R r Gezocht Kamers met volledig pension republikeinsch parlement 1 r TIM TUIMEL KNAP HET OP. Hij leest een krant en... ADIO programma PAGINA 6 MAANDAG 30 DECEMBER 1946 De nieuwe prijzen MGR. BLOMJOUS Churchill aan Stalin Stalin aan Churchill Wrok tegen onze walvischvaarders Het Linggadjati-accoord in het STANDPUNT DER VOEDINGSMIDDELEN IN 1947 Financiën en industrie voorrang PARTIJEN ZOUDEN DE DIEREN UITSTERVEN Nieuwe regeling zieken rantsoenen 30E*> .-'AG v I *V; i -r- wegens moord (Wordt vervolgd) De na-oo-rlogsche woningnood windt o.a. zijn afspiegeling in tal rijke gévallen van ernstige prijs- overtred'ng op het gebied der pen- eionverleenrng. De bestrijding van dezen misstand zal ook in het nieuwe jaar krachtig worden voortgezet. De prijzencontrole zal hierbij na 1 Januari 1947 kunnen steunen op de dezer dagen afge kondigde Prijzenbeschikking pen sions 1947, die het constateren van prij so vertredingen belangrijk vergemakkelij kt De in de beschikking vermelde prijzen gelden voor volledig pen sion, d.w.z. voor het ter beschik een vooroor., gschen prijs van 60— a 70.komen we bij het „midden stands pens ion" terecht en Wordt de maximumprijs 95. Was de prijs voor den oorlog tus- schen 70.en 100.—. dan wordt hij thans hoogstens 115 (eerste klas pension) De goed koopste pensions worden gerekend tot de volkskosthuizen, de duur dere tof de luxe-pensions. De beschikking houdt voorts re kening met alle denkbare combi naties van kamers en pers nen. Het volledige tarief zal binnenkort met een duilelijke toelichting aan de leden der voor het pensiorabe- drijf bestaande organisaties wor den toegezonden en eventueel op aanvraag bij het direetoraat- kiing stellen van een of meer ka- (generaal van de prijzen verkrijg- «ners met de daarbij brhoorende baar zijn. meubelen, het verstrekken van voedsel en het verrichten van de gebruikelijke diensten. Buiten de beschikking valt de pensionver- leening door hotels, logementen, jeugdherbergen, en voorts die door tehuizen, voorzoover daarin de bewoners geen privé-k: mer heb ben, doch van gemeenschappelijke slaapzalen enz. gebruik moeten jnaken. De nieuwe prijzen zijn afhanke lijk van den aar.i van het penriori- feedrijf Er wordt onderscheid ge maakt tusschen volkskosthuizea. burgerpensions, middenstandspen- si-ons, eerste klasse-pensions en luxe-pensions. De pensiongast mag voor volle dig pension, waarbij een kamer van 15 tot 25 M2 te zijner beschik king staat, in deze vijf klassen ten hoogste resp. 72.50; 80- 1 95.115.en 150per maand betalen Tot welke rubriek de penskm- verleening behoort, haingt af van den prijs, die voor den oorlog ter plaatse gebruikelijk was, wanneer volledig pension werd verleend aan een persoon in een kamer mét een oppervlakte van 15 t0t 25 M2. Lag deze prijs tusschen 40.— en 'f 60.dan heeft men met een burgerpension" te maken en daarvoor mag nu hoogsts-ru 80.— per maand worden berekend. Bij Een belangrijke bepaling is. dat alle reeds gemaakte afspraken na 1 Januari 1947 aan de nieuwe rege ling moeten worden aangepast. Zondag was Z, Exc. Mgr. Blom jol» weder ifl Oisterwijk. Zijn be zoek viel samen met 't 12% jarig jubileum van zijn priesterschap- Een pontificale Hoogmis werd op gedragen in de parochiekerk v an S. Joannes. Elf Januari vertrekt Z.Exc. van Rotterdam naar Amerika om daar met een missiecongregatie bespre king te houden in verband met zijn diocees in Afrika waarna hij over een paar maanden voorgoed hierheen hoopt te vertrekken. Ter gelegenheid van Stalins ver jaardag heeft Churchill den maar schalk een telegram gezonden, luidende: ,.Alle beste wenschen- voor uw persoon op uw verjaar dag", oorlogskameraad Winston Churchill. Het antwoord luidde: „Hartelijk dank voor uw beste wenschen op