op kleine bordjes doen en geven als hartjg. ihapje 's avonds of als voorgerecht aan den maaltijd. Een boer in Kyogle (Australië) heeft een machine uitgevonden, die zoo geconstrueerd is, dat hongerige varkens er hun eigen voer mee fijn malen, meldt >A. P." Het voer komt bovenaan in een vu 'rechter, die ongeveer 50 kilo graan kan be- 'atten. Dit graan gaat door een maalinrichting naar een ondiepe rog beneden aan de machine Om bij graan «i« lcoman, moo- en de varkens een stalen klep op- ichten. Hierdoor komt de maalini" iehting in werking die het voer ijnmaalt De machine maakt, dan de var ens in beweging blijven en dat ze meer voer tot zich nemen De -werkende varkens" zouden onge veer anderhalve (kilo per dag aan* komen. 7. Jullie begrijpen natuurlijk al lang, dat er van die heele make laars geschiedenis geen steek waar was. Het was een plannetje van de benzine-bandieten om Tim te be letten, dat hij weer naar de bron ging zoeken. Maar Tim dacht er anders over. Hij was natuurlijk in de veronderstelling, dat er iemand achter zijn nieuwe bron vam in komsten gekomen was en dat hij daarom bezoiek van dit heertje kreeg ,,0 nee meneer", antwoordde hij slim", ik denk er eenvoudig niet aan. Waarom zou ik mijn huisje verkoopen? Mijn vader b eft hier gewoond, mijn grootvader, mijn overgrootvader, waarom zou ik nu opeens verbuizen? En wat moet ik met dat geld doen, daar zit ik bee- lemaal niet om verlegen". Maar Ihet manni-tje hield aan en haalde het eene bankbiljet na het andere uit z'n schijnbaar goed gevulde por tefeuille. Tim hield echter voet bij stuk en ondanks het aandringen van het mannetje bleef hij weigeren, draaide den makelaar zijn rug toe en liep terug naar zijn (huisje, den benzineboef woediend aan zijn lot overlatend Te Asten heeft gis.eren een ont ploffing den 17-jarigen A. V het leven gekost De oorzoak van de explosie was vermoedelijk het spe len met z.g slaghoedjes. Een 15- jarige vriend W. S werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Hel mond overgebracht. He dak en da helft der bovenverdieping werden van het huis gerukt In die woning werd een groote hoeveelheid mu nitie aangetroffen. Z H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal op Nieuwjaarsdag receptie verleenen van 12 tot 1 u'Ur voor de leeken, broeders en zus'ers en van tot 2 uur voor de Priesters. 63). Na enkele seconden hoorde Ik mr. Bannisters stem weer. Maar nu sprak hij heel anders. Hij had lijn stem als het ware laten dalen en sprak heel vlug, alsof hij haast had. En toen begon ik voor het eerst te vermoeden, dat er iets niet in orde was. Luister goed, zei hij. Ga di rect naar de politie en zeg dat Ik word Shaw zweeg en leunde wat verder voorover. Mr. Bannister kon die zin niet meer afmaken. Teen hij zoo ver gekomen was, hoorde ik door de telefoon de knal van een schot Ik riep angstig mijnheers naam en kon hem nog juist heel vaag: Shaw Shaw hooren kreunen. Dan werd de verbinding verbroken als was de hoorn aan het andere eind van de lijn op het toestel gelegd. Het was afschuwelijk, daar zoo te staan, niet wetend wat er gebeurd was. IK\wist niet, wat ik doen meest. Ik probeerde den telefonist te bereiken maar het ouurde wel een halve minuut al vorens hit antwoordde. Ik zei hem w verbinding niet te verbreken, aangezien er aan het andere eind van de lijn iemand vermoord was. De man vroeg met welk nummer ik gesproken had, maar ik had er geen. idee van. Ik verzocht hem het gesprek op te sporen. Hij zei, dat zulks niet meer ging aangezien de andere lijn inmiddels alweer volkomen vrij was en daarop ver zocht ik hem mij met de politie te verbinden. Ik vertelde wat er gebeurd1 was en weldra kwamen er enkele rechercheurs naar de flat. Ze zei den, dat Scotland Yard de zaak in handen haid, maar aangezien niemand wist waarvandaan mr. Bannister getelefoneerd had, was dat erg moeilijk. Daarna brachten ze mij hierheen, sir, omdat ze zeiden, dat u de leiding had van dat onderzoek te