mijn verjaardag". Stalin. Heit Amerikaansehe ministerie ▼an landbouw atelt in zijn jaar. lijksch overzicht over wereldpro ductie en .distributie de mogeljjk- heid van een hachelijk tekort aan granen en andere voedselproduc ten In sommige Europeesche lan den voor het jaar 1947 in he«t voor uitzicht. Als een van de belangrijkste oor. saken hiervoor noemt hej. verslag het volgende: met het beëindigen van staatslèeningen) van de hulp van de Unrra en particuliere expor ten voor hulpverieening uit de V. S., zullen Amerikaansehe producten in 1947 door verschillende landen uit hun eigen reserves aan goud en liollarde viezen moeten worden betaald, tenzij zij flnancieele hulp verkrygen in den vorm van inter nationale lecningen^ Indien dergelijke leeningen vol. den verstrekt, is het waarschijn lijker, dat de verschillende regee. Tingen deze voor industrieel her stel in het bijzonder voor import van de voornaamste goederen ext grondstoffen zullen gebruiken, na dat de allerhoogste voedsetneod gelenigd is Het tekort aan devie zen zal, naar verwacht wordt, ai- dus het verslag, iets worden ver licht door de verwachte daling ia de prezen van landbouwproducten, wanneer de oogst van 1947 aan de markt komt. De „Merdeka" bevat een be schouwing over de positie van die partijen ten aanzien van de al dan niet aanvaarding van het accoord van Linggadjati In verband hier mede geeft het blad een overzicht van de samenstelling van het K N I p (voorloopig republikeinsch parlement). Dit lichaam telt 205 leden, waarvan 128 die de politie ke partjjen vertegenwoordigen en 77 afgevaardigden van verschillen de organisaties. De rechterzijde, die zich tegen het accoord van Linggadjati verzet bestaat uit de P N I (partai national Indonesia), die 46 zetels heeft, en de Maajoe- mi (islamietisohe partij) met 37 zetels De linkerzijde omvat de partai sosialis van Sjahrir met 34 zetels en eenige kleine partijen met 41 zetels. Het blad merkt ver der op dat de houding van de niet.politieke groepeertngen niet bekend is en dat "de positie van de partijen tijdens die beraadslagingen nog wijziging kan ondergaan. De P N I heeft tijdens een aan tal bijeenkomsten te Malang ge durende Kerstmis besloten de overeenkomst van linggadjati al leen te aanvaarden indien daarin zekere wijzigingen warden aan gebracht Deze vergaderingen wer den bijgewoond door de ministers dr. Gani en Soesanto, beiden le den van de P N I. Een 17 Augustus-divisie Antara deett mede, dat op 1 Ja nuari zal worden begonnen met de oprichting van een „17 Augus- tus.divisie", als antwoord op de Ned. 7 December-divisie. De 17 Augustus-divisie zal beslaan uit 9 regimenten. (17 Augustus is de dag waarop de repubHefk werd uit geroepen.) In overeenstemming met de in structies van generaal Macarthur zullen 13.500 Japansche krijgsge vangenen, die nog koelie-werk zaamheden in Indonesië verrichten voor 1 April 1947 gerepatrieerd worden. De toestand te Medan Bij de besprekingen tot vaststel ling der demarcatielijn, waarover in principe op 7 December over eenstemming werd bereikt, is men opnieuw op een dood punt geko men. Dit fs te wijten aan een nieuwen eisch van de Indonesiërs, die in strijd is met de overeen stemming van 7 December en voor de Nederlanders onaanvaardbaar wordt geacht De Indonesiërs zijn bereid de Ned. tegenvoorstellen te bestudeeren doch indien zij van oordeel zijn, dat zi' deze vooratel len niet kunnen aanvaarden, zal de zaak worden verwezen naar de gemengde wapemstilstandscommis- sie te Batavia. Het Agentschap „Belga" ver- neemt .uit Kaapstad, dat men .on der de walvischvaanders 'n sterken wrok kan waarnemen in verband met de aankomst in de Zuidelijke IJszee van de Nederlandsche ex peditie voor walvischvangst. De landen, die de walvisch vangst beoefenen, hebben hun specialisten verzocht zich niet bij de Nederlanders aan te sluiten en deze hebben dan ook iedere hulp geweigerd. Meer dan de helft der jagers van de expeditie zijn Ne derlanders. die dit vak nog nim mer hebben uitgeoefend. De oor zaken van den wrok der belang hebbende naties zijn de. volgende: De Nederlanders Interesseeren zich voor de walvischvangst ter wijl deze. tengevolge van het uit sterven der dieren met den onder gang bedreigd wordt De Neder landsche expeditie heeft ten doel minstens 16.000 ton olie naar Ne derland mede te voeren, waarvoor ongeveer 1000 tamelijke groote walvisschen vereischt worden. De Nederlanders hebben de walvisch vangst sedert meer dan twee eeuwen niet meer beoefend en hoewel hun behoeften aan vetten en oliën zeer belangrijk zijn, recht vaardigt zulks niet het zenden van een groote expeditie naar de Zui delijke Pöolzee Het gevaar voor Er is een nieuwe regeliing voor de distributie van v- edsel voor zieken getroffen, waarbij bet aan tal ziektegevallen, waai-voor op medisch advies extra-voedsel wordt verstrekt, tot vier groepen is teruggebracht, nl.: A. tubercu lose; B. suikerziekte; C. ulcus ven- triculi en duodeni en- D. lijders aain spruw en coeliakie. Een belangrijke verbetering is, dat de extra-rantsoenen niet meer op het normale rantsoen van den patient worden gekort. De nieuwe normen zijn per twee weken: A. 15 1. melkf 500 gram boter; 1200 gr. vleesch en 15 eie ren. B. 1000 gr. boter; 1400 gram vleesch; 400 gram kaas en 15 eieren. C. 15 I. melk. D. 30Ö0 gram vbesch; 500 gram rijst. Voor de groepen A, B ein D is de duur der toewijzing 24 weken; voor groep C 16 weken. In zeer uitzo nderliike gevallen is het den arts mogelijk: voor pa tiënten, die niet onder een der ge noemde groepen vallen, afzonder lijk ziekenrantsoenen aan te vra gen. 'uitstervein van de walvisschen is veel ernstiger dan algemeen wordt aangenomen. In sommige kringen vraagt men zich af of bij het hui dige tempo, waarin de dieren ge dood worden, het nog mogelijk zou zijn in het aanstaande seizoen een expeditie van eenigen omvang te organ iseeren Repliek der maatschappij Van de zijde der Nederlandsche maatschappij voor de walvisch- vaart wordt in verband met het bovenstaande bericht opgemerkt, dat het onbegrijpelijk is waarom er sterke wrok zou bestaan tegen de „Willem Barendsz. expeditie", tenzij men het in zekere kringen wellicht niet aangenaam zou vin den, dat de expeditie, omdanks aanvankelijke bezwaren van Noor- sche zijde, zee heeft gekozen met een bemanning, die de sporen in de walvischvaarf ruimschoots heeft verdiend. Wat het gevreesde uitsterven der walvisschen betreft, wijst de maatschappij; er op. dat juist om dit te voorkomen de regeeringen Ier landen, die aan de walvïsch- vaart deelnemen waaronder Nederland de handen ineen heb ben geslagen en op een internatio nale conferentie maatregelen heb ben getroffen om de vangst te re glementeeren Indien de volgens dit Bel ga- bericht zoo onvakkundige Neder landers de productie bereiken, die zij zich vorstellen en indien dit eveneens zou geschieden door de 13 andere expedities, die ter wal- vischvaart door andere landen zim uitgezonden en op het oogenblik ook in de ZuidoooT gebieden rond- kruisen, dan blijft hun gezamen lijke vangst nog ver onder het to taal, dat de biologen toelaatbaar achten. Polen heeft Engeland eien nota doen toekomen, waarin ver zocht wordt om restitutie van de ei-endommen der voorma^ tige Poolsche sfr ijdkrachten in bet Westen. De Poolschie regee ring 9"elt voor. een Brr'tseh» Poolsche commissie te benoe men, om de zaak te regelen. 