Sevenoaks. Denkt u, dat ze inmiddels reeds eenig nieuws hebben besloot de man hoopvol. Zoodra mr. Bannister wordt gevonden, krijgen wij daar bericht van, zei Lawton. En dat vormt wel een waardig besluit van dezen dag, vindt u niet vervolgde hij, zich tot Burke wendend. Dan pra ten ze nog over het saaie routine werk van den erimineelen denst Indien dit weer het werk is van uw vriend Travers, kan ik alleen maar zeggen dat hij zijn tijd weet te benutten Burke dacht ernstig na. Het scheen dat hij nauwelijks hoorde, wat de inspecteur tegen hem zei. Op zijn beurt steld hl) cu een vraag aan den bezorgden bediende. Heeft mr. Bannistser gisteren toen hij in de flat terugkwam iets over de gebeutenisren in Seven oaks verteld Niet veel sir. Ik zei hem, dat ik de zaak n de couranten gevolgd had en dat ik iblij was hem weer gezond en wel terug te zien Hij vertelde. dat het een uiterst on aangename ervaring was geweest en dat hij, voor zoover het van hem afhing, voor de rest van zijn leven zou vergeten, dat er een plaats als Sevenoaks bestond. Burke knikte begrijpend. Heeft hij misschien over de zaak zelf nog met je gesproken? Ik bedoel, of hij in den loop van het gesprek misschien Iheeft laten me ken, wat hij er zelf van dacht? Neen sir, dat niet. En ik kon hem daar natuurlijk niet naar vragen Heb je er niet het minste idee van, met wien hij vanavond is uitgegaan? vroeg Lawton. Ik ben bang van niet, gir. H(j zei nooit wat hij doen ging Daar schieten we dan niet veel mee op, meende de inspec teur. Nu moet je eens goed naden ken, Shaw, drong Burke aan, Heeft mr Bannister na zijn terugkomst uit Sevenoaks het een of ander ge zegd dat, na hetgeen nu gebeurd is een speciale beteekenis krijgt? De bediende trok zijn voorhoofd j m diepe rimpels. Neen sir, dat niet bepaald- Maar hij aarzelde even ik herinner me wel een eigenaardig i ding Ik heb er destijds niet veel aandacht aan gesdhonken, omdat lik heelemaal niet bijgeloovig ben. Burke's gelaat helderde op. Vertel het ons toch maar Het ging over de groote staande klok in de stadeerkar i Ik herinner me dat hij mij toen ik [pas bij hem was, vertelde, dat die klok honderden jaren oud was en idat ik er nooit aan zou mogen ko men. Hij wond het uurwerk altijd [zelf op Een van de eerste dingen welke hij gisteren na zijn terug komst opmerkte was, dat de klok was blijven stilstaan. Ik kon zien, dat hij daar opgewonden over was. Hij wond de klok direct weerop en zette de wijzers gelijk Shaw, zei hij op eigenaardi- gen toon, er is een traditie aan die klok verbonden Je kunt het dwaas noemen, als je wilt, maar zij Ibleef stilstaan op den dag, dat mijn grootvader jaren geleden bij de jacht zijn nek brak, Misschien had iemand verge ten haar op te winden, sir, zei ik. Misschien heb Je gelijk, ant woordde hy, maar drie dagen voordat mijn vader stierf, gebeur de hetzelfde Ik hoop maar, dat de geschiedenis zich niet zal her halen. Dan lachte hij eens eigen- aadig en stak een sigaret op. Shaw ziweeg en even heersdhte er stilte in het kantoortje, welke eindelijk dov'r de zakelijke slem I van den inspecteur verbroken werd. I Poeh! mompelde hij De bediende wierp Lawton een vragenden blik toe. I Dat kunt u nu wel zeggen, sir, merkte hij op. maar kijk eens wat er gebeurd is! Dat kunt u j toch maar niet wegcijferen. De inspecteur schraapte zijn i keel. Goed. Shaw, zei hij Dat is voor vannacht voldoende. Wanneer we je nogmaals noodig hebben, zullen we je z>eker wel in de flat kunnen vinden? Zeker, sir, ik denk het wei- De eerste dagen in leder geval Burke keek den man na en wendde zich dan tot den Inspec teur Ep„ eigenaardige toevallig heid mét dle klok. Ik zei ,,poeh verklaarde Lawton Staande klokken kunnen niemand vermoorden. Ik wees er enkel maar op, dat het een eigenaardige toevallig heid was. En dus? vroeg de inspecteur. De klok kan wel dikwijls hebben dHlgestaan. Bovendien heb Ut daar niets mee te maken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2