8. Je begrijpt wel. dat de hee- i ren van de bende bet hierbij niet En die beste Tim was er zich in het geheel niet van bewust, wat 'Beten zitten Die Tim was een veel j hem boven zijn hoofd hing. Hij was te groot gevaan: voor hun ondeme- in zijn beste humeur, omdat hij ming. Hte't was nu goedschiks niet vond. dat hij zoo slim was geweest, gegaan, nu, dan moest het maar ging in 'n gemakkelijken- stoel zitten I kwaadschik» gebeuren, want dat en deed toen iets, waarvan ik al de heeren niet voor een kleintje verheid heb dat hij nooit deed. Tim j vervaard waren, zou spoedig bh}"- ging een krant lezen Vol verbazing, ken j las hij 4 artikel over den benzine diefstal en net toen er iets tot hem begoin door te dringen, ging plot seling het licht uit. De boevenben- de had dezen keer geen halve maat. regelen genomen en ondanks zrjn geschreeuw werd Tim even later als een baaltje vodden zjjn huisje uitgedragen. DINSDAG 31 DECEMBER. HILVERSUM I (30-1 M.) AVRO. (0.30—2 VARA) 7.00 Nieuws, gymn ■en gram. TI On Onri- lï.SO Oram. 11.45 Ber. uit Indië, 12.00 Orgel, 12.30 Caus. 12.40 Piano, 13.00 Nieuws, 13-15 Vaudeville, 14.00 Knippr 14.20 Orgel, 15.00 Caus. 15.15 Graim. 15.30 Muziek, 16.05 Piano, 16.30 Gram 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Kwartet, 17,45 Caus. 18.00 Voor de Ned. Striidkr 19.00 Prot. dienst, 20.00 VPRO. 21.00 Caus 21.15 Gevar. prog. 22.15 Het jaar 1946, 23 15 Nieuws, 23.30 Gram. 23 45 Toespraak. 24.00 Klok en Nieuwjaarsgroeten, 0.30 Report uit Indië, t.OO Groeten voor zeevaren den HILVERSUM II (415 en 218 M-) KRO (0.30—2.00 NCRV) 7.00 Nieuws gymn. en gram. 11.00 Piano. 11.30 Voor de zieken, 11.45 Gram. 12.00 Matrozenkoor, 12 30 Concert 13 00 Nieuws, 13.15 Klaas van Beek, 12.45 Caus. 14.00 Muziek. 14 30 vartet, 16-00 Voor de zieken. 16 30 Voor de jeugd, 16 45 Muziek, 1? 15 Kwartet, 17.45 Èen jaar mu-iek. 18.15 Sport. 18.30 Zang. 19.00 Nieuws, 19.15 Cans. 19.30 Voor de iongeTen, 20 00 De gewone man. 20.15 Levensliedjes, 20.30 Gram. 21.30 Be laatste da». 22 00 Nieuws. 22-15 Jaarrevue. 22.45 Gevar prog, 23.45 Te Deum, 23.50 Orgel en ce- b d. 24.00 Klok en toespraak, Q 15 0.30 Gram. 0.30: Toespraak. 0.45 Groeten, l.OO Gram. «4) Wacht eens even. zei Uurke, Je hebt Bannister ontmoet. Hij leek niet bepaald het soort man dat aan awaze ideeën zou toege ven. wel? —Neen, hij leek me noraua. genoeg. Een man van zijn siag zou niet zoo gemakkelijk tot dé ooo. clusle komen, dat hij gedoemd was te sterven, alleen omdat een klok was blijven stüstaan. Ben je het daar mee eens? Ik zou het niet gedacht heb ben, maar je kunt nooit weten Menschxn krijgen soms gekke ideeën. Aent je het niet veel «ai' schijnlijker, dat bij reeds half en half overtuigd was, dat er iets vaa denen aard zou kunnen gebeuren?! Wel. misschien is dat wel zoo. Sedert die laatste poging om hem: te dooden heb ik mezelf diverse! dingen afgev-aagd. De moordenaar ■was klaarblijkelijk van plan ieder- een uit te roeien, die bij Urqu hart gelogeerd had Ik weet niets omtrent het personeel. Die zija er tot ousverre oog goed afgeko men. De inspecteur streek met zija hand over rijn oogen. Ik kan er niet bij, vervolgde hij; ik had —Waar hebt U het over? zoo'n idee. dat de moordenaar mo- vroeg hij. gelijk op iets kon loeren, dat in Over iets, dat vo.gens Uw Croffers Close verborgt.n was Het philo ophie zelfs niet binnen de huis is scherp bewaakt sinds het grenzen van het mogelijke valt, geprobeerd er oinhen te dr ngen-waarde- Lanton. Aangezien ik dé 'Ik heb het huis van boven tot verzekering van den hoofdeommis- Ionder later doorzoeken, maar saris op dat punt heb, zullen we onze menschen hebben geen geluk er geen tijd aan verspillen- met gehad. j dat te bespreken Er schitterde een vroo.ijk lachje Lawton leunde in zijn' stoel m Burke's oogen. achterover, streek eens langs zijn Misschien h'e'b je niet het i stoppeligen kin en dwong zich tot goede soort menschen aan het- een glimlach werk gezet meende hij Het waren politierecher- cheors en bc- deden hun plicht, antwoordde Lawton met een ze kere waardigheid Kom, mr. Burke. laten we nu. eens ophouden met er omlheen te draaien Die heele ellendige ge schiedenis begint me te nekken. Ik wil niet ontkennen, dat ik aan Ahl Maar ze wisten met, „^Giilr aGGG haGaJ éL lamaar zït rnvhtor, Pat m,-.I.-11v 'j gedacht heb, dat u een waarnaar zij zochten. Dat maakt een groot verschil. Wat bedoelt U? W"elt hoewel ;k de grootste' bewondering koester voor het per so reel van Scotland. Yard, zou :k het in een wedstrijd tegen hen toch zonder aarzelen op scheeps- snuffelaars houden. Ik heb er Maandagochtend een half dozijn in dienst genomen, maar ik heb hun natuurlijk precies gezegd, waarnaar zij hadden te zoeken Daardoor hadden zij een groot voordeel Boven jullie men chen en hebben zij ook een volledig succes geboekt. Lawton keek den man van de idee fixe najoeg. Misschien is dat wel zoo, viel Burke hem opgewekt ia de rede, Dit i» voor mij geen onder werp om grapjes over te maken. Kunnen wij geen open kaart spe len? Ik heb het gevoel, dat u Iets wee: en indien u uw kaarten op tafel gooit, ben ik graag bereid het verleden het verleden te laten. Dat is heel vriendelijk van je, Lawton. Maar jóuw eenige doel is Terry TraveTS aan den beul over te leveren om' dan tevreden naar huis te gaan. De aanwijzingen zijn tegen Traver", mr. Burke. en- ik zou ha Goudkust met een verbaasd ge mijn plicht tekort schieten, wan- richt aan, ineer ik niet probeerde bean te arresteeren. Ik ben echter graag (bereid naar rede te luisteren. U hebt iets op het oog, is het niet? Dat heb ik zeker- j Lawton tipte een denkbeeldig stofje van zijn revers. Ik ook verklaarde hij. Ik geef toe. dat ik tot voor vandaag geen werkelijke verdenking in die rich ting gekoesterd heb. Nu begin j«2 mij te interesseerera, zei Burke. Wie is het? Ut ben niet bereid dat nu reeds te onthullen. Er is nog wel eenig verschil tusschen verden king jegens een misdadiger en be wijzen. welke een jury voldoende kunnen overtuigen om hem een strop om zijn nek te schuiven. Wel, veel succes, Sherlock, merkte Burke glimlachend op. Ik hoop alleen maar terwille van iedereen en niet het minst voor jezelf dat je het ditmaal bij het rechte eind hebt. hoewel ik zoo'n voorgevoel heb dat het niet zoo is. U houdt nog steeds vast aan uw fantastische ideëen. is het niet? Inmiddels weet u natuurlijk al precies, wie de misdadiger is en zoovoorts? Ik "zou je zijn leeftijd kunnen noemen, zjjn waarschijnlijke ge wicht, en je een paar interessante bijzonderheden over zijn persoon lijke gewoonten kunnen vertellen. Maar ik zou je nu niet graag in de war maken, au je zelf hef goede spoor zoo keurig gevonden zegt te hebben- Heel interessant mr. Burke, meende Lawton met éera bescher mend air. Kunt u hem de hand boeien omleggen? En kunt u. wan neer u hem aO'iter de tralies hebt. bewijzen, dat hij de moordenaar is? Ik leef era hoop. was het antwoord. Ja. maar hoop is niet gen-eg om een baantje bij Scotland Yard te behouden. Wij moeten tot re sultaten komen. En u zult moeten toegeven, dht wij in den regel slagen. Mag ik ook vragen, hoe spoe dig. je in deze zaak hoopt te slagen? Bijna direct, zei de inspec teur. Ik speculeer op het feit dat mrs. Urquhart, zoodéa zij weer tot bewustzijn komt Op dat oogenblik belde de te lefoon. opnieuw. Lawton luisterde enkele oogenblikken en daarbij verhardde zijn gelaat. Goed snauwde hij eindelijk, en legde den hoorn neer. En dat is dat mom. pelde hfj teleurgesteld. Zeg niet, dat er weer een moord gepleegd is. zc1 Bttrke